دیده نشدن تجاوز جنسی به افراد دارای معلولیت

مدیرعامل انجمن باور گفت: درمیان افراد دارای معلولیت، افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند مثلاً کم توانان ذهنی شدید، اصلا متوجه نمی‌شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند.
این روز‌ها اخبار منتشر شده درباره کودک آزاری، همسرآزاری و تجاوز و تعرض به ویژه به کودکان کم نیستند، اما آنچه که در میان اخبار کمتر دیده و شنیده می‌شود موضوع آزار جنسی افراد دارای معلولیت وبه ویژه کم توانان ذهنی است، مساله‌ای که به دلیل عدم توانایی فرد آزار دیده برای بیان مشکل، کمتر ثبت شده و کمتر نیز به آن پرداخته می‌شود.
سهیل معینی- مدیر عامل انجمن باور- درباره تعرض به افراد دارای معلولیت گفت: به طور قطع افراد دارای معلولیت که توانایی کمتر مراقبت از خود و قدرت دفاعی کمتری دارند در معرض تعرض و تجاوز قرار دارند.
وی با تاکید براینکه آزار جنسی افراد دارای معلولیت در تمام جهان وجود دارد و مختص به ایران نیست، ادامه داد:، اما کمیت این موضوع در کشور‌های مختلف متفاوت است، یعنی کشور‌هایی که دارای سازمان‌های متولی و سازمان‌های مدنی هستند که به طور دقیق‌تر وضعیت افراد دارای معلولیت را رصد می‌کنند نسبت به مسائل از جمله میزان آزار جنسی این افراد آگاه‌تر ویده و امکانات و ابزار حقوقی لازم را نیز برای دفاع از قربانیان در اختیار دارند.
ضعف رصد خشونت علیه افراد دارای معلولیت
مدیرعامل انجمن باور افزود: این درحالی است که در کشور‌های در حال توسعه ضعف بیشتری درباره رصد، ضبط وثبت خشونت و آزار افراد دارای معلولیت و نیز دفاع از قربانیان وجود دارد.
وی با بیان اینکه کشور ما نیز با مساله آزار جنسی مواجه است و دلیلی هم برای انکار این مساله وجود ندارد، خاطرنشان کرد: در رسانه‌های گروهی، اخبار زیادی درباره کودک آزاری داریم و وقتی با چنین مساله‌ای مواجه می‌شویم باید بدانیم افرادی که آسیب پذیرترند بیشتر هم در معرض خطر قرار دارند.
معینی با اشاره به اینکه زنان قربانی اصلی تعرض و سوءاستفاده جنسی هستند و در درجه بعد کودکان و عمدتا کودکان دختر هستند که در معرض چنین خطری قرار دارند و البته پسر بچه‌ها نیز با آزار جنسی مواجه می‌شوند، اظهار کرد: درمیان افراد دارای معلولیت نیز افرادی وجود دارند که کمتر قادر به مراقبت و دفاع از خود بوده و به مراتب بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند که از آن جمله می‌توان به افراد کم توان ذهنی اشاره کرد که اساسا کمتر می‌توانند از خود دفاع کنند، کم توانان ذهنی شدید اصلا متوجه نمی‌شوند که مورد آزار جنسی قرار گرفته اند و فریب می‌خورند مگر اینکه آزار جنسی همراه با آزار جسمی باشد که در این صورت نیز قادر به بیان و متهم کردن فرد آزار دهنده نیستند.
رئیس هیات مدیره کانون سراسری تشکل‌های معلولان کشور اضافه کرد: اگر آزار جنسی از سوی بستگان باشد، خانواده دیرتر متوجه می‌شوند و با توجه به فرهنگ پنهان کاری که در خانواده‌های ما وجود دارد بسیاری از آن‌ها پس از اطلاع از موضوع سعی می‌کنند خودشان مساله را حل کنند تا آبروی خانواده حفظ شود.
وی تاکید کرد: بیشترین آسیب زمانی رخ می‌دهد که فرد دارای معلولیت ذهنی سن کمی داشته باشد و، چون کودک قادر به بیان مشکل نیست خانواده هم دیرتر متوجه می‌شود و نمی‌تواند متهم را بشناسد به ویژه آنکه معمولا تعرض و تجاوز به افراد دارای معلولیت در خارج از موسسه محل نگهداری یا خارج از منزل صورت می‌گیرد و حتی اگر این چنین فردی گم شود تا زمان پیدا شدن ممکن است مورد آزار و سوءاستفاده جنسی قرار بگیرد.
معینی با بیان اینکه کودکان معلولی که کمتر از حمایت‌های خانوادگی برخوردارند بیشتر در معرض آزار جنسی قرار دارند، عنوان کرد: حال اگر کودک معلول کودک کار هم باشد به طریق اولی احتمال آزار جنسی وی بیشتر است.
ناتوانی کم توانان ذهنی برای بیان آزار جنسی
وی عدم توانایی افراد دارای معلولیت ذهنی برای بیان مساله و شناسایی متجاوز و نیز پنهان کاری خانواده‌ها و مراکز نگهداری از معلولان پس از اطلاع از تجاوز برای حفظ آبرو را از مهم‌ترین علل عدم ثبت این موارد و تبدیل آن‌ها به آمار خواند و اظهار کرد: مراکز نگهداری وقتی متوجه می‌شوند کودکی درون مرکز مورد آزار جنسی قرار گرفته برای حفظ آبروی مرکز سعی می‌کنند موضوع را داخل مرکز حل کرده و آن را به مراجع ذیربط گزارش نمی‌کنند، لذا کمتر آمار ثبت شده‌ای در این زمینه داریم.
مدیرعامل انجمن باور درخصوص اینکه آیا قانونی درخصوص حمایت از افراد دارای معلولیت در مقابل آزار جنسی وجود دارد یا خیر توضیح داد: به طور مستقیم چنین قانونی وجود ندارد، اما در قانون جدید حمایت از معولان ماده‌ای است که براساس آن وقتی فرد دارای معلولیت به واسطه معولیت مورد تبعیض و سوء استفاده قرار می‌گیرد حامیان یا والدین وی یا سمنی که متوجه موضوع شده می‌توانند در دستگاه قضایی طرح دعوی کرده و سازمان بهزیستی مکلف است هزینه‌ها مرتبط را پرداخت کند.

وی خاطر نشان کرد: در کنوانسیون حقوق افراد معلولیت که در حال حاضر جزو قوانین ما نیز هست بیشتر بر این قضیه تاکید شده و در موارد گوناگون بر ضرورت رصد سوءاستفاده از افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان و زنان تاکید شده است، در این کنوانسیون دولت‌ها مکلف شده اند که مکانیزمی طراحی کنند تا سوءاستفاده و آزار و تعرض به افراد دارای معلولیت ثبت شود و همچنین مراکز مداخله‌ای طراحی شود که این افراد بتوانند دراین خصوص طرح مساله کنند همچنین باید دولت‌ها شرایطی را فراهم کنند که اگر فرد در مکانی زندگی می‌کند که مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرد به سرپناه امن منتقل شده، خدمات بهداشتی و سلامت دریافت کرده همچنین از نظر حقوقی از وی دفاع شده و متجاوز مجازات شود.

جلب همکاری دستگاه قضا برای رصد تعرض به معلولان

رئیس هیات مدیره کانون سراسری تشکل‌های معلولان کشور با اشاره به اینکه دبیرخانه‌ای برای پیگیری اجرای کنوانسیون حقوق افراد دارای معولیت در انجمن باور مستقر است، عنوان کرد: دراین دبیرخانه بهزیستی و بنیاد شهید که مراجع ملی اجرای کنوانسیون هستند و نمایندگان دستگاه‌های دیگر عضو هستند، در این دبیرخانه همکاری‌های خوبی با قوه قضائیه آغاز شده است از جمله مباحثی که در این همکاری پیگیری می‌شود آن است که رصد کنیم چقدر افراد دارای معلولیت به ویژه زنان و کودکان معلول در معرض سوءاستفاده و تعرض قرار دارند که دستگاه‌های زیرمجموعه قوه قضائیه می‌توانند این اطلاعات را جمع آوری کنند.

وی حساس‌تر شدن اورژانس اجتماعی بهزیستی در راستای پیگیری دقیق‌تر تعرض و سوءاستفاده از زنان و کودکان معلول و طراحی بسته‌های حمایتی و مداخله‌ای را از دیگر فعالیت‌های این دبیرخانه عنوان کرد.

معینی با تاکید براینکه بیش از گذشته رصد تعرض و سوءاستفاده از افراد دارای معلولیت پیگیری می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر بزرگترین مشکل کشف وقوع جرم تجاوز و تعرض است که اگر این موضوع انجام شود دستگاه‌ها می‌توانند مداخله کرده و از قربانیان حمایت کنند.

وی موضوع تشدید مجازات علیه افرادی که از افراد دارای معلولیت، زنان و کودکان معلول که در بسیاری از کشور‌ها جهان اجرا می‌شود را از دیگر موضوعات مورد پیگیری در دبیرخانه پیگیری اجرای کنوانسیون عنوان کرد و افزود: اکنون در حال گفتگو برای اجرای چتر‌های حقوقی و حفاظتی مضاعف برای برای افراد دارای معلولیت به ویژه کودکان و زنان هستیم که امیدواریم به مرحله اجرا برسد.

مدیرعامل انجمن باور خاطرنشان کرد: باید به جامعه آموزش دهیم که مخفی کردن تجاوز و عدم گزارش آن حمایت از مرتکبان است، همچنین در تمام جهان تلاش بر آن است که به افراد در معرض آسیب به ویژه کودکان آموزش خودمراقبتی داده و به کم توانان ذهنی نیز برحسب بهره هوشی آن‌ها آموزش دهیم که کدام حرکت تعرض به وی بوده و نباید انجام شود.

وی اضافه کرد: باید به خانواده‌ها آموزش دهیم که چگونه می‌توانند بیشتر از فرد دارای معلولیت مراقبت کنند و همچنین باید مراکز مداخله تخصصی برا ارائه خدمات مشاوره و مددکاری به زنان و کودکان دارای معلولیت که در معرض تعرض قرار دارند راه اندازی شود.

معینی تاکید کرد: باید نسبت به این موضوع در کشور اهتمام شود که برای فرد مورد تعرض یا تجاوز علاوه بر مداخلات اولیه و ارائه خدمات بهداشتی و سلامتی و روانشناسی مداخلات ثانویه صورت گرفته و بسته حمایتی برای این افراد طراحی شود، همچنین بدون نیاز به طی مراحل دادرسی طولانی بتوانیم برای متجاوز یا متعرض به فرد دارای معلولیت سریعا حکم بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: باید به گونه‌ای از فرد آزار دیده حمایت شود که وی از چرخه آسیب به سرعت خارج شده و جرات ابراز آسیب را داشته باشد و مطمین باشد که اطلاعات وی مخفی خواهد ماند، این فرد باید مطمئن باشد که چرخه حمایت معیوب نیست و این چرخه باید برای وی کامل شود یعنی فرد به این اطمینان برسد که اگر تجاوز را گزارش کند واقعا چرخه آسیب قطع و وی مورد حمایت قرار می‌گیرد تا زمانی که امنیت وی به طور کامل برقرار شود.
منبع: برنا

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اهم اخبار نابینایان در رسانه های داخلی., گزارش, گفت و گو ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دو =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *