معرفی چند افزونه ی کاربردی کروم برای افزایش حریم خصوصی و امنیت در اینترنت

حفظ امنیتی و حریم خصوصی در دنیای آنلاین نگرانی بسیاری از کاربران اینترنت است که شاید با برخی ابزارها بتوان تاحدودی آن را برطرف کرد.

اینترنت امروز دیگر تنها ابزاری برای سرگرمی و تفریح نیست. اتصال به اینترنت مانند بهره مندی از شبکه ی برق و لوله کشی آب و فاضلاب، به نیاز روزمره و حیاتی مردم تبدیل شده است. شاید برخی افراد توانایی زندگی بدون اینترنت را داشته باشند، اما قطعا اغلب مردم به دنبال قطع شدن از شبکه ی جهانی نیستند. در این میان، شبکه ی اینترنت شبیه به منبعی عالی از اطلاعات و داده های شخصی نیز می ماند. وب سایت ها و اسکریپت های متنوعی در همین شبکه در تلاش هستند تا حداکثر اطلاعات ممکن را از افراد استخراج کنند. شاید برای دوام آوردن در چنین شرایطی، کاربران محبوب ترین مرورگر جهان راهی بهتر از نصب افزونه کروم برای حفظ امنیت و حریم خصوصی خود نداشته باشند.

گوگل به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های فعال در دنیای تبلیغات آنلاین، بیش از همه به داده های کاربران نیاز دارد تا تبلیغات مرتبط را برای آن ها نمایش دهد. از طرفی کاربران به دنبال راه هایی برای مسدودسازی هرچه بیشتر سرویس های آنلاین به داده های خود هستند. در این میان گوگل با سرویس هایی همچون مرورگر و سیستم عامل کروم، تلاش می کند تا بیشترین سطح امنیت و حریم خصوصی را به کاربران ارائه کند تا خود آن ها، دست به مسدودسازی تمامی اسکریپت ها و کدها نزنند. با این حال باز هم اهالی مانتین ویو در پیاده سازی عالی امنیت و حریم خصوصی موفق نبوده اند و کاربران نیاز به ابزارهایی بیشتر دارند.

دنیای اینترنت گستره ی وسیعی دارد و هر روزه انواع کوکی های ردگیری کاربر و تبلیغات مزاحم در آن متولد می شوند. هر چقدر هم که شرکت هایی همچون گوگل، برای مسدودسازی فعالیت های مخرب تلاش کنند، باز هم احتمال رویارویی کاربران با مزاحمان اینترنتی وجود دارد. درنهایت کاربران می توانند با استفاده از ابزارهایی همچون افزونه کروم، امنیت خود را در دنیای اینترنت افزایش دهند. در ادامه ی این مطلب، تعدادی از برترین  افزونه های کروم را با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی و امنیت، معرفی می کنیم.

AdGuard AdBlocker

شاید افزونه ی مسدودسازی تبلیغات AdGuard بهترین گزینه ی موجود در مخزن افزونه های کروم نباشد. درواقع این سرویس هم مانند دیگر نمونه ها از قابلیت فهرست سیاه برای مسدودسازی استفاده می کند؛ اما به هرحال قدرت پردازشی و تحلیلی بیشتری نسبت به رقبا دارد. AdGuard را می توان بهترین ابزار جامع مسدودسازی برای افرادی دانست که قصد نصب و استفاده از افزونه های متعدد را ندارند.

یکی از قابلیت های مهم و کاربردی افزونه ی AdGuard، مسدودسازی معدن کاوی رمز ارز است. برخی وب سایت های مخرب می توانند از قدرت پردازشی پردازنده ی شما برای معدن کاوی رمز ارز سوءاستفاده کرده و در زمان مرور صفحه، فشار بالایی به پردازنده وارد کنند. برخی از وب سایت ها این اقدام خود را به عنوان روشی برای کسب درآمد به کاربر اعلام می کنند، اما اغلب آن ها، بدون اطلاع رسانی به کاربر، به نوعی قدرت پردازشی او را می دزدند. درنهایت، افزونه کروم AdGuard فعالیت معدن کاوها را متوقف می کند، مگر اینکه خود کاربر اجازه ی معدن کاوی را بدهد.

uBlock Origin

افزونه ی متن باز uBlock Origin یکی از بهترین نمونه ها با فشار کم روی پردازنده  و حافظه ی دستگاه است. اگر به دنبال ابزاری برای مسدودسازی معدن کاوی هستید، uBlock Origin انتخاب مناسبی محسوب می شود. به علاوه، این افزونه به راحتی روشن و خاموش می شود و می توان اجازه ی نمایش تبلیغات در برخی وب سایت ها را به آن داد.

مسدودسازی معدن کاوهای رمز ارز، یکی از کاربردهای اصلی افزونه های امنیتی است

Anti Miner

همان طور که از نام این افزونه کروم بر می آید، با ابزاری رو به رو هستیم که جلوی سرقت قدرت پردازشی و حافظه ی رم شما برای معدن کاوی رمز ارز را می گیرد. افزونه های متعددی در مخزن افزونه های کروم وجود دارند که با هدف مسدودسازی معدن کاوها طراحی شده اند. از میان آن ها، Anti Miner کمترین تأثیر را روی پردازنده ی کامپیوتر شخصی دارد.

افزونه ی Anti Miner رابط کاربری ساده ای دارد. کاربر در بخشی از آن می تواند یک فهرست سفید از وب سایت ها ایجاد کند و اجازه ی معدن کاوی محدود را به آن ها بدهد.

Ghostery

افزونه ی Ghostery عملکردی عالی در مسدودسازی ردیاب های اینترنتی دارد که به دنبال شناسایی موقعیت مکانی کاربر و وب سایت های مرورشده ی قبلی و بعدی هستند. این ردیاب ها، فعالیت کاربر را رصد می کنند تا تبلیغات شخصی سازی شده ای برای او نمایش دهند. بسیاری از کاربران تمایلی به ارائه ی اطلاعات مذکور به وب سایت ها ندارند.

نصب و راه اندازی و تنظیمات Ghostery فرایند پیچیده ای ندارد و تنها با ایجاد یک حساب کاربری می توان آن را مدیریت کرد. متوقف کردن افزونه هم به راحتی انجام می شود. در برخی موارد مجبور به متوقف کردن افزونه می شوید چون برخی از المان های موجود در وب سایت ها به اشتباه به عنوان ردیاب شناسایی می شوند.

Flashcontrol

همه ی ما از خطرها و نقاط ضعف ادوبی فلش آگاه هستیم. تبلیغات و بخش هایی از وب سایت ها که از این فناوری برای نمایش محتوا استفاده می کنند، فشار زیادی به پردازنده ی مرکزی و حافظه وارد خواهند کرد. فلش همچنین به عنوان یکی از نا امن ترین فناوری های وب شناخته می شود و درنهایت، بسیاری از محتوای مبتنی بر آن،  آزاردهنده است.

محتوای فلش یکی از نا امن ترین و مزاحم ترین انواع محتوا در وب است

افزونه کروم Flashcontrol به شما امکان می دهد تا المان های فلش را در وب سایت ها مسدود کنید. با استفاده از افزونه ی مذکور، به جای محتوای فلش یک جعبه ی خاکستری می بینید. اگر تمایل به مشاهده ی محتوای فلش داشته باشید، امکان آن در افزونه وجود دارد.

Disconnect Facebook

فیسبوک همیشه به ردیابی بیش ازحد کاربران شناخته می شود. اگر وارد حساب کاربری خود در شبکه ی اجتماعی شوید و وب سایت  های متعدد را مرور کنید، فیسبوک همیشه تلاش می کند تا رفتار شما را با هدف نمایش تبلیغات مرتبط، ردگیری کند. به خاطر همین سماجت در ردگیری کاربر، یک افزونه ی اختصاصی برای مقابله با فیسبوک وجود دارد. افزونه کروم Disconnect Facebook، ردیاب فیسبوک و ابزارهای موسوم به ردیاب پیکسلی را مسدود می کند تا فعالیت شما را در وب سایت ها، دنبال نکنند.

با استفاده از Disconnect Facebook خللی در استفاده از شبکه ی اجتماعی ایجاد نمی شود. منتهی دکمه های Like و Share که در برخی از وب سایت ها برای اشتراک گذاری مطلب در فیسبوک وجود دارند، با فعال سازی افزونه دیگر دیده نمی  شوند. درنهایت اگر می خواهید از شر ردگیری های غول شبکه های اجتماعی راحت شوید، حذف چند دکمه از تجربه ی کاربری، آن چنان هم بد نیست.

DuckDuckGo Privacy Essentials

این افزونه که یادآور موتور جستجوی مدعی حریم خصوصی DuckDuckGo است، مانند یک چاقوی سوئیسی، تمامی نیازهای شما در حوزه ی حریم خصوصی را بدون فرایندهای خاص نصب و پیکره بندی، برطرف می کند. تنها باید افزونه را نصب کرده و مجوزهای لازم را در آن فعال کنید. از قابلیت های افزونه می توان به مسدودسازی ردیاب های تبلیغاتی، الزام به اتصال رمزنگاری شده با وب سایت هدف، استفاده از موتور DuckDuckGo برای جستجوی محرمانه و اطلاع رسانی قابل فهم پیرامون قوانین و سیاست های حریم خصوصی وب سایت ها اشاره کرد.

NoScript

افزونه ی NoScript تمامی کدهای جاوااسکریپت و فلش و جاوا را در وب سایت ها مسدود می کند و بدون اجازه ی کاربر، اجرای آن ها ممکن نخواهد بود. پیاده سازی اولیه ی آن نیاز به کمی زمان دارد تا اسکریپت ها در وب سایت های مورد تأیید شما به راحتی اجرا شوند. استفاده از چنین افزونه هایی برای رسیدن به حداکثر امنیت دربرابر مجرمان سایبری پیشنهاد می شود. فراموش نکنید که بسیاری از فعالیت های دزدی اطلاعات مانند نمونه هایی همچون Spectre و Meltdown، از کدهای اجرایی در وب سایت ها سوءاستفاده می کردند. NoScript افزونه ای متن باز است و تمامی آموزش های مورد نیاز برای راه اندازی و مدیریت آن در انجمن گفت وگو در دسترس قرار دارد.

Privacy Badger

افزونه کروم Privacy Badger توسط Electronic Frontier Foundation توسعه یافته است و محتوای وب سایت ها را بسته به فعالیتی که روی داده های شما انجام می دهند، مسدود می کند. افزونه ی مذکور، ابتدا سیگنال موسوم به Do Not Track یا DNT را به وب سایت مقصد ارسال می کند. از آنجایی که اکثر وب سایت ها به راحتی سیگنال را نادیده می گیرند، ردیاب آن ها توسط افزونه مسدود می شود. افزونه ی Privacy Badger همچنین ریکوئست های ردیابی موسوم به click را در وب سایت های فیسبوک و گوگل و توییتر مسدود می کند و به زودی وب سایت های دیگر هم به فهرست آن افزوده می شوند.

افزونه های بالا، نمونه هایی از برترین ابزارهای حفظ امنیت و حریم خصوصی در مرورگر کروم بودند. بسیاری از آن ها برای مرورگرهای دیگر، خصوصا فایرفاکس هم در دسترس هستند. به هرحال استفاده از چنین ابزارهایی در دنیای کنونی اینترنت که اکثر فعالان به دنبال جمع آوری داده ی کاربران هستند، تقریبا ضروری محسوب می شود.

منبع: زومیت.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *