اما و اگر های پرداخت شهریه ی دانشجویان دارای معلولیت

رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به شیوه جدید پرداخت شهریه به دانشجویان می گوید:با راه اندازی سامانه جامع اطلاعات دانشجویان پرداختی ها حداکثر تا سه هفته کاری به خود دانشجو صورت خواهد گرفت.

حدود ۵ سال قبل سازمان بهزیستی برای رفاه حال دانشجویان تحت پوشش تفاهمنامه ای را با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد کرد تا طی این تفاهمنامه رابطه مالی دانشجویان با دانشگاه قطع و شهریه ها را بهزیستی مستقیم به حساب دانشگاه واریز نماید. این تصمیم و تفاهمنامه سبب شد بسیاری از دانشجویان دارای معلولیت که بضاعت مالی پایینی دارند و توان پرداخت شهریه دانشگاه های شهریه دار را ندارند به سمت این دانشگاه کشیده شده و تحصیلات خود را در این دانشگاه آغاز یا ادامه دهند.

طی پنج سال گذشته مشکلات بسیاری گریبان دانشجویان را گرفت و هر زمان که به اول مهر یا فصل امتحانات نزدیک میشدیم مشکلات بسیاری گریبان دانشجویان را می گرفت چرا که بهزیستی شهریه دانشجویان را در موعد مقرر تسویه نمی کرد و دانشجویان اجازه شرکت در امتحانات را نداشتند. چندی پیش سازمان بهزیستی سامانه جامع دانشجویان را راه اندازی کرد و از همه دانشجویان خواست اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت کنند.

طی شنیده های اخیرمان دریافتیم که دانشجویان بعد از ثبت نام باید فیش های واریزی به دانشگاه را در این سامانه بارگزاری نمایند و این امر شامل همه دانشجویان و دانشگاه ها میشود حتی دانشگاه آزاد اسلامی. به طوری که دانشجویان باید ابتدا شهریه دانشگاه را خودشان به حساب دانشگاه واریز نمایند و بعد هزینه آن را از سازمان بهزیستی دریافت کنند. این امر گلایه ها و شکایتهای بسیاری را به همراه داشت. چرا که بیشتر دانشجویانی که معاف از پرداخت شهریه هستند، بضاعت مالی پرداخت شهریه دانشگاه را ندارند. در همین رابطه با دو تن از دانشجویان دارای معلولیت به گفتگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

سرگردانی دانشجویان معلول

یکی از این دانشجویان به مشکلات ثبت نام در این سامانه اشاره می کند و می گوید: «زمان ثبت نام مشکلی پیش آمد و ثبت اطلاعاتم با اشتباهاتی همراه شد هنگامی که میخواستم اطلاعات ثبت شده را ویرایش کنم دریافتم این سامانه گزینه ویرایش اطلاعات را ندارد. از مسئولان بهزیستی درخواست میکنم این گزینه را در سامانه جانمایی کنند چرا که امکان ثبت اطلاعات اشتباه وجود دارد و عدم وجود این گزینه مشکلات بیشتری را برای دانشجویان دارای معلولیت ایجاد خواهد کرد.»

وی با اشاره به ثبت فیش واریزی دانشگاه بیان می کند: «دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی هستم و طبق تفاهمنامه نباید به دانشگاه شهریه پرداخت کنم. اما چرا این گزینه برای همه دانشجویان فعال است و تا زمانی که فیش را بارگزاری نکنیم نمیتوانیم ادامه روند ثبت نام را انجام دهیم. مگر قرار نبود رابطه مالی دانشجو با دانشگاه قطع گردد.!؟»

در ادامه دانشجوی ترم هفت رشته حقوق از شهر مقدس مشهد به ایران سپید می گوید: «بعد از تفاهم نامه خیالمان راحت بود که دیگر نیازی نیست خودمان شهریه ای پرداخت کنیم. البته ناگفته نماند همان زمان هم مشکلاتی با دانشگاه و بهزیستی داشتیم. چرا که بهزیستی به موقع شهریه ها را واریز نمی کرد و دانشجویان اجازه شرکت در امتحانات و یا انتخاب واحد را نداشتند و برای این کار باید روزها دوندگی می کردند و با استرس نامه هایی را از بهزیستی به دانشگاه می بردند.»

وی ادامه می دهد: «در برخی از مواقع هم مجبور میشدیم خودمان شهریه ثابت را واریز کنیم تا از زمان انتخاب واحد عقب نمانیم. اما هنوز هم تکلیف این پرداختی ها از سوی بهزیستی مشخص نشده که چه زمانی این پول را به ما باز پس میدهند.  اکنون دوباره به دوران قبل تفاهم نامه بازگشتیم و باید خودمان شهریه را در ابتدا واریز کنیم تا بعد بهزیستی پرداخت نماید.»

این دانشجوی مشهدی با اشاره به ایرادات سامانه دانشجویی هم می گوید: «هنگامی که برای ثبت اطلاعات به سامانه مراجعه کردم ثبت اطلاعاتم با مشکلاتی همراه بود وقتی با شماره های پشتیبانی درج شده در سامانه تماس گرفتم کسی پاسخگو نبود. طی دو روزی که با شماره ها تماس گرفتم علیرغم بوق آزاد خطوط کسی تلفن را جواب نداد. زمانی که سامانه ای طراحی میشود مسئولان امر در شهرستان ها به هیچ عنوان از کار کرد و کارایی آن آگاه نیستند و نمی توانند مددجویان را به درستی راهنمایی کنند.»

وی می افزاید: «بسیاری از ما نمی توانیم مبلغ یک میلیون و 800 هزار تومان شهریه را به دانشگاه پرداخت کنیم چرا که به خاطر تفاهمنامه به سمت دانشگاه آزاد کشیده شدیم و توان مالی پرداخت چنین شهریه ای را نداریم. حال تکلیفمان چیست؟!»

پرداخت صد در صد شهریه به معلولان

برای پیگیری بیشتر این موضوع با مجید رضازاده رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی کشور به گفتگو پرداختیم.

وی در این خصوص میگوید: «سازمان بهزیستی موظف است شهریه دانشجویان دارای معلولیت را پرداخت نماید. طبق قانون معلولان متوسط، شدید و خیلی شدید که جزو ۷ دهک پایین جامعه هستند از پرداخت شهریه معاف بوده و سازمان صد در صد شهریه را به آنان پرداخت می کند.»

رضازاده ادامه می دهد: « هدف از ایجاد سامانه جامع دانشجویی مدیریت بهینه در پرداختی ها به دانشجویان، شناسایی بهتر گروه هدف و پرداخت به موقع شهریه است. دانشجویان باید اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت نمایند تا مشمول پرداخت شهریه شوند. اصرار ما بر این نیست که شهریه را حتماً به خود دانشجو پرداخت کنیم اگر زیرساخت های لازم فراهم شود و بتوانیم با دانشگاه آزاد وب سرویسی را طراحی کنیم که مبادلات دانشجویان را از طریق آن انجام دهیم میتوانیم دوباره با دانشگاه رابطه مستقیم مالی برقرار سازیم.»

وی می افزاید: «در گذشته دانشجویان برای ثبت نام باید نامه ای از بهزیستی دریافت می کردند و ما نیز شهریه را به دانشگاه مستقیم بر اساس تفاهم نامه پرداخت می کردیم. در این روش هم در پرداختی های بهزیستی تاخیر صورت می گرفت هم راستی آزمایی اطلاعاتی که دانشگاه به ما می داد دشوار بود. این تاخیر در پرداختی ها از سوی سازمان مشکلات فراوانی را در انتخاب واحد دانشجویان یا امتحانات آنها به وجود می آورد. با راه اندازی این سامانه جامع اطلاعات دانشجویی همه چیز به روز مشخص شده و پرداختی ها سر وقت به دانشجویان صورت خواهد گرفت. با این روش می توانیم مدیریت بودجه داشته باشیم و از پرت منابع جلوگیری کنیم.»

رئیس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری سازمان بهزیستی می گوید: «این سامانه در جهت تسهیلگری ایجاد شده است و بهینه سازی بودجه  و حفظ کرامت انسانی دانشجویان دارای معلولیت را در پی خواهد داشت. کاری انجام نمی دهیم که سختی برای دانشجویان ایجاد کند چرا که به این شکل نیست که به دانشجو بگوییم خودتان شهریه را پرداخت کنید و بعد از بهزیستی دریافت نمایید البته نا گفته نماند در ترم اول به علت جدید بودن سامانه و راه افتادن آن در ابتدا دانشجویان باید شهریه این ترم را خودشان واریز نمایند و ما بعد از بارگذاری اطلاعات شهریه را به حساب دانشجو در کمترین زمان و طی سه هفته کاری واریز می کنیم.»

وی با اشاره به پرداخت صد در صد شهریه به دانشجویان بیان می کند: « در صورت وجود بودجه کافی می توانیم 60 تا 70 درصد شهریه پرداختی دانشجویان فرزندان افراد دارای معلولیت را هم پرداخت کنیم.»

رضازاده در پاسخ به سوال ایران سپید در مورد مشکلات ثبت اطلاعات در سامانه و عدم پاسخگویی شماره های پشتیبانی هم می گوید: «اگر مشکلی در سامانه وجود دارد آن را حتما به پشتیبانی اطلاع دهند تا رفع گردد. در مورد عدم پاسخگویی هم این احتمال وجود دارد آن زمان که دوستانتان تماس گرفتند و کارشناسان جوابگو نبودند مشکلی رخ داده است که حتماً پیگیری خواهم کرد.»

رضازاده در پایان صحبت هایش به پرداخت کمک هزینه تشویقی هم اشاره می کند و میگوید: «از سال گذشته  برای تشویق دانشجویان به شرکت در کنکو و حضور در دانشگاه های دولتی و به نوعی قدردانی از این افراد کمک هزینه تشویقی که از محل مدیریت منابع صورت می گیرد را برای آنها در نظر گرفتیم و به حساب هایشان واریز می کنیم.»

پرداخت شهریه برای معلولان دشوار است

بعد از صحبت های این مسئول سازمان بهزیستی به سراغ مدیرعامل شبکه تشکل های نابینایان چاووش رفتیم تا از پیگیری های این شبکه در خصوص مشکلات دانشجویان با خبر شویم.

سهیل معینی در رابطه با مشکلات پرداخت شهریه از سوی خود دانشجویان دارای معلولیت می گوید: «مشکل آنجاست که میان سیستم پرداخت شهریه از بهزیستی به دانشگاه ارتباط بروز و آنلاینی وجود نداشته است. سازمان بهزیستی مبالغی را به دانشگاه پرداخت کرده است اما دانشگاه به علت نبود ارتباط بر خط میان واحد های آموزشی اش این واریزی را به آنها اطلاع نمی دهد و در پی آن مشکلات بسیاری گریبان دانشجویان را میگیرد.»

وی ادامه میدهد: «علی رغم پرداخت 18 میلیارد از سوی بهزیستی به حساب دانشگاه آزاد اسلامی متاسفانه این پرداختی به واحد های تابع دانشگاه اطلاعرسانی نشده بود. این درحالی است که دانشگاه 11 میلیارد درخواست کرده بود و بهزیستی هفت و نیم میلیارد هم بیشتر از درخواست دانشگاه به حساب شان واریز کرده بود. با توجه به پرداختی سازمان دانشگاه های آزاد از ثبت نام دانشجویان تحت پوشش بهزیستی امتنا می کردند و مشکلات بسیاری را برای آنها رقم زدند.»

معینی با بیان اینکه این مشکلات سبب شده مسئولان سازمان تصمیمات جدید را بگیرند بیان می کند: «طبق گفته مسئولان بهزیستی 50 درصد دانشجویانی که خودشان شهریه را پرداخت می کنند مشکلی ندارند و بیشتر مشکلات برای دانشجویان دانشگاه آزاد است و البته دانشجویانی که در واحد های شهرستانی تحصیل می کنند. چرا که سیستم پرداخت متمرکز برای پایتخت جواب داده اما در شهرستان ها کارایی نداشته است. به همین علت مسئولان تصمیم گرفتند پرداخت شهریه را به خود دانشجویان داشته باشند تا مشکلات کمتری ایجاد شود.»

معینی با اشاره به ایرادی که در این تصمیم وجود دارد می گوید: «با این روش دوباره دانشجویان درگیر جور کردن هزینه شهریه هایشان خواهند شد و تعداد بسیاری از آنها توان پرداخت این شهریه ها را ندارند. فعلا بحث بر سر آن است که سازمان باید حداقل شهریه ثابت را در ابتدا به حساب دانشجو واریز کند تا دانشجو برای انتخاب واحد مشکلی نداشته باشد و بعد از آن هم شهریه دروس را بر اساس تعداد واحدهای انتخابی در هر ترم به حساب دانشجو واریز کند. در غیر این صورت هر تمهیدی ایجاد شود و دانشجو درگیر فشار مالی گردد ما این روش را نخواهیم پذیرفت.»

مدیرعامل شبکه تشکل ها در پایان صحبت هایش می گوید: «در حال حاضر 30 میلیارد تومان برای تعیین تکلیف بدهی های قبلی سازمان به دانشگاه واریز شده است و بهزیستی معتقد است که اعتباری بیش از بدهی اش به دانشگاه واریز کرده است. به طور کلی دانشگاه آزاد در این ترم نباید مانع ثبت نام دانشجویان شود.

منبع: ایران سپید.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 16 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *