گزارش کامل نشست خبری رئیس سازمان بهزیستی: پرداخت کمک هزینه معیشت به معلولان شدید و خیلی شدید

رییس سازمان بهزیستی کل کشور از پرداخت ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان به معلولان شدید و خیلی شدید خبر داد و گفت: هر سه ماه یک بار کمک‌هزینه به افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید که در دهک‌های اول تا سوم قرار دارند بر اساس بعد خانوار بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان پرداخت میشود.
شنبه ۲۲ تیرماه نشست خبری در سازمان بهزیستی کل کشور به مناسب هفته بهزیستی با حضور وحید قبادی دانا ریاست سازمان بهزیستی، فریبابریمانی معاونت آی تی فناوری و تحول ادارای، حبیب الله مسعودی فرید معاونت امور اجتماعی، ذوالفقار یزدان مهر معاونت مشارک ها توانمندسازی و امور مجلس، محمد نفریه معاونت توانبخشی، مجید رضا زاده معاونت پیشگیری، کاظم نظم ده مدیرکل ارزیابی و عملکرد و بازرسی سازمان واحمدرضا شجیعی معاونت پشتیبانی سازمان بهزیستی برگذار شد.
در ابتدای این نشست رئیس سازمان بهزیستی با اشاره  به جزئیات بودجه  و افزایش مستمری ها در سال ۹۸ گفت:« تا نیمه سال ۹۷ جمعیت تحت پوشش سازمان بهزیستی ۵۰۰ هزار خانوار بود که در نیمه دوم ۵۵۰ هزار خانوار دیگر اضافه و در نوبت قرار گرفتند، برخی از این افراد حتی تا ۱۵ سال پشت نوبت سازمان بهزیستی برای دریافت مستمری بودند که با این افزایش جمعیت پشت نوبتی مان برای مدتی به صفر رسیده بود.
تا پایان سال ۹۷ یک میلیون ۵۰ هزارخانوار تحت پوشش مستمری ماهانه قرار گرفتند کل مبلغی که این خانوارها در سال گذشته دریافت کردند حدود یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود و اگر قرار باشد کل این خانوارها ۱۲ ماه سال را مستمری دریافت کنند سازمان با مشکل روبه رو می شد. پیشنهادهای مختلفی ارائه شد از جمله حذف ۲۰۰ هزار خانوار مستمری بگیرکه با مخالفت شدید ما روبه رو شد و تلاش کردیم با همراهی خوب مجلس و دولت این مشکل را با اختصاص دو هزار و ۷۶۰ میلیارد تومان دیگر به ان مبلغ رفع کنیم.
قبادی در ادامه صحبت هایش افزود: در گذشته ۱۷۸ هزار خانواری  که سرپرست معلول داشتند و فقط سرپرست مستمری دریافت می کرد، از این پس این افراد به تعداد اعضای خانواده شان مستمری دریافت خواهند کرد. این اقدام برجسته با همکاری دولت و مجلس امکان پذیر شده است که بار مالی ۴۰۰ میلیارد تومانی را برای بهزیستی دارد. یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر از افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، که از این تعداد یک میلیون و ۸۰ هزار نفر مستمری ماهیانه دریافت می‌کنند. همچنین امیدواریم بتوانیم درصد مناسبی را هم به مبالغ دریافتی مددجویان اضافه کنیم. در حال حاضر منتظر هستیم آیین نامه و شیوه نامه آن ابلاغ شود تا میزان دقیق این افزایش مستمری را اعلام کنیم.»
از دیگر خبرهای خوش ریاست سازمان در هفته بهزیستی برای مددجویان پرداخت ودیعه مسکن است. وی دراین خصوص بیان کرد:« برای سال ۹۸ پرداخت ودیعه مسکن به شکلی محدود برای ۲۵۰۰ نفر از جمعیت هدفمان انجام خواهد شد. برای این بخش ۱۲ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که می توانیم تا سقف ۵ میلیون تومان پرداخت کنیم.

وی در ادامه این نشست خبری از افزایش اعتبار برای تهیه وسایل کمک توان بخشی معلولان خبر داد و گفت: بودجه این حوزه نسبت به سال گذشته تا ۹۸ درصد رشد داشته است. همچنین در بخش تأمین اعتبار خرید وسایل بهداشتی برای معلولان نیز شاهد رشد ۱۲۶ درصدی نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.

قبادی دانا با بیان اینکه سازمان بهزیستی برای اولین بار شهریه دانشگاه افراد تحت تکلف معلولان را هم پرداخت می کند، توضیح داد: ۳۲ هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی هزینه تحصیل دریافت می کنند که ۱۶ هزار نفر را معلولان و مابقی را دیگر مددجویان تشکیل می دهند. مقرر شده است که فرزندان معلولان تحت پوشش بهزیستی هم بتوانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

رییس سازمان بهزیستی درادامه با اشاره به اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان گفت: اقدام دیگری که در سال ۹۸ رقم خواهد خورد پرداخت کمک‌هزینه به افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید است که در دهک‌های اول تا سوم قرار دارند که بر همین اساس هر سه ماه یک‌بار مبلغی به‌عنوان کمک‌هزینه به این خانواده‌ها پرداخت می‌شود که رقم آن بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان  بر اساس بعد خانوار خواهد بود. رقم اشاره‌شده جدای از مستمری‌ای، یارانه و حق پرستاری است که هر ماه به‌صورت عادی به خانواده‌های دارای معلولیت پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور سپس به طرح فراگیر شناسایی اختلالات ژنتیکی ویژه معلولان اشاره کرد و گفت: این طرح از سال ۹۴ تا به امروز اجرا شده است و در ارتباط با آن ۷۰ هزار خانوار معلول آزمایشات ژنتیکی انجام داده‌اند که برنامه‌ریزی شده است تا سال ۱۴۰۰ تمام معلولان تحت پوشش این آزمایش را انجام بدهند.

وی افزود: با اجرای این آزمایش تعداد معلولیت‌های ناشی از مادرزادی کاهش پیدا خواهد کرد و البته این آزمایش به‌صورت رایگان خواهد بود.

قبادی دانا ادامه داد:‌ موضوعی که در دوره جدید فعالیت سازمان به‌صورت ویژه به آن اشاره شده است عبارت از موضوع راه‌اندازی سامانه شفاف‌سازی است. شفافیت موضوعی است که در گام دوم انقلاب نیز از سوی مقام معظم رهبری به آن اشاره شده است.

وی تصریح کرد: همزمان با راه‌اندازی سامانه شفافیت ستاد شفاف‌سازی در سازمان فعالیت خود را آغاز کرد و در گامهای بعدی حق سرپرستی افراد دارای معلولیت ضایع نخاعی به‌صورت الکترونیکی پرداخت شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور همچنین گفت: پرداخت یارانه به مراکز نگهداری سالمندان و معلولان از دیگر برنامه‌هایی است که در راستای شفاف‌سازی عملیاتی شده است علاوه بر اینکه در گامهای بعدی از جمله پرداخت کمک‌هزینه امدادی به ۱۶ هزار نفر از فرزندان تحت پوشش در خانواده‌های جایگزین یارانه ۷۴۰۰ نفر از فرزندان در مراکز شبه‌خانواده عملیاتی شده است.

قبادی دانا به بارگذاری اطلاعات املاک بهزیستی در سامانه شفاف‌سازی اشاره کرد و گفت: از امروز املاک این سازمان به‌روی سامانه شفافیت بارگذاری شده است و این املاک بر منظر عمومی قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه در مورد بارگذاری قراردادهای موجود در سازمان به‌روی سامانه شفافیت گفت: علاوه بر این میزان مشارکتهای مردمی و کمکهای اهداشده به مددجویان سازمان و نیازمندان در بخشهای مختلف به‌روی سامانه شفافیت بارگذاری خواهد شد.

وی تصریح کرد: در ارتباط با شفا‌ف‌سازی مراکز نیز در گذشته آمار دقیقی نداشتیم اما در بهمن ۹۷ کار خوبی شروع شد و ظرف یک ماه تمام اطلاعات افراد در مراکز شبانه‌روزی احصاء و ثبت و ضبط شده است، که براساس آخرین آمار ۴۷ هزار نفر در مراکز اشاره‌شده نگهداری می‌شوند که از این تعداد ۳۹ هزار نفر یارانه نگهداری دریافت می‌کردند و الباقی یارانه‌ای را دریافت نمی‌کردند که در ادامه شرایط ۸ هزار نفر باقی‌مانده در مراکز مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت با مساعدت دولت و سازمان برنامه و بودجه ۳۵۰۰ نفر از ۸ هزار نفر یارانه نگهداری دریافت خواهند کرد.

قبادی دانا ابراز کرد:‌ کار دیگری که در حوزه توانبخشی آغاز شد مجوز ورود ۵۰۰ دستگاه خودروی مناسب‌سازی‌شده ویژه معلولان است که این خودروها امسال وارد خواهد شد و در اختیار معلولان قرار خواهد گرفت که در ابتدای تیرماه سال جاری دولت اجازه ورود این تعداد خودرو را صادر کرده است.

وی در ادامه این نشست مطبوعاتی در خصوص پرداخت کمک‌هزینه خرید لوازم ضروری ۵ هزار نفر از معلولان در مناطق محروم کشور گفت: سقف این کمک‌ها تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این کمک‌هزینه بابت خرید وسایل ضروری پرداخت خواهد شد.

وی در ارتباط با میزان و نوع معلولیت افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور گفت: ۱۱ درصد از این افراد دارای معلولیت بینایی، ۳۹ درصد معلولیت جسمی و حرکتی، ۲۴ درصد معلولیت ذهنی، ۸ درصد اختلالات و بیماران روانی، ۱۳ درصد معلولیت‌های شنوایی و ۵ درصد دارای معلولیت‌های مختلف هستند.

قبادی دانا در ارتباط با شدت معلولیت افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی گفت: ۳۶ درصد افراد دارای معلولیت شدید، ۲۹ درصد معلولیت متوسط، ۱۷ درصد معلولیت خفیف، ۱۴ درصد خیلی شدید و ۵ درصد نیز نامشخص هستند.

این مقام مسئول درباره موضوع استخدام معلولان در دستگاه‌ها و سازمانهای دولتی نیز گفت: در ارتباط با اشتغال معلولان و سهم ۳ درصد آنها در سال ۹۷ آزمون فراگیر استخدامی در کشور برگزار شد که با همکاری دستگاه‌ها و سازمان امور استخدامی برای نخستین بار سهم ۳ درصد اشتغال معلولان در دستگاه‌های دولتی به‌طور کامل رعایت شد و از ۱۲۰۰ نفر از افراد دارای معلولیت که در آزمون شرکت کرده بودند ۱۱۵ نفر پذیرش شدند که مراحل به‌کارگیری آنها در حال انجام است.

قبادی دانا همچنین گفت: همزمان با هفته بهزیستی ۲۱۰۰ واحد مسکونی به مددجویان سازمان بهزیستی واگذار خواهد شد، ضمن اینکه دوهزارمین مسکن ویژه مددجویان زلزله‌زده در کرمانشاه واگذار خواهد شد و با واگذاری این واحد دیگر مددجوی زلزله‌زده بدون مسکن در کرمانشاه نخواهیم داشت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ارتباط با مسکن سیل‌زدگان نیز گفت: با وقوع سیل سامانه‌ای تحت عنوان سامانه تحت آسیب‌های ناشی از سیل تشکیل شد و ستاد مدیریت بحران در سازمان بهزیستی شکل گرفت و در یک برنامه مدون و هماهنگ‌شده به هریک از ۲۸ هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی در مناطق سیل‌زده رقمی از ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت شده است.

وی افزود: گردهمایی خیرین در مشهد مقدس برگزار خواهد شد که یکی از موضوعاتی که در این گردهمایی به آن پرداخته خواهد شد استفاده از ظرفیت خیرین برای تکمیل و ساخت واحدهای مسکونی خانواده‌های دو معلول به بالا است که در سال ۹۴ با همکاری بهزیستی، سازمان زمین، بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن شکل گرفت و در واقع فرآیند ساخت مسکن برای افراد دارای معلولیت شکل گرفت که در آن زمان در فاز اول ۶۲۵۰ هزار خانوار از معلولان دو معلول به بالا شناسایی شدند که در ادامه ۲ هزار خانوار به این آمار اضافه شدند و اکنون فرآیند ساخت ۶۴۰۰ واحد مسکونی در شهرها و روستاها آغاز شده است، و امیدواریم هرچه زودتر این واحدها ساخته شود و در اختیار جامعه هدف بهزیستی قرار گیرد.

وی ادامه داد: ارائه خدمات پزشکی جراحی (ارتوپدی) رایگان از دیگر برنامه‌هایی است که هزار نفر از مددجویان سازمان بهزیستی به‌صورت رایگان تحت عمل جراحی قرار خواهند گرفت.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: براساس آخرین آماری که داشتیم ۲۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی به هر دلیل یارانه خود را دریافت نمی‌کردند که با پیگیریهای سازمان و مساعدت سازمان هدفمندی یارانه‌‌ها یارانه این افراد از ماه آینده برقرار خواهد شد.
منبع: مهر

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *