آشنایی با ایر تگ جدیدترین دستاورد اپل

چند روز بیشتر نگذشته از رویداد سالانه اپل؛ رویدادی که در آن کمپانی اپل سعی می کند هر ساله یک اتفاق خیره کننده رقم بزند و علاوه بر رو نمایی از انواع رفع اشکال ها و به روز رسانی ها، یک محصول تازه هم به صد ها میلیون کاربر خود در سر تا سر دنیا معرفی کند. شگفتانه امسالِ اپل ابزاری بسیار ساده است که زندگی را به استاندارد ها و انتظاراتی که در فیلم ها یا کتاب های علمی و تخیلی در قرن بیستم راجع به قرن حاضر تصور می شد، نزدیک تر می کند.

«اِیْرتَگ»، نام محصول تازه ای است که اپل اخیراً از آن رو نمایی کرده است. ابزاری که یافتن اشیای گم شده را برای صاحبان آیفون تسهیل می کند. اما این ابزار چیست و دقیقاً چطور کار می کند؟ اپل برای طراحی ایرتگ از فناوری «باندِ فوقِ پهن» و یک تراشه «U1» استفاده کرده است. برچسب ردیاب موسوم به ایرتگ، همان  طور که از اسمش مشخص است، یک برچسب ساده است که بر روی اشیای گوناگون نصب می شود و در مواقع لزوم به کاربر کمک می کند آن وسیله را پیدا کند. شاید بگویید انواع زیادی از این تگ ها حتی در سال های خیلی دور هم تولید شده است اما این گزاره صحیح نیست؛ چه، میان آنچه سال ها پیش تولید شده و «ایرتگ»، تفاوت ها فراوان است.

برچسب ردیاب، در ابعاد یک مهره شطرنج تولید شده است و شما می توانید این وسیله را به کمک حلقه یا جا کلیدی به هر وسیله دیگری الصاق کنید. این برچسب شامل یک باتری کم مصرف است که حدوداً یک سال قابل استفاده خواهد بود. افزون بر این، ایرتگ از نسخه کم مصرفی از بلوتوث هم بهره می گیرد. روش کار با ایرتگ بسیار ساده است. کافی است آن را به گوشی آیفون نزدیک کنید تا گوشی شناسایی اش کند. حال می توانید آن را به هر شیئی که مد نظرتان است –مثلاً دسته کلید یا کنترل تلویزیون- الصاق کنید. تصور کنید ایرتگ را بر روی کنترل تلویزیون نصب کرده اید؛ در گوشی های آیفون، اپلیکیشنی تعبیه شده با نام «Find my». وارد این اپ که بشوید می توانید ایرتگِ مورد بحث را با نام کنترل تلویزیون در اپ ثبت کنید.

از آن پس، هرگاه کنترل گم شود شما می توانید با رفتن به فایند مای و انتخاب گزینه کنترل تلویزیون، از فایند مای بخواهید در یافتنش کمکتان کند. به محض انتخاب شیء مورد بحث، ایرتگی که بر روی آن نصب شده، البته به شرط آن که در فاصله کنتر از ده متر با گوشی قرار داشته باشد شروع به زنگ زدن می کند. البته امکان دیگری هم در فایند مای در نظر گرفته شده و آن هم این است که اپلیکیشن با استفاده از راهنمایی های صوتی و لرزشی می تواند شما را تا یافتن آن وسیله راهنمایی کند. مثلاً می تواند به شما اطلاع دهد که وسیله در پنج متری شما و پشت سرتان قرار دارد. «وویس اوور»، صفحه خوانِ اپل هم با شما تا لحظه یافتن وسیله همراه خواهد شد.

امکان دیگری که برای ایرتگ در نظر گرفته شده، قابلیت شبکه سازی با سایر آیفون ها است. تصور کنید ایرتگ را روی کوله پشتی تان نصب کرده اید و کوله را هم توی قطار جا گذاشته اید. کافی است وارد فایند مای شوید و گزینه کوله پشتی را انتخاب کنید و به آیفونتان اعلام کنید که آن را گم کرده اید. امکانی برایتان فراهم می شود که یک پیغام به همراه شماره خود بنویسید تا هر آیفون به دستِ دیگری که در محل قرارگیری کوله حضور دارد آن پیغام را بر روی گوشی خود ببیند و با شما تماس بگیرد. اپل حتی این امکان را برای آنها که از اندروید استفاده می کنند هم فراهم کرده تا هرگاه یک وسیله مجهز به ایرتگ پیدا کردند، برچسب را به وسیله ان اف زی در گوشی اندروید خود اسکن کنند؛ به محض شناسایی برچسب توسط گوشی اندرویدی، یک صفحه اینترنتی حاوی پیام و شماره تلفنی که صاحب آن شیء درج کرده، به کاربر اندروید نمایش داده می شود و او می تواند با صاحب شیء تماس بگیرد.

اپل در حال حاضر هر ایرتگ را به قیمت ۲۹ دلار می فروشد و اگر کسی بسته چهارتایی سفارش دهد قیمت مشمول تخفیف خواهد شد و آن را ۹۹ دلار خواهد خرید. این برچسب ها از جمعه در فروشگاه های اپل و وبسایت این شرکت در دسترس عموم قرار گرفته استش.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *