دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 10 تیر ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در چهل و ششمین شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

طرح جالب یک دانشجوی لهستانی برای حل مشکل خشک شدن زاینده رود

یک دانشجوی لهستانی به نام ماتیوس پوزپیچ، طرح جالبی را برای حل مشکل خشک شدن زاینده رود ارائه داده و از تغییر چهره این رودخانه و شهر اصفهان سخن گفته است.

به گزارش گجتنیوز، با گسترش شهرها، نیاز به منابع بیشتر احساس شد و تلاش ها برای بهره کشی بیشتر از زمین، مشکلاتی را برای انسان ها و زندگی روزمره شان به وجود آورد که از جمله آن می توان به خشکسالی اشاره کرد. مشکل خشک شدن زاینده رود در اصفهان، سال هاست که به دغدغه همه ما تبدیل شده و حالا این دغدغه از مرزهای کشور نیز فراتر رفته و ذهن یک دانشجوی لهستانی را به خود مشغول کرده است.

ماتیوس پوزپیچ (Mateusz Pospiech)، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه پلی تکنیک سیلسیان در گلیویچ لهستان در پایان نامه خود به موضوع خشک شدن زاینده رود پرداخته و پروژه ای با عنوان «بستررود – ساخت ابرسازه در بستر رودخانه خشک شده زاینده رود ایران» ارائه داده است. وی در این پایان نامه از تغییر چهره این رودخانه و حل مشکلات شهر اصفهان سخن گفت.

ماتیوس پوزپیچ در آغاز پایان نامه خود، طبیعت را یک پدیده قابل احترام دانست که در طول سالیان دراز، منبع الهام معماران بوده است. به همین دلیل معتقد است که اگر طبیعت ناگهان از بین برود، یک معمار باید در آن زمان از خود طبیعت برای حل مشکل استفاده کند. این دانشجوی لهستانی در ادامه به توصیف زاینده رود پرداخت: زاینده رود زمانی بزرگ ترین رودخانه در مرکز ایران بود و آب آن، ادامه حیات در سایر شهرها را ممکن می ساخت. اصفهان، سومین شهرستان بزرگ ایران است و حدود 3.7 میلیون نفر جمعیت دارد. معنای نام این رودخانه در زبان فارسی، زندگی دهنده است و این نام به درستی بر روی آن گذاشته شد؛ چرا که با وجود این رود، اصفهان به عنوان پایتخت دوره صفویان، به یک مرکز فرهنگی و اقتصادی تبدیل شده و رشد بسیار خوبی را تجربه کرد. از بین رفتن و خشک شدن زاینده رود ، ضربه بزرگی به شهر اصفهان است. این شهرستان برای سالیان طولانی به عنوان یک منطقه بارور و حاصل خیز در قلب کویر شناخته می شد و حالا ممکن است هر لحظه حیاتش را از دست بدهد. همچنین پل های ساخته شده بر فراز این رود، شاهکار معماری ایرانی و متعلق به زمان صفویان است و اکنون نیز علاقه مندان زیادی را به این شهر می کشاند.

این معمار جوان در ادامه، ساخت ابرسازه ای بزرگ به طول شش کیلومتر بر بستر رودخانه خشک شده زاینده رود را راهی مناسب برای ایجاد یک محیط زیست پایدار در اکوسیستمی مشابه رودخانه می داند. وی از طرح خود به عنوان درمان جای زخم در نگاه و ذهن مردم ایران یاد کرده است. در این طرح، یک ابرسازه سه طبقه در بستر زاینده رود ساخته می شود که در هر یک از طبقات آن، کانالی جهت عبور آب تعبیه شده تا در صورت بازگشت آب رودخانه، مشکلی برای شهر به وجود نیاید. طبقه همکف رودخانه برای ساخت و ساز شهری، توسعه ساختمان های اداری و مسکونی و احداث ایستگاه مترو در نظر گرفته شده، طبقه بالای همکف یا لایه بیرونی سازه برای ایجاد فضای سبز، پارک عمومی و اتصال دو سمت رودخانه به هم ایجاد شده و طبقه زیر همکف نیز جهت ساخت پارکینگ عمومی و راه هایی برای دسترسی دو سمت رودخانه به یکدیگر به کار می رود.

ماتیوس پوزپیچ در این طرح، سیستم پیچیده ای از کانال های آب را پیش بینی کرده تا در هر شرایطی از جمله پر آبی یا کم آبی، مشکلی برای سازه به وجود نیاید. مسیرهایی بر روی سطح بالایی سازه ایجاد شده که جریان آب از درون آن عبور کرده و برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که حجم آب افزایش پیدا کند، جریان آب وارد کانال های ثانویه در زیر سازه خواهد شد و پس از جریان یافتن در طول سازه، به مخازن تعبیه شده ریخته می شود.

به عقیده این دانشجوی لهستانی، وجود فضای سبز در طبقه بالایی موجب می شود تا طبقات پایینی در طول تابستان از یک سایه بان بهره مند بشوند و مردم بتوانند از این فضا استفاده کرده و لذت ببرند. همچنین در طول زمستان، این فضای سبز، بیشترین میزان آفتاب را دریافت می کند و بهتر می تواند به حیات خود ادامه دهد.

به گفته پوزپیچ، این طرح کاملا با محیط زیست سازگار است. شاید در نگاه اول به نظر برسد که نباید یک رودخانه که به دلیل مدیریت ضعیف، استفاده نادرست از آب و تغییرات آب و هوایی خشک شده را با یک ابرسازه جایگزین کرد؛ اما مسائل زیست محیطی به طور کامل در این پروژه در نظر گرفته شده و با سیستم آبیاری قطره ای و کانال کشی پیچیده، ضایعات آب به حداقل خواهد رسید. علاوه بر آن، سازه مورد نظر از موادی ساخته می شود که کمترین آسیب را به محیط زیست می رسانند. به عنوان مثال، در ساخت این سازه، هیچ قطعه تولید شده توسط کارخانه های فولاد که خود یکی از عوامل خشک شدن زاینده رود هستند، به کار نمی رود و به جای آن از آجر استفاده می شود که هم با محیط زیست سازگارتر است و هم امکان عبور هوا از میان سازه را فراهم می کند.

پس از ارائه این طرح، کارشناسان و بسیاری از مردم به آن واکنش نشان دادند و طرح دانشجوی لهستانی را مردود دانستند. شرایط امروز زاینده رود اصلا برای هیچ شخصی خوشایند نیست و باید برای زنده کردن آن تلاش کرد؛ اما بسیاری از افراد بر این باورند که نباید چهره تاریخی اصفهان را با ساخت این سازه مدرن مخدوش کرد. جالب اینجاست که تا به امروز هیچ کس در داخل ایران، طرحی برای حل مشکل خشک شدن زاینده رود ارائه نداده و این که فردی در خارج از مرزهای ایران به این فکر افتاده، بی مهری ما نسبت به میراث کشورمان را نشان می دهد.

هاست وردپرس سرعت سایت های وردپرس را تا 5 برابر افزایش می دهد

به گزارش گجتنیوز، هاست وردپرس یکی از برترین تکنولوژی های میزبانی از وب سایت های وردپرسی محسوب می شود که به تازگی پس از تحقیقات فراوان توسط گروه متخصصین شرکت میزبان فا طراحی و ارائه شده است. در بررسی اولیه پس از ارائه سرویس های هاست وردپرس به بیش از چند ده وب سایت وردپرسی ایرانی، سرویس های هاست وردپرس توانسته اند سرعت و بهره وری این وب سایت ها را تا 5 برابر افزایش دهند. وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای بسیار پیشرفته و انعطاف پذیر است و هم اکنون بیش از 70 درصد از وب سایت ها در سطح جهان در حال استفاده از وردپرس هستند. مشکل پیش روی وب سایت های وردپرسی پس از کمی توسعه و افزایش بازدیدکنندگان از سایت های وردپرسی افزایش شدید مصرف منابع این سیستم مدیریت محتوا از هاست یا همان سرور است. این بدین خاطر است که وردپرس جهت عملکرد صحیح به منابع زیادی از ram و cpu هاست نیاز دارد و در سرویس های هاست اشتراکی نیز همواره این میزان از منابع مورد نیاز در اختیار وب سایت های وردپرسی قرار نمی گیرد و این باعث کندی و اختلال در وب سایت های وردپرسی رو به رشد می شود، اما از هم اکنون سرویس های هاست وردپرس با استفاده از مدرن ترین تکنولوژی های مخصوص وردپرس توانسته است برای همیشه این مشکلات و نگرانی ها را برطرف کند. هاست وردپرس یک هاست ساده، سریع و آسان است.

10 دلیل جهت استفاده از هاست وردپرس

در ادامه مقاله به شرح 11 ویژگی برتر سرویس های هاست وردپرس می پردازیم. این موارد قسمتی از مهمترین ویژگی های هاست های وردپرسی میزبان فا محسوب می شود که زندگی وب مستری را برای مدیران وب سایت های وردپرسی لذت بخش تر می کنند:

 1. استفاده از وب سرور انجینکس محبوب وردپرس

Nginx طبق معرفی وب سایت wordpress.org بهترین و سازگارترین وب سرور برای وردپرس محسوب می شود و وب سرور nginx مستقل بر روی تمام سرویس های هاست وردپرس میزبان فا ارائه شده است.

 1. ارائه پهنای باند نامحدود بر روی هاست وردپرس

توسط امکان پهنای باند یا ترافیک نامحدود سرویس هاست وردپرس می توانید بدون هیج دغدغه ای از بابت اتمام ترافیک ماهانه، نسبت به افزایش بازدید وب سایت خود در هاست وردپرس اقدام کنید.

 1. ارائه فضای بالای میزبانی بر بستر هارد های پرسرعت ssd

فضای ارائه شده در هاست وردپرس بالای 30 گیگابایت بر بستر هارد های پرسرعت است و ارائه فضای بسیار بالا در این سرویس، وبمستران را از خرید هاست دانلود جداگانه برای نگهداری از فایل ها بی نیاز کرده است.

 1. استفاده از کش سرور و بهینه سازی وب سایت های وردپرسی

پس از خرید هاست وردپرس و انتقال اطلاعات وب سایت ها به آن، کارشناسان میزبان فا از شما مشخصات ورود به مدیریت وردپرس را دریافت می کنند و علاوه بر رفع مشکلات بهینه سازی، وب سایت شما را به شتابدهنده های هاست وردپرس متصل می کنند.

 1. انتقال سریع و رایگان اطلاعات سایت ها به هاست وردپرس

درصورتی که هم اکنون از هاست های سایر شرکت ها استفاده می کنید، هیچ نگرانی از بابت انتقال اطلاعات به هاست وردپرس نداشته باشید، میزبان فا انتقال اطلاعات را به صورت رایگان برای شما انجام می دهد.

 1. ارائه منابع هوشمند در طی تمام لحظات شبانه روز

در سرویس های هاست وردپرس، هیچگونه محدودیتی برای استفاده از منابع ram و cpu سرور درنظر گرفته نشده است و شما می توانید در هر زمان از بیشترین منابع سرور به نفع وب سایت وردپرسی خود استفاده کنید.

 1. بکاپ گیری منظم و امکان تعریف دوره بکاپ گیری اختصاصی

از سرویس های هاست وردپرس در دو لایه هفتگی و سه روز یکبار به صورت اتوماتیک بکاپ گیری انجام می شود اما شما می توانید یک لایه بکاپ گیری اختصاصی نیز بسته به نیاز خود در هاست وردپرس تعریف کنید.

 1. میزبانی فقط 10 وب سایت بر روی هر سرور هاست وردپرس

در هر سرور هاست وردپرس فقط از 10 وب سایت وردپرسی نگهداری می شود، این ویژگی شگفت انگیز باعث شده که سایت های بر روی سرور علاوه بر منابع بیشتر، سرعت و پایداری بهتری را بر روی هاست وردپرس تجربه کنند.

 1. ارائه کنترل پنل دایرکت ادمین پیشرفته سازگار با وردپرس

کنترل پنل دایرکت ادمین برخلاف سایر کنترل پنل ها با وب سرور nginx سازگاری کامل دارد، directadmin یک کنترل پنل ساده و بسیار پرسرعت است که بر روی تمام سرویس های هاست وردپرس ارائه شده است.

 1. تیم پشتیبانی اختصاصی برای سرویس های هاست وردپرس

میزبان فا برای پشتیبانی از مشتریان هاست وردپرس یک تیم کاملا اختصاصی با شماره تلفن کاملا اختصاصی درنظر گرفته است، اولویت پشتیبانی از مشتریان سرویس هاست وردپرس از سایر سرویس های این شرکت بالاتر است.

باتوجه به توضیحات بالا و دریافت بازخورد از مدیران وب سایت های وردپرسی بزرگ که از 6 ماه اخیر وب سایت خود را به هاست وردپرس میزبان فا منتقل نموده اند، می توان برداشت کرد سرویس های هاست وردپرس این شرکت با بهره گیری از تکنولوژی های شگفت انگیز به یک سرویس خاص و خارق العاده برای میزبانی از وب سایت های وردپرسی در سطح کشور تبدیل شده است.

خرید هاست و دامنه اولین قدم جهت راه اندازی وب سایت محسوب می شود و شرکت میزبان فا با شعار خرید هاست و دامنه مطمئن یعنی شروع یک تجارت مطمئن، همواره با افزایش کیفیت سرویس های خود در پی خلق یک تجربه لذت بخش برای علاقه مندان به حوزه تجارت الکترونیک است. این شرکت به تازگی قادر شده است که سرویس های خود را تا 30 روز به صورت کاملا رایگان جهت تست کیفیت به مشتریان خود ارائه کند و در این مقاله نیز سرویس هاست وردپرس که آخرین دستاورد این شرکت محسوب می شوند به صورت تخصصی مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

تلوزیون اینترنتی اصناف ایران (تابان) رونمایی شد

حسن روحانی به مناسبت روز ملی اصناف از سامانه اطلاع رسانی اصناف و تلویزیون اینترنتی «تابان» رونمایی کرد.

به گزارش زومیت، رئیس جمهور در مراسم ضیافت افطار پنجشنبه ی گذشته با فعالان اقتصادی هم زمان با روز ملی اصناف، از بزرگ ترین سامانه اطلاع رسانی اصناف و تلویزیون اینترنتی «تابان» رونمایی کرد.

راه اندازی سامانه اطلاع رسانی و رسانه تعاملی اصناف «تابان» با همکاری و سرمایه گذاری ۴۵۰ میلیارد ریالی «همراه اول» و «هلدینگ توسعه اعتماد مبین» بر بستر «شرکت پردیس هوشمند آسمان» انجام شده  و هدف آن ساماندهی امر آموزش در جامعه صنفی و ارتقاء سطح علمی و مهارتی شاغلین در واحدهای صنفی و خانواده ایشان با عنایت به ضرورت ارتباط دائم تشکل های صنفی با متصدیان واحدهای صنفی و اطلاع رسانی و دسترسی آحاد جامعه به محتوای صوتی و تصویری مرتبط با حوزه اصناف انجام گرفته است.

حمایت همراه اول شامل موارد زیر می شود:

 • تأمین زیرساخت نرم افزاری شامل هزینه های شناسایی و تحلیل نیاز اتاق اصناف ایران، توسعه و راه اندازی میان افزار همراه اول به عنوان تنها پلتفرم تعاملی کشور در اتاق اصناف ایران با سرمایه گذاری بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال در کوتاه ترین زمان ممکن
 • تأمین کلیه زیرساخت های سخت افزاری شامل زیرساخت پردازشی و زیرساخت ذخیره سازی منطبق با برترین تکنولوژی روز دنیا
 • اختصاص حجم ترافیک رایگان برای خانواده بزرگ اصناف انحصاراً برای دسترسی به محتوای سامان
 • اطلاع رسانی از طریق تمامی رسانه های دیجیتال همراه اول
 • تأمین هزینه مرکز تماس جهت پاسخگویی به خانواده محترم اصناف در ساعات اداری
 • تأمین هزینه دوره های آموزشی خانواده محترم اصناف ویژه اوقات فراغت تابستان از عید فطر تا ابتدای مهر تا سقف یک میلیون نفر از اعضای محترم خانواده اصناف (دارندگان پروانه کسب)
 • تخصیص سیم کارت ویژه اصناف برای آن دسته از کسانی که تمایل به دریافت محتوا از بستر امن و پرسرعت همراه اول را دارند از طریق شبکه توزیع محصولات همراه اول (دفاتر خدمات همراه اول)
 • اخذ مجوزهای لازم جهت صدور تأییدیه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در انتهای دوره های بارگذاری شده بر روی پلتفرم سامان
 • تشکیل تیم های تخصصی جهت همکاری با اتاق اصناف به منظور شناسایی و الکترونیکی کردن خدمات قابل ارائه توسط اصناف در حوزه های مختلف از جمله حمل و نقل هوشمند، سیستم جامع اصناف و شبکه اینترنتی تعمیر و توزیع کالا

آپدیت جدید تلگرام منتشر شد: افزایش ظرفیت سوپر گروه، تعیین دسترسی ادمین و محدود کردن اعضا

آپدیت رسمی و نهایی 4.1 تلگرام منتشر شد و ویژگی های کاربردی و مهمی همچون افزایش ظرفیت سوپر گروه، تغییر سطح دسترسی ادمین ، محدود کردن اعضا در سوپر گروه و … به آن اضافه شد.

به گزارش زومیت، نسخه نهایی این آپدیت منتشر شد و از حالا می توانید از طریق پلی استور، تلگرام خود را به نسخه 4.1 آپدیت کنید و از موارد جدیدی که در ادامه، آن ها را مرور خواهیم کرد بهره مند شوید.

افزایش ظرفیت سوپر گروه ها به ۱۰ هزار نفر

از امروز سوپر گروه های تلگرام می توانند تا ۱۰ هزار عضو را در خود جای دهند که رقمی شگفت انگیز است و می تواند کاربرد سوپر گروه ها را بیش از پیش افزایش دهد. امکان جستجوی اعضا نیز اضافه شده است تا بتوانید بدون محدودیت در نمایش تعداد اعضا، کاربر مورد نظرتان رو جستجو و پیدا کنید.

امکان Ban و محدود کردن اعضای سوپر گروه

امکان جالب دیگری که در بخش کنترل سوپر گروه ها اضافه شده ، قابلیت محدود کردن کاربران در سوپر گروه است. از این پس می توانید به جای آنکه یک کاربر را به طور کامل از سوپر گروه اخراج یا بلاک کنید، تنها به محدود کردن موقت او بپردازید. برای مثال می توانید مشخص کنید که کاربر مورد نظر تا یک هفته اجازه ی ارسال مطلب در سوپر گروه نداشته باشد. یک کاربر در حالت عادی می تواند پیام های جدید را بخواند، پیام جدید ارسال کند، مدیا و استیکر بفرستد و اقدام به انتشار لینک کند. از این پس می توانید روی تمام این موارد به صورت تفکیک شده کنترل داشته باشید و هرکدام را که مایل بودید، برای یک کاربر خاص غیرفعال کنید. امکان Ban یا مسدود کردن زمان بندی شده ی اعضا نیز در این صفحه قرار گرفته است .

تعیین سطح دسترسی های ادمین کانال

در این بروزرسانی ادمین اصلی یک کانال (سازنده) می تواند روی سطح اختیارات دیگر ادمین ها کنترل داشته باشد و وظایف آن ها را مدیریت کند. پیش از این تنها سازنده کانال قادر به انجام مواردی همچون تغییر عکس یا اطلاعات کانال، ویرایش یا حذف پست دیگر ادمین ها و … بود؛ اما از این پس سازنده می تواند مشخص کند که کدام یک از ادمین های دیگر نیز قادر به انجام این امور باشند. برای دسترسی به این بخش به صفحه ی پروفایل کانال بروید و روی آیکون چرخ دنده که به بالای صفحه اضافه شده است، لمس کنید.

تعیین سطح دسترسی های ادمین سوپر گروه

علاوه بر امکان مدیریت دسترسی های Admin در کانال، شاهد اضافه شدن این ویژگی در سوپر گروه ها نیز هستیم. از این پس ادمین اصلی یک سوپر گروه می تواند مشخص کند که ادمین های دیگر، چه امکاناتی در اختیار داشته باشند. امکان تغییر اطلاعات گروه، حذف پیام دیگر اعضا، قابلیت Pin کردن پیام ها، بلاک کردن اعضا و تنظیم یک ادمین جدید از مواردی هستند که ادمین اصلی گروه می تواند برای دیگر ادمین ها مشخص کند. برای دسترسی به این بخش به صفحه ی پروفایل سوپر گروه بروید و روی آیکون چرخ دنده که به بالای صفحه اضافه شده است، لمس کنید.

ثبت رویدادها و فعالیت ادمین ها و اعضا در کانال و سوپر گروه

توسط بخش Events که به سوپر گروه ها و کانال ها اضافه شده است، می توانید به گزارشی از امور انجام شده در ۴۸ ساعت گذشته دسترسی داشته باشید. اضافه شدن ادمین جدید، جوین شدن اعضای جدید، ترک کردن کانال توسط اعضا، تغییر عکس یا اطلاعات کانال یا سوپر گروه، ارسال یا حذف شدن یک پست، ویرایش شدن یک پست به همراه نمایش نسخه قبل از ویرایش و … از مواردی هستند که در این بخش ثبت و ضبط می شوند و می توانید آن ها را مشاهده کنید. این ویژگی می تواند کمک بسیاری برای ادمین های یک سوپر گروه باشد تا اعضایی که اقدام به نشر مطلب اسپم و بعد از مدتی آن را حذف می کنند، شناسایی کنند. همچنین کانال هایی که چند ادمین مشغول مدیریت آن هستند، می توانند از این امکان استفاده کنند و برای مثال متوجه شوند که کدام ادمین مطلب خوب یا اشتباهی را منتشر کرده است. برای دسترسی به این بخش به صفحه پروفایل کانال یا سوپر گروه بروید و روی آیکون چرخ دنده که به بالای صفحه اضافه شده است، لمس کنید.

امکان استفاده از پراکسی داخلی

تلگرام در این نسخه قابلیتی مشابه اپلیکیشن توییتر به خود اضافه کرده است که توسط آن می توانید به امکان تنظیم پراکسی داخلی دسترسی داشته باشید. توسط این امکان قادر خواهید بود بدون نیاز به فعال یا غیرفعال کردن های مکرر اپلیکیشن تغییر آی پی و تنها با وارد کردن یک پراکسی در برنامه، بدون محدودیت  از تلگرام (و شاید تماس صوتی) استفاده کنید. اگرچه این امکان در حال حاضر و به لطف دسترسی آزاد به تلگرام کاربرد چندانی نخواهد داشت؛ اما در هر صورت وجود آن بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. برای دسترسی به این بخش، به Setting و سپس Data And Storage مراجعه کنید.

امکان Peer To Peer در تماس صوتی

توسط این امکان جدید که در بخش Privacy And Security قرار گرفته است، می توانید تماس های صوتی را به سرورهای تلگرام منتقل کنید تا آی پی شما در تماس ها آشکار نشود. این قابلیت در حالت پیش فرض روشن است؛ اما با خاموش کردن آن، تماس صوتی به سرورهای تلگرام مرتبط می شود. در همین بخش توضیح داده شده است که خاموش کردن Peer to Peer و استفاده از سرورهای تلگرام می تواند کیفیت صدا را کاهش دهد.

نمایش عکس و ویدیو در کنار یکدیگر در گالری

سرانجام یکی از ناخوشایندترین موارد موجود در تلگرام یعنی تفکیک عکس ها و ویدیوها در گالری (هنگام ارسال مدیا) نیز برداشته شد و از این نسخه با انتخاب گزینه Attach و گالری، مستقیما عکس ها و ویدیوها را در کنار یکدیگر مشاهده خواهید کرد و نیازی به عوض کردن حالت نمایش از Photo به Video نخواهد بود.

رونمایی از اولین گوشی۱۰ هسته ای دنیا / رقیب سرسخت پرچمداران کنونی بازار

گوشی های هوشمند از نظر سخت افزاری پیشرفت چشمگیری داشته اند و همین موضوع سبب شده تا قدرت پردازشی زیادی پیدا کنند، به طوری که با احتساب پردازنده های چند هسته ای و رم های چند گیگابایتی از هیچ لحاظ کم نمی آورند، اما از طرفی به خاطر حجم کوچکی که دارند، زودتر از کامپیوترهای شخصی داغ می کنند.

به گزارش زومتک، حال برای اولین بار پرچمداری به نام اسپید ۸ که توسط شرکت چینی زوپو معرفی شده، اولین تلفن هوشمندی در جهان به  حساب می  آید که از پردازنده  ۱۰ هسته  ای در آن استفاده شده است.

این کمپانی چینی که با سرعت قابل توجهی در حال پیشرفت است، سال گذشته دو محصول قوی با نام های زوپو Speed7 و زوپو Speed7 Plus معرفی کرد که قیمت بسیار قابل توجهی داشتند.

اما حالا، زوپو اسپید ۸ در حقیقت اولین تلفن هوشمند در جهان بوده که از پردازنده  ۱۰ هسته  ای در آن استفاده شده است. پردازنده ی این دستگاه از نوع ۶۴ بیتی مدیاتک Helio X۲۰ است که ده هسته دارد و چندی پیش شاهد معرفی این پردازنده بودیم.

از دیگر مشخصه های خوب محصول می توان به فریم فلزی دستگاه اشاره کرد.این پرچم  دار تناسب میان سخت افزارها را رعایت کرده و از ۴ گیگابایت حافظه  رم و ۳۲ گیگابایت حافظه  داخلی استفاده کرده است.همچنین پردازش  های گرافیکی آن نیز توسط ARM Mali – T880 MP4 انجام می  شوند که با فرکانس کاری ۷۰۰ مگاهرتز کار می کند.

صفحه نمایش ۵.۵ اینچی آن به خاطر بهره بردن از وضوح فول اچ دی کیفیت مثال زدنی ای را به ارمغان آورده است.انرژی دهی به دستگاه توسط یک باتری ۳۶۰۰ میلی آمپر ساعتی تامین می  شود و البته از قابلیت شارژ سریع نیز بهره می برد.در بخش پشتی اسپید ۸ سنسور دوربین سونی قرار گرفته که ۲۱ مگاپیکسلی است و دوربین جلویی آن ۸ مگاپیکسلی است. گفتنی است که هم دوربین جلویی و هم دوربین پشتی از فلاش دوگانه LED بهره می  برند.

استفاده از آخرین نسخه اندروید یعنی ۶.۰ اندروید مارشمالو در کنار تمامی ویژگی های یاد شده، اسپید ۸ را به رقیبی بسیار سرسخت برای تمامی محصولات بازار کنونی تبدیل خواهد کرد.پشتیبانی از نسل چهارم شبکه های تلفن همراه، سنسور اثر انگشت و USB Type-C از دیگر مشخصه هایی است که می توان به آن ها اشاره کرد.

قیمت جهانی گوشی به زودی اعلام خواهد شد.

گوشی بدون باتری ، انقلاب بعدی در صنعت تلفن همراه

گوشی بدون باتری ؛ این واژه برای بسیاری از کاربران گوشی های موبایل امروزی یک رویای شیرین است، رویایی که شاید تا تبدیل آن به واقعیت تنها چند قدم مانده باشد !

از روزی که برای اولین بار مارتین کوپر، یکی از مهندسان بزرگ شرکت موتورولا، از لابراتوار خود به همکارانش زنگ می زند و به آن ها می گوید که تماس را با یک موبایل گرفته، تقریبا 44 سال می گذرد. در این 44 سال با تمامی تغییر و تحول های صورت گرفته در گوشی ها یک وجه مشترک بین آن ها باقی مانده و آن نیاز به باتری است. شاید فکر به یک گوشی هوشمند بدون باتری هنوز اندکی دور از ذهن باشد اما اینطور نیست.

اولین موبایلی که توسط کوپر آزمایش شد 1.4 کیلوگرم وزن داشت و برای 30 دقیقه تماس صوتی به 10 ساعت شارژ باتری نیاز داشت. صنعت گوشی های هوشمند، امروزه از این اعداد و ارقام فاصله زیادی گرفته است. با اینکه امروزه به کمک تکنولوژی های شارژ سریع، فرایند شارژ به کم تر از دو ساعت رسیده و می توان از گوشی ها به مدت یک تا دو روز استفاده کرد، بدون اینکه دنبال پریز برق بود، اما این حقیقت که یک گوشی را باید در زمان های مشخص به برق متصل کرده و آن را شارژ کنیم از دیرباز با موبایل ها بوده است. قوانین و طرح هایی برای فرار از این اصل 44 ساله وجود دارد و حالا ساخت اولین گوشی که برای برقراری تماس نیاز به باتری ندارد، اولین پیشرفت عملی در این زمینه است.

به گزارش گجتنیوز، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه واشنگتن در سیاتل، به سرپرستی وامسای تالس، موفق به ساخت نمونه اولیه  یک گوشی بدون باتری شدند که انرژی خود را از امواج محیطی به دست می آورد. دلیل تیم تحقیقاتی نام برده برای هدف قرار دادن گوشی های موبایل، پراهمیت ترین بودن آن ها در میان سایر گجت های امروزی است، گجت هایی که امکان ندارد خانه را بدون آن ها ترک کنیم! جاشوا اسمیت رئیس بخش تحقیقات آزمایشگاهی این گروه می گوید: گوشی های هوشمند، پراهمیت ترین وسیله هایی هستند که در طول روز با آن ها سر و کار داریم، حالا تصور کنید که بدون نیاز به یک باتری و شارژ دوره ای آن بتوانید با آن ها تماس گرفته یا پیام متنی بفرستید.

در ساخت این موبایل بدون باتری ، هدف مصرف کم ترین میزان انرژی بوده و به همین دلیل تیم تحقیقاتی طراحی را از بنیادی ترین مراحل آغاز کردند. این گوشی بدون باتری برای مصرف کم تر انرژی، صدا را به صورت آنالوگ منتقل می کند و برای انتقال داده از یک تکنولوژی جاسوسی قدیمی روسی، که در گذشته برای شنود سفارت آمریکا از آن استفاده می شده بهره می برد. نحوه کار تکنولوژی نام برده به این صورت است که با استفاده از امواج رادیویی، امیتر مورد هدف قرار می گیرد، برخورد امواج، هم امیتر را روشن می کند و هم انرژی لازم برای انتقال جریان را به سمت کلکتور فراهم می آورد و به این طریق عمل تقویت و انتقال جریان صورت می گیرد. وقتی که صحبت از امواج رادیویی می شود معلوم است که برای کارکرد گوشی بدون باتری ، یک منبع انرژی پایه مورد نیاز است. آقای تالس در این باره خاطرنشان می کند که این انرژی به راحتی از برج های مخابراتی موجود، تامین خواهد شد.

در حال حاضر نمونه مورد بحث از کلیدهای شماره گیری و یک صفحه نمایش LED تشکیل شده، اما نسخه بعدی آن با یک صفحه نمایش جوهری (E-ink) برای نوشتن پیام و یک سرویس برقراری تماس با کیفیت تر ساخته خواهد شد.

جالب است بدانید مارتین کوپر، مخترع اولین موبایل جهان، خیلی پیش تر اعلام کرد که شارژ از طریق امواج رادیویی انقلاب بعدی گوشی های همراه خواهد بود، به نظر می رسد پیشگویی آقای کوپر در حال تبدیل به واقعیت است.

سامسونگ ISOCELL : برند جدید کره ای ها برای سنسور دوربین گوشی های هوشمند

برند جدید سامسونگ ISOCELL به منظور تولید سنسورهای دوربین گوشی های هوشمند و افزایش کارایی آنها به صورت رسمی توسط این کمپانی کره ای معرفی شد.

به گزارش گجتنیوز، دوربین های جدید از برند سامسونگ ISOCELL در چهار دسته مختلف تولید می شوند

در واقع این برند که تحت عنوان “Samsung ISOCELL” شناخته می شود، جایگزینی برای سنسورهای قبلی سامسونگ که از سال 2014 در برخی از پرچمداران استفاده شده بودند، خواهد بود. به گفته سازندگان، دوربین های جدید آنها قرار است در چهار دسته اصلی Bright (درخشان)، Fast (سریع)، Slim (باریک) و Dual (دوگانه) تولید شوند.

 

Dual مجموعه ای از سنسورها هستند که می توانند در ترکیب های مختلف دوتایی کنار یکدیگر قرار گیرند. در واقع از این سنسورها در دوربین های دوگانه استفاده خواهد شد. سنسورهای Bright می توانند تصاویر مختلف را در محیط های کم نور و با دامنه رنگ بالا با نویزی پایین ثبت کنند. سنسورهای Fast همان طور که از نام شان پیداست، به منظور افزایش سرعت فوکوس و ردیابی اشیای متحرک مختلف حتی در محیط های تاریک طراحی شده اند تا هیچ سوژه ای هنگام فیلمبرداری و یا عکاسی جا نماند. در نهایت، Slim نیز با استفاده از کوچک ترین پیکسل های موجود (با اندازه ای بین 0.9 تا 1.0 میکرومتر)، امکان تولید ماژول ها برای گوشی هایی را فراهم می کند که در آنها، فضا اهمیت بالایی دارد.

بن هور (Ben Hur)، معاون بخش ” System LSI” در شرکت سامسونگ در رابطه با این برند جدید چنین می گوید: سامسونگ ISOCELL برندی ست که ماهیت ما در پیشگام  بودن تکنولوژی های پیکسل را به تصویر می کشد. ما انتظار داریم کاربران به واسطه این برند، به راحتی عملکرد دوربین را تصدیق کرده و نسبت به کیفیت کلی آن اعتماد داشته باشند.

با اپلیکیشن Triangle گوگل در مصرف دیتا صرفه جویی کنید

Triangle اپلیکیشنی جدید از سوی گوگل است که می تواند شما را در مدیریت دیتا و کاهش حجم مصرفی یاری کند.

به گزارش زومیت، گوگل به تازگی اپلیکیشنی تحت عنوان Triangle منتشر کرده است که ابزاری برای نظارت بر دیتای مصرفی اپلیکیشن ها و محدودسازی مصرف آن ها به حساب می آید تا از این طریق در کاهش مصرف دیتا به شما کمک کند. عملکرد این برنامه در دو بخش نظارتی و محدودسازی خلاصه شده است که به معرفی جزئی آن ها خواهیم پرداخت. در بخش نظارتی شما می توانید گزارش های کاملی از نحوه ی مصرف دیتا داشته باشید؛ برای مثال می توانید مشاهده کنید که امروز چند مگابایت ترافیک مصرف کرده اید. همچنین می توانید مصرف دیتای اپلیکیشن های نصب شده را به صورت تفکیک شده مشاهده کنید تا اپلیکیشن های پرمصرف خود را بشناسید و برای کاهش حجم مصرفی توسط آن ها برنامه ریزی کنید. اگر اولین بار است که سمت چنین اپلیکیشن هایی می روید، احتمالا از میزان مصرف حجم اپلیکیشن هایی مانند تلگرام و اینستاگرام متعجب خواهید شد.

بخش دوم Triangle مربوط به محدودسازی اپلیکیشن ها است. در این برنامه شما می توانید به دو شکل مختلف اپلیکیشن های نصب شده در گوشی را محدود کنید. روش اول مسدودسازی کامل اپ ها است؛ به این معنا که می توانید مشخص کنید اپلیکیشن A هرگز اجازه ی استفاده از دیتا نداشته باشد؛ برای مثال اپلیکیشن هایی که در  پس زمینه ی گوشی مشغول مصرف دیتا هستند و استفاده ی چندانی برای شما ندارند، می توانند توسط این قابلیت به طور کامل مسدود شوند و تنها در مواقع نیاز مجددا فعال شوند.

در روش دوم می توانید محدودیت زمانی روی اپلیکیشن های مورد نظر اعمال کنید. این محدودیت ها در ۳ حالت ۱۰ دقیقه، ۳۰ دقیقه و همیشه در اختیار شما قرار خواهند گرفت. با استفاده از این قابلیت می توانید مشخص کنید که برای مثال اپلیکیشن B تنها ۱۰ دقیقه (در هر نوبت اجرا) قادر به استفاده از دیتا باشد. این روش به خصوص برای اپلیکیشن هایی که روزانه یک بار به آن ها سر می زنیم (برای مثال قیمت طلا و ارز) می تواند بسیار مفید باشد. بخشی با عنوان Rewards نیز در برنامه وجود دارد که مخصوص کشور فیلیپین است و حجم های اضافه به کاربر هدیه می دهد و در کشورهای دیگر از جمله ایران کاربرد ندارد.

پروژکتور لیزری اندرویدی شیائومی با تابش حد اقلی رسما معرفی شد

پروژکتور لیزری اندرویدی شیائومی (Xiaomi Android Laser Projector) با قیمت 1500 دلار، وضوح فول اچ دی و امکانات جذاب دیگر رسما معرفی شد.

به گزارش گجتنیوز، اینک دیگر همانند گذشته نیست که حتما باید یک نابغه سینمایی باشید تا در منزلتان یک ویدیو پروژکتور یافت شود. اغلب کسانی که در حال خواندن این ویدیو هستند در منزلشان از یک تلویزیون بزرگ استفاده می کنند، اما اگر شما به دنبال تجربه تازه ای هستید، پروژکتور لیزری اندرویدی شیائومی می تواند دقیقا همان چیزی باشد که شما از یک پروژکتور خانگی مدرن مدنظر دارید.

کافی ست شما آن را در فاصله ای بین 5 تا 50 سانتی متری دیوار اتاق قرار دهید و به ازای آن تصویری تا سایز حداکثری 150 اینچ را در اختیار داشته باشید. البته اگر چنین فضا و دیوار خالی ندارید هم موردی نیست، می توانید این ویدیو پروژکتور فول اچ دی را در ابعاد کمتری مورد استفاده قرار دهید.

با این حال، پروژکتور لیزری اندرویدی شیائومی تنها با قیمت 1.500 دلار یا 1.300 یورو، حتی در بیرون از کشور چین نیز محصولی فوق العاده خوش قیمت با ارزش خرید بسیار بالا در بین محصولات هم رده خودش است. به طور مثال از دیگر محصولاتی که با قیمتی نزدیک به پروژکتور شیائومی به فروش می رسند می توان به پروژکتور هزار دلاری سونی اشاره کرد که ارائه کننده وضوح حداقلی 1366×768 پیکسل است.

این پروژکتور توسط فناوری Texas Instruments DLP و تکنولوژی منبع نوری لیزری ALPD 3.0 طراحی شده است. این وعده یک تئاتر خانگی را شفافیت حداکثری 5000 لومینوس، کنتراست 3000:1 و پوشش بیش از 85 درصدی رنگ (همراه با رندر بهتر رنگ قرمز) را می دهد. عمر مفید آن نیز 25 هزار ساعت است؛ در واقع اگر شما هر روز 2 ساعت از این پروژکتور استفاده کنید، نزدیک به 35 سال برایتان عمر خواهد کرد!

قابلیت های ارتباطی متنوع در پروژکتور لیزری اندرویدی شیائومی

از دیگر قابلیت های این پروژکتور می توان به 3 درگاه HDMI اشاره کرد، اما این شیائومی محصولی کاملا خود اکتفا طراحی کرده است. این پروژکتور همچنین از پلتفرم اندروید همراه با رابط کاربری MIUI TV، پردازنده 4 هسته ای، اسپیکرهای داخلی (2 توییتر و 2 ووفر)، آمپلی داخلی، وای فای و اینترنت برخوردار است. در حال حاضر شیائومی پروژکتور لیزری خودش را وارد بازار چین خواهد کرد، اما قطعا در آینده ای نزدیک شاهد عرضه آن به سایر بازارهای جهانی نیز خواهیم بود.

انتشار پلتفرم هوش مصنوعی توسط سونی

کمپانی سونی با هدف جذب توسعه دهندگان هوش مصنوعی همانند دیگر شرکت های بزرگ مثل فیس بوک، گوگل و آمازون دسترسی به ابزارهای یادگیری عمیق خود را در اختیار عموم قرار داد.

به گزارش زومیت، شرکت مطرح ژاپنی سونی کتابخانه های شبکه عصبی خود را با مجوز رایگان در اختیار همه قرار داده است. برنامه نویسان بدون پرداخت حق امتیاز، امکان توزیع، اصلاح و استفاده از این نرم افزار را خواهند داشت. سونی در بیانیه ای اعلام کرد با تغییر به سمت متن باز بودن، جامعه ی توسعه دهندگان قادر خواهد بود بیشتر بر کدهای کتابخانه های اصلی تمرکز داشته باشد.

گوگل با انتشار پلتفرم تنسورفلو در سال ۲۰۱۶، راه را برای توسعه هوش مصنوعی (AI) باز کرد. این امر موجب شد شرکت هایی که نرم افزار را در اختیار داشتند، امید بیشتری برای به دست آوردن کارشناسان هوش مصنوعی داشته باشند که به وسیله ابزارهای مشابه آموزش دیده اند و به دنبال توسعه و گسترش کد های آن هستند. از آن زمان، فیسبوک از Caffe و Torch حمایت کرد، آمازون MXNet را انتخاب کرد و شرکت مایکروسافت مجموعه ابزار Cognitive را منتشر کرد.

سونی، نامی که به طور معمول با یادگیری ماشین شناخته نمی شود، قبلا به جاه طلبی خود در مورد هوش مصنوعی اشاره کرده بود. سال گذشته، این شرکت که مقر اصلی آن در توکیو است، در اقدامی نادر در یک استارت آپ آمریکایی به نام Cogitai سرمایه گذاری انجام داد که فعالیت اصلی آن، بر تکنولوژی پیشرفته ای  از هوش مصنوعی تحت عنوان  یادگیری تقویتی متمرکز شده است. در همین سال کازوو هیرای، مدیر اجرایی شرکت سونی، به سرمایه گذاران گفت: «این شرکت باید برای همکاری با استعدادهای بیرونی جهت تحولات در رباتیک و هوش مصنوعی اقدام کند.»

نرم افزار سونی نقاط قوتی هم دارد که می توان به آن ها اشاره کرد:

 • استفاده از زبان برنامه نویسی پایتون، زبانی محبوب که توسط محققین در زمینه ی داده مورد استفاده قرار می گیرد.
 • سازگاری با کارت های گرافیکی انویدیا که می تواند آموزش مدل را سرعت ببخشد و به تلفن های هوشمند نیز منتقل شود.

این شرکت در جهت رسیدن به اهدافش در این راستا و جذب توسعه دهندگان در این زمینه، باید مسیری طولانی را طی کند. برای مثال هم اکنون در گیت هاب به عنوان یک مخزن محبوب پروژه های متن باز، نرم افزار سونی تنها توسط ۶۴ نفر بوک مارک شده است؛ در حالی که تنسورفلو متعلق به گوگل توسط ۶۰ هزار نفر نشانه گذاری شده است.

ساخت دستگاهی جدید با توانایی ساخت شکل هایی از حیات به صورت کاملا مصنوعی

ماشین جدیدی ساخته شده است که توانایی تولید ارگانیزم هایی زنده بدون دخالت انسان را دارد و امید می رود که برای ایجاد حیات سنتزی روی زمین و مریخ به کار رود.

به گزارش زومیت، پیش تر در سال ۲۰۱۶، زیست شناسی به نام کریگ ونتر به دستاوردی غیرعادی رسید. او یک گونه ی جدید از باکتری را از مراحل اولیه در آزمایشگاه ساخته بود. باکتری ها در واقع ساده ترین فرم زندگی ژنتیکی شناخته شده در دنیای علم هستند و کاملا از طریق سنتز های شیمیایی در یک ژنوم سفارشی سازی  شده ایجاد می شوند.

حال این دانشمند موفق به معرفی ماشینی شده است که توانایی پرینت این اشکال سنتزی (فرم های ترکیبی و حالت هایی که طی مراحل شیمیایی ایجاد می شوند) از حیات را دارد. دستگاه فوق می تواند از طراحی ژنومی استفاده کند و به مواد مورد استفاده این پرینتر اجازه دهد بلوک های سازنده ی حیات را شکل دهند. چنین اختراعی می تواند ما را در کلونیزه کردن مریخ با حیات سنتزی یاری کند؛ بدون اینکه حتی لازم باشد انسان ها روی سیاره ی سرخ قدم بگذارند و اکنون به نظر می رسد که ایلان ماسک و ونتر دست همکاری با یکدیگر داده اند تا چنین ایده ای را عملی کنند.

این روش که از آن با تعبیر تله پورت زیستی هم یاد می شود، می تواند این امکان را برای دانشمندان فراهم کند که ژنوم های حیاتی را از کره ی زمین به مریخ ارسال کنند تا در آنجا، پرینترهای مخصوصی که روی مریخ کار گذاشته شده اند، ژنوم های مورد نظر را پرینت کنند و از نظر تئوری، امکان کلونیزه شدن سیاره ی سرخ را پس از ایجاد اشکال سنتزی حیات، فراهم کنند. ونتر در سال ۲۰۱۵ در گفتگو با زندگی نامه نویس خود گفت: من فکر می کنم تله پورت زیستی چیزی است که می تواند به معنای واقعی کلمه، مسکونی سازی یا کلونیزه کردن مریخ را ممکن سازد. ایلان و من در این مورد و میزان نقشی که می تواند چنین طرحی ایفا کند، صحبت کرده ایم.

نمونه ی اولیه ی ساخته شده از دستگاه جدید و جالب توجه ونتر در حال حاضر به نام تبدیل کننده ی دیجیتال به بیولوژیک یا به اختصار DBC خوانده می شود و به عنوان نخستین ماشینی به شمار می رود که توانایی دریافت دنباله ی ژنتیکی از طریق امواج رادیویی یا اینترنتی را دارد.

اگر بخواهیم اندکی دقیق تر شویم باید بگوییم دستگاه جدید توانایی ساخت چهار پایه ی اصلی مولکول DNA به نام های گوانین، تیامین، سیتوزین و آدنین را دارد. این ها همان اجزایی هستند که در زیست شناسی با چهار نماد G ،T ،C و A از آن ها یاد می شود. دستگاه می تواند از طریق سیستم های کنترل از راه دور این اجزای زیستی را بسازد. ونتر در گفتگو با جوردن پیرسون در پایگاه مادربورد گفت: دستگاه ما هم درست همانند یک پرینتر به قالب هایی (کاست) نیاز دارد. اما به جای اینکه از رنگ ها تغذیه کند، قالب آن از مواد شیمیایی استفاده می کند.

بسته بندی پیچیده ی زیستی در این سیستم همان کاری است که هر کدام از سلول های کوچک بدنمان انجام می دهند و عملکردشان به طور چشمگیری خوب است و این کار را در مقیاسی بسیار بسیار کوچک تر می توانند صورت دهند.

ونتر از سال های پیش روی این نمونه ی اولیه کار می کند؛ اما وی در یک بررسی جدید در این زمینه به تشریح مفصل مراحلی پرداخته است که با سپری کردن آن ها در نهایت موفق به تولید مؤلفه های زیستی همانند قالب های مولکول  DNA، مولکول های RNA، پروتئین ها و ذره های ویروسی بدون هیچ گونه دخالت انسان در آن مراحل شده است.

این پرینتر اخیرا موفق به ساخت ذره های کارکردی ویروس آنفولانزا H1N1 و گروهی از ویروس های باکتری خوار شده است که توانایی مبارزه با عفونت های باکتریایی را دارند.

در آینده ما احتمال شاهد ساخت موفقیت آمیز موادی همانند غذا، واکسن ها و فرم های ساده ای از باکتری ها باشیم و کسی چه می داند، شاید در آینده دورتر هم ساخت اجزای پیچیده تری باشیم. ونتر در سال ۲۰۱۳ در گفتگو با گاردین و در زمانی که هنوز در حال توسعه ی دستگاه خود بود، گفته بود: داشتن گونه هایی از حیات ناشناخته ای که در اینجا وجود دارند و بازسازی آن شاید تخیلی به نظر برسد؛ اما از نظر بالقوه ممکن است.

حتی اگر رؤیای ونتر در مورد ارسال و جایگذاری گروهی از این ماشین ها در سطح مریخ به خاطر مشکلات و محدودیت های موجود برای ارسال آن ها به ۲۰۶ میلیون کیلومتر دورتر از زمین به این زودی  امکان تحقق نیابد، باز هم باید اذعان کنیم که ایده ی ایجاد حیات از نوع سنتزی روی زمین می تواند از پدیده هایی باشد که ما به زودی شاهد پیشرفت هایی در مورد آن باشیم.

در سال ۲۰۱۶، گروه ونتر موفق به تولید گونه ای از باکتری ها در محیط آزمایشگاه شدند که تنها دارای ۴۳۷ ژن بودند. این تعداد در واقع مینیمم مقدار کد ژنتیکی است که برای پشتیبانی از حیات به شکلی که ما می شناسیم، لازم است.

برای اینکه مقایسه ای در مورد تعداد ژن ها داشته باشیم، باید یادآوری کنیم که کوتاه ترین ژنوم شناخته شده ای که در یک ارگانیزم با توانایی حفظ ساختار حیاتی خود به طور مستقل یافت شده، دارای ۵۲۵ ژن و متعلق به موجودی به نام Mycoplasma genitalium است.

در اوایل سال جاری میلادی هم یک تیم پژوهشی جداگانه از دانشمندان اعلام کردند که موفق به تولید نخستین کد ژنتیکی ۶ حرفی در دنیای زیست شناسی شده اند و از آن برای ساختن ارگانیزم های نیمه سنتزی شده اند. آن ها اظهار کرده بودند: این ارگانیزم نیمه سنتزی متشکل از یک فرم پایدار از حیات نیمه سنتزی است و در واقع پایه های لازم برای انجام تلاش هایی در مورد مشتق ساختن حیات در شکل ها و کارکردهای جدید را فراهم می کند.

اشکال جدیدی از حیات در راه اند؛ بیایید امیدوار باشیم که زمین و مریخ آمادگی لازم برای روبرو شدن با آن ها را داشته باشند.

ساختار و عملکرد ماشین ونتر در ژورنال Nature Biotechnology تشریح شده است.

فناوری صفحات خورشیدی پاناسونیک در خودروها

مدیر اجرایی پاناسونیک طی مصاحبه ای درباره استفاده از صفحات خورشیدی در خودروها و آینده این تکنولوژی در صنعت خودروسازی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش زومیت، پاناسونیک، این شرکت بزرگ ژاپنی فعال در حوزه الکترونیک، تولید صفحات خورشیدی با قابلیت تولید ۱۸۰ وات برق را جهت نصب روی سقف خودرو ها آغاز کرده است. اولین خودرویی که از این صفحات خورشیدی استفاده می کند، تویوتا پریوس PHEV است.

با وجود شرکت های متعدد فعال در حوزه انرژی های خورشیدی و گرایش روزافزون به استفاده از این منبع تأمین انرژی در بخش های مختلف مانند سقف خانه ها و حتی کوله پشتی مسافرتی، ورود این صفحات به صنعت خودروسازی می تواند بازار مهم جدیدی برای این شرکت ها به دنبال داشته باشد.

شینگو اوکاموتو، مدیر اجرایی پاناسونیک، در این زمینه می گوید: سقف خودروها این پتانسیل را دارد تا به بازاری جدید برای صفحات خورشیدی تبدیل شود. ما تاریخچه غنی و درخشانی در صنعت خودروسازی داریم و حالا با به کارگیری انرژی خورشیدی در خودروهای خود، برای اولین بار در جهان عصر جدیدی را آغاز خواهیم کرد.

آذرماه سال گذشته، پاناسونیک اعلام کرد که با راه اندازی کارخانه ای جدید و اختصاصی در شهر بوفالوی ایالت نیویورک آمریکا، با شرکت تسلا جهت به کارگیری صفحات خورشیدی در خودروهای این شرکت همکاری خواهد کرد. این شرکت ژاپنی با سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری طی ۱۰ سال آینده به دنبال ساخت مجموعه ای عظیم و شهری خورشیدی در منطقه بوفالو است تا بتواند نیازهای شرکت تسلا و دیگر خودروسازان را در راستای استفاده از منابع خورشیدی تأمین کند.

کسانی که به استفاده از انرژی خورشیدی در خودروها بدبین هستند، کافی است نگاهی به فروش خودروهای تویوتا در ژاپن بیندازند؛ جایی که تنها در اردیبهشت ماه امسال، این خودروساز برجسته ژاپنی توانسته است ۱۳۵۰ دستگاه تویوتا پریوس PHEV مجهز به سیستم تأمین برق خورشیدی به فروش برساند. این میزان تقریبا ۹ درصد کل خودروهای پریوس فروخته شده را شامل می شود.

جدیدترین مدل پریوس، اولین خودرویی است که در تیراژ بالا توسط یک خودروساز با استفاده از صفحات خورشیدی تولید و عرضه می شود. در این خودرو انرژی خورشیدی تبدیل به برق و مستقیما به باتری های خودرو منتقل می شود. به خاطر تغییرات تابش نور خورشید در فصل های مختلف، متوسط مسافت طی شده با یک بار شارژ، از ۲.۹ تا ۶.۱ کیلومتر متغیر است.

در راستای ساخت صفحات خورشیدی مورد نیاز مدل جدید پریوس، مهندسان پاناسونیک در ابتدا می بایست چالش های ناشی از نصب این صفحات روی سقف خودرو و مشکلات احتمالی حین رانندگی را به دقت بررسی و بر آن ها غلبه می کردند. از مهم ترین مشکلات پیش روی مهندسان پاناسونیک می توان به لرزش، وجود سایه های غیرقابل پیش بینی حین عبور خودرو و فضای حداقلی سقف خودرو جهت نصب صفحات خورشیدی اشاره کرد. قطعا نصب صفحات روی سقف ناصاف خودرو در مقایسه با یک فضای مسطح از دیگر چالش های پیش روی آن ها به شمار می آمد.

اوکاموتو در رابطه با مشکل تغییرات میزان تابش نور خورشید، به خبرنگاران گفت: پاناسونیک با قرار دادن دیودهایی که موظف به عبور یک طرفه جریان هستند در درون صفحات خورشیدی، اطمینان حاصل کرده است که جریان الکتریکی به صورت یکنواخت همواره برقرار باشد. سیستم برق خورشیدی قادر است حداقل ۱۰ درصد مسافت سالیانه طی شده خودروی شما را به عهده بگیرد.

استارتاپ دوچرخه  الکترونیکی چگونه به موفقیت رسید

یک استارتاپ که در بوستون راه اندازی شده است، پول خود را از طریق سرمایه ی مردمی تأمین می کند. آن ها تمام اطلاعات خود را در اختیار عموم گذاشته اند و در کار خود موفق هستند.

به گزارش زومیت، استارتاپ GeoOrbital به تولید چرخ هایی می پردازد که می توانند هر دوچرخه ای را تنها در زمان ۶۰ ثانیه یا کمتر به یک دوچرخه ی الکتریکی تبدیل کنند. این استارتاپ یکی از موفق ترین کمپین های جذب سرمایه از طریق مشارکت مردمی در وب سایت کیک استارتر بوده است. کیک استارتر از ایده های نوآورانه استقبال می کند و آن ها را برای جذب سرمایه ی عمومی تحت پوشش خود قرار می دهد. این استارتاپ در حال حاضر، هم از حمایت سرمایه گذاران فردی و هم مشارکت مردمی بهره مند می شود و این موضوع برای یک استارتاپ موفقیت بزرگی به شمار می آید.

مایکل بورتف، بنیان گذار و مدیرعامل این استارتاپ، یک کارآفرین سریالی است که ایده ی ساختن دوچرخه ی الکتریکی بعد از تماشای فیلم Tron: Legacy به ذهنش رسید. کارآفرینان سریالی افرادی هستند که ایده های جدید ارائه می دهند و سپس مسئولیت های آن را به شخص دیگری واگذار می کنند و سراغ ایده های جدید می روند. بورتف از راه ها و منابع سنتی برای تأمین سرمایه ی آینده ی خود استفاده نمی کند و جذب سرمایه از طریق کراود فاندینگ (روش جذب سرمایه از طریق مشارکت مردم) را ترجیح می دهد. شاید برای شما هم سؤال پیش آمده باشد که چرا او این روش جذب سرمایه را ترجیح می دهد؟ در ادامه ی این مقاله بخش هایی از مصاحبه ی او را آورده ایم تا با این استارتاپ، اهداف آن و دلیل انتخاب این نوع سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوید.

بعد از راه اندازی استارتاپ خود از چه منابعی برای جذب سرمایه استفاده کردید؟

مایکل بورتف: ما به مدت ۲ سال نمونه های اولیه تولید می کردیم. ما استارتاپی بودیم که بودجه ی بسیار کمی در زمان شروع داشتیم و معمولا شرکت های تولیدکننده ی سخت افزار کار خود را با بودجه ی بیشتر آغاز می کنند. همچنین بسیاری از شرکت ها سرمایه ی زیادی برای بخش تحقیق و توسعه ی خود خرج می کنند؛ اما ما در مقایسه با آن ها هیچ امکاناتی نداشتیم و حتی بودجه مان برای تحقیقات هم کافی نبود. تنها چیزی که ما را در کنار هم نگه می داشت، عشق و علاقه ای بود که به ایده مان داشتیم. ما افرادی دور خودمان جمع کردیم که فقط به فکر حقوق گرفتن نبودند؛ بلکه به اندازه ای به کار خود علاقه داشتند که آینده ی این ایده را با شور و اشتیاق با دیگران در میان می گذاشتند. این یک استراتژی نبود، بلکه تنها راهی بود که می توانست ما را از روی زمین بلند کند و به موفقیت برساند. من قبل از این استارتاپ ۳ شرکت دیگر را بنیان  گذاشتم و طبق تجربه می دانستم شرکتی که مدت زمانی کمی از راه اندازی آن گذشته است، اگر به سرمایه ی زیاد دسترسی داشته باشد برایش مشکل بزرگی پیش خواهد آمد. شما زمانی که پول داشته باشید، شور و اشتیاق زیادی برای موفق شدن نخواهید داشت و افرادی که برایتان کار می کنند نیز تبدیل به یک سری کارمند معمولی خواهند شد، نه افرادی که به موفقیت باور داشته باشند و در نتیجه تلاش زیادی برای موفقیت ایده و رشد شرکت انجام نخواهند داد. پس پول داشتن در چنین شرایطی تنها باعث می شود که استارتاپ به موفقیت نرسد. من خیلی خوشحالم که تقریبا به مدت ۲ سال هیچ بودجه ای از خارج نداشتیم. قرار گرفتن در چنین شرایطی صرفه جویی کردن را به ما آموخت و ما توانستیم افرادی فوق العاده ای دور خودمان جمع کنیم و به این فکر کنیم که چگونه می توانیم شرایط را نه برای خودمان بلکه برای مشتری ها بهتر کنیم. بعد از چند سال کار کردن به همین روش و تولید نمونه های اولیه، توانستیم کمی پول به دست آوریم. همچنین توانستیم تعدادی سرمایه گذار که واقعا به کارمان ایمان داشتند پیدا کنیم که در این مسیر کمک زیادی به ما کردند.

بعد از بوت استرپ شرکت (راه اندازی آن بدون سرمایه ی خارجی) توانستید کمپین موفقیت آمیزی در کیک استارتر داشته باشید.

مایکل بورتف: درست است. ما در این مدت محصولات خود را توسعه دادیم و در ماه می سال ۲۰۱۶ کمپین خود را در کیک استارتر راه اندازی کردیم. ما به موفقیت فوق العاده بزرگی دست پیدا کردیم. ما توانستیم تنها در عرض ۴۵ روز ۱.۲۶ میلیون دلار سرمایه از بیش از ۱۶۰۰ حمایت کننده به دست آوریم و همچنین ۱۴۰۰ عدد چرخ دوچرخه فروختیم. این کمپین استارتاپ GeoOrbital را تبدیل به یکی از موفق ترین استارتاپ ها کرد.

شما چه کار متفاوتی انجام دادید که توانستید به موفقیت بزرگی در کیک استارتر برسید؟

مایکل بورتف: فکر کنم برای انجام چنین کاری باید یک نابغه باشید. اگر شما ۱۰۰ نفر را در نظر بگیرید و ۱ نفر را از میان آن ها انتخاب کنید؛ این فرد ویژگی های متفاوتی نسبت به ۹۹ نفر دیگر خواهد داشت. اما اگر بتوانید در میان این ۱۰۰ نفر شخصی را انتخاب کنید که به کاری که انجام می دهد ایمان داشته باشد، آنگاه یک شرکت موفق خواهید داشت. من و اعضای تیمم ترسی از این نداریم که خود واقعی مان را نشان دهیم و در شبکه های اجتماعی فعالیت کنیم. از آنجایی که ما این چنین طرز تفکری داریم، بنابراین معتقدیم که مردم دوست ندارند سرعت دوچرخه های خود را از طریق اپلیکیشن موبایلشان تنظیم کنند.

اگر به فضاهای مشارکت در سرمایه گذاری یا نصیحت های افراد متخصص دقت کنید، متوجه می شوید که همه ی آن ها می گویند باید محصولات خود را به اینترنت متصل کنید. مهم نیست که قصد فروش فنجان، چاقو، اجاق گاز یا ماشین داشته باشید، درهرصورت آن ها از شما می خواهند محصولات خود را به اینترنت متصل کنید و در غیر این صورت نمی توانید ادعا کنید که از تکنولوژی پیشرفته برای محصولات خود استفاده می کنید. من به دنبال ارائه ی محصولاتی هستم که نیازهای مشتری ها را رفع کند، نه اینکه محصول مورد علاقه ی خودم را به آن ها بفروشم. این موضوع ما را به یک شرکت با تصمیم های نامتعارف تبدیل کرده است. بسیاری از مردم طرفدار استفاده از اپلیکیشن برای دوچرخه های خود بودند؛ اما ما تصمیم گرفتیم به نظر ۱ درصد افرادی که طرفدار اپلیکیشن نبودند احترام بگذاریم. ما واقعا نمی توانیم نسبت به نظر مشتری های خود بی اعتنا باشیم؛ زیرا بودجه ی خود را از این راه تأمین می کنیم.

چه فعالیت های دیگری در شبکه های اجتماعی انجام دادید تا از استارتاپ خود در کیک استارتر حمایت کنید؟

مایکل بورتف: ما روی محتوایی که تولید می کنیم تعصبی نداریم. درواقع ما محتوای خود را منتشر می کنیم و اجازه می دهیم دیگران به هر روشی که دوست دارند از آن ها استفاده کنند. ما از تگ های خاصی استفاده نمی کنیم و نمی گوییم این مطالب برای ما هستند و هیچ کس نمی تواند از آن ها استفاده کند.

به عنوان مثال چند روز بعد از راه اندازی کمپین خود در کیک استارتر، متوجه شدیم که تک اینسایدر ویدئویی را که تهیه کرده بودیم برداشته و بعد از کمی ویرایش و اضافه کردن موسیقی آن را در فیسبوک منتشر کرده است. این ویدئو خیلی زود معروف شد، ۲۶ میلیون نفر آن را دیدند، ۱۵۰ هزار نفر به آن واکنش نشان دادند و نیم میلیون نفر آن را به اشتراک گذاشتند که این موفقیت خیلی بزرگی برای ما حساب می شد.

شما اخیرا اقدام به فروش سهام خود کرده اید، فروش سهام و مشارکت عمومی در کیک استارتر چه تفاوتی با هم دارند؟

مایکل بورتف: فروش سهام نوعی سرمایه گذاری واقعی به شمار می رود. سرمایه گذاران در این روش محصولات ما را نمی خرند بلکه صاحب بخشی از شرکت ما می شوند. چون همان طور که می دانید، در مشارکت عمومی فقط ممکن است بعدا روی خرید برخی محصولات به افرادی که سرمایه گذاری کرده اند تخفیف داده شود. روشی که ما برای فروش سهام خود انتخاب کرده ایم، روش جدیدی است که پیش از ما تعداد انگشت شماری از شرکت ها از آن استفاده کرده بودند. این روش کاملا با روش های سنتی و قدیمی سرمایه گذاری تفاوت دارد. تا پیش از این تنها افراد شناخته شده می توانستند روی شرکت های تازه تأسیس سرمایه گذاری کنند؛ اما امروزه همه می توانند این کار را انجام دهند. تصور کنید که شما هم می توانستید روی فیسبوک و توییتر زمانی که استارتاپ بودند سرمایه گذاری کنید. افراد معتبری که آن زمان روی چنین شرکت هایی سرمایه گذاری کردند پول بسیار زیادی به دست آوردند. تا به حال هیچ کدام از مردم عادی اصلا اجازه ی سرمایه گذاری نداشته اند. سرمایه گذاری از طریق خرید سهام یک موقعیت برابر برای همه ایجاد می کند. اگر یک شرکت مانند ما تصمیم به انجام چنین کاری بگیرد، نه تنها سرمایه گذاران سرشناس بلکه همه قادر هستند که در آن مشارکت داشته باشند.

این کار همچنین از قدرت متمرکز شدن پول در دست افراد سرمایه دار می کاهد و اجازه می دهد که همه از رشد شرکت سود ببرند. از دید من رشد دادن سرمایه ی حاصل از مشارکت مردمی نیازمند روش های جدیدی برای مدیریت شرکت است. در این روش شما باید عملکرد شفاف تری نسبت به مدیریت استارتاپ های سنتی داشته باشید. ما در مورد همه  چیز از حساب و کتاب های مالی گرفته تا وضعیت رقبا و نقاط ضعف خود با دیگران صحبت می کنیم. تمام جنبه های خوب، بد و زشتی را که در مورد استارتاپمان وجود دارد، در اختیار مردم سراسر دنیا قرار می دهیم. هیچ اطلاعات سری در شرکت ما نگهداری نمی شود. بسیاری از شرکت هایی که درآمدی مشابه ما دارند چنین کاری انجام نمی دهند؛ زیرا فکر می کنند با منتشر کردن اطلاعات حساس مزیت رقابتی خود را نسبت به دیگران از دست می دهند. اما من مخالف این موضوع هستم، من فکر می کنم سودی که ما از ساختن برندمان می بریم بسیار بیشتر از چنین هزینه هایی است.

صادقانه بگویم من معتقدم که در این دوره ی زمانی صداقت و شفافیت داشتن برندها از اهمیت زیادی برخوردار است. جذب سرمایه از طریق فروش سهام نیز مانند هر چیزی جدیدی خیلی بحث برانگیز است. بسیاری از مردم به من می گویند نباید چنین کاری را انجام دهم؛ اما فکر می کنیم این کار یک راه عالی برای رشد و توسعه ی شرکت است.

جنگل  های تازه کشف  شده و تأثیر آن ها بر شرایط آب و هوای زمین

تغییر آب و هوا و گرم شدن زمین از جمله مسائل مهم زیست محیطی هستند که جنگل های تازه کشف شده، امید برای بهبود این شرایط را افزایش می دهند.

به گزارش زومیت، بررسی  اخیر که درباره ی پراکندگی و گسترش جنگل ها در جهان صورت گرفته است، نشان از کشف ۴۶۷ میلیون هکتار جنگل و مناطق پوشیده از درخت در جهان دارد. وسعت این مناطق سرسبز و جنگلی تقریبا با ۶۰ درصد وسعت و گستردگی استرالیا برابر است. با در نظر گرفتن این مناطق جنگلی که به تازگی کشف شده اند، میزان وسعت جنگل ها و مناطق سرسبز که سطح کره زمین را پوشانده اند حدودا ۹ درصد افزایش می یابد؛ بنابراین تخمین  زده می شود که میزان کربن ذخیره شده در گیاهان جنگل ها به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

جنگل های جدید ۹ درصد به میزان جنگل های کشف شده تا به امروز می افزاید

این جنگل های جدید به دنبال مطالعاتی انجام شده درباره ی سرزمین های خشک و کم  آب کشف شده اند. مناطق خشک و کم  آب از این جهت اهمیت دارند که در این مناطق، میزان آبی که از طریق بارندگی به گیاهان می رسد نسبت به آبی که گیاهان از طریق تعریق و تبخیر از دست می دهند بسیار کمتر است. نتیجه ی این بررسی ها که در نشریه ی علمی ساینس منتشر شده، حاکی از آن است که در مناطق خشک و کم آب، ۴۵ درصد بیشتر از آنچه قبلا تصور می شد، مناطق جنگلی و پوشیده از درخت وجود دارد.

پراکندگی جنگل

بر طبق بررسی های انجام شده، این جنگل های تازه کشف شده در مناطقی قرار دارند که چندان عاری از سکنه نیستند. این مناطق عمدتا در قاره ی آفریقا، مناطق مرکزی هند، مناطق ساحلی استرالیا، شمال شرق برزیل و جنگل هایی در کانادا و روسیه هستند. در مناطق گرم و خشک آفریقا دو برابر آنچه تصور می شد مناطق پوشیده از گیاه و جنگل شناسایی شده است. اگرچه تراکم این جنگل ها بسیار اندک است؛ ولی از نظر کارشناسان کشف این مناطق برای بهبود شرایط اقلیمی و مقابله با تغییر آب و هوای زمین امیدوارکننده است.

شاید کمی عجیب به نظر برسد که چگونه این مناطق تا به حال ناشناخته باقی مانده اند. جواب احتمالی این است که به دلیل تراکم بسیار کم درختان در این مناطق، شناسایی و اندازه گیری وسعت این جنگل ها کار دشواری بوده است یا اینکه احتمالا به دلیل استفاده از تکنیک های قدیمی نقشه برداری، وجود این جنگل ها مورد تأیید قرار نگرفته است؛ امروزه با استفاده از تکنیک های جدید نقشه برداری، تراکم درختان و وسعت این جنگل ها قابل برآورد است. استفاده از تصاویر ماهواره ای با رزولوشن بالا انجام این مطالعات را امکان پذیر کرده است؛ به طوری که محققان می توانند یک برآورد کلی درباره تعداد و تراکم درختان در منطقه داشته باشند.

با در نظر گرفتن اینکه مناطق گرم و کم آب (مناطقی که حدودا ۴۰ درصد از سطح خشکی زمین را تشکیل می دهند) از آنچه قبلا تصور می شد، ظرفیت ها و قابلیت های بسیار بیشتری دارند و درختان و مناطق جنگلی بیشتری را شامل می شوند، بسیاری از محققان معتقد هستند که این یافته  برای مقابله با تغییرات آب و هوا، یک فرصت استثنایی و منحصر به فرد ایجاد کرده است. پژوهشگران معتقد هستند با حفظ و نگهداری این جنگل ها می توان با تغییرات آب و هوا مقابله کرد.

وسعت جنگل های کشف شده، ۶۰ درصد وسعت استرالیا است

این مناطق خشک و کم  آب شامل برخی از اکوسیستم هایی می شوند که مورد بی توجهی قرار گرفته اند یا اینکه در معرض نابودی قرار دارند. برخی از اکوسیستم های موجود در این مناطق از جمله اکوسیستم هایی هستند که در اثر تغییرات شدید آب و هوا و فعالیت های بخش های صنعتی و آلودگی های زیست محیطی در معرض خطر و نابودی کامل قرار گرفته اند. تغییرات آب و هوا باعث می شود این مناطق هرروز گرم تر و همچنین خشک و کم آب تر از گذشته شوند؛ در حالی که آلودگی های زیست محیطی ایجاد شده توسط انسان، آینده ی این مناطق را بدتر از وضعیت فعلی آن خواهد کرد.

مدل های آب  و هوایی حاکی از آن هستند که با توجه به شرایط خاص آب وهوای مناطق خشک و با گسترش گونه های گیاهی و زیستی این مناطق، می توان تا پایان قرن حاضر پوشش گیاهی این مناطق را به میزان ۱۱ تا ۲۳ درصد افزایش داد؛ این بدان معنا است که این جنگل ها می توانند به قدری گسترش یابند که در آینده بیش از نیمی از سطح خشکی های کره ی زمین را پوشش گیاهی فرابگیرد. با در نظر گرفتن پتانسیل ها و ظرفیت های این جنگل های تازه کشف شده در بیابان زدایی، مقابله با تغییرات  آب و هوا و ذخیره ی کربن، اکنون این مسئله بسیار مهم است که وضعیت بهبود این جنگل ها به طور دائم مورد بررسی قرار بگیرد.

کشف این جنگل ها به طور قابل توجهی صحت و درستی مدل های آب و هوایی را که برای محاسبه ی میزان کربن ذخیره شده در جنگل ها به کار می رود، مورد تأیید قرار می دهد و به طور کلی برنامه ریزی های مربوط به شرایط اقلیمی و آب و هوا را بهبود می بخشد. بنابراین کشورها با محاسبه ی میزان ذخیره کربن در جنگل ها، می توانند موفقیت و پیشرفت خود را در جهت اهداف کنوانسیون تغییر آب و هوا، پیمان کیوتو و توافق آب وهوایی پاریس بسنجند.

بررسی های جدید افزایش میزان کلی ذخیره ی کربن در جنگل های جهان را نشان می دهند که این افزایش ۱۵ تا ۱۵۸ گیگاتن تخمین زده می شود؛ این بررسی ها افزایش ۲ تا ۲۰ درصدی ذخیره ی کربن و اطلاعات صحیح تری درباره ی وضعیت فعلی ذخیره ی کربن در جنگل ها و میزان اُفت آن را نشان می دهند. اطلاعات به دست آمده، پایه و اساس برنامه ریزی های آینده برای بهبود وضعیت محیط زیست خواهند بود؛ همچنین می توان از آن ها در ارائه ی مدل های آب و هوایی کمک گرفت.

کشف این جنگل ها و بررسی های انجام شده، همچنین بر اهمیت حفظ و نگهداری و گسترش این مناطق جنگلی تأکید می کند. این تحقیقات با کمک محققانی از ۱۴ سازمان علمی-پژوهشی از سرتاسر جهان و بخش Global Forest Survey از سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد انجام شده است.

بکسل مغناطیسی راه  حلی برای مقابله با زباله  های فضایی

آژانس فضایی اروپا برای جلوگیری از ازدیاد زباله های فضایی طراحی را برای مقابله با این مشکل ارایه داده است. در این طرح یک ماهواره به نام «بکسل مغناطیسی» زباله های فضایی را جمع آوری خواهد کرد.

به گزارش گجتنیوز، شمارش این همه قطعات کار غیر ممکنی است اما براساس برآوردهایی که شده است تعداد این اشیا، ده ها میلیون عدد است که از بین آنها بیش از 500 هزار زباله فضایی در مدار زمین وجود دارد که با سرعت 29 هزار کیلومتر در ساعت در فضا سرگردان  هستند. در این شرایط برخورد یکی از قطعات زباله های فضایی به فضاپیماها، ماهواره ها و ایستگاه فضایی بین المللی خسارات جدی را به همراه خواهد داشت.

زباله های فضایی مانعی برای رسیدن به ستاره ها هستند. از هزاران قطعه پیچ و مهره  ی فضاپیماها گرفته تا دستکش های فضانوردان و بازمانده های قطعات فضاپیماهای قبلی، اطراف زمین را تبدیل به زباله دان کرده اند. در صورتی که این زباله ها کمی پایین تر از جو زمین بودند، می سوختند و از بین می رفتند اما در مدار زمین این زباله ها برای سال ها باقی  می مانند؛ یک ماهواره کوچک تا 240 سال در فضا باقی می ماند. برای از بین بردن این زباله های فضایی دانشمندان راه حل هایی را پیشنهاد داده اند.

برای حل مشکل زباله های فضایی ایده های زیادی هست که یکی از بهترین راه حل ها ارسال آنها به جو زمین است که باعث می‎شود زباله ها سوخته و نابود شوند و همچنین قرار دادن زباله ها در مدار گورستان که پایین  ترین مدار زمین است. امیلین فاباچر (Emilien Fabacher) یکی از محققان آژانس فضایی اروپا (ESA) و استاد دانشگاه تولوز (Toulouse) فرانسه است. او طرح مقابله با زباله های فضایی را به وسیله ی ابررسانایی که در دماهای بالا باعث ایجاد میدان مغناطیسی پرقدرت می شود، پیشنهاد کرده است. او می گوید برای بکسل مغناطیسی، ماهواره ها نیاز به هیچ طراحی خاصی ندارند.

این بکسل مغناطیسی به ماهواره های منهدم شده چسبیده و بدون هیچ مشکلی آنها را از مدار خارج می کند. بکس مغناطیسی نیاز به هیچ ابزاری برای لمس و خرج کردن از مسیر برنامه ریزی ماهواره ها نیست. این وسیله هچنین می تواند برای انتخاب مناسب ترین مسیر برای ماهواره های فعال و یامشخص کردن زاویه تلسکوپ های فضایی، کاربرد داشته باشد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *