کشور مالت حامی گردشگران نابینا می شود

شهرهای مدینا و والتا در کشور اروپایی مالت، میزبان لوح هایی سرامیکی در بناهای تاریخی است که لمس آن ها، گردشگران دارای اختلالات بینایی را با هویت و شکل ظاهری سازه ها آشنا می کند.

وزیر کیفیت زندگی مالت در هفتم ماه مارس پروژه ای را به صورت آزمایشی آغاز کرد تا در نتیجه موفقیت، قابلیت دسترسی به گردشگری را برای افراد دارای اختلالات بینایی افزایش دهد. در این طرح، ۱۴ لوح سرامیکی طراحی شد که مانند راهنماهایی برای افزایش آگاهی افراد کم بینا یا نابینا از بناهای تاریخی شهر عمل می کرد. نتیجه مرحله آزمایشی با موفقیت مواجه شد به طوری که هم اینک، لوح های ذکر شده در مقابل ساختمان های تاریخی شهرهای مدینا و والتا نصب شده است.

گردشگران دارای اختلالات بینایی می توانند از قدرت لامسه خود برای تجسم تصاویر یا نوشته هایی استفاده کنند که به صورت برجسته روی لوح های سرامیکی حک شده است. جالب است بدانید که کیو آر کدهایی نیز روی این لوح ها قرار گرفته است که اسکن آن ها به گردشگران امکان گوش دادن به حکایات تاریخی مربوط به هر بنای قدیمی را فراهم می آورد و حتی افراد می توانند نظرات خود را در این رابطه ارائه دهند.

هیئت گردشگری مالت پیاده سازی این پروژه را به طور آزمایشی در مکان های تاریخی دو شهر مدینا و والتا پیاده کرده است، با این حال در نظر دارد به زودی لوح های سرامیکی مشابهی را در سراسر شهرهای کشور و در مقابل بناهای تاریخی پیاده کند. این اقدام نه تنها، سفر را برای تمام جهانگردانی با توانایی جسمی متفاوت خوشایند خواهد کرد، بلکه اقتصاد گردشگری رکود یافته ناشی از شیوع بیماری کووید -۱۹ را رونقی دوباره خواهد بخشید.

گزارش ها حاکی است که تا پیش از گسترش ویروس کرونا، مالت هر ساله میزبان سیل عظیمی از گردشگران سراسر دنیا بود، با این حال شهرهایی نظیر مدینا و والتا طی این بحران به ترتیب با کاهش ۷۰ درصدی و ۹۰ درصدی حضور گردشگران مواجه شد و همین امر، رکودی جبران ناپذیر را به صنعت گردشگری وارد کرد.

منبع: ایمنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + چهارده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *