ایده ی راه اندازی کمپ های گردشگری مخصوص معلولان از کجا آمد

اعضای گروه برتر سی و چهارمین استارت آپ  ویکند شبکه های ارتباطی و حمل و نقل دانشگاه آزاد اسلامی به ارائه جزئیاتی درباره این رویداد دانشگاهی پرداختند.

دانشگاه ها با داشتن اساتید و دانشجویان نخبه و با انگیزه می توانند اقدامات مؤثری در حوزه علم و فناوری انجام دهند و همیشه در مسیر اعتلای علم و پژوهش ایران اسلامی گام بردارند.

اگر دانشجویان روحیه مسئله محوری داشته باشند، به افرادی ایده پرداز، کارآفرین و با انگیزه تبدیل می شوند تا با دانش خود بتوانند علم را با تکنولوژی روز ارتقا دهند و در مسیر رشد پرشتاب علمی کشور مؤثر واقع شوند. همچنین حضور دانشجویان با انگیزه و اهل علم و دانش در دانشگاه، گنجینه ای برای این مراکز آموزشی محسوب می شود.

دانشگاه آزاد اسلامی با داشتن هزاران دانشجوی با انگیزه و متخصص در حوزه علمی و پژوهشی، در جشنواره ها و مسابقات علمی خوش درخشیده است.

یکی از این رویدادهای علمی، سی و چهارمین استارت آپ  ویکند شبکه های ارتباطی و حمل و نقل (دومین مسابقه نوآفرینی ریلی شو) بود که به تازگی به همت دبیرخانه برنامه علمی شبکه های ارتباطی و حمل ونقل دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهر ری و با مشارکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این رویداد با مشارکت بالای دانشجویان سراسر کشور و حضور بیش از ۲۰۰ شرکت کننده به صورت حضوری و مجازی به مدت چهار روز و با حضور معاونان و مدیران کل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، فعالان حوزه حمل و نقل و نمایندگان و حامیان این رویداد در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

در همین راستا با اعضای گروه برتر سی و چهارمین استارت آپ  ویکند شبکه های ارتباطی و حمل و نقل شامل پریسا رفیعی غریبدوستی، طراح تیم استارت آپی و رئیس انجمن علمی دانشجویی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهرری و همچنین متین حسنی، ارائه دهنده تیم استارت آپی و دانش آموز به گفت وگو نشسته  است که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

تولید علم به فناوری نو منجر می شود

دانشجویان  و دانش آموزان چگونه می توانند به تولید علم کمک کنند؟

رفیعی غریبدوستی: دانشگاه یکی از مهم ترین مراکز علمی است و به عنوان یک نهاد بزرگ در عرصه علم و فناوری، دانشجویان را برای تسلط در رویدادهای علمی توانمند می کند. در دانشگاه ها نیازمند تعامل گسترده تر میان دانشجویان و اساتید هستیم تا شاهد تبادل افکار و اطلاعات در جامعه علمی باشیم.

دانشگاه ها حول سه کارکرد اصلی شامل تولید علم و دانش، انتقال علم و دانش و اشاعه و نشر علم و دانش می چرخد که تولید علم مهم ترین کارکرد دانشگاه ها است. تولید علم، فناوری نو را ممکن می سازد و رشد و گسترش فناوری نوین، دانشگاه و حتی جامعه را نو می کند.

در واقع تولید علم، انتقال دانش تولید شده به نسل های جوان برای تربیت دانشجویان متخصص و خبره در زمینه های مختلف بوده و اشاعه و نشر علم در دانشگاه و جامعه تنها به وسیله  نیروی انسانی متخصص ممکن است. در دانشگاه ها اگر هر فرد در جایگاه خود، مسئولیتی که به او سپرده شده را به صورت مطلوب انجام دهد و در کنار آن، بتواند تعامل و تبادل خوبی را با دیگران انجام دهد، زودتر به اهداف ایده آل خواهد رسید.

حسنی: از آنجایی که فضای مجازی امروزه در زندگی اکثر مردم ورود کرده و اکثر نوجوانان بیشتر وقت خود را در فضای مجازی می گذرانند و با کارهای جدید و متدهای جدید آشنا می شوند، پس می توانند با ایده های نو و به روز به پیشرفت کشور کمک کنند.

ایده راه اندازی کمپ های گردشگری مخصوص معلولان از کجا آمد؟

چگونه توانستید در سی و چهارمین استارت آپ ویکند شبکه های ارتباطی و حمل و نقل و دومین مسابقه نوآفرینی ریلی شو رتبه نخست را کسب کنید.

رفیعی غریبدوستی: در این مدت شرکت کننده ها در کنار یکدیگر قرار گرفته و ایده های خود را در خصوص حمل ونقل ریلی مطرح کردند که با تلاش مجری برنامه علمی شبکه های ارتباطی و حمل ونقل دانشگاه آزاد اسلامی، ایده ها برای ارائه به داوری، پخته تر شد و شرکت کننده ها برای فعالیت در خصوص ایده های شکل گرفته، گروه  بندی شدند.

با توجه به اینکه نخستین باری بود که در چنین رویدادی شرکت می کردم و تجربه ی زیادی نداشتم باید بگویم که نقش مجری برنامه علمی شبکه های ارتباطی و حمل ونقل دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان برگزارکننده  بسیار تأثیرگذار بود. چون وی تجربیات زیادی در این زمینه داشت و آن ها را در اختیار شرکت کننده ها قرار داد و بین شرکت کننده ها محیطی را فراهم کرد که تبادل اطلاعات و تجربیات صورت بگیرد و همه اعضا به هم کمک کنند و در کنار هم به موفقیت برسند.

از طرفی حسنی به عنوان هم گروهی بنده که در رویداد های گذشته نیز شرکت کرده بود، نقش بسزایی در کسب رتبه برتر رویداد را داشتند و با اتحاد و همبستگی بالایی که داشتیم، منجر شد که رتبه اول را کسب کنیم.

طبق صحبت مدیرعامل راه آهن، واگن هایی ساخته  شده است که بستر مناسبی برای معلولان جسمی دارد که حرکت را برای آنان راحت تر کرده است. ایده  ما، طراحی یک وبسایت است.

معلولان با یک همراه می توانند برای شهرهای مختلف بلیط تهیه کنند تا سفری ایمن تر و راحت تر داشته باشند که حتی اگر همراه نداشته باشند، ما با یک موسسه خدمات پرستاری صحبت کردیم که پرستاران به عنوان همراه، در کنار این عزیزان قرار بگیرند و در قبال آن هزینه ای دریافت نکنند و به جای دریافت هزینه، ما برای آن ها تبلیغات انجام دهیم.

در واقع وبسایتی طراحی می کنیم که خدمات کمپ گردشگری را از صفر تا صد ارائه دهد. هم طراح وبسایت هستیم و هم خودمان به نوعی خدمات تور گردشگری را ارائه می  دهیم.

حسنی: ما وقتی با خانواده یکی از معلولان صحبت کردیم که در واقع پدرشان معلول بود، می گفتند که حاضر هستند هر کاری بکنند که یک بار دیگر پدرشان را خوشحال ببینند و پس از گفت وگوی با آنان، ایده ای به ذهنمان رسید که کمپ های گردشگری مخصوص معلولان راه اندازی کنیم. با یاری خدا و پشتکار خود توانستیم رتبه نخست رویداد را کسب کرده و مسئولیت پذیری رفیعی، طراح تیم و ارائه بنده توانست که این جایزه را کسب کنیم.

تقویت روحیه و بنیه  علمی دانشجویان مستعد و توانمند از طریق انجمن های علمی

برای تشویق دانشجویان و دانش آموزان به سمت شرکت در جشنواره های علمی و پژوهشی در سطح ملی و بین المللی چه راهکارهایی وجود دارد؟

رفیعی غریبدوستی: نقش انجمن های علمی را برای تشویق دانشجویان به سمت شرکت در جشنواره های علمی نباید دست کم گرفت. انجمن های علمی دانشجویی برای حمایت، تقویت و ترویج فرهنگ و اخلاق علمی در دانشگاه های کشور، تقویت روحیه و بنیه  علمی دانشجویان مستعد و توانمند، فراهم کردن زمینه های مناسب برای فعالیت های جمعی علمی، بهره گیری از توانمندی و خلاقیت دانشجویان در تحقق توسعه علمی و نهضت تولید علم طبق مفاد آیین نامه انجمن ها و اتحادیه های انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی تشکیل می شوند.

این انجمن ها با شناسایی علاقه مندی های دانشجویان به فعالیت می پردازند و باعث می شوند، دانشجو به توانایی های خود پی برده و در راستای اهداف خود گام بردارد که همین امر موجب ایجاد انگیزه در وی می شود.

حسنی: مسابقات علمی که برگزار می شود دیگر برای نوجوانان شاید خوشایند نباشد. پس باید مسابقاتی طراحی کرد که به روز و متناسب تکنولوژی عصر حاضر باشد.

حمایتی از سوی وزارت علوم ندیدم

رویکرد وزارت علوم را در خصوص حمایت کردن از دانشجویان نمونه کشوری چگونه ارزیابی می کنید؟

رفیعی غریبدوستی: دانشجویان نیاز به حمایت از طرف وزارت  علوم دارند و این حمایت می تواند به صورت مالی، تشویقی و یا حتی نشستن پای حرف های ما باشد تا بتوانند نیازهای دانشجویان را شناسایی کرده و برای رفع آن ها گام بردارند تا به تولید و پیشرفت علم کمک شایانی کنند.

اما متأسفانه به عنوان دانشجویی که سه  سال رئیس انجمن  علمی بودم، باید بگویم که حمایتی از طرف وزارت علوم ندیدم و همین باعث دل سرد شدن دانشجویان شده و فعالیت های دانشجویی کم تر به چشم می خورد.

دانشگاه چه حمایتی از شما کرده  است؟ آیا بستر لازم برای شرکت دانشجویان در مسابقات و همایش های علمی و پژوهشی و انگیزه دادن به آنان از سوی مسئولان دانشگاه وجود دارد؟

رفیعی غریبدوستی: دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی (ره) شهر ری تمام تلاش خود را می کند تا دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید در کنار یکدیگر قرار بگیرند و تبادل اطلاعات کنند تا موجب پیشرفت خود و درنتیجه پیشرفت دانشگاه شوند. در این خصوص با در اختیار قراردادن اتاقی برای هر انجمن علمی، این بستر را فراهم کرده اند تا دانشجویانی که زمینه  فعالیتی مشابه دارند در کنار هم قرار بگیرند و از اساتیدی که در آن موضوع به خصوص تخصص دارند، راهنمایی های لازم را در جهت پیشرفت بگیرند.

از سوی دیگر با تشویق دانشجویان در زمینه های فعالیتی، باعث ایجاد انگیزه در آن ها شده و موجب می شود علاقه مند به شرکت در هرگونه فعالیت علمی و پژوهشی شوند.

هر روز کامپیوتر در رفع مشکلات جامعه  بشری نقش گسترده تری برعهده می گیرد با توجه به اینکه دانشجوی رشته کامپیوتر هستید، درباره کاربردهای این علم در زندگی بشر توضیح دهید. چطور می شود دانشجویان را به این رشته علاقه مند کرد؟

رفیعی غریبدوستی: کامپیوتر و فناوری اطلاعات نقش پررنگ و چشمگیری در زندگی امروز بشر دارد و رو به رشد است. چون روزانه با روش های مختلفی از این تکنولوژی سروکار داریم، به طوری که زندگی ما کاملاً تحت  تأثیر آن هاست. در طول زمانی  که از کامپیوتر استفاده  شده، شاهد پیشرفت های فنی بسیاری بوده ایم که تأثیرات کلی و مهمی بر روی راه و روش زندگی گذاشته است.

به دلیل پیشرفت سریع تکنولوژی کامپیوتر، در کشورهای صنعتی و پیشرفته، به جرأت می توان گفت که کمتر موردی می توان یافت که در آن از کامپیوتر بهره برداری به عمل نیامده باشد.

این کاربردها روز به روز در حال گسترش است و هر روز کامپیوتر در رفع مشکلات جامعه  بشری نقش گسترده تری بر عهده می گیرد.

تلاش های بشر همواره معطوف به ایجاد و توسعه  ابزار و روش هایی بوده  است که بتوانند جایگزین نیروی بدنی یا قوای فکری انسان باشند. کامپیوتر قادر است قسمتی از فعالیت های عملیاتی مغز انسان را برعهده بگیرد و در نتیجه، فراغتی که از این راه نصیب انسان می شود می تواند صرف فعالیت های خلاق شده و وی را به سوی پیشرفت روز افزون هدایت کند.

از نظر علاقه مند کردن، باید بگویم که دوست داشتن اکتسابی است و به دست می آید. گاهی اوقات کم کم و گاهی خیلی سریع؛ پس خودمان باید به آن برسیم. در کل رشته کامپیوتر، بسیار شیرین است و می توان با تلاش و استمرار در کار و علم به آن، کسب درآمد بالایی کرد.

در پایان اگر نکته ای دارید بفرمایید.

رفیعی غریبدوستی: طبق بیانات حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند «تشکل های دانشجویی فرصتی هم برای دانشجو ایجاد می کند برای کار دسته جمعی»، اعتقاد دارم که انجمن های علمی، فرصتی برای کار دسته جمعی دانشجویی ایجاد می کند و این موضوع را یک نیاز دانشجو برای کسب مهارت های گوناگون می دانم.

همچنین از دانشجویان فعال در عرصه علم و پژوهش خواستارم تا عضو انجمن های  علمی شوند تا با کسب مهارت های مختلف شاهد پیشرفت روز افزون علم و دانش باشیم. همچنین از حسنی متشکرم که به عنوان هم تیمی، مرا در رویداد مهم استارت آپی یاری کرد.

حسنی: در آخر باید از هم تیمی ام تشکر کنم و بسیار خرسندم که افتخار آشنایی با وی نصیبم شد و تشکر کنم از کسانی که این بستر را برایمان فراهم کردند.

منبع: ایران سپید.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 10 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *