آشنایی با یوزر ایجنت و چگونگی تغییر آن در مرورگر

مرورگرها برای ارائه ی اطلاعاتی همچون سیستم عامل و نسخه ی مرورگر و موارد دیگر به وب سایت ها، بخشی به نام User Agent دارند که قابل تغییر است.

در روزهای ابتدایی توسعه ی اینترنت، وب سایت ها اهمیتی به نسخه یا نوع مرورگر و سیستم عامل مورد استفاده ی کاربر نمی دادند. درواقع، از آن جایی که اکثر صفحات وب ایستا بودند، تفاوت در نوع مرورگر، تفاوتی در تجربه ی کاربری ایجاد نمی کرد. در دوران کنونی که وب سایت ها عموما پویا یا داینامیک هستند، اکثر آن ها از قابلیت هایی برای هماهنگ شدن با سیستم عامل، مرورگر یا حتی ابعاد نمایشگر کاربر استفاده می کنند. وب سایت  ها عموما با استفاده از یک متن به نام User Agent، نوع و نسخه ی مرورگر و سیستم عامل کاربر را شناسایی می کنند. این اطلاعات توسط مرورگر به وب سایت ارسال می شود و می توان آن  ها را تغییر داد. در ادامه ی این مطلب، ضمن آشنایی بیشتر با قابلیت  مذکور، روش تغییر آن را نیز شرح می دهیم.

عامل کاربر یا User Agent چیست؟

عامل کاربر را می توان یک خط متن تعریف کرد که از طرف مرورگر به وب سایت ها ارسال می شود. درواقع در زمان مرور هر وب سایت با مرورگر اینترنتی، این خط متنی بین دو سیستم تبادل می شود. به عنوان مثال این متن به وب سایت هدف می گوید که شما از مرورگر گوگل کروم و ویندوز ۱۰ استفاده می کنید. برای مشاهده ی متن عامل کاربر خود می توانید وب سایت WhatIsMyBrowser را مشاهده کنید.

همان طور که گفته شد، User Agent اهمیت زیادی دارد، چون وب سایت ها با استفاده از آن ها محتوای خود را بسته به نرم افزار شما بهینه سازی می کنند. به عنوان مثال اگر یک وب سایت مدرن را با اینترنت اکسپلورر ۶ باز کنید، احتمالا با پیامی مواجه می شوید که درخواست به روزرسانی مرورگر را اعلام می کند تا محتوا با هماهنگی بیشتری به نمایش گذاشته شود. User Agent همچنین در زمان مرور وب سایت ها با موبایل هم کاربرد زیادی دارند. وب سایت ها با مشاهده ی متن دریافت شده متوجه می شوند که باید نسخه ی مناسب موبایل را برای شما به نمایش بگذارند.

متن User Agent یک تنظیمات دائمی و ثابت نیست. ابزارهای گوناگونی برای تغییر آن در مرورگرها وجود دارد. به علاوه، افزونه های متعددی هم برای مرورگرهای مدرن امروزی وجود دارد که تغییر User Agent را انجام می دهند.

چگونه User Agent را تغییر دهیم؟

در ادامه، روش تغییر User Agent را در مرورگرهای پرکاربر امروزی بررسی می  کنیم. با تغییر این تنظیمات، وب سایت تصور می کند که شما از سیستم و نرم افزاری متفاوت با سیستم واقعی خود استفاده می کنید.

تغییر User Agent در گوگل کروم

برای تغییر User Agent در گوگل کروم مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- در هر بخش دل خواه از صفحه  ی وب، کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه ی Inspect، بخش Developer Tools را باز کنید. این بخش را می توان با دکمه های Ctrl+Shift+I یا F12 نیز باز کرد.

۲- در پایین پنل جدید، بخشی با تب هایی همچون Console, Network conditions و What’s New مشاهده می کنید. اگر این بخش را مشاهده نکردید، با فشار دادن دکمه ی Esc آن را فعال کنید.

۳- در تب Network Conditions، گزینه ی Select automatically را از حالت انتخاب خارج کنید. با این کار، فهرستی جدید برای شما نمایش داده می شود که می توانید User Agent جدید را از آن انتخاب کنید. پس از انتخاب تنظیمات جدید، صفحه  را مجددا بارگذاری کنید تا تغییرات اعمال شود. فراموش نکنید که با بستن بخش Developer Tools، این تنظیمات به حالت قبل برمی گردد و تنها هم روی تب موجود مرورگر شما کار می کند.

۴- برای تنظیمات پیشرفته تر می توانید افزونه ی رسمی User-Agent Switcher را نصب و فعال کنید. این افزونه علاوه بر تنظیمات حرفه ای، امکان بارگذاری همیشگی یک وب سایت را با User Agent دلخواه کاربر فراهم می کند.

تغییر User Agent در فایرفاکس

فرایند تغییر User Agent در فایرفاکس پیچیدگی  های بیشتری نسبت به کروم دارد. اکثر آموزش ها استفاده از افزونه ای همچون User Agent Switcher by Alexander Schlarb را پیشنهاد می کنند. البته اگر تمایل دارید تا تغییر عامل کاربر را بدون افزونه انجام دهید، مراحل پیچیده ی زیر پیشنهاد می شوند.

۱- عبارت about:config را در نوار آدرس فایرفاکس بنویسید و دکمه ی اینتر را فشار دهید. ابتدا با پیغام خطایی مواجه می شوید که خطر ایجاد تغییرات در این بخش را گوشزد می کند. با کلیک روی دکمه ی A accept the risk، وارد مرحله ی بعدی شوید.

برای تغییر عامل کاربر در فایرفاکس، استفاده از افزونه راهکار ساده  تری است

۲- در جعبه ی فیلتر تنظیمات، عبارت useragent را بنویسید. برای تغییرات به دنبال عبارت general.useragent.override هستیم، اما به احتمال زیاد آن را در سیستم خود مشاهده نخواهید کرد. برای ایجاد تنظیمات مذکور، در وسط صفحه کلیک راست کرده و New و سپس String را انتخاب کنید.

۳- برای نام رشته ی جدید، عبارت general.useragent.override را وارد کنید.

۴- مرحله ی بعدی نیاز به تخصص بیشتری دارد و باید عامل کاربر مورد نظر خود را در بخش تنظیمات رشته وارد کنید. برای پیدا کردن متن عامل کاربر، احتمالا مجبور به جستجوی اینترنتی می شوید.

۵- پس از وارد کردن رشته ی جدید، تنظیمات برای همیشه و برای همه ی وب سایت ها در فایرفاکس اجرا می شود. حتی پس از بستن و بازکردن مرورگر نیز عامل کاربر شما برابر با تنظیمات جدید خواهد بود. برای بازگشت تنظیمات به حالت قبلی، پس از وارد شدن به تنظیمات about:config، روی رشته ی general.useragent.override کلیک راست کرده و Reset را انتخاب کنید.

تغییر User Agent در مایکروسافت اج

مایکروسافت اج به لطف بهره مندی از موتور کرومیوم، تنظیماتی مشابه با گوگل کروم برای تغییر عامل کاربر دارد. برای تغییر User Agent در نسخه های به روز مرورگر اج، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- روی یک بخش دل خواه از صفحه کلیک راست کرده و Inspect element را انتخاب کنید تا پنجره ی Developer Tools باز شود. کلید میان بر F12 نیز همین کار را انجام می دهد.

۲- در نوار بالایی، به دنبال تب Emulation باشید و آن را انتخاب کنید. احتمالا تب مذکور نمایان نیست و برای دیدن آن باید روی آیکن مثلثی کنار تب ها کلیک کنید.

۳- در پنجره ی جدید، مقدار موجود در جعبه ی User agent را تغییر دهید تا اطلاعات نرم افزاری جدیدی را به وب سایت هدف ارسال کنید. همچنین می توانید Browser profile را از Desktop به Windows تغییر دهید تا نسخه ی موبایلی صفحه ی مذکور را مشاهده کنید.

۴- تنظیمات جدید عامل کاربر در مرورگر اج هم تنها روی تب موجود و تا زمان باز بودن پنجره ی Developer Tools اجرا می شود. ظاهرا در حال حاضر هیچ افزونه ای برای تغییر آسان تر عامل کاربر در مایکروسافت اج موجود نیست. شاید در نسخه های بعدی شاهد عرضه ی افزونه ی رسمی ازسوی مایکروسافت باشیم.

تغییر User Agent در سافاری

تغییر عامل کاربر در مرورگر اختصاصی اپل در پنجره ای مخفی انجام می شود. برای تغییر تنظیمات مذکور، مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- برای بازکردن منوی مخفی Develop ابتدای روی Safari و سپس Preferences کلیک کنید. سپس وارد تب Advanced شوید.

۲- در پنجره ی جدید، گزینه ی Show Develop menu in menu bar را انتخاب کنید.

۳- در منوی Develop، روی User Agent کلیک کرده و گزینه ی مورد نظر را برای تغییر عامل کاربر به آن، انتخاب کنید. سافاری حتی به شما امکان می دهد تا رشته ی عامل کاربر اختصاصی خود را در بخش Other بسازید.

درخواست نسخه ی دسکتاپ وب سایت در اندروید و iOS

روش ساده ای برای تغییر User Agent در موبایل وجود ندارد. مرورگرهای محبوب این پلتفرم یعنی کروم و سافاری هیچ گزینه  ای را برای تغییر عامل کاربر ارائه نمی کنند، اما حداقل می توان نسخه ی دسکتاپ هر وب سایت را در آن ها درخواست کرد.

برای مشاهده ی نسخه ی دسکتاپ یک وب سایت در اندروید که عموما از کروم استفاده می  کند، روی دکمه ی سه نقطه ای Menu کلیک کنید. در همان منوی اصلی، گزینه ی Desktop Site را مشاهده می کنید. با انتخاب کادر رو به روی این گزینه، نسخه ی دسکتاپ وب سایت برای شما نمایش داده می شود.

اگر در iOS از کروم استفاده نمی کنید و همان مرورگر پیش فرض سافاری را برای کاربردهای مرور وب انتخاب کرده اید، برای تغییر User Agent باید ابتدا روی دکمه ی aA در سمت چپ نوار آدرس کلیک کنید. در منوی بازشده، گزینه ی Request Desktop Website را انتخاب کنید. در مرورگر کروم در آیفون هم می توانید همین گزینه را پس از کلیک کردن روی دکمه ی Share در سمت راست نوار آدرس و سپس Request Desktop Site فعال کنید.

تغییر User Agent چه کاربردهایی دارد؟

اکنون که با روش های متعدد تغییر عامل کاربر در مرورگرهای گوناگون آشنا شدید، بد نیست علت و کاربرد این تغییر تنظیمات را نیز بیاموزید. شاید با خود فکر کنید که چرا به جای تغییر عامل کاربر، یک مرورگر دیگر نصب نکنم؟ به هرحال تغییر عامل کاربر در بسیاری از موارد، راهکاری ساده تر نسبت به نصب مرورگر جدید خواهد بود که در ادامه آن ها را شرح می دهیم.

توسعه ی وب

اگر شما توسعه دهنده ی وب هستید یا در مراحل یادگیری این کار قرار دارید، قطعا باید ظاهر و کارایی وب سایت خود را در مرورگرهای متنوع بررسی کنید. اگرچه تغییر دادن عامل کاربر، تمامی حالت های واقعی تجربه ی کاربری را نشان نمی دهد، اما به هرحال به کمک آن می توان آزمایشی کلی را روی وب سایت انجام داد.

با تغییر User Agent، وب سایت خود را در مرورگرها و سیستم های عامل گوناگون آزمایش کنید

شاید با نصب مرورگرهای متعدد بتوانید وب سایت خود را روی کروم، اج، اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس بررسی کنید؛ اما اگر به دستگاه مک و مرورگر سافاری دسترسی نداشته باشید، تغییر عامل کاربر، راهکار مناسبی خواهد بود. به علاوه، همه ی توسعه دهنده ها لزوما برای بررسی نمایش و کارایی وب سایت در موبایل و تبلت، از دستگاه مجزا استفاده نمی کنند و تغییر عامل کاربر، کافی خواهد بود.

در برخی موارد توسعه دهنده ها به دنبال پشتیبانی مناسب از نسخه های پیشین مرورگرها هستند. در چنین سناریویی قطعا تغییر User Agent آسان تر از نصب یک نسخه ی قدیمی از مرورگری همچون اینترنت اکسپلورر خواهد بود. درنهایت صرف نظر از دلیل شما که می تواند بازدهی بهتر فرایند بررسی یا عدم در اختیار داشتن دستگاه های دیگر برای بررسی باشد، تغییر User Agent راهکاری مفید در توسعه ی وب خواهد بود.

مشاهده نسخه موبایل با اینترنت کم سرعت

بسیاری از وب سایت ها، نسخه ی موبایل خود را با محتوایی محدودتر ارائه می کنند تا کاربران موبایلی با اتصال داده، حجم کمتری داده مصرف کنند. با تغییر User Agent از دسکتاپ به موبایل، می توانید نسخه ی موبایلی یک وب سایت را (احتمالا) با محتوای کم حجم تری مشاهده کنید. چنین روندی در مواقعی که از اینترنت محدود یا کم سرعت یا اتصال به اینترنت ازطریق داده ی موبایل روی کامپیوتر استفاده می کنید، کارساز خواهد بود.

عبور از محدودیت های مرورگر

محدودیت کارایی وب سایت به یک مرورگر خاص، امروزه به ندرت دیده می شود

اگرچه این حالت دیگر آن چنان در وب سایت ها مرسوم نیست، اما برخی اوقات با وب سایت هایی رو به رو می شویم که پیام هشداری مبنی بر عدم سازگاری با مرورگر مدرن اعلام می کنند. در چنین وضعیتی تغییر User Agent کاربردی خواهد بود تا وب سایت را (ظاهرا) با مرورگر قابل پشتیبانی باز کنید.

فراموش نکنید که تغییر دادن User Agent به معنای تغییر واقعی نرم  افزار مورد استفاده ی شما نیست. درواقع شما تنها با این تغییر، پیام متفاوتی را ازلحاظ اطلاعات نرم افزاری به وب سایت ارسال می کنید. درنتیجه اگر وب سایت مشکل دار، واقعا تنها با مرورگری خاص کار کند، تغییر دادن عامل کاربر تأثیری در عملکرد آن نخواهد داشت. همان طور که گفته شد، چنین اشکالاتی امروزه کمتر در وب سایت ها دیده می شوند.

هماهنگی بهتر سیستم عامل

از مشکلات نادر دیگر در مرور وب سایت های جدید می توان به ناهماهنگی یک وب سایت با سیستم عامل کاربر اشاره کرد. به عنوان مثال شاید شما وب سایتی را مرور کنید که پیام خطایی مبنی بر پشتیبانی نکردن از سیستم عامل تان (مثلا لینوکس) ارسال کند. در چنین وضعیتی با تغییر عامل کاربر می توان محدودیت وب سایت را دور زد.

رخداد بالا شاید نادر باشد، اما به هرحال هنوز کاربرانی هستند که از نسخه های قدیمی سیستم  های عامل استفاده می کنند. شاید چنین وضعیتی درصورت مرور یک وب سایت با ویندوز XP رخ دهد. باتوجه به اتمام پشتیبانی از ویندوز ۷، می توان رخداد مشابه را برای این نسخه  از ویندوز هم در آینده پیش بینی کرد. البته درنهایت پیشنهاد می شود که از نسخه های جدیدتر سیستم عامل روی کامپیوتر شخصی خود استفاده کنید تا از قابلیت های مدرن تر خصوصا در بخش امنیتی بهره مند شوید.

مشاهده ی نمایی متفاوت از وب سایت ها

تغییر عامل کاربر نوعی تفریح در مرور وب هم به حساب می آید. مثلا اگر از کاربران قدیمی ویندوز هستید، می توانید با تغییر User Agent، تجربه ای تقریبا متفاوت را با نمای لینوکس یا مک مشاهده کنید. می توانید برای تجربه ای جالب تر، نسخه ای بسیار قدیمی از اینترنت اکسپلورر را در User Agent انتخاب کرده و پشتیبانی وب سایت های مدرن را از آن، آزمایش کنید.

برخی از تنظیمات User Agent به شما امکان می دهند که وب سایت را از نگاه ربات گوگل مشاهده کنید. ربات های گوگل، ابزارهایی هستند که برای ایندکس کردن صفحات وب و وارد کردن آن ها در نتایج جستجو استفاده می شوند. با تغییر User Agent می توانید ببینید که کدام وب سایت ها، بیش از همه برای خدمت رسانی به ربات ها بهینه سازی شده اند.

درنهایت فراموش نکنید که تغییر User Agent در برخی موارد می تواند مشکلات مرور وب شما را حل کند. خصوصا افرادی که در حوزه ی توسعه ی وب فعالیت می کنند، قطعا کاربری زیادی از این تنظیمات خواهند داشت. نکته ی پایانی اینکه User Agent تنها راه شناسایی مرورگر شما توسط وب سایت نیست. درنتیجه شاید با تغییر آن هم یک وب سایت بتواند مرورگر اصلی شما را شناسایی کند.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *