رونمایی از نسخه ی بریل رمان مریلین مونرو سر جردن نوشته ی گلاره عباسی در روز عصای سفید

همزمان با توزیع چاپ جدید رمان «مریلین مونرو سر جردن»، اولین رمان گلاره عباسی، در روز جهانی عصای سفید از نسخه بریل این کتاب رونمایی می شود و تعدادی از آن در اختیار بخش نابینایان کتابخانه های شهر تهران قرار می گیرد.

در معرفی نشر نیماژ از این کتاب و نویسنده اش آمده است: «گلاره عباسی در «مریلین مونرو، سر جردن» به تنهایی های یک زن افسرده  خانه دار عینیت بخشیده است. روایت عباسی در ارائه  اطلاعات به مخاطب مقتصدانه و هوشیارانه عمل می کند. ما لابه لای روایتِ مملو از تلاطم های درونی زنی که میل داشته بازیگر سینما شود، زنی که زیبا بوده، زنی که در اجتماع فعال بوده و حال هیچ کدام این ها نیست و در عوض در دو قطب شیدایی و افسردگی دست وپا می زند به خطری که سلامتی این زن را تهدید می کند پی می بریم و دلمان می خواهد برای او کاری کنیم. ما می دانیم که این زن بدحال است اما آیا اطرافیان این زن به بدحالی او واقف خواهند شد؟ باید خواند و دید.

گلاره عباسی که خود بازیگر سینماست در «مریلین مونرو، سر جردن» به خوبی توانسته از عناصر سینمایی بهره  روایی ببرد. نسخه  اولیه  این رمان کوتاه حاصل تلاش های نوشتاری او در انتهای دهه  ۸۰ شمسی است و در دهه  ۹۰ بارها بازنویسی شده است.

در بخشی از این کتاب می خوانیم: «زنانگی من گره  عجیبی خورده به لباس های چرکی که توی حمام تلنبار شده اند و به دکمه  ماشین لباس شویی آبی رنگ کنار آشپزخانه که نشان می دهد در سی وهشت دقیقه لباس ها را می شوید و به نگاه مضطرب من که دودو می زند به سمت دقیقه  ماشین لباس شویی که مثل روزشمار است برایم، روزشماری که سریع دارد می گذرد و من توان بلند شدن و پهن کردن لباس های شسته شده  دکتر و دوقلوها را ندارم و زنانگی من عجیب شبیه نوچی عسل هایی است که به کابینت چسبیده، وقتی برای بی بی معجون درست می کنم.»

گلاره عباسی، فارغ التحصیل رشته  تئاتر و همچنین بازیگری سینماست اما او در دهه  ۸۰ شمسی، همزمان در کارگاه  داستان نویسی محمد محمدعلی در موسسه  کارنامه و کارگاه بازیگری امین تارخ مشق نویسندگی و بازیگری کرده است.»

منبع: ایسنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *