دکه ی خبر دنیای موبایل و کامپیوتر/تاریخ انتشار، شنبه 12 آبان ۹۷

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در یکصد و نهمین شمارگان دکه ی خبر دنياي موبایل و کامپیوتر، 15 خبر مهم در طول هفته ی گذشته در دنیای تلفن همراه و رایانه تقديم شما گراميان مي شود.

سامانه آنلاین پاب کار، بستری برای کسب درآمد بیشتر

پاب کار، سامانه ای است حرفه ای در حوزه ی کسب وکار که با ارائه ی خدمات مناسب به درخواست کنندگان هر نوع خدمت مورد انتظار، فضایی را جهت اشتغال زایی افراد و سازمان های مستعد و توانمند در حوزه ی مشاغل خانگی و صنعتی ایجاد کرده است.

به گزارش زومیت، سامانه ی آنلاین پاب کار، بستری آماده برای افراد و کسب وکارهایی است که به دنبال ارائه ی خدمات و تخصص خود در بستر  آنلاین و در سطح وسیع هستند و می خواهند درآمد بیشتری از پتانسیل تخصص  و توان خود کسب کنند.

محمدرضا نجاتیان پور، قائم مقام مدیرعامل در شرکت پاب کار هدف از راه اندازی این سامانه را ایجاد ارتباط مؤثر فی ما بین خدمت دهندگان و خدمت گیرندگان دانست و گفت: با توجه به این که جایگاه و بستر مناسبی جهت عرضه ی توان حرفه ای افراد و سازمان های متخصص  به صورت خاص وجود ندارد، این سامانه در قالبی ملی و فراگیر طراحی و ایجاد شده است، در واقع پاب کار ارتباط دهنده ی متخصصان حرفه ای به نیازمندان به تخصص و خدمات است.

مزایای همکاری با پاب کار

  • اشتغال زایی کم هزینه
  • داشتن دفتر کار آنلاین
  • بازاریابی هدفمند
  • هوشمندی در ارائه خدمات

این سامانه تمامی صنوف و مشاغل را پوشش می دهد و تاکنون بیش از ۳ هزار موقعیت شغلی در سامانه ی آنلاین جامع کسب وکار پاب کار ثبت شده است. افراد و سازمان هایی با تخصص های مختلف، از جمله خدمات ساختمانی، خدمات نظافتی، خدمات الکترونیکی، خدماتی،  بهداشتی، هنری و… می توانند با ثبت  نام و ورود به این سامانه در تمام حوزه های رسمی مشاغل کشوری، توانمندی های خود را بدون محدودیت مکانی و زمانی به عنوان یک عضو صاحب نظر در حوزه ی کسب وکار به سامانه  و در نهایت خدمات گیرندگان کشوری معرفی کنند.

هر متخصص یک نام کاربری

علاقه مندان و متخصصان پس از ثبت نام به عنوان خدمات دهنده در پاب کار می توانند به خوبی از فرصتی که در این سامانه برای معرفی و ارائه خدمات به خدمات گیرندگان در نظر گرفته شده است، استفاده کنند و با درج رزومه ی مناسب و نمونه کار، پروفایل حرفه ای بسازند.

پروفایل خدمات دهنده به عنوان ویترینی است که خدمات گیرندگان با مشاهده ی آن می توانند به تعهد و تخصص  شخص اعتماد کرده و به وی سفارش کار ارایه دهند.

نجاتیان پور با اشاره به فقدان بستر حرفه ای ارایه خدمات کسب وکار در حوزه مشاغل خانگی و صنعتی گفت: پاب کار با حذف دغدغه ی چگونه یافتن بهترین خدمت دهنده برای خدمت گیرندگان، خواهد توانست علاوه بر ارائه خدمات مناسب به درخواست کنندگان، فضایی را جهت اشتغال زایی افراد و سازمان های مستعد و توانمند در حوزه ی مشاغل خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی ایجاد کند.

متخصصان با ثبت نام و ورود به این سامانه می توانند ضمن معرفی توانمندی ها و تخصص های خود در حوزه های مختلف شغلی، به عنوان یک فرد صاحب نظر در حوزه ی کسب وکار به ارائه ی خدمات آنلاین بپردازند و پروژه ها را با توجه به مهارت ها، حجم کاری مورد نیاز و زمانی که در اختیار دارند انتخاب کنند.

پروفایل پاب کار به خدمات دهندگان اجازه می دهد تا با درج سوابق اجرایی فعالیت ها و پروژه های کاری، رزومه ی حرفه ای ساخته و به راحتی جذب مشتری کنند و در نهایت با اخذ امتیاز مناسب از خدمت گیرندگان خود، در ساخت و توسعه ی برند تخصصی و حرفه ای خود  اقدام کنند.

سامانه ی پاب کار بستری است بسیار مناسب برای افرادی که توانایی ارائه چندین خدمت مختلف را داشته و می خواهند از زمان  خود برای کسب درآمد بدون محدودیت و به بهترین شکل بهره ببرند، ارایه ی خدمت در پاب کار محدود به زمان نیست و در یک قالب استاندارد از ساعات رسمی کار نیز تعریف نشده است، خدمت دهنده قادر خواهد بود در ساعات مختلف روز و به دلخواه، هر تخصص ثبت شده مورد نظر خود را فعال کرده و سایر خدمات ثبت شده را به صورت موقت، غیرفعال کند و با این برنامه ریزی، برنامه ی مناسب کار خود را به دلخواه تنظیم کنند.

پاب کار مناسب افراد و سازمان هایی است که:

  • دارای چند تخصص حرفه ای کاری هستند.
  • تمایل دارند ساعت کار خود را در طول شبانه روز به دلخواه و براساس نیاز مشتریان تنظیم و انتخاب کنند.
  • دنبال توسعه و رونق هر چه بیشتر کسب وکار خود هستند.
  • تمایل دارند خدمات خود را به صورت ملی و یا در محدوده وسیع تر جغرافیایی خارج از مکان استقرار خود ارایه کنند.

علاقه مندان به حضور در سامانه ی پاب کار به عنوان متخصص می توانند به سایت این مجموعه به آدرس pubkar.net مراجعه کرده و یا اپلیکیشن های آن را دانلود کنند.

پالسین سامانه خدمات آنلاین جهت درخواست نظافت، کارواش و تاسیسات

اپلیکیشن پالسین با امکان ثبت درخواست برای خدمات مهمی مانند نظافت منزل، نظافت محل کار، نظافت راه پله، کارواش، خشکشویی و تأسیسات گرمایشی بر روی پلتفرم اندروید در دسترس قرار گرفت.

به گزارش زومیت، امروزه، به تنهایی و فقط از طریق گوشی موبایل خود می توانید بسیاری از خدمات مورد نیاز از جمله تاکسی یا غذا را بصورت آنلاین سفارش دهید. حتی کالای مورد نظر خود را به کمک این اپلیکیشن ها خریداری کرده و درب منزل تحویل بگیرید. اما ثبت درخواست تنها به این خدمات محدود نمی شود و شما می توانید سایر نیازهای روزمره ی خود مانند تعمیرات، نظافت، کارواش در محل و سرویس لوازم منزل و حتی خدمات فنی دیگر را نیز از طریق اپلیکیشن و در قالب خدمات آنلاین سفارش دهید. پالسین پلتفرمی است که برای ارائه چنین خدماتی طراحی شده است.

ویژگی مهم پالسین سهولت در استفاده و سادگی در ثبت درخواست است. تنها کافی است گوشی اندرویدی خود را بردارید و نیاز خود را در میان ۸ سرویس اصلی اپلیکیشن، جستجو کرده و آن را سفارش دهید. ۸ سرویس اصلی اپلیکیشن پالسین شامل خدمات رفاهی مانند نظافت، خدمات خودرو مانند تعمیرات خودرو و لوازم منزل مانند تعمیر یخچال، دکوراسیون مانند طراحی و فضاسازی دکوراسیون داخلی، عمرانی مانند بنایی و شیشه بری، خدمات آموزشی و اداری مانند تدریس خصوصی است. در عین حال هر کدام از دسته بندی ها شامل زیردسته های متنوعی هستند که به کاربران کمک می کند تا خدمات مورد نظر خود را بصورت دقیق انتخاب کنند.

ویژگی دیگر پالسین، امکان ارائه ی پیشنهاد بصورت مستقیم از سوی متخصصین است. کاربران پس از ثبت درخواست، بصورت مستقیم پیشنهادات را از طریق متخصصین دریافت می کنند و با توجه به شرایط اجرای درخواست، قیمت اجرا، موقعیت مکانی متخصص، امتیازات و نظرات دیگر کاربران، متخصص مورد نظر خود را برای اجرای کار انتخاب می نمایند.

از مهمترین ویژگی های این شیوه از انتخاب متخصص می توان به توانایی سفارش دهنده (کاربر) در نظارت بر اجرا و البته شفافیت مالی اشاره کرد. به این معنی که در شیوه های سنتی، کاربران انتخاب خود را از میان گزینه های محدود انجام می دهند و نمی توانند قیمت ها و کیفیت کار انجام شده را بصورت مستقیم مورد مقایسه قرار دهند. اما در این شیوه، علاوه بر شفافیت مالی در خصوص هزینه ی انجام کار، کاربران می توانند انتخاب خود را با توجه به فاکتور کیفیت اجرای کار انجام دهند. تمامی کاربران پس از اتمام کار، نسبت به نحوه ی اجرا، کیفیت ارائه خدمت و حتی نوع برخورد متخصص به آنها امتیاز می دهند تا سایر سفارش دهندگان بتوانند با توجه به این نظرات، با آگاهی بیشتری برای ثبت درخواست خود اقدام کنند.

تمامی مراحل اجرای کار، از زمان دریافت پیشنهادات تا لحظه ی اتمام آن، توسط تیم پشتیبانی در دفتر پالسین مورد نظارت و کنترل قرار می گیرد و کاربران می توانند با خیالی آسوده خدمات خود را به متخصصینی که از طرف پالسین به آنها پیشنهاد می شود بسپارند. آموزش های دقیق، استانداردسازی و حتی یک دست بودن متخصصین در مهارت هایی که شما نیاز دارید، باعث شده تا کیفیت انجام خدمات در حد مطلوب و البته شایسته ای قرار بگیرد و کاربران از بابت کیفیت اجرا نگرانی نداشته باشند.

تنها با انتخاب سرویس خود (کارواش، نظافت منزل، نظافت محل کار یا نظافت راه پله، خشکشویی، تعویض روغن خودرو، تأسیسات گرمایشی، قالیشویی، شستشوی مبلمان و…) و تعیین زمان و  محل انجام آن بر روی نقشه، متخصصین مورد نیاز را در کنار خود خواهید داشت. علاوه بر سرویس ها و خدمات یادشده، می توانید برای نگهداری سالمندان، آموزش زبان های خارجی مانند زبان ایتالیایی، تدریس خصوصی دروس دبستان تا دبیرستان، آموزش نقاشی و موسیقی، مشاوره و روانشناسی و حتی آموزش حیوانات خانگی و نظافت آنها، از پالسین کمک بگیرید.

همین حالا می توانید برای درخواست خدمات آنلاین مانند نظافت منزل، نظافت مشاعات، نظافت محل کار، کارواش در محل، قالیشویی، برق ساختمان، طراحی دکوراسیون داخلی، خدمات مرتبط با لوازم گرمایشی و موتورخانه از طریق اپلیکیشن اندروید پالسین درخواست خود را ثبت کرده و کار خود را به متخصص بسپارید.

آیپد پرو 2018 اپل معرفی شد؛ نمایشگر تمام صفحه، USB-C‌ و فیس آیدی

اپل نسل جدید آیپد پرو را با نمایشگر های تمام صفحه، پردازنده ی قدرتمند A12X Bionic، پورت USB-C و اپل پنسل جدید معرفی کرد.

به گزارش زومیت، اپل نسخه ی ارتقاء یافته ی تبلت های محبوب آیپد پرو را در دو نسخه ی ۱۱ و ۱۲.۹ اینچی معرفی کرد. تبلت های جدید طراحی تخت تر و بلوک مانندی دارند و درست مانند آنچه از آیفون های جدید سراغ داریم، گوشه های بدنه و نمایشگر گِرد شده اند تا حس غوطه وری در محتوا به لطف حاشیه های فوق العاده باریک نمایشگر، بیش از پیش محسوس باشد.

هر دو نسخه ی آیپد پرو ۱۱ ۲۰۱۸ و آیپد پرو ۱۲.۹ ۲۰۱۸ همانند آیفون XR از نمایشگرهای Liquid Retina استفاده می کنند و از فناوری هایی همچون True Tone بهره می برند، ضمن اینکه به لطف پشتیبانی از فناوری Pro Motion، نرخ نوسازی تصویر در آن ها به عدد ۱۲۰ هرتز می رسد تا بدین ترتیب، جابه جایی در محیط رابط کاربری دستگاه و نیز اجرای انیمیشن ها به نرمی صورت بگیرد.

به لطف کاهش حاشیه های نمایشگر، نسخه ی پیشین آیپد پرو ۱۰.۵ اینچی جای خود را به محصولی با نمایشگر ۱۱ اینچی و ابعاد فیزیکی مشابه داده است، ضمن اینکه آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید بسیار کوچک تر از نسل گذشته ی خود محسوب می شود؛ در حقیقت با ارتقاء زبان طراحی تبلت  جدید، این محصول ۲۵ درصد حجم کم تری نسبت به قبل دارد و مساحت آن مشابه برگه ی کاغذ ۱۱ × ۸.۵ اینچی است. حذف حاشیه های نمایشگر و کلید هوم باعث می شود تا کاربران آیپد پرو نیز برای استفاده از دستگاه خود به ژست های حرکتی آشنای آیفون X اتکاء داشته باشند.

هر دو تبلت جدید اپل ۱۵ درصد باریک تر از گذشته هستند و ضخامت آن ها به ۵.۹ میلی متر می رسد. آیپد پرو نیز اکنون همانند آیفون با تاچ  آیدی وداع گفته است و برای احراز هویت کاربر به Face ID متکی است؛ این فناوری همچنین قابلیت هایی همچون انیموجی و میموجی را برای کاربران آیپد به ارمغان می آورد. از آنجایی که حاشیه های اطراف نمایشگر فضای کافی برای جای دادن سنسورهای مورد نیاز برای کارکرد فیس آیدی را دارد، خوشبختانه این تبلت ها نیازی به بریدگی نمایشگر ندارند.

اپل در جریان این رویداد پردازنده ی هفت نانومتری و توانمند A12X Bionic را برای آیپد پرو جدید معرفی کرد، این پردازنده در بطن خود ۱۰ میلیارد ترانزیستور دارد و ماژول هایی همچون پردازنده ی مرکزی هشت هسته ای، واحد پردازش گرافیکی هفت هسته ای و موتور Neural مشابه A12 Bionic با توانایی انجام ۵ تریلیون محاسبه را دربرمی گیرد.

CPU جدید که شامل ۴ هسته ی قدرتمند و ۴ هسته ی کم مصرف است، در پردازش های تک هسته و چندهسته ای به ترتیب ۳۵ و ۹۰ درصد ارتقاء یافته است. اپل در جریان معرفی آیپد پرو اعلام کرد که پردازنده ی آن از ۹۲ درصد لپ تاپ های عرضه شده طی ۱۲ ماه گذشته، عملکرد سریع تری ارائه می دهد. کوپرتینونشین ها ادعا دارند که GPU جدید به لحاظ عملکرد ۱۰۰۰ برابر بهتر از نسل ابتدایی آیپد عمل می کند و دو برابر بهتر از نسل گذشته است، در حقیقت توان گرافیکی آن در سطح کنسول ایکس باکس وان اس خواهد بود.

اپل به ظرفیت باتری آیپد پروهای جدید اشاره ای نکرد و صرفا مدعی شد که آیپد پروهای جدید می توانند تا ۱۰ ساعت کاربر را همراهی کنند. آیپد پرو اکنون با حافظه ی ذخیره سازی یک ترابایت نیز قابل سفارش خواهد بود. نسل جدید آیپد پرو، نخستین دستگاه های مبتنی بر iOS به حساب می آیند که با پورت لایتنینگ وداع گفته  اند و از USB-C بهره می برند، این پورت اکنون از نمایشگرهایی با رزولوشن 5K پشتیبانی می کنند و توانایی شارژ آیفون یا دستگاه های دیگر را نیز دارد.

اپل به همراه iPad Pro جدید، نسل دوم اپل پنسل را نیز معرفی کرد که به صورت خودکار با تبلت Pair می شود و برای شارژ نیز برخلاف گذشته به متصل شدن به آیپد نیازی ندارد، در حقیقت قلم استایلوس جدید به  لطف ۱۰۲ قطعه ی مغناطیسی قدرتمند موجود در سرتاسر داخل آیپد پرو جدید به بدنه ی آیپد می چسبد و به صورت بی سیم شارژ می شود. دو بار ضربه زدن به نمایشگر آیپد پرو با اپل پنسل، صفحه روشن می شود. با ضربه زدن روی بدنه ی قلم می توان بین حالت های مختلف استفاده از آن، مانند نگارش یا پاک کردن حین یادداشت برداری جابه جا شد.

آیپد پرو های جدید از بلوتوث نسخه ی ۵.۰، قابلیت Smart HDR در دوربین Face ID و اتصال Gigabit LTE پشتیبانی می کنند، ضمن اینکه برای شارژ باتری به یک شارژر ۱۸ واتی تکیه کرده  اند. خاطرنشان می کنیم که اپل در تبلت های حرفه ای جدید خود نیز با جک ۳.۵ میلی متری هدفون خداحافظی کرده است. اپل برای تبلت های جدید خود کیبورد فیزیکی جدیدی را نیز با نام Smart Keyboard Folio معرفی کرد که به صورت مغناطیسی به دستگاه متصل می شود و هنگام استفاده از آن می توان زاویه ی قرارگیری آیپد را نیز تغییر داد.

مک بوک ایر 2018 اپل معرفی شد؛ نمایشگر رتینا، حاشیه های باریک و تاچ آیدی

اپل نسل جدید مک بوک ایر را با نمایشگر رتینا، حاشیه های باریک و حسگر اثر انگشت Touch ID معرفی کرد.

به گزارش زومیت، سر انجام انتظارات به پایان رسید و اپل طی رویدادی که در نیویورک برگزار شد، از نسل جدید اولترابوک محبوب مک  بوک ایر ۲۰۱۸ با نمایشگر رتینا، حاشیه های باریک نمایشگر و حسگر اثر انگشت رونمایی کرد. لپ تاپ جدید کوپرتینونشین ها اکنون از نمایشگری ۱۳.۳ اینچی با رزولوشن ۱۶۰۰ × ۲۵۶۰ پیکسل، معادل ۴ میلیون پیکسل بهره می برد که بر اساس ادعای آن ها ۴۸ درصد رنگ بیش تری را در اختیار کاربر قرار می دهد.

حاشیه های نمایشگر مک بوک ایر جدید ۱۵ درصد  باریک تر از نسل قبل بوده و به رنگ مشکی است تا کاربر بهتر از گذشته حس غوطه وری در محتوا داشته باشد. با وجود کاهش ضخامت حاشیه های نمایشگر، طراحان اپل موفق شده اند تا کماکان وب کم FaceTime HD را در لبه ی بالای نمایشگر جای دهند که بهینه ترین محل برای به تصویر کشیدن چهره ی کاربر از زاویه ای مناسب محسوب می شود.

لپ تاپ جدید اپل از همان ساختار قطره مانند آشنای مک بوک ایر بهره می برد با این تفاوت که اکنون بدنه ی یکپارچه ی آن از آلومینیوم ۱۰۰ درصد بازیافتی ساخته می شود. به لطف کاهش ضخامت حاشیه های نمایشگر، مک بوک ایر جدید ۱۷ درصد حجم  کم تری دارد، ۱۰ درصد باریک تر است؛ به گونه ای که ضخامت و وزن آن  به ترتیب به ۱۵ میلی متر و ۱.۲۵ کیلوگرم می رسد.

مک بوک ایر از همان مکانیزم پروانه ای نسل سومی مک بوک پروهای ۲۰۱۸ بهره می برد و تک تک کلیدهای آن از نور پس زمینه ی مجزا استفاده می کنند تا بدین ترتیب در محیط های تاریک نیز بتوان به راحتی با لپ تاپ کار کرد. ترک پد MacBook Air جدید ۲۰ درصد وسعت بیش  تری دارد و درست مانند لپ تاپ های حرفه ای اپل در بطن خود از فناوری فورس تاچ میزبانی می کند تا بتوان از تمام سطح تا چ پد برای کلیک کردن استفاده کرد. اپل به منظور افزایش امنیت، حسگر اثر انگشت تاچ آیدی را نیز برای احراز هویت کاربر به مک بوک ایر اضافه کرده است.

اولترابوک جدید اپل از اسپیکرهای استریویی بهره می برد که در دو طرف کیبورد قرار گرفته اند و ۲۶ درصد صدای بلندتری تولید می کنند. بیس خروجی اسپیکرها دو برابر نسل گذشته است. مک بوک ایر برای دریافت صدای کاربر به آرایه ی سه تایی از میکروفون ها اتکاء دارد. کوپرتینونشین ها مجموعه ی پورت های مک بوک ایر نسل گذشته را به دو پورت تاندربولت ۳ چهارکاناله با پهنای باند ۴۰ گیگابیت برثانیه و جک ۳.۵ میلی متری هدفون تغییر داده اند.

از طریق پورت های تاندربولت ۳ می توان یک نمایشگر 5K با نرخ  نوسازی ۶۰ هرتز یا دو نمایشگر 4K با نرخ ۶۰ هرتز را به مک بوک ایر متصل کرد، ضمن اینکه امکان اتصال پردازنده های گرافیکی اکسترنال نیز وجود دارد تا بدین ترتیب بتوان در کاربری هایی با نیاز به توان پردازش گرافیکی سنگین نیز از اولترابوک سبک وزن اپل استفاده کرد.

توان پردازشی مک بوک ایر را پردازنده ی دو هسته  ای و نسل هشتمی Core i5 اینتل با فرکانس پایه ی ۱.۶ گیگاهرتز تأمین می کند، این پردازنده در بطن خود واحد پردازش گرافیکی Intel UHD Graphics 617 را نیز دارد. مک بوک ایر را می توان حداکثر با ۱۶ گیگابایت حافظه ی رم LPDDR3 با فرکانس ۲۱۳۳ مگاهرتز و ۱.۵ ترابایت حافظه ی ذخیره سازی SSD سفارش داد.

مهندسان کوپرتینو برای ارتقاء امنیت مک بوک ایر تراشه ی اختصاصی T2 را نیز درون آن قرار داده اند تا بدین ترتیب تمام داده های کاربر رمزنگاری شوند. به  لطف کنترلر حافظه ی اختصاصی اپل، سرعت انتقال فایل نیز ارتقاء یافته است؛ در حقیقت شرکت سازنده ادعا می کند که سرعت حافظه ی ذخیره سازی اولترابوک جدید حدود ۶۰ درصد سریع تر از نسل گذشته است.

انرژی مورد نیاز مک بوک ایر جدید را باتری ۵۰.۳ وات ساعتی لیتیوم-پلیمری آن تأمین می کند که براساس ادعای اپل، حین وب گردی با اتصال بی سیم و پخش فیلم از طریق iTunes به ترتیب می تواند تا ۱۲ و ۱۳ ساعت شارژدهی داشته باشد. اپل همراه با مک بوک ایر جدید، یک شارژر USB-C با توان ۳۰ وات ارائه می دهد. اپل، مک بوک ایر جدید را در رنگ های طلایی، خاکستری و نقره ای با برچسب قیمتی ۱۱۹۹ دلار برای نسخه ی پایه با حافظه ی رم ۸ گیگابایت، حافظه ی ذخیره سازی ۱۲۸ گیگابایتی و سیستم عامل macOS Mojave روانه ی بازار خواهد کرد.

نسل جدید مک مینی معرفی شد؛ پشتیبانی از ۶۴ گیگابایت رم و پردازنده نسل هشتمی

اپل به صورت رسمی از جدیدترین نسل محصولات مک مینی با پشتیبانی از حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه ی رم و عملکرد بهبودیافته نسبت به نسل قبل، رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، رویداد ویژه ی آبان ماه اپل برگزار شد و این شرکت پس از سال ها، از نسل جدید مک مینی رونمایی کرد. مدل جدید Mac Mini که طبق ادعای خود Apple، از لحاظ سخت افزاری (نسبت به مدل های پیشین) یک هیولا به شمار می آید، دارای رنگ خاکستری فضایی (Space Gray) است و در چند مدل مختلف با پردازنده ی نسل هشتمی شش هسته ای و چهار هسته ای عرضه خواهد شد؛ پردازنده  ی شش هسته ای جدید این دستگاه، عملکرد آن را نسبت به نسل قبل، تا پنج برابر بهبود داده است.

طراحی کلی مک مینی جدید به مدل های پیشین شباهت زیادی دارد و شاکله ی اصلی آن حفظ شده است. بدنه ی مک مینی جدید (دقیقا همچون نسل جدید مک بوک ایر) به  طور کامل از جنس آلومینیوم بازیافت شده است.

حافظه ی گرافیکی قرار داده شده در مک مینی جدید، عملکردی ۶۰ درصد بهتر از نسل قبل دارد و این دستگاه از سقف ۶۴ گیگابایت حافظه ی رم با فرکانس ۲۶۶۶ مگاهرتز پشتیبانی می کند.

نسل جدید مک مینی در کنار موارد یادشده، دارای ۲ ترابایت حافظه ی داخلی است و از تراشه ی امنیتی T2 بهره  می گیرد. سیستم خنک کننده ی پیشرفته ی مک مینی جدید، عملکردی دو برابر بهتر از گذشته دارد و صدای بسیار کمتری را نیز تولید می کند.

نسل جدید مک مینی در کنار این موارد، دارای درگاه های اترنت، تاندربولت ۳، HDMI و USB-A است و نسخه ی پایه ی آن (که ۸ گیگابایت رم، ۱۲۸ گیگابایت حافظه ی داخلی و پردازنده ی ۳.۶ گیگاهرتز Core i3 دارد) با قیمت ۷۹۹ دلار در دسترس قرار خواهد گرفت.

پیشرفته ترین مدل مک مینی، ضمن داشتن ۶۴ گیگابایت رم، از پردازنده ی ۶ هسته ای Core i7 با فرکانس ۴.۶ گیگاهرتز بهره مند خواهد بود. این دستگاه، در کنار این موارد، به ۲ ترابایت حافظه ی SSD نیز تجهیز خواهد شد.

پیش فروش نسل جدید مک مینی از هم اکنون آغاز شده و این محصول قرار است ۱۶ آبان ۱۳۹۷ (هفتم نوامبر ۲۰۱۸) به صورت رسمی روانه ی بازار شود.

iOS 12.1 با پشتیبانی از تماس فیس تایم گروهی تا ۳۲ کاربر منتشر شد

آخرین نسخه از سیستم عامل iOS با فیس تایم گروهی، پشتیبانی از قابلیت دو سیم کارت در آیفون های XR و XS و ۷۰ ایموجی جدید منتشر شد.

به گزارش زومیت، تیم کوک مدیرعامل اپل رویداد خبری اپل را با تأیید انتشار نسخه ی ۱۲.۱ سیستم عامل iOS برای همه دستگاه های مبتنی بر این سیستم عامل، به پایان رساند.

او ارائه چند قابلیت خاص و جدید را در این نسخه تأیید کرد که برجسته ترین آن قابلیت برقراری تماس تصویری فیس تایم گروهی با ۳۲ نفر به صورت همزمان است. این یک قابلیت مهم به خاطر تعداد زیاد شرکت کننده در تماس و برگزاری جلسات می باشد.

براساس اعلام سایت اپل: فیس تایم از فناوری هوشمند مستقر بر روی محصولات خود برای تشخیص صدای گفتگوکننده ی اصلی در طی تماس استفاده می کند و به طور خودکار تصویر او را بزرگ تر، برجسته تر و نزدیک تر به حوزه ی دید کاربر خواهد کرد. همچنین اندازه ی تصویر هریک از حاضران در گفتگو را به میزان فعالیتشان در گفتگو تنظیم خواهد کرد که غالباً براساس طول زمان صحبت، حجم صدا و حتی میزان حرکت هایشان است. شرکت کنندگان تماس که فعال نیستند هم تا زمانی که صحبتشان را آغاز کنند، تصویرشان با اندازه ی کوچکتر در پایین صفحه ی نمایش قرار خواهد گرفت. با یک تپ ساده هم می توان یکی از حاضرین در گفتگو را به مرکز و کانون مکالمه هدایت کرد.

iOS 12 بیشترین میزان نصب در ماه اول از زمان انتشار را بین تمامی سیستم عامل ها داشته است.

علاوه بر این، پشتیبانی از قابلیت دو سیم کارتی از طریق فناوری eSIM، که در شهریور (سپتامبر) گذشته به عنوان قابلیتی جدید از آن رونمایی شده بود، بالاخره با این بروزرسانی به آیفون های مدل XR و XS اضافه شد. کوک همچنین خبر داد که کاربران می توانند ۷۰ ایموجی جدید را پس از این بروزرسانی در میان مجموعه ی ایموجی های یونیکد سری ۱۱.۰ که همین امسال معرفی شده بود، مشاهده کرده و از آن استفاده کنند.

آنر مجیک 2 رونمایی شد؛ حذف بریدگی نمایشگر، بهره گیری از ۶ دوربین و حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر

آنر از جدیدترین پرچمدار خود با نام آنر مجیک ۲ با تراشه ی قدرتمند کرین ۹۸۰، ۶ دوربین و شارژ فوق سریع با توان ۴۰ وات رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، به نظر می رسد که با نزدیک شدن به پایان دوران گوشی هایی که از بریدگی نمایشگر بهره می برند، اکنون فصل گوشی های کشویی فرارسیده است. سر انجام آنر مجیک ۲ یک هفته پس از معرفی شیائومی میکس ۳ و یک روز پیش از رونمایی از لنوو زد ۵ پرو از راه رسید.

پرچمدار جدید آنر از ۶ دوربین (سه دوربین در عقب و سه دوربین در جلو)، تراشه ی قدرتمند کرین ۹۸۰ و توان شارژ چشمگیر ۴۰ وات بهره می گیرد. علاوه بر این، به لطف سازوکار کشویی، نمایشگر گوشی بدون هیچ گونه بریدگی است.

آنر مجیک مجهز به پنل ۶.۴ اینچی OLED با وضوح تصویر FullHD+ و نسبت تصویر ۱۹:۹ با شیشه ی خمیده ی 2.5D است. همان طور که اشاره شد، درون گوشی  از جدیدترین تراشه ی ساخت های سیلیکون به همراه ۶ یا ۸ گیگابایت رم استفاده شده است. این گوشی همچنین در دو نسخه با ظرفیت ذخیره سازی ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایت عرضه می شود.

آنر مجیک ۲ در بخش دوربین مشخصات جالب توجه ای دارد. در قسمت پشت گوشی یک حسگر اصلی ۱۶ مگاپیکسل به همراه یک حسگر ۲۴ مگاپیکسل سیاه و سفید مونوکروم و یک لنز ۱۶ مگاپیکسل با زاویه ی فوق عریض به کار رفته است. با فقدان لنز تله فتو، آنر مجیک ۲ در دسته بندی به کلی متفاوتی از دیگر پرچمداران ساخت هواوی که مجهز به دوربین سه گانه هستند، قرار می گیرد. برای مثال، پی ۲۰ پرو دوربین تله فتو را ارائه می دهد؛ اما فاقد لنز زاویه ی عریض است و میت ۲۰ پرو نیز از حسگر مونوکروم بهره نمی برد.

ساختار دوربین جلو آنر مجیک همچون دوربین اصلی سه گانه است. دوربین سلفی این گوشی از ترکیب حسگر اصلی ۱۶ مگاپیکسل با دو حسگر تشخیص عمق ۲ مگاپیگسلی تشکیل شده است. در کنار این سه دوربین، یک حسگر تشخیص چهره ی مادون قرمز نیز برای احراز هویت سه بعدی چهره از طریق لنزهای تشخیص عمق به چشم می خورد. در صورتی که کاربر نخواهد برای باز کردن قفل گوشی، بخش پشت آن را به بالا بکشد، می تواند از حسگر اثر انگشت یکپارچه با نمایشگر استفاده کند.

هواوی در زمینه ی شارژ سریع تخصص بالایی دارد و این بار آنر مجیک ۲ را به همراه توان شارژ ۴۰ وات (۱۰ ولت / ۴ آمپر) معرفی کرده است. آنر ادعا می کند که باتری ۳۴۰۰ میلی آمپر ساعتی این گوشی را می توان در مدت تنها ۱۵ دقیقه تا ۵۰ درصد شارژ  کرد و در یک ربع بعدی نیز به رقم ۸۵ درصد رسید. پرچمدار جدید آنر همچنین فاقد جک ۳.۵ میلی متری هدفون است و تنها یک درگاه USB-C را ارائه می دهد.

آنر مجیک ۲ در زمینه ی ارتباطات نیز مجهز به بلوتوث نسخه ی ۵ و جی پی اس دو بانده است. یک ویژگی کاملا جدید این گوشی یویو، دستیار دیجیتالی است که از قابلیت های یادگیری ماشین بهره می برد.

آنر مجیک ۲ از طریق تمام خرده فروشان مطرح چینی به صورت آنلاین و حضوری قابل پیش خرید است. این گوشی در رنگ های آبی گرادیان، قرمز و مشکی عرضه می شود. قیمت نسخه ی پایه ی گوشی با ۶ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه ی داخلی تقریبا ۵۴۵ دلار و قدرتمندترین نسخه نیز برچسب قیمت نزدیک به ۷۰۰ دلار را دارد. علاقه مندان از هم اکنون می توانند نسبت به سفارش گوشی اقدام کنند؛ اما عرضه و فروش اصلی از ۱۵ آبان (۶ نوامبر) آغاز خواهد شد.

وان پلاس 6T‌ معرفی شد؛ پرچمدار اقتصادی با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر

وان پلاس 6T با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، بریدگی قطره ای شکل صفحه نمایش و مشخصات فنی شبیه به برادر خود معرفی شد.

به گزارش زومیت، طی ماه های اخیر به روش های مختلف، از تصاویر فاش شده تا گمانه زنی  و تیزرهای رسمی، به صورت مداوم خبرهای مربوط به وان پلاس 6T را به عنوان جانشینی برای وان پلاس 6 مقابل چشمان خود دیده ایم؛ اما چینی ها طی رویدادی که در نیویورک برگزار شد، با رونمایی از پرچم دار دوم خود در سال ۲۰۱۸، به  انتشار بی وقفه ی شایعات پیرامون این گوشی هوشمند پایان دادند.

همان طور که از نام وان پلاس 6T برمی آید، محصول جدید چینی ها در حقیقت یک نسخه ی ارتقاء یافته از پرچم داری محسوب می شود که چند ماه پیش روانه ی بازار شد؛ بنابراین از حیث ظاهر نمی توان تفاوت چندانی را بین دو محصول مشاهده کرد؛ بدنه ای مرکب از پنل های شیشه ای انحنادار که توسط فریمی فلزی به یکدیگر پیوند خورده اند، دوربین دوگانه با چینش عمودی و نمایشگری با حاشیه های بسیار باریک، از جمله ی وجوه مشترک دو پرچم دار اخیر وان پلاس هستند.

در نگاه نخست به نمای جلوی OnePlus 6T می توان متوجه تغییراتی در فرم نمایشگر آن شد، بریدگی صفحه نمایش وان پلاس 6T بسیار باریک تر از گذشته شده و اکنون شکل یک قطره را به  خود گرفته است و همین موضوع نسبت نمایشگر به بدنه را افزایش می دهد. متأسفانه پرچم دار خوش قیمت چینی ها بعد از چند سال مقاومت، اکنون از جک ۳.۵ میلی متری هدفون بهره نمی برد؛ اما برای آسان تر کردن فرآیند گذار از جک هدفون، شرکت سازنده تبدیلی را نیز در جعبه ی گوشی ارائه خواهد داد.

پرچم دار جدید وان پلاس از نمایشگر ۶.۴۱ اینچی (در برابر ۶.۲۸ اینچ نسل قبل) AMOLED با رزولوشن ۲۳۴۰ × ۱۰۸۰ پیکسل، نسبت تصویر ۱۹.۵:۹، تراکم حدودی ۴۰۲ پیکسل براینچ بهره می برد که ۸۵.۷ درصد (در برابر ۸۳.۸ درصد نسل قبل) از وسعت نمای جلوی گوشی را در اختیار دارد و پوششی از نوع گوریلا گلس ۶ برای نخستین بار در دنیای گوشی های اندرویدی از آن محافظت می کند. چینی ها ادعا می کنند که حداکثر روشنایی نمایشگر به ۶۰۰ نیت می رسد و پنل از ۱۰۰.۶۳ درصد از فضای رنگی را پوشش می دهد.

وان پلاس 6T نسبت به برادر خود ۰.۶ میلی متر کم عرض تر و ۰.۴ میلی متر ضخیم تر است؛ اما دلیل افزایش ضخامت گوشی به حذف حسگر اثر انگشت از پنل پشتی و اضافه شدن حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر بازمی گردد، بدین ترتیب پرچم دار جدید OnePlus به چند محصول انگشت شماری می پیوندد که از چنین حسگر اثر انگشتی بهره می برند. وان پلاس در جریان رونمایی ادعا کرد که کل فرآیند گشودن قفل دستگاه با حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر حدود ۰.۳۴ ثانیه به طول می انجامد.

دوربین وان پلاس 6T به لحاظ سخت افزاری تفاوتی با برادر بزرگ تر خود ندارد؛ دوربین اصلی از ترکیب دو سنسور ۱۶ و ۲۰ مگاپیکسلی IMX 519 و IMX 376K سونی با لرزش گیر اپتیکال و الکترونیکی (OIS+EIS) بهره می برد که هر دو در پسِ لنزهایی با دیافراگم f/1.7 قرار دارند؛ اما چینی ها با اقرار به ضعف وان پلاس ۶ در زمینه ی ثبت تصاویر در تاریکی، قابلیتی نرم افزاری موسوم به Nightscape را معرفی کردند که قرار است با بهره گیری از اطلاعات فریم های مختلف، جزئیات تصاویر را ارتقاء دهد و از نویز آن ها و شدت پدیده ی موشن بلر بکاهد. Nightscape ظرف مدت ۲ ثانیه عکس را در تاریکی ثبت می کند، این قابلیت علاوه  بر پرچم دار جدید، ظرف یک هفته به نرم  افزار دوربین وان پلاس ۶ نیز اضافه خواهد شد.

وان پلاس در جریان رونمایی از محصول بالارده ی جدید خود، قابلیت نرم افزاری دیگری را نیز با نام Studio Lighting برای ثبت تصاویر پرتره ی بهتر معرفی کرد که با اعمال تغییر در نوع نورپردازی چهره، جلوه های استودیویی شبیه به آیفون XS و آیفون X تولید می کند. وان پلاس ۶ تی توانایی ثبت ویدیوهای 4K با نرخ ۶۰ فریم برثانیه را نیز دارد و می تواند ویدیوهای صحنه ی آهسته را در دو حالت HD و Full HD با نرخ های ۲۴۰ و ۴۸۰ فریم برثانیه ضبط کند. وظیفه ی ثبت عکس های سلفی در گوشی جدید چینی ها برعهده ی دوربین ۲۰ مگاپیکسلی با لنز f/1.7 قرار دارد.

توان پردازشی وان پلاس 6 تی تفاوتی با برادر آن دارد و این گوشی هوشمند برای هر نوعی پردازشی به پردازنده ی هشت هسته ای و ۱۰ نانومتری اسنپدراگون ۸۴۵ با واحد پردازش گرافیکی آدرنو ۶۳۰ متکی است؛ اما براساس ذهنیتی که از تجربه ی کاربری محصولات وان پلاس به  لطف بهینه سازی های نرم افزاریشان داریم، می توان از عملکرد سریع و روان وان پلاس 6T نیز اطمینان داشت، این گوشی هوشمند برای داشتن عملکرد چندوظیفگی کم نقص با یکی از دو حافظه ی رم ۶ یا ۸ گیگابایتی در کنار حافظه ی ذخیره سازی ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایتی عرضه خواهد شد.

پرچم دار جدید وان پلاس قابلیتی موسوم به Smart Boost و Gaming mode در بطن خود دارد که به لطف استفاده از حافظه ی رم به عنوان حافظه ی ذخیره سازی، مدت زمان لازم برای بارگذاری بازی های سنگین را تا ۲۰ درصد کاهش می دهد. چینی ها ادعا می کنند که OnePlus 6T در اجرای مداوم بازی هایی همچون NBA2K پایداری عملکرد بسیار بهتری نسبت به گلکسی نوت ۹ دارد. Gamin mode در وان پلاس 6T روشنایی نمایشگر را قفل می کند، کنترل بیش تری روی اعلان ها در اختیار کاربر قرار می دهد و مصرف دیتا توسط سایر اپلیکیشن ها را محدود می  سازد.

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، دیگر خبری از جک ۳.۵ میلی متری هدفون در پرچم دار جدید وان پلاس نیست؛ اما خوشبختانه مهندسان چینی با استفاده ی بهینه از فضای خالی به وجود آمده، ظرفیت باتری OnePlus 6T را از ۳۳۰۰ به ۳۷۰۰ میلی آمپرساعت ارتقاء داده اند. ما در بررسی وان پلاس ۶ از شارژدهی آن رضایت داشتیم، از این رو پیش بینی می کنیم که افزایش ۱۲ درصدی ظرفیت باتری، بر عمر آن نیز بیافزاید. سیستم شارژ سریع پرچم دار جدید نیز ۲۰ واتی (۵ ولت و ۴ آمپر) خواهد بود که به ادعای شرکت سازنده با ۳۰ دقیقه شارژ می تواند انرژی مورد نیاز برای همراهی یک روزه ی گوشی با کاربر را فراهم کند.

وان پلاس 6T به صورت پیش فرض با سیستم عامل OxygenOS مبتنی بر اندروید ۹.۰ پای روانه ی بازار خواهد شد و از تمام ژست های حرکتی نسخه ی جدید اندروید پشتیبانی می کند، این گوشی هوشمند در دو رنگ مشکی مات (Midnight Black) و مشکی براق (Mirror Black) با قیمت پایه ی ۵۵۰ دلاری برای نسخه ی ۶ / ۱۲۸ گیگابایت از روز ۱۰ آبان (یک نوامبر) در ایالات متحده ی آمریکا و ۱۵ آبان (۶ نوامبر) در اروپا عرضه خواهد شد و برای نخستین بار کاربران آمریکایی قادر به خرید آن تحت اپراتور T-Mobile نیز خواهند بود.

نوبیا ایکس زد تی ای معرفی شد؛ نمایشگر دوگانه بدون بریدگی و باتری قدرتمند

نوبیا ایکس جدیدترین پرچمدار زد تی ای به شمار می آید که ضمن بهره گیری از نمایشگر دوگانه ی عاری از بریدگی، به تراشه ی اسنپدراگون ۸۴۵ کوالکام تجهیز شده است.

به گزارش زومیت، زد تی ای رسما از اولین گوشی پرچمدار با نمایشگر دوگانه پرده برداری کرد. گوشی جدید زد تی ای که آن را به نام نوبیا ایکس می شناسیم، از دو نمایشگر عاری از بریدگی بهره مند است و به لطف داشتن سخت افزار قدرتمند، می تواند تسک های مختلف را به خوبی انجام دهد.

بی شک یکی از اصلی ترین نقاط قوت ZTE Nubia X نمایشگر اصلی LCD آن است که نسبت آن به بدنه، به ۹۳.۶ درصد می رسد. به علاوه، در پنل پشتی دستگاه نیز شاهد نمایشگر ثانویه (از نوع OLED) هستیم.

نمایشگر اصلی ۶.۲۶ اینچی نوبیا ایکس وضوح فول اچ دی پلاس (معادل ۲۲۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل) را ارائه می دهد و از نسبت تصویر ۱۹:۹ بهره مند است. نمایشگر دوم اندازه ای ۵.۱ اینچی دارد و ضمن ارائه ی وضوح اچ دی پلاس (معادل ۱۵۲۰ در ۷۲۰ پیکسل)، دارای همان نسبت تصویر (۱۹:۹) است. ZTE گفته است که کاربران می توانند به هنگام انجام بازی، از نمایشگر دوم به عنوان کنترلر استفاده کنند.

نوبیا ایکس زد تی ای به پردازنده ی اسنپدراگون ۸۴۵ مجهز شده است و از ۶ یا ۸ گیگابایت رم و ۶۴، ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایت حافظه ی داخلی بهره می گیرد. نکته ی جالب توجه این است که حافظه ی داخلی پرچمدار جدید زد تی ای را نمی توان از طریق کارت میکرو SD ارتقاء داد.

جالب است بدانید که نوبیا ایکس دوربین سلفی ندارد، اما کاربر می تواند به راحتی با کمک نمایشگر دوم، توسط دوربین دوگانه ی اصلی آن از خود عکس سلفی بگیرد. این گوشی به لطف داشتن دو سنسور ۱۶ مگاپیکسلی (با دیافراگم f/1.8) و ۲۴ مگاپیکسلی (با دیافراگم f/1.7) می تواند تصاویر را با کیفیتِ بالایی ثبت کند. این دو دوربین به ویژگی تشخیص صحنه ی مبتنی بر هوش مصنوعی و همچنین فناوری فوکوس خودکار مرحله ای موسوم به PDAF مجهز شده اند.

زد تی ای نوبیا ایکس دارای باتری ۳٬۸۰۰ میلی آمپرساعتی است که طبق ادعای سازنده می تواند تا حداقل یک روز، دوام بیاورد. به علاوه این گوشی هوشمند از سیستم عامل اندروید ۸.۱ اوریو با رابط کاربری اختصاصی UI 6.0.2 بهره مند است.

یکی از جالب ترین نکات مرتبط به این گوشی، داشتن دو حسگر اثر انگشت در کناره ها است. بسته به استفاده از هر کدام از نمایشگرها، می توانید به سادگی قفل آن ها را با حسگر اثر انگشت باز کنید. در کنار این ها، بد نیست بدانید که نوبیا ایکس جک ۳.۵ میلی متری هدفون ندارد.

پرچمدار جدید زد تی ای قرار است در رنگ های خاکستریِ ژرف، طلاییِ تیره و آبی دریایی و در سه مدل جداگانه عرضه شود؛ مدل پایه ی نوبیا ایکس با ۶ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه ی داخلی با قیمت ۴۷۳ دلار و مدل دیگر آن با ۸ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه ی داخلی با قیمت ۵۳۰ دلار عرضه خواهند شد.

قیمت گوشی یکی از اصلی ترین مولفه  های انتخاب محصول است و از این نظر نوبیا ایکس موفق ظاهر شده است. به علاوه، علاقه مندان می توانند با پرداخت ۶۰۲ دلار، بهترین مدل این گوشی را با ۸ گیگابایت رم و ۲۵۶ گیگابایت حافظه ی داخلی در دو رنگ خاکستری ژرف و طلایی تیره، تهیه کنند (البته همین مدل از گوشی با رنگ آبی دریایی، اندکی گران قیمت تر است).

فروش زد تی ای نوبیا ایکس از روز پنجم نوامبر ۲۰۱۸ (۱۴ آبان ۱۳۹۷) آغاز خواهد شد.

فلکس پای معرفی شد؛ نخستین گوشی تا شدنی دنیا با نمایشگر ۷.۸ اینچ

فلکس پای نخستین گوشی تا شدنی دنیا است که توسط شرکت Royole با قیمت بالا و مشخصات فنی مناسب، معرفی شد.

به گزارش زومیت، ساخت گوشی با نمایشگر تا شدنی، موضوعی است که از مدت ها پیش توسط چندین شرکت مطرح دنیا مورد بحث قرار گرفته و خیلی ها منتظر هستند تا سر انجام نخستین مدل این دستگاه را نظاره کنند. درحالی که خیلی ها انتظار داشتند سامسونگ به نخستین شرکت دنیا با گوشی تا شدنی تبدیل شود، Royole از ساخت یک گوشی با چنین مشخصه ای خبر داد.

گوشی هوشمند فلکس پای که در دسته ی محصولات تا شدنی قرار می گیرد، در نگاه اول هم اندازه ی تبلت های امروزی است و پس از تا شدن، حجمی به اندازه ی یک کتاب کوچک اشغال می کند.

تصاویر و ویدیوهای منتشرشده از فلکس پای نشان می دهند که این دستگاه از طراحی آن چنان حرفه ای بهره نمی برد و بیشتر شبیه نمونه ی اولیه ی گوشی های تا شدنی است. در ضمن، این گوشی به هنگام تا شدن، بسیار قطور می شود و این می تواند نکته ای منفی برای آن به شمار بیاید. در کنار این موارد، به هنگام تا کردن نمایشگر فلکس پای، در مواقعی نرم افزار گوشی سردرگم می شود و عملکرد دقیقی از خود نشان نمی دهد.

گوشی FlexPai که با شعار Unfold the Next Decade معرفی شده است، از نسل دوم نمایشگرهای تا شدنی فوق باریک Royole با امکان چرخش ۱۸۰ درجه ای بهره می برد.

در فلکس پای از نمایشگر بزرگ ۷.۸ اینچی تمام رنگی استفاده شده است که روی آن، سه لایه ی محافظ وجود دارد. به علاوه این گوشی تا شدنی از ویژگی شارژ سریع هم پشتیبانی می کند؛ به این صورت که در ۵ دقیقه ی نخست، باتری ۶ هزار میلی آمپر ساعتی آن، ۲۰ درصد شارژ می شود. شرکت Royole مدعی شده است که نمایشگر این گوشی پس از بیش از ۲۰۰ هزار بار تا شدن، همچنان به خوبی کار می کند و دچار مشکل نمی شود. همچنین این نمایشگر گستره ی رنگی وسیعی را ارائه می دهد و ضمن داشتن کنتراست بالا، زاویه ی دید مناسبی هم دارد (تاکنون در مورد وضوح این نمایشگر، صحبتی به میان نیامده است).

گوشی تا شدنی فلکس پای برای پردازش وظیفه هایی که به آن محول می شود، از پردازنده های نسل بعد سری اسنپدراگون ۸ کوالکام بهره می گیرد؛ پردازنده ای که مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری و الگوریتم جدید هوش مصنوعی است و پتانسیل این را دارد که عملکرد بسیار خوبی از خود برجای بگذارد.

در نخستین گوشی تا شدنی دنیا، از دو دوربین ۱۲ و ۱۶ مگاپیکسلی استفاده شده است که می توانند ثبت تصاویر و ویدیوها را به امری جذاب تبدیل کنند. این دستگاه همچنین دارای حالت مالتی تسکینگ کاربردی است که می تواند برای خیلی ها خوشحال کننده باشد.

با همه ی این ها، نباید فراموش کنیم که فلکس پای قرار است در آینده ای نزدیک، رقبای قدرتمندی را در مقابل خود ببیند. گوشی تا شدنی سامسونگ طبق شنیده ها قرار است هفته ی آینده در کنفرانس توسعه دهندگان این شرکت حضور داشته باشد. در کنار این ها گفته می شود که ال جی و هواوی هم از مدت ها پیش، کار روی گوشی تا شدنی اختصاصی خود را آغاز کرده اند.

شرکت سازنده، گوشی تا شدنی فلکس پای را در دو نسخه با حافظه ی رم ۶ یا ۸ گیگابایتی و حافظه ی ذخیره سازی ۱۲۸ یا ۲۵۶ گیگابایتی و برچسب قیمتی ۸۰۹۹ و ۹۹۹۸ یوان معادل ۱۱۶۵ و ۱۴۳۸ دلار روانه ی بازار خواهد کرد.

Vivo Y93 با باتری بزرگ و قیمت مقرون به صرفه معرفی شد

پردازنده ی اسنپدراگون ۴۳۹ برای اولین بار در یک گوشی میان رده، ساخت ویوو استفاده شد. با وجود میان رده بودن گوشی، باتری درون آن ۴۰۳۰ میلی آمپر حجم دارد.

به گزارش زومیت، یک روز دیگر و باز هم یک گوشی جدید؛ اما میان رده معرفی شد. آنچه معرفی شد، Vivo Y93 است؛ نخستین تلفن همراهی که با تراشه SnapDragon 439 متولد می شود. پردازنده ی اسنپدراگون ۴۳۹ بر پایه ی معماری ۱۲ نانومتری FinFET ساخته شده است. همچنین این گوشی دارای یک باتری عظیم الجثه، صفحه نمایش Waterdrop (بریدگی شبیه به قطره ی آب) و دوربین دوگانه است.

Vivo Y93 دارای یک صفحه نمایش ۶.۲ اینچی LCD  با وضوح HD+ و نسبت ۹:۱۹ است. ۴ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه درون گوشی قرار داده شده، اما وب سایت رسمی این سازنده پشتیبانی از MicroSD را اعلام کرده است.

تراشه ی جدید اسنپدراگون با هشت هسته ی Cortex-A53 با سرعت ۱.۹۵ گیگاهرتز و پردازنده ی گرافیکی Adreno 505 عرضه می شود. این پردازنده می تواند از دوربین هایی تا ۲۱ مگاپیکسل پشتیبانی کند، اما Vivo ترجیح داده گوشی Y93 را با یک دوربین ۱۳ مگاپیکسل (گشادگی دیافراگم f/2.4) و دوربین 2 مگاپیکسلی (دیافراگم f/2.4) مجهز کند.

دوربین سلفی Y93 یک دوربین ۸ مگاپیکسلی با دیافراگم f/2.0 است که مجهز به Face Unlock شده است. شما برای محافظت از گوشی مجبور هستید که از آن استفاده کنید. چرا که اثری از سیستم امنیتی حسگر اثر انگشت در این گوشی دیده نمی شود.

مانند همه دستگاه های جدید ویوو، این گوشی نیز با دستیار صوتی Jovi همراه است. این دستیار روی سیستم عامل اختصاصی این شرکت به نام FunTouch OS بهینه شده است. سیستم عامل FunTouch OS بر پایه ی Android Oreo 8.1 است.

باتری این گوشی میان رده ۴۰۳۰ میلی آمپر است اما با یک پورت میکرو USB همراه است. اتصالات ویوو Y39 شامل اسلات دو سیم کارت، بلوتوث نسخه ی ۵ و Wi-Fi AC با تبادل سرعت ۳۶۴ مگابیت برثانیه می شود. تراشه این گوشی سرعت LTE را به ۱۵۰/۷۵ مگابیت برثانیه محدود می کند.

گوشی جدید ویوو ۲۱۵ دلار (۱۹۰ یورو) قیمت گذاری شده است که با رنگ های سیاه برق و قرمز برای خرید در دسترس است.

توییتر امکان گزارش حساب های کاربری جعلی و بات ها را فراهم کرد

کاربران توییتر از این پس می توانند حساب های کاربری جعلی، بات ها یا حساب های منتشرکننده ی هرزنامه را گزارش کنند.

به گزارش زومیت، توییتر بخشی از فرآیند گزارش در پلتفرم خود را به روز کرد، این بخش شامل گزارش توییت هایی می شود که شما تصور می کنید احتمالا از جانب یک بات یا حساب کاربری جعلی به خصوصی منتشر شده است که خود را به عنوان شخص یا هویتی دیگر جا می زند. اکنون با انتخاب گزینه ی «it’s suspicious or spam» از منوی گزارش، شما می توانید دلیل گزارش خود را از بین گزینه هایی انتخاب کنید که یکی از آن ها «the account tweeting this is fake» خواهد بود.

توییتر تغییرات یادشده را از طریق حساب رسمی امنیتی خود اطلاع رسانی کرد. اکنون هر دو نسخه ی تحت وب و موبایل Twitter، چنین امکانی را در اختیار کاربران قرار می دهند. اطلاعیه ی Twitter Safety بدین شرح است:

فعالیت هایی که سعی در ایجاد اختلال در سازوکار توییتر دارند، غیرمجاز محسوب می شوند. ما چنین فعالیت هایی را در صورت مشاهده، حذف می کنیم. شما اکنون می توانید در صورت مواجهه با اسپم، نوع آن را از جمله حساب های کاربری جعلی در گزارش خود مشخص کنید.

اگرچه تغییرات ایجاد شده، جزئیات بیش تری را در اختیار کاربر قرار می دهد؛ اما کماکان مشخص نیست که پس از ارسال گزارش به تیم امنیتی توییتر، چه اتفاقی می افتد. در حال حاضر نمی دانیم که آیا گزارش جعلی بودن یک حساب کاربری، احتمال تعلیق شدن آن را افزایش می دهد یا خیر؛ البته دلیلی منطقی در پس این استراتژی وجود دارد؛ چرا که ممکن است گروهی به صورت هماهنگ با ارسال تعداد بی شماری گزارش نادرست، سعی در جا زدن یک حساب کاربری حقیقی به عنوان نمونه ی جعلی جهت تعلیق شدن آن داشته باشد. یکی از سخنگویان توییتر می گوید: فرآیند جدید گزارش دهی به ما کمک می کند تا جزئیات بیشتری در مورد حساب های کاربری جعلی، در اختیار داشته باشیم تا بدین ترتیب به صورت مؤثرتری حساب های جعلی را شناسایی و مسدود کنیم. با وجود گزارش های دقیق  بیش تر، ما نیز منابع بیش تری را به فرآیند بررسی خود اضافه خواهیم کرد.

توییتر اکنون مسئله ی اسپم ها، بات ها و حساب های جعلی در پلتفرم خود را با جدیت بسیار بیش تری دنبال می کند،  از این رو ممکن است تغییرات ایجادشده در فرآیند گزارش دهی، در نهایت به مسدودسازی کنش گرایانه تر چنین مواردی بیانجامد. توییتر در ماه جولای اعلام کرد که ۷۰ میلیون حساب کاربری را طی ماه های می و جولای به دلیل نقض قوانین این شبکه ی اجتماعی و فعالیت های مخرب، مسدود کرده است.

Twitter به دلیل اقدامات اخیر خود برای مسدودسازی تعداد انبوهی از حساب ها، براساس گزارش مالی اخیر این شرکت، در هر فصل تعدادی از کاربران خود را از دست می دهد. پیشتر عملکرد فراتر از انتظار توییتر با انتشار گزارش مالی تابستان ۲۰۱۸ مشخص شد؛ بنابراین اگرچه اتخاذ چنین تصمیم هایی، در کوتاه مدت می تواند آثار زیان باری برای کسب وکار توییتر داشته باشد، اما مشخصا توییتر به تمامیت خود به عنوان هدفی طولانی مدت نگاه می کند.

قاب نمایشگر مایکروسافت با ویژگی جوهر الکترونیک به لومیا 640 متصل شد

مایکروسافت تصمیم دارد ایده ی اتصال قاب نمایشگر با صفحه  نمایش E-Ink را به تلفن های هوشمند عملی کند؛ قابی که از ویژگی جوهر الکترونیک برای کاربرد در مصارف گوناگون برخوردار است.

به گزارش زومیت، پروژه ی تحقیقاتی مایکروسافت در سال ۱۳۹۵ (۲۰۱۶) در مورد اتصال قاب نمایشگر Display Cover به تلفن های هوشمند بود که به یک قاب نمایشگر با ویژگی جوهر الکترونیک برای کاربرد در مصارف گوناگون مبدل می شد.

با انتشار تصویری از  این قاب نمایشگر دارای جوهر الکترونیک در حالی که به تلفن هوشمند متصل است، به نظر می رسد این قطعه ی جانبی از ایده به واقعیت پیوند بخورد و ظاهراً شرکت مایکروسافت ایده ی تولید چنین محصولی را فراموش نکرده باشد زیرا آن ها این پروژه را در کنفرانس UbiComp 2018 ارائه کرده اند. کنفرانس مطبوعاتی یوبی کامپ ۲۰۱۸ در زمینه ی محاسبات فراگیر و همه جانبه هر ساله در سنگاپور برگزار می شود.

این نمایشگر که به لومیا 640 متصل شده بود یک قاب آلکانترا با ۵ کلید است. یکی از این کلیدها برای ثبت اسکرین شات از صفحه ی کنونی به کار می رود که بعداً، حتی در زمان خاموش بودن گوشی، هم نمایش داده می شود. این نمایشگر جوهر الکترونیک (e-ink) با کمک باتری تلفن هوشمند نیرو می گیرد اما اطلاعات را از طریق بلوتوث دریافت می کند.

بر خلاف ایده ای که در حال حاضر نمایش داده شده، به نظر می رسید این پروژه  یک تحقیق منسوخ شده باشد تا یک پروژه ی پویا و جاری. اما خوشبختانه مایکروسافت ایده هایی را طرح کرده که می شود در محصولات آتی و کنونی مانند محصولات سرفیس گنجانده شوند.

هوش مصنوعی دانشگاه MIT زبان را به مانند یک کودک فرا می گیرد

دانشگاه MIT به تازگی هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده که بدون آموزش می تواند موضوعات مختلف را یاد بگیرد.

به گزارش زومیت، به طور معمول شرکت های بزرگ که در زمینه ی توسعه ی هوش مصنوعی فعالیت می کنند، سعی دارند با آموزش موضوعات مختلف، ساخته ی خود را هوشمند و متفکر سازند. در حالی که این سازوکار تاکنون هزاران هوش  مصنوعی مختلف را پدید آورده است؛ اما این بدین مفهوم نیست که راهکار دیگری برای آموزش به این رایانه های هوشمند وجود ندارد.

دانشگاه MIT که آوازه ی بلندی در زمینه  های مختلف علوم فناوری دارد، اخیراً یک هوش مصنوعی توسعه داده که یادگیری را از طریق فرآیند متفاوت انجام می دهد. پژوهشگران این دانشگاه، کودکان را برای یادگیری الگوی خود قرار داده اند؛ از این رو، هوش مصنوعی آن ها نیز درست به مانند یک کودک در فرآیند یادگیری عمل می کند. آن ها برای رسیدن به این هدف، تجزیه کننده ای را توسعه داده اند که با ردیابی دقیق صحنه ها و برقراری ارتباط با آن ها، به تقلید فرآیند یادگیری کودکان می پردازد.

این سیستم که از طریق ویدیو های زیرنویس دار فراگیری را آغاز می کند، سعی دارد با تعیین دقت توصیفات صحنه، کلمات را به اشیاء و اقدامات نسبت دهد. سیستم یادشده معانی بالقوه را به عبارات منطقی ریاضی تبدیل می کند و با انتخاب عبارتی که نزدیکترین ارتباط معنایی را با سوژه دارد، به بیان تفکر خود درباره  ی موضوع موردبحث می پردازد. در این راه حاشیه نویسی می تواند این فرآیند را تسریع ببخشد؛ اما هرگز جزو ملزومات یادگیری محسوب نمی شود.

نکته ی مهم به انعطاف پذیر بودنِ این راهکار مربوط می شود. در حالی که هوش مصنوعی محیط را همواره ردیابی می کند، می تواند از طریق صحبت های افراد نیز مواردی را یاد بگیرد. بدین ترتیب، MIT پیش بینی می کند که ربات های آینده می توانند از طریق چنین قابلیتی، با عادت های زبانی مردم سازگاری پیدا کنند؛ حتی اگر برخی از کلمات غیرمرسوم در گفتگوها استفاده شود.

متد یادگیری کودکانه می تواند فرآیند یادگیری را برای AI سریعتر کند و بستری را فراهم آورد که هوش مصنوعی بی نیاز از حاشیه نویسی، قادر به درک لغات غیرمرسوم باشد.

تلاش هوش مصنوعی گوگل برای شناسایی صدای نهنگ گوژپشت در اعماق دریا

هوش مصنوعی گوگل در حوزه های زیست محیطی نیز کاربرد دارد. محققان گوگل موفق شدند با سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی، صدای نهنگ گوژپشت را در اعماق دریاها شناسایی کنند.

به گزارش زومیت، در طی سال های متمادی، صداهای اعماق دریا ضبط و مستندسازی شده است و این کار کماکان انجام می شود. گوگل و گروهی از متخصصان وال شناسی، جهت بررسی صداهای ضبط شده، تحقیقاتی مبتنی بر هوش مصنوعی در اعماق دریا انجام داده اند.

محققان امیدوارند تا با کمک سیستم های مبتنی بر یادگیری ماشین، صدای نهنگ گوژپشت را از بین بقیه ی صداها تشخیص دهند. بی شک، نتایج این پروژه، تلاشی در جهت استفاده از هوش مصنوعی در حوزه  های زیست محیطی است.

نهنگ گوژپشت یا نهنگ کوهان دار  (Humpback whale)، گونه ای از بزرگ باله داران است که طول آن در حدود ۱۲ تا ۱۶ متر و وزنش در حدود ۳۶۰۰۰ کیلوگرم است. نهنگ گوژپشت در آب های اقیانوسی جهان یافت می شود. نهنگ های کوهان دار می توانند در هر سال در حدود ۲۵ هزار کیلومتر مهاجرت کنند. یکی از ویژگی های جالب نهنگ های گوژپشت این است که دارای نوعی سلول مغزی هستند که تنها در بین انسان ها، میمون های بزرگ  و برخی جانوران آبزی همچون دلفین ها وجود دارد. به همین دلیل نهنگ های گوژپشت رفتارهای متفاوتی نسبت به سایر باله داران از خود نشان می دهند. این نهنگ ها دارای مهارت های پیچیده ی ارتباطی همچون اتحاد، همکاری و برخی مهارت های ارتباطی دیگر هستند.

نهنگ های کوهان دار بخشی از زمان و انرژی خود را صرف خواندن آواز و تولید صدا در اعماق دریا می کنند. هر بار نهنگ گوژپشت آواز می خواند در حدود  ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و گاهی ممکن است ساعت ها آواز بخوانند. البته انگیزه ی خواندن آواز نهنگ ها لزوما شکار کردن نیست. برخی معتقدند که وقتی نهنگ کوهان دار قصد دارد جفت گیری کند، به عنوان یکی از آداب جفت گیری آواز می خواند. آوازهایی که نهنگ های کوهان دار نر از خود تولید می کنند، محبوبیت خاصی دارد.

هوش مصنوعی گوگل و گروهی از متخصصان وال شناسی پروژه ای برای تشخیص صدای نهنگ گوژپشت از بین صداهای ضبط شده در اعماق دریا را آغاز کرده اند و به نتایج جالب توجهی هم دست یافته اند. این پروژه ، بخشی از برنامه ی جدید «AI for a social good» گوگل است. در طی چند سال گذشته، محققان هوش مصنوعی گوگل، پروژه های مختلفی با تاثیر مثبت اجتماعی از جمله پیش بینی سیل، حفاظت از نهنگ ها و پیش بینی قحطی، به انجام رسانده اند. این پروژه  در نظر دارد طیف وسیع تری از حوزه ها را پوشش دهد و با همکاری سازمان های دیگر به حل برخی از مشکلات و مسایل زیست محیطی و اجتماعی بپردازد. تصور اینکه هوش مصنوعی تنها در حوزه ی تشخیص چهره و برخی حوزه های محدود کاربرد داشته باشد، تصور درستی نیست و می تواند عملکرد گسترده تر را به نمایش بگذارد.

نهنگ ها برای یافتن غذای مناسب تر، آب گرم تر و همچنین برقراری روابط اجتماعی در اعماق اقیانوس ها حرکت می کنند. به طور طبیعی ردیابی حرکت های نهنگ ها کار ساده ای نیست؛ ولی فراموش نکنیم که نهنگ ها با آواز خواندن اثری از خود در اعماق دریا به جا می گذارند. آیا می توان مسیر حرکت نهنگ ها را با ردیابی صدای آوازشان شناسایی کرد؟ در اعماق دریاها و اقیانوس ها، دستگاه های ضبط صدا قرار داده شده است. با شنیدن صدای نهنگ ها از طریق این دستگاه های شنیداری می توان مسیر حرکت نهنگ های گوژپشت را تشخیص داد. در طی سال های متمادی که صداهای مختلف اعماق دریا ضبط و مستند می شود، محققان مجبور بودند صدای نهنگ گوژپشت را از میان انبوهی از سایر صداها تشخیص دهند. آیا سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند صدای نهنگ های گوژپشت را به روشی ساده تر و سریع تر ردیابی کنند؟ محققان هوش مصنوعی گوگل با همکاری NOAA، تصمیم گرفتند نتایج بررسی خود را که با سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی و به کارگیری سیستم های یادگیری ماشین انجام شده بود، با آنچه به صورت دستی انجام می شود مطابقت بدهند.

استفاده از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی، فوق العاده است. با آن همه سروصدای مختلفی که در اعماق دریاها وجود دارد، هوش مصنوعی می تواند داده های زیادی که از طریق تلسکوپ های رادیویی و دوربین های نظارت تصویری به سیستم داده می شود، تجزیه و تحلیل کند و برای این  کار از الگوهای خاصی کمک می گیرد.

در این مورد، داده های ارائه شده به سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی، مستندات مربوط به دوازده هیدروفون است که برای سال ها در سراسر اقیانوس آرام، به ضبط و مستندسازی مشغول بوده است. این مجموعه ی داده ها، قبلا به صورت گسترده مورد بررسی قرار گرفته است؛ اما محققان گوگل در نظر داشتند که با سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی بتوانند به بررسی داده ها بپردازند و حجم بررسی داده های زیاد و کار سخت و طاقت فرسا را به حداقل برسانند.

در این مرحله، سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی باید صدای نهنگ گوژپشت را شناسایی می کرد؛ هرچند به نظر می رسد که امکان شناسایی سایر نهنگ ها یا موجودات دریایی با کمک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند در دستور کار تیم تحقیقاتی قرار گیرد.

هوش مصنوعی در حوزه ی محیط زیست کاربرد دارد

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید در این پروژه، صدای نهنگ گوژپشت مورد تجزیه  و تحلیل قرار نگرفت. بلکه صدای نهنگ به تصویری تبدیل شد که الگوهای موجود در تصویر قابل ردیابی بودند. طیف سنج ها یا اسپکتروگرام ها، میزان شدت صدا را در بازه ی زمانی مشخص و با توجه به فرکانس صدا بررسی می کردند. این روش می تواند برای انواع مختلف موجودات و گونه های دریایی دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد. محققان سیستم های بینایی کامپیوتر و یادگیری ماشین، روی موضوع به شدت تحقیق و بررسی کرده بودند و در مسیر خود، روش های مختلفی را برای آنالیز داده ها آزموده بودند.

سیستم مبتنی بر یادگیری ماشین با کمک نمونه هایی از صدای نهنگ گوژپشت و نحوه ی برقراری ارتباط وی با سایر نهنگ ها، به بررسی داده های بزرگ مشغول شد تا بتواند صدای نهنگ را از بین حجم زیادی داده شناسایی کند. محققان در نهایت توانستند با آزمایش های مختلفی که به انجام رساندند، برخی تنظیمات بهینه و مناسب را برای بررسی و تحقیق خود روی سیستم مبتنی بر یادگیری ماشین پیاده سازی کنند. برای مثال آن ها متوجه شدند که طول کلیپ ها در نتایج بررسی تاثیرگذار است.

محققان داده هایی را که سال ها از اعماق دریا ذخیره سازی شده بود، به کلیپ های ۷۵ ثانیه ای تقسیم کردند. سیستم مبتنی بر یادگیری ماشین توانست با دقت  ۹۰ درصدی، صدای نهنگ گوژپشت را تشخیص دهد. انجام این کار به معنی صرفه جویی در زمان و انرژی است. با اینکه سیستم دقت بسیار بالایی ندارد، ولی همین خروجی نیز می تواند برای محققان بسیار ارزشمند باشد. سیستم مبتنی بر یادگیری ماشین می تواند همانند دستیاری خوب برای بررسی صداهای اعماق دریا در خدمت متخصصان قرار گیرد.

البته تلاش و تحقیق محققان به همین نقطه ختم نشد. در تلاش دیگری که یادگیری بدون نظارت نامیده می شود، محققان موفق شدند که با تنظیم قواعدی، به بررسی شباهت بین صدای نهنگ ها با صدای گونه های جانوری غیر نهنگ بپردازند تا بتوانند سایر گونه  های جانوری در اعماق دریا را نیز با همین روش تشخیص دهند. نتیجه ی چنین بررسی هایی به محققان کمک می کند تا بتوانند گروه های مختلف گونه های جانوری در اعماق دریا را طبقه بندی و شناسایی کنند.

نتایج بررسی یادگیری بدون نظارت به صورت تصویری نمایش داده شده است. توصیف تصویر به نمایش گذاشته شده کار ساده ای نیست. بی شک این روش در حال حاضر نمی تواند جایگزین روش های سنتی برای تشخیص موجودات زیر دریا باشد، ولی می تواند اطلاعاتی را در مورد داده های بزرگ اعماق دریا در اختیار محققان قرار دهد.

بی شک محققان تلاش های خود را برای استفاده از هوش مصنوعی در زمینه های مختلف ادامه خواهند داد و شاهد نتایج تحقیقاتی آنها در حوزه های زیست محیطی خواهیم بود.h

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *