طی مراسمی رئیس جدید سازمان بهزیستی کشور منصوب شد

طی حکمی از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی علی محمد قادری به سمت معاون وزیر کار و رئیس سازمان بهزیستی کشور منصوب شد.

«وحید قبادی دانا» رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور در آئین تکریم و معارفه «علی محمد قادری» رئیس جدید سازمان بهزیستی کشور که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: سپاس خداوند منان را که مدت ۲ سال و ۱۰ ماه افتخار خدمتگزاری به جامعه هدف معزز بهزیستی و بهره مندی از همراهی همکاران خدوم این سازمان را به اینجانب عطا فرمود. در این مدت با رخدادها، وقایع و حوادث تلخ و شیرین و تنگناها و گشایش های فراوانی روبرو بودیم که همگی با مدد الهی و عنایت اهل بیت علیهم السلام و همت همکاران ستادی و استانی در جای جای ایران اسلامی سپری شدند. همکارانی که از صعوبت کارها و سرعت تحولات خم به ابرو نیاوردند و بنیان های بزرگی را به تدریج پایه گذاری کردند. آنها این مفهوم را با عمق وجود حس کرده بودند که تلاش خالصانه و ایثارگرانه و تمام وقت کارکردن با همه وجود برای خدمت به بندگان خدا، سایبان آخرتشان خواهد بود.

رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: بر این باوریم که طیف گسترده و متنوع آحاد جامعه هدف سازمان غیر از خداوند متعال پناهی ندارند و هنگامی به این سازمان می رسند که از تمامی مسیرهای دیگر نا امید شده اند. نوع برخورد با این عزیزان و همدلی و همیاری با تألمات آن ها تنها از عهده شیفتگان خدمت و دلسوختگانی برمی آید که آموخته اند چگونه با تاب آوری در مواجهه با  حجم وسیع مشکلات به بهترین شکل یار و یاور و مددکار دردمندان باشند. هرچند در دوسال گذشته تلاش های خوبی برای جبران مادی زحمات این عزیزان صورت پذیرفت اما همچنان معتقدم پرسنل خدوم بهزیستی به سبب سختی وظایف حوزه مأموریتی که همه روزه و به صورت دائمی دارند؛ باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرند.

وی، تصریح کرد: بخش عظیمی از جامعه هدف سازمان به سبب تحریم های ظالمانه و بحران کرونا که در دو سال اخیر به اوج رسید علاوه بر محرومیت ها و نیازهای قبلی با سختی های مضاعفی روبرو شدند. رسیدگی به وضعیت توان یابان، زنان سرپرست خانوار، کودکان فاقد سرپرست موثر، کودکان کار و آسیب دیده، بیماران ناشی از سوء مصرف مواد و… هر کدام مسیر پر دست اندازی بود، در این میان مسئولان ارشد نظام، اعضای دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه در کنار سازمان بهزیستی کشور با  حمایت دلسوزانه و قاطع به یاری جامعه هدف بهزیستی آمدند تا با کمترین آسیب از این مسیر عبور کنیم. افزایش مادی حمایت ها و نظم و شفافیت خوبی در این مسیر شکل گرفت که امیدوارم مورد رضایت خداوند و جامعه هدف قرار گرفته باشد. رسیدن به وضعیت پایدار و مطلوب برای این عزیزان، حمایت مادی و معنوی بیشتری را می طلبد که امیدوارم در دوره های آتی محقق گردد.

قبادی دانا، افزود: در طول مدت مسئولیت تلاش شد تا فارغ از رنگ بندی ها و جهت بندی های معمول سیاسی کشور، شایستگان در هر بخشی ارج ببینند و بر صدر بنشینند تا تیمی متکی بر وجدان کاری، ایمان، توان علمی، پاکدستی و حاضر در میدان بتوانند خالصانه جهت رفع مشکلات مردم در مسیر آرمان های انقلاب تلاش کنند. روز پنجم دی ماه ۱۳۹۷، «محمد شریعتمداری» وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مراسم بزرگداشت زحمات «انوشیروان محسنی بندپی» بیان کرد کلید بهشت را به بنده می سپارند. حرف بزرگی بود، هر روز که گذشت قدر و ارزش آن را بیشتر از قبل دانستم. امروز نیز مقرر گردیده این کلید را به دست برادر دیگری بسپارم؛ لذا برای «علی محمد قادری» در انجام این مسئولیت سترگ آرزوی توفیق الهی دارم.

رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور، در پایان یادآور شد: امیدوارم جامعه هدف و همکاران خدوم و عزیز سازمان کاستی های احتمالی را بر این برادر کوچک ببخشایند. در این مدت از شما همکاران عزیز بسیار آموختم و خود نیز آنچه در توان داشتم انجام دادم. امیدوارم به لطف و مدد الهی توانسته باشم به عنوان عضو کوچکی از ملت ایران اسلامی بخشی از دین خود را به انقلاب اسلامی و مردم عزیز کشورم ایفا کرده باشم.

«علی محمد قادری» در آئین تودیع و معارفه رئیس سازمان بهزیستی کشور که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، با بیان اینکه سازمان بهزیستی کشور از معدود ارگان هایی است که مرز دنیا و آخرت را در آن بسیار نزدیک می بینیم، گفت: کار در این مجموعه جزء با شیدایی و اخلاص و آرامش به بار نمی نشیند. به لطف مقام عالی وزارت مردم امانتی را قبول کردم تا  ان شاءالله بتوانم در معیت نیروهای متدین و نخبه سازمان بهزیستی کشور با بهره مندی از ظرفیت جوانان انقلابی بتوانم در امتداد تلاش های صورت گرفته مدیران گذشته بالاخص «وحید قبادی دانا» خدمتی شایسته و ثمربخش به قشر محروم و مستضعف را که به حق صاحبان اصلی این انقلاب هستند، بنمایم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، در پایان یادآور شد: با آینده نگری و هم افزایی اندیشه ها و کار و تلاش حداکثری الگوی ایرانی اسلامی خدمت و حمایت را همگام با متدهای روز دنیا در بستر اقتصاد مقاومتی همراستا با گام دوم انقلاب در این سازمان نهادینه کنم و با تعامل و ارتباط موثر با استارت آپ های فعال و خلاق طرحی نو در توسعه توان اقتصادی جامعه هدف، کسب درآمد و توسعه فضای بازتوانی و حضور فعال در صحنه های وظیفه ای داخلی و بین المللی عرضه کنیم.

حجت اله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: در دولت سیزدهم قرار است سخنرانی در مراسم بسیار محدود باشد و قرار است کار انجام شود و مردم نتیجه کارها را ببینند و خیلی احتیاج به بیان موضوعات شاید نباشد. بنابراین قرار بود که ما جلسات معارفه هم نداشته باشیم و افرادی که منصوب می شوند و حکمی را دریافت می کنند بلافاصله کارشان را شروع کنند. در سازمان بهزیستی به جهت اهمیتی که این سازمان دارد ضمن اینکه ما دیروز معارفه دکتر قادری را انجام دادیم و از جناب دکتر قبادی دانا تشکر کردیم لازم دیدیم تا نشستی در سازمان بهزیستی برقرار شود و با همه افرادی که با این سازمان مرتبط هستند گفتگوی مختصری را داشته باشیم.

عبدالملکی بیان کرد: ما در همان آغاز کار عرض کردیم که وزارت خانه ما وزارت مردم است و بیش از ۶۰ میلیون نفر از مردم عزیز ایرانی مخاطب این وزارت خانه هستند. طبیعتاً عزیزترین گروه از این مخاطبان مستضعف ترین آن ها هستند که حق شان به صورت کامل ادا نشده است. این افراد مخاطبان اصلی سازمان بهزیستی هستند. معلولان عزیز و آسیب دیدگان اجتماعی و در کمیته امداد امام خمینی نیز افراد محروم و مستضعفی که تحت حمایت قرار دارند.

وی تاکید کرد: ماموریت رئیس جدید سازمان بهزیستی این خواهد بود که همه تلاش خود را به کار ببندند تا یک زندگی و معیشت طیب و مناسب را برای این گروه مخاطب ما که عزیزترین ها در جمهوری اسلامی هستند، فراهم کنند. نگاه کلان ما این است که باید حتماً جلب مشارکت مردم خیر را داشته باشیم.

وی ادامه داد: هم افزایی با دستگاه هایی که ماموریت متناظر دارند مانند کمیته امداد امام خمینی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و سایر دستگاه هایی که متولی موضوعاتی شبیه این سازمان هستند، باید جزء سیاست ها و رویکردهای اساسی باشد. مسئله دیگر مطالبه گری برای پیگیری حقوق و احقاق حق مجموعه هایی است که مخاطب سازمان بهزیستی هستند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: در جلسه گذشته که در سازمان بهزیستی بودم عرض کردم که برای احقاق حقوق افراد دارای معلولیت به کسی التماس نمی کنیم. ما اقدام قانونی می کنیم. قوانین بسیار خوبی وجود دارد که معطل مانده است البته هر جا که نیاز باشد به تشخیص عزیزان در سازمان بهزیستی لایحه تنظیم کرده و تقدیم مجلس می کنیم برای اینکه قوانین جدید و بهتر داشته باشیم. از این جهت رییس جدید سازمان بهزیستی موظف خواهند بود تا اجرای قوانین این حوزه را به صورت جدی پیگیری کنند و ما این را می دانیم که اجرا نشدن قانون مهمترین مسئله در کشور ما است که باعث مسائلی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۵ معیار را در انتصاب ها باید رعایت کنیم، گفت: این ۵ معیار شامل انقلابی بودن است، کارآمد بودن، پاک دست بودن، فسادستیز بودن و مردمی بودن است. ما موظف هستیم و خواهیم بود تا پایین ترین سلسله مراتب اداری این ۵ معیار را رعایت کنیم. در انتخاب رییس سازمان بهزیستی نیز بنده معیار ششمی را اضافه کردم و آن این است که فرد منتخب باید متعلق به همین جامعه و همین سازمان باشد و مصائب و دردهای این مجموعه را بفهمد و اقتضائات سازمانی را درک کند و با این شرایط آشنا باشد.

وی ادامه داد: آقای قادری هر شش معیاری را که مطرح کردم در حد بسیار بالا دارند. ایشان از نیروهای سازمان بهزیستی هستند و مدتی را توفیق داشتند به عنوان مدافع حرم خدمت کردند و از مجاهدین انقلاب اسلامی هستند و یک مدیری هستند که به صورت همزمان چند ویژگی متضاد را دارند. ویژگی اول تواضع است که قطعاً با گروه های مخاطب یعنی افراد دارای معلولیت و آسیب دیدگان اجتماعی بسیار لازم است. ما به یک آدم متکبر در بهزیستی احتیاج نداریم بلکه به کسی احتیاج داریم که همانطور که آقای قبادی دانا گفتند در این جا نوکری کند و نوکری این جامعه را افتخار خود بداند.

وزیر تعاون ادامه داد: آقای قادری در عین حال بسیار مقتدر و قاطع و مدبر در مدیریت هستند و هرجا بودند این ویژگی را نشان دادند. ایشان یک فرد مجاهد و بسیار پرکار هستند. محل خدمت قبلی ایشان در بنیاد مستضعفان مدیرعاملی یکی از هلدینگ های بسیار بزرگ و مهم بنیاد مستضعفان بودند و آقای مهندس فتاح که رییس بنیاد هستند به من گفتند که من به ایشان ابلاغ کرده ام که ساعت ۱۲ شب باید به خانه برود و این موضوع برای من جالب بود. اینکه با ماشین شخصی خود در سراسر کشور برود و واحدهای تحت مدیریت خود را سرکشی کند. همه این اقدامات می شود رمز جهش یکی از هلدینگ های بسیار بزرگ بنیاد مستضعفان که ایشان مدیر آنجا بودند.

عبدالملکی تصریح کرد: ما به چنین شخصیتی که برآمده از جامعه بهزیستی باشد احتیاج داریم تا این سازمان را بتواند هدایت کند. آقای دکتر قادری جایگزین فردی می شوند که کمابیش شبیه خودشان هستند آقای دکتر قبادی دانا از مدیران عزیز و پر افتخار کشور ما هستند و در این سال ها زحمت کشیدند و من در کمیته امداد می دیدم که چقدر زحمت کشیدند و فشار کار و استرس ایشان را چقدر اذیت کرد و به قول خودشان موهایشان سفید شد. ایشان هم فردی بسیار پرکار هستند و ما مطمئن هستیم هر جا باشند چه در حوزه های علمی و پزشکی یا مدیریتی قطعاً فرد موثری برای مردم و انقلاب اسلامی هستند.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 15 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *