کاهش خطر برخورد نابینایان با موانع با ابزار پوشیدنی

محققان دانشکده پزشکی هاروارد موفق به توسعه یک ابزار پوشیدنی شدند که خطر برخورد با موانع و سقوط افراد نابینا و کم بینا را تا ۳۷ درصد کاهش می دهد.

افرادی که دارای نقص بینایی هستند، بیش از دیگران در معرض برخورد و سقوط قرار دارند. در برخی کشورها وسایل حمل و نقل عمومی متناسب با نیاز این افراد ساخته شده و در برخی کشورها نیز هیچ تمهیداتی برای این بیماران وجود ندارد. نابینایان و کم بینایان معمولا از عصای سفید یا سگ راهنما برای رسیدن به مقصد استفاده می کنند.

ابزار الکترونیکی دیگری نیز وجود دارد که در صورت وجود مانع یا خطر به بیمار هشدار می دهد؛ ولی استفاده از این ابزار معمولا رایج نیست و شاید برای بیمار پر هزینه باشد.

محققان دانشکده پزشکی هاروارد برای حل این مشکل یک ابزار پوشیدنی هشدار توسعه داده اند. در این دستگاه از یک الگوریتم دید رایانه ای استفاده شده است. دستگاه و واحد ضبط اطلاعات در یک کوله پشتی قرار دارند و در قسمت سینه بیمار یک دوربین زاویه باز قرار دارد. دو بلوتوث نیز روی دو مچ بند بیمار نصب می شوند که هنگام خطر هشدار می دهند.

دوربین به یک پردازشگر متصل است و خطر برخورد اشیا و محیط پیرامون را آنالیز می کند. اگر خطر برخورد قریب الوقوع در سمت راست یا چپ وجود داشته باشد، مچ بند مربوط لرزش پیدا می کند و اگر خطر از روبرو باشد، هر دو مچ بند می لرزد. برخلاف سایر دستگاه هایی که وجود تمام اشیای مجاور را هشدار می دهند،  این دستگاه جدید فقط اشیایی که در مسیر حرکت کاربر قرار دارد را تجزیه و تحلیل می کند و موانع که در مسیر نیستند را نادیده می گیرد.

این دستگاه پوشیدنی روی ۳۱ بزرگسال نابینا و کم بینا آزمایش شده و تا ۳۷ درصد میزان برخورد با موانع را کاهش داده است.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − نه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *