دکه ی خبر دنیای موبایل و کامپیوتر/تاریخ انتشار، شنبه 13 مرداد ۹۷

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت دانش بنیان پکتوس. در نود و هفتمین شمارگان دکه ی خبر دنياي موبایل و کامپیوتر، 15 خبر مهم در طول هفته ی گذشته در دنیای تلفن همراه و رایانه تقديم شما گراميان مي شود.

پرونده الکامپ ۲۴ بسته شد

بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ امسال هم به کار خود پایان داد و رفت تا آغازی باشد برای فعالیت شرکت ها در سالی که پیش روست.

به گزارش زومیت، نمایشگاه الکامپ امسال در حالی کار خود را آغاز کرد که نوسانات نرخ ارز از یک سو و مشکلات اقتصادی کشور از سوی دیگر گریبان گیر فعالان بازار آی سی تی شده و نفس آن ها را گرفته است.

اما با وجودی که کشور در بحرانی ترین شرایط اقتصادی به سر می برد و شرکت ها در همه ی صنوف به ویژه آی تی با مشکلات زیادی از جمله مشکلات گمرکی، تعرفه ای، ارزی، ثبت سفارش و ترخیص کالا دست و پنجه نرم می کنند، نمایشگاهی به بزرگی الکامپ همچون سال های پیش برپا شد و شرکت ها با امید به آینده در آن حضور یافتند تا شاید نقطه  عطفی در کسب و کارشان باشد.

الکامپ به عنوان مهم ترین رویداد صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات امسال در فضایی بالغ بر ۲۵ هزار متر مربع برگزار شد و شرکت های زیادی از زیرشاخه های آی تی در آن حضور پیدا کردند؛ اما در این رویداد حضور شرکت های FCP به شدت کمرنگ بود.

در نمایشگاه امسال شرکت های سخت افزاری همانند سال های گذشته کمتر حضور یافتند و در میان همه ی آنها کمتر شرکت نام آشنایی به چشم می خورد. البته این موضوع بی ربط به اوضاع اقتصادی کشور و نوسانات شدید ارزی نیست چرا که شرکت ها معتقدند در شرایط اقتصادی حال حاضر شرکت در نمایشگاه الکامپ اگرچه مرتبط با حوزه کاری آنهاست اما به صرفه نیست؛ چرا که مجبورند هزینه حضور در این رویداد را به شکل ارزی پرداخت کنند که در این زمینه بهتر است شرکت های سهامی نمایشگاه ها فکری به حال سخت افزاری ها کند چرا که این حوزه در نمایشگاه بازدیدکنندگان خاص و بسیاری را دارد.

اما چیزی که به وضوح به چشم می خورد حضور مستمر استارتاپ ها بود که برخلاف سال های گذشته که به شکل رایگان در نمایشگاه الکامپ شرکت کرده و به میز و استندی بسنده می کردند، بسیاری از آنها غرفه رزرو کردند و با حضوری قدرتمند و امیدوار در این رویداد حاضر شدند.

یکی دیگر از نقاط مثبت الکامپ امسال، استقبال بازدیدکنندگان از این نمایشگاه بود که با وجود واقع شدن این رویداد در روزهای ابتدایی هفته، سیل عظیمی از بازدیدکنندگان را در پی داشت و توانست همانند همیشه با استقبال خوب و پرشوری رو به رو شود.

امسال نمایشگاه الکامپ تفاوت هایی با دوره های قبل نیز داشت؛ برخلاف سال های گذشته که در غرفه های مختلف شاهد برگزاری برنامه های بی ربط به موضوع الکامپ بودیم و گاهی از مجریان طنز تلویزیونی برای برگزاری این سری برنامه ها استفاده می شد، امسال تقریبا هیچ برنامه ای به این شکل برگزار نشد.

از سوی دیگر محوطه ی نمایشگاه امسال هیچ صفی برای دریافت سیم کارت و اینترنت رایگان تشکیل نشد؛ اگرچه اپراتور اول و دوم اقدام به ثبت نام برای ارایه ی سیم کارت کردند اما ظاهرا شکل منسجم تر و مرتب تری به خود گرفته بود. به این ترتیب دیگر در فضای بیرونی سالن ها از آن هرج و مرج همیشگی خبری نبود.

یکی دیگر از نکات مثبت الکامپ امسال ترتیب و نظم ورودی های نمایشگاه بود که برخلاف گذشته که دستفروشان با برپایی بساط رفت و آمد را سخت می کردند، امسال کمتر شاهد این بی نظمی ها بودیم.

در کل نمایشگاه امسال با وجود شرایط بد اقتصادی حال حاضر کشور برگزار شد و فعالان حوزه ی آی سی تی در آن شرکت کردند تا چراغ نمایشگاه خاموش نشود.

گفتگو با بابک مقدم، بنیان گذار و مدیر عامل اپلیکیشن پلاک

با حضور اپلیکیشن پلاک، سامانه ی درخواست آنلاین سرویس های خدمات در نمایشگاه الکامپ ۲۴ فرصتی پیش آمد تا ضمن مصاحبه، آشنایی بیشتری با پلاک داشته باشیم.

پلاک به زبان ساده چیست و چه وظیفه ای دارد؟

به گزارش زومیت، پلاک یک سامانه ارائه خدمات در محل است که درخواست ها از طریق وب سایت و اپلیکیشن اندروید یا ای او اس ثبت شده تا در اسرع وقت پلاک یارها بتوانند به تمامی درخواست ها رسیدگی کنند، خدماتی مانند نظافت منزل،نظافت مشاعات، کارواش نانو سیار، خشک شویی، اتوشویی، تعمیرات مانند خدمات ساختمانی، تأسیسات فنی، نصب و نگهداری آسانسور، تعمیر لوازم خانگی و خدمات خودرو همچون تعمیر باطری، تعویض لنت و روغن موتور در محل را با هزینه عادلانه و تنها با چند لمس یا کلیک ساده دریافت نمایند.

مجموعه پلاک در تهران، شیراز، اصفهان و کرج فعال است. بیش از ۱۴۰۰ نفر در حال همکاری با پلاک هستند. مجموعه پلاک توانسته از اسفند ۹۵ تا به امروز در جشنواره وب و موبایل سال ۹۶ به عنوان برترین اپلیکیشن کسب وکار ایران انتخاب شود و به زبان دیگر ما موفق شدیم در قالب یک شرکت دانش بنیان به صورت مدرن به فعالیت خودمان ادامه دهیم.

از زمان آغاز فعالیت رسمی چه مدتی می گذرد؟

یک سال و نیم

آیا به اندازه کافی نیروی فنی در تمامی زمینه ها دارید؟

بله در تمامی ۱۲ دسته بندی در نظر گرفته شده برای پلاک فعالیت به صورت کامل داریم و سفارش های مختلفی روزانه ثبت می شود. همانند تعمیرات گوشی موبایل، حیوانات خانگی و موارد دیگر.

تعمیرات گوشی موبایل ازآن جهت اهمیت پیدا می کند که با در نظر داشتن اطلاعات خصوصی و شخصی شما، ترجیح می دهید به جای رفتن در یک مغازه ناآشنا از پلاک سفارش دهید چراکه پلاک یارهای ما با حضور در محل تعمیرات مربوطه را انجام داده و گوشی موبایل را به شما تحویل می دهند.

کدام یک از زمینه های فعالیت پلاک تقاضای بیشتری داشته است؟

پر تقاضا ترین درخواست برای پلاک درخواست تعمیرکار بوده و پس ازآن سرویس کارواش هست که به صورت نانو و بدون آب انجام می شود. کارواش پلاک در دو سطح خدمات ارائه می شود. خدمات اکونومی که از ۱۶ هزار تومان شروع شده و خدمات VIP که از ۳۵ هزار تومان شروع می شود. دلیل این امر، استفاده از مواد متفاوت است. در بخش کارواش اقتصادی با حمایت از تولید داخل از مواد نانو تولیدشده در کشور استفاده می کنیم که کیفیت بسیار خوبی دارد اما دوستانی که ماشین های گران قیمت تری دارند معمولاً سرویس وی آی پی را انتخاب می کنند.

داستان پلاک از کجا شروع شد؟

شروع پلاک از احساس به نیاز و خلأ خدمات شفاف و مناسب شروع شد، همان طور که می دانید تجارت الکترونیک در دنیا ابتدا از فروش کالا آغاز شد و پس ازآن خدمات توسعه پیدا نمود که ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. گروه بنیان گذار پلاک با استفاده از تجارب مدیریتی خود در دیجی کالا مدل خدمات پلاک را طراحی و اجرا نمود، شخص بنده به عنوان هم بنیان گذار شرکت پلاک، به مدت دو سال مدیر ارشد کسب وکار دیجی کالا بودم که با یاری و سرمایه گذاری گروه صبا ایده (مجموعه آپارات، صبا ویژن، فیلیمو و…) عملاً توانستیم بسیار سریع رشد کنیم.

صبا ایده جز شرکای مرحله بذری پلاک به حساب می آید که آقایان شکوری نیز در هیئت مدیره حضور دارند. در کل موردی که پلاک را نسبت به سرویس های مشابه متمایز می کند، تضمین رضایت مشتری و تضمین بازگشت هزینه به مشتری است.  اگر دوستان به هر علتی مشکلی داشته باشند این مشکل توسط امور مشتریان پاسخ داده می شود و یک سرویس رایگان دیگر به مشتری داده می شود اما اگر بازهم این سرویس رایگان  مشتری را راضی نکرد، پس از کارشناسی کلیه وجه به مشتری بازگشت داده می شود.

ما در اصل یک پلتفرم نیستیم که تنها مشتری را به فرد متخصص مربوطه متصل کنیم و از بار مسئولیت شانه خالی کنیم. مدل های کسب وکار مختلفی در دنیا وجود دارد اما ما معتقد هستیم هر مدلی برای پیاده سازی باید به صورت کامل بومی سازی شود. کاربر ایرانی بسیار سخت اعتماد می کند  و ما باید این اعتماد را بسازیم. چطور؟ با پذیرفتن تمامی مسئولیت های کیفی مربوطه در یک سرویس.

ما هیچ گاه ادعا نمی کنیم که ارزان ترین یا لوکس ترین سرویس را ارائه می دهیم ولی همیشه ادعا داریم که باعث آرامش خاطر مشتریان خواهیم شد. این مجموعه در حقیقت بالای ۹۴ درصد رضایت مشتری داشته که عدد بسیار فوق العاده ای به حساب می آید. امیدواریم با بالا رفتن تعداد روزانه سفارش ها بازهم شاهد افزایش رضایت مشتری باشیم. هدف اصلی خودمان رضایت ۸۵ درصدی بود اما به لطف خداوند به عدد بسیار بهتری دست پیدا کردیم.

تعداد درخواست روزانه چه تعداد است؟

تعداد درخواست روزانه متفاوت خواهد بود و با توجه به بازه زمانی متغیر است اما در اواخر هفته تا روزی ۴۰۰ درخواست را پوشش می دهیم که البته در اوایل هفته این عدد کمتر می شود. ولی به صورت کلی با پوشش دهی دسته بندی های مختلف، در حال مدیریت درخواست های روزانه هستیم.

خبر بسیار خوبی که داریم، خبر پیوستن ۵ استارتاپ دیگر به پلاک است. استارتاپ هایی که به صورت تک نفرِ یا با تعدادی محدود فعالیت می کردند اما اکنون در مجموعه پلاک قرار دارند . با مراجعه به سایت دیگر استارتاپ های اضافه شده را خواهید دید. این استارتاپ  ها در عین این که به صورت مستقیم با نشان واره خود فعالیت می کنند، توافق نموده اند که تمامی استاندارد های پلاک را در زمان خدمات رسانی رعایت کنند.

ما موفق شدیم که به یک مارکت پِلیس خدمات رسانی  تبدیل شویم که استاندارد  بالایی در کسب رضایت مشتریان دارد و در آن هم مشتریان رضایت دارند و هم پلاک یاران حرفه ای ما.

سرمایه گذار اصلی مجموعه شخص یا شرکت است؟

شرکت صبا ایده به عنوان سهام دار عمده پلاک شناخته می شود.

نظر شما در مورد رشد بازار تجارت الکترونیک چیست؟

کمی شرایط  اقتصادی سخت شده است اما خبر خوب این که خدمات سهم قابل توجهی از درآمد های ملی را به خود اختصاص داده است. دو سال  پیش سهم خدمات ۵۱ درصد بود اما در سال گذشته به ۵۷ درصد رسید. نزدیک به ۸۵ درصد افراد به اینترنت دسترسی دارند و ۷۴ درصد افراد در شهر های بزرگ زندگی می کنند. پس همه این موارد نشان دهنده این است که سبک زندگی شهری در حال گسترش است و فرصت برای سعی و خطا و انتخاب ناآگاهانه نیست. ما از همه پلاک یارانی که با پلاک همکاری می نمایند گواهی عدم سو پیشینه درخواست می‎نماییم و بدون استثنا می بایست سفته بدهند و دوره های آموزشی را پشت سر گذاشته سپس به مدت دو هفته در سرویس های آفلاین تست می شوند و بعد از ۳ سرویس نظرسنجی شده وارد سایت شده و آماده ارائه خدمت می شوند.

در سرویس پلاک شما می توانید نظرات و تجربه های مشتریان قبلی را بخوانید و با توجه به امتیاز فرد، با آگاهی کامل پلاک یاران را انتخاب کنید. اگر در شرایط ضروری مشکلی نیز پیش آمد، امور مشتریان پلاک با شماره ۲۸۴۲۴ در دسترس کاربران قرار دارد.

در هر شغلی امکان بروز خطا و اشتباه وجود دارد  اما امور مشتریان پلاک به صورت کامل آماده پاسخگویی و بررسی مشکلات هست و حتی در شبکه های اجتماعی هیچ کامنتی پاک نمی شود و اگر کاربری مشکلی داشته باشد، به صورت آنلاین در ذیل کامنت مربوطه با دریافت شماره سفارش پیگیری خواهیم کرد و نتیجه همان جا درج می گردد.

وضعیت بازار و اپلیکیشن های خدمات رسانی مشابه شما به چه صورت است؟

در بازار فعلی تعداد زیادی کسب وکار مشابه فعالیت دارند که پیش بینی می گردد تنها معدودی از آن ها که توان رقابت رادارند در دو یا سه سال آینده بخشی از این بازار بزرگ را از آن خودنمایند.

تنها چیزی که برای شرکت پلاک از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، آرامش خاطر مشتریان هست که پلاک با سخت گیری در انتخاب پلاک یاران، تعریف استانداردهای بالای خدمت، دریافت ای نماد ۲ ستاره و عضویت در اتحادیه کسب و کار های مجازی سعی نموده تا خیال مشتریان خوب خود را از هر نظر راحت نماید.

فعالیت پلاک تنها به صورت B2C بوده؟

پلاک هم به صورت B2C و هم به صورت B2B فعالیت دارد. با چند شرکت خودروسازی و باشگاه مشتریان بانک ها  قرارداد هایی اجرایی شده است. ما به راحتی توانسته ایم اعتماد مشتریان خارجی خود را هم جلب کنیم چراکه با چند سفارت خانه همکاری دوره ای داریم. پلاک مجموعه ای قوی و ترکیب شده از تجربه و نیروی جوان است.

و صحبت نهایی

آنچه پلاک برای مشتریان خود فراهم می نماید اطمینان و آرامش خاطر در ارائه خدمات در محل هست و همیشه مشتریان می توانند اولین سفارش خود را با خیال راحت از طریق وب سایت یا موبایل (اندروید یا آی او اس) گذاشته و از طریق عضویت در شبکه های اجتماعی پلاک می توانند از تخفیف ها و کمپین های هیجان انگیز پلاک آگاه شوند.

گفتگو با علی خانی، هم بنیان گذار استارتاپ ویدئو کیک

رشد روز افزون فناوری های مبتنی بر راهکار های ابری یکی از دلایل پیشرفت استارتاپ ویدئو کیک است که در نمایشگاه الکامپ ۲۴ حضور پیدا کردند.

گفتگو توسط زومیت:

ایده اولیه سرویس از کجا شروع شد؟

ما حدود ۱۰ سال است که در حوزه ارتباطات سازمانی فعالیت داریم. در ابتدا به سراغ پیاده سازی راهکارهای خارجی رفتیم اما با این حال بعضی از دغدغه ها و مشکلات کاربران ایرانی بی پاسخ  مانده و این باعث عدم استقبال کاربران از ابزارهای نوین در ارتباطات سازمانی شده بود. ایده اولیه با توجه به نیاز بازار که به صورت کامل برطرف نشده بود، شکل گرفت. تحقیق و توسعه بسیار کاملی صورت گرفت و با کانسپت اولیه توانستیم رتبه سوم جشنواره خوارزمی را کسب کنیم.

سرویس اتاق ابری ویدئو کیک دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

ویدئو کیک (شرکت طرح و توسعه اتصال یکپارچه) به کاربران که بیشتر مدیران هستند کمک می کند تا مثل اتاق جلسه فیزیکی که دارند، یک اتاق مجازی مبتنی بر پردازش ابری ایجاد کنند و شرکت کنندگان را با هر وسیله ای و در هر بستری بدون محدودیت به آن دعوت نمایند. داشتن هر وسیله ای که قابلیت انتقال صدا و تصویر را داشته باشد برای ورود به اتاق ابری ویدئو کیک کافی است و هیچ گونه وابستگی به نرم افزار یا سخت افزار خاص وجود ندارد.

وضعیت استفاده سازمان ها از راهکارهای مشابه  چگونه است؟

برخلاف روند موجود در کشورهای توسعه یافته، در حال حاضر بیشتر جلسات در کشور به صورت سنتی یعنی فیزیکی و حضوری برگزار می گردد و درصد پایینی نیز که از ابزارهای نوین استفاده می شود در اختیار سرویس شرکت های خارجی مثل Adobe, Cisco, Microsoft هست. به نظر می رسد مهم ترین علت آن عدم اطمینان به کارایی این ابزارها در شرایط عملیاتی ایران باشد.

ویدئو کیک در این زمینه چه کمکی کرده؟

ما با درک این فاصله و بررسی دقیق علل و عوامل سعی کردیم سرویس ارائه دهیم که کاملاً بر اساس نیاز مشتریان باشد. درواقع جمعی از کاربران نهایی سرویس از ابتدای مراحل طراحی و توسعه در کنار تیم ما بوده و مشارکت فعال داشتند. درنتیجه توانستیم چالش های اصلی را شناسایی و برای آن ها راه حل ارائه دهیم

مشارکت فعالانه کاربران نهایی در مراحل طراحی سرویس یکی از علل پاسخگویی به تمام نیاز ها بوده است

در حال حاضر سرویس شما در کدام سازمان ها مورد استفاده قرارگرفته است؟

سازمان های پیش رو در کشور به طرح ما ملحق شده اند. همانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری و اطلاعات ایران و وزارت صنعت و معدن، تجارت و شرکت ملی پست. پیش بینی ما این است که پس از رونمایی کامل، بخش اعظمی از سازمان ها تا پایان سال به سرویس اتاق ابری ویدئو کیک ملحق شوند.

این سرویس تا چه میزان هزینه های یک سازمان را کاهش می دهد؟

برای مثال زمانی که یک سازمانی با پراکندگی کشوری جلسه ای را برگزار می کند، بین ۳ تا ۶ میلیون برای هر نفر هزینه دارد. به عبارتی یک جلسه ۳۰ نفرِ هزینه زیادی را متحمل می کند. جدای از این، زمانی که هدر می رود بسیار زیاد است و احتمال حوادث غیرمترقبه نیز وجود دارد. استفاده از فناوری های نوین ضمن کاهش هزینه ها باعث افزایش سرعت تصمیم گیری و کاهش بروکراسی می گردد همچنین برخی سازمان ها که از راهکارهای مشابه استفاده می کنند هزینه های زیادی را بابت توسعه و نگهداری سامانه های مختلف می پردازند که با الحاق با اتاق ابری ویدئو کیک بخش زیادی از آن صرفه جویی می گردد.

راه اندازی اولیه هزینه دارد؟ و دسترسی به سرویس چگونه است؟

خیر، نیاز به هیچ گونه سرمایه گذاری نیست. با تهیه اشتراک اتاق ابری ویدئو کیک هر سازمان می تواند اتاق ابری اختصاصی خود را در بستر کلاد توزیعی ویدئو کیک ایجاد کند. در حال حاضر این سرویس در بستر های اینترنت، شبکه ملی اطلاعات،MPLS و شبکه دولت در دسترس هست.

با توجه به وضعیت زیرساخت کشور، مصرف پهنای باند سرویس چگونه است؟

یکی از کارهای خوبی که در این سرویس صورت گرفته، مدل ویژه پردازش صدا و تصویر است. ما به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که تمامی تصاویر را میکس و به صورت یک استریم به کاربران ارسال شود. به زبان دیگر ۳۰ ویدئو در یک قاب به عنوان یک ویدئو ارسال می شود. به خاطر همین پهنای باند مصرفی بسیار پایین خواهد بود. ۵۱۲ تا ۱ مگ حداکثر پهنای باند مصرفی توسط سرویس ما خواهد بود.

کیفیت استریم در چه حد است؟

در حال حاضر تا 4k پشتیبانی می شود.

آیا این سرویس به بخش خصوصی هم ارائه خواهد شد؟

هدف ما این است که با بستر سازی مناسب به زودی این سرویس در اختیار بخش خصوصی نیز قرار بگیرد.

و صحبت پایانی

مأموریت ما کمک به کسب وکارها و سازمان ها است تا جلسات خود را سریع تر، ساده تر و مقرون به صرفه تر برگزار نمایند. در ابتدای مسیری پر چالش قرار داریم و امید داریم با همراهی مشتریان و پتانسیل پژوهشی کشور سرویسی در استانداردهای بین المللی ارائه نماییم. نوآوری های گروه ما ادامه دارد و در تلاش هستیم هوش مصنوعی مدیریت جلسات را به زودی معرفی و به بازار ارائه نماییم.

سامانه جامع تجارت در الکامپ رونمایی شد

در بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ، سامانه ی جامع تجارت در غرفه ی وزارت صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد.

به گزارش زومیت، عباس تابش، مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت از سامانه ی جامع تجارت ایران رونمایی و اعلام کرد که این سامانه از دو بخش اصلی تجارت فرامرزی و تجارت داخلی تشکیل شده است که در بخش تجارت فرامرزی تمامی فرایندهای تجاری از عقد قرارداد های بین المللی تا ترخیص کالا از گمرک و ورود آن به چرخه ی تجارت داخل کشور و در تجارت داخلی تمامی فرایندهای تجاری از قبیل انتقال مالکیت، حمل و انبارش در محدوده ی مرزهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است.

در این مراسم که در روز پایانی بیست وچهارمین دوره ی نمایشگاه بین المللی الکامپ برگزار می شد، اعلام شد که با بهره برداری از یکپارچه سازی اسناد تجاری، امکان رهگیری مکانی و مالکیتی، ثبت و مدیریت منشاء کالا، مدیریت مجوزهای فعالیت تجاری و امکان اعمال سیاست ها و قواعد مرتبط با تجارت صورت می گیرد.

سامانه ی جامع انبارداری بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا در جهت ساماندهی انبارها و مراکز نگهداری کالا، تکمیل زنجیره ی لجستیکی حمل و نقل، شناسایی کالاهای قاچاق و ارائه ی خدمات ارزش افزوده به فعالان حوزه راه اندازی شد. همچنین مدیریت انبارها و مراکز نگهداری کالا، جلوگیری از سوءاستفاده از اطلاعات مبادی و مقاصد با اطلاع رسانی مناسب به متولی، جلوگیری از افزایش قیمت به واسطه ی حضور دلالان، مدیریت مؤثر زنجیره ی لجستیک در کشور و بهینه سازی هزینه ی لجستیکی کشور صورت می گیرد.

بر اساس گزارش مدیر کل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، هر کسی که به هر دلیلی کالایی بیش از نیاز خود ذخیره سازی کرده باشد، موجودی خود را باید در این سامانه اظهار کند، در غیر این صورت احتکار به حساب می آید. ظاهرا تاکنون سامانه های مختلف در حوزه ی اصناف معرفی شده، اما این سامانه گام بلندی در جهت حرکت به سمت دولت الکترونیک است.

واتساپ از کاربران تجاری خود پول دریافت می کند

از زمانی که واتساپ توسط فیسبوک خریداری شده، هیچ گونه درآمدی از این برنامه نداشته است. حالا فیس بوک تصمیم دارد یک جریان درآمدی از طریق کسب و کارها برای واتساپ به جریان بیندازد.

به گزارش زومیت، واتساپ در حال راه اندازی ابزار پرداخت جهت استفاده ی کسب و کارها از آن برای ارتباط با مشتریان است. این کار به مالک اصلی واتساپ، یعنی فیسبوک، امکان می دهد از این اپلیکیشن درآمد داشته باشد؛ چرا که فیسبوک بعد از حذف هزینه ثبت نام جریان درآمدی از واتساپ نداشته است.

شرکت ها قادر خواهند بود سرویس ها و اطلاعاتی نظیر تاریخ های تحویل و غیره را از طریق این پلتفرم به مشتریان خود ارائه دهند. در مقابل کسب و کارها مبلغی را در زمان تایید تحویل پرداخت می کنند. مبالغ پیام ها بسته به کشوری که خدمات در آن ارائه می شود، بین ۰.۵ تا ۹ سنت متغیر است. این خدمات ممکن است به صورت اتوماتیک یا به صورت دستی توسط مسئول امور مشتری انجام شود.

قیمت ها نشان می دهد این خدمات گران تر از خدمات ارسال پیامک متنی است. همچون سایر پیام های ارسالی در واتساپ، این پیام ها نیز رمزگذاری می شود. به این مفهوم که خود واتساپ نیز نمی تواند به متن آن ها دسترسی داشته باشد. با این حال مجله وال استریت گزارش داده است که شرکت ها اجازه دارند پیام ها را جای دیگری به صورت رمزگشایی شده ذخیره و نگهداری کنند.

شرکت حمل و نقل اوبر، فروشگاه آنلاین Wish و سرویس مسافرتی Booking.com جزو اولین شرکت هایی هستند که از امکانات جدید واتساپ استفاده می کنند.

فیسبوک در سال ۲۰۱۴ مبلغ ۱۹ میلیارد دلار برای خرید واتساپ پرداخت کرد. از آن زمان تاکنون درباره ی چگونگی کسب درآمد فیسبوک از طریق واتساپ ابهامات بسیاری وجود داشت. این تغییر سه ماه پس از اینکه مدیر پیشین واتساپ اعلام کرد شرکتی را که بنیان گذاری کرده بود ترک می کند، اجرا می شود.

گوگل مپ، درصد باتری را با دوستان به اشتراک می گذارد

یکی از کاربران وب سایت ردیت به طور اتفاقی متوجه شد که اپلیکیشن گوگل مپ او،  اطلاعات باتری را نیز به اشتراک می گذارد.

به گزارش زومیت، گوگل مپ طی هفته های اخیر، چندین ویژگی جدید به پلتفرم خود افزوده است؛ اما کاربران تیزبین و دقیق آن به تازگی متوجه مسئله ای جدید شده اند. اپلیکیشن گوگل مپ در زمان اشتراک گذاری اطلاعات مکان فرد در برنامه، درصد باتری را نیز به اشتراک می گذارد، بدین ترتیب  گوگل مپ در صورت نزدیک شدن به زمان پایان شارژ باتری یا پر بودن آن، این موضوع را به فرد منتظر اطلاع می دهد؛ تا به این صورت از امنیت و به سامان بودن شرایط اطمینان حاصل کند.

این ویژگی، یک سرویس انتخابی درون اپلیکیشن گوگل مپ است؛ بنابراین در صورتی  که خودتان تمایل به دادن دسترسی به دیگران نداشته باشید، این اطلاعات به اشتراک گذاشته نمی شوند. خاطرنشان می کنیم که پیش از این نیز از احتمال به اشتراک گذاری وضعیت باتری با گوگل مپ برای شما نوشته بودیم. یکی از کاربران وب سایت ردیت هنگامی که در حال تعقیب رفت وآمد همسرش در گوگل مپ بود، متوجه این ویژگی شد. او در پست خود نوشته است:

من مانند هرروز در حال بررسی رفت وآمد همسرم بودم تا ببینم چه زمانی به خانه می رسد؛ سپس متوجه شدم که درصد باتری او ۸۰ است. پیش از این، گفته ای در باره ی این ویژگی نشنیده بودم.

به گفته ی وب سایت ورج، به اشتراک گذاری این اطلاعات جدید،  دروغ گفتن در مورد پایان یافتن باتری را سخت تر می کند. اکنون دوستانتان متوجه خواهند شد که دلیل دیر رسیدن شما،  تنها دیر حرکت کردن و نادیده گرفتن تماس های آن ها است. دیگر نمی توان دیرکرد را توجیه کرد. ویژگی به اشتراک گذاری مکان، سال پیش در گوگل مپ راه اندازی مجدد و جایگزین ویژگی مشابه پیشین به نام Google Latitude شد. ظاهرا ویژگی به اشتراک گذاری مکان در یافتن تلفن های گمشده نیز کاربرد دارد. یکی از کاربران توئیتر در پستی نوشته است:

گوشی تلفن کیوی گم شده است. به لطف ویژگی اشتراک گذاری مکان گوگل مپ می دانیم که گوشی در آپارتمان خودمان است؛ اما باتری آن تمام شده و نمی توانیم با آن تماس بگیریم.

به ویژگی اطلاعات باتری برای اولین بار در اوایل سال اشاره شده بود. اکنون دیگر می دانیم که عملکرد آن چگونه است.

گوگل موتور جستجوی سانسورشده را در چین اجرا می کند

گوگل در تلاش است تا با سانسور نتایج جستجو با دولت چین همکاری کرده و بار دیگر شانس خود را در این کشور امتحان کند.

به گزارش زومیت، گزارش ها حاکی از آن است که گوگل درصدد بازگشایی موتور جستجوی خود در چین است. این شرکت قصد دارد با سانسور نتایج جستجو، نظر دولت این کشور را جلب کرده و بار دیگر وارد بازار چین شود. اهالی مانتین ویو در سال ۲۰۱۰ و در اعتراض به تلاش های دولت چین در محدود کردن آزادی اینترنت، سرویس خود را در این کشور قطع کردند. اما گزارش های اخیر از The Intercept حاکی از آن است که غول جستجوی جهان در حال تلاش برای ورود دوباره به بزرگترین بازار کاربران اینترنت در جهان است.

یک منبع ناشناس داخلی، اسناد این موتور جستجوی سانسوری را به وب سایت اینترسپت ارائه کرده است. طبق این اسناد، گوگل از ابتدای سال ۲۰۱۷ درحال تلاش برای توسعه ی نسخه ی سانسورشده ای از موتور جستجوی خود بوده است. این نسخه با کد پروژه ی Dragonfly توسعه یافته است. این موتور جستجو به صورت یک اپلیکیشن اندرویدی عرضه خواهد شد و کلمات خاص را از جستجوی کاربر حذف خواهد کرد. به علاوه تمامی وبسایت های سانسورشده در چین (مانند ویکیپدیا) نیز از نتایج این اپلیکیشن حذف خواهند شد. نکته ی قابل توجه اینکه این سانسور به بخش جستجوی تصاویر، بررسی املای کلمات و جستجوهای پیشنهادی نیز گسترش خواهد یافت.

دولت چین بسیاری از وب سایت ها و خدمات اینترنتی را در این کشور سانسور کرده است. آنها از سرویسی با نام Great Firewall استفاده می کنند که دسترسی به بسیاری از سایت ها را غیر ممکن کرده است. اطلاعات در موضوعاتی همچون مذهب، خشونت پلیس، آزادی بیان و دموکراسی در این کشور به شدت فیلتر می شوند و موضوعات حساسی همچون تظاهرات میدان تیانانمن و استقلال تایوان به طور کلی از اینترنت این کشور حذف شده اند. گزارش کمپین های حقوقی چین ادعا می کند سانسور از زمان ریاست جمهوری ژی جینپینگ شدت گرفته و از وب، به رسانه های اجتماعی و اپلیکیشن های چت نیز نفوذ کرده است.

افشاکننده ی این اسناد به اینترسپت گفته که این اقدام در جهت مخالفت با شرکت های بزرگ و دولت ها و همکاری آنها برای ظلم به مردم بوده است. از نظر آنها، اقدامات صورت گرفته در چین به تدریج به الگویی برای دیگر دولت ها تبدیل خواهد شد.

پتریک پون یکی از محققان سرویس Amnesty International در مصاحبه با اینترسپت این نظریه را تایید کرده و معتقد است این اقدام Google، شروع کننده ی روندی نگران کننده برای دیگر شرکت ها نیز خواهد بود. او معتقد است اگر گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوی جهان تسلیم سیاست های سانسوری چین شود، دیگر مقاومتی در برابر این سیاست ها نخواهد بود.

این طرح، مقاومت در برابر سانسورهای دولت چین را غیر ممکن می کند

وبسایت ورج که منتشرکننده ی این خبر بوده، برای اظهارنظر با مسئولان گوگل تماس گرفته اما هنوز پاسخی دریافت نکرده است. اینترسپت معتقد است پیش از راه اندازی این سرویس در چین، موانعی پیش روی گوگل خواهد بود. اولین مانع کسب مجوز از مقامات چینی است و مانع دوم، اطمینان خود گوگل از موفقیت این اپلیکیشن در رقابت با نسخه ی چینی یعنی بایدو است.

گوگل پیش از این و در خلال سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ و پیش از خروج از چین، پیشنهاد یک نسخه ی سانسورشده را به مقامات این کشور داده بود؛ اما انتقادها در آمریکا باعث لغو این طرح شد. سیاست مداران منتقد در آن زمان معتقد بودند این رفتار، گوگل را به دستاویزی برای دولت چین تبدیل خواهد کرد.

گوگل در ماه های اخیر تلاش های دیگری برای حضور در بازار چین داشته است که آزمایشگاه هوش مصنوعی، اپلیکیشن مدیریت فایل و بازی های مبتنی بر هوش مصنوعی، نمونه هایی از این تلاش هستند.

در نهایت اگرچه این خبرها و شایعه ها نشان دهنده ی تمایل گوگل برای سود بردن از بازار عظیم ۷۵۰ میلیون کاربر اینترنت در چین است، اما احتمال اجرا نشدن آن نیز قوی است. نمونه ی مشابهی از این اخبار در سال ۲۰۱۵ در مورد راه اندازی مجدد گوگل پلی در چین منتشر شد که به نتیجه نرسید.

گلکسی تب اس 4 معرفی شد؛ نمایشگر ۱۰.۵ اینچی با حاشیه باریک و پشتیبانی از حالت DeX

سامسونگ طی مراسمی که به صورت استریم ویدیویی برگزار کرد، نسل جدید تبلت خود یا همان گلکسی تب اس ۴ را معرفی کرد.

به گزارش زومیت، در هفته های اخیر بارها شاهد انتشار اخباری در رابطه با نسل جدید تبلت سامسونگ یا همان گلکسی تب اس ۴ بودیم. حال سامسونگ با برگزاری مراسمی بصورت استریم ویدیویی نسل جدید تبلت پرچمدار خود را رونمایی کرد. گلکسی تب اس ۴ همچون نسل های پیشین این تبلت جزو تبلت های بالا رده ی بازار است.

از جمله ی ویژگی های جدیدی که سامسونگ در نسل جدید تبلت پرچمدار خود از آن ها بهره برده باید به نمایشگر ۱۰.۵ اینچی با نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰ اشاره کرد. همچنین پشتیبانی از حالت دِکس بدون نیاز به داک دکس را باید از دیگر ویژگی های این تبلت بدانیم.

همانطور که اشاره کردیم، Galaxy Tab S4 از وجود یک نمایشگر ۱۰.۵ اینچی از نوع سوپرامولد بهره می برد. نسبت تصویر ۱۶ به ۱۰ در این نمایشگر امکان تماشای ویدیو در تبلت را لذت بخش تر می کند. گلکسی تب اس ۳ و گلکسی تب اس ۲ از وجود نمایشگری با نسبت تصویر ۴ به ۳ بهره می برند.  سامسونگ در نسل جدید تبلت پرچمدار خود حاشیه ها را بسیار باریک تر از پیش کرده است، حال آنکه نمایشگر گلکسی تب اس ۴ را نمی توان نوعی از Infinity Display این کمپانی قلمداد کرد. سامسونگ برای کاهش هر چه بیشتر حاشیه ها، از وجود کلید های نرم افزاری استفاده کرده است. با توجه به حذف کلید فیزیکی از پنل جلو، خبری از سنسور اثر انگشت در این تبلت نیست، با این وجود خبری از روش های جدیدی نظیر اسکن چهره در این تبلت نیست.

از جمله ی ویژگی های جدید تبلت گلکسی تب اس ۴ باید به پشتیبانی از حالت دکس اشاره کرد. DeX Mode ویژگی جدیدی است که برای استفاده از آن دیگر نیازی به وجود داک مخصوص دکس نیست. برای استفاده از این ویژگی کافی است تا حالت دکس فعال شده  و پس از آن اپلیکیشن هایی که از این ویژگی پشتیبانی می کنند، در حال دسکتاپ نمایش داده می شوند. گلکسی تب اس ۴ این قابلیت را دارد تا به عنوان نمایشگر دوم مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از آداپتویر USB تایپ C به HDMI می توان نمایشگر دیگری را به گلکسی تب اس ۴ متصل کرد. گلکسی تب اس ۴ از وجود یک قلم S Pen نیز بهره می برد، هر چند این قلم از بلوتوث پشتیبانی نمی کند.

گلکسی تب اس ۴ از وجود تراشه ی اسنپدراگون ۸۳۵ با فرکانس ۲.۳۵ گیگاهرتزی بهره می برد. همچنین باید به حافظه ی رم ۴ گیگابایتی به همراه حافظه ی داخلی ۶۴ گیگابایتی اشاره کرد. سامسونگ نسخه ی دیگری از این تبلت را با حافظه ی داخلی ۲۵۶ گیگابایتی در اختیار دارد. یک دوربین ۱۳ مگاپیکسلی در پشت به عنوان دوربین اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. یک سنسور ۸ مگاپیکسلی نیز به عنوان دوربین سلفی مورد استفاده قرار می گیرد. پشتیبانی از ارتباط وای فای و LTE از جمله ی ویژگی های ارتباطی این تبلت است. سامسونگ برای تامین انرژی مورد نیاز گلکسی تب اس ۴ از یک باتری با ظرفیت ۷۳۰۰ میلی آمپر ساعتی بهره می برد. گلکسی تب اس ۴ در مقایسه با گلکسی تب اس ۳ یک میلی متر ضخیم تر شده است.

گلکسی تب اس ۴ همچون نسل گذشته از وجود چهار اسپیکر که توسط AKG تنظیم شده، بهره می برد. همچنین باید به پشتیبانی از Dolby Atmos اشاره کرد که تولید یک صدای با کیفیت را در این تبلت نوید می دهد.

گلکسی تب اس ۴ از وجود اندروید ۸.۱ اوریو در کنار رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس ۹.۵ بهره می برد. خریداران گلکسی تب اس ۴ می توانند کاور موسوم به Book Cover یا Book Cover Keyboard نیز خریداری کنند که محل مخصوصی برای قرار دادن قلم S Pen دارد. نکته ی جالب در مورد گلکسی تب اس ۴ این است که محل مخصوصی برای قراردادن قلم S Pen در آن پیش بینی نشده است. گلکسی تب اس ۴ اواخر ماه جاری میلادی در رنگ های مشکی و خاکستری راهی بازار خواهد شد.

گلکسی تب A سامسونگ، تبلت اقتصادی ۱۰.۵ اینچی رونمایی شد

سامسونگ تبلت ۱۰.۵ اینچی اقتصادی گلکسی تب A  را رسما معرفی کرد.

به گزارش زومیت، سامسونگ، در رویدادی آنلاین، تبلت اقتصادی ۱۰.۵ اینچی خود را به نام گلکسی تب A که پیشتر به نام گلکسی تب A2 XL شناخته شده بود، معرفی کرد.

با توجه به آخرین خبرهای منتشر شده از رویداد آنلاین رونمایی تبلت جدید سامسونگ، Galaxy Tab A یک تبلت اقتصادی است که با ایده ی کاربرد تبلتی برای سرگرمی طراحی شده است. با وجودی که گفته می شود تبلت جدید قیمت مناسب و خوبی خواهد داشت، ولی مشخصات فنی مطرح شده در مورد آن، نشان می دهد که برای کاربردهای تصویری و صوتی بسیار مناسب است. علاوه بر این، تبلت گلکسی تب A می تواند توسط همه ی اعضای خانواده با اکانت های مختلف مورد استفاده قرار گیرد و در اصل تبلتی چندکاربره است.

گلکسی تب A همانند گلکسی تب اس ۴ که تبلت پرچمدار و گران قیمت سامسونگ محسوب می شود، ۱۰.۵ اینچی با نسبت تصویر ۱۶:۱۰، رزولوشن ۱۲۰۰×۱۹۲۰ پیکسل و نمایشگر TFT LCD است که برای مشاهده ی ویدیو و یا کاربردهای دیگری از این دست ابعاد مناسبی دارد. سامسونگ برای کاهش هزینه ی تمام شده ی تبلت از نمایشگر LCD در طراحی آن استفاده کرده است.

بدنه ی تبلت پلاستیکی است و در طراحی ظاهری آن از فلز و شیشه استفاده نشده است. تبلت اقتصادی همانند Galaxy Tab S4، از چهار اسپیکر در هر چهارگوشه ی تبلت بهره می برد و از Dolby Atmos برای تجربه صوتی فراگیر پشتیبانی می کند. با این حال، اسپیکرها AKG نیستند. گلکسی تب A از تراشه ی ۱.۸ گیگاهرتزی اسنپدراگون ۴۵۰ کوالکام، به علاوه ی حافظه ی رم ۳ گیگابایتی و حافظه ی داخلی ۳۲ گیگابایتی بهره می برد که حافظه ی آن با کمک microSD تا ۴۰۰ گیگابایت قابل ارتقا است. تبلت دارای یک دوربین ۸ مگاپیکسلی به همراه فلش در پنل پشتی و یک دوربین ۵ مگاپیکسلی در پنل جلویی است. تبلت جدید اقتصادی سامسونگ فاقد سنسور اثر انگشت یا اسکنر عنبیه رونمایی شده است.

تبلت با نسخه ی اندروید ۸.۱ اوریو جعبه گشایی شده است و با باتری ۷۳۰۰ میلی آمپرساعتی کار می کند. یکی از ویژگی های خوب تبلت جدید سامسونگ امکان کنترل لوازم خانگی هوشمند از طریق تبلت است و از SmartThings پشتیبانی می کند. هم چنین دارای بیکسبی هوم و ویژن است ولی Voice ندارد.

علاوه بر این، تبلت جدید مجهز به رابط کاربری مخصوص کودکان و نوجوانان نیز هست و با فعال کردن  Kids Mode، والدین می توانند روی زمان استفاده از تبلت و یا محتوایی که کودکان با آن سروکار دارند کنترل داشته باشند. در حالت  Kids Mode، برنامه هایی همچون اپلیکیشن های گلکسی برای کودکان، مرورگر کودکان و هشت برنامه ی دیگر مخصوص کودکان همچون BRIO World و Toca Hair Salon 3 در اختیار کودکان قرار می گیرد. Galaxy Tab A  در تاریخ ۲۴ آگوست (۲ شهریورماه) در رنگ های طوسی و سفید و با قابلیت اتصال به شبکه های وای فای و LTE در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.

آیفون LCD دو سیمکارت با نام آیفون 9 تنها در بازار چین عرضه می شود

بر اساس آخرین گزارش ها، آیفون دوسیم کارت ۶.۱ اینچی با نمایشگر LCD با نام آیفون ۹ تنها در بازار چین عرضه می شود.

به گزارش زومیت، یکی از خبرگزاری های چینی به نام Economic Daily News، اعلام کرد اپل قصد دارد در ادامه ی سال ۲۰۱۸ میلادی، ۴ مدل آیفون به بازار معرفی کند. پیشتر گفته شده بود یک مدل، گوشی ۵.۸ اینچی آیفون ۱۰ با نمایشگر OLED و دیگری آیفون ۱۰ پلاس ۶.۵ اینچی است.

همچنین باید در انتظار معرفی آیفون ۶.۱ اینچی تک سیم کارت و مدل ویژه ی دیگر آیفون ۶.۱ اینچی با دو سیم کارت باشیم.

مینگ چی کو، افشاگر معروف احتمال عرضه آیفون  دو سیم کارت را برای اولین بار مطرح کرد. وی اعلام کرد که آیفون ۶.۵ اینچی با نمایشگر OLED از سیم کارت دوگانه بهره خواهد برد. در خبر دیگری معلوم شد احتمال معرفی آیفون ۲۰۱۸ با دو سیم کارت در آخرین نسخه ی بتا iOS 12 تایید شده است. حال آنکه آخرین خبر منتشر شده از خبرگزاری چینی با خبرهای قبلی در تناقض است و ادعا می کند که آیفون دو سیم  کارت از نمایشگر LCD و قاب آلومینیومی بهره خواهد برد و به اندازه ی آیفون ۱۰ گران نیست. با وجودی که اپل هنوز به صورت قطعی نام گوشی های هوشمند جدید خود را مشخص نکرده است؛ ولی برخی خبرگزاری ها معتقدند که مدل ۶.۱ اینچی آیفون LCD با نام آیفون ۹ به بازار معرفی خواهد شد. دلیل و استدلال آنها این است که از آنجایی که آیفون LCD گوشی اقتصادی و جانشین آیفون ۸ خواهد شد، اپل نام آن را آیفون ۹ خواهد گذاشت.

با این وجود کوپرتینونشین ها بیشتر علاقمند هستند گوشی مشابه طراحی iPhone 10 ولی ارزان قیمت تر از آیفون ۱۰ به بازار معرفی کنند. آیفون LCD ارزان قیمت، دارای حاشیه ی باریک و بریدگی نمایشگر مشابه آیفون ۱۰ خواهدبود ولی بدون سنسور اثر انگشت به بازار عرضه خواهد شد. ولی از فیس آیدی بهره می برد. از سوی دیگر، برخی معتقدند که اپل قصد دارد آیفون LCD را با نام آیفون ۹ به بازار معرفی کند تا گوشی آیفون ۶.۱ اینچی ارزان قیمت به عظمت و جایگاه آیفون ۱۰ صدمه ای وارد نکند.

کوپرتینونشین ها برای کاهش قیمت گوشی آیفون LCD، علاوه بر استفاده از نمایشگر با قیمت مناسب تر، در قسمت شاسی از نوار فلزی استفاده نکرده اند و همچنین احتمال دارد نمایشگر حساس به فشار، فاقد لمس سه بعدی باشد. گوشی های هوشمند دو سیم کارت در آسیا بسیار محبوب و متداول هستند. البته در سایر بازارها نیز گرایش به سمت گوشی های دو سیم کارت وجود دارد. برای کوپرتینونشین ها سخت است که گوشی دو سیم کارت خود را تنها به صورت انحصاری در بازار چین به فروش برسانند و وقتی این صحبت مطرح می شود، این تصور به وجود می آید که اپل برای عرضه ی گوشی دو سیم کارت خود در سایر بازارها مشکل دارد. گفتنی است پیشتر ویدئوی جدیدی از ماکت آیفون  ۱۰ پلاس و آیفون LCD اپل منتشر شده بود. علاوه بر ویدئو، پیشتر نیز تصاویری از ماکت گوشی های آیفون 10 پلاس و آیفون LCD به صورت غیر رسمی منتشر شد.

لازم به ذکر است که گفته شده در این ویدیو، ماکت  گوشی دارای اسلات ثانویه ای برای سیم کارت دوم است. هرچند برخی معتقدند که یکی از سیم کارت ها در  Apple SIM به صورت یکپارچه قرار خواهد گرفت و فاقد اسلات سیم کارت دوم خواهد بود. انتظار می رود آیفون های ۲۰۱۸ در رویدادی در ماه سپتامبر (شهریورماه )  به صورت رسمی معرفی شوند؛ هرچند پیشتر گفته شده بود که معرفی آیفون ۶.۱ اینچی اپل با نمایشگر Full Active LCD تا اوایل آذرماه به تعویق خواهد افتاد.

ال جی نمایشگر انعطاف پذیر OLED برای گوشی های هوشمند تولید می کند

ال جی در تلاش است وارد همکاری جدیدی با شرکت های شیائومی، هواوی و اوپو برای تامین نمایشگر انعطاف پذیر OLED شود.

به گزارش زومیت، شرکت سامسونگ تا چندی قبل، تقریبا تنها شرکتی بود که به صورت انحصاری در عرصه ی تولید نمایشگر انعطاف پذیر برای گوشی  هوشمند تاشو در بازار حضور پر رنگی داشت.

اما ظاهرا سامسونگ دیگر در بازار تامین نمایشگر برای گوشی های هوشمند انعطاف پذیر یکه تاز میدان نخواهد بود و به نظر می رسد  ال جی نیز وارد این میدان شده است تا برای سایر شرکت های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند انعطاف پذیر، نمایشگر انحناپذیر OLED مورد نیازشان را تولید کند. همان طور که پیشتر گفته شد، شیائومی و اوپو وارد عرصه ی رقابت تولید گوشی  انعطاف پذیر می شوند؛ و رقبایی برای سامسونگ در تولید گوشی هوشمند انعطاف پذیر خواهند بود. ممکن است این شرکت ها برای تامین نمایشگر انعطاف پذیر OLED وارد همکاری مشترکی با ال جی شوند.

یکی از رسانه های خبری کره روز گذشته اظهار داشت که ال جی آماده است تا برای گوشی های هوشمند انعطاف پذیر شرکت هایی همچون شیائومی، هواوی و اوپو نمایشگر انعطاف پذیر OLED تولید کند. احتمال دارد یکی از این شرکت ها بتواند لقب مقام اولی سامسونگ را در بازار گوشی های هوشمند انعطاف پذیر برباید و از آن خود کند. همان طور که ال جی پیش از این نیز مطرح کرده بود، در تولید نمایشگر انعطاف پذیر برای شرکت Huawei سرمایه گذاری کرده است. البته بعدا هواوی اعلام کرد که نمایشگر انعطاف پذیر OLED مورد نیاز خود را از شرکت چینی BOE تامین خواهد کرد. پیشتر گفته شده بود که هواوی و BOE برای ساخت اولین گوشی با نمایشگر انعطاف پذیر وارد همکاری می شوند. با اینکه ال جی در تولید نمایشگر OLED هم از نظر مشخصات فنی و هم از نظر حجم تولید در سطح Samsung نیست؛ ولی با ورود به بازار تامین کنندگان نمایشگر قابل انعطاف برای سایر شرکت ها می تواند شکل بازی رقابتی را در بازار تغییر دهد. ال جی به سرعت می تواند وارد قراردادی با یکی از تولید کنندگان گوشی های هوشمند انعطاف پذیر شود که قطعا این شرکت سامسونگ نخواهد بود.

از آنجایی که Xiaomi، هواوی و Oppo جزو شرکت های پرفروش در بازار چین هستند، اگر LG با این شرکت ها وارد همکاری مشترکی برای تامین نمایشگر انعطاف پذیر OLED شود، می  تواند سفارش خوب و قرارداد مالی خوبی ببندد. تنها مساله این است که آیا ال جی می تواند چنین سفارشی را قبول کرده و آن را تامین کند یا خیر. در حال حاضر ال جی، نمایشگر با شعاع انحنای ۲.۵R تولید می کند و با طرح های توسعه ای که در پیش گرفته، انتظار می رود سال آینده بتواند نمایشگر با شعاع انحنای 2.5R را نیز تولید کند. اگر ال جی بتواند نمایشگری با چنین استانداردی طراحی و تولید نماید، محصولی در سطح سامسونگ به بازار عرضه خواهد کرد.

به علاوه، فناوری جدید رسوب لایه ی اتمی (atomic layer deposition)، امکان بارها تاشدن و بازشدن نمایشگر را بدون آسیب زدن به قسمت تاشو فراهم می کند. البته باید بگوییم که ال جی در حال بررسی و تست این فناوری است تا آن را به مرحله ی اجرا برساند. ممکن است سال ۲۰۱۹ شاهد رونمایی گوشی های هوشمند انعطاف پذیر مختلفی در بازار باشیم. باید امیدوار بود که تولید کنندگان درباره ی کاربردهای منحصر به فرد این دستگاه های هوشمند از قبل فکر کرده باشند و محصولی متناسب با نیاز کاربر تحویل بازار بدهند. شرکت های چینی در حال توسعه ی گوشی های هوشمند با دوربین های کشویی و اسکنر اثر انگشت زیر نمایشگر هستند و تلاش آنها شاید بتواند تا حدی برای سامسونگ نگران کننده باشد.

آپدیت جدید مایکروسافت اج و حذف ویژگی ورود مجدد پسورد

مایکروسافت در آپدیت جدید مرورگر پیش فرض مایکروسافت اج روی ویندوز ۱۰، ویژگی ورود مجدد پسورد را حذف کرده است.

به گزارش زومیت، مایکروسافت در انتشار پستی روی وب سایت خود اعلام کرد کاربران بعد از این برای ورود به وب سایت های مورد علاقه ی خود نیازی به پسورد ندارند. کاربران Microsoft Edge تنها به سیستم تشخیص هویت جدید مایکروسافت برای ورود نیاز دارند. این سیستم بر پایه ی اثر انگشت، تشخیص چهره و پین های مخصوص است.

ویژگی جدید که از طریق سرویس Hello ویندوز در دسترس است، به سیستم احراز هویت گوگل و فایرفاکس که ماه گذشته راه اندازی شد، وابسته است. بنابراین اگرچه این امر انقلابی برای مایکروسافت محسوب می شود، اما فاصله ی زیاد این کمپانی را با رقبایش به رخ می کشد. تعجبی ندارد که مرورگر اج تنها ۴.۱۹ درصد از سهم بازار را از زمان انتشار تاکنون داشته است.

Microsoft این آپدیت را به عنوان بخشی از پروژه ی دنیای وب بدون پسورد خود ارائه داده است. این ویژگی بر پایه ی ایدئولوژی کمپانی مبنی بر سنتی بودن پسورد به عنوان روشی برای هویتشناسی استوار است. دو نفر از مدیران برنامه مایکروسافت بیانیه ای به شرح زیر نوشتند:

پسوردها به سختی به یاد آورده می شوند، و اساسا نا امن هستند. معمولا در برابر تقلب و کرک آسیب پذیرند. با روش احراز هویت در وب، کاربران مایکروسافت اج می توانند از راه های شناسایی صورت، اثر انگشت، پین و دستگاه های قابل حمل  FIDO2، وسیله ای برای اعتباربخشی کلید عمومی قوی به جای پسورد استفاده کنند.

اساس کار واقعی احراز هویت وب به این معناست که اگر کسی پشت دستگاه شما قرار بگیرد، به عنوان یک مداخله جو هیچ راهی برای ورود به اطلاعات شما ندارد؛ چون سیستمی برای هک کردن روی دستگاه شما نیست. کل فرایند ایمنی سازی به عنوان یک ویژگی جانبی مایکروسافت برون سپاری می شود.

مایکروسافت همچنین در هفته های گذشته یک راهنمای برنامه نویسی وب سایت منتشر کرده است. این راهنما، چگونگی کدنویسی مانند یک ابزار امنیتی را ارائه می کند.

پیشبینی می شود سیستم تشخیص هویت وب روی مرورگر مایکروسافت اج برای تمامی کاربران ویندوز ۱۰ ورژن ۱۸۰۹ که از اج استفاده می کنند، تا پیش از اتمام سال ۲۰۱۸ قابل دسترسی باشد.

اوراکل خدمات مبتنی بر بلاک چین اختصاصی عرضه می کند

اوراکل نیز به شرکت های عرضه کننده ی خدمات بلاک چین پیوسته و قصد دارد مانند بزرگانی همچون آی بی ام و مایکروسافت وارد این صنعت شود.

به گزارش زومیت، اوراکل در اخبار خود عرضه ی یک سرویس بلاک چین را بیان کرده که شرکت ها می توانند با استفاده از آن و بر بستر یک دفتر کل الکترونیکی غیرقابل تغییر، فرآیندهای خود را اتوماتیک کنند. این فرآیندها می تواند شامل پیگیری مواد و قطعات، نظارت بر زنجیره ی تامین یا حتی تراکنش های مالی مشتریان باشد.

اصطلاح بلاک چین به عنوان سرویس یا (BaaS) در چند سال اخیر رشد زیادی داشته است. این تکنیک به شرکت ها امکان می دهد تا فناوری دفتر کل توزیع شده را با روشی معتبر آزمایش کرده و از هزینه های توسعه ی آن در داخل سازمان خود جلوگیری کنند. شرکت های دیگری که این نوع از خدمات را ارائه می دهند عبارتند از: آی بی ام، اچ پی اینترپرایز، مایکروسافت، اس ای پی و آمازون وب سرویس.

اوراکل در ماه اکتبر سال گذشته و در نمایشگاه OpenWorld پیش نمایشی از خدمات ابری مبتنی بر بلاک چین خود معرفی کرد. این خدمات بر اساس پلتفرم هایپرلجر رایگان بنیاد لینوکس توسعه داده شده اند. پلتفرم بنیاد لینوکس ابزاری برای ساخت شبکه های کاری بلاک چین و حتی قراردادهای هوشمند برای شرکت ها است.

اوراکل در ادامه ی خبر خود ادعا کرده که چند شرکت خدمات آنها را دریافت کرده و آزمایش های اولیه برای تایید کیفیت را روی آن انجام داده اند. برخی از این شرکت ها و سازمان ها عبارتند از: Arab Jordan investment Bank، CargoSmart، Certified Origins، Intelipost، Nigeria Customs و Solar Site Design. به عنوان مثال شرکت ایتالیایی تولید روغن زیتون با نام Certified Origins، نمونه ای از این طرح را در ابتدای سال ۲۰۱۸ اجرا کرد و اکنون آماده ی به کارگیری آن در بررسی و نظارت بر کل روند تولید و توزیع محصولات خود با برند Belluci است.

آندره بیاجیانتی مدیر ارشد فناوری این شرکت در مورد استفاده از پلتفرم بلاک چین می گوید: «دلیل اصلی تولد این پروژه و تست هایی که در روزهای اخیر انجام دادیم، استفاده از الگوریتم بلاک چین است که شفاف سازی بیشتر را با استفاده از ردیابی آسان محقق می کند.»

بیاجیانتی به این نکته اشاره می کند که مدل کسب وکار شرکت آنها همیشه روی ردیابی دقیق روغن زیتون پایدار بوده و به همین دلیل تاییده های متعددی از دولت دریافت کرده اند. با این حال استفاده از فناوری بلاک چین برای این منظور، بهترین راهکار پیشرفت در زمینه ی ردیابی محصولات بوده است.

بیاجیانتی در ادامه می گوید: مرحله ی بعدی و تکامل سیستم بلاک چین ما، مدیریت دقیق و کامل قراردادهای هوشمند است تا روندی اتوماتیک برای ارزیابی انتخاب روش های تولید به کار گرفته شود. با انجام این کار، ارزیابی هایی که امروز توسط اپراتور انجام می شود توسط سیستم قراردادهای هوشمند پیگیری خواهد شد و تیم ها به جای آن روی روندهای عملیاتی و بررسی کیفیت متمرکز خواهند شد.

قرارداد هوشمند در سیستم بلاک چین، به معنای ابزار اتوماسیون کسب وکار است که بر اساس کدهای از پیش تعیین شده کار می کند. به عنوان مثال وقتی یک بسته ی باری از یک باربری دریافت می شود، پرداخت هزینه ی آن به طور اتوماتیک از حساب تولیدکننده به حساب شرکت باربری منتقل خواهد شد.

قراردادهای هوشمند بلاک چین، اتوماسیون فرآیندها را تسهیل می کند

شرکت دیگری که از خدمات بلاک چین اوراکل استفاده می کند، CargoSmart نام دارد. این شرکت یک توسعه دهنده ی نرم افزارهای انبارداری در مقیاس جهانی است و از این ابزار برای ساخت شبکه ی بلاک چین صنعتی برای حمل و نقل در مقیاس جهانی استفاده می کند. امروزه فرآیندهای حمل و نقل جهانی بر اساس گزارش های کاغذی تاریخ دار انجام می شوند.

لیونل لویی، مدیر بازرگانی شرکت در این مورد می گوید: راهکار ما به گونه ای طراحی شده تا یک سیستم مدیریت اسناد حمل ونقل در آن پیاده سازی شود. با استفاده از این سیستم، تمامی افراد و اجزاء درگیر در فرآیندهای حمل ونقل با اعتماد به صحیح بودن اطلاعات این پلتفرم، وظایف خود را راحت تر انجام می دهند.

شرکت کارگواسمارت در کنار سیستم بلاک چین از دیگر محصولات اوراکل همچون Identity Management Cloud، Process Cloud، Integration Cloud و Java Cloud نیز استفاده می کند. لویی معتقد است با به کارگیری این سرویس های جدید، شرکت های طرف قرارداد آنها دیگر نیاز به نگهداری اطلاعات تراکنش ها در یک سرور مرکزی نیستند و همه ی اطلاعات به صورت توزیع شده ذخیره می شوند. بعلاوه با به کارگیری این سیستم، نسخه ای از دفتر کل اصلی در اختیار همه ی اعضای درگیر در فرآیند حمل و نقل خواهد بود. این دفتر کل کاملا غیر قابل تغییر و معتبر است. با به کارگیری این روش، اختلافات اسنادی در صنعت حمل و نقل از بین خواهد رفت.

شبکه ی اوراکل بر مبنای هایپرلجر بنیاد لینوکس توسعه یافته است

عیمان قدومی مدیر ارشد فناوری اطلاعات و امنیت بانک سرمایه گذاری عرب جردن معتقد است به کارگیری سرویس بلاک چین اوراکل، پیچیدگی انتقال پول به صورت الکترونیک را کاهش داده و علاوه بر آن باعث کاهش قیمت، افزایش بازدهی و امنیت سیستم ها شده که همگی در جهت بهبود تجربه ی مشتریان بوده اند. قدومی سیستم های جانبی این بلاک چین مانند قابلیت تشخیص هویت و REST API برای هماهنگی با اپلیکیشن های دیگر را دلیل عالی بودن این پلتفرم برای صنعت شان می داند.

امیت زاوری معاون پلتفرم ابری اوراکل معتقد است شرکت آنها قابلیت های متعددی را به بلاک چین هایپرلجر اضافه کرده تا استفاده از آن را آسان تر کند. آنها قصد دارند توانایی توسعه ی اپلیکیشن های بلاک چین را برای هر توسعه دهنده ای آسان و در دسترس کنند. علاوه بر آن سیستم آنها قابلیت مقیاس پذیری داشته و با استفاده از چند API قابل تبدیل شدن به ابزاری در سطح تجاری و با همان امنیت لازم را دارد.

در نهایت خدمات ابری مبتنی بر بلاک چین اوراکل، مانند هایپرلجر که بر مبنای آن توسعه داده شده، به شرکت ها این امکان را می دهد تا شبکه ی اختصاصی خود را توسعه دهند. بعلاوه می توان این شبکه را با دیگر خدمات اوراکل و سرویس هایی همچون SaaS مرتبط و هماهنگ کرد و از امکانات ترکیبی آنها بهره برد. متخصصان این شرکت، خدمات خود را به گونه ای ارائه می کنند که پس از تغییرات در هایپرلجر و بهینه سازی آن، مشتریان نیازی به ایجاد تغییر در اپلیکیشن ها و شبکه های خود را نداشته باشند. اوراکل سرویس خود را به صورت اشتراک  های ماهیانه یا سالیانه به مشتری ها عرضه می کند و دوره ی آزمایشی آن را نیز در اختیار کاربران قرار داده است.

بیت کوین دیگر هرگز به مدار رشد برنمی گردد

شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی گلدمن ساکس می گوید ستاره ی بخت بیت کوین افول کرده است و این ارز دیجیتال دیگر هرگز دوران طلایی خود را تکرار نخواهد کرد.

به گزارش زومیت، گلدمن ساکس که پیشتر در اوایل سال میلادی جاری از تدوین برنامه های جدی برای بازگشایی یک میز معاملاتی برای بیت کوین خبر داده بود، هنوز برای ورود به حوزه ی ارزهای مجازی تردید دارد.

گروه راهبرد سرمایه گذاری این بانک در گزارش نیم سالانه ی چشم انداز اقتصادی خود آورده است که قیمت بیت کوین کماکان سیر نزولی خواهد داشت و حتی بیشتر از آنچه در هفت ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ افت کرد، با کاهش روبرو خواهد شد.

این گروه که تحت سرپرستی شرمین مصور رحمانی، مدیر ارشد سرمایه گذاری گلدمن ساکس قرار دارد، در گزارش خود آورده است:

دیدگاه ما این است که ارزهای رمزپایه قادر به حفظ ارزش خود نخواهند بود و این امر زودتر از آنچه فکر می کردیم به اثبات رسیده است. ما انتظار داریم که قیمت این ارزها در آینده با کاهش بیشتر مواجه شود؛ چرا که به نظر ما، آن ها نمی توانند از پس ایفای سه نقش و کارکرد اصلی یک پول یا ارز سنتی بربیایند. در واقع، رمز ارزها نه می توانند وسیله ای برای مبادله باشند، نه قابلیت شمارندگی دارند (پول یا ارز سنتی می تواند کمیتی گسسته را به هر کالا یا خدمت نسبت دهد) و نه ابزار مناسبی برای ذخیره سازی ارزش هستند.

ارزهای رمزپایه و فناوری زیربنایی آن یعنی بلاک چین  (Blockchain) که سنگ بنای ماهیت توزیع شده ی آن است، در قد و قواره ی یک فناوری دگرگون ساز و  برهم زننده قواعد سیستم مالی جهانی ظاهر شده اند و به لحاظ نظری امکان برپایی پایگاه های داده کارآمدتر، انجام تراکنش های سریع تر و اجرای عملیات شفاف تر را فراهم می کنند. با این حال، دست کم گلدمن ساکس مدعی است که این پدیده های نوظهور تأثیر چندانی بر دیگر کلاس های دارایی نخواهد داشت.

در ادامه ی گزارش گلدمن ساکس آمده است:

ما همچنان بر این باوریم که کاهش بهای ارزهای رمزپایه بر عملکرد دیگر دارایی های مالی تأثیر منفی نخواهد گذاشت؛ چرا که این ارزها در حال حاضر تنها ۰.۳ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص داده اند. در واقع، ما گمان می کنیم که رویکرد رسانه های سنتی و شبکه های اجتماعی به این ارزها و قابلیت های واقعی آن ها کمی اغراق آمیز بوده است.

گلدمن ساکس در ماه مه سال میلادی جاری (مقارن با اردیبهشت) برنامه های خود را برای عملیاتی کردن دادوستد Bitcoin اعلام کرد. در آن زمان، دو تن از مدیران اجرایی این شرکت طی مصاحبه ای با روزنامه ی نیویورک تایمز به بحث و تبادل نظر در مورد برنامه های خود برای اخذ مجوزهای قانونی و محاسبه ریسک های ذاتی برای ورود به قلمرو ارزهای رمزپایه پرداختند. اکنون اما گلدمن کمی محتاط تر شده و معاملات بیت کوین را به سرمایه گذاران نهادی محدود خواهد کرد.

هیئت مدیره این استارتاپ ۱۲ ساله یا جوان تر هستند

تمام اعضای هیئت مدیره ی این استارتاپ کودکان زیر ۱۳ سال هستند و هرکدام به نوعی در فعالیت های اجتماعی و خیرخواهانه ی شهر خود حضور موثری داشته اند.

به گزارش زومیت، Kidbox نام استارتاپی است که در نیویورک راه اندازی شده است و هیئت مدیره ی آن را نوجوانان تشکیل داده اند. این استارتاپ اخیرا جلسه ی با هدف توسعه ی استراتژی محصول تشکیل داده و برای پروژه های مسئولیت اجتماعی خود در سال آینده برنامه ریزی کرده است. البته این جلسه کمی با جلسات معمولی استارتاپی تفاوت داشت و از شرکت کنندگان آن با آب نبات پذیرایی شد. روی میز اتاق جلسه ظرف شیشه ای پر از آب نبات، آدامس بادکنکی و شکلات گذاشته شده بود. زمانی که تمام اعضای هیئت مدیره ی استارتاپ نوجوانان زیر ۱۳ سال باشند این نوع پذیرایی کاملا طبیعی است.

این استارتاپ در سال ۲۰۱۵ فعالیت خود را با تولید Stitchfix برای بچه ها آغاز کرد. Stitchfix بسته بندی از لباس و زیورآلات است که توسط طراحان لباس در مجموعه های متنوع و به صورت آنلاین عرضه می شود. هر بسته بندی سبک خاص خود را دارد. به عنوان مثال در یک بسته تی شرت آبی با شلوار جین و زیورآلات مرتبط قرار داده شده و در یک بسته بندی دیگر پیراهن قرمز با ژاکت مشکی ست شده است. درنتیجه کاربران با هر سلیقه ای می توانند بسته ی خود را سفارش دهند. استارتاپ Kidbox همین ایده را برای بچه ها پیاده سازی کرده است. به این صورت که والدین سایز کودکان و سبک مورد نظر خود را در پلت فرم وارد می کنند سپس شرکت با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشین، علم داده و مدیریت انسانی هر ماه بسته ای متشکل از ۷ لباس را با قیمت ۹۸ دلار برای مشتری ارسال می کند. شرکت خدمات خود را برای نوزادان تازه متولد شده تا بچه ها پیش از سن جوانی ارائه می دهد و لباس های خود را از ۱۲۰ برند مانند Levi’s، DKNY و Nanette Lepore تأمین می کند.

ایده ی استارتاپ هوشمندانه است زیرا این روزها والدین با وجود دغدغه های بسیار زمان زیادی برای خرید ندارند. بچه ها در این سن با سرعت زیادی رشد می کنند و همچنین هر فصل لباس های مخصوص خود را دارد. درنتیجه ایده ی این استارتاپ از نظر سرمایه گذاران بسیار جالب و کاربردی است. تا کنون آمار دقیقی از تعداد مشتری ها منتشر نشده اما این استارتاپ با سرعت بسیار زیادی رشد کرده و ۱۵.۳ میلیون دلار در سرمایه گذاری سری B دریافت کرده است تا به رشد خود ادامه دهد. Kidbox همچنین مسئولیت های اجتماعی را نیز جدی گرفته است. هر بار که مشتری بسته ی کاملی از لباس سفارش می دهد، می تواند خیریه ای را انتخاب کند تا از طرف استارتاپ   Kidboxبه بچه های این خیریه لباس اهدا شود. یکی از مزایای این کار این است که والدین در مورد این موضوع با بچه ها صحبت می کنند و آن ها از  سنین کم با مفاهیم اهدا کردن آشنا می شوند و از نظر مدیرعامل شرکت این موضوع بسیار ارزشمند است.

استارتاپ Kidbox تنها نیست و چند برند دیگر نیز فعالیت مشابهی دارند. حتی برخی برندهای تهیه ی کننده ی لباس خودشان امکان سفارش چنین بسته بندی هایی را برای مشتری فراهم کرده اند. مدیر عامل استارتاپ Kidbox بابت این موضوع بسیار هیجان زده بوده و معتقد است این روش خرید در آینده فراگیر خواهد شد.

Kidbox قصد دارد صدای بچه ها باشد و از این طریق با سایر برندهای بازار رقابت کند. اعضای این استارتاپ تا به حال دو بار جلسه ی سالانه در نیویورک داشته اند. این استارتاپ در سال جاری ۱۲ کودک را برای تسهیل کارهای شرکت استخدام کرده است. اعضای هیئت مدیره از میان صدها متقاضی و با دقت بسیار زیادی انتخاب شده اند. این افراد از سراسر نقاط کشور و با هزینه ی شرکت همراه با خانواده هایشان به نیویورک دعوت شدند تا در جلسه حضور داشته باشند. همچنین زمانی که بچه ها سخت مشغول کار بودند والدینشان از طرف تور شرکت از شهر نیویورک بازدید کردند.

اعضای هیئت مدیره ی شرکت هنوز به سنی نرسیده اند که بتوانند حساب بانکی باز کنند و هنوز نمی توانند تصمیم های مهم مدیریتی بگیرند و درنتیجه تصمیم گیری های مهم بر عهده تیمی از بزرگسالان است. اما به گفته ی مدیرعامل استارتاپ، نظر ۱۲ کودک عضو هیئت مدیره برای هر تصمیمی بسیار جدی گرفته می شود. مدیرعامل شرکت می گوید تیم هیئت مدیره ی متشکل از بچه ها پیش از انتخاب تیم بزرگسالان شکل گرفته است و ردپای تصمیم بچه ها در تمام فعالیت های برند دیده می شود. دومین جلسه ی سالانه  همزمان با دومین تولد شرکت برگزار شد و در مهمانی بعد از جلسه با انواع آب نبات و شکلات از بچه ها پذیرایی شد.

در جلسه صحبت های جدی در مورد چگونگی ارائه ی راه حل های نوآورانه در مورد سبک لباس بچه ها شد. یکی از مهم ترین موضوع های مورد بحث انتخاب برندهای جدید برای تهیه ی بسته بندی های متنوع بود که نام آن ها هنوز فاش نشده است. این استارتاپ همچنین قصد دارد لباس های تولیدی خود شرکت را در کنار سایر برندها به مشتری عرضه کند. اغلب برندهای تولید کننده ی لباس بچه گانه هیچ تعاملی با مصرف کنندگان اصلی برند یعنی بچه ها ندارند اما استارتاپ Kidbox قصد دارد از خود بچه ها بازخورد مستقیم بگیرد.

با اینکه امروزه لباس های بچه گانه ی زیادی به بازار عرضه می شود اما این برند معتقد است لباس های باکیفیت گران هستند و بسیاری از خانواده ها نمی توانند چنین مبلغی بابت خرید لباس بچه گانه پرداخت کنند. همچنین بسیاری از خانواده ها معتقدند رشد بچه ها سریع است و هنگام بازی زود کثیف می شوند درنتیجه نیازی نیست هزینه ی زیادی بابت خرید لباس پرداخت کنند. بنابراین خریدن لباس های ارزان قیمت با کیفیت پایین را ترجیح می دهند. اما اعضای هیئت مدیره ی این استارتاپ بعد از بازخوردی که از مشتری ها گرفت متوجه شد بچه ها نیز به نرمی لباس و حسی که از پوشیدن آن پیدا می کنند اهمیت می دهند. آن ها همچنین از لباس هایی که هم برای دخترها و هم برای پسرها قابل استفاده است واکنش مثبت نشان داده اند. درنتیجه در خط تولید جدید لباس های این استارتاپ از تیشرت های آستین بلند ساده ی مشکی و شلوارهایی استفاده شده است که هم دخترها و هم پسرها می توانند در پاییز و با باز شدن مدارس بپوشند.

در طول جلسه علاوه بر طراحی لباس ایده ی جدیدی در مورد فراهم کردن تجربه ی جعبه گشایی هم برای والدین و هم برای بچه ها صحبت شد. آن ها به عنوان مثال پیشنهاد دادند داخل جعبه های لباس می توان پازل های سرگرم کننده قرار داد تا همه ی اعضای خانواده دور هم جمع شوند و اوقات خوبی داشته باشند. آن ها با توجه به بازخوردی که از مشتری ها گرفته اند متوجه شده اند ۹۰ درصد والدین صبر می کنند تا بسته ی لباس را در حضور بچه ها باز کنند درنتیجه این استارتاپ قصد دارد محصولات خود را برای هر مشتری شخصی سازی کند. بعد از برگزاری این جلسه فرصتی مهیا شد تا اعضای هیئت مدیره ی این استارتاپ ایده های مطرح شده را در شهر خود و با افراد علاقه مند به اشتراک بگذارند.

تمام اعضای هیئت مدیره ی این استارتاپ به دلیل دستاوردهای شگفت انگیز خود در این شرکت استخدام شده اند. به عنوان مثال یکی از اعضای ۹ ساله استارتاپ رویداد خیریه ای برای جمع آوری اسباب بازی در محل تولد خود ترتیب داد و ۱۱۰۰ اسباب بازی جمع آوری شده را به قربانیان طوفان پورتوریکو اهدا کرد. یکی دیگر از اعضای ۱۲ ساله کوله پشتی هایی از لوازم ضروری بقا برای افراد بی خانمان تهیه کرده است. عضو دیگر هیئت مدیره که تنها هشت سال دارد در همکاری خود با یک موسسه ی خیریه تا به حال بیش از ۲۹ هزار جعبه مداد شمعی به کودکان بستری در بیمارستان سراسر کشور اهدا کرده است. همه ی این بچه ها تا به حال حضور فعالی در جامعه داشته و نشان داده اند هیچ موقع برای ایجاد تغییر زود نیست.

عضویت در هیئت مدیره ی این استارتاپ ساده نیست و مسئولیت های جدی دارد. آن ها حداقل سه بار از طریق ویدئو کنفرانس در طول سال جلسه برگزار می کنند اما از مزایای جالبی نیز برخوردار هستند. آن ها کارت ویزیت مخصوص به خود را دارند در حالی که بسیاری از جوانان هنوز به طور جدی به آینده ی کسب وکار خود فکر نکرده اند.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *