دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 9 اردیبهشت ۹۶

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در سی و هفتمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

فاز اول فیبر نوری منازل FTTH شرکت مخابرات رونمایی شد

فاز اول فیبر نوری منازل (FTTH) مخابرات با نام تانوما در حضور معاون اول رئيس جمهور و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد.

به گزارش زومیت، فاز اول فیبر نوری منازل (Fiber To The Home) مخابرات با نام تانوما در حضور اسحاق جهانگیری به بهره برداری رسید.

شرکت مخابرات ایران روز دوشنبه ی گذشته از فاز نخست فیبر نوری منازل (FTTH) در تهران رونمایی کرد. این پروژه قرار است به طور هم زمان، علاوه بر تهران در استان های اصفهان، خراسان رضوی، فارس، خوزستان، البرز و کرمانشاه به بهره برداری برسد.

در فاز اول فیبرنوری منازل (FTTH) مخابرات، ۲۴۵ هزار پورت در تهران، ۸۵ هزار پورت در اصفهان، ۸۰ هزار پورت در مشهد، ۶۱ هزار پورت در شیراز، ۶۱ هزار پورت در اهواز، ۲۸ هزار پورت در کرج و ۲۰ هزار پورت در کرمانشاه از طریق این فناوری به شبکه اینترنت و شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.

آموزش از راه دور، IPTV با کیفیت HD و 4K، بانکداری الکترونیک، خرید آنلاین، تلفن تصویری و مهم تر از همه، اینترنت با سرعت فوق العاده مهم ترین خدماتی هستند که در بستر فیبرنوری منازل ارائه می شود. تانوما مخفف «تار نوری مخابرات ایران» است و قرار است نام این شبکه باشد.

بر اساس گزارش برات قنبری، رئیس هیئت مدیره مخابرات ایران، برای اتصال یک میلیون مشترک در ۸ استان کشور به فناوری فیبرنوری، ۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری و ۲ هزار کیلومتر فیبرکشی شده است. قنبری این شبکه را یکی از ملزومات تکمیل شبکه ملی اطلاعات دانست تا کاربران بتوانند با سرعت ۵۰ تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه به شبکه متصل شوند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد این پروژه گفت: « در حالی که از برنامه چهارم توسعه به شبکه ملی اطلاعات تأکید شده بود و مقام معظم رهبری نیز در ۱۴ سال گذشته به لزوم آن اشاره کردند، انواع دسترسی به فیبرنوری (FTTx)، حلقه ی مفقوده بود. پیش از این اپراتور ایرانیان نت مسئول راه اندازی فیبر نوری بود که به دلایل مشکلات سرمایه گذاری، این کار انجام نشد. با اتصال فیبر نوری توسط شرکت مخابرات ایران، امکان دسترسی به فیبر نوری منازل فراهم شد.»

فیبر نوری در دنیای امروز به یکی از مهم ترین، با کیفیت ترین و اساسی ترین راه های ارتباط ثابت به اینترنت و شبکه های محلی تبدیل شده است. امروزه فیبر نوری یکی از پایدارترین راه های ارائه ی اینترنت با کیفیت و پرسرعت است که مشکلات موجود در سر راه فناوری های اینترنت همراه و ADSL را ندارد.

وزارت ارتباطات و مخابرات ایران سال ها است که برای فیبرکشی بین استانی، بین شهری و درون شهری اقدامات فراوانی انجام داده است. البته ارائه ی خدمات فیبرنوری به بخش های مختلف تقسیم می شود که سخت ترین و مهم ترین بخش آن، فیبرنوری منازل است.

راه اندازی فیبرنوری یکی از پروژه های گران قیمت مخابراتی در دنیا است که نیاز به بودجه های کلان دارد و باید برای این کار سرمایه گذاری های کلانی در بخش های مختلف انجام شود.

بر اساس  آمارهای موجود، با اتصال ۱۳۰ میلیون خانه در سراسر دنیا به فیبرنوری از طریق FTTH، تعداد مشترکان متصل به اینترنت از این طریق تا پایان سال ۲۰۱۶ به ۸۸۴ میلیون نفر رسیده است.

بر اساس پروانه های FCP ارائه شده به اپراتورهای ارتباطات ثابت، این شرکت ها هم می توانند انواع دسترسی به فیبر نوری (FTTx) را راه اندازی کنند و در اختیار مشترکان بگذارند.

دلیل مسدود شدن تماس تلگرام از زبان دادستان کل کشور

دادستان کل کشور دلیل مسدود شدن تماس صوتی تلگرام را ایجاد مشکلات امنیتی برای کشور اعلام کرد.

به گزارش زومیت، محمدباقر منتظری، دادستان کل کشور در مورد دلیل مسدود شدن تماس صوتی تلگرام با دستور قضایی گفت:  «کسی مایل نیست که از این امکانات استفاده نشود؛ اما پس از بررسی این قابلیت، تمام دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و نظامی ایران، همه به دلایل مشخص اعلام کردند که این امکان بر خلاف امنیت کشور است.»

دادستان کل کشور توضیح داد: «بنابراین قرار شد که موضوع فوق در شورای عالی فضای مجازی مطرح شود. این مسئله در جلسه ی شورا مطرح شد که بنا به دلایلی تصمیمی بر بسته  شدن این فضا گرفته نشد. این موضوع در دبیرخانه ی شورای امنیت ملی بیان شد؛ در آنجا به این مورد تأکید داشتند که قابلیت مورد بحث، برای کشور، سیستم نا امنی است. بنابراین تصمیم گرفته شد تا زمانی که از لحاظ فنی، نکات امنیتی این قابلیت لحاظ شود، نگذاریم این سیستم صوتی به امنیت کشور یا سلامت انتخابات ما لطمه ای وارد کند.»

دادستان کل کشور در مورد شرط برداشتن فیلترینگ تماس صوتی رایگان تلگرام گفت: «اگر مسئولان امر بنشینند و بگویند که این اشکالات عامل نا امنی را از بین برده ایم، آن وقت تماس صوتی تلگرام آزاد خواهد شد.»

واکنش وزیر ارتباطات به مسدود شدن تماس صوتی تلگرام و ایجاد محدودیت برای مردم

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به موضوع مسدود شدن تماس صوتی تلگرام و ارتباط آن با ایجاد محدودیت برای مردم واکنش نشان داد.

به گزارش گجتنیوز، مسدود شدن تماس صوتی تلگرام با دستور قضایی انجام شده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران صحبت هایی را در خصوص مسدود شدن تماس صوتی تلگرام و ایجاد محدودیت برای مردم، تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری در فضای مجازی، شبکه ملی اطلاعات و دولت الکترونیک مطرح کرد. محمود واعظی اظهار کرد که تماس صوتی Telegram به دلیل محدود کردن مردم مسدود نشده است؛ چرا که این قابلیت در سایر شبکه  های اجتماعی فعال بوده و فیلتر تماس صوتی تلگرام با دستور مقامات قضایی و ابلاغیه ای که از سوی قوه قضاییه صادر شد، صورت گرفته است. در حال حاضر شبکه های اجتماعی دیگری هستند که تماس صوتی دارند و این بدان معناست که دولت با تماس اینترنتی هیچ مشکلی ندارد و بحث بر سر ایجاد محدودیت مردم نیست. در حوزه های دیگر نیز محدودیتی ایجاد نشده و مردم می توانند از سایر شبکه های اجتماعی استفاده کنند.

واعظی همچنین در مورد انتخابات ریاست جمهوری و تبلیغات کاندیداها گفت: شبکه های اجتماعی باید به بالا بردن آگاهی مردم کمک کنند و این امر باید برای هر شش کاندیدای ریاست جمهوری اتفاق بیفتد و استفاده از این فضا برای همه آن ها به عنوان یک امتیاز مساوی محسوب شود. اکنون مشاهده می کنیم که برخی با استفاده از تریبون هایی که نباید برای تبلیغات استفاده شود به تخریب دولت کنونی می پردازند. این وظیفه بر عهده بخش تبلیغاتی وزارت کشور و دستگاه های نظارتی است که به این مسائل رسیدگی کنند.

وی در خصوص دولت الکترونیک نیز عنوان کرد که زیرساخت های آن کاملا فراهم شده و قرار بود فاز اولش در اسفندماه به بهره برداری برسد اما به دلیل مشغله های رئیس جمهور به بعد از انتخابات موکول شد. الان هم به دلیل آن که شائبه انتخاباتی بودن این طرح پیش نیاید، این بهره برداری به پس از انتخابات موکول شده است.

واعظی در پایان در رابطه با شبکه ملی اطلاعات خاطر نشان کرد که تلاش می کنیم تا تمام موانع و مشکلات موجود بر سر راه کسب و کارهای اینترنتی را برطرف کنیم.

همراه اول نرخ ترافیک سایت های داخلی را ۵۰ درصد کاهش داد

همراه اول محاسبه ی نرخ ترافیک سایت های داخلی را برای مشترکان اینترنت همراه خود، نصف قیمت کرد.

به گزارش زومیت، همراه اول در راستای اجرای کاهش قیمت محتوای موجود در شبکه ملی اطلاعات، محاسبه ی ترافیک بازدید از سایت های داخلی را برای مشترکان «تعرفه آزاد» خود نصف قیمت کرد.

این اپراتور در راستای اجرای مصوبه ی کمیسیون تنظیم مقررات و در فاز ابتدایی کاهش قیمت ترافیک سایت های موجود در شبکه ملی اطلاعات، هزینه ی مشاهده ی ۲۱۰ سایت پربازدید ایرانی (بر اساس اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) را ۵۰ درصد کاهش داد.

این نصف قیمت شدن تعرفه ترافیک ۲۱۰ سایت داخلی از روز ۲۹ فروردین برای کاربران تعرفه ی آزاد این اپراتور اجرا شده است. مشترکانی که از بسته های اینترنتی استفاده می کنند، مشمول استفاده از این تعرفه برای سایت های داخلی نمی شوند.

ایرانسل تعرفه ترافیک سایت های داخلی را ۵۰ درصد کاهش داد؛ ارائه بسته ویژه

ایرانسل نرخ محاسبه ترافیک وب سایت های داخلی را نصف کرد. این اپراتور، بسته مشاهده ی محتوای داخلی و خارجی را هم ارائه داد.

به گزارش زومیت، ایرانسل همانند همراه اول، در راستای اجرای دستور کمیسیون تنظیم مقررات برای کاهش تعرفه ی محتوای شبکه ملی اطلاعات، هزینه ی مشاهده ی محتوای سایت های داخلی پرترافیک را برای مشترکان تعرفه ی آزاد اینترنت همراه این اپراتور ۵۰ درصد کاهش داد.

با اجرای این کاهش قیمت، مشترکانی که بدون بسته از اینترنت همراه ایرانسل استفاده می کنند، برای بازدید از سایت های پرترافیک داخلی، ۵۰ درصد مشاهده ی وب سایت های خارجی هزینه  پرداخت می کنند یا از اعتبارشان کم می شود.

ایرانسل برای استفاده ی هم زمان از سایت های داخلی و خارجی توسط کاربرانی که از بسته های اینترنتی استفاده می کنند، بسته ی مخصوص ارائه داده است. البته این بسته فعلا مختص مشترکان اعتباری است و برای مشترکان دائمی نیز به زودی ارائه می شود.

این بسته ی ویژه ی سایت های داخلی و خارجی، ۱ گیگابایت ترافیک ویژه دریافت محتوای وب سایت های ایرانی و ۵ گیگابایت ترافیک برای وب سایت های بین المللی در اختیار مشترکان اعتباری ایرانسل قرار می دهد. فعال سازی این بسته ی ماهانه با شماره گیری کد دستوری #1*11*5*555* انجام می شود و قیمت آن ۲۲ هزار تومان است.

پشتیبانی از زبان فارسی در واتس اپ

پشتیبانی از زبان فارسی به واتس اپ اضافه شد و از این پس کاربران نسخه آی او اس (iOS) این اپلیکیشن (Whatsapp) می توانند از زبان فارسی در آن لذت ببرند.

به گزارش گجتنیوز، برخلاف بسیاری از پیام رسان ها که فقط در نقاط مختلفی از دنیا طرفدار دارند، محبوبیت واتس اپ جهانی است. بعد از خریده شدن این پیام رسان توسط فیس بوک، قابلیت های زیادی به آن افزوده شدند که مهمترین آن ها را باید قابلیت برقراری تماس صوتی دانست. اگرچه قطب اصلی پیام رسانی در کشور ما تلگرام است، اما همچنان کاربران زیادی در ایران از این پیام رسان قدرتمند و قدیمی استفاده می کنند. شاید با افزوده شدن زبان فارسی در واتس اپ مجددا شاهد افزایش تعداد کاربران این پیام رسان باشیم.

به روزرسانی جدید واتس اپ مدتی قبل بر روی فروشگاه اپل قرار گرفت. با خواندن قابلیت های جدید افزوده شده به این نسخه به نکته جالبی برخورد می کنیم. پشتیبانی از زبان فارسی در واتس اپ ، به عنوان پیام رسانی که تعداد کاربران آن مرز یک میلیارد نفر را رد کرده، بسیار شگفت انگیز است.

پشتیبانی از زبان فارسی در واتس اپ اندروید

اگرچه بعد از مدت ها درخواست کاربران اکنون شاهد افزوده شدن پشتیبانی از زبان فارسی در واتس اپ آی او اس هستیم، اما نسخه اندرویدی این پیام رسان حدود دو سال قبل این به روزرسانی را دریافت کرد تا شمار زبان های پشتیبانی شده توسط آن به 46 مورد برسند.

گوگل مپ برایتان جای پارک پیدا می کند

گوگل در جدید ترین نسخه ی گوگل مپ قابلیت یافتن محل پارک در مقصد را به اپلیکیشن خود افزوده است.

به گزارش زومیت، اپلیکیشن گوگل مپ در حال کار روی قابلیتی است که در یافتن محل پارک برای خودرو به شما کمک کند. ماه گذشته، گوگل از طریق معرفی ابزار جدیدی، به کاربران این امکان را داد تا مکان دقیق خودروی پارک شده ی خود را به خاطر بیاورند و مسافت باقی مانده تا رسیدن به آن را مشاهده کنند. در ماه جاری آن ها در پی این هستند تا اطلاعات مورد نظر از پارکینگ های موجود در مقصد را در اختیار شما قرار دهند تا به شما کمک کنند پیش از ترک مبدأ، مسیر خود را مشخص کنید. به گزارش وب سایت اندروید پلیس اپلیکیشن گوگل مپ نسخه ی ۹.۵۱ که در حال حاضر در مرحله ی آزمایش است، این قابلیت را دارد که موجود بودن پارکینگ در  مقصد و رایگان یا پولی بودن آن را به شما اطلاع دهد.

نحوه ی کار این قابلیت جدید بدین صورت است که در صفحه ی جزئیاتی که شما با لمس کردن علامت مقصد ظاهر می کنید، درست زیر آدرس، خطی قرار دارد که نشان می دهد مقصد شما دارای پارکینگ رایگان یا پولی خواهد بود یا خیر. اما در صورت پولی بودن، مبلغ آن را نشان نخواهد داد.

گوگل علاوه بر این یک نشانگر «در محل» (On-site) به اطلاعات پارکینگ افزوده است که در کنار زمان و فاصله ی مسیر مشخص شده، ظاهر می شود. درجه ی سختی یافتن پارکینگ در شکل فعلی  شامل آسان، متوسط، محدود و در محل می شود. این مسئله به این معنی است که اگر شما قصد یافتن یک پارکینگ در مقصد خود دارید و پس از رسیدن به آن دریابید که قابل استفاده نیست، از در دسترس بودن دیگر پارکینگ های جایگزین در آن منطقه مطلع نخواهید شد. برای حل این مشکل باید یک آدرس نزدیک به محل مورد نظر خود وارد کنید تا از وجود احتمالی پارکینگ در محل آن مطلع شوید.

اعضای وب سایت اندروید پلیس موفق به استخراج فایل نصبی آخرین نسخه ی این اپلیکیشن شدند و شواهدی به دست آوردند که گوگل قصد ارائه ی حداقل یک بهبود اضافه دیگر به اطلاعات موجود پارکینگ دارد. اما آن ها این مطلب را نیز اضافه کرده اند که این حدسیات در مورد برنامه های آتی گوگل هنوز قطعیت کاملی ندارند.

به نظر می رسد گوگل در حال کار روی قابلیتی است که به کاربران امکان می دهد برای پیدا کردن محل های پارک  مختلف در مقصد خود برنامه ریزی کنند. مپ پارکینگ ها را جستجو می کند و از بین آن ها، به راننده حق انتخاب می دهد و یک زمان تقریبی پیاده روی از پارکینگ تا مقصد مورد نظر راننده ارائه می دهد. این ویژگی جدید به افرادی که به مناطق مرکزی شهر در رفت و آمد هستند، کمک زیادی می کند.

قابلیت دیگری که ظاهرا در برنامه ی گوگل قرار دارد، هیچ ربطی به پارکینگ و یافتن محل پارک خودرو ندارد؛ با این وجود می تواند مفید باشد. در آینده ی نزدیک، احتمالا یک نمودار گرافیکی به اپلیکیشن مپ افزوده خواهد شد که تراکم ترافیک را به عنوان یک ویژگی زمانی به همراه مسیر مشخص شده نمایش می دهد. در حال حاضر،  گوگل مپ قابلیت ارائه ی یک زمان تقریبی از سفر بر اساس تراکم ترافیکی دارد؛ اما برای بخش های مختلف سفر اطلاعات مورد نیاز را فراهم نمی کند. اطلاع از تأخیرهای ناشی از مسدود بودن نقاط مختلف مسیر به همراه مسیرهای شناخته شده، می تواند اطلاعات ارزشمندی درباره ی یافتن بهترین مسیر ممکن در اختیار کاربران قرار دهد.

یکی از ویژگی های گوگل این است که هرگز از بهبود اپلیکیشن های خود از طریق افزودن قابلیت ها و ابزارهایی که مشکلات روزمره ی مردم را رفع می کند، دست برنمی دارد. این شرکت قطعا انگیزه هایی برای بهبود اپلیکیشن های خود دارد و به سختی مشغول فراهم کردن قابلیت های کاربردی برای کاربران خود است و آن ها را نیز به رایگان در اختیار ما قرار می دهد.

نسخه رفع عیب شده گلکسی نوت 7 سامسونگ به زودی عرضه می شود

از قرار معلوم، نسخه رفع عیب شده گلکسی نوت 7 تا پایان ماه ژوئن عرضه خواهد شد.

به گزارش گجتنیوز، بر اساس اخبار جدید، سامسونگ تا پایان ماه ژوئن سال جاری (اواسط تیر ماه) گلکسی نوت 7 رفع عیب شده را تحت سه اپراتور مختلف عرضه خواهد کرد. در فراخوان گلکسی Note 7 حدود سه الی چهار میلیون دستگاه دارای ایراد کارخانه ای به شرکت بازگشتند که از این میان اکنون حدود سیصد هزار مورد آن ها تعمیر شده و بعد از قرار گرفتن یک باتری 3 هزار و دویست میلی آمپر ساعتی بر روی دستگاه ها، روانه بازار خواهند شد. اگرچه نسخه رفع عیب شده گلکسی نوت 7 به یک باتری 3 هزار و دویست میلی آمپر ساعتی مجهز می شود، اما باتری نسخه اصلی 3 هزار و پانصد میلی آمپر ساعتی بود.

کاهش قیمت در نسخه رفع عیب شده گلکسی نوت 7

هنوز قیمت و نام نسخه رفع عیب شده گلکسی نوت 7 به صورت رسمی و قطعی تعیین نشده، اما عقیده بر این است که سری جدید گلکسی نوت 7 با عنوان Galaxy Note 7 R و همچنین شماره مدل SM-N935 عرضه خواهد شد. پیش بینی می شود قیمت این محصول چیزی حدود 700 هزار ون معادل 620 دلار باشد. گلکسی نوت 7 جدید قیمت کمتری نسبت به نسخه اصلی خواهد داشت. اگر به خاطر داشته باشید، قیمت آخرین پرچمدار سری نوت در ابتدا حدود 878 دلار بود، اما اکنون شاهد کاهش قابل توجه قیمت نسخه رفع عیب شده گلکسی نوت 7 هستیم.

سامسونگ فناوری واقعیت مجازی فیس سنس را به نمایش گذاشت

کمپانی سامسونگ نمونه ای از فناوری جدید واقعیت  مجازی خود با نام فیس سنس را در معرض نمایش قرار داد.

به گزارش زومیت، پنج ماه قبل، گزارشی در مورد پتنت جدیدی از سامسونگ منتشر شد. این پتنت مربوط به یک هدست واقعیت  مجازی با قابلیت های ردیابی پیشرفته بود. در پتنت مورد بحث، جزئیاتی در مورد روش ردیابی موقعیت و جابه جایی های چشمان کاربر و نیز تشخیص حالات چهره بیان شده است.

حال کارکنان واحد C-Labs سامسونگ در حال کار روی پروژه ای مشابه با پتنت یادشده هستند. در نمایشگاه VRLA 2017 لس آنجلس، تیم واحد C-Labs سامسونگ نمونه ای آزمایشی از رابط کاربری واقعیت  مجازی بدون نیاز به دست را با نام فیس سنس در معرض دید عموم قرار داده  است.

فیس سنس برای ناوبری در دنیای واقعیت  مجازی یک روش کاملا متفاوت در پیش گرفته است. این فناوری حرکات و جابه جایی های چهره ی کاربر را ردیابی می کند. فیس سنس سیگنال های بیومتریک را شناسایی و ترجمه می کند و از تغییرات حالات کاربر به عنوان ورودی مورد نیاز برای ناوبری بهره می برد. این فناوری به کاربران اجازه می دهد با استفاده از دستورات ساده ی صوتی در دنیای واقعیت  مجازی، مانورهای بصری انجام دهند.

نمونه ی نمایش یافته از این تکنولوژی، برای هدست واقعیت  مجازی گیر وی آر سامسونگ طراحی شده است. سامسونگ می گوید شاید روزی این فناوری باعث توسعه تکنولوژی های بیومتریک بیشتری شود و کاربران با بهره گیری از این فناوری ها، بتوانند از دنیای واقعیت  مجازی بیشتر لذت ببرند.

سامسونگ اولین شبکه LTE-R را در کره جنوبی راه اندازی کرد

سامسونگ به طور رسمی بهره برداری از اولین شبکه LTE-R را با هدف بهبود کیفیت ارتباطات در خطوط ریلی کشور کره جنوبی آغاز کرد.

به گزارش زومیت، جای هیچ شکی نیست که ظهور پلتفرم های ابری با قابلیت پیاده سازی در ابعاد مختلف و همچنین تکنولوژی انتقال بی سیم و با سرعت بالای داده ها، فرصتی فراهم  کرده است تا سیستم های تعمیر و نگهداری در حوزه های مختلف، با راهکارهایی مدرن تر و با قابلیت های بالاتر جایگزین شوند.

یکی از این راهکارها، سیستم مدیریت بی سیم خطوط ریلی است که توسط شرکت سامسونگ توسعه یافته و از آن با عنوان 4G LTE-R یاد می شود. خبر خوب اینکه سیستم یادشده، از چهارشنبه در کشور کره جنوبی به مرحله بهره برداری رسیده است.

4G LTE-R در خط یک متروی بوسان که به طول ۴۱ کیلومتر بین سن پیونگ و نوپو احداث شده، به مرحله اجرا درآمده است. البته این راهکار از فوریه سال جاری در فاز آزمایش و بررسی قرار گرفته بود. این پروژه، حاصل همکاری سامسونگ، SK Telecom (به عنوان بزرگ ترین اپراتور بی سیم کره جنوبی) و شرکت حمل و نقل بوسان است. پیاده سازی چنین راهکاری در نهایت امر، امکان ارتباط بهتر را به ویژه در موارد حساس و بحرانی به اپراتورهای قطار خواهد داد. LTE-R امکان استفاده از سرویس های تماس و ارسال پیام گروهی بر پایه استفاده از محتویات چندرسانه ای را فراهم خواهد کرد تا بهینه سازی چشمگیر ارتباطات را در مقایسه با استفاده از راهکارهای قدیمی تر یعنی تماس صوتی نفربه نفر بین مرکز کنترل، کارکنان ایستگاه و مهندسان قطارها شاهد باشیم.

علاوه بر بهبود قابلیت های ارتباطی، تأخیر بسیار پایین شبکه LTE-R نیز کمک خواهد کرد تا در صورت بروز حادثه، اپراتور بتواند ویدئوهای لحظه ای را به مرکز کنترل ارسال کند.

جینسو جونگ، سرپرست بخش بازاریابی کسب وکارهای داخلی در حوزه تجارت شبکه  سامسونگ در این خصوص می گوید: از آنجایی که این راهکارها به طور مستقیم با امنیت عمومی سروکار دارند، قابلیت اعتماد بالا و همچنین پایداری مناسب، دو رکن اساسی در آن  به حساب می آیند. راه اندازی شبکه جدید LTE-R سامسونگ را که در پرتو همکاری با SK Telecom و بخش حمل و نقل بوسان عملی شده است، باید گامی بزرگ در این صنعت به حساب آورد.

ما به عنوان یکی از پیشتازهای ارائه راهکار LTE-R، امکان استفاده از ارتباطات سریع و قابل اعتماد را در قطارهایی که سرعت آن ها به ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد فراهم خواهیم کرد.

انتظار می رود بهره برداری رسمی و در ابعاد گسترده از این راهکار از اوایل سال آتی میلادی آغاز شود. سامسونگ مسئول اصلی تمام پنج پروژه LTE-R است که از سال ۲۰۱۵ در دست توسعه قرار گرفت. این در حالی است که مقامات رسمی کره جنوبی نیز ابراز علاقه کرده اند تا ناحیه تحت پوشش شبکه LTE-R را تا سال ۲۰۲۵ به ۵۶۰۰ کیلومتر خط ریلی افزایش دهند.

برنامه FaceApp؛ وقتی هوش مصنوعی شما را می خنداند

FaceApp اپلیکیشنی بسیار جالب برای گوشی های اندروید و آیفون است که می تواند افکت های مختلفی همچون خنده، پیری و موارد دیگر را روی چهره ی شما اعمال کند.

به گزارش زومیت، تاکنون شاید میلیون ها اپلیکیشن برای گوشی های موبایل منتشر شده باشد؛ اما برخی از آن ها مانند Prisma، MSQRD، Dubsmash و … هستند که باید در تاریخ اپلیکیشن ها به عنوان یک انقلاب و پدیده ثبت شوند. FaceApp را نیز می توان به جرئت در این لیست قرار داد؛ چرا که در همین ابتدای کار ثابت کرده است که می تواند شبکه های اجتماعی را زیر و رو کند. کافی است هشتگ FaceApp# را در اینستاگرام جستجو کنید تا استقبال شدید کاربران خارجی از این اپلیکیشن را مشاهده کنید. FaceApp اپلیکیشنی بسیار جالب برای اندروید و آی او اس است که با هوش مصنوعی به کاررفته در آن می توانید تغییرات بسیار جالبی در چهره ی خود به وجود بیاورید. عکس ساده ی خود را به FaceApp بدهید تا به طرز باورپذیری شما را بخنداند، پیر کند، کودک کند یا حتی جنسیت شما را تغییر دهد. اگر کنجکاو هستید تا چهره ی احتمالی خود را در پیری ببینید، اگر دوست  دارید عکس های ساده و جدی تان را به چهره ای خندان تبدیل کنید، کافی است عکس های خود را به دست FaceApp بسپارید.

افکت های موجود در FaceApp تنها به «خنده، پیری، کودکی، آرایش و تغییر زن/مرد» خلاصه شده است اما احتمال آنکه در آینده شاهد افکت های بیشتری باشیم بسیار زیاد است. برای استفاده از FaceApp باید به ارتباط اینترنتی دسترسی داشته باشید؛ چراکه عملیات پردازش عکس و افکت های موجود در برنامه، در سرورهای این اپلیکیشن انجام خواهد شد. شما باید توسط دوربین داخلی FaceApp از چهره ی خود عکس بگیرید یا از بخش گالری، عکس مورد نظر خود را انتخاب کنید تا این اپلیکیشن اقدام به آپلود آن در سرورهای خود کند. سپس می توانید به لیست افکت ها دسترسی داشته باشید و یک به یک آن ها را روی چهره ی خود امتحان کنید. البته دقت داشته باشید در صورتی که عکس خود را از گالری انتخاب می کنید، ممکن است حجم بالای عکس شما عملیات آپلود را کمی طولانی کند؛ بنابراین بهتر است از دوربین داخلی اپلیکیشن یا حداقل از عکس هایی با حجم مناسب استفاده کنید.

اعمال افکت  و ذخیره ی خروجی FaceApp به ۳ صورت امکان پذیر است. شما می توانید خروجی کار را به صورت یک عکس با سایز اصلی (اعمال تنها یک افکت)، عکس ترکیبی از ۲ تصویر (عکس اصلی و یک افکت) و همچنین عکس ترکیبی از چهار تصویر (عکس اصلی به همراه ۳ افکت) ذخیره کنید.

ویژگی ها

-به کارگیری هوش مصنوعی در تغییر چهره

-اضافه کردن افکت خنده، پیری و … به شکلی کاملا باورپذیر

-استفاده آسان و سریع.

آرایش مجازی هم به لطف تکنولوژی واقعیت افزوده امکان پذیر شد!

اگرچه امروز کاربران بیشتر درگیر تکنولوژی واقعیت مجازی و انواع هدست ها و اپلیکیشن های آن هستند، اما واقعیت این است که به عقیده بزرگانی همچون تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، آینده متعلق به تکنولوژی واقعیت افزوده است. در زمان صحبت پیرامون فیلترهای صورت واقعیت افزوده، بیشتر کاربران به فکر ماسک های هالووین و یا دیگر انواع صورتک ها و ماسک های خنده دار می افتند. بر اساس گفته های اخیر مارک زاکربرگ، تکنولوژی واقعیت افزوده قادر است فراتر از این موارد برود، به این معنی که با قرار دادن اشیا در فضای واقعی، یک تکنولوژی ردیابی پیچیده را شکل بدهیم. اگر زاکربرگ به این تکنولوژی به عنوان بخشی جدایی ‎ناپذیر از پلتفرم خود نگاه می کند، یک فیلتر صورت دیگر را نیز می توان به موارد محبوب امروزی اضافه کرد. آرایش مجازی بدون شک مخاطبان زیادی در سراسر دنیا پیدا می کند!

به گزارش گجتنیوز، کاربرد آرایش مجازی برخلاف آنچه بیشتر کاربران تاکنون تصور کرده اند، ایجاد تحول در سلفی و زیباتر کردن عکس های شما در شبکه های اجتماعی نیست! به کمک آرایش مجازی و با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده، نسل جدیدی از ویدیو چت و یا قابلیت لایو فیس بوک و اینستاگرام در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

برای آن دسته از کاربرانی که در اسنپ چت و یا لایو فیس بوک و اینستاگرام فعالیت زیادی دارند، آرایش مجازی بخش قابل توجهی از نیازشان را برطرف خواهد کرد. اگر جزو کاربران پای ثابت شبکه های اجتماعی باشید، باید بدانید امروز برای بارگذاری عکس در بیشتر آن ها، نیازی به ویرایش تصویر و اعمال افکت پیش از انتخابشان درون اپلیکیشن شبکه اجتماعی وجود ندارد، چرا که در اغلب اپلیکیشن ها، فیلترهایی به صورت پیشفرض وجود دارند. در عوض، حین استفاده از قابلیت لایو، امکان تغییر چهره و بهبود ظاهر صورت وجود ندارد، چرا که ویدیو در حال پخش به صورت لایو (زنده) است. اگر به ویدیوهای زنده و همچنین تصاویر عادی بارگذاری شده توسط کاربران توجه کنید، تفاوت را در صورت آن ها احساس خواهید کرد!

کاربرد آرایش مجازی فقط تفریحی نیست

فراموش نکنید منظور از آرایش مجازی و در کل اعمال هر گونه افکت زیباساز، فریب دادن مخاطب ها نیست. واقعیت این است که دوربین گوشی موبایل قادر نیست ظاهر ما را به خوبی به تصویر بکشد و ممکن است یک کاربر با وجود آراسته و مرتب بودن، همانند یک روح سرگردان و خسته به نظر برسد! همچنین دسته ای از کاربران، از فیس بوک، اینستاگرام و یا اسنپ چت برای مقاصد تفریحی استفاده نکرده و حساب کاربری آن ها برای مقاصد تجاری ایجاد شده است. در چنین موقعیت هایی شلخته به نظر رسیدن برخلاف آنچه در واقعیت وجود دارد، به ضرر کاربر تمام خواهد شد. همانطور که متوجه شده اید، آرایش تنها برای زیباسازی صورت خانم ها نیست.

خبر خوب اینجاست که آرایش مجازی به کمک واقعیت افزوده، مدتی است در دسترس کاربران قرار گرفته است. ماه گذشته خبری مبنی بر همکاری یک خرده فروشی لوازم آرایشی با نام Sephora و همچنین یک کمپانی فعال در زمینه واقعیت افزوده با نام ModiFace در رسانه ها منتشر شد. با استفاده از اپلکیشن این دو شرکت، کاربران می توانستند پیش از خرید محصولات آرایشی شرکت Sephora آن ها را بر روی صورت خود تست کنند.

نتیجه این آرایش مجازی عالی نیست، اما بدون شک در مقایسه با حالت عادی صورت این کاربر، برای یک ویدیو چت مناسب تر است. البته، کاربرد اصلی اپلیکیشن Sephora متحول کردن صورت کاربران نبوده و هدف اصلی، نمایش نسبی تاثیر استفاده از یک نوع خاص لوازم آرایشی است، محصولی که معمولا قیمت بالایی داشته و بهتر است کاربر پیش از خرید و باز کردن پلمپ بسته آن را تست کند.

اگر کمپانی های بزرگی همچون فیس بوک وارد بازی شده و تکنولوژی واقعیت افزوده مبتنی بر گوشی های موبایل را توسعه دهند، شاهد تغییری اساسی در نحوه استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده خواهیم بود. گفتنی است شرکت Modiface چندی پیش به قابلیت جدید پشتیبانی از پخش زنده اشاره کرد که تا مدتی دیگر و در قالب یک آپدیت عرضه خواهد شد.

اگرچه پیشرفت تکنولوژی همیشه ستودنی است، اما با نگاه به عمق هر مطلب می توان معایبی را داخل آن پیدا کرد. مطمئنا آرایش مجازی در همین سطح باقی نمانده و در سال های آتی شاهد پیشرفت های زیادی در آن خواهیم بود. این زمانی است که باور کردن چهره هر فرد با شک و تردید همراه می شود. از آن زمان به بعد، همواره حین دیدن لایو یک فرد در شبکه های اجتماعی و یا برقراری تماس تصویری با دیگران از خود می پرسید: ظاهر واقعی این فرد چگونه است؟!

تجربه هدایت پهپاد با حرکت سر توسط هدست DJI Goggles

شرکت DJI از هدست DJI Goggles خود برای هدایت پهپادهایی نظیر Mavid Pro تنها به لطف حرکت سر کاربران رونمایی کرد. قیمت این هدست واقعیت مجازی 449 دلار است.

به گزارش گجتنیوز، سال گذشته کمپانی DJI همزمان با رونمایی از پهپاد “Mavid Pro” خود تیزری از یک هدست واقعیت مجازی را نیز برای حاضرین سالن به نمایش درآورد، حالا نوبت به آن رسیده تا این کمپانی اطلاعاتی از قیمت و زمان عرضه آن را منتشر کند. این هدست DJI Goggles نام گرفته است و می توانید از همین امروز آن را به قیمت 449 دلار پیش خرید کنید. لازم به ذکر است که فروش قطعی آن از اواخر ماه مه آغاز خواهد شد.

چه چیزی در مورد هدست DJI Goggles هیجان انگیز است؟

این هدست واقعیت مجازی به شما اجازه خواهد داد تا به سادگی هر چه تمام، تنها با حرکت سر خود و کج شدن دوربین تعبیه شده بر روی آن بتوانید پهپادتان را هدایت کنید. درواقع شما وقتی سرتان را به سمت چپ و راست حرکت دهید، پهپاد نیز به همان جهت حرکت خواهد کرد. در این جا همچنین یک حالت خاص برای افراد تازه کار نیز وجود دارد که با فعال کردن آن، بدون انحراف از مسیر شما می توانید تاثیرپذیری کمتری را در چپ و راست کردن پهپاد داشته باشید.

هدست DJI Goggles حاوی دو نمایشگر 5 اینچی با وضوح 1920×1080 پیکسل برای هر چشم شما، یک پد لمسی برای ناوبری آسان در منو، یک جک هدفون، اسلات کارت میکرو اس دی، درگاه های HDMI و میکرو USB و همچنین یک باتری 9440 میلی آمپرساعتی با عمری معادل 6 ساعت است. این هدست سه حالت دید مختلف شامل رزولوشن 720p در نرخ 60 فریم بر ثانیه، رزولوشن 720p در نرخ 30 فریم بر ثانیه و رزولوشن 1080p در نرخ 30 فریم بر ثانیه را به کاربران خود ارائه خواهد کرد.

شما قادر خواهید بود توسط این هدست واقعیت مجازی پهپاد Mavic Pro، Phantom 4 و پهپهادهای سری Inspire شرکت DJI را هدایت کنید. کمترین نرخ تاخیر 10 میلی ثانیه با پهپاد Mavoc Pro و رزولوشن 720p در نرخ 60 فریم بر ثانیه است و آن می تواند تا 190 میلی ثانیه افزایش پیدا کند.

نمونه اولیه تاکسی پرنده اوبر با موفقیت به پرواز درآمد

نمونه اولیه تاکسی پرنده اوبر در همکاری با شرکت ویرجینیایی Aurora Flight Sciences ساخته شده است.

به گزارش گجتنیوز، در نوامبر سال گذشته میلادی اخباری درباره تصمیم بزرگ اوبر برای افزودن تاکسی های پرنده به سیستم حمل و نقل این شرکت شنیدیم. در آن زمان، هیچ ایده ای درباره ظاهر تاکسی پرنده اوبر نداشتیم. در سه شنبه همین هفته این شرکت اعلام کرد در همکاری با شرکت ویرجینیایی Aurora Flight Sciences به عنوان شریک تجاری جدید خود، یک خودروی پرنده با قابلیت نشستن و بلند شدن به صورت عمودی طراحی کرده است. اکنون نمونه اولیه تاکسی پرنده اوبر در دسترس بوده و می توان ظاهر نهایی تاکسی های آینده این شرکت را پیش بینی کرد.

نمونه اولیه تاکسی پرنده اوبر از چند پروژه موفق پیشین مشتق شده است

نمونه اولیه تاکسی پرنده اوبر با ترکیب چندین پروژه پیشین شرکت Aurora Flight Sciences خلق شده، پروژه هایی که در هر کدام تکنولوژی های مختلفی به کار رفته است. به عنوان نمونه، باتری سیستم نیروی محرکه الکتریکی نمونه اولیه تاکسی پرنده اوبر از هواپیمای فوق العاده خاص X-plane که توسط دارپا طراحی و توسعه پیدا کرده مشتق شده است. همچنین برای پیاده سازی سیستم هدایت پرواز مستقل این وسیله از هواپیمای Centaur ساخت دست شرکت Aurora Flight Sciences الهام گرفته شده است.

تاکسی پرنده اوبر به صورت عمودی به پرواز درآمده یا فرود می آید

در نمونه اولیه تاکسی پرنده اوبر ، که دور سرنشین را در خود جای می دهد، شاهد به کار رفتن هشت پروانه به صورت افقی هستیم که برخواستن و نشستن هواپیما به صورت عمودی توسط آن ها ممکن می شود. همچنین یک پره عمودی در انتهای وسیله به کار رفته و سبب می شود بعد از بلند شدن این خودرو از روی زمین، خیلی سریع حالت پرواز خود را تغییر داده و به صورت افقی رو به جلو حرکت کند. پرواز آزمایشی تاکسی پرنده اوبر در تاریخ بیستم آوریل (سی و یکم اردیبهشت ماه) انجام گرفت.

بعد از تست تاکسی پرنده اوبر و موفقیت آمیز بودن این پروژه، قرار است تا شرکت Aurora Flight Sciences پنجاه عدد از این وسایل نقلیه را تا سال 2020 در اختیار اوبر قرار دهد. ایده نهایی، صدا زدن یکی از این تاکسی تنها با استفاده از یک اپلیکیشن تلفن همراه است. با این کار، شاهد یک تحول اساسی در سبک حمل و نقل شهری خواهیم بود.

کشف تخم دایناسور 70 میلیون ساله در چین

اخیرا چند فسیل تخم دایناسور 70 میلیون ساله حین حفاری داخل یک سایت ساخت و ساز در جنوب شرق چین کشف شده است. این یک دستاورد بزرگ برای زمین شناسان است.

به گزارش گجتنیوز، این 5 تخم که در ماسه سنگهای استان گوانگدونگ چین به خاک سپرده شده بودند، حدودا در عمق 8 متری زمین قرار داشته اند و دانشمندان بر این باورند که ظاهرا آن ها به جهت محافظت در دوره کرتاسه پسین به این شکل در زیر خاک قرار گرفته اند. «کوی لیچنگ» محقق موسسه باستانشناسی گواندونگ به تلویزیون مرکزی چین (CCTV اینگونه می گوید: ما 5 تخم پیدا کرده ایم که 3 مورد از آن ها تخریب شده، اما همچنان قابل مشاهده است. 2 تخم دیگر نیز درون سنگ همانند یک مهر قرار گرفته اند. ظاهرا این تخم ها در شکل و شمایلی قراردارند که باید آن ها را متعلق به دایناسورهای گیاهخوار دانست.

هر کدام از این تخم ها دارای قطری بین 13 الی 14 سانتی متر هستند و همانطور که گفته شد آن ها طی کاوش های باستانی در یک سایت، در تکه ی بزرگی از ماسه سنگ قرمز رنگی پیدا شده اند.

به نقل از باستان شناسان، پوسته این چند تخم دایناسور 70 میلیون ساله با توجه به تغییر دماهای بی شمار آسیب دیده است (هرچند رگه ها بر روی سطح پوسته کاملا مشخص است) و درون آن ها را نیز ماسه سنگ فراگرفته است. البته این تیم تحقیقاتی بدون آزمایش های بیشتر نمی تواند با اطمینان سن این تخم ها و یا گونه ای که به آن تعلق دارند را عنوان کند. آن ها در حال حاضر در یک موزه محلی چینی مشغول مطالعه بر روی این یافته ها هستند و ما باید صبر کنیم تا سایر محققان نیز نظرات خود را در ارتباط با این چند تخم دایناسور 70 میلیون ساله ارائه کنند. همچنین لازم به ذکر است این نخستین باری نیست که در این نقطه از کشور چین تخم های دایناسورها کشف می شود.

دهه 80 میلادی در این نقطه از کره زمین چندین تخم دایناسور یافت شده بود که گفته می شود بزرگترین تخم های متعلق به این موجودات هستند. در سال 2015 میلادی نیز بار دیگر 43 فسیل تخم دایناسور از زیر خاک به بیرون آمد. فوشان (Foshan) در آبگیری به نام آبگیر سانشوی واقع شده است و محققان معتقدند این منطقه در گذشته میزبان بسیاری از حیوانات و گیاهان بوده است. دو چیز خاص در مورد آبگیر سانشوی وجود دارد: یکی اینکه سرشار  از مواد معدنی است و دیگر اینکه مملو از فسیل هایی نظیر تخم های دایناسور است که از دوره کرتاسه یا فسیل ماهی به جای مانده اند.

به گفته ی محققان این یک کشف بسیار مهم بر روی مطالعات زمین شناسی و محیط های رسوبی است.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *