دکه ی خبر دنیای موبایل و کامپیوتر/تاریخ انتشار، شنبه 3 شهریور ۹۷

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در یکصدمین شمارگان دکه ی خبر دنياي موبایل و کامپیوتر، 15 خبر مهم در طول هفته ی گذشته در دنیای تلفن همراه و رایانه تقديم شما گراميان مي شود.

تبلت ها هم رجیستر می شوند

پس از تکمیل طرح رجیستری گوشی های موبایل، حالا نوبت به تبلت هایی رسیده که از سیم کارت پشتیبانی می کنند. به گفته ی سخنگوی طرح رجیستری، بستر اجرای طرح رجیستری تبلت ها آماده شده است.

به گزارش زومیت، رجیستری گوشی های موبایل از سال گذشته کلید خورد تا اوایل سال جاری ادامه یافت و آخرین فاز اجرای این طرح در فروردین ماه عملیاتی شد. مسئولان، اجرای این طرح را بسیار موفقیت آمیز عنوان می کنند و حتی اعلام کرده اند که میزان واردات قاچاق گوشی به کشور صفر شده است.

بر این اساس حالا ظاهرا نوبت به رجیستری تبلت ها رسیده و در فاز بعدی قرار است تبلت های سیم کارت دار مشمول این طرح شوند.

بر اساس گزارش حمیدرضا دهقانی نیا، کارهای فنی رجیستری تبلت انجام شده و بستر اجرای آن آماده است و آن ها در انتظار تعیین تکلیف تخصیص ارز وارداتی هستند.

دهقانی نیا با اشاره به اینکه مرحله ی دوم اجرای طرح رجیستری تلفن همراه و سایر تجهیزات دارای سیم کارت  مربوط به رجیستری تبلت بوده است، گفت: در این مرحله قصد بر این است که تمامی تبلت های وارداتی به کشور که به سیم کارت مجهز هستند، در سامانه ثبت و شناسایی رجیستری به ثبت برسند.

به گفته ی وی، در صورتی که مشکل تامین ارز واردات و تکلیف ارزهای تخصیص داده شده به واردکنندگان گوشی موبایل مشخص شود، طرح رجیستری تبلت را اعمال می کنند.

منتظر هستیم مشکل پیش آمده در بازار گوشی تلفن همراه حل شود و در غیر این صورت امکان تعمیم طرح رجیستری برای تبلت وجود ندارد؛ چرا که واردکنندگان تبلت نیز همین واردکنندگان موبایل هستند و دولت باید تکلیف آنها را برای دادن ارز دولتی مشخص کند.

امکان جا به جایی اینترنت و تلفن ثابت فراهم شد

با راه اندازی سیستم تلفن ثابت شرکت آسیاتک، امکان انتقال و استفاده از شماره های تماس ثابت در سراسر کشور فراهم شد.

به گزارش زومیت، با توجه به اینکه یکی از دغدغه های مردم در زمان نقل مکان، جابه جایی شماره ی تلفن ثابت و اینترنتی است که روی این خطوط مورد استفاده قرار می گیرد، آسیاتک در سرویس جدید خود این مشکل را برطرف کرده است. محمد علی یوسفی زاده، مدیرعامل شرکت آسیاتک در این باره گفت: یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم از دیرباز در هنگام جابه جایی منازل یا محل کار، تغییر شماره های تلفن ثابت و سرویس اینترنت ثابت بوده است. بسیاری از صاحبان مشاغل خرد و کلان، به دلیل استفاده ی چندین ساله از شماره های تماس ثابت و مشخص و صرف بودجه های کلان تبلیغاتی در جهت شناخت مردم و مشتریان از شماره های آنان، در هنگام جابه جایی محیط کار با مشکلات فراوانی رو به رو می شوند.

با استفاده از سرویس تلفن ثابت «آسیاتل» و اینترنت ثابت و پرسرعت ADSL و یا TD-LTE شرکت آسیاتک، این دغدغه برای همیشه به فراموشی سپرده شده و همگان می توانند سرویس اینترنت ثابت و شماره های تلفن ثابت خود را به هر کجای کشور ایران که تمایل داشته باشند، منتقل کنند. امکان جابه جایی شماره تلفن یا تلفن های ثابت ترابردپذیر به همراه جابه جایی اینترنت پرسرعت ثابت، یکی از اصلی ترین مزیت های سرویس های جدید آسیاتک است.

مدیر عامل آسیاتک از دو نوع امکان پاسخ گویی به تلفن آسیاتل به عنوان یکی دیگر از مزیت های این سرویس خبر داد و افزود: «مخاطبین می توانند تلفن های ثابت آسیاتل را با نصب اپلیکیشن خاص این سرویس با درصد ایمنی بالا روی گوشی های موبایل خود پاسخ داده یا در صورت تمایل، از گوشی های تلفن نسل جدید VOIP استفاده کنند.» وی ادامه داد: یکی از مزایای منحصر به فرد سرویس آسیاتل، امکان استفاده و مکالمه ی همزمان دو نفر از یک شماره تلفن (دوکاناله بودن) این سرویس است. به نحوی که دو نفر همزمان از یک خانه یا محل کار می توانند در یک زمان با دو خط دیگر مکالمه کرده یا پاسخگوی دو تلفن همزمان باشند.

هزینه های سرویس آسیاتل بسیار منطقی و مبتنی بر یک سرویس بسیار باکیفیت و مقرون به صرفه است؛ در این سرویس، کلیه ی تماس های آسیاتل به آسیاتل با بسته های تشویقی به صورت رایگان محاسبه شده و محاسبه هزینه های تماس آسیاتل به سایر خطوط تلفن از جمله مخابرات، همچون هزینه های سایر خطوط خواهد بود.

مدیرعامل آسیاتک درخصوص سرویس آسیاتل تاکید کرد: «این سرویس برای شرکت ها، کارخانه ها و سازمان هایی که دارای مراکز تماس یا خطوط متعدد تماس داخلی یا خارج از سازمان هستند، با توجه به  تکنولوژی جدید آن بسیار حائز اهمیت و کاربردی بوده و این مراکز می توانند علاوه بر دریافت خطوط متعدد با شماره های بسیار رند، از امکاناتی همچون رایگان بودن تماس های داخلی، رایگان بودن تماس با نمایندگی های سراسر کشور دارای سرویس آسیاتل، در اختیار داشتن مالکیت شماره های آسیاتل نمایندگی ها در صورت جابه جایی یا قطع ارتباط با آن ها و امکانات متعدد دیگر بهره مند شوند.»

وی در پایان از امکان برقراری سرویس آسیاتل همزمان با ثبت نام و امکان پشتیبانی ۲۴ساعته و مدیریت پنل کاربری مصرف توسط صاحبان سرویس به عنوان دیگر مزایای مهم آسیاتل نام برد و تاکید کرد: استفاده از سرویس آسیاتل و اینترنت ثابت آسیاتک به عنوان برترین اپراتور اینترنت ثابت کشور به آدرس http://www.asiatech.ir، گام مهمی در جهت ارتقای تکنولوژی ارتباطی نسل نو و کیفیت سرویس در کشور است.

رگلاژ: مبتکر ارائه خدمات تعمیر خودرو آنلاین و مشاوره فنی و تلفنی رایگان

رگلاژ، مرجع آنلاین تعمیرات ماشین، مکانیکی های خودرو و رزرو تعمیرگاه های معتبر کشور است. کارواش های سیار و خدمات سیار تعمیرات خودرو به زودی در رگلاژ امکان پذیر است.

چگونه در همه جای ایران مشکل خودروی خود را حل کنیم؟

به گزارش زومیت، رگلاژ، کامل ترین سایت آنلاین خدمات خودرو و یافتن تعمیرگاه های کشور در نزدیکی محل زندگی یا محل خرابی خودرو شماست. تنها کافی است در هر کجا که خودرو  خراب شد و از حرکت ایستاد، با ما تماس بگیرید و اول با مشاوره فنی ما به صورت رایگان صحبت کنید، اطلاعات بگیرید و بعد از آن اگر مشکل حل نشد، به راحتی از ما تعمیرگاه رزرو کنید و بقیه ی کار را به ما بسپارید.

خدمات ما شامل: معرفی تعمیرگاه های تهران و تمامی شهرستان های ایران، مشاوره فنی آنلاین به صورت تلفنی و چت آنلاین از سایت، درخواست خرید لوازم یدکی به صورت عمده و تکی، سرویس های دوره ای تعویض روغن و فیلتر، لنت ترمز، باتری، پنچرگیری، تیوبلس و کارواش را ارائه می کند که هفته به هفته در حال افزایش نوع سرویس های خود هستیم.

مزایای استفاده از رگلاژ برای صاحبان خودرو

سرویس های ارائه شده در رگلاژ جهت آسایش و آرامش مردم عزیز کشورمان فراهم شده است تا خدمات بسیاری را به راحتی دریافت کنید.

در زیر به برخی از مزایای استفاده از رگلاژ اشاره شده است:

صرفه جویی در زمان و مدیریت زمان

با رگلاژ دیگر احتیاجی به مراجعه ی حضوری به مکانیکی خودرو نخواهید داشت و در کمتر از چند ثانیه می توانید نزدیکترین تعمیرگاه اتومبیل را بیابید.

راهنمایی و مشاوره رایگان

با کمک کارشناسان فنی ما دیگر نگران تشخیص مشکل اتومبیل خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی خودرو نخواهید بود.

یافتن نزدیکترین تعمیرگاه و رزرو آنلاین هزاران تعمیرگاه در سراسر کشور

با داشتن اطلاعات دقیق بیش از بیست هزار تعمیرگاه در سراسر کشور می توان به افرادی که در یافتن تعمیرگاه خودرو معتبر نیاز به کمک دارند، به طور رایگان یاری رساند. وب سایت رگلاژ اعلام کرده است در صورتی که خودروی شما در هر کجای ایران دچار مشکل شد، با ما تماس بگیرید تا به صورت رایگان در کنار شما باشیم؛ با ارائه ی مشاوره فنی، یافتن تعمیرکار سیار، ارسال یدک کش و رزرو نزدیکترین تعمیرگاه معتبر و ده ها خدمات دیگر در حوزه ی خودرو.

روز ، ساعت و محل تعمیرگاه خودرو مورد نظر را برای سرویس دلخواهتان، همین حالا رزرو کنید

نحوه یافتن مشکل خودرو

اگر خودروی شما دچار مشکلی شود که در حال حاضر نمی دانید چیست، یا سعی دارید آن را جدی نگیرید یا فکر می کنید به تعمیرگاهی که می تواند به شما در امر شناسایی مشکل کمک کند، مراجعه می کنید؛ اگر خودروی شما در حین مسافرت و در شهری که نمی شناسید، دچار مشکل فنی شود چه می کنید؟ باید پرسجو کنید و به تعمیرگاهی که به شما معرفی می شود، اعتماد کنید. یک راه دیگر می تواند این باشد که یک وب سایت و سازمان مرجع وجود داشته باشد که بتوان از آن مرجع به طور رایگان در مورد مشکل خودرو و یا معرفی یک تعمیرگاه مشاوره گرفت؛ رگلاژ این نیاز شما را برآورده کرده است.

تخفیفات فوق العاده برای تعمیرگاه ها

رگلاژ اعلام می کند که  تخفیفات موجود در تعمیرگاه های کشور را جمع آوری و در صفحه تخفیفات اعلام می کنند. آنها پیشنهاد دادند در صورتی که خودروی شما نیاز به تعمیر دارد، به صفحات تخفیفات رگلاژ سری بزنید تا تعمیر با کیفیت را با قیمت کمتر انجام دهید.

استعلام تمام قطعات یدکی

در صورتی که کیفیت قطعه مصرفی پایین باشد، خودرو پس از مدت کوتاهی دچار مشکل شده و چه بسا هزینه های بیشتری را برای صاحب خودرو به بار بیاورد. رگلاژ با شناسایی بهترین برندهای قطعات و همکاری افراد کارشناس، خرید قطعات ماشین با کیفیت و فروشندگان لوازم یدکی معتبر را که قطعات معتبر ارائه می دهند، به ایرانیان معرفی می کند و برایشان تهیه می کند.

نصب اپلیکیشن:

تنها کافی است اپلیکیشن را نصب کنید و با چند کلیک به راحتی خودرو خود را به تعمیرگاه ماشین انتخابی بسپارید

رگلاژ، دارای اپلیکیشن اختصاصی نیز است که می توان از وب سایت رگلاژ، کافه بازار یا گوگل پلی دانلود و استفاده کرد. با داشتن اپلیکیشن، دیگر احتیاجی به مراجعه ی حضوری به تعمیرگاه ها نخواهید داشت و در کمتر از چند ثانیه، نزدیکترین تعمیرگاه اتومبیل را خواهید یافت. تنها کافی است اپلیکیشن را نصب کنید و  با چند کلیک، روز، ساعت، خدمت مورد نظر و محل تعمیرگاه را به راحتی مشخص کنید و خودروی خود را به ما بسپارید.

واتساپ در صدد حذف فایل های بکاپ‌ قدیمی کاربران است

واتساپ به تازگی اعلام کرده است که داده های پشتیبان گیری شده ی کاربران این پیام رسان را که از زمان به روزرسانی آن ها بیش از یک سال می گذرد، از گوگل درایو حذف خواهد کرد.

به گزارش زومیت، واتساپ در حال تغییر شیوه ی پشتیبان گیری از داده های کاربرانش است. این پیام رسان به منظور یکپارچگی و دسترس پذیری بیشتر، از گوگل درایو برای ذخیره ی داده های پشتیبان گیری شده استفاده می کند. اما اکنون خبر می رسد که بکاپ یا پشتیبان ها از این پس فضای ذخیره سازی محدود و با ارزش گوگل درایو کاربران را اشغال نخواهند کرد. واتساپ در بیانیه ای که به تازگی منتشر شده، اعلام کرده است که پشتیبان های واتساپ از تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۸ دیگر در سهمیه ی گوگل درایو کاربر حساب نمی شوند.

با این حال، نکته ی مهمی که کاربران اندروید واتساپ باید بدان توجه کنند، آن است که واتساپ داده های ذخیره شده ای را که در بیش از یک سال گذشته به روزرسانی نشده اند، از گوگل درایو حذف خواهد کرد. در نتیجه، کاربران برای به روزرسانی اطلاعات پشتیبان گیری شده ی خود تا ۱۲ نوامبر فرصت خواهند داشت و پس از آن، تمام انواع داده ها از جمله پیام ها، تصاویر و ویدئوهایی که از به روزرسانی آن ها بیش از یک سال گذشته باشد، به صورت خودکار حذف خواهند شد.

به منظور پشتیبان گیری از داده های خود در واتساپ می توانید پس از باز کردن اپلیکیشن این پیام رسان به مسیر Settings > Chats > Chat Backup مراجعه کنید. کاربران واتساپ در سیستم عامل iOS با خطر حذف داده های خود مواجه نیستند؛ زیرا فیسبوک قبلا به منظور پشتیبان گیری از داده های واتساپ در آی کلاود، قراردادی را با اپل به امضا رسانده است.

رمزنگاری سر تا سری به مکالمات اسکایپ افزوده شد

طبق اعلام مایکروسافت، پیامرسان اسکایپ از این پس از رمزنگاری سر تا سری یا end to end پشتیبانی می کند.

به گزارش زومیت، در ماه ژانویه سال جاری میلادی بود که تیم اسکایپ از آزمایش رمزنگاری سر تا سری برای پیام رسانشان خبر دادند. حال این ویژگی در دسترس تمام کاربران این پیام رسان در پلتفرم های iOS، اندروید، لینوکس، مک و ویندوز دسکتاپ قرار گرفته تا افراد با امنیت بیشتری مکالمات و گفتگوهای خود را انجام دهند.

با این حال، این ویژگی تنها از طریق بخش گفت و گوی خصوصی (Private Conversation) در دسترس قرار دارد که فعال سازی آن از طریق پروفایل شخصی که قصد گفتگو با آن را دارید، صورت می پذیرد. پس از انتخاب این گزینه ی دریافت کننده ی پیام یک لینک دعوت برایش ارسال می شود که با کلیک روی آن، هر تماس و پیامی که بعد از آن بین شما و شخص مورد نظر رد و بدل شود، از سر تا سری رمزنگاری می شود.

با این حال برخی محدودیت ها نیز در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال، هر کاربر به صورت همزمان تنها می تواند یک گفتگوی خصوصی را روی دستگاهش فعال کند؛ همچنین در طی مکالمه کاربر می تواند از دستگاه دیگری نیز استفاده کند؛ اما تمام محتویات ارسال شده و دریافتی تنها از طریق همان دستگاه قابل دسترسی است و برخلاف حالت عادی، پیام هایتان با دستگاه های دیگر همگام سازی نمی شود.

پیش از این نیز اسکایپ گونه های مختلفی از رمزنگاری را در پلتفرم خود پیاده سازی کرده بود؛ ولی تا قبل از امروز رمزگذاری سر تا سری هرگز در این پیام رسان وجود نداشت. حال به لطف این سیستم کاربران با خیالی راحت تر و ایمنی بیشتر می توانند صحبت های مهم را در فضای مجازی انجام دهند و ترس کمتری از رصد شدن توسط شخص ثالث داشته باشند. اگر با اصطلاح سر تا سری آشنایی ندارید، باید بگوییم که در این شیوه، محتوای ارسالی تنها توسط فرستنده و دریافت کننده قابل خواندن است.

تاکنون پیامرسان هایی چون آی مسیجِ اپل، مسنجرِ فیس بوک و واتساپ از این شیوه استفاده می کردند که از این پس اسکایپ نیز به جرگه ی آن ها خواهد پیوست.

گوگل در حال توسعه‌ اپلیکیشن پادکست جدیدی به نام Shortwave است

گوگل قصد دارد به زودی اپلیکیشن پادکست جدیدی به نام Shortwave را به بازار معرفی کند.

به گزارش زومیت، گوگل، بی سروصدا مشغول توسعه و تست نمونه ی اولیه و آزمایشگاهی اپلیکیشن پادکست جدیدی به نام Shortwave است. این برنامه ی جدید به کاربران کمک می کند تا بتوانند فایل های صوتی را جستجو و پخش کنند؛ و در صورت تمایل لینک های مربوط به فایل های صوتی را با دیگران به اشتراک بگذارند.

در فایل تجاری منتشر شده در مورد این برنامه، فرمت و نوع فایل صوتی که می توان از طریق این برنامه بدان دسترسی پیدا کرد مشخص نشده است؛ ولی یکی از نمایندگان گوگل اعلام کرد که تمرکز برنامه، بر محتوای کلمات گفتاری بنا نهاده شده است. باوجودی که گوگل در اپلیکیشن های قبلی پادکست خود، ویژگی هایی همچون انتخاب هوشمند، ترجمه و دیگر ویژگی های مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کرده بود؛ ولی تا این لحظه ، اطلاعات کمی در مورد این اپلیکیشن جدید منتشر  شده است.

سخنگوی گوگل تاکید کرد که برنامه ی جدید در انکوباتور Area ۱۲۰ شرکت در حال توسعه است و به  هیچ یک از محصولات موجود گوگل ارتباطی ندارد.

سخنگوی گوگل در ادامه ی صحبت های خود گفت: پروژه های بسیاری در Area ۱۲۰ در جریان است و برنامه ی Shortwave نیز یکی از آنها است. این اپلیکیشن پادکست جدید به کاربران کمک می کند تا بتوانند با روش های جدیدی فایل های صوتی را جستجو و مورد استفاده قرار دهند. این برنامه نیز، همانند پروژه های دیگر Area 120 در مراحل تست اولیه ی خود قرار دارد و به همین دلیل اطلاعات زیادی در مورد آن منتشر  نشده است.

گوگل در ماه ژوئن (خردادماه) و تقریبا یک ماه قبل از تاریخ فایل منتشر شده، اپلیکیشن پادکست اندرویدی فعلی خود را منتشر کرده است؛ که از ویژگی هایی همچون یکپارچه سازی عمیق و همگام سازی با گوگل اسیستنت برخوردار است. هنوز مشخص نیست که برنامه ی جدید Shortwave، چه تفاوت هایی با برنامه ی فعلی دارد؛ هرچند احتمال دارد هر کدام از اپلیکیشن ها به صورت جداگانه توسعه یافته باشند.

استفاده از گوگل اسیستنت روی تلویزیون‌ های هوشمند ال جی فراگیر می شود

ال جی، امکان استفاده از گوگل اسیستنت روی تلویزیون های هوشمند را علاوه بر کاربران امریکایی برای کاربران برخی کشورهای دیگر فراهم می کند.

به گزارش زومیت، پیش از این، کاربران از گوگل اسیستنت روی گوشی های هوشمند خود بهره می بردند و می توانستند تلفن همراهشان را به هر جایی که می روند، با خود ببرند. کم کم شاهد حضور گوگل اسیستنت در سخت افزارهای مختلفی بودیم. در حال حاضر استفاده از دستیار گوگل روی اسپیکرهای هوشمند، هدفون های هوشمند و برخی لوازم خانگی هوشمند امکان پذیر است.

تلویزیون جدید هوشمند ال جی نیز از گوگل اسیستنت پشتیبانی می کند. ال جی در نمایشگاه CES 2018 اعلام کرد که قصد دارد نسل بعدی تلویزیون های هوشمند خود را با امکان پشتیبانی از دستیار گوگل به بازار عرضه کند. در همین راستا، ابتدا تلویزیون های ۲۰۱۸ سری هوش مصنوعی تین کیو در ایالات متحده با گوگل اسیستنت معرفی شدند؛ که امکان برقراری ارتباط و تعامل با دستیار گوگل را از طریق میکروفون از راه دور برای کاربران مهیا می کنند.

طبق روال همیشگی ال جی، انتظار می رود این امکان جدید برای کاربران سایر کشورها نیز فراهم شود. اطلاعات بیشتری در مورد سایر کشورها در دسترس نیست و مشخص نیست چه کشورهای دیگری امکان استفاده از گوگل اسیستنت را روی تلویزیون های هوشمند ال جی خواهند داشت.

در گزارش اخیر LG، به وضوح نام کشورهای استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، کره جنوبی، اسپانیا و انگلیس، به عنوان کشورهایی که گوگل اسیستنت را روی تلویزیون های هوشمند ال جی دریافت می کنند؛ ذکر شده است. طی چند هفته ی آینده، کاربران تلویزیون های هوشمند در این کشورها می توانند از Google Assistant بهره ببرند. احتمال آن می رود که در سه ماهه ی چهارم سال ۲۰۱۸ این قابلیت در تمامی کشورهای ذکر شده در اختیار کاربران قرار گیرد.

علاوه بر این، ال جی قصد توسعه ی امکان اتصال گوگل هوم به تلویزیون های مبتنی بر هوش مصنوعی را دارد. در حال حاضر در چندین کشور انگلیسی زبان، این قابلیت در دسترس کاربران قرار گرفته است. این قابلیت قبل از پایان سال جاری میلادی در اختیار کاربران کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن و کره جنوبی قرار خواهد گرفت.

گلکسی جی 2 کور معرفی شد؛ نخستین گوشی مبتنی بر اندروید گو سامسونگ

سامسونگ به تازگی از گوشی گلکسی جی ۲ کور برای بازار هند و مالزی رونمایی کرده است؛ این گوشی هوشمند قرار است به باتری ۲۶۰۰ میلی آمپرساعتی مجهز باشد.

به گزارش زومیت، سامسونگ اخیرا با رونمایی رسمی از گلکسی جی ۲ کور اعلام کرده  است که این دستگاه، نخستین گوشی این شرکت است که از اندروید گو بهره می برد. Go، نسخه ی سبک تر سیستم عامل اندروید است که اپلیکیشن های گوگل روی آن حجم کمتری دارند و به طور کلی برای گوشی های پایین رده طراحی شده است. گفتنی است که Galaxy J2 Core از رابط کاربری مخصوص سامسونگ استفاده خواهد کرد. موضوع مهم این است که سیستم عامل این گوشی، بر پایه ی اندروید ۸.۱ اوریو است؛ نه اندروید ۹ پای.

از بین مشخصات گلکسی جی ۲ کور می توان به مواردی مثل نمایشگر LCD با وضوح تصویر ۹۶۰ در ۵۴۰، پردازنده ی اکسینوس ۷۵۷۰، باتری ۲۶۰۰ میلی آمپر ساعتی، دوربین اصلی ۸ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم F/2.2، دوربین سلفی ۵ مگاپیکسلی با گشودگی دیافراگم F/2.2، یک گیگابایت رم و ۸ گیگابایت حافظه ی داخلی اشاره کرد.

بد نیست بدانید که با این گوشی نمی توانید بازی محبوب فورتنایت را اجرا کنید؛ با این حال چون در این دستگاه از نسخه ی Go اندروید استفاده شده، هم فضای داخلی بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد، هم فضای کمتری از رم اشغال می شود و هم باتری می تواند مدت زمان بیشتری دوام بیاورد.

سامسونگ، عرضه ی گلکسی جی ۲ کور را از هفته ی گذشته در بازار هند و مالزی آغاز کرده است؛ تاکنون جزئیاتی در رابطه با قیمت دقیق این دستگاه در دسترس قرار نگرفته است. گفتنی است که مدل معمولی گلکسی جی ۲ با مشخصاتی قدرتمندتر از جی ۲ کور، قیمت اندکی بیشتر از ۱۰۰ دلار داشت. با در نظر گرفتن این موضوع، می توان انتظار قیمتی کمتر از ۱۰۰ دلار را برای گلکسی جی ۲ کور داشت.

شیائومی پوکوفون F1 رونمایی شد؛ اسنپدراگون 845 و قیمت ۳۰۰ دلاری

شیائومی جدیدترین گوشی هوشمند خود را از سری پوکوفون و با نام Pocophone F1 رونمایی کرد. شیائومی در نظر دارد تا تنوع محصولات خود را با سری پوکوفون افزایش دهد.

به گزارش زومیت، شیائومی گوشی هوشمند پوکوفون F1 را که در هفته های اخیر شاهد انتشار اخبار متعددی از آن بودیم، رونمایی کرد. پوکوفون F1 که در واقع پوکو F1 نام دارد، از قیمت معقول و قابلیت هایی در حد و اندازه ی یک گوشی هوشمند پرچمدار بهره می برد. براساس اطلاعات ارائه شده، ارزان ترین نسخه ی پوکو F1 فقط ۳۰۰ دلار قیمت خواهد داشت.

از ویژگی های این گوشی  هوشمند باید به بهره گیری از نمایشگر ال سی دی ۶.۱۸ اینچی با رزولوشن فول  اچ دی پلاس یا ۲.۲۴۶ در ۱.۰۸۰ پیکسل با بریدگی بالای نمایشگر اشاره کرد. در پوکو F1 یک سنسور مادون قرمز برای پشتیبانی از تشخیص چهره در بریدگی نمایشگر قرار دارد. شیائومی تنها به این نکته که نمایشگر گوشی با استفاده از گوریلا گلس محافظت می شود، بسنده کرده و مشخص نیست که نسخه ی مورد استفاده چیست.

همانطور که اشاره کردیم، پردازنده ی مورد استفاده در پوکو F1 اسنپدراگون ۸۴۵ است که از وجود ۸ هسته ی پردازشی با فرکانس ۲.۸ گیگاهرتزی و پردازنده ی گرافیکی آدرنو ۶۳۰ بهره می برد. از دیگر ویژگی های این گوشی هوشمند باید به حافظه ی رم ۶ و ۸ گیگابایتی اشاره کرد. شیائومی پوکو F1 با حافظه های داخلی ۶۴، ۱۲۸ و ۲۵۶ گیگابایتی راهی بازار خواهد شد.

Xiaomi در پوکو F1 از وجود یک دوربین دوگانه با بهره گیری از سنسور های ۱۲ و ۵ مگاپیکسلی در پشت گوشی استفاده کرده است. با توجه به مشخصات ظاهری دوربین اصلی پوکو F1 می توان حدس زد که دوربین دوگانه پشتی از همان ماژول های مورد استفاده در می 8 اس ای بهره می برد که شامل سنسور IMX363 سونی با سایز ۱.۴ میکرومتری برای هر پیکسل و لنز با دیافراگم F/1.9 می شود.

دوربین سلفی این گوشی نیز شامل یک سنسور ۲۰ مگاپیکسلی و لنزی با دیافراگم F/2.0 می شود. این دوربین در کنار سنسور مربوط به شناسایی چهره در ناچ قرار دارد. ماژول ها و فرایند شناسایی چهره ی Poco F1 شبیه به Mi 8 شیائومی است. براساس اطلاعات ارائه شده، پوکو F1 با استفاده از سنسور مادون قرمز، چهره را اسکن کرده و سپس یک لنز جدا اطلاعات مربوط به بازتاب نور چهره را می خواند.

شیائومی پوکو F1 همراه با رابط کاربری MIUI 9.6 مبتنی بر اندروید اوریو راهی بازار می شود که البته یک رابط کاربری شخصی سازی شده برای سری پوکو است. از جمله ی تغییرات اعمال شده می توان به همراه داشتن یک تم جدید مختص پوکو اشاره کرد که ظاهری شبیه به نوا لانچر دارد. انتظار می رود در آینده ی بسیار نزدیک شاهد انتشار به روزرسانی MIUI 10 برای این گوشی  هوشمند باشیم.

شیائومی یک باتری با ظرفیت ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعت را با پشتیبانی از فناوری ۱۸ واتی QC 3.0 در دل این گوشی قرار داده است. اسپیکر پوکو F1 از نوع استریو است که شامل یک اسپیکر در محل بلندگوی مخصوص مکالمات و دیگری در پایین می شود. شیائومی مدعی است که با بهره گیری از تکنولوژی موسوم به LiquidCool نباید از بابت داغ شدن گوشی در زمان اجرای بازی ها نگران بود.

پوکوفون در سه رنگ مشکی گرافیتی، آبی استیلی و قرمز راهی بازار می شود. البته نسخه ی چهارمی از این گوشی نیز وجود دارد که با عنوان Armored Edition که در برابر خراش و سقوط مقاوم تر است، راهی بازار خواهد شد.

شیائومی اعلام کرده که نسخه ی مجهز به حافظه ی رم ۶ و حافظه ی داخلی ۶۴ گیگابایتی با برچسب قیمت ۳۰۰ دلاری راهی بازار خواهد شد. همچنین باید به نسخه ی مجهز به حافظه ی رم ۶ گیگابایتی و حافظه ی داخلی ۱۲۸ گیگابایتی اشاره کرد که ۳۴۵ دلار و نسخه ی مجهز به حافظه ی رم ۸ گیگابایتی و حافظه ی داخلی ۲۵۶ گیگابایتی با قیمت ۴۱۵ دلار راهی بازار خواهد شد. نسخه ی Armored Edition با حافظه ی رم ۸ گیگابایتی و حافظه ی داخلی ۲۵۶ گیگابایتی ۴۳۰ دلار قیمت خواهد داشت. البته این قیمت ها مختص بازار هند بوده و شیائومی هفته ی آینده قیمت های جهانی این گوشی هوشمند را اعلام خواهد کرد.

گوشی هوشمند اوپو آر 17 پرو با دو باتری و دوربین سه گانه معرفی شد

گوشی هوشمند Oppo R17 Pro با دوربین سه گانه پشتی، دو باتری و بریدگی نمایشگر قطره ای معرفی شد.

به گزارش زومیت، اوایل ماه جاری، شرکت چینی اوپو گوشی هوشمند R17 خود را معرفی کرد. گوشی یادشده، اولین دستگاهی است که صفحه نمایش آن با لایه ای از جنس گوریلاگلس ۶ محافظت می شود. این شرکت، برادر بزرگتر گوشی R17 را نیز پیش از این یعنی ۲۳ اوت معرفی کرد. گوشی جدید که Oppo R17 Pro نام دارد، به یک نمایشگر ۶.۴ اینچی از نوع امولد مجهز شده و نسبت صفحه نمایش به بدنه ی آن ۹۱.۵ درصد است. این دستگاه از پردازنده  ی اسنپدراگون ۷۱۰ بهره می برد. چیپست مورد اشاره، هشت هسته ی پردازشی دارد و فرکانس کاری هسته های آن روی ۲.۲ گیگاهرتز تنظیم شده  است. پردازش های گرافیکی گوشی جدید اوپو نیز برعهده ی آدرینو ۶۱۶ است. از دیگر مشخصات اوپو آر 17 پرو می توان به ۸ گیگابایت رم و ۱۲۸ گیگابایت حافظه ی داخلی ذخیره سازی آن اشاره کرد.

مدل پرو نیز همانند مدل استاندارد R17 از بریدگی نمایشگر قطره ای بهره می برد. در بخش پشتی این محصول شاهد به کارگیری سیستم دوربین سه گانه هستیم که شامل یک لنز ۲۰ مگاپیکسلی مجهز به لرزش گیر اپتیکال، یک لنز ۱۲ مگاپیکسلی و یک لنز سه بعدی استریو است. لنز سوم به منظور ایجاد جلوه  های واقعیت افزوده مورد استفاده قرار می گیرد. در کنار این دوربین سه گانه، نوع رنگ بدنه ی گوشی ما را به یاد گوشی هوشمند پی ۲۰ پرو  هواوی می اندازد. اوپو R17 Pro به سنسور اثر انگشت زیر نمایشگر نیز مجهز شده است. بدین ترتیب برای باز کردن قفل دستگاه، کافیست انگشت خود را روی ناحیه ی مشخص شده در نمایشگر قرار دهید؛ تا عملیات شناسایی انجام و قفل گوشی باز شود.

گوشی هوشمند اوپو R17 پرو به دو باتری با ظرفیت ۱۸۵۰ میلی آمپر ساعتی مجهز شده و این یعنی مجموع ظرفیت باتری این دستگاه ۳۷۰۰ میلی آمپرساعت است. استفاده از دو باتری مجزا، کاربران را قادر خواهد ساخت تا بتوانند تنها در عرض ۱۰ دقیقه این گوشی هوشمند را ۴۰ درصد شارژ کنند. شایان ذکر است که گوشی مورد بحث از سیستم شارژ سریع شرکت اوپو موسوم به VOOC بهره می برد.

قیمت و زمان عرضه ی گوشی اوپو R17 Pro به بازار هنوز مشخص نیست و به نظر نمی رسد اوپو برنامه ای برای فروش این محصول در آمریکا داشته باشد.

با تبلت های اقتصادی و میانرده جدید لنوو آشنا شوید

لنوو دست به معرفی پنج تبلت اندرویدی جدید زده که در گروه تبلت های اقتصادی و میان رده قرار می گیرند.

به گزارش زومیت، تبلت های اندرویدی در چند سال اخیر آن چنان مورد استقبال قرار نگرفته اند؛ اما نمی توان گفت که دوران آن ها به پایان رسیده است. شرکت چینی لنوو، با معرفی پنج تبلت اندرویدی جدید اقدام به به روزرسانی محصولات سال گذشته ی خود کرده است.

این تبلت ها به سه گروه تقسیم می شوند. تبلت های سری E که در رده ی اقتصادی قرار می گیرند و در سه اندازه ی ۷، ۸ و ۱۰ اینچی عرضه می شوند. تبلت میان رده ی ام ۱۰ (M10) نیز از نمایشگر ۱۰ اینچی استفاده می کند. آخرین عضو این مجموعه هم تبلتی با نام پی ۱۰ (P10) و با نمایشگر ۱۰ اینچی است که از نظر مشخصات فنی بالاتر از ام ۱۰ قرار می گیرد.

با توجه به مشخصات فنی این تبلت ها، هیچ کدام از آن ها دارای مشخصات جذابی نیستند. در واقع، این تبلت ها می توانند نقش محصولاتی مناسب را برای خانواده ها بازی کنند؛ اما چندان قدرتمند نیستند که برای تولید محتوا مناسب باشند.

خوشبختانه قیمت این تبلت های جدید نیز کاملا با مشخصات آن ها تطابق دارد. تبلت ای ۷ (E7) ارزان ترین محصول این مجموعه است که با قیمت ۷۰ دلار و در ماه اکتبر عرضه خواهد شد. شایان ذکر است که ای ۷ تنها از طریق فروشگاه های والمارت به فروش می رسد. محصول بعدی از سری E نیز ای ۸ (E8) نام دارد که برچسب قیمت ۱۰۰ دلاری برای آن در نظر گرفته شده است و هم اکنون امکان خرید آن از طریق والمارت وجود دارد. آخرین تبلت از سری E نیز ای ۱۰ (E10) نامیده شده که از ماه اکتبر و با قیمت ۱۳۰ دلار به فروش می رسد.

Lenovo در رابطه با قیمت گذاری و زمان عرضه ی دو تبلت ام ۱۰ و پی ۱۰ حرفی به میان نیاورده است. اما قول داده که امکان پیش سفارش آن ها در فصل زمستان فراهم شود.

ویندوز 95 را در قالب اپلیکیشنی جداگانه تجربه کنید

به لطف اپلیکیشنی جدید، کاربران می توانند ویندوز ۹۵ را بدون نیاز به نصب سیستم عامل و در قالب یک برنامه ی جداگانه تجربه کنند.

به گزارش زومیت، به تازگی اپلیکیشن جدیدی در دسترس کاربران قرار گرفته که تجربه ی استفاده از ویندوز ۹۵ را به ارمغان می آورد. اگر حاضر به خرج کردن ۲۰۰ مگابایت از حجم اینترنت خود باشید، می توانید سیستم عامل خاطره انگیز مایکروسافت را در قالب برنامه ای جداگانه دریافت کنید.

این اپلیکیشن که Electron نام دارد؛ توسط توسعه دهنده ای با نام فلیکس ریزبرگ توسعه یافته و از طریق گیت هاب برای سیستم های عامل ویندوز، مک و لینوکس منتشر شده است. مشخص نیست که آیا مایکروسافت در روند توسعه ی این برنامه دخالتی داشته است یا خیر؟

با این حال، خوب است بدانید که تمام ویژگی های Windows 95 در این اپلیکیشن به مانند نسخه ی اصلی سیستم عامل یادشده عمل نمی کنند؛ از این رو نباید انتظار، برنامه ای با کارکرد کاملِ ویندوز ۹۵ باشد. برنامه هایی مانند نوت پد، اینترنت اکسپلورر و بازی های پیش فرض، توانایی دسترسی به اینترنت را ندارند.

افزون بر مورد فوق، بازی کلاسیک Space Cadet Pinball نیز از سیستم عامل حذف شده است؛ اما FreeCell و Solitaire همچنان به قوت خود باقی هستند.

حال با تمامی این اوصاف، اگر بی حدومرز دلتنگ روزهای گذشته ی ویندوزی هستید؛ اکنون بهترین زمان برای بازگشت به بازه ای است که autoexec.bat و BSODها بخشی از ویندوز بودند.

کوالکام تایید کرد؛ اسنپدراگون 855 لیتوگرافی هفت نانومتری خواهد داشت

کوالکام تأیید کرده است که شرکت تایوانی TSMC تراشه ی آتی این شرکت را با فناوری ساخت هفت نانومتری تولید خواهد کرد.

به گزارش زومیت، کوالکام تأیید کرده است که شایعاتی که در خصوص ساخت اسنپدراگون ۸۵۵ توسط TSMC با لیتوگرافی هفت نانومتری مطرح شده بود، حقیقت دارد و تولید محدود این تراشه به زودی آغاز می شود. همچنین، نمونه هایی از این تراشه برای شرکت هایی که مشتری آن بوده اند ارسال شده است.

پیش از این نیز تأیید شده بود که مودم های X24 و X50 نیز با فناوری ساخت هفت نانومتری ساخته خواهند شد. X50 قرار است یکی از اولین مودم های 5G باشد که به بازار عرضه می شود.

تراشه ی اسنپدراگون 855 عملکرد بهتر، مصرف باتری بهینه تر و البته پردازشگر داخلی هوش مصنوعی را به همراه خواهد داشت. البته کوالکام هنوز نام این تراشه، یعنی اسنپدراگون ۸۵۵ را تأیید نکرده است. گمانه زنی هایی مبنی بر احتمال تغییر روش نامگذاری تراشه های کوالکام وجود دارد و بر این اساس، ممکن است شرکت آمریکایی برای تمایز قائل شدن بین تراشه های گوشی هوشمند و تراشه های لپ تاپ خود، روند نامگذاری اش را تغییر دهد.

در هر صورت، اگر خوش بین باشیم؛ گوشی های هوشمند مجهز به تراشه ی جدید Qualcomm احتمالا در سه ماهه ی اول سال ۲۰۱۹ رونمایی خواهند شد.

پژوهشگران موفق به ساخت باتری لیتیوم یون غیر قابل‌ اشتعال شدند

محققان دانشگاه راچستر باتری های لیتیوم-یون جدیدی را طراحی کرده اند که گفته می شود هرگز آتش نمی گیرند.

به گزارش زومیت، باتری های لیتیوم-یون امروزه در محصولات بسیار زیادی از جمله گوشی های هوشمند، ماشین های الکتریکی و حتی مریخ نورد کنجکاوی مورد استفاده قرار می گیرند و متاسفانه بسیار ناپایدارند؛ این باتری ها درصورت آسیب دیدن، می توانند موجب سوختگی، آتش گرفتن خانه و حتی سقوط هواپیما شوند. خوشبختانه به تازگی محققان ادعا کرده اند که موفق به ساخت نوعی باتری لیتیوم-یون جدید شده اند که این مشکلات بزرگ را به فراموشی می سپارد.

در یک باتری لیتیوم-یون معمولی، دو الکترود داخلی به وسیله ی یک قطعه پلاستیک نازک از هم جدا می شوند؛ اگر این صفحه ی نازک از بین برود، الکترودهای منفی و مثبت با هم برخورد می کنند و در نتیجه ی این امر، جرقه و آتش سوزی رخ می دهد.

محققانی که روی باتری ها کار می کنند، اخیرا روش جدیدی را پیشنهاد داده بودند؛ این محققان می گفتند که برای امنیت بیشتر، بهتر است صفحه ی جداکننده ی دو الکترود از جنس ماده ای جامد باشد. مشکلی که در این بین وجود دارد این است که وارد کردن چنین باتری هایی به بازار، کار بسیار نادرستی است؛ چرا که این کار هم هزینه بر است و هم نیازمند تغییری اساسی در فرآیندهای امروزی تولید باتری است.

به تازگی تیمی متشکل از محققان دانشگاه راچستر نیویورک و آزمایشگاه ملی اوک ریج، راهی ارزان و عملی را برای امن تر کردن باتری های لیتیوم-یون معرفی کرده اند. این روش جدید طبق گفته ی محققان، از ماده ای به نام اوبلک (Oobleck) الهام گرفته شده است؛ اوبلک در حقیقت ترکیبی از نشاسته ی ذرت و آب است که در حالت عادی، حالتی مایع مانند دارد؛ اما اگر ضربه ای به آن وارد شود، به حالت جامد درمی آید. پس از اتمام ضربه و فشارِ وارده، این ماده دوباره شکلی مایع به خود می گیرد.

محققان یادشده توانسته اند ماده ای از جنس سیلیس با عملکردی مشابه اوبلک خلق کنند که می تواند جایگزین صفحه ی نازک پلاستیکی بین دو الکترود موجود در باتری های lithium-ion معمولی بشود. بدین صورت که اگر ضربه ای به آن وارد شود، به حالت جامد درمی آید و از برقراری ارتباط میان الکترودها جلوگیری می کند و نهایتا امکان آتش گرفتن به صفر می رسد.

این ماده ی جدید، قیمتی ارزان دارد و برای وارد کردن آن به خط تولید باتری ها، اعمال تغییرات جزئی در آن ها کافی به نظر می رسد. طبق گفته های رهبر این پروژه، باتری های جدید احتمالا نخستین بار در محصولاتی نظیر باتری های پهپادها استفاده خواهند شد و بعدها به مرور زمان، در بازار خودروها نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

تیم خالق این باتری حتی پا را از این هم فراتر گذاشته و قصد دارد مدلی در ابعاد بزرگ را برای ارتش و به طور دقیق تر، برای سربازانی که مجبورند در میدان جنگ، زره های سنگین را برای محافظت از خود حمل کنند، بسازد. سازندگان می گویند که «این باتری می تواند در نقش زره ی سربازان قرار گیرد و نسبت به زره ی معمولی آن ها، ۲۰ پوند (۹ کیلوگرم) وزن کمتری دارد.»

گلکسی نوت ۷ سامسونگ یکی از جنجالی ترین نمونه های انفجار باتری در میان گوشی های هوشمند است؛ انفجارات فاجعه باری که نهایتا این شرکت کره ای را مجبور کرد که تولید این گوشی را برای همیشه متوقف کند. حال با ساخت باتری های جدید و ورود آن ها به اسمارت فون ها، می توان امیدوار بود که دیگر شاهد چنین اتفاقی نباشیم.

لاجیتک از MX Vertical، نخستین ماوس عمودی خود رونمایی کرد

لاجیتک، کمپانی مطرح سازنده ی لوازم جانبی، روز دوشنبه از ماوس ارگونومیک و عمودی شکل MX Vertical با قابلیت اتصال بی سیم و با سیم رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، نخستین ماوس عمودی شکل لاجیتک به نام MX Vertical به تازگی معرفی شد. این ماوس ۹۹.۹۹ دلار قیمت دارد و از روز دوشنبه ی گذشته امکان سفارش آن از طریق وب سایت لاجیتک فراهم شده است. به گفته ی لاجیتک، ماوس جدید این شرکت در تاریخی نامشخص در ماه سپتامبر روانه ی بازار خواهد شد. همانند اغلب ماوس های عمودی، MX Vertical به گونه ای طراحی شده است که کاربر به جای قرار دادن دست خود در قسمت بالای آن، همچون زمانی که می خواهد دست بدهد، ماوس را در دست خود نگه دارد. دکمه های کلیک و چرخ اسکرول در قسمت راست ماوس و به گفته ی لاجیتک با زاویه ای ۵۷ درجه جایگذاری شده اند. در قسمت خمیده ی سمت چپ یک استراحتگاه بزرگ برای قرارگیری انگشت شست وجود دارد و هر دو طرف دستگاه نیز از برآمدگی های پلاستیکی ساخته شده اند تا کل ماوس به راحتی در دست قرار گیرد.

ماوس MX Vertical از ابعاد ۱۲۰ × ۷۸.۸ × ۷۹ میلی متر برخوردار است و با وزن ۱۳۵ گرم، سنگین تر و بزرگ تر از دیگر ماوس های معمولی است. با این حال، ایده ی طراحی ماوس با این فرم و ظاهر، قرارگیری مچ و ساعد در وضعیتی مستقیم و در نتیجه ایجاد خستگی کمتر برای کاربر است. در سمت چپ ماوس، دو دکمه ی قابل تنظیم و در قسمت آلومینیومی بالا نیز یک دکمه ی دیگر قرار دارد که برای تنظیم سرعت نشانگر به کار می رود؛ اما کاربر می تواند از طریق اپلیکیشن دسکتاپ تنظیمات لاجیتک، کارکرد آن را سفارشی سازی کند. همچنین در این اپلیکیشن، تعیین مجموعه ای از میانبرهای قابل کنترل با ژست های حرکتی امکان پذیر است. به عنوان مثال، یک گزینه به کاربر امکان می دهد با فشردن کلید Fn و حرکت دادن ماوس به سمت چپ یا راست، قطعه ی موسیقی را در اپلیکیشن پخش موسیقی رد کند. علاوه بر این، چرخ اسکرول ماوس نیز قابل تنظیم است؛ اما برخلاف برخی از دیگر ماوس های رده بالای لاجیتک، تعویض عملکرد آن بین حالت های پیمایش آزاد و بریده امکان پذیر نیست.

ماوس جدید لاجیتک از طریق رابط USB-C، بلوتوث یا گیرنده ی یکپارچه ی دانگل USB لاجیتک به دیگر دستگاه ها متصل می شود. گیرنده ی یکپارچه ی لاجیتک، این امکان را فراهم می آورد تا حداکثر ۶ دستگاه بی سیم ساخت این شرکت را به آن متصل کرد؛ در نتیجه اگر هم اکنون صاحب یکی از کیبوردهای لاجیتک باشید، می توانید بدون استفاده از هیچ گونه درگاه اضافی، ماوس MX Vertical را به کامپیوتر خود اضافه کنید. این ماوس همچنین از نرم افزار Flow پشتیبانی می کند. این برنامه به کاربر امکان می دهد تا بدون نیاز به جفت سازی مجدد هر باره، از ماوس روی کامپیوترهای مختلف استفاده کند.

لاجیتک می گوید ماوس جدیدش از وضوح حداکثر ۴۰۰۰ DPI پشتیبانی می کند. این شرکت همچنین مدعی است که این ماوس با یک بار شارژ تا چهار ماه دوام می آورد و با یک دقیقه شارژ نیز می توان به مدت سه ساعت از آن استفاده کرد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + چهارده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *