دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 13 شهریور ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه نابينايان شرکت پکتوس. در هفتمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 13 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

وعده وزیر ارتباطات برای کاهش مجدد تعرفه اینترنت ، اما تا چه میزان؟

مدتی قبل، حدود ۲ ماه پیش بود که تغییراتی اساسی در زیرساخت اینترنت، مرتبط با هزینه های آن ها رخ داد.قیمت هر گیگ حجم که تا قبل از مصوبه ۳۶۰۰ تومان بود با کاهش حدود ۲۰درصدی به ۳۰۰۰ تومان کاهش یافت.درست در همین زمان که جشن و سروری به پا شده بود (!) خبر افزایش نیز به گوش رسید! تعرفه هزینه ثابت نیز دستخوش این مصوبه قرار گرفته بود به طوری که با افزایش بالا ۱۰۰درصدی خود از ۵۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

با وجود این کاهش، هنوز وضعیت پهنای باند اینترنت در کشورمان در شرایط نابسامانی است، به طوری که رده ایران از نظر پهنای باند اینترنت، در میان کشورهای جهان، در بهترین حالت از ۷۰ پایین تر نمی آید.از همین رو کاربران نمی توانند تحمل کنند که در ازای گرفتن چنین پهنای باندی، چنین مبلغی پرداخت کنند، پس طبیعی است که باز هم توقع کاهش تعرفه ها را داشته باشند.

به گزارش زومتک، وزیر ارتباطات از قرار معلوم به این نیازها آگاه بوده و با بررسی وضعیت اینترنت کشور، وعده داده که بزودی موج جدیدی از کاهش تعرفه های گریبان گیر هزینه اینترنت کنونی خواهد شد، به طوری که کاهش ۲۳ درصدی اینترنت آزاد موبایل و ۳۳درصدی اینترنت ثابت طبق گفته های وی انتظار می رود.واعظی تمرکز را بر روی کاهش قیمت اینترنت همراه را عنوان کرده و دلیل آن را گسترش روز افزون سطح آنتن دهی شبکه های موبایلی نسل جدید در مناطق بیشتر عنوان کرد، به طوری که شهرهای ایران با سرعت مناسبی یکی پس از دیگری به نسل ۴ شبکه های موبایلی و آخرین تکنولوژی موجود مجهز می شوند.

ایجاد سامانه تفکیک ترافیک استفاده کاربران از شبکه ملی

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص تفکیک ترافیک ارتباطی کاربران در شبکه ملی اطلاعات با اینترنت بین الملل،گفت: در هفته جاری سامانه تفکیک ترافیک ارتباطی اینترنت و شبکه ملی اطلاعات توسط اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت راه اندازی می شود.

به نقل از تک24، نصرالله جهانگرد ادامه داد: اپراتورهای اینترنتی از این هفته باید نحوه تفکیک و تعیین چگونگی استفاده کاربران از شبکه ملی اطلاعات و میزان ترافیک داخلی و خارجی آنها را بر روی سامانه اطلاع رسانی خود (داشبود اطلاع رسانی آنلاین ترافیک) اعلام کنند.

وی با بیان اینکه در بحث استفاده از شبکه ملی اطلاعات، کاربران نمی توانند به صورت دقیق تشخیص دهند که در چه مواقعی از این شبکه و در چه زمانی از اینترنت استفاده می کنند، اضافه کرد: این موضوع از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پایش می شود و اپراتورهای اینترنتی نیز با راه اندازی سامانه آنلاین، میزان ترافیک داخلی و خارجی کاربران را اعلام خواهند کرد.

جهانگرد ضمن اشاره به اینکه بعضی اپراتورهای اینترنت هم اکنون نیز این تفکیک را انجام داده اند ابراز کرد: حتی یکی از شرکتها برگشت مبلغ به مشتری خود داشته است. چرا که برای مثال، میزان ترافیک مصرفی کاربر در داخل بیشتر بوده و اپراتور باید ما به التفاوت استفاده از پهنای باند بین الملل را با شبکه ملی اطلاعات، به کاربر پرداخت می کرد. در این زمینه رگولاتوری نیز به این موضوع نظارت می کند.

تعویض رایگان قلم های گیر کرده در گلکسی نوت ۷

اگر یادتان باشد،سال گذشته که گلکسی نوت ۵ رونمایی شد،اخباری منتشر شد که قلم این گوشی باعث بروز مشکلاتی برای این گوشی شده است.امسال هم با معرفی نوت ۷،این موضوع گریبان گیر این فبلت هم شد.

به گزارش تک24، اکنون طبق گفته یکی از کارمندان ارتباط از راه دور سامسونگ گفته که سامسونگ از این موضوع آگاهی دارد و آموزش های لازم را به کارکنان دفاتر خدمات پس از فروش به منظور برطرف کردن آن داده است.افراد میتوانند در صورت مشاهده این مشکل به دفاتر سامسونگ مراجعه کنند.علاوه بر این اگر خودشان موفق به خارج کردن قلم از جایش بوسیله یک سوزن شوند،میتوانند برای تعویض قلم به پشتیبانی سامسونگ مراجعه کرده و قلم نو را تحویل بگیرند که دیگر با این مشکل روبرو نشوند.

سامسونگ به کاربران نوت ۷ توصیه کرده قلم را در جایش فشار ندهند و زمانی که صدای کلیک را شنیدند،دیگر قلم را فشار ندهند.

فراخوانی گلکسی نوت 7 به دلیل مشکل باتری توسط سامسونگ رسما تایید شد

به تازگی اخباری مبنی بر انفجار برخی از گلکسی نوت 7 های سامسونگ در محافل خبری منتشر شده بود که باعث شد تا برخی از علاقمندان خرید این گوشی هوشمند در تصمیم خود برای خرید کمی دچار تردید شوند. حالا مقامات سامسونگ به طور رسمی فراخوانی گلکسی نوت ۷ را تایید کرده اند.

سامسونگ از ۲۹ مرداد شروع به فروش گلکسی نوت ۷های خود در ۱۰ کشور جهان کرد. اما پس از یک سری اتفاقات که از انفجار این گوشی‌ها در هنگام شارژ شدن خبر می‌داد، سامسونگ حالا به طور رسمی اعلام کرد که به زودی فراخوانی برای این فبلت پرچمدار خود خواهد داد.

بر طبق گزارشی که در Yonhap News‌ منتشر شده، مقامات رسمی سامسونگ تایید کرده اند که منبع این انفجارها در گلکسی نوت ۷هایی که دچار نقص هستند، باتری فبلت است و سامسونگ نمی‌خواهد با نادیده گرفتن ایمنی مشتریان آن‌ها را نا امید کند.

مهم‌ترین چیز ایمنی مشتریان ما است و ما نمی‌خواهیم که مشتریان وفادار خود را نا امید کنیم.

سامسونگ در حال حاضر مشغول انجام تست‌هایی روی گلکسی نوت ۷ است و امیدوار است تا نتایج حاصل از بررسی‌های به عمل آمده در مورد این انفجارها را طی روزهای آتی به سرعت اعلام کند. طبق اعلامیه سامسونگ، این شرکت در حال گفتگو با شرکای تجاری خود از جمله At&T و Verizon در رابطه با این موضوع است.

محصولاتی که به باتری دارای نقص مجهز هستند کمتر از  ۰.۱ درصد از کل گوشی‌های فروخته شده را شامل می‌شوند. این مشکل به راحتی با تغییر باتری حل می‌شود. ما تمام مشتریان خود را در این مورد متقاعد خواهیم کرد.

از گفته‌های مقامات سامسونگ این طور بر می‌آید که این شرکت احتمالا تمام گلکسی نوت ۷ های عرضه شده در دنیا را فراخوانی خواهد کرد ولی واقعا هنوز معلوم نیست که آیا سامسونگ فقط گوشی‌های معیوب را فراخوانی خواهد کرد یا تمام گوشی‌های فروخته شده را.

سامسونگ در حال حاضر فروش گلکسی نوت ۷ های بیشتر را برای انجام آزمایشات کیفی به حالت تعلیق درآورده است. کارشناسان معتقدند هر چند که این فراخوانی امری ضروری برای محصولات دارای نقص محسوب می‌شود ولی سامسونگ از این فراخوانی برای ارتقای اعتبار خود دربازار بهره خواهد برد.

مایکروسافت در حال آزمایش قابلیت کاهش نور آبی در ویندوز 10 است

شرکت مایکروسافت به آرامی ویژگی‌های جدید بروزرسانی بزرگ ویندوز 10 آینده را آشکار می‌کند. یکی از این ویژگی‌ها اضافه شدن قابلیت کاهش نور آبی مضر به ویرایش بعدی سیستم عامل ویندوز ۱۰ است.

به نقل از زومیت، ردموندی نشین‌ها به تدریج ویژگی‌های جدید بروزرسانی اصلی ویندوز 10 را برای کاربران فاش می‌کنند. یکی از ویژگی‌های فاش شده، افزوده شدن قابلیت کاهش نور آبی مضر به ویرایش بعدی سیستم عامل ویندوز ۱۰ است.

غول نرم افزاری دیروز بیلد (build) جدیدی از ویندوز ۱۰ را همراه با تغییرات جدید بسیار کمی برای کاربران عضو برنامه‌ی اینسایدر منتشر کرد. کاربران علاقه‌مند به پلتفرم ویندوز قبل از اضافه شدن ویژگی کاهش نور آبی، سرنخ‌هایی از این قابلیت را کشف کرده اند. کاربر توییتری Core موفق به کشف منابع اطلاعاتی درباره‌ی تنظیم BlueLightReduction در بروزرسانی بزرگ ویندوز ۱۰ که با نام رمز Redstone 2 شناخته می‌شود، شده است. به احتمال زیاد قابلیت یاد شده از طریق اکشن سنتر (Action Center) یا مرکز اعلانیه‌ی (notification center) سیستم عامل قابل تنظیم خواهد بود.

نرم افزار F.lux تاکنون گزینه‌ی بسیار محبوبی برای کاهش نور آبی مضر صفحات نمایش هنگام غروب آفتاب در میان کاربران سیستم عامل ویندوز بوده است اما اضافه شدن قابلیت یاد شده به صورت بومی، موجب در دسترس بودن آن برای تمامی کاربران ویندوز ۱۰ خواهد شد. شرکت اپل هم ویژگی مشابهی را تحت عنوان شیف شب (Night Shift) با سیستم عامل iOS 9 یکپارچه کرده اما هنوز اطلاعاتی از اضافه شدن این ویژگی به سیستم عامل مک (Mac OS) خود منتشر نکرده است. به نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت فعلا در حال آزمایش این ویژگی بوده و هیچ تضمینی برای افزوده شدن آن به بروزرسانی که در اوایل سال آینده منتشر خواهد شد، وجود ندارد. به احتمال زیاد در صورت پیاده سازی کامل این قابلیت در سیستم عامل ویندوز ۱۰، کاربران گوشی‌های هوشمند ویندوز ۱۰ هم از این ویژگی بهره‌مند خواهند شد.

دادگاهی شدن اپل بخاطر ایجاد بیماری تاچ در کاربران آیفون!

گوشی های آیفون علاوه بر محبوبیت بی نظیر بخاطر قدرت و توانمندی که دارند، چندان بی دردسر و خالی از عیب و ایراد نیز نیستند.شاید در نظر اول این را ادعایی پوچ یافته و تنها شایعه پراکنی از سوی کاربران اندرویدی خطاب کنید، اما با آمار رسمی می خواهید چه کنید؟

به گزارش زومتک، مدتی است که مشکل کاربران با مدل های آیفون ۶ و ۶ پلاس بخاطر عدم دریافت پاسخ پس از لمس صفحه نمایش، حوصله کاربرانی را که با آمال و آرزوهایی به سمت اپل آمده اند را سر برده است، تا جایی که کاربران آمریکایی نامی را برای آن انتخاب نموده اند.

اگر هنوز این مورد را یک پاپوش برای خراب کردن نام اپل می دانید، بد نیست بدانید که حتی کارشناس ifixit نیز بر این موضوع صحه گذاشته و آن را تایید نموده است.این مشکل تا جایی پیش رفته که مدتی قبل کاربران بصورت جمعی خودجوش، با مراجعه به دادگاهی در شمال کالیفرنیا رسماً علیه اپل و عدم حل مشکل اعلام شکایت کردند.

افراد معترض خواهان بازپس گیری حقوق ضایع شده خود بخاطر نقص طراحی آیفون شده اند.موضوعی که بیشتر آن ها را عصبانی نموده، طلب پول اپل از این کاربران برای حل مشکل است، به طوری که اپل به جای حل مشکل راه حلی را پیش روی کاربران گذاشته که طبق آن با پرداخت ۳۰۰ دلار، گوشی‌های خود را با یک گوشی نو عوض کنند.

اگر از نقطه نظر قانونی نیز این مشکل را بررسی کنیم، اپل با این مشکل دو قانون موسوم به Magnuson-Moss Warranty Act و Song-Beverly Consumer Warranty Act را زیرپا گذاشته و میبایست به کاربران معترض پاسخگو باشد.بد نیست بدانید که بیماری تاچ، دلیل ۱۱% مراجعات کاربران آیفون به تعمیرگاه است.

ثبت بالاترین رکورد سرعت در شبکه موبایلی ۴G

شبکه های موبایلی ابتدایی، اگر نخواهیم خیلی به عقب برگردیم همان ۲G ، پهنای باندی نهایتا ۱۲۸ کیلوبایت ارائه مینمودند.این البته از روی خساست اپراتورها و یا احمال کاری آن ها نبوده است، بلکه ظرفیت این تکنولوژی بیش از این جوابگو نیست.با ورود نسل سوم یعنی ۳G دروازه جدیدی به روی اینترنت همراه باز شد و سرعت اینترنت موبایل به میزان فوق العاده و غیرقابل مقایسه با قبل افزایش پیدا کرد.در شبکه ۳G امکان ارائه پهنای باند در بهترین حالت تا ۴۰ مگابایت وجود دارد و از این رو گوشی های هوشمند مبتنی بر این شبکه، به راحتی به اینترنت اتصال پیدا مینمودند.

اما نسل بعدی یعنی ۴G مجددا مانند اختلاف میان ۳G و ۲G جهش بسیار بزرگی را تجربه نمود به طوری که حداقل سرعت ۱۰۰ و یا بالاتر مگابایت برای آن تعریف شده بود.۴G در مقایسه با ۳G طول موج قویتری داشته و به مراتب آنتن دهی بهتری را برای فراهم نمودن بستر اینترنت در دسترس قرار می دهد، از همین رو بهترین هدیه ای بود که میتوان به گوشی های هوشمند ارائه کرد.

به نقل از زومتک،از قرار معلوم با وجود آمادگی جامعه جهانی برای مهاجرت به نسل پنجم یعنی ۵G و دستیابی به سرعت های گیگابایتی هنوز توسعه نسل چهارم متوقف نشده است، چون شرکت فنلاندی Elisa موفقیت بسیار بزرگی را به دنیا تقدیم کرده است، به طوری که توانسته سرعت دریافت اطلاعات، به میزان  ۱.۹ گیگابیت بر ثانیه را در شبکه ۴G تجربه کند.

به این ترتیب باید نام Elisa را به عنوان سریع ترین ارائه دهنده نسل چهارم شبکه های موبایلی تاکنون در سراسر جهان یاد کرد.

با یک حساب سرانگشتی مشخص می شود که می توان در این بستر یک فیلم سینمایی با کیفیت بلوری را در زیر ۶۰ ثانیه از روی محیط اینترنت به سیستم شخصی انتقال داد!

گفتنی است طی صحبت های مسئولین Elisa این موفقیت در همکاری با شرکت مخابراتی محبوب قلب ها، Huawei ، در کشور چین بدست آمده است.

بد نیست بدانید تا پیش از این بیشترین سرعت اینترنت موبایل نسل ۴ در جهان ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه ثبت شده است.

قابلیت بزرگنمایی عکس‌ها و ویدئوها در اینستاگرام به نسخه اندروید این اپلیکیشن اضافه شد

به گزارش تکنولوژی نیوز، چند روز پیش بود که اینستاگرام قابلیت اعمال بزرگنمایی تصاویر را به برنامه محبوب خود اضافه کرد. بله درست است؛ این برنامه به مدت چهار تا پنج سال از هیچ گونه قابلیتی به منظور بزرگنمایی و زوم تصاویر برخوردار نبود. مسلما بسیاری از کاربران از این موضوع رنج می‌بردند.

اما بالاخره چند روز پیش این شرکت بزرگ از قابلیت بزرگنمایی تصاویر برای سیستم عامل iOS به طور رسمی رونمایی به عمل آورد. خبر خوب دیگر آن بود که قرار شد این ویژگی در برنامه تحت سیستم عامل اندروید نیز قرار بگیرد تا کاربران گسترده این پلتفرم نیز بتوانند از آن استفاده نمایند. بر اساس خبرهایی که قبلا در این زمینه منتشر کردیم، این شرکت قرار بود تا چند هفته آینده برنامه بروز شده مربوط به سیستم عامل اندروید را ارائه نماید اما این طور به نظر می‌رسد که این شرکت بزرگ تا آن زمان صبور نبوده و از این رو زودتر از موعد اقدام به انتشار این آپدیت جدید برای کاربران اندروید کرده است.

در حقیقت بر اساس گزارشات و خبرهای منتشر شده، تعدادی از کاربران این طور اظهار کرده اند که می‌توانند در برنامه اینستاگرام خود عمل جسجر پینچ زوم را به منظور زوم کردن و بزرگنمایی بر روی تصاویر در برنامه اندرویدی این شبکه اجتماعی اعمال نمایند. البته این مورد احتمالا تغییری بوده است که در سرور‌های این شرکت بزرگ برای این سیستم عامل رخ داده است.

هنوز به طور دقیق معلوم نیست که آیا اینستاگرام در حال تست کردن این ویژگی بر روی گوشی هوشمند بعضی از کاربران است و یا این که قرار است به همین صورت و در نهایت با مقیاسی بسیار وسیع، این ویژگی برای کاربران منتشر گردد. در هر صورت در آینده خبرهای جدیدی را در این زمینه خواهیم شنید.

بد افزار جدید در پلی استور گوگل کشف شد

یکی از راههای قابل اطمینان جلوگیری از آلوده شدن دستگاههای اندرویدی به بد افزارها، دریافت برنامهها از فروشگاه رسمی گوگل یعنی پلی استور است. معمولا کاربران میتوانند مطمئن باشند که اپلیکیشنهای قرار گرفته در پلی استور دارای محتوای مخربی نیستند. در سوی دیگر دانلود اپلیکیشنها از منابع غیر رسمی میتواند ریسک بیشتری را در پی داشته باشد. اما پلی استور نیز همیشه امن نیست!

گاهی کدهای بد افزارها به برنامهها و یا بازیها رخنه میکنند و کاربران نیز بدون اطلاع از این مسئله چنین اپلیکیشنهایی را از پلی استور دریافت میکنند.

به گزارش دیجی رو، در تازهترین گزارش بد افزاری به نام DressCode در میان اپلیکیشنهای گوگل پلی یافت شده است. شرکت امنیتی Check Point که اولین بار خبر از این بد افزار داده است اعلام کرده در مجموع 40 اپلیکیشن در پلی استور آلوده به DressCode هستند. همچنین بد افزار مذکور توانسته به 400 برنامه در منابع غیر رسمی نیز رخنه کند.

این بد افزار در دستگاههای آلوده موجب ایجاد باتنت (botnet) میشود. هکرها از این بد افزار برای ایجاد کلیکهای جعلی بر روی تبلیغات استفاده میکردند و از این طریق به کسب درآمد میپرداختند. البته امکان استفاده از باتنتها برای مقاصد بزرگتر مانند دسترسی به سرورها و فایلهای دیگر شرکتها نیز وجود دارد. گوگل از وجود این بد افزار مطلع شده است و در حال بررسی اپلیکیشنهای آلوده است. بیشتر این اپها بازیهای طراحی لباس کودکان هستند و علت انتخاب نام DressCode نیز همین مسئله است

77 میلیون تلفن همراه نزد ایرانیان؛ کدام اپراتور موبایل سهم بیشتری دارد؟

به گزارش دیجی رو، دفتر بررسی‌های فنی اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات در گزارش جدید خود وضعیت موبایل و اپراتورهای موبایلی را تشریح کرده است.

اما آمار و ارقام انتشار یافته کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسند. با توجه به آن که گفته می‌شود چیزی حدود 937 میلیون و 475 هزار و 150 خط تلفن همراه تا پایان خرداد سال 1395 در کشور واگذار شده است، تنها 77 میلیون و 774 هزار و 257 خط فعال بوده و توسط مشترکین مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران نیز 97.59 درصد اعلام شده است. در این بین اپراتور همراه اول موفق شده تا با داشتن بیش از 44 میلیون مشترک فعال در سراسر کشور، بزرگ‌ترین سهم تلفن همراه کشور را به نام خود به ثبت برساند.

در ادامه این آمارها آمده که به طور کلی همراه اول موفق به فروش بیش از 18 میلیون سیم کارت دائمی و بیش از 44 میلیون سیم کارت اعتباری بوده است. نکته جالب توجه فعالیت تنها 44 میلیون این خط‌ها خواهد بود. با این حال همچنان ضریب نفوذ اپراتور همراه اول در ایران بیش از 50 درصد (56.02%) بوده که نشان از پرجمعیت بودن طرفداران این اپراتور موبایلی دارد.

اپراتور ایرانسل نیز تا پایان خرداد ماه 1395 چیزی حدود 795 هزار و 200 سیم کارت دائمی و بیش از 80 میلیون سیم کارت اعتباری به فروش رسانده است. بر اساس گزارش به دست آمده تنها 30 میلیون و 953 هزار و 245 خط ایرانسل در سراسر کشور فعال هستند. لازم به ذکر است که ضریب نفوذ اپراتور ایرانسل در ایران نیز چیزی حدود 38 درصد خواهد بود.

اما نوبت به سومین اپراتور یعنی رایتل می‌رسد. به لطف آمار و ارقام تازه به دست آمده تا پایان سال جاری اپراتور رایتل موفق به فروش 12 هزار و 222 سیم کارت دائمی، 6 میلیون و 596 هزار و 342 سیم کارت اعتباری و همچنین 540 هزار و 709 سیم کارت دیتا شده است. با این حال تنها دو میلیون و 187 هزار خط به صورت فعال در دست مشتریانشان مورد استفاده قرار می‌گیرد

با ترموپینات آشنا شوید: بادام زمینی‌های زندگی هوشمند

کمپانی Sen.se یکی از زیر شاخه‌های کمپانی مادر (Mother) به حساب می‌رود که به تولید حسگرهای خانگی می‌پردازد.

به گزارش گجت نیوز، جدیدترین محصول کمپانی Sen.se با نام ترموپینات (ThermoPeanut) در حاشیه نمایشگاه IFA 2016 در مقابل انظار عمومی قرار گرفت که تغییرات دمایی محیط را ثبت می‌کند.

ظاهر کلی حسگر ترموپینات همچون بادام زمینی با پوسته است و اندازه ای کوچک دارد. کاربر می‌تواند با استفاده از فناوری بلوتوث ترموپینات را به دستگاه‌های اندرویدی یا مبتنی بر iOS متصل کند و با تنظیم بازه‌های زمانی برای اندازه گیری دما، به مشاهده تغییرات دمای محیطی که ThermoPeanut در آن قرار گرفته بپردازد. این گجت توانایی اندازه گیری دما از منفی 20 درجه تا 60 درجه سانتی‌گراد را دارد و فکر نمی‌کنیم در مکان‌های معمولی دمای هوا کمتر یا بیشتر از بازه پوششی ThermoPeanut باشد. کمپانی سنس محصول جدید خود را قادر به اندازه گیری بازه وسیعی از دماها کرده و نمی‌توان به آن خرده گرفت.

شاید تصور کنید کارایی ترموپینات بسیار ابتدایی و ساده است، اما حس امید دارد که کاربران بتوانند از این گجت استفاده‌های گوناگونی داشته باشند؛ نظیر ترکیب ترموپینات با ترموستات‌های کمپانی نست (Nest) برای بررسی عملکرد دستگاه‌های سرمایشی/گرمایشی ساختمان،‌ یا جفت شدن با IFTTT که هماهنگ شدن چندین گجت را برای انجام یک پروسه امکان پذیر می‌کند. بیشتر کارایی‌های ترموپینات درون خانه‌های هوشمند و در همکاری با سایر گجت‌های خانگی برجسته خواهند شد.

در ادامه سال جاری، کمپانی سنس به عرضه حسگرهای متعدد دیگری خواهد پرداخت. این سنسورها عبارتند از:

SleepPeanut :

این حسگر نیز همانند ThermoPeanut از شمایلی مانند بادام زمینی برخوردار خواهد بود و الگوهای خواب افراد را تحت نظر خواهد داشت.

PeanutButton :

دکمه بادام زمینی سه کارایی متفاوت ارائه می‌کند که می‌توانند به انتخاب کاربر تنظیم و به IFTTT متصل شود.

MedPeanut :

آخرین حسگری که امسال توسط سنس روانه بازار خواهد شد، زمان مصرف داروها را به کاربر یادآوری می‌کند.

سایر حسگرهای بادام زمینی شکل، سال آینده میلادی با تنوع بیشتری معرفی خواهند شد. هم اکنون سنس درحال برنامه ریزی برای حسگرهای زیر برای عرضه در سال آینده است.

SafePeanut :

این سنسور در رابطه با امنیت ساختمان فعالیت می‌کند.

ProximityPeanut :

ظاهری شبیه به یک کاشی خواهد داشت اما هنوز اطلاعاتی راجع به کارکرد آن فاش نشده است.

HydraPeanut :

به بررسی نشتی‌های آب و فاضلاب ساختمان می‌پردازد و در صورت بروز اتفاق، به سرعت خبررسانی خواهد کرد.

DoorPeanut :

کاربر می‌تواند با استفاده از این حسگر از قفل یا باز بودن درهای ساختمان اطمینان حاصل کند و احتمالا بتواند درها را از فاصله دور، بگشاید یا قفل کند.

بیشتر سنسورهای یاد شده هیچ کار عجیب و غریبی انجام نخواهند داد و شرکت سنس با عرضه چنین محصولاتی قصد دارد خانه‌های هوشمند را با گجت‌های ارزان قیمت اما پر کاربرد فراگیر و کار با دستگاه‌های خانه هوشمند را آسان کند. به نظر می‌رسد گجت‌های بادام زمینی شکل گام رو به جلویی برای زندگی هوشمند آینده بر خواهند داشت.

یخچال هوشمند ال جی با پشتیبانی از ویندوز 10 رونمایی شد

اگر یادتان باشد، اوایل امسال و در جریان رویداد CES، شرکت سامسونگ از یخچال هوشمند خود با یک صفحه نمایش غول‌پیکر و کیفیت تصویر 1080p رونمایی کرده بود. امروز و در خلال رویداد IFA 2016، ال جی از یک یخچال هوشمند پرده برداشت که انتظار می‌رود عملکرد آن از یخچال هوشمند سامسونگ بهتر باشد. برخلاف یخچال سامسونگ (که از سیستم عامل تایزن بهره برده)، یخچال هوشمند ال جی مجهز به سیستم عامل ویندوز 10 است.

به گزارش گجت نیوز، نصب سیستم عامل ویندوز 10 بر روی یخچال هوشمند ال جی یعنی اینکه شما قادر خواهید بود هر نوع نرم افزاری را که خواستید بر روی یخچال خود اجرا کنید. نرم افزارهای کلاسیکی مانند MS Paint نیز بر روی آن قابل اجرا بوده و حتی امکان ویرایش رجیستری ویندوز نیز برای شما فراهم گشته است.

این شرکت کره ای در یخچال هوشمند جدید خود از یک صفحه نمایش لمسی و نیمه‌شفاف 29 اینچی استفاده کرده است که با وجود نیمه شفاف بودن نمایشگر، محفظه داخل یخچال به راحتی قابل مشاهده است. حسگر لمسی این نمایشگر نیز عملکرد خوبی داشته و باعث شده که کار با آن راحت و روان انجام بگیرد. شرکت LG همچنین اپلیکیشن مخصوص خود را بر روی این یخچال نصب کرده است. با استفاده از این اپلیکیشن، می‌توانید یادداشت‌های خود را روی یخچال هوشمند ال جی بنویسید، یک تایمر برای انجام کاری خاص تنظیم کنید، دستور پخت و دیگر اطلاعات ضروری وعده‌های غذایی را وارد کنید، یا به راحتی غذاهای داخل یخچال را که از صفحه نمایشگر نیمه‌شفاف مشاهده می‌کنید علامت‌گذاری نمایید. شاید پردازنده Atom اینتل به کار رفته در یخچال هوشمند ال جی ، به همراه 2 گیگابایت RAM، کمی عجیب به نظر برسد، اما زمانی که خواستید با استفاده از مرورگر مایکروسافت اج و از سایت یوتیوب به تماشای ویدئوی مورد علاقه‌تان بپردازید، شیفته‌ی این طراحی و امکانات آن خواهید شد.

به دلیل نصب آخرین نسخه از ویندوز 10 بر روی یخچال هوشمند ال جی ، شما به راحتی می‌توانید نرم افزار مورد نظرتان را از فروشگاه ویندوز دانلود و بر روی یخچال نصب کنید، با استفاده از اسپیکرهای استفاده شده در آن به شنیدن موزیک بپردازید، و یا با کمک دستیار صوتی کورتانا (Cortana) دستورات صوتی خود را به یخچال بدهید. همزمان که شما در حال استفاده از نرم افزار های ویندوزی یخچال هوشمند ال جی هستید؛ به عنوان مثال، زمانی که دارید وضعیت آب و هوای منطقه محل زندگی خود را چک می‌کنید، می‌توانید با وجود نیمه شفاف بودن صفحه، متوجه شوید چند پاکت شیر برایتان باقی مانده است.

شرکت LG حرفی از مشخصات دقیق، قیمت و تاریخ عرضه یخچال هوشمند خود به میان نیاورد اما احتمال می‌رود یخچال هوشمند ال جی اواخر سال جاری میلادی (دی ماه) عرضه شود.

همکاری بوش و دراپ برای ساخت لوازم هوشمند آشپزخانه

کمپانی‌های زیادی در حال همکاری با سازندگان لوازم خانگی هستند تا در آینده ای نزدیک بتوانند در بازار اینترنت اشیا و لوازم خانه‌ی هوشمند حرفی برای گفتن داشته باشند. حالا دو کمپانی بوش و دراپ نیز همکاری جدیدی را آغاز کرده اند که بتوانند لوازم هوشمند آشپزخانه خود را وارد بازار کنند.

به گزارش گجت نیوز، کمپانی دراپ (Drop) که اکثر کاربران آن را به سبب ترازوهای دیجیتال هوشمند آن می‌شناسند، در این همکاری قرار است بعد جدیدی از هوش ماشینی را برای لوازم خانگی بوش به ارمغان بیاورد. همکاری این دو قرار است با یک محصول ساده آغاز شود و البته در آیند‌ه‌ی نزدیک مطمئنا اهداف بزرگتری برایشان در نظر گرفته خواهد شد.

در گام اول قرار است کاربرانی که از فرهای سری ۸ کمپانی بوش برخوردار هستند، با استفاده از تکنولوژی دراپ و از راه دور بتوانند اجاق فر خود را کنترل کنند و دما و زمان پخت غذا در آن را از راه دور تنظیم نمایند. البته همانطور که گفتیم، این موضوع در گام اول قرار دارد و در مراحل بعدی قرار است که میزان این هوشمندی بالاتر برود و کار به جایی برسد که نیاز به انجام تنظیمات دستی و کنترل لحظه ای اجاق فر و البته دیگر لوازم هوشمند آشپزخانه از بین برود.

به طور مثال فرهای سری ۸ بوش قادر خواهند بود که قبل از ورود شما به خانه، دمای فر را به درجه‌ی مورد نظر شما برسانند و یا در مواقعی که غذا به حد کافی از پخت میرسد، بلافاصله پخش دما را متوقف کنند. علاوه بر این یخچال شما قادر خواهد بود که تمام مواردی که داخلش وجود دارد را بررسی کند و با اسکن کردن میزان هر ماده‌ی اولیه، دستورهای پخت غذایی که درست کردنشان با استفاده از آن مواد امکان پذیر است را به آشپز پیشنهاد دهند. مخلوط کن نیز می‌تواند میزان دقیق هر کدام از اجزای تشکیل دهنده‌ی دستور غذایی را به شما اعلام کند تا لذت آشپزی و دقت شما بسیار بالاتر برود.

البته گفتنی است که همکاری این دو کمپانی برای تولید لوازم هوشمند آشپزخانه و یک پلتفرم نرم افزاری برای آنها از نمایشگاه ایفا ۲۰۱۶ آغاز شده است، اما هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای عرضه‌ی اولین محصول و یا قابلیت‌های جدید نرم افزاری از سوی دراپ و یا بوش اعلام نشده است.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

3 Responses to دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 13 شهریور ۹۵

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    4 × سه =

    لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *