رونمایی از سرویس جدید کسب درآمد از محتوای ویدیویی و صوتی توسط چارخونه و عرضه ی قابلیت پرداخت نقدی برای اپلیکیشن های اندرویدی توسط گوگل در ششمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر صفحه ی اخبار موبایل

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در ششمین شماره ی هفته نامه ی دنیای موبایل و کامپیوتر و در صفحه ی اخبار موبایل، پنج خبر از دنیای سخت افزار و نرم افزار در زمینه ی موبایل یا گوشیهای تلفن همراه تقدیم شما گرامیان میگردد.

چارخونه از سرویس جدید کسب درآمد از محتوای ویدیویی و صوتی رونمایی کرد

با سرویس جدید چارخونه، تولیدکنندگان می توانند درکنار اپلیکیشن و بازی  توسعه یافته توسط دولوپر ها، ویدئو و موسیقی خود را نیز آپلود و از آن کسب درآمد کنند.

به گزارش زومیت، طی رویدادی در مرکز همایش های ایرانسل، بزرگ ترین اپراتور دیتا کشور میزبان رویداد با عنوان همایش فرصت های تولید محتوا و کسب و کاری دیجیتال بود. در این رویداد که با حضور اصحاب رسانه و توسعه دهندگان نرم افزاری برگزار شده بود، قابلیت های جدید سرویس چارخونه برای تولید محتوا و درآمدزایی ازطریق انتشار آن ها در این مارکت پلیس، معرفی شد.

در ابتدای مراسم و پس از سخنرانی دکتر عباسی، مدیرعامل ایرانسل درخصوص تحولات اقتصاد دیجیتال و نیاز به توجه به  آن در کشور و دکتر بهمنی، مدیر مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال درباره ی شرایط کسب و کارهای مجازی، ارتباط دولت با آن و ضرورت همکاری تمام نهاد های حاکمیتی، نوبت به مهدی شاه چراغی، مدیر ارشد تیم سرویس های دیجیتال ایرانسل رسید تا از برنامه های این شرکت در این راستا بگوید.

به گفته ی شاه چراغی، ایرانسل طی سال های گذشته سرمایه گذاری زیادی در حوزه ی کسب و کار های نوین و دیجیتال کرده است که می توان از سرمایه گذاری این شرکت در اسنپ نیز نام برد. توسعه ی بستر Open API برای امکان تبادل API بین دو شرکت مختلف و توسعه ی اکوسیستم Payment برای کسب و کارها، بخشی از دستاورد های ایرانسل در این بخش است. مدیر ارشد تیم سرویس های دیجیتال ایرانسل در ادامه به اهمیت شرکای این اپراتور اشاره کرد و اذعان کرد این شرکت با آغوش باز پذیرای شرکای جدید خواهد بود.

اما بخش اصلی مراسم با حضور سعید رسولف، مدیرعامل سرویس چارخونه آغاز شد. وی در ابتدای سخنان خود به تشریح شرایط فعلی چارخونه پرداخت. به گفته ی رسولف، چارخونه پلتفرم و مارکت پلیس (Market Place) جذابی برای کاربران است و از  این رو مکانی ایده آل برای توسعه دهندگان است تا محصولات خود را در آن در اختیار کاربران قرار دهند. در حال حاضر چارخونه میزبان ۶ نوع محتوای مختلف است که عبارت اند از اپلیکیشن، بازی، موسیقی، فیلم، کتاب و نشریات خبری.

مدیرعامل چارخونه در ادامه خبر از حضور ۶ هزار توسعه دهنده و ۱۸۵ هزار محصول در این سرویس داد که در اختیار ۴ میلیون کاربر آن قرار گرفته است. رسولف همچنین به رشد قابل توجه چارخونه طی سال گذشته اشاره کرد که ۰.۵ درصد در فروش، ۱۹.۳ درصد تعداد کاربران، ۸.۳ درصد دانلود و ۲۱.۴ درصد خرید به صورت روزانه و طی ۳۶۵ روز گذشته، بخشی از موفقیت های این مارکت پلیس است.

اما شاید جذاب ترین خبر رویداد ایرانسل و چارخونه، به سرویس جدید (UGC (User Generated Content بازگردد. به گفته ی رسولف، در حال حاضر کاربران می توانند با تولید محتوای ویدیویی یا صوتی و بارگذاری آن در چارخونه، همانند سرویس هایی مانند یوتیوب کسب درآمد کنند. این سرویس برای افزایش شرایط درآمدزایی تولیدکنندگان و توسعه دهندگان، قابلیت های کسب درآمد متنوعی را فراهم کرده است که به شرح زیر است:

  • رایگان (Free)
  • فروشی (On-Demand)
  • درون پرداخت (In-App Purchase)
  • اشتراکی (Subscription)
  • تبلیغاتی (Advertisement)

بدین ترتیب تولیدکنندگان و توسعه دهندگان می توانند باتوجه به برنامه های درآمدزایی خود، از یکی از طرح های چارخونه بهره ببرند. طبق سیاست های چارخونه، ۷۰ درصد درآمد حاصل از درون پرداخت یا فروشی و ۵۰ درصد از درآمد اشتراکی نیز به توسعه  دهنده پرداخت خواهد شد. به گفته ی رسولف تلاش زیادی برای ایجاد زیرساخت فنی پرداخت (SDK) ساده و توانمندی در چارخونه شده است تا توسعه دهندگان و تولید کنندگان در اندک زمان قادر به ارائه ی محصول خود و درآمدزایی ازطریق آن باشند.

ابزار های آماروید (ارائه ی گزارش و آمار از اپلیکیشن) و ابروید (فضای ابری مخصوص توسعه دهندگان) نیز با همکاری چارخونه و ایرانسل در اختیار توسعه دهندگان و تولید کنندگان محتوا قرار خواهد گرفت تا نظارت همه جانبه ای بر محصول خود و میزان استقبال کاربران از آن داشته باشند. همچنین توسعه دهندگان به واسطه ی ابروید قادر خواهند بود تا سرویس های خود مانند سرویس نقشه یا سیستم مترجم زبان را با دیگران به اشتراک بگذارند. به گفته ی مدیران چارخونه، استقبال از این سرویس ها به حدی بوده است که این شرکت ماهانه یک بار مجبور به به روزکردن زیرساخت های آن ها برای پاسخ گویی به کاربران جدید می شوند.

در پایان رویداد نیز میثم تفاق، معاون فنی چارخونه به ارائه ی دمو از محیط کاربری پنل مخصوص توسعه دهندگان و تولید کنندگان محتوا پرداخت. نکته ی جالب در این خصوص، سیستم بسیار ساده ی آپلود محتوای تولیدشده بود که پس از کشیدن و رها کردن محتوا در بخش خاصی، سیستم به صورت خودکار قادر به تشخیص نوع آن است تا توسعه دهنده یا تولید کننده را برای ادامه ی روند قرار دادن محتوا در مارکت پلیس، به خوبی همراهی کند.

چارخونه درنظر دارد به صورت پیوسته اقدام به برگزاری ورک شاپ برای توسعه دهندگان و تولید کنندگان محتوا کند. همچنین تولید ویدئو های آموزشی و در اختیار قرار دادن آن ها برای توسعه دهندگان، از برنامه های جدید این سرویس است تا نظر توسعه دهندگان را بیش از پیش به خود جلب کند.

سامسونگ مشغول کار روی دوربین سلفی زیر نمایشگر گوشی های هوشمند است

ظاهرا سامسونگ مشغول کار روی دوربینی است که بتواند  آن را زیر نمایشگر گوشی های هوشمند خود قرار دهد و محصولی کاملا بدون حاشیه تولید کند.

به گزارش زومیت، بدون درنظرگرفتن اینکه در گوشی های هوشمند امروزی ناچ دلخواه شما باشد یا برش های روی نمایشگر، می توان با اطمینان گفت همه ی ما نبود این دو بخش روی صفحه نمایش های زیبای گوشی های هوشمند خود را بیشتر می پسندیم و گوشی تمام صفحه ی بدون ناچ و برش، ایده ی بهتری به نظر می رسد. اگر بخواهیم صادقانه به  موضوع نگاه کنیم، حتی با توجه به سرعت پیشرفت بسیار زیاد فناوری، به ویژه استفاده از حسگرهای اثر انگشت در زیر نمایشگر، باز هم شاهد برش هایی در صفحه نمایش گوشی های هوشمند هستیم.

خوشبختانه به نظر می رسد زمان زیادی تا عرضه ی محصولی با نمایشگر تمام صفحه و بدون برش یا ناچ باقی نمانده است؛ زیرا سامسونگ از مدتی قبل مشغول ایجاد راهکاری است تا بتواند دوربین سلفی گوشی های هوشمند را هم در زیر نمایشگر جای دهد. اولین اطلاعات در این زمینه را یانگ بیگنگ دوک، مدیر گروه بخش تحقیق و توسعه ی نمایشگرهای این شرکت، به دست داده است. حالا هم این خبر را رسانه های کره ای تأیید کرده اند.

صنعت گوشی های هوشمند از مدتی قبل درحال کار روی روش هایی است تا با استفاده از آن ها بتوان سخت افزارهایی که در بخش جلویی گوشی ها استفاده می شود، از دید کاربران پنهان کرد؛ ازجمله اسپیکر مخصوص مکالمات تلفنی، حسگر سنجش فاصله، حسگر روشنایی، حسگر اثر انگشت و… . در این گزارش، اشاره شده که دوربین سلفی کم وبیش آخرین مشکلی است که سر راه شرکت های تولیدکننده گوشی های هوشمند قرار دارد؛ زیرا با مخفی کردن این بخش می توان دستگاهی تولید کرد که نمایشگر آن به معنای واقعی کلمه، تمام صفحه باشد. همچنین، منبع این خبر پاسخ پرسش های احتمالی ذهن بسیاری از ما را نیز بیان کرده است. بنابر اعلام منبع این خبر، فناوری می تواند در این محدوده توسعه داده شود و از برشی مخفی برای دوربین سلفی بهره گرفت؛ به نحوی که هیچ تاثیری بر عملکرد دوربین یا صفحه نمایش گوشی های هوشمند نداشته باشد.

این خبر قطعا خبر بسیار خوشحال کننده ای است. متأسفانه هنوز جزئیات بیشتری درباره ی فناوری مذکور اعلام نشده؛ اما ظاهرا این فناوری این چنین کار می کند که هنگام استفاده از دوربین سلفی گوشی، بخشی از نمایشگر که دوربین زیر آن قرار گرفته، به حالت شفاف درخواهد آمد. درحال حاضر، دقیقا نمی دانیم این فناوری چگونه کار می کند یا چه ظاهری خواهد داشت؛ اما قطعا اگر اخبار جدیدی در این باره منتشر شود، شما را از آن آگاه خواهیم کرد.

هواوی P smart Z معرفی شد؛ نمایشگر ۶.۵۹ اینچی، دوربین کشویی و قیمت اقتصادی

هواوی، گوشی هوشمند اقتصادی هواوی P smart Z را با نمایشگر ۶.۵۹ اینچی و دوربین کشویی رونمایی کرد. زمان عرضه ی دستگاه جدید هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

به گزارش زومیت، گوشی هوشمند هواوی P smart Z اولین دستگاه غول فناوری چینی  است که از دوربین کشویی بهره می برد. استفاده از دوربین کشویی بدین معنی است که نمایشگر ۶.۵۹ اینچی LCD این دستگاه، فاقد بریدگی بالای نمایشگر است. دستگاه جدید هواوی قیمت بالایی ندارد و با قیمت ۲۸۰ یورو در آمازون ایتالیا به فروش می رسد.

باتوجه به اینکه هواوی P smart Z دستگاهی اقتصادی است، درنتیجه بدون حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر به بازار عرضه می شود و به جای آن، دستگاه از حسگر اثر انگشت در پنل پشتی بهره می برد. پنل پشتی گوشی موبایل هواوی طراحی با دو بافت متفاوت همانند طراحی پنل پشتی پیکسل  های گوگل دارد. هواوی P smart Z از دوربین اصلی ۱۶ مگاپیکسلی و حسگر تشخیص عمق ۲ مگاپیکسلی در پنل پشتی بهره می برد.

دوربین سلفی کشویی دستگاه، ۱۶ مگاپیکسلی است و درعرض یک ثانیه، از بدنه ی دستگاه خارج و فعال می شود. دوربین کشویی درحدود حداقل ۱۰۰ هزار بار مورد آزمایش قرار گرفته است و از طرفی می تواند فشاری برابر با ۱۲ کیلوگرم را تحمل کند. هر دو دوربین  دستگاه، یعنی دوربین سلفی و دوربین اصلی، مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه یافته اند و می توانند عکس های پرتره و همچنین افزون بر ۵۰۰ صحنه را در ۲۲ موضوع متفاوت، تشخیص دهند.

هواوی P smart Z از تراشه ی کرین 710F، ظرفیت حافظه ی رم ۴ گیگابایتی و ظرفیت حافظه ی داخلی ۶۴ گیگابایتی بهره می برد و قابلیت پشتیبانی از حافظه ی microSD تا ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت را دارد. گوشی هوشمند اقتصادی هواوی با اندروید ۹ پای و ۹. EMUI به بازار عرضه می شود.

هواوی P smart Z از باتری ۴۰۰۰ میلی آمپرساعتی بهره می برد و هیچ اشاره ای به فناوری شارژ سریع در این گوشی هوشمند نشده است. باوجودی که گوشی هوشمند هواوی پی اسمارت ۲۰۱۹ از microUSB بهره می برد، دستگاه جدید دارای پورت USB-C است.

همان طور که گفته شد، هواوی P smart Z در وب سایت آمازون ایتالیا به نمایش گذاشته شده است اما هنوز برای فروش در دسترس نیست و انتظار می رود ظرف یک تا دو ماه آینده به بازار عرضه شود.

وب سایت رسمی هواوی، صحبتی درمورد زمان عرضه ی دستگاه اقتصادی جدید خود مطرح نکرده است؛ اما صفحات مربوط به فروش دستگاه در وب سایت  های اسپانیایی و ایتالیایی ایجاد شده است. درنتیجه انتظار می رود غول فناوری چینی درصدد عرضه ی دستگاه در بازارهای اروپایی باشد.

جایگزینی دکمه بازگشت به عقب با Swipe در اندروید Q

احتمالا برای شما هم پیش آمده استفاده از دکمه ی بازگشت در گوشی اندروید برایتان سخت باشد. گوگل در جدیدترین نسخه ی اندروید، روش جایگزینی برای استفاده از این دکمه در نظر گرفته است.

به گزارش زومیت، انتشار اندروید ۹ (Pie) با استقبال زیاد کاربران مواجه شد؛ اما ایراد کلی این نسخه از اندروید، تعداد زیاد دکمه ها و حرکات دست بود که کاربردهای پیچیده ای داشتند و هیچ یک به درستی کار نمی کردند. گوگل در کنفرانس امروزش اعلام کرده  در اندروید ۱۰ این مشکل را تاحدودی رفع کرده و با ایجاد امکان استفاده از حرکت دست از یک طرف صفحه نمایش به سمت دیگر (Swipe) به عنوان کلید بازگشت، از تعداد دکمه ها کم کرده  است. این ویژگی درواقع ترکیبی از حالت Swiping در گوشی های آیفون و گوشی های هواوی EMUI است.

اگر تعدادی از گوشی های هواوی و آنِر را بررسی کنید که EMUI روی آن ها فعال است، متوجه می شوید استفاده از سوایپ برای بازگشت به  عقب راه حل بسیار خوبی است. یکی از کسانی که گوشی P30 هواوی را بررسی کرده، گفته است وقتی از امکان سوایپ در این گوشی استفاده کرده، آن قدر برایش لذت بخش بوده که تلاش کرده در گوشی های پیکسل و وان پلاس هم آن را امتحان کند؛ اما متوجه شده این ویژگی برای آن ها فعال نیست. مزیت استفاده از حرکت دست از یک سوی صفحه نمایش گوشی به سوی دیگر برای برگشت به عقب این است که دیگر دکمه ی برگشت به عقب در گوشی شما در جای ثابتی قرار ندارد و شما در هر نقطه ای از ارتفاع صفحه ی گوشی می توانید این حرکت را انجام دهید و به عقب برگردید. درنتیجه، نیاز نیست برای بازگشت به عقب، گوشی را محکم نگه دارید؛ بلکه به راحتی می توانید با یک دست این کار را انجام دهید.

با این حال، مشکلی که در گوشی های هواوی وجود دارد، این است که برخی از اپلیکیشن های اندرویدی در منو کناری، با حرکت دست از سمت چپ صفحه نمایش فعال می شوند؛ اپلیکیشن هایی مانند گوگل مپ، جیمیل و بسیاری دیگر از اپلیکیشن های گوگل (چون این ویژگی تقریبا برای همه ی اپلیکیشن های گوگل پیش فرض است). البته، اپلیکیشن های دیگری هم با این ویژگی وجود دارند. در گوشی های هواوی برای تشخیص بین حرکت دستی که با هدف برگشت به عقب انجام می شود و حرکتی که برای فعال سازی اپلیکیشن صورت می گیرد، راه حلی تعیین شده است. حرکت مربوط به اپلیکیشن ها باید ظریف تر، اما حرکت برای برگشت به عقب باید محکم تر باشد. واضح است که این راه حل ایده آلی نیست.

با وجود این، گوگل راه حل بهتری پیشنهاد کرده و چون خالق اندروید است، با آزادی بیشتری این امکان را فراهم کرده است. راه حل پیشنهادی گوگل در اندروید Q این است که برای فعال سازی اپلیکیشن، باید یک بار از سمت چپ دست خود را به سمت راست بکشید؛ اما اگر بخواهید با کشیدن دست از سمت چپ به عقب برگردید، باید دوبار دست خود را روی صفحه نمایش بکشید. (برای سمت راست یک بار کشیدن دست شما را به عقب بر می گرداند). گوگل سعی می کند کسانی که اپلیکیشن های جدید طراحی می کنند و می سازند، به پیروی از این قانون جدید تشویق کند. درواقع، گوگل با این راه حل پیشنهادی قانون جدیدی برای اندروید بیان کرده و انتظار دارد شرکت های تولیدکننده دستگاه های اندرویدی با او همراه شوند. احتمالا در آینده، گوگل با تغییراتی که در اندروید ایجاد می کند، امکان بازگشت به عقب را با یک بار کشیدن دست روی صفحه نمایش فراهم می کند؛ اما فعلا اندروید Q آغازی برای این ویژگی جالب است.

عرضه ی قابلیت پرداخت نقدی برای اپلیکیشن های اندرویدی

گوگل برای کاهش فاصله  گوگل پلی با اپ استور امکان پرداخت با پول نقد برای اپلیکیشن ها را فراهم می کند که در بازارهای رو به رشد مفید خواهد بود.

به گزارش زومیت، امروزه دانلود اپلیکیشن ها در اندروید بیشتر از iOS است، اما اپ استور اپل در بحث درآمدی هنوز بهتر از گوگل پلی عمل می کند. به همین دلیل گوگل تصمیم دارد تا فاصله ی خود را با هر روش ممکن با اپل کم کند و در این مسیر ابتدا روشی برای پرداخت در اپلیکیشن ها در بازارهای درحال  توسعه معرفی کرد. پرداخت با پول نقد همان روشی است که گوگل برای جذب کاربران بیشتر به اکوسیستم در دستور کار دارد.

گوگل برای بهبود فرایند پرداخت اپلیکیشن ها قابلیتی به نام pending transactions را معرفی کرد که راه های متعددی را به جز روندهای سنتی پرداخت آنلاین به کاربران ارائه می کند. نبود سیستم های پرداخت اعتباری و عدم اتصال به شبکه های جهانی بانکی، از دلایلی هستند که کاربران به اپلیکیشن ها و بازی های رایگان روی می آورند یا به جای پرداخت های درون برنامه ای، تماشای تبلیغات را ترجیح می دهند.

مالک سیستم عامل اندروید برای حل چالش های موجود در سال های گذشته هم راهکارهایی را ارائه داد که از میان آن ها می توان به کیف پول های الکترونیکی، سیستم UPI در هند یا پرداخت توسط اپراتورها اشاره کرد. تنها در سال گذشته ۲۰ اپراتور جدید به سرویس های گوگل اضافه شدند که در مجموع به ۱۷۰ اپراتور در سرتاسر جهان رسیدند. همین روش پرداخت به میلیاردها کاربر در جهان کمک می کند. البته پرداخت ازطریق اپراتورها روش استاندارد جهانی نیست.

بالاخره هنوز کاربران زیادی در جهان، پرداخت ازطریق پول نقد را ترجیح می دهند و گوگل باید روشی برای آن ها پیدا می کرد. آوراش مهبد مدیر بخش مهندسی در پلی استور در جریان سخنرانی Google IO به قابلیت جدید اشاره کرد و گفت:

ما می دانیم که بازارهای درحال رشد از اهمیت بالایی برای همه ی شما برخوردار هستند. به همین دلیل قابلیت pending transaction را برای چنین بازارهایی معرفی می کنیم. این روش سبکی جدید از پرداخت هایی همچون پول نقد، انتقال پول ازطریق بانک و کارت های نقدی محسوب می شود.

قابلیت جدید به کاربر اندرویدی امکان می دهد که در مرحله ی پرداخت برای خرید اپلیکیشن یا پرداخت درون برنامه ای، گزینه  ی جدیدی برای انتخاب داشته باشد. کاربر به جای پرداخت هزینه با کارت اعتباری، کد پرداختی دریافت می کند تا با استفاده از آن پرداخت خود را به صورت نقد در یک فروشگاه نزدیک انجام دهد.

کاربر پس از مراجعه به فروشگاه کد پرداختی را نشان داده و هزینه را با پول نقد یا روش های رایج در کشور محل سکونت پرداخت می کند. پس از ۱۰ دقیقه پرداخت وارد حساب کاربری می شود و با ایمیلی نیز به کاربر اطلاع رسانی می شود. روش جدید برای پرداخت ها بسیار مفید محسوب می شود، اما اگر کاربر بخواهد وجه پرداختی را طبق سیاست های گوگل (Google) پس بگیرد، تنها می تواند آن را به صورت اعتبار حساب کاربری دریافت کند. به بیان دیگر در بازپرداخت ها پول نقد پرداخت نمی شود.

پرداخت های تأخیری یکی از قابلیت هایی هستند که در کتابخانه ی جدید گوگل برای خدمات پرداخت ارائه می شوند. یکی از به روزرسانی های مهم دیگر به نام Subscribe & Install به کتابخانه اضافه می شود که امکان ثبت نام رایگان محدود را در همان زمان نصب اولیه فراهم می کند. قابلیت مذکور اکنون تنها برای شرکای Early Access در دسترس قرار دارد و آنهایی که از این قابلیت استفاده کردند آمار ۳۴ درصد رشد ثبت نام پولی را گزارش می کنند.

کتابخانه ی جدید پرداختی گوگل اکنون به زبان جاوا وجود دارد، اما پشتیبانی از ++C و Kotlin نیز به زودی اضافه خواهد شد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + بیست =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *