معرفی بهترین نرم افزار های رایگان جایگزین آفیس در چهل و پنجمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی آموزش

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در چهل و پنجمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی آموزش، به نقل از شرکت پکتوس، با معرفی بهترین نرم افزارهای رایگان جایگزین آفیس در خدمت شما گرامیان هستیم.

بهترین نرم افزار های رایگان جایگزین آفیس

کمتر کاربر کامپیوتری می توان یافت که با مجموعه نرم افزارهای جذاب و کاربردی آفیس مایکروسافت آشنایی نداشته  باشد، اما جایگزین های رایگانی برای این مجموعه وجود دارند که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

به نقل از زومیت، با وجود شهرت و محبوبیت مجموعه ی نرم افزاری آفیس، برنامه‎های جایگزین دیگری نیز وجود دارند که نیاز  شما را برای تایپ، مدیریت صفحات گسترده، ارائه مطلب و… بر آورده می کنند. ما در این مقاله قصد داریم چند نرم افزار رایگان که می توانند جایگزین مناسبی برای MicroSoft Office باشند، به شما معرفی کنیم.

مجموعه برنامه های Microsoft Office که کاربران به اختصار به آن آفیس هم می گویند، یکی از کاربردی ترین و محبوب‎ترین مجموعه نرم افزارهای کامپیوتری برای انجام امور اداری محسوب می شود و اصولا آشنایی با یک یا چندین برنامه از این مجموعه نرم افزارها، جزء مهارت های ضروری یک کاربر رایانه به حساب می آید. هرچند اکثر کاربران عادی کامپیوتر معمولا با برنامه های مشهور آفیس مثل Word (تایپ، ایجاد و ویرایش فایل های متنی)، Excel (ایجاد جدول و مدیریت داده ها در صفحات گسترده)، Power Point (ارائه مطالب و محتوای متنی و گرافیکی به صورت اسلاید) و Access (بانک اطلاعاتی) آشنایی نسبی دارند، مجموعه ی آفیس، نرم افزارهای کاربردی دیگری را نیز شامل می شود. مانند: Outlook (مدیریت ایمیل ها)، OneNote (مدیریت یادداشت ها)، Publisher (ایجاد کاتالوگ و آگهی های تبلیغاتی)، Microsoft Project (مدیریت پروژه)، InfoPath (ایجاد فرم های الکترونیکی)، SharePoint (پورتال سازمانی و مدیریت و سفارشی سازی اسناد) و Visio (ایجاد نمودارها).

هرچند ممکن است به نظر برسد به دلیل شهرت، محبوبیت و سلطه ی مجموعه نرم افزارهای آفیس که تحت برند تجاری مایکروسافت عرضه می شوند، نمی توان رقیبی برای آن ها متصور شد اما جالب است که بدانید نرم افزارهای رایگان متعددی مشابه با Microsoft Office وجود دارند که شامل همان برنامه های محبوب Word، Excel،Power Point و Access هستند و می توان از آن ها به عنوان جایگزین مناسبی برای آفیس نام  برد.

چه انتظاراتی باید از یک نرم افزار  جایگزین آفیس داشته باشیم؟

هنگامی که نرم افزاری برای جایگزینی آفیس جستجو می کنید، نباید توقع داشته باشید که تمامی ویژگی های آن در نرم افزار جدید تکرار شوند. بلکه باید دنبال خصوصیت هایی باشید که کاربردی و مفید هستند. بسته به زمینه فعالیتی که دارید، هنگام انتخاب نرم افزار جدید، حتما این چند نکته را مد نظر قرار دهید:

سه گانه ی دوست داشتنی

هر چند آفیس طی سال های متمادی، در حال گسترش و بهبود بوده است و برنامه هایی مانند Outlook، Access و Publisher را شامل می شود، اما عمده استفاده کاربران از سه گانه Word، Excel و Power Point است. این موضوع دلیل واضحی دارد و آن هم این  است که تقریبا همه کاربران کامپیوتر، جدا از اینکه در چه زمینه ای فعالیت می کنند، به این ۳ نرم افزار نیاز دارند. بنا بر این برای اکثر افراد بسته  نرم افزاری که شامل این ۳ برنامه باشد، کفایت می کند.

سازگاری

استفاده کاربران کامپیوتر از Microsoft Office تنها به محیط کار آن ها محدود نمی شود و اکثر افراد چه خارج از محل کار و چه برای انجام کارهای شخصی به آن وابسته هستند. پس باید به دنبال نرم افزاری باشید که با تمامی فرمت های رایج آفیس از DOCX، XLSX و PPTX گرفته تا فرمت های قدیمی تر آن، سازگاری داشته باشد و به  راحتی بتواند فایل های آفیس را باز و ویرایش کند.

رابط کاربری

سهولت کار با رابط کاربری یک نرم افزار به همان اندازه که چه امکاناتی در اختیار کاربر قرار می دهد، اهمیت دارد. به عنوان مثال، نظرات مثبت و منفی۱ در مورد نوار ابزار ribbon در آفیس گواهی بر این مدعاست. پیش از اینکه جایگزینی برای آفیس انتخاب کنید، مطمئن شوید که رابط کاربری جدید تمام ابزار های پر استفاده شما را به آسانی در اختیارتان قرار می دهد.

قابلیت همکاری هم زمان

شاید این تناقض جالبی باشد که امروزه خیلی از کاربران، با وجود اینکه در محیط واقعی اداره ها کار نمی کنند ولی به دلیل دور کاری ناچار به استفاده از نرم افزار های اداری office هستند. این نکته، اهمیت بحث همکاری از راه دور چند کاربر، روی یک فایل را دوچندان می کند. اگر می خواهید از اتلاف وقت و انرژی زیاد هنگام ایمیل کردن و ویرایش مداوم فایل ها جلوگیری کنید، باید نرم افزار جایگزینی پیدا کنید که از ویژگی هایی کاربردی مثل فضای ابری مشارکتی و امکان همکاری هم زمان چند کاربر روی یک فایل، پشتیبانی کند.

با در نظر داشتن نکاتی که گفته شد در ادامه، با مطالعه این مقاله با تعدادی از بهترین نرم افزارهای رایگان جایگزین آفیس آشنا می شویم و نقاط قوت و ضعف هر  کدام را به شما معرفی می کنیم. هرچند این نرم افزارها از تمامی ویژگی های جذاب آفیس برخوردار نیستند، اما بسیار مشابه با آن عمل می کنند و توانایی ایجاد، ویرایش و بازکردن کلیه ی اسناد و فایل های Microsoft Office را دارند.

۱. نرم افزار LibreOffice

این نرم افزار را می توان جایگزین مناسبی برای چهار برنامه شناخته شده  Microsoft Office یعنی Word، Excel، Access و Power Point قلمداد کرد. LibreOffice با سیستم عامل های ویندوز، لینوکس و Mac سازگاری دارد و درحال افزودن ویژگی های جدیدتری نیز به مجموعه برنامه های یادشده است.

با نصب این نرم افزار، کاربران به ۶ برنامه زیر دسترسی خواهند داشت:

۱. Writer که معادل Word است و برای پردازش فایل های متنی استفاده می شود.

۲. Impress که معادل Power Point است و برای ارائه مطالب، کاربرد دارد.

۳. Calc که معادل Excel است و برای ایجاد صفحات گسترده به کار می رود.

۴. Base  که معادل Access طراحی شده و با کمک آن می توانید بانک های اطلاعاتی را مدیریت کنید.

۵. Math که با استفاده از آن می توانید فرمول های ریاضی و علمی را ویرایش کنید.

۶. Draw که وظیفه آن ترسیم بردارهای گرافیکی و طراحی نمودار است.

تمامی نرم افزارهای یادشده، با Microsoft Office سازگارند و توانایی باز کردن، ویرایش و ذخیره سازی فایل های مربوط به ویرایش های آفیس ۲۰۰۷، ۲۰۱۰، ۲۰۱۳و ۲۰۱۶ را دارند.

نکات مثبت

 • پردازنده ای قدرتمند برای متون، مدارک، نمودارها و تصاویر
 • کاملا سازگار با فایل های دارای پسوند DOCX
 • سهولت در ایجاد انواع فرم

نکات منفی

 • بسته ی نرم افزاری باید به طور کامل نصب شود و امکان نصب جداگانه برنامه ها وجود ندارد
 • امکان اتصال به فضای ذخیره سازی ابری (cloud storage) را ندارد
 • امکان همکاری هم زمان چند کاربر با هم، پیش بینی نشده است

۲. نرم افزار OpenOffice

این نرم افزار هم ،  مانند LibreOffice شامل برنامه های Writer (پردازنده متن)، Base (بانک اطلاعاتی)، Calc (صفحات گسترده) و Impress (ارائه مطلب) است که به صورت کاملا رایگان ارائه می شوند (بسته ی نرم افزاری، دو برنامه Draw و Math  را نیز شامل می شود) و بسیاری از فرمت های محبوب مانند DOC، DOCX، XML XLS، XLW، DBF، PPT، PPS و POTX را پشتیبانی می کند و می توان آن راجایگزین مناسبی برای آفیس مایکروسافت دانست. در هنگام نصب، این امکان برای کاربر فراهم شده تا به طور جداگانه، هر بخش از بسته ی نرم افزاری را که نیاز دارد نصب کند و  خوشبختانه اجباری به نصب تمامی برنامه ها نیست. نسخه های ویندوز ۱۰، ۸، ۷، vista و همین طور سیستم عامل های Mac و لینوکس، کاملا از برنامه پشتیبانی می کنند. اگر قصد ندارید نرم افزار را نصب کنید، می توانید استفاده از نسخه پرتابل آن را که البته حجم آن ۴۰ مگا بایت بیشتر است، امتحان کنید.

نکات مثبت

 • یادگیری و تسلط به این نرم افزار نیاز به آشنایی قبلی با Word ندارد
 • این برنامه، ظاهری آشنا و حسی کاربر پسند دارد
 • با بیش از ۲۰ سال تجربه، این محصول به رشد کیفی استانداردی رسیده است

نکات منفی

 • امکان همکاری کاربران به صورت آنلاین، پیش بینی نشده است
 • فرمت پیش فرض فایل ها ODF است که برای سازگاری با Word باید به فرمت Doc تبدیل بشوند
 • نرم افزار، ویرایشگر دستور زبان درون برنامه ای ندارد

۳. نرم افزار WPS Office

این بسته  نرم افزاری که پیش تر، Kingsoft Office نامیده می شد، به عنوان جایگزین آفیس مایکروسافت، ۳ نرم افزار به کاربرانش ارائه می کند. WPS Office Writer که معادل Word است با فرمت های رایجی مانند WPS، DOC، DOCX و همچنین فایل های تمپلت Word مایکروسافت مثل DOT و DOTM سازگار است.

WPS Office Presentation که کاربردی مشابه با Power Point مایکروسافت دارد، از فرمت های PPT و PPS پشتیبانی می کند و توانایی باز کردن و ذخیره سازی تمامی فایل هایی را که با پاورپوینت سازگار هستند، دارد.

محصولی که به عنوان معادل Excel مایکروسافت ارائه شده است، WPS Office Spreadsheets نام دارد و با فرمت هایی مثل XLSX و XLSM که توسط Excel ۲۰۱۰ پشتیبانی می شوند، سازگار است با این تفاوت که؛ تابع های SUM، SUMIF، COUNT و AVERAGE فقط در زبانه FORMULA عمل می کنند و مانند اکسل دستوری جدا گانه ندارند. این برنامه تمامی سیستم عامل های ویندوز، لینوکس، Mac، Android و IOS را پشتیبانی می کند.

نکات مثبت

 • سازگاری با فرمت های پشتیبانی شده توسط مایکروسافت آفیس
 • امکان باز کردن برگه های متعدد
 • امکان استفاده از نرم افزار درحالت محافظت از چشم (Eye Protection mode) و حالت شبانه (Night  mode)

نکات منفی

 • در صورت تمایل به حذف تبلیغات، باید سالانه مبلغی به شرکت سازنده بپردازید
 • برای بهره بردن از ویژگی های پیشرفته نرم افزار، باید نسخه غیر رایگان برنامه را خریداری کنید
 • امکان نوشتن هم زمان کاربران روی یک فایل وجود ندارد

۴. سرویس گوگل

گوگل دارای سرویس های مختلفی مبتنی بر کلاد است که دارای ابزارهای مختلفی برای ایجاد و ویرایش انواع فایل ها شامل متن، صفحات گسترده و موارد دیگر است. برای مثال باید به گوگل درایو اشاره کرد برای ذخیره سازی است و به دلیل اینکه به کاربران این امکان را می دهد که بی نیاز از نصب هر نرم افزار دیگری ، فایل ها و اسناد را به  صورت آنلاین ایجاد کنند، جایگزین مناسبی برای آفیس مایکروسافت به شمار می آید و به کاربر اجازه می دهد به جای استفاده از برنامه های Word Excel و Power Point تنها با ورود به حساب کاربری خود در گوگل، اسناد متنی، صفحات گسترده و اسلاید هایی برای ارائه مطلب ایجاد کنند.

برای سهولت در ویرایش، می توان فایل های ایجاد شده توسط آفیس مایکروسافت را (به عنوان مثال فرمت های DOCX یا XLSX) ابتدا در Google Docs باز و سپس به یکی از فرمت های سازگار با گوگل درایو تبدیل کرد.فایل های ایجاد شده با سرویس گوگل، به  صورت خودکار در حساب کاربری ذخیره می شوند و کاربر می تواند با هر مرورگری و در هر زمانی  که بخواهد به آن ها دسترسی داشته باشد یا این فایل ها را با کاربران دیگر (حتی اگر حساب کاربری گوگل نداشته  باشند) به اشتراک بگذارد. همچنین گوگل امکان استفاده هم زمان چند کاربر از یک فایل را فراهم کرده  است و اجازه می دهد تا کاربران برای بهبود عملکرد فایل های متنی و صفحات گسترده از افزونه ها (Add-on) نیز استفاده کنند.

نکات مثبت

 • فضای ذخیره سازی ابری رایگان
 • قابلیت های بسیار کاربردی برای همکاری هم زمان چند کاربر با یکدیگر
 • همگام سازی فایل ها در کامپیوتر و گوشی موبایل

نکات منفی

 • امکان قفل گذاری روی فایل های به اشتراک گذاشته شده، وجود ندارد
 • از سیستم عامل لینوکس پشتیبانی نمی کند
 • جزئیات فراوانی مانند آفیس مایکروسافت ندارد

۵. Zoho Docs

نرم افزار آنلاین دیگری است که مانند آفیس مایکروسافت، بسته ای شامل برنامه های مناسب برای پردازش متن، صفحات گسترده و ارائه مطلب در اختیار کاربران قرار می دهد. کاربر می تواند اسنادی با فرمت  دلخواه را از کامپیوتر یا گوگل درایو در Zoho Docs بارگذاری کند یا به صورت آنلاین فایل جدیدی بسازد. سپس آن ها را ویرایش کند یا با دیگران به اشتراک بگذارد و در نهایت با فرمت اولیه یا هر فرمت دیگری دانلود کند. تمامی فایل های مرسوم متنی در این برنامه پشتیبانی می شوند و هنگامی که مشغول کار با آن ها هستید، به صورت خودکار ذخیره می شوند. اپلیکیشن موبایلی Zoho Docs برای کاربران سیستم عامل های اندروید و IOS در دسترس است.

نکات مثبت

 • همکاری هم زمان چند کاربر به علاوه امکان گفتگوی (chat) درون برنامه ای
 • ویرایش تحلیلی و پیشرفته مسیرها برای تمامی فایل ها
 • رمز گذاری ایمن و امکان تأیید هویت دو مرحله ای

نکات منفی

o             برنامه تحت وب است و نسخه desktop ندارد

o             امکان ویرایش آنلاین اسناد وجود ندارد

o             در مقایسه با دیگر بسته های آفیس، کند تر عمل می کند

۶. Microsoft Office Online

اگر به دنبال نسخه رایگان آفیس مایکروسافت هستید، Microsoft Office Online احتمالا بهترین گزینه است چراکه با کمک این برنامه تحت  وب، می توانید به صورت آنلاین و رایگان به Word، Excel، Power Point، Outlook و OneNote دسترسی داشته باشید هر چند که این نسخه تحت وب را نمی توان جایگزین ایده آلی برای مایکروسافت آفیس دانست. امکان ویرایش فایل ها تنها زمانی وجود دارد که آن ها را در حساب کاربری OneNote ذخیره کرده باشید. به زبان ساده تر باید ابتدا فایل مورد نظر خود را در OneNote بارگذاری و سپس با Word، Excel یا Power Point ویرایش کنید. تمامی فایل هایی که با مایکروسافت آفیس کار می کنند، توسط نسخه آنلاین نیز پشتیبانی می شوند و کاربر می تواند آن ها را در Microsoft Office Online ویرایش و یک نسخه از آن را در OneNote یا کامپیوتر خود ذخیره کند.

نکات مثبت

 • نیازی به نصب برنامه نیست
 • امکان همکاری هم زمان کاربران با یکدیگر وجود دارد
 • برنامه های ساده سازی شده و آشنای آفیس با هر مرورگری در دسترس قرار می گیرند

نکات منفی

 • بسیاری از ویژگی های پیشرفته نسخه ی دسکتاپ در نسخه آنلاین، موجود نیست
 • بعضی از فرمت ها را پشتیبانی نمی کند

۷. ONLYOFFICE Personal

مشابه با دیگر جایگزین های آفیس مایکروسافت، این برنامه ی تحت وب هم مجموعه ای از نرم افزار در اختیار کاربر قرار می  دهد که با هر مرورگری و بدون نیاز به دانلود هیچ نرم افزاری بتوانید از آن ها استفاده کنید. کاربران می توانند با استفاده از حساب های کاربری خود در گوگل، فیسبوک، لینکدین یا ONLYOFFICE وارد شوند و فایل های متنی، صفحات گسترده یا اسلاید های ارائه مطلب مورد نظرشان را ایجاد کنند و امکان بارگذاری فایل ها از کامپیوتر شخصی یا سرویس های ذخیره سازی ابری مانند دراپ باکس، روی سایت وجود دارد. از دیگر مزیت های آن می شود به این موارد اشاره کرد: امکان گفت وگو (chat) ، ویرایش هم زمان توسط چند کاربر، اصلاح اشتباهات املایی، امکان اشتراک گذاری با دیگران (حتی افرادی که کاربر  ONLYOFFICE نیستند).

نکات مثبت

 • سازگاری با فرمت های مایکروسافت آفیس
 • ویژگی های اشتراک گذاری و همکاری هم زمان کاربران با یکدیگر
 • نسخه Personal رایگان است

نکات منفی

o             برای استفاده از افزونه ها باید تصاویر و سایر ویژگی ها فراخوانی شوند

o             در مقایسه با رقبا و نسخه غیررایگان چندان قدرتمند نیست

۸. نرم افزار SoftMaker Free Office

نرم افزار FreeOffice را نیز می توان یکی از جایگزین های مایکروسافت آفیس دانست و شامل ۳ برنامه Plan Maker (برای صفحات گسترده)، Presentation (برای ارائه مطالب) و Text  Make (برای ایجاد فایل های متنی) می شود. این نرم افزار از سیستم عامل های ویندوز و لینوکس و همینطور فرمت های DOC ، DOCX، ODT، XLS، PPT، PPS، PPTX، POTM، DOTM و DOT پشتیبانی می کند.

هر ۳ برنامه این بسته ی نرم افزاری با فایل های ایجاد شده درجدیدترین نسخه آفیس مایکروسافت (۲۰۱۹) و همینطور نسخه های قدیمی تر مثل ۲۰۱۰ و ۲۰۰۷ سازگار هستند.

نکات مثبت

– نرم افزار برای استفاده خانگی و تجاری، رایگان است

– اسناد در فرمت های آفیس مایکروسافت ذخیره می شوند

– کاربر بین استفاده از ribbon ها یا منو  و نوارابزار های سنتی حق انتخاب دارد

– برای صفحات لمسی بهینه سازی شده است

نکات منفی

 • از فضای ذخیره سازی ابری پشتیبانی نمی کند
 • امکان ذخیره خودکار وجود ندارد
 • دیکشنری انگلیسی آمریکایی۲ ندارد

۹. نرم افزار SSuite Office

این بسته نرم افزاری هم شامل ۷ برنامه مجزا است که مشابه با برنامه های آفیس مایکروسافت عمل می کنند و همگی رایگان هستند. دو نسخه پایه این مجموعه نرم افزار یعنی ویرایش های Personal و Advanced برنامه Presentation (مشابه پاور  پوینت) را ندارند هر چند این برنامه در سایر ویرایش ها، موجود است (در وب سایت SSuit Office و در صفحه دانلود، جدولی وجود دارد که امکانات هر یک از نسخه  ها را مقایسه می کند).

اجباری به دانلود کردن تمامی برنامه های بسته ی نرم افزاری نیست و این امکان وجود دارد که کاربر تنها برنامه مورد نیاز خود (مثلا فقط پردازنده فایل های متنی) را به طور مجزا، دانلود و استفاده کند. همچنین کاربران می توانند نسخه پرتابل برنامه را با نام Blade Runner دانلود  کنند.

نکات مثبت

 • برای استفاده از تمامی ویژگی های برنامه، نیاز به دانلود فایل های پرحجم نیست
 • نرم افزار به سرعت راه اندازی می شود

نکات منفی

 • شامل تعداد زیادی برنامه است که بعضی از آن ها هیچ وقت استفاده نمی شوند
 • درک رابط کاربری نرم افزار دشوار است

۱۰. نرم افزار Polaris Office

اگر گوشی سامسونگ دارید، احتمالا پیش از این با نسخه ی موبایلی این نرم افزار آشنایی پیدا کرده اید. Polaris Office یک نرم افزاری چند سکویی (cross-platform) رایگان اداری است که با سیستم عامل های ویندوز، مک، اندروید و IOS سازگار است و به صورت پیش فرض روی گوشی های سامسونگ نصب می شود. این نرم افزار از تمامی فرمت های آفیس، پشتیبانی می کند. ضمن اینکه؛ رابط کاربری جذاب آن بر پایه ribbon بنا شده است و کاربران امکان ایجاد بعضی تغییرات ساده و سفارشی سازی آن را دارند. اگر قصد نصب کردن نسخه ویندوز نرم افزار را دارید، توجه داشته باشید که ممکن است برنامه های دیگری نیز نا خواسته به همراه آن نصب شوند (به طور معمول این بسته ی نرم افزاری حاوی یک مرورگر از مک آفی به نام WebAdviser، یک ابزار تحقیق بازار به نام PremierOpinion و یک آنتی ویروس است).  البته کاربر می تواند فقط برنامه های دلخواه خود را نصب کند.

به دلیل اینکه نرم افزار، خدمات خود را بر پایه فضای ابری ارائه می کند، برای ورود به آن باید از حساب کاربری فیسبوک یا گوگل استفاده کنید یا حسابی جدید در Polaris Office بسازید. با ایجاد حساب کاربری جدید، یک گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری در اختیار کاربر قرار  می گیرد و می توانید به صورت رایگان، ماهانه ۶۰مگابایت تبادل اطلاعات داشته باشید. سه دستگاه مجزا (شامل یک کامپیوتر و دو دستگاه موبایل) امکان استفاده هم زمان از این حساب کاربری را دارند. اگر این حجم برای کار شما کافی نباشد، می توانید Polaris Office را به سرویس های ذخیره سازی فضای ابری دیگر مانند، Google Drive، Dropbox، Box، Microsoft OneDrive یا Amazon Cloud Drive متصل یا اینکه فایل ها را در کامپیوتر خود ذخیره کنید. با ارتقاء حساب کاربری خود به اکانت پرمیوم، می توانید از امکانات بیشتری مانند ویرایشگر فایل‎های PDF، نمایش داده نشدن تبلیغات و امکان جستجوی اسناد نیز بهره بگیرید.

نکات مثبت

 • هم برای موبایل و هم کامپیوتر در دسترس است
 • یک گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری

نکات منفی

 • بسته ی نرم افزاری شامل برنامه هایی نا مرتبط با آفیس است

۱۱. نرم افزار Open 365

این نرم افزار را نمی توان صرفا یک برنامه اداری محسوب کرد چرا که؛ Open 365 به عنوان برنامه ای با محوریت سرویس فضای ابری مخصوص کامپیوتر های رومیزی، نرم افزاری متن باز و فوق العاده عالی را، در دل مرورگر کاربر قرار می دهد. اجزاء  اصلی آن مانند LibreOffice شامل ۳ برنامه Writer (معادل Word)، Calc (معادل Excel) و Impress (معادل Power Point) است. همچنین نرم افزاری مشابه با فتوشاپ برای ویرایش عکس به نام GIMP، سرویس ایمیل لینوکس با عنوان Kontact و فضای ذخیره سازی ابری به اسم Seafile را نیز شامل می شود. Open 365 تمامی قابلیت های بسته های آفیس قبلی را دارد و از بیشتر فرمت های مرسوم، پشتیبانی می کند. هرچند یک کلاینت رومیزی برای انتقال فایل ها از فضای ذخیره سازی ابری به حافظه کامپیوتر پیش بینی شده  است، اما کاربر ناچار است تا هنگام استفاده، حتما نرم افزار درون مرورگر را هم راه اندازی کند. واضح است که استفاده از تمام ظرفیت این نرم افزار سنگین، به خصوص وقتی نیاز به بارگذاری های پی در پی مرورگر داشته باشید، به سیستم فشار زیادی وارد خواهد کرد. با این وجود می توان با اطمینان گفت که این برنامه، به دلیل داشتن قابلیت همکاری هم زمان از راه دور، برای پروژه هایی با فرایند ارجاع کار صندلی داغ۳ یا سازمان هایی که امکانات سخت افزاری متنوع دارند، ابزاری ضروری محسوب می شود.

نکات مثبت

 • نرم افزاری کاملا متن باز است

نکات منفی

 • پشتیبانی فنی ندارد

توضیح (۱) : مایکروسافت نزدیک به ۱۰ سال پیش، رابط کاربری ribbon را معرفی کرد. این ابزار با این  که طرفدارانی داشت اما اکثر کاربران با بی میلی از همان نوار ابزار های ثابت و غیرمتحرک قدیمی استفاده می کنند.

توضیح (۲): اگرچه واژگان زبان انگلیسی در گویش های آمریکایی و بریتانیایی تا حد بسیار زیادی مشابه و یکسان هستند اما وجود برخی کلمات، اصطلاحات و عبارات و همچنین گاهی نگارش، املاء و دستور زبان متفاوت، زبان شناسان را وادار می کند تا فرهنگ لغات زبان انگلیسی را به دو دسته دیکشنری های British و American طبقه بندی کنند.

توضیح (۳): در بعضی سازمان ها، کارمندان مختلفی از یک فضا یا یک میز  کار به صورت مشترک ولی در شیفت های کاری متفاوت استفاده می کنند. به این فرایند ارجاع کار اصطلاحا صندلی داغ (hot desking) گفته می‎شود.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آموزشها و مطالب چند رسانه ای, آموزشی, اندروید, تلفن همراه, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *