دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 18 شهریور ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در پنجاه و ششمین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

کاربران ایرانی روزانه دو میلیارد بار از کانال های تلگرام بازدید می کنند

آمار نشان داده است که کاربران ایرانی روزانه بیش از ۳ میلیون مطلب در کانال های تلگرام منتشر می کنند و آمار بازدید از این کانال ها به حدود دو میلیارد بار می رسد.

به گزارش زومیت، بر اساس گزارش پژوهشگاه فضای مجازی از فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام، بیش از ۵۸۶ هزار کانال فارسی در تلگرام وجود دارد و روزانه بیش از سه میلیون مطلب در این فضا منتشر می شود.

پژوهشگاه فضای مجازی همچنین گزارش داده است که میزان انتشار مطالب توسط کاربران ایرانی در کانال های تلگرام، ساعت ۲۲ به اوج می رسد و حدود ۲۵۰ هزار مطلب در این کانال ها منتشر می شود. این در حالی است که کمترین زمان انتشار مربوط به ساعت ۴ صبح است. در همین حال میزان انتشار مطلب از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ روند ثابتی دارد و حدود ۱۵۰ هزار عدد است.

از سوی دیگر، بررسی روند ایجاد کانال های تلگرامی نشان می دهد که در طول یک هفته حدود ۱۲ هزار کانال، به تعداد کانال های فارسی افزوده شده است و آخرین آمار از وجود ۵۸۶ هزار و ۹۴۰ کانال تلگرامی حکایت دارد. این در حالی است که تعداد کانال های به روزشده فارسی، ۲۳۸ هزار و ۷۶۷ کانال است.

بر اساس آماری که در طول یک روز به دست آمده است، کاربران در طول ۲۴ ساعت، ۳ میلیون و ۵۶ هزار و ۳۳۱ مطلب در این کانال ها بارگذاری کرده اند و این رقم در روزهای پایانی هفته به حدود ۳.۵ میلیون مطلب نیز می رسد. همچنین تعداد مطالب منتشرشده در هر کانال به شکل میانگین ۱۲.۸ مطلب در روز محاسبه شده است که این رقم در روزهای تعطیل به بیش از ۱۳.۲ مطلب افزایش می یابد.

در همین حال، تعداد کل بازدید از کانال های تلگرام در یک روز، یک میلیارد و ۹۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار بار عنوان شده و متوسط بازدید هر مطلب در کانال، ۷۱۷ بار است.

شاتل شبکه تلفن همراه راه اندازی کرد

شبکه تلفن همراه شاتل موبایل به شکل آزمایشی راه اندازی شد و به این ترتیب نخستین تجربه همگرایی خدمات ثابت و سیار در ایران محقق می شود.

به گزارش زومیت، محمدحسن شانهساززاده،  رئیس هیئت مدیره و مؤسس گروه شرکت های شاتل  ، آغاز به کار شبکه تلفن همراه شاتل موبایل را سرآغاز تحقق نخستین تجربه حقیقی همگرایی خدمات ثابت و سیار در ایران عنوان کرد و گفت: شرکت توسعه ارتباطات همراه شاتل با نام تجاری شاتل موبایل به عنوان شبکه همراه گروه شرکت های شاتل، با هدف تمرکز روی نسل های جدید خدمات ارتباطی بی سیم مبتنی بر شبکه های تلفن همراه،TD-LTE و Wi-Fi عمومی تأسیس شد. این شرکت، خدمات ارتباطی همگرای ثابت و سیار بر پایه اینترنت را به صورت یکپارچه به عنوان نسل جدید اپراتورهای تلفن همراه کشور به مشترکان خود ارائه می کند.

به گفته ی شانه ساززاده، محصولات و خدمات مقرون به صرفه، خدمات پس از فروش تلفنی ۲۴ ساعته، پوشش شبکه در نزدیک به ۶۰۰ شهر، خدمات رومینگ بین الملل مقرون به صرفه، پوشش سراسری شبکه نمایندگی در ۹۰۰ نقطه، پیش شماره ۰۹۹۸۱ و روش ها و کانال های متنوع خرید محصولات، سرویس ها و شارژ و راهکارهای سازمانی از جمله توانمندی های شبکه شاتل موبایل را تشکیل می دهد.

شانه ساززاده در خصوص وضعیت حضور شاتل در بازار کشور گفت: ارائه  سرویس های اینترنت پرسرعت ADSL2+ و VDSL2، VoIP، تهیه و نصب تجهیزات شبکه های دسترسی و تجمیع، پهنای باند، تلفن ثابت، خدمات نقطه به نقطه، میزبانی سرور، راهکارهای امنیتی اینترنت، خدمات ویژه محتوا و خدمات تکمیلی مانند نماوا از مهم ترین خدمات شاتل به شمار می روند.

او یکی دیگر از مهم ترین پروژه های FCP شاتل را ارائه خدمات تلفن ثابت ذکر کرد و گفت: بر بستر این سرویس، ارائه خدمات با هزینه کمتر از شرکت مخابرات ایران و اپراتورهای تلفن همراه، با کیفیت صدای HD، قابلیت جابجایی و با قابلیت استفاده از دفترچه تلفن با امکان ارائه  خدمات ویژه برای سازمان ها ممکن شده است.

رئیس هیئت مدیره شاتل، ارائه خدمات ارتباطی مانند تلفن ثابت و همراه، اینترنت ثابت و همراه روی یک بستر واحد با هدف یکپارچه سازی فرایند خرید، پرداخت، خدمات پس از فروش و تجربه طیف گسترده ای از محصولات مکمل را از مزایای FMC به عنوان راهبرد اصلی گروه شرکت های شاتل توصیف کرد.

به گفته وی، دریافت طیف گسترده ای از خدمات ارتباطی و محتوایی از یک تأمین کننده به صورت متمرکز، صرفه جویی در هزینه و زمان، مدیریت اثربخش نیازمندی های ارتباطی و محتوایی از جمله مزایای همگرایی خدمات ثابت و سیار برای مصرف کننده است.

آرش کریمبیگی، مدیرعامل شاتل موبایل نیز گفت: شبکه تلفن همراه شاتل موبایل مبتنی بر نسل های ۳، ۳.۷۵، ۴ و ۴.۵ تلفن همراه است و اینترنت نسل دوم (2G) در این شبکه ارائه نمی شود. بر اساس نیازسنجی انجام گرفته از بازار هدف، به این نتیجه رسیدیم تا خدمات خود را با دسترسی به اینترنت پرسرعت تلفن همراه بدون محدودیت در سرعت و فناوری روی شبکه موبایل نسل های ۳، ۳.۷۵، ۴ و ۴.۵ ارائه کنیم و به زودی امکان استفاده از خدمات شبکه TD-LTE روی فرکانس کاربردی ۲۶۰۰ مگاهرتز برای کاربران شاتل فراهم می شود.

مدیرعامل شاتل موبایل در ادامه گفت: کامل ترین نوع اپراتورهای مجازی با عنوان Full MVNO شناخته می شود که علاوه بر زیرساخت های مورد اشاره برای برندریسلرها و light MVNO-ها، لازم است پلتفرم اپلیکیشن و هسته شبکه را نیز تأمین کنند که در مقایسه با MNO-ها، این دسته از اپراتورها صرفا شبکه دسترسی رادیویی را در اختیار ندارند و از ظرفیت خریداری شده آنتن های شبکه های تلفن همراه موجود استفاده می کنند و در این میان شاتل موبایل تنها اپراتور حقیقی نسل جدید تلفن همراه در ایران است که به جز شبکه دسترسی رادیویی، از تمامی اجزای هسته شبکه دیتا برخوردار است و نسبت به پیاده سازی، نصب و راه اندازی آن ها اقدام کرده است.

به گفته او، شاتل که سال ۹۴ موافقت نامه اصولی خود را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کرد، در دی ماه ۱۳۹۵، موفق به عقد قرارداد با نخستین اپراتور میزبان برای استفاده از ظرفیت رادیویی شبکه شد و پس از پیاده سازی هسته کامل و مستقل شبکه تلفن همراه خود، اسفندماه ۹۵ سیم کارت های خود را برای تست به سازمان تحویل داد.

به گفته او، شاتل موبایل هسته ی کامل شبکه خود را نصب، پیاده سازی و راه اندازی کرده است که عمده اجزای آن شامل هسته اصلی شبکه دیتا و اینترنت 2G، 3G، 4G و (4.5G (GGSN/PGW، شبکه اختصاصی بی سیم ثابت شاتل موبایل (MME/SGW) و HLR/HSS به عنوان اصلی ترین عنصر شبکه که امکان تعریف و مدیریت سیم کارت ها را به صورت کاملا مستقل در اختیار شاتل موبایل قرار می دهد، است.

مدیرعامل شاتل، دیتابیس داخلی خدمات ترابردپذیری شماره (FNR) و سرویس های ارزش افزوده ای همچون درخواست تماس، اطلاع از تماس های ازدست رفته، اطلاع از هزینه تماس، انتقال اعتبار و صندوق پست صوتی را از دیگر اجزا و قابلیت های هسته مستقل این شبکه عنوان کرد.

کریم بیگی، مزیت های شبکه شاتل موبایل را دسترسی به سریع ترین شبکه اینترنت کشور، پوشش گسترده خدمات در بیش از ۵۰۰ شهر، مدیریت آسان، متمرکز و شفاف سرویس ها و حساب ها با تعرفه ها و بسته های مقرون به صرفه و سفارشی، خدمات محتوایی، ارزش افزوده و تکمیلی، فروش و پشتیبانی ۲۴ ساعته در تمامی ایام سال، راهکارهای سازمانی یکپارچه ثابت و سیار، برخورداری از بیش از ۴۰۰ نقطه انحصاری فروش و خدمات در سراسر کشور و تخصیص پیش شماره اختصاصی ۰۹۹۸ با کد یک توصیف کرد که در کنار آن ها، مشتریان به ده ها خدمات شاتل موبایلی دیگر نیز دسترسی پیدا خواهند کرد.

وی محصولات شاتل موبایل را سیم کارت های 3G/4G پس پرداخت، پیش پرداخت و توریست عنوان کرد و گفت: خدمات مورد نیاز مشترکان شاتل موبایل به صورت هیبرید هم ارائه خواهد شد؛ به طوری که مشترکان شاتل موبایل برای اولین بار در ایران می توانند بخشی از خدمات را به صورت پیش پرداخت و بخشی را به صورت پس پرداخت دریافت کنند. همچنین سیم کارت توریست نیز به عنوان یک محصول جدید از سوی شاتل موبایل وارد بازار خواهد شد.

به گفته کریم بیگی، به زودی خدمات اینترنت پرسرعت بی سیم ثابت نسل چهارم (TD-LTE) شاتل، روی فرکانس کاربردی ۲۶۰۰ مگاهرتز ارائه خواهد شد. او درباره مودم های TDD و FDD سازگار با شبکه های همراه شاتل موبایل توضیح داد که دو مدل مودم رومیزی، دو مدل مودم قابل حمل با قابلیت Cat4 و Cat6، یک مدل مودم فضای باز و یک مودم ویژه خودرو ارائه می شود. کریم بیگی افزود: انتخاب شماره در تمامی کانال های فروش، قابلیت انتقال دیتا به صورتی که با پایان اعتبار زمانی بسته اگر حجم دیتای مشترک تمام نشده باشد، می تواند بخشی از باقیمانده بسته خود را با تمدید بسته قبلی، به ماه بعد منتقل کند و مدیریت پیشرفته اینترنتی حساب را به همراه سرویس تعرفه ویژه مصرف آزاد برای مشترکانی که با وجود باقی ماندن اعتبار زمانی بسته، حجم خریداری شده خود را به پایان رسانیده اند، از جمله خدماتی است که شاتل موبایل برای نخستین بار در ایران به مشترکان تلفن همراه عرضه خواهد کرد.

به گفته وی، شاتل موبایل با ارائه پنج بسته پیش پرداخت آغازین به همراه سیم کارت رایگان و دو بسته آغازین خدمات پس پرداخت، این امکان را برای مشترکان خود فراهم کرده است تا متناسب با میزان نیازهای ارتباطی خود و با پرداخت یک مبلغ ثابت ماهیانه، بتوانند مجموعه خدمات ارتباطی مورد نیاز خود را به صورت یکپارچه و در قالب آبونمان ثابت تهیه کنند.

کریم بیگی با تأکید بر اینکه شاتل موبایل به صرفه ترین نرخ مکالمه پیش پرداخت را ارائه داده است، گفت: در صورت مصرف خارج از بسته، هزینه هر دقیقه مکالمه درون شبکه ۵۵۵ ریال، هر دقیقه مکالمه برون شبکه ۸۸۸ ریال، ارسال پیامک با نوشتار انگلیسی ۲۲۲ ریال، پیامک با نوشتار فارسی ۱۱۱ ریال، ارسال پیامک به خارج از کشور ۱۵۰۰ ریال و استفاده از اینترنت همراه 3G/4G/4.5G به صورت مصرف آزاد (خارج از بسته) بین ۰.۰۷۵ تا ۰.۶ ریال تعیین شده است. ضمن اینکه ۲۲ بسته افزایشی اینترنت همراه با قابلیت تمدید خودکار و انتقال مانده ترافیک به دوره بعد، در اختیار مشترکین قرار گرفته است. همچنین بر اساس بسته های مختلفی که آماده شده، مشترکان بر اساس نیاز خود و بر اساس پرداخت ماهانه از ۱۸ هزار تومان تا ۴۰ هزار تومان مبلغ ثابت می توانند با توجه به نیاز خود، از خدمات صوت و دیتا استفاده کنند.

کریم بیگی با اشاره به اینکه کانال های عرضه مستقیم شارژهای شاتل موبایل بسیار گسترده پیش بینی شده گفت: با توجه به امکان دسترسی به کانال های متنوع فروش الکترونیکی، شاتل موبایل کارت شارژ فیزیکی در بازار ارائه نخواهد کرد. وی کانال های فروش شارژ الکترونیکی را کانال های فروش از طریق کدهای دستوری #۱*، #۷*، کدهای دستوری خدمات پرداخت بانکی نظیر #۷۸۰* و #۷۸۹*، وب سایت شاتل موبایل، مدیریت حساب اینترنتی، درگاه های POS، خودپرداز بانک ها و وب سایت  بانک های طرف قرارداد برشمرد.

کریم بیگی میزان پوشش شبکه 3G/3.75G/4G/4.5G شاتل موبایل را در تمامی استان های کشور و بیش از ۵۸۰ شهر کشور اعلام کرد.

کانسپت اسمارت EQ، شاهکار تازه ی محمد حسین امینی یکتا رونمایی شد

در آستانه نمایشگاه خودروی فرانکفورت، کانسپت برقی اسمارت  با نام ویژن EQ که از استراتژی CASE دایلمر پیروی می کند، رونمایی شد. طراح این خودرو، محمد حسین امینی یکتا است.

به گزارش زومیت، در نمایشگاه فرانکفورت امسال، نسلی از خودروهای کوچک با فناوری های بزرگ و کارآمد دیده خواهند شد. یک روز پس از آن که شرکت مینی از کانسپت برقی خود رونمایی کرد، دایملر از نمونه مفهومی جدید اسمارت ویژن EQ ForTwo پرده برداشت. این خودروی دوسرنشینه کوچک نه تنها ردپای خودروی تمام برقی مرسدس Generation EQ را دنبال می کند، بلکه به مجموعه  ی کاملی از فناوری های لازم برای استفاده به عنوان خودروی اشتراکی (اجاره ای) خودران مجهز است. این حباب رنگارنگ کوچک پس از شناسایی و اطلاع رسانی به مخاطب  مورد نظر، او را به مقصد درخواستی می رساند.

کانسپت برقی اسمارت بر اساس معیارهای استراتژي CASE طراحی شده است. این واژه از حرف اول کلمات شبکه مرتبط (Connected)، سواری خودران (Autonomous)، کاربرد همگانی و انعطاف پذیر (Shared & Services) و محرکه برقی (Electric) تشکیل شده است. تمامی زمینه های CASE، جزو یکپارچه استراتژی شرکت دایملر AG هستند. هدف دایملر، شکل دادن به حمل  و نقل ادراکی از طریق ایجاد پیوستگی بین موضوعات CASE است.

برخلاف برند مینی، شرکت اسمارت طی سال های متمادی روی خودروهای برقی کار کرده است و حالا همه ی خودرو های این برند، گزینه برقی ارائه می دهند. پس اسمارت با کاوش در زمینه خودروی خودران دوسرنشینه که برای حمل ونقل شهری اشتراکی آماده شده اند، قدمی تازه در آینده این فناوری برداشته است. امینی یکتا، هوش ازدحامی یا گروهی را برای محیط هایی شلوغ شهری در نظر گرفته است. این هوش مصنوعی، زمان موقعیت یابی و سوار کردن مسافر را کاهش می دهد و در بهبود آسایش او نقش دارد. به لطف این نقشه برداری هوشمند، همواره خودروهای قابل  دسترس در اطراف پرسه می زنند و درحالی که نرخ بهره وری را افزایش می دهد، باعث کاهش وابستگی و نیاز به خودروهای شخصی خواهند شد.

سرنشین ها به منظور زمان بندی سفر به تلفن  همراه نیاز دارند و به جای روش تطبیق چهره راننده با عکس کوچک پروفایل روی گوشی، هر مسافر با پیغامی شخصی  که روی نمایشگر دیجیتال جلو و سطوح نورافکن کناری خودرو ظاهر می شود، استقبال می شود.  برخلاف آنچه در کانسپت مرسدس F015 سال ۲۰۱۵ دیدیم؛ دایملر برای این خودرو از فرمان و پدال استفاده نکرده است و در غیاب این دو،  کنترل های کابین، تونل انتقال و سایر تجهیزاتی که در فضای داخلی خودروهای غیر خودران بنزینی دیده می شود، فضای داخلی بزرگی برای سرنشین ها در دسترس است که نسبت به جثه کوچک خودرو فراتر از حد انتظار احساس می شود.

دایملر فضای داخلی خودرو را با استفاده از صندلی نیمکتی از جنس چرم مصنوعی و محل قرارگیری پای عمیق، ساده و باز نگه داشته است. به جای داشبورد از یک نمایشگر ۲۴ اینچی دیجیتال استفاده شده است که برای سرگرمی و اطلاع رسانی کاربرد دارد. دو نمایشگر جمع وجور ۴ اینچی که در زوایای بیرونی قرار دارند، امکان ارتباط  بین سرنشین ها (مثلا نمایش پیغام خوش آمدگویی) و خودرو را در مواقع ضروری فراهم می کنند. در غیاب گزینه های کنترلی فضای داخل، کاربر می تواند از تلفن  همراه یا فرمان صوتی برای تغییر تنظیمات استفاده کند.  پنجره های حبابی بزرگ کناری هم در گسترش  فضای داخلی مؤثر هستند؛ نوارهای یکپارچه باریکی که سرتاسر آن ها نصب شده اند، نوری ملایم و پراکنده ایجاد می کنند. کنسول جداشدنی وسط، هم برای جداسازی فضای سرنشین ها و هم به عنوان فضای ذخیره سازی قابل استفاده است. فضای ذخیره سازی اضافه بیشتری هم در زیر صندلی و کف خودرو قرار دارد.

در اقدامی جالب دایملر از سرویس «1+1» برای دوست یابی با خودرو استفاده کرده است. زمانی که مسافری تنها سوار شود، خودرو سایر مسافرین محلی را بر اساس پروفایل و نقشه سفر فعلی پیشنهاد می کند، سرنشین تنها توانایی قبول یا رد پیشنهاد را دارد و وقتی که سرنشین مورد نظر روی صندلی بنشیند، نمایشگر دیجیتال علایق مشترک مثل موسیقی و ورزش را برای برقراری ارتباط آسان تر نمایش می دهد.

بدنه اسمارت ویژن EQ دوسرنشینه مثال خوبی از اصل «فرم تابع عملکرد» است. نسبت و ابعاد خودرو کاملا جمع وجور و با ظاهری هوشمند طراحی شده اند و کوتوله برقی اسمارت را به یک وسیله حمل ونقل مقرون به صرفه و بهینه  برای محیط های کوچک شهری تبدیل کرده اند. لولای درهای حبابی به سمت عقب باز می شوند و درحالی که ورود و خروج را آسان  می کنند؛ از اصابت به دوچرخه سواران، عابران پیاده و سایر خودروها جلوگیری می کنند.

گوردون واگنر، سرپرست طراحی دایملر، در خصوص فرم بدنه می گوید: این خودرو معیارهای هوشمندانه ای را در طراحی با محوریت قوس و خمیدگی در چهار لبه و بدون هیچ گزینه اضافه، به تصویر می کشد. تعدد سطوح دیجیتال داخل و بیرون خودرو، سطح جدیدی از ارتباط  بین انسان و خودرو را ممکن می کنند. مشتری قادر است طبق نیاز خود، این وسیله نقلیه را شخصی سازی کند.

قاب مشکی  جلو به غیر از نمایش اسم مسافر و پیام استقبال می تواند تعداد سرنشین ها، مقصد و هشدارهای ضروری به سایر کاربران جاده ای را نمایش دهد. دایملر پیش بینی می کند که نورافکن های کناری امکان ارائه اطلاعات عمومی بیشتر مثل زمان، وضعیت آب  و هوا، اخبار، جدول زمانی رویدادهای محلی و تبلیغات را هم دارند. چراغ های LED جلو و عقب هم به شکل مناسب ظاهر خود را تغییر می دهند.

پیشرانه برقی اسمارت ویژن EQ ForTwo، از یک باتری ۳۰ کیلووات ساعت لیتیوم یون قدرت می گیرد. طبق تصویر سازی دایملر برای  آینده، هر خودرو در زمان عدم ارائه سرویس به صورت خودکار به ایستگاه های شارژ هدایت می شود. این خودروها قابلیت شارژ القایی دارند و در ساعات اوج مصرف در راستای کاهش فشار، می توانند برق را به سیستم برگردانند. اسمارت ویژن EQ ForTwo در نمایشگاه فرانکفورت که کمتر از دو هفته آینده برگزار می شود، در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

رونمایی مگنا از محصولی با سطح ۴ فناوری خودران

شرکت کانادایی مگنا اعلام کرد با معرفی پلت فرم رانندگی خودران در نمایشگاه خودروی فرانکفورت، به جمع سازندگان خودروهای خودران می پیوندد.

به گزارش زومیت، به نظر می رسد طیف گسترده ای از خودروسازان، تأمین کنندگان و شرکت های فناوری به شدت تلاش می کنند تا پلت فرمی برای خودروهای خودران تولید کنند. در حال حاضر شرکت مگنا هم با معرفی پلت فرم خودران اختصاصی در نمایشگاه فرانکفورت، به این رقابت می پیوندد.

پلت فرم خودران جدید مگنا به نام MAX4، پلت فرمی است که توانایی رانندگی مستقل سطح ۴ را برای خودرو فراهم می کند. وسایل نقلیه در این سطح از فناوری، می توانند بدون کمک راننده، به طور مستقل تصمیم بگیرند. بر خلاف بسیاری از سیستم های خودران دیگر، پلت فرم MAX4 دوربین ها، سیستم تشخیص و ردیابی به کمک نور (لیدار)، حسگرهای اولتراسونیک و پلت فرم محاسباتی را در بدنه ی خودرو ادغام می کند. با این تفاسیر، پلت فرم جدید مگنا مانند خودروهای خودران رقیب (گوگل، اوبر و …) حسگرهای زیادی به سقف خودرو اضافه نمی کند یا در فضای داخلی حسگر دیگری قرار نمی گیرد.

مگنا ادعا می کند پلت فرم جدید این شرکت با نمونه ی دیگر سازندگان خودروهای خودران نیز سازگار است. این پلت فرم انعطاف پذیر، قابل ارتقاء و قابل تولید در تیراژ بالا است؛ به علاوه نیاز به انرژی کمتری نسبت به سایر پلت فرم ها دارد.

سوامی کوتاگیری، مدیر ارشد فناوری مگنا، می گوید: تمرکز ما بر توسعه ی راه حل هایی است که بتواند انعطاف پذیری را در فناوری خودران ادغام کند و بتواند چارچوب مناسبی برای استفاده از فناوری سطح ۴ خودران در خودروهای بازار پیشنهاد بدهد.

مگنا این پلت فرم را روی خودروی جیپ گرند چروکی قرار داده است. رانندگان می توانند کنترل این خودرو را در حالت های خودران یا دستی قرار دهند و با فشار دادن یک دکمه، حالت رانندگی مستقل را فعال یا غیر فعال کنند. همچنین بسیار شبیه به یک سیستم کروز کنترل، فشار دادن پدال ترمز نیز این ویژگی (حالت رانندگی خودران)  را غیر فعال می کند.

در فضای فناوری خودران، شرکت های زیادی در حال رقابت هستند. به عنوان مثال بیامو، اینتل، موبایل آی، FCA و دلفی برای ساخت یک پلت فرم خودران صنعتی که بتواند برای خودروهای مختلف استفاده شود، همکاری می کنند. گوگل با خودروی خودران ویمو که در حقیقت یک محصول جانبی است، مدتی طولانی روی فناوری خودران کار کرده است؛ زیرا برخی از سازندگان خودرو و حتی شرکت هایی مانند اوبر که در زمینه خدمات اشتراک تاکسی فعالیت می کنند، می توانند از این خودروها و پلت فرم خودران آن استفاده کنند.

رونمایی جگوار از فرمان مفهومی با هوش مصنوعی

شرکت بریتانیایی جگوار لندرور از فرمان مجهز به هوش مصنوعی برای خودروهای مفهومی آینده رونمایی خواهد کرد.

به گزارش زومیت، این طرح مفهومی توسط گروه خودروسازی جگوار لندرور در مراسم افتتاحیه جشنواره فناوری انگلستان در کالج هنر، طراحی و فناوری مرکزی سنت مارتین لندن ارائه خواهد شد و به نظر می رسد بسیار جذاب باشد.

سایر (Sayer) فقط یک فرمان معمولی نیست؛ این طرح مفهومی یک فرمان چرخشی فعال شونده با صدا است که بر مبنای هوش مصنوعی (AI) و برای استفاده در وسایل نقلیه ی خودران طراحی شده است. جگوار لندرور در این طرح مفهومی، آینده ای را تصور می کند که مصرف کنندگان دارای بیش از یک دستگاه خودروی خودران هستند و طرح مفهومی سایر می تواند برای همه ی آن ها استفاده شود.

سایر همچنین به عنوان دستیار شخصی راننده در نظر گرفته شده است که به عنوان مثال، یک قرار کاری را او یادآوری می کند و حتی می تواند تعیین کند که خودرو چه موقع در کنار در خروجی منتظر راننده باشد. این فناوری مفهومی نه تنها به راننده اجازه می دهد که خود رانندگی کند، بلکه به او توصیه می کند که از کدام قسمت سفر، می تواند لذت بیشتری ببرد.

طراحی مینیمالیستی و مدرن این فرمان هیچ دکمه و نمایشگر فیزیکی ندارد؛ اما هنوز در حال طرح ریزی اطلاعات بیشتری در مورد سطح آلومینیومی براق آن است. در حقیقت تنها یک دکمه در بالای فرمان وجود دارد؛ اما تولید کننده ی بریتانیایی عملکرد آن را مشخص نکرده  است. جگوار لندرور، طرح مفهومی خود را با عنوان یک «قطعه ی هنری زیبا» توصیف می کند که نام آن را از کارمند و طراح وفادار این شرکت، مالکوم سایر که در سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۷۰ برای این برند بریتانیایی کار می کرد، الهام گرفته است؛ سایر با ایده هایش در مورد فرمان آینده، الهام بخش طراحی فرمان مفهومی جگوار بود.

فرمان مفهومی سایر در غرفه فناوری جگوار لندرور در جشنواره فناوری لندن رونمایی می شود و از ۸ سپتامبر تا ۱۰ سپتامبر (۱۷ تا ۱۹ شهریور) برای عموم مردم به نمایش گذاشته خواهد شد. در این نمایشگاه، بسیاری از شرکت ها، فناوری های خود «برای ایجاد یک تغییر مثبت» را به نمایش می گذارند؛ درحالی که شرکت کنندگان می توانند چشم انداز آینده جهان را ببینند و تجسم بهتری نسبت به خودروها و فناوری های آینده داشته باشند.

آپدیت جدید تلگرام: استیکرهای محبوب و اطلاع از ریپلای و منشن

تلگرام به نسخه 4.3 آپدیت شد که به لطف آن امکاناتی همچون استیکرهای محبوب، مطلع شدن از ریپلای پیام ها و موارد دیگر به آن اضافه شد.

به گزارش زومیت، هم اکنون می توانید با مراجعه به پلی استور یا اپ استور تلگرام خود را به نسخه ۴.۳ آپدیت کنید. در این آپدیت تغییرات جدیدی را شاهد هستیم که در ادامه آن ها را مرور خواهیم کرد.

استیکرهای محبوب

باوجود تعداد زیاد پکیج های استیکر، پیدا کردن استیکر مورد نظر ممکن است کمی دشوار و زمان بر شود و از طرفی مسلما تمام استیکرهای یک پکیج برای شما جالب نخواهند بود. با کمک امکان جدید، می توانید استیکرهای محبوب خود را مشخص کنید تا همگی در یک پکیج و در کنار هم در اختیار شما قرار بگیرند تا دسترسی سریع تری به آن ها داشته باشید.

اطلاع از منشن و پاسخ

امکان ریپلای یکی از کاربردی ترین قابلیتهای تلگرام است اما با زیاد شدن تعداد اعضای یک گروه، امکان آنکه پاسخی را از دست بدهید بسیار بالا خواهد بود. پیش از این در گروه ها اگر کسی به پیام شما پاسخ می داد متوجه این موضوع نمی شدید اما از این پس با یک آیکون جدید، این موضوع به شکل یک نوتیفیکیشن به شما اطلاع داده خواهد شد که طبیعتا باعث می شود هرگز یک پاسخ جدید را از دست ندهید. این ویژگی در رابطه با منشن شدن نیز سازگار است و اگر کسی حتی در حالت غیر ریپلای، نام کاربری شما را منشن کند شما مطلع خواهید شد. این موضوع به صورت یک علامت «@» در کنار تعداد پیام های جدید در لیست  چت ها به نمایش گذاشته خواهد شد و بعد از ورود به گروه، با لمس آن میتوانید مستقیما به پاسخ داده شده منتقل شوید.

استیکرهای مخصوص گروه

گروه هایی که بیش از 100 عضو دارند می توانند پکیج های استیکر اختصاصی برای گروه بسازند به این معنا که کاربران، بدون آنکه نیاز به Add کردن پکیج مورد نظر داشته باشند، می توانند آن را در گروه مشاهده و از آن برای ارسال استفاده کنند.

تغییرات دیگر

تغییرات دیگری نیز در این آپدیت وجود دارد که تلگرام به طور جزیی آن ها را شرح داده است:

 • در اندروید از این پس می توانید هنگام مشاهده عکس ها در Shared Media مستقیما به پیام مورد نظر منتقل شوید.
 • از این پس ویدیوهای Twitch از امکان پلیر داخلی تلگرام پشتیبانی خواهند کرد و امکان پخش تصویر در تصویر را خواهند داشت.
 • سرعت همگام سازی چت ها در نسخه اندروید افزایش پیدا کرده است.
 • نمایش قدرت سیگنال در حین یک تماس آنلاین تلگرامی
 • امکان فوروارد همزمان به چند چت

سامسونگ گلکسی جی 7 پلاس با دوربین دوگانه معرفی شد

سامسونگ به طور رسمی از گلکسی جی ۷ پلاس رونمایی کرد که دومین گوشی سامسونگ با دوربین دوگانه محسوب می شود.

به گزارش زومیت، سامسونگ تایلند، در وب سایت خود از گوشی گلکسی جی ۷ پلاس رونمایی کرد. این گوشی تنها چند روز پس از گلکسی نوت ۸ معرفی شد و دومین گوشی سامسونگ محسوب می شود که از سیستم دوربین دوگانه استفاده می کند. خبر بد اینکه، گلکسی جی ۷ پلاس گوشی ارزان قیمتی نخواهد بود و طبق اطلاعات مشخص شده، قیمتی معادل ۳۹۰ دلار دارد. البته سامسونگ اعلام کرده است کسانی که این گوشی را تا قبل از ۲۶ شهریور پیش خرید کنند، یک هدفون بی سیم یو فلکس سامسونگ به ارزش ۷۵ دلار هم دریافت خواهند کرد.

گلکسی جی ۷ پلاس یک گوشی رده میانی محسوب می شود. این مدل از پردازنده ای ۸ هسته ای هلیو پی ۲۰ مدیاتک با فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز استفاده می کند و چهار گیگابایت رم دارد. حافظه ی داخلی این گوشی ۳۲ گیگابایت است که البته از کارت  حافظه میکرو SD هم پشتیبانی می شود. جی ۷ پلاس بدنه ای تمام آلومینیومی دارد که در پشت آن، یک دوربین دوگانه، متشکل از یک حسگر ۱۳ مگاپیکسلی و لنزی با نسبت کانونی f/1.7 است و در دوربین دوم، یک حسگر ۵ مگاپیکسلی و لنزی با نسبت کانونی f/1.9 قرار دارد. برای عکاسی سلفی، سامسونگ دوربینی با حسگر ۱۶ مگاپیکسلی در بالای نمایشگر جی ۷ پلاس تعبیه کرده است.

از دیگر مشخصات گوشی جدید سامسونگ می توان به نمایشگری ۵.۵ اینچی با فناوری سوپر امولد و دقت فول اچ دی در کنار باتری ۳۰۰۰ میلی آمپر ساعتی، حسگر اثر انگشت، پشتیبانی از دو سیم کارت، دستیار صوتی بیکسبی و اندروید ۷.۰ اشاره کرد.

سیستم تشخیص چهره گلکسی نوت 8 فریب می خورد

یک توسعه دهنده ی وب با انتشار ویدیویی نشان داد که سیستم تشخیص چهره گلکسی نوت ۸ نیز فریب می خورد.

به گزارش زومیت، سامسونگ ابتدای شهریورماه سال جاری، نسل جدید فبلت پرچم دار خود را با نام گلکسی نوت ۸ رونمایی کرد. این گوشی  هوشمند همچون نسل پیشین آن یا همان گلکسی نوت ۷ که به دلیل مشکل باتری از بازار جمع شد، از وجود سیستم تشخیص چهره بهره می برد.

نکته ای که باید در مورد گلکسی نوت ۸ به آن اشاره کرد، امکان فریب دادن سیستم تشخیص چهره این پرچم دار جدید است. بر اساس توییتی که یک توسعه دهنده ی وب با نام مِل تاجون منتشر کرده، می توان این سیستم را با استفاده از یک تصویر به راحتی فریب داد.

سیستم تشخیص چهره گلکسی نوت ۸ به گونه ای طراحی شده است که با استفاده از آن می توان از طریق دوربین سلفی و اسکن چهره کاربر، قفل گوشی را باز کرد. در ویدیوی منتشرشده توسط توجان در توییتر، وی دو گلکسی نوت ۸ را روبروی هم قرار می دهد که یکی از آن ها تصویر توجان را روی صفحه  نمایش نشان می دهد. گلکسی نوت ۸ دوم که قفل آن فعال است، پس از قرار گرفتن روبروی گوشی اول، به راحتی فریب  می خورد و قفل آن باز می شود.

نکته ای که توجان به آن اشاره کرده این است که می توان گلکسی نوت ۸ را با استفاده از تصاویر پروفایل کاربری افراد در اینستاگرام و فیسبوک نیز آنلاک کرد. توجان با تأیید این موضوع اعلام کرده است که با باز کردن تصاویر پروفایل افراد و نمایش آن از طریق آیفون، توانسته گلکسی نوت ۸ را آنلاک کند.

البته این تنها روش قفل کردن و باز کردن قفل گلکسی نوت ۸ سامسونگ نیست و می توان این گوشی را با استفاده از روش های دیگری نظیر سنسور عنبیه، سنسور اثر انگشت و همچنین روش سنتی اندروید برای وارد کردن قفل یا الگوی اندروید آنلاک کرد.

گلکسی تب A 8.0 جدید سامسونگ برای کودکان مناسب است

گلکسی تب A 8.0 مدل ۲۰۱۷ سامسونگ، یک تبلت مناسب برای کودکان خواهد بود.

به گزارش زومیت، این را می دانیم که سامسونگ از مدتی قبل در حال کار روی نسل جدید تبلت گلکسی تب A 8.0 است. این تبلت اخیرا در رگولاتوری چین موسوم به تِنا رؤیت شده و این یعنی محصول مورد اشاره در کشور چین نیز به بازار عرضه خواهد شد. این تبلت یک دستگاه پایین رده خواهد بود که برای کودکان در نظر گرفته شده است.

گلکسی تب A مدل ۲۰۱۷ به یک پردازنده ی اسنپدراگون ۴۲۷ مجهز خواهد شد. فرکانس کاری این چیپ ست روی ۱.۴ گیگاهرتز تنظیم و در کنار آن، ۲ گیگابایت حافظه ی رم در این دستگاه تعبیه شده است. حافظه ی داخلی تبلت مورد بحث ۱۶ گیگابایت در نظر گرفته شده؛ ولی کاربران می توانند با استفاده از کارت حافظه ی جانبی میکرو اس دی، حافظه ی ذخیره سازی این تبلت را افزایش دهند. دوربین پشتی و جلویی گلکسی تب A مدل ۲۰۱۷ به ترتیب ۸ مگاپیکسلی و ۵ مگاپیکسلی خواهد بود. سیستم  عامل پیش فرض تبلت جدید سامسونگ اندروید ۷.۰ نوقا خواهد بود که رابط کاربری انحصاری سامسونگ موسوم به یوایکس روی آن اعمال شده است. اخیرا فایل مربوط به دفترچه ی راهنمای این محصول نیز به صورت آنلاین فاش شده است. بر اساس اطلاعات این دفترچه، انتظار می رود این تبلت به دستیار هوشمند بیکسبی مجهز باشد. البته گلکسی تب A 8.0 جدید از نسخه ی کامل بیکسبی بهره نخواهد برد و گفته می شود فقط به قابلیت بیکسبی هوم مجهز خواهد شد. از دیگر مشخصات محصول نامبرده می توان به پشتیبانی از شبکه های 4G اشاره کرد. با توجه به مشخصات فنی این دستگاه، ظاهرا سامسونگ آن را بیشتر برای کودکان در نظر گرفته است. در این تبلت قابلیتی به نام Kids Mode وجود دارد و تعدادی بازی نیز به طور پیش فرض روی آن ارائه خواهد شد.

سامسونگ هنوز این موضوع را تأیید نکرده است که تبلت گلکسی تب A 8.0 مدل ۲۰۱۷ دقیقا چه زمانی معرفی خواهد شد. این احتمال وجود دارد که محصول مورد بحث در رویداد ایفا ۲۰۱۷ برلین که از چند روز قبل کار خود را آغاز کرده است، معرفی شود.

اپل در آيفون های 2018 از سنسورهای با رزولوشن بالاتر از ۱۲ مگاپیکسل استفاده خواهد کرد

بر اساس گزارشی جدید، اپل از همین حالا سفارش ساخت لنز دوربین با رزولوشن بالای ۱۲ مگاپیکسل را برای آيفون های ۲۰۱۸ به تأمین کنندگان خود ارائه کرده است.

به گزارش زومیت، درحالی که اکنون همه ی توجهات به معرفی آيفون ۸ (آیفون ادیشن) اپل است، این کمپانی از مدتی قبل کار روی ساخت آيفون های سال آينده را آغاز کرده است. شایان ذکر است که آيفون های ۲۰۱۷ اپل در هفته ی آینده رسما معرفی خواهند شد. حال یکی از تأمین کنندگان اپل گزارشی منتشر کرده که در آن به یکی از تغییرات آيفون های ۲۰۱۸ اشاره شده است. بر اساس گزارش یادشده، آيفون  ۲۰۱۸ اپل از دوربینی با رزولوشن بالای ۱۲ مگاپیکسل بهره خواهد برد.

به گزارش دیجی تایمز، اپل از قبل سفارش ساخت ماژول  دوربین با رزولوشنی بالاتر از رزولوشن دوربین آيفون های فعلی را به تأمین کننده ی خود ارائه داده است. البته با توجه به برنامه ی زمانی معرفی آيفون های جدید، به نظر نمی رسد این لنزها برای آيفون های امسال در نظر گرفته شده باشند.

بنا به گزارش مورد بحث، با توجه به احداث کارخانه ی جدید شرکت لارگن پرسیژن تایوان، اپل درخواست کرده است که این تأمین کننده، ظرفیت تولید لنزهای دوربین بالای ۱۲ مگاپیکسلی خود را بیشتر کند.

بر اساس آنچه در شایعات اعلام شده، در بین کمپانی های تولیدکننده ی لنز دوربین گوشی  هوشمند با رزولوشن بالای ۱۲ مگاپیکسل، لارگن تنها شرکتی است که پیش نیازهای کیفی مورد نظر اپل را دارد. کارخانه ی جدید لارگن که در تایچونگ احداث شده است، باعث خواهد شد ظرفیت تولید لنزهای موبایل این کمپانی به ۶۰۰ میلیون واحد برسد؛ این رقم شش برابر ظرفیت کارخانه ی فعلی لارگن است و خط تولید کارخانه ی جدید این شرکت از اکتبر ۲۰۱۷ آغاز به کار خواهد کرد.

در گزارش مورد بحث به این مورد اشاره شده است که خط تولید جدید لارگن ابتدا از ماه اکتبر با ظرفیت کم آغاز به کار خواهد کرد و سپس ظرفیت تولید این کارخانه ی جدید در سه ماهه ی چهارم سال جاری میلادی افزایش خواهد یافت.

با توجه به زمان ثبت سفارش اپل برای ساخت لنزهای بالای ۱۲ مگاپیکسل، شاید برخی فکر کنند که این ماژول های برای آیپدهای جدید اپل در نظر گرفته شده  است؛ اما نباید فراموش کنیم  که کوپرتینویی ها همیشه امکانات جدید را ابتدا در آيفون  معرفی می کنند.

اگر نگاهی به سابقه ی اپل بیندازیم، این کمپانی همیشه سعی دارد از بازی مگاپیکسل ها دور بماند و در واقع دوربین گوشی های این کمپانی از نظر عددی پایین تر از دوربین های بسیاری از محصولات شرکت های دیگر قرار می گیرند؛ اما اپل برای این استراتژی دلیل خوبی دارد. اگرچه رزولوشن بالاتر روی کاغذ یک مورد مثبت به نظر می رسد؛ اما اگر افزایش رزولوشن با افزایش سایز لنز دوربین همراه باشد، در این شرایط و به خصوص در مواردی که نور محیط کافی نباشد، کیفیت عکس ها کاهش خواهد یافت. سنسور کم تراکم برای ثبت تصاویری با کیفیت بالاتر، یکی از ویژگی های کلیدی در دوربین گوشی  هوشمند است. اپل نیز همیشه سعی کرده است برای ارائه ی تجربه ی تصویربرداری باکیفیت تر در آیفون، از مگاپیکسل کمتر و دوربینی با سایز بزرگ تر بهره ببرد.

یکی از احتمالات موجود این است که اپل تصمیم بگیرد در آيفون های آينده ی خود از سنسورهایی با ابعاد بزرگ تر استفاده کند.

کمپانی لارگن تاکنون در مورد این گزارش هیچ نظری ارائه نداده است؛ اما لین اینپین، مدیرعامل شرکت نامبرده، این موضوع را تأیید کرده که کارخانه ی جدید آن ها لنز دوربین دوگانه، لنز چندگانه و لنز تصویر سه بعدی تولید خواهد کرد.

اندروید اوریو تقریبا شبیه به اندروید نوقا است

اندروید اوریو تازه منتشر شده است، اما ظاهرا شباهت هایی با نسخه ی قبلی دارد. در این مطلب نگاهی به شباهت های اندروید اوریو و نوقا خواهیم داشت.

به گزارش زومیت، مدتی از انتشار اندروید اوریو می گذرد. برخی از کاربران با ثبت   نام در برنامه ی اندروید بتا، نسخه های آزمایشی سیستم عامل جدید موبایل گوگل را از مدتی قبل تست کرده اند؛ اما اکثر کاربران برای دریافت این به روزرسانی باید مدتی صبر کنند. واقعیت این است که اندروید اوریو به همراه گوشی های هوشمندی که در سراسر جهان فروش بالایی تجربه خواهند کرد، ارائه می شود و بدین ترتیب میلیون ها کاربر می توانند از این سیستم عامل استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آپدیت اوریو چه شباهت هایی با نسخه ی قبلی اندروید دارد و چرا این مورد، ناامیدکننده است.

باید اشاره کنیم که در گوشی های هوشمند ساخت سامسونگ، ال جی و اچ تی سی و هر کمپانی دیگری به  غیر از گوگل و موتورولا، احتمالا تمام بخش  های ظاهری این آپدیت تغییر خواهد کرد و آنچه شما از محیط نسخه ی اصلی اندروید اوریو مشاهده کرده اید، در گوشی های ساخت کمپانی های غیر گوگلی تقریبا وجود نخواهد داشت.

البته این موضوع برای بسیاری از کاربران اهمیت زیادی نداشته و نخواهد داشت.

اندروید یک نرم افزار قدیمی است؛ منظور از قدیمی این است که سیستم عامل یادشده به بلوغ رسیده و هر شش ماه یک بار بازطراحی نمی شود. در نسخه های اولیه ی اندروید انتظار برای تغییرات جدید در هر آپدیت یک امر معمول بود، اما حالا شما در نسخه های جدید این سیستم عامل بیشتر شاهد تغییرات متمرکز و تکمیل طراحی ها هستید؛ درست مثل آپدیتی که در پنل نوتیفیکیشن های اندروید اوریو اعمال شده است. این تغییرات در طراحی ها بدین منظور اعمال می شوند که کاربر اطلاعات بیشتری مشاهده و راحت تر با رابط کاربری تعامل برقرار کند و توسعه دهندگان نیز راه های جدیدتری برای ارائه ی قابلیت های کاربردی در اختیار داشته باشند. این شرایط در مورد تغییرات بصری اندروید اوریو و قابلیت نوتیفیکیشن دات نیز صدق می کند. وقتی شما از قابلیت هایی پشتیبانی کنید که در سراسر پلتفرم اجرا می شوند و می توان روی هر رابط کاربری  از آن ها استفاده کرد، سرعت تغییرات را در طراحی کاهش خواهید داد.

به عبارت دیگر با این تغییرات بصری، شرکت هایی مثل سامسونگ یا هر کمپانی دیگر تولیدکننده ی گوشی  هوشمند، می توانند علاوه بر پشتیبانی از ویژگی های جدید اندروید، ظاهر المان های رابط کاربری خود را به همان شکل قبلی حفظ کنند. افزون بر این می توانید در نسخه ی جدید اندروید به بخش تنظیم کانال برای نوتیفیکیشن ها دسترسی داشته باشید و برای مشاهده ی اطلاعات بیشتر، نوتیفیکیشن مورد نظر را با سوایپ کردن، گسترش دهید؛ در هر صورت ظاهر کلی اندروید اوریو روی گوشی هوشمندی مثل گلکسی اس ۸ به اندروید نوقا شباهت خواهد داشت. در حال حاضر سامسونگ ظاهر رابط کاربری سفارشی خود را مناسب می داند و اگر شما هم گوشی های هوشمند این کمپانی را خریداری کرده اید، حتما با آن ها هم عقیده هستید. حتی اگر ظاهر رابط کاربری گوشی های ساخت سامسونگ یا شرکت های دیگر را نمی پسندید، با مراجعه به فروشگاه پلی استور می توانید تقریبا تمام اجزای رابط کاربری دستگاهتان را مطابق میل خود سفارشی سازی کنید.

در لحظه ی نوشته شدن این خبر، تنها گوشی هوشمند غیر گوگلی که سیستم عامل اندروید اوریو را اجرا می کند، سونی اکسپریا ایکس زد وان است که البته هنوز به بازار عرضه نشده است.

همان طور که انتظار می رود، ظاهر اندروید اوریو روی اکسپریا ایکس زد وان، شبیه به رابط کاربری همیشگی کمپانی سونی است. در هر حال این نکته در مورد اندروید اوریو اهمیت زیادی ندارد و در مورد اندروید پی و حتی در اندروید کیو نیز اهمیت نخواهد داشت. نکته ی مهم این است که بهتر شدن سیستم عامل اندروید نسخه های جدید، به دلیل تغییراتی است که در پس زمینه ی این پلتفرم اعمال می شود و آپدیت اوریو نیز شامل تعداد زیادی از این تغییرات است.

یکی از بهبودهای بسیار خوبی که اوریو به ارمغان آورده، روش جدید محدود کردن فعالیت های پس زمینه ی اپلیکیشن ها است. ولی در کل باید گفت که ویژگی های جدید محدود کردن فعالیت های پس زمینه ی این سیستم عامل باعث می شود تا بتوان به طور هم زمان تعداد بیشتری اپلیکیشن را به اجرا درآورد. با توجه به این قابلیت، اپلیکیشن هایی که بیشتر با  آن ها کار می کنید بهتر اجرا خواهند شد، زیرا اپ هایی که از آن ها کمتر استفاده می کنید منابع سیستمی کمتری اشغال خواهند کرد. امیدواریم با این تغییرات مواردی مثل لَگ در صفحه کلید اندروید برای همیشه از این سیستم عامل رخت بربندد.

یکی دیگر از تغییرات مهم اندروید اوریو، می توان به فونت ها و شکلک های اموجی جدید و نیز API قابلیت تکمیل خودکار فرم ها اشاره کرد. نکته ی مهم این است که اگر گوشی هوشمند شما اندروید اوریو را دریافت کند، می توانید از این قابلیت های جدید استفاده کنید؛ حتی اگر ظاهر اندروید اوریو برای شما شبیه به ظاهر نسخه ی اصلی این آپدیت نباشد. به روزرسانی مورد بحث، امکان دریافت قابلیت ها و امکانات امنیتی جدید را فراهم می کند و توسعه دهندگان نیز می توانند با روشی آسان تر اپ های خود را آپدیت کنند و این مورد یکی از ویژگی هایی است که اهمیت زیادی برای بسیاری از کاربران خواهد داشت. اگر یک پلتفرم واقعا خوب باشد ولی توسعه دهندگان از ویژگی های جدید آن بهره نبرند، مرگ آن پلتفرم نزدیک است.

درهرحال اکنون یکی از مهم ترین بحث هایی که بین کاربران اندروید در سراسر وب مطرح شده، این است که آپدیت اوریو چه زمانی برای گوشی هوشمند آن ها منتشر خواهد شد.

جهش بزرگ در فناوری پیشرانه‌ های توربوشارژر

اخیرا فناوری های جدیدی معرفی شده اند که عرضه ی آن ها به بازار می تواند تحول بزرگی را در راندمان و کارایی پیشرانه های توربوشارژ ایجاد کند.

به گزارش زومیت، پیشرانه های درون سوز هر روز کوچک تر و در عین حال قوی تر می شوند و یکی از دلایلی که سبب حرکت صنعت به سمت چنین مسیری شده است، حرکت خودروسازان به سمت پیشرانه های پرخوران یا توربوشارژ است. استفاده از توربوشارژر یکی از راه حل های ساده و کارآمد برای بهبود کارایی پیشرانه است. توربوشارژرهای امروزی دارای انواع مختلفی همانند دو مجرایی (Twin scroll) و دبی متغیر هستند که راندمان بالاتری در مقایسه با یک توربوشارژر معمولی ارائه می دهند. با این وجود حجم موتور خودروها همچنان در حال کاهش است و همین موضوع سبب می شود توربوشارژرهای ساده، جوابگوی نیاز خودروسازان نباشند و به همین خاطر  انواع دیگری از پرخوران ها همانند توربوهای الکتریکی، هیبریدی و حتی ترکیب توربوشارژر و سوپرشارژر در کنار یکدیگر، تولید شوند. در ادامه می خواهیم به دو ایده ی جدید که در این حوزه معرفی شده اند بپردازیم.

نخستین ایده نوعی سوپرشارژر با نام V-Charge است که توسط مهندسان Torotrak معرفی شده است. وی چارج می تواند هم به عنوان یک دمنده ی مستقل به کار رود و هم به عنوان وسیله ای برای جبران تأخیر توربوشارژرها. این سوپرشارژر به یک توربین دمنده  از نوع گریز از مرکز مجهز است که نیروی مورد نیاز خود را با استفاده از یک تسمه از میل لنگ پیشرانه دریافت می کند. نکته ی جالب وی شارژ، وجود یک جعبه دنده ی ضریب متغیر از نوع CVT درون سیستم است که توانایی تغییر دور کمپرسور را دارد.

در این نوع سیستم انتقال قدرت از دو پولی مخروطی استفاده می شود که یک تسمه در بین آن ها قرار دارد. با تغییر فاصله ی پولی ها از یکدیگر، تسمه نیز در قطر آن ها حرکت می کند و به این ترتیب ضریب انتقال نیرو تغییر خواهد کرد.  در حالت عادی ضریب انتقال نیرو یک به یک است؛ اما با تغییر فاصله ی پولی ها، می توان آن را از بازه ی ۰.۲۸ به ۱ تا ۲.۸۲ به ۱ تغییر داد. تغییر ضریب انتقال نیرو در وی شارژ در زمانی کمتر از ۴۰۰ میلی ثانیه انجام می شود.

یک ست چرخ دنده ی سیاره ای نیز در این مجموعه قرار داده شده است که می تواند ضریب انتقال نیروی ثابتی به میزان ۱۲.۵ به ۱ را فراهم کند. نکته ی جالب این چرخ دنده ها این است که همانند پولی  فاقد دندانه هستند و نیرو را با استفاده از اصطکاک انتقال می دهند.

با این حساب زمانی که دور موتور خودرو روی ۱۰۰۰ دور بر دقیقه باشد، این سوپرشارژر می تواند دوری در بازه ی ۸۷۵۰ دور بر دقیقه تا ۸۸ هزار و ۱۲۵ دور بر دقیقه داشته باشد؛ ضمن اینکه سرعت عمل آن در فراهم کردن بوست مورد نیاز پیشرانه از حتی از توربوهای دومرحله ای و سوپرشارژرهای کلاچ دار بالاتر است. برای مقایسه، کارشناسان اقدام به نصب این سوپرشارژر جدید روی پیشرانه ی ۳ سیلندر ۱ لیتری فورد فوکوس کردند و توانستند به حداکثر قدرت ۱۵۰ اسب بخار و گشتاور ۲۴۵ نیوتون متر دست پیدا کنند. نصب این سوپرشارژر مصرف سوخت این پیشرانه را در حدود ۳ الی ۴ درصد بیشتر کرد؛ اما توانایی آن را نیز به اندازه ی یک پیشرانه ی اکوبوست ۴ سیلندر ۱.۵ لیتری افزایش داد و به این ترتیب شاهد کاهش مصرف سوخت ۱۲ درصدی در مقایسه با پیشرانه ی ۱.۵ لیتری هستیم.

Torortrak همچنین ادعا کرده است که میزان صدای تولیدی توسط وی شارژ، ۹۷ درصد کمتر از سوپرشارژرهای روتس است و قیمت آن تفاوتی با سوپرشارژرهای برقی ندارد. این در حالی است که وی شارژ نیازی به سیم کشی و باتری و … ندارد.

ایده ی دوم از سوی یک شرکت مستقر در مینه سوتای آمریکا به نام Hunsen Engine Corporation ارائه شده است. در این طرح، مهندسان به جای آنکه اقدام به تغییر سرعت سوپرشارژر کنند، حجم سوپرشارژر را تغییر داده اند؛ یعنی حجم هوای موجود در سوپرشارژر می تواند تغییر کند. این مهندسان برای این منظور اقدام به استفاده از یک سوپرشارژر از نوع دور پیچی ساخت Lysholm کرده اند و نتیجه ی کار، سوپرشارژری شده است که ضمن اینکه سرعت پاسخگویی بالایی همانند سایر سوپرشارژرها دارد، بازده و راندمانی در حد توربوشارژر دارد و حتی میزان گشتاوری که به گشتاور پیشرانه اضافه می کند نیز قابل رقابت با توربوشارژرها است.

هدف از طراحی چنین سوپرشارژری این بود که هیچگان نیروی پیشرانه صرف تولید هوای فشرده ی اضافه نشود که از طریق سوپاپ اطمینان به بیرون دفع شود و هدر برود و پیشرانه همواره به میزان نیاز خود هوای فشرده تولید کند. به طور خلاصه باید گفت در این نوع سوپرشارژر، درصورتی که در دور آرام رانندگی کنید یا در اتوبان یک سرعت ثابت داشته باشید، دریچه های اطراف سوپرشارژر باز خواهند شد و به این ترتیب این سوپرشارژر برای کار کردن به کمتر از ۱ اسب بخار نیرو نیاز خواهد داشت و استهلاک کمی نیز دارد.

در صورتی که پای خود را روی پدال گاز فشار دهید، این دریچه ها بسته  می شوند و به این ترتیب فشار هوای تولیدی توسط سوپرشارژر افزایش پیدا می کند. این سوپرشارژر همچنین طوری طراحی شده است که کمترین فشار را روی میل لنگ موتور وارد کند.

تحقیقات صورت گرفته توسط فورد نشان می دهند که  یک پیشرانه ی اکوبوست ۲ لیتری که به این نوع سوپرشارژر مجهز شود، می تواند به اندازه ی یک پیشرانه ی اکوبوست ۲.۳ لیتری قدرت داشته باشد و در عین حال مصرف سوختی برابر با یک پیشرانه ی ۲ لیتری ارائه کند. این در حالی است که سوپرشارژر هنسن روی یک پیشرانه که برای استفاده از توربو طراحی و دارای ضریب تراکم پایینی به میزان ۹.۳ به ۱ است، نصب شده است و در صورتی که سوپرشارژر روی یک پیشرانه ی با ضریب تراکم بالا نصب شود، حتما شاهد نتایج بهتری نیز خواهیم بود.

پل کراس، معاون مدیر عامل هنسن نیز از این بابت اظهار خوشحالی کرده که سوپرشارژر ساخت آن ها نخستین سوپرشارژری است که راندمان و کارایی به اندازه ی توربوشارژرها ارائه می کند. همچنین برنامه هایی برای استفاده از این نوع سوپرشارژر در کنار توربوشارژر به عنوان مکمل وجود دارد که تأثیر بسیار زیادی بر کاهش مصرف سوخت خودرو می گذارد.

از سویی دیگر، تمهیداتی نیز برای کاهش دمای این سیستم اندیشیده شده است تا با معضلات ناشی از حرارت بالای توربوشارژرهای امروزی مواجه نباشیم. یک سری اقدامات نیز به منظور کاهش صدای تولیدی سوپرشارژر منسن انجام شده است که البته باید گفت این سوپرشارژر از نظر صدای تولیدی، ناله ی سوپرشارژر و صدای زیبای وست گیت توربوشارژر را هم زمان ارائه می کند.

جذب سرمایه از طریق عرضه اولیه پول رمزنگاری شده در چین ممنوع شد

عرضه ی اولیه پول رمزنگاری شده، اخیرا به یک روش پرطرفدار برای جذب سرمایه در دنیای فناوری تبدیل شده است؛ حال دولتمردان چینی این روش را غیر قانونی اعلام کردند.

به گزارش زومیت، تا قبل از آنکه استفاده از بلاک چین پرطرفدار باشد، استارتاپ ها و کمپانی های نوپا روش های روشن و مشخصی برای جذب سرمایه داشتند که نظارت دولتی روی آن ها نیز ممکن بود؛ اما پس از آنکه پول رمزنگاری شده یا بیت کوین پا به عرصه ی وجود گذاشت، روش  جدیدتری برای جذب سرمایه ایجاد شد. عرضه ی اولیه پول رمزنگاری شده یا ایکو (ICO – کوتاه شده ی عبارت Initial Coin Offering) روش جدید اما پرطرفداری است که با استفاده از آن می توان برای استارتاپ ها و سرویس های جدید اقدام به جذب سرمایه  کرد. با استفاده از ایکو، یک کمپانی می تواند با انتشار تعداد مشخصی پول رمزنگاری شده و فروش آن ها با ارزش مشخص شده ، با استفاده از فناوری بلاک چین به جذب سرمایه بپردازد. برای مثال یک استارتاپ در نظر دارد سرمایه ای ۱۰۰ میلیون دلاری جذب کند. یکی از روش های موجود راه انداختن یک ایکو است که برای مثال ارزش هر سکه در آن ۵ دلار باشد. این استارتاپ می تواند با فروش ۲۰ میلیون سکه به هدف خود دست یابد. خریداران سکه های این استارتاپ نیز در صورت موفقیت آن سود خواهند کرد؛ چراکه ارزش سکه ها افزایش خواهد یافت. در واقع می توان ایکو یا عرضه ی اولیه سکه را چیزی شبیه به عرضه ی اولیه سهام خواند؛ با این تفاوت که هویت کاربران در ایکو مشخص نیست.

همانطور که اشاره کردیم، این روش جذب سرمایه در کشور هایی نظیر آمریکا بسیار پرطرفدار شده است؛ به طوری که بسیاری از چهره های معروف و ورزشکاران آمریکایی نیز برای جذب سرمایه از این روش اقدام کرده  اند. پس از آنکه حجم جذب سرمایه گذاری به این روش در کشور چین نیز افزایش یافت، حال دولت چین انجام ایکو را به صورت کامل غیر قانونی اعلام کرده است.

بانک مرکزی چین با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که ایکو عامل اختلال در سیستم بانکی کشور چین است. بر اساس مواردی که در بیانیه ی بانک مرکزی چین به آن ها اشاره شده، امکان سوءاستفاده از ایکو وجود دارد؛ چراکه می توان این روش را به فروش سهام و جذب سرمایه به صورت غیر قانونی تشبیه کرد. با استفاده از این روش می توان به راحتی اقدام به پول شویی و اختلاس مالی کرد.

هرچند پول های رمزنگاری شده نظیر بیت کوین برای جایگزین شدن با پول های مرسوم ایجاد شده اند، اما پول های ایجادشده برای ایکو تنها برای جذب سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، پیش بینی می شود که در سال ۲۰۱۷ شاهد عرضه ی ایکو به حجم ۱.۶ میلیارد دلار باشیم که بیش از ۶۵ ایکو از این مجموع در کشور چین انجام خواهد شد. برآوردهای انجام شده نشان از این دارند که ارزش این ۶۵ ایکو بیش از ۳۹۸ میلیون دلار باشد.

به نظر می رسد در آینده ی نزدیک شاهد ممنوعیت ایکو در کشور آمریکا نیز خواهیم بود. چندی پیش کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ی آمریکا با انتشار بیانیه ای هشدار داد که ایکو به نوعی دور زدن قانون این کشور است.

یخچال متحرک پاناسونیک، با فرمان صوتی به اتاق شما می آید

شرکت پاناسونیک در جریان نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷، از یک یخچال مفهومی رونمایی کرد که متحرک است و از فرمان های صوتی هم پشتیبانی می کند.

به گزارش زومیت، حتما برایتان پیش آمده است که مجبور شوید به خاطر یک لیوان آب یا یک میان وعده ی ساده، از پشت میزتان بلند شوید و به آشپزخانه بروید. حال تصور کنید که این موضوع به صورت برعکس اتفاق می افتاد؛ یعنی می توانستید یخچال را صدا کنید تا به اتاق شما بیاید. ظاهرا این ایده برای مهندسان پاناسونیک جذاب بوده است؛ چرا که این شرکت در جریان نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷، از چنین یخچالی با نام Moving Fridge رونمایی کرد. این یخچال، همان طور که از نامش پیدا است، می تواند حرکت کند. به علاوه یخچال متحرک پاناسونیک از فرمان های صوتی هم پشتیبانی می کند؛ بدین صورت که می توانید آن را صدا بزنید تا به سمت شما بیاید یا حتی به شما پیشنهاد بدهد که چه غذایی را با نوشیدنی مورد علاقه ی خود میل کنید؛ البته طبق گفته ی شرکت سازنده، این یخچال برای افراد سالخورده که به سختی حرکت می کنند، طراحی شده است.

داخل این یخچال، تعدادی حسگر لیدار و سنجش عمق وجود دارد تا بتواند محیط خانه را بررسی و داخل آن حرکت کند. پاناسونیک می گوید این یخچال با فرمان هایی مثل: «یخچال به اینجا بیا» از کابینت خود در آشپزخانه خارج می شود و به اتاق شما می آید. به علاوه در بالای این یخچال، یک صفحه ی گرم کن هم وجود دارد تا بتواند غذای گرم را در سطح خانه حرکت دهد.

یخچال متحرک پاناسونیک، ابعاد کوچکی دارد و حتی به راحتی در خانه های کوچک هم حرکت می کند یا خود را در گوشه ای جای می دهد. در حال حاضر این یخچال یک طرح مفهومی محسوب می شود و بعید است که به زودی وارد خط تولید شود.

دوقلوی مخوف خورشید، موجب انقراض دایناسورها شده است

اخترشناسان می گویند شواهدی به دست آورده اند که نشان می دهد دوقلوی خورشید ممکن است دلیل انقراض دایناسورها در ۶۵ میلیون سال قبل باشد.

به گزارش زومیت، اخترشناسان بر این باورند که اکثر ستارگان شبیه به خورشید، حیات خود را به صورت ستاره ای دوقلو شروع کرده اند. اخترشناسان مدت زیادی است که فرضیه ی انقراض دایناسورها بر اثر برخورد یک شهابسنگ بزرگ به زمین را مطرح کرده اند؛ اما شاید این فرضیه با شواهد جدید نقض شود. اکنون محققان دریافته اند که خورشید ممکن است حیات خود را به صورت منظومه ای دوتایی شروع کرده باشد.

بر اساس این فرضیه، ستاره دوقلوی خورشید که «نمسیس» نام دارد، هر ۲۷ میلیون سال یک بار به دور خورشید میگردد. هرگاه نمسیس به خورشید نزدیک میشود، میدان گرانشی آن باعث پرتاب شدن شهابسنگها به سوی مرکز کهکشان میشود. در نتیجه هر ۲۷ میلیون سال یک بار برخوردهای عظیم شهابسنگی با سیارات منظومه شمسی روی میدهد. برخورد شهابسنگهای بزرگ، میتواند از همان دست شهابسنگهایی باشد که در ۶۵ میلیون سال قبل منجر به انقراض دایناسورها شد. استیون استالر، اخترشناسی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در برکلی و محقق ارشد این مطالعه می گوید: ما مجموعه ای از مدلهای آماری را انجام داده ایم تا جمعیت نسبی ستارگان جوان مجزا و دوتایی را در صورت فلکی پرسیوس محاسبه کنیم و دریافتیم تنها مدلی که میتواند چنین نتایجی در بر داشته باشد، مدلی است که در آن تمامی ستارگان از ابتدا به صورت منظومه دوتایی متولد شده باشند.

این یافته ها میتوانند درک ما از نحوه ی شکلگیری ستارگان را هم تغییر دهد. افزایش دانسته های ما از نحوه ی حفظ و شکستن منظومه های دوتایی (برخی منظومه های دوتایی شکسته میشوند و برخی رابطه خود را حفظ میکنند) میتواند درک ما از جهان را متحول کند. استالر می گوید: مطالعه ما گام رو به جلویی برای درک نحوه شکلگیری منظومه های دوتایی و نقش آنها در تکامل ستارگان اولیه است.

استالر همچنین اشاره می کند که این مطالعه حتی میتواند منجر به درک بهتر ما نسبت به نحوه شکلگیری کهکشانها شود.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

One Response to دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 18 شهریور ۹۶

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  12 + 17 =

  لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *