دکه ی خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 30 بهمن ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در سی امين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، ۱۵ خبر تقديم شما گراميان مي شود.

پانا به صورت رسمی نماینده EnGenius در ایران شد

شرکت پانا به صورت رسمی نماینده شرکت EnGenius شد تا زمینه فعالیت این شرکت در ایران را گسترش دهد.

به گزارش زومیت، شرکت EnGenius که در بخش شبکه فعال است، با همکاری شرکت پانا فعالیت های خود در ایران را گسترش می دهد. این همکاری در مراسمی با حضور فعالان بازار شبکه، مدیران منطقه ای EnGenius و مدیران و کارکنان پانا، به صورت رسمی اعلام شد تا شرکت پانا نمایندگی رسمی فروش و خدمات پس از فروش EnGenius در ایران نام بگیرد.

خانم چن از دفتر منطقه ای EnGenius در این مراسم گفت: «ما از اینکه در ایران حاضر شده ایم بسیار خرسندیم و ایران را یکی از بازارهای مهم در منطقه خاورمیانه  می دانیم. به همین دلیل تصمیم گرفتیم توسط پانا فعالیت خود را در ایران توسعه ببخشیم.»

مسئول منطقه ای شرکت انجنیوس درباره این شرکت توضیح داد: «شرکت EnGenius در بحث تجهیزات شبکه فعال است. فعالیت این شرکت در بخش تجهیزات شبکه بدون سیم و اکسس پوینت ها بیشتر از دیگر بخش های شبکه بوده است. این برند از لحاظ هزینه ای می تواند برای شما بسیار مناسب باشد. ما در انجنیوس سرمایه گذاری های خوبی برای جذب بازار کرده ایم و کیفیت را سرلوحه کار خود قرار دادیم.»

بر اساس تحقیقات بازار گارتنر در بحث تجهیزات شبکه وایرلس در ماه های پایانی سال ۲۰۱۵، EnGenius حدود ۱۵ درصد از بازار را در اختیار داشته و از شرکت های HPE و CISCO بهتر کار کرده است.

مدیرعامل پانا نیز در این مراسم در مورد این شرکت توضیح داد: «شرکت پانا در سال ۱۳۸۰ کار خود را به صورت رسمی شروع کرد. این شرکت اهداف مهمی چون احترام به مشتری و فراهم کردن کالاهای باکیفیت و برند را سرلوحه کار خود قرار داده است. شرکت پانا به دو بخش LIFESTYLE و ENTERPRISE تقسیم شده است. در بخش لایف استایل برندهای مایکروسافت، لاجیتک، رپو و ریزر را به بازار ارائه می کند. در بخش اینترپرایز برندهای وسترن، سیگیت، بوفالو و برندهای دیگر ارائه می شدند که امروز برند انجنیوس نیز به سبد محصولات رسمی ما نیز اضافه می شود.»

شرکت انجنیوس زیرمجموعه شرکت senao تایوان است که بیشتر در زمینه  ی تلفن های بدون سیم کار می کند. شرکت انجنیوس در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد و تا امروز در بخش های مختلف شبکه کار می کند. کارخانه این شرکت در تایوان است و محصولات در خاک تایوان تولید می شود. این شرکت بیشتر از ۱۵۰۰ نفر کارمند و با احتساب سوابق بخش شبکه senao بیش از ۲۰ سال تجربه در حوزه شبکه های کامپیوتری دارد. قیمت بالای شرکت های سیسکو، لینکسیس و دیگر رقبا سبب شده است که این برند بازار خوبی را برای خود پیدا کند و بتواند با کیفیت عالی و قیمت کم سهم بازار خوبی کسب کند.

دفتر منطقه ی خاورمیانه در دبی مستقر است. این شرکت در هتل های بسیاری سامانه های بدون سیم خود را نصب کرده  است که نمونه ی بارز آن در منطقه، هتل آزادی تهران است. این شرکت با مراکز علمی نیز فعالیت دارد که نمونه ی آن در کشور، دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق است. انجنیوس در پروژه های فضای آزاد هم شرکت کرده است که نمونه ی آن در راه آهن ایران است. بارزترین کار شبکه  ی وایرلس شرکت انجنیوس در ایران در فرودگاه بین المللی امام خمینی اجرا شده است. مرکز خرید آرمان مشهد، مگامال تهران، پالادیوم تهران و کوروش تهران نیز از خدمات و اکسس پوینت انجنیوس استفاده می کنند.

به واسطه نرم افزار  ezMaster می توان تمام اکسس پوینت های نوترون شرکت انجنیوس را کنترل کرد. دستگاه های دیگر که در شبکه هستند ولی از این نرم افزار کنترل نمی شوند، گروه الکترون نام دارند.

سری نوترون انجنیوس در هتل ها، مراکز خرید، مراکز ورزشی سرپوشیده و سایر مراکز عمومی داخلی کاربرد دارد و سری الکترون در فضاهای باز و برقراری ارتباط در فاصله های دورتر به کار می رود. بحث فست رومینگ در اکسس پوینت های انجنیوس مطرح است تا در جابجایی بین اکسس پوینت ها در کمتر از ۵۰ میلی ثانیه این انتقال انجام شود. اکسس پوینت های WAVE2 انجنیوس تا ۱۷۳۳ مگابیت بر ثانیه سرعت انتقال داده ارائه می دهند.

محصولات شبکه ای شرکت انجنیوس در ایران تحت گارانتی شرکت پانا هستند و خدمات پس از فروش محصولات این شرکت بین یک تا سه سال بر اساس محصول ارائه می شود.

همکاری پارس نت و سیگفاکس ایران برای گسترش اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیا در ایران گسترش می یابد . به گزارش زوم تک به نقل از روابط عمومی پارس آنلاین با همکاری مشترک سیکفاکس با پارس آنلاین اینترنت اشیا در ایران گسترش می یابد. با آغاز اجرای پروژه مشترک پارس نت و سیگفاکس، ایران به شبکه اینترنت اشیاء (IoT) می پیوندد.

شرکت های پارس نت و سیگفاکس (Sigfox) فرانسه که به تازگی قرارداد همکاری مشترکی را به امضا رسانده اند، رسما اعلام کردند تا تیرماه سال آینده در ۱۲ شهر بزرگ ایران، شبکه اینترنت اشیاء (IoT) را با استفاده از فناوری LPWAN راه اندازی می  کنند. پارس نت یکی از اعضای گروه شرکت های پارسان لین است که در زمینه اینترنت اشیاء (IoT) فعالیت می کند. سیگفاکس فرانسه که پیش از این در ۳۰ کشور جهان در زمینه اینترنت اشیاء (IoT) فعال بوده است طی اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد ایران سی و یکمین کشوری است که به شبکه اینترنت اشیاء سیگفاکس متصل می شود.

احمدجعفرآبادی، مدیرعامل پارس نت در مورد قرارداد همکاری پارس نت و سیگفاکس فرانسه و گسترش شبکه اینترنت اشیا در کشور گفت: «پارس نت با توجه به قدرت اجرایی خود و امکاناتی که در اختیار دارد، می تواند در سریع ترین زمان ممکن، شرکت های تجاری و مصرف کنندگانی که به شبکه اینترنت اشیا نیاز دارند را به خواسته خود برساند. این شبکه دریچه ای نو به دنیای اقتصادی متفاوتی است که در آن سرعت، کاهش مصرف انرژی و هزینه در اولویت هستند و کسب  و کارهای ایرانی با استفاده از این شبکه جهانی، فعالیت های اقتصادی و بازرگانی خود را وارد مرحله ای جدید می کنند.»

پارسانلاین به عنوان یکی از بزرگ ترین اپراتورهای ارائه کننده سرویس های اینترنتی در کشور، همواره تلاش می کند تا سطح خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را ارتقا داده و ظرفیت های این بازار را روز به روز گسترش دهد. این بار گروه پارسانلاین توسط پارس نت وارد شبکه اینترنت اشیا می شود تا بستری مناسب برای این فناوری روز و پیشرفته در ایران ایجاد کند.

پارس نت برای همین منظور با سیگفاکس، از پیشروان این صنعت در دنیا، وارد بازار ایران شده است تا سرویس در سطح جهانی، کم هزینه و پربازده ایجاد کند. سیگفاکس اولین شبکه جهانی اینترنت اشیا را ایجاد کرده است. پارس نت مجری انحصاری این طرح در کشور است و صاحبان کسب و کارها و مصرف کنندگان این حوزه از این پس می توانند بدون نیاز به برپا سازی اتصالات شبکه داده ها و اطلاعات خود را در کنار انبوه داده دیگران منتشر کنند.

مقام اجرایی سیگفاکس در مورد همکاری با پارس نت می گوید: «سیگفاکس و پارس نت می کوشند تا دروازه ای جدید را به سوی کسب و کارهای نوین در ایران باز کنند. این دروازه به آن ها اجازه می دهد تا درآمد بیشتری از روش های جدیدی که پارس نت پیش روی شان قرار می دهد، کسب کنند. پارس نت شرکای تجاری بسیاری دارد که مشتاق این خدمات هستند. در کنار این شرکا، استارت آپ ها قرار دارند که به دنبال راه حل های اینترنت اشیا برای کسب و کار خود هستند.»

وی در مورد پتانسیل بازار ایران اضافه کرد: «ایران در بین کشورهای منطقه از نظر اقتصادی رشدی سریع دارد. سیگفاکس معتقد است که ایران به سرعت می تواند وارد حوزه اینترنت اشیاء (IoT) شود و شرکت های این کشور به خوبی از اهمیت فناوری های روز دنیا نظیر اینترنت اشیا آگاه اند و علاقه زیادی دارند تا از این طریق برای خود ارزش افزوده ایجاد کنند. هدف سیگفاکس از همکاری با پارس نت، توسعه و ایجاد بستر مناسب برای استفاده اینترنت اشیا و شناختن مزایای خدماتی هستند که به همراه می آورد.»

راه حل های سیگفاکس و پارس نت در حوزه اینترنت اشیاء (IoT) برای کاربردهای متعددی در زمینه شهر هوشمند، حمل ونقل، لاجستیک، کنترل دارایی ها، راه دور، اندازه گیری هوشمند و بسیاری کاربردهای دیگر ارائه می شود و افراد و صاحبان کسب و کارها می توانند برای پروژه های خود در این حوزه از خدمات ارتباطی سیگفاکس و پارس نت استفاده کنند.

رگولاتوری سامانه‌ ارزیابی رضایتمندی مشترکان را راه اندازی کرد

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سامانه  ارزیابی رضایتمندی مشترکان سرویس های فناوری اطلاعات از جمله اینترنت را راه اندازی کرد.

به گزارش زومیت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای ارزیابی دقیق تر اپراتورهای ارائه دهنده خدمات در بخش فناوری اطلاعات، اقدام به راه اندازی سامانه ی ارزیابی رضایتمندی مشترکان سرویس های فناوری اطلاعات از جمله اینترنت پرسرعت کرد.

حسین فلاح جوشقانی، معاون رگولاتوری درباره این موضوع گفت: «سامانه ی ارزیابی رضایتمندی مشترکان سرویس های فناوری اطلاعات با هدف نظارت مطلوب تر بر کیفیت سرویس دهی اپراتورها راه اندازی شده است. در این سامانه اپراتورها بر اساس شاخص های کیفیت سرویس، تعرفه، سرعت، رسیدگی به شکایات، پشتیبانی و وفاداری مشترک به صورت مکانیزه ارزیابی می شود».

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی توضیح داد:  «در هر دوره ارزیابی به صورت تصادفی به ۴۰۰ هزار مشترک سرویس های فناوری اطلاعات از طریق پست الکترونیکی یا پیامک، کد چهاررقمی از سوی سامانه ارسال می شود و مشترکان این سرویس ها می توانند با مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی به آدرس www.cra.ir، منوی ارزیابی میزان رضایتمندی کاربران حوزه سرویس های فناوری اطلاعات یا آدرس الکترونیکی itmon.cra.ir، با ورود کد چهاررقمی در  نظرسنجی شرکت کنند.»

فلاح جوشقانی افزود: «همچنین به صورت هم زمان، ارزیابی اپراتورها به صورت نظرسنجی تلفنی مشترکان نیز انجام می شود. نتایج این ارزیابی ها پس از پایان هر دوره به صورت عمومی اطلاع رسانی می شود.»

هواوی در حال توسعه دستیار صوتی خود است

هواوی که به عنوان سومین کمپانی بزرگ تولیدکننده گوشی هوشمند شناخته می شود، حال روی توسعه ی دستیار صوتی دیجیتالی مخصوص خود کار می کند.

به گزارش زومیت، شرکت هواوی چندی پیش علاقه ی خود را برای ورود به دنیای هوش مصنوعی اعلام کرده بود و حال برای نشان دادن توانایی های بالقوه ی خود در این زمینه، تیمی را به منظور توسعه ی دستیار صوتی دیجیتالی خود به کار گرفته است؛ این تیم که متشکل از صد مهندس است، در شنژنِ چین مشغول به کار خواهند شد. همانند دستیار سیریِ اپل، الکسای آمازون و دستیارِ گوگل، دستیار صوتی هواوی با به کارگیری فناوری هوش مصنوعی، آماده خدمت رسانی به کاربران گوشی های هوشمند هواوی خواهد بود.

بر اساس گزارش های اخیر، احتمالا دستیار صوتی هواوی به زبان چینی برای کاربران بومی چین سرویس ارائه خواهد کرد؛ اما با این حال، به طور هم زمان خارج از چین با کمپانی های آمازون و گوگل در این زمینه همکاری  خواهد داشت. در حالی که سرویس های گوگل روی دستگاه های هوشمند با سیستم  عامل های اندروید ارائه می شوند و بسیاری از این سرویس ها در کشور چین مسدود هستند، توسعه ی دستیار صوتی هواوی به زبان چینی کمک بسیاری به کاربران چینی خواهد کرد و با این اوصاف هواوی می تواند در رقابت موجود در بازار آشفته ی چین حضور داشته باشد.

امسال هدف شرکت هواوی فروش ۳۳ میلیارد دلاری از بخش سرویس دهی به مشتریان است. هواوی به عنوان بزرگ ترین کمپانی تولیدکننده گوشی هوشمند در چین و با توسعه ی دستیار صوتی دیجیتالی مخصوص خود، به رقیبی جدی برای گوگل تبدیل خواهد شد. ماه گذشته هواوی اعلام کرد از دستیار الکسا در گوشی هوشمند میت ۹ در ایالت متحده آمریکا استفاده خواهد کرد؛ در حال حاضر دستیار گوگل تنها روی گوشی های پیکسل، اسپیکرهای خانگی گوگل و ساعت های هوشمند مجهز به آخرین نسخه ی اندروید وِر کار می کند؛ از این رو هواوی گزینه ی به غیر از الکسا نداشت. اما با این حال گوگل اعلام کرده است به دیگر سازندگان گوشی های هوشمند این امکان را ارائه خواهد کرد تا بتوانند دستیار صوتی گوگل را به صورت آزمایشی روی گوشی های هوشمند خود عرضه کنند.

هواوی اولین کمپانی سازنده ی گوشی های اندروید نیست که قصد توسعه ی دستیار صوتی دارد. از دیگر کمپانی های فعال در این زمینه می توان به Baidu، موتور جستجوگر چینی، اشاره کرد که در سال ۲۰۱۵ دستیار صوتی مخصوص خود را معرفی کرده است. سال گذشته شرکت سامسونگ نیز با تصرف استارت آپِ Viv Labs که توسط برخی توسعه دهندگان سیری بنیان گذاری شده است، قصد توسعه  ی دستیار صوتی خود داشت؛ این کمپانی جدیدترین نسل از گوشی های هوشمند خود را در اواخر سال میلادی جاری معرفی خواهد کرد.

سامسونگ Hello احتمالا رقیبی برای گوگل هوم است

به نظر می رسد سامسونگ Hello که اخیرا شایعاتی در مورد آن منتشر شده است، پاسخ کمپانی کره ای به گوگل هوم باشد.

به گزارش زومیت، بر اساس جدیدترین شایعات، نشان تجاری سامسونگ Hello که اخیرا توسط این کمپانی ثبت شده است، احتمالا پاسخ سامسونگ به بلندگوهای هوشمند گوگل هوم و آمازون اِکو خواهد بود. این شایعه بر اساس جدیدترین فعالیت های کمپانی مورد بحث منتشر شده؛ چراکه اخیرا این شرکت برای یک دستگاه ناشناس گواهی وای فای دریافت کرده است. سامسونگ در اواخر سال ۲۰۱۶ یک پتنت جدید از طریق دفتر اتحادیه ی مالکیت معنوی اروپا (EUIPO) به ثبت رساند و پس از آن یک سری از طرح های این پتنت که شبیه نسخه ی بازبینی شده ی ربات Otto بود، فاش شد. بد نیست اشاره کنیم که ربات مورد بحث در بهار سال گذشته توسط سامسونگ معرفی شده است. اما به تازگی این شرکت نشان تجاری جدیدی به نام سامسونگ Hello ثبت کرد که در اخبار و گزارشات قبلی گفته می شد این نشان یک قابلیت نرم افزاری برای فعال کردن دستیار صوتی جدید سامسونگ است و علاوه بر این می توان یک سری از وسایل هوشمند را با آن کنترل کرد.

بر اساس توضیحات ارائه شده در گواهی ثبت سامسونگ Hello، ظاهرا کاربران می توانند با استفاده از این سرویس موزیک ، ویدیو، بازی و اخبار را مدیریت کنند و علاوه بر این امکان تعامل با افراد نیز دارد. به عبارت دیگر سرویس مرموز سامسونگ تمامی امکانات یک دستیار صوتی را ارائه می دهد و همین باعث شده بود در شایعات مختلف به این نکته اشاره شود که سامسونگ Hello در واقع بخشی از دستیار هوشمند جدید بیکسبی است. همان طور که احتمالا می دانید، انتظار می رود این دستیار صوتی هوشمند به همراه گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس ارائه شود. در سال ۲۰۱۶ یک دستگاه معرفی نشده از سامسونگ با شناسه ی مدل SM-R210 در لیست واردات برخی کشورها مشاهده شده بود که شاید این شناسه متعلق به ربات دستیار این شرکت باشد. گفته  می شود دستگاه ناشناس مورد اشاره همانند ربات Otto مجهز به یک دوربین خواهد بود؛ اما بر اساس شناسه ی مدل این محصول، مشخص می شود که با یک گوشی هوشمند یا یک دوربین مواجه نیستیم.

در نهایت باید اشاره کنیم که شناسه ی مدل این دستگاه با شناسه ی مشاهده شده در گواهی وای فای ثبت شده توسط سامسونگ در هفته ی جاری یکسان است. بر اساس اسناد مورد بحث، SM-R210 مجهز به یک دوربین است و علاوه بر این از وای فای پشتیبانی می کند و سیستم عامل آن تایزن است. با توجه به آنچه گفتیم، به نظر می رسد این اولین  باری است که شناسه ی مدل یکی از محصولات سامسونگ با SM-R2 شروع می شود و به همین دلیل گفته می شود این دستگاه یک محصول کاملا جدید خواهد بود. با توجه به اینکه حالا SM-R210 گواهی های مورد نظر خود را دریافت کرده است، به نظر می رسد به زودی خبرهای بیشتری در مورد این محصول منتشر شود. باید منتظر بمانیم تا ببینیم سامسونگ چگونه این محصول را توسعه خواهد داد و آیا این دستگاه موفق به شکست دادن رقبایی چون گوگل  هوم و آمازون اِکو خواهد شد یا خیر. احتمال زیادی وجود دارد که در کنگره ی جهانی موبایلآ امسال، اخبار بیشتری در مورد سامسونگ Hello در دسترس قرار گیرد.

رسوایی بزرگ مدیر عامل سامسونگ ؛ لی جای-یونگ به زندان افتاد

بعد از کشمکش های فراوان میان قانون منداران کره ای و تیم وکلای سامسونگ، سرانجام دادگاه منطقه ی مرکزی سئول حکم بازداشت آقای لی جای-یونگ (Lee Jae-yong) به عنوان مدیر عامل این غول کره ای را صادر کرد. او تاثیرگذارترین فرد در جایگاه  تصمیم گیری برای کمپانی سامسونگ محسوب می شود و حالا باید دید با این اتفاق مهم، چه تبعاتی برای این مجموعه ی بزرگ به وجود خواهد آمد.

به گزارش گجتنیوز، گفته می شود که در حال حاضر مهمترین جرمی که موجب بازداشت لی جای-یونگ شده است، اتهام پیشنهاد برای پرداخت رشوه به مقامات رسمی دولت کره ی جنوبی بوده است. گویا او به دو نهاد خصوصی که برای حمایت از پیروزی پارک گون-هه (Park Geun-hye)، نخستین رئیس جمهور زن در تاریخ این کشور، فعالیت می کرده اند، مجموعا ۳۶ میلیون دلار پرداخته است تا از حمایت ریاست جمهوری در زمینه ی ادغام دو کمپانی از مجموعه ی هلدینگ سامسونگ برخوردار شود؛ خانم گون-هه چندی پیش به دلایل مختلف از جمله فساد مالی، تحت سوال قرار گرفت و نمایندگان این کشور بعد از استیضاح او، رای به عدم کفایت رئیس جمهور دادند تا تمام اختیارات قانونی به شخص نخست وزیر منتقل شود.

جالب است بدانید که ماه گذشته و در اواسط ژانویه، حکم بازداشت دیگری برای مدیر عامل سامسونگ صادر شده بود که آن حکم به دلایل مختلف و بعد از ایجاد حواشی زیاد، برگشت خورد و لغو شد. اما حالا پس از گسترش تحقیقات و جمع آوری مدارک مستدلی که اتهامات مجرمانه ی لی جای-یونگ را ثابت می کنند، حکم بازداشت دیگری برای او صادر شده که در نهایت منجر به دستگیری او تا روز دادرسی شده است.

پرونده ی قطور مدیر عامل سامسونگ می تواند محکومیتی طولانی برای او به ارمغان بیاورد

اختلاس، پرداخت رشوه، پیمان شکنی، پنهان کردن درآمد مجرمانه و انتقال غیر قانونی درآمدهای خارج از کشور، موارد مهمی هستند که لیست اتهامات طویل مدیر این غول دنیای تکنولوژی را تشکیل می دهند. گفتنی است که در حال حاضر لی جای-یونگ در بازداشتگاه به سر می برد و تا زمان آغاز محاکمه ی رسمی او که شامل تحقیقات گسترده می شود، احتمالا هجده ماه را در پشت میله های زندان سپری خواهد کرد.

در حال حاضر بازرسان مشغول بررسی فعالیت های پارک سانگ-جین (Park Sang-jin)، مدیر عامل سامسونگ الکترونیکس، هستند که حکم بازداشت او همین امروز برگشت خورد و بعید نیست که سرنوشت آقای جای-یونگ برای این فرد نیز تکرار شود. اتهاماتی که میتواند اعتبار جهانی و محبوبیت سامسونگ در میان کاربران را با خطری جدی مواجه کند و در آستانه ی رونمایی از مهمترین محصولات این کمپانی در زمینه ی گجت های هوشمند، ارزش سهام این برند کره ای را با افتی شدید همراه نمایند.

از شایعه تا واقعیت: بازگشت دوباره نوکیا 3310 به MWC

از نخستین روزهای عرضه تلفن های همراه، نوکیا ۳۳۱۰ همواره یکی از نوستالژیک ترین تلفن های همراه تا به اکنون بوده است. اکثر ما نوکیا ۳۳۱۰ را به عنوان تخریب ناپذیرترین دیزاین، نامحدودترین عمر باتری و بازی مار نقطه نقطه ای آن به خوبی می شناسیم. و برای دوستداران تلفن های همراه کلاسیک باید مژده بدهیم که احتمالا در آینده ای نزدیک دوباره شاهد بازگشت نوکیا ۳۳۱۰ به دنیای مدرن باشیم.

به گزارش زومتک، این خبر جالب توجه از افشاگر Evan Blass اعلام شده است. و همچنین گفتنیست هزینه راه اندازی مجدد تلفن همراه کلاسیک نوکیا ۳۳۱۰ فقط ۵۹ یورو (تقریبا ۶۲.۶۱ دلار) می باشد.

همراه با شایعه بازسازی نوکیا ۳۳۱۰، در حال حاضر این شرکت اقدام به تولید و عرضه تلفن همراه های اندروید جدید خود در MWC کرده است.

با توجه به گزارشات Blass، دو دستگاه تلفن همراه نوکیا ۵ و نوکیا ۳ روی سیستم عامل اندروید نوقا اجرا شده و شایعه شده است به ترتیب ۱۹۹ یورو و ۱۴۹ یورو عرضه خواهند شد.

به هر حال اگر بازگشت دوباره نوکیا ۳۳۱۰ به دنیای مدرن تنها یک شایعه نباشد، ما در رویداد رسمی نوکیا و HMD Global در MWC روی ۲۶ام فوریه واقعیت خبر را متوجه خواهیم شد.

Amazon Echo و Google Home جای تلفن خانگی را می گیرند

در حال حاضر شما می توانید که به وسیله Amazon Echo و Google Home پیتزای خود را سفارش بدهید، لیست کارهای خود را مدیریت کنید و یا یک تاکسی اوبر بگیرید. ولی توسعه های جدیدی که در این سیستم ها انجام می شوند باعث می شوند که ما دیگر گوشی  های خود را برای تماس گرفتن از جیب خود درنیاوریم. طبق گزارشات ارائه شده، گوگل و آمازون در حال کار بر روی دستگاه های خود هستند تا بتوانند عملکرد تلفن را هم به آن  ها اضافه کنند.

به گزارش زومتک، Echo و Home برای اینکه بتوانند نقش تلفن را در خانه برای شما ایفا کنند، یا می توانند شماره تلفن مخصوص خود را داشته باشند، و یا اینکه با همان شماره تلفن خانگی سینک شده و از  آن استفاده کنند.

اما یکی از موانعی که برای این کار وجود دارد و گوگل و آمازون بایستی برای آن راه حلی بیندیشند، نگرانی  های مربوط به حریم خصوصی افراد می باشد. چرا که این دستگاه  ها بایستی همیشه در حال گوش دادن باشند و به عبارتی تمامی صداها را بشنوند تا بتوانند دستوراتی مثل “Alexa” و “Hey Google” را تشخیص داده و دستورات فرد را انجام دهند.

از جمله مشکلات دیگری که ممکن است در زمینه دستورات فرد به این دستگاه ها بوجود بیاید این است که ممکن است هنگام مکالمه فرد با فرد دیگری در آن طرف خط، دستگاه های گوگل و آمازون حرف های وی را به عنوان دستوراتی در نظر بگیرد. مثلا اگر فرد در حرف های خود از عبارت “hang up”، به معنی خاتمه دادن به مکالمه تلفنی، استفاده کند، ممکن است که Echo و Home این عبارت را به عنوان دستوری در نظر گرفته و به مکالمه فرد خاتمه دهند.

یک مسئله دیگر هم تماس گرفتن با شماره های ضروری مثل ۹۱۱ است. چرا که بسیاری از سیستم ها که از سرویس VOIP استفاده می کنند، اجازه دسترسی به این نوع تماس ها را نمی دهند.

شاید این مشکل ها به نظر سخت بیایند، و به نظر برسد که به زودی نتوانیم شاهد این نوع فناوری در این سیستم ها باشیم، ولی باید توجه کرد که یک طرف ماجرا شرکت های بزرگ فناوری یعنی گوگل و آمازون هستند که می توانند از پس هر مشکلی برآیند. ولی به هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه موقعی این فناوری قابل استفاده برای عموم خواهد بود.

دانشجوی گرجستانی پهپاد شبیه به زنبور برای گرده افشانی طراحی کرد

شاید در نظر اول تنها نقش مهم زنبورها در طبیعت، تولید عسل باشد، اما هرگز نمی توان از نقش مهم آن ها در گرده افشانی گل ها چشم پوشی کرد. از قرار معلوم این حشرات در ایالات متحده آمریکا، سالیانه چیزی بالغ بر 15 میلیون دلار با گرده افشانی خود در رشد محصولات کشاورزی و دانه ها کمک می کنند که به نوبه خود مبلغ بسیار بالایی است. متاسفانه با گذر زمان شاهد کاهش جمعیت زنبورها هستیم. یک دانشجوی دانشگاه هنر و طراحی ساوانا گرجستان برای حل این مشکل یک ایده تکنولوژیک ارائه کرده است که در آن یک پهپاد شبیه به زنبور به انجام کاری مشابه دست می زند.

آیا این پهپاد شبیه به زنبور ، بازدهی کافی همچون زنبورهای واقعی خواهد داشت؟

به گزارش گجتنیوز، بر اساس اخبار بخش تکنولوژی CNN، دانشجویی با نام آنا هالدوانگ (Anna Haldewang) یک پهپاد شبیه به زنبور با نام پلن بی (Plan Bee) طراحی کرده که در نظر دارد تا فعالیت روزمره زنبورها در طبیعت را تقلید کند. در واقع Plan Bee یک پهپاد بسیار کوچک است که تصمیم دارد تا به کمک زنبورهای واقعی آمده و در فرآینده گرده افشانی دانه ها و دیگر محصولات کشاورزی فعالیت کند. پهپاد شبیه به زنبور Plan Bee گرده ها را در داخل محفظه خود ذخیره کرده و در زمان رسیدن به گل ها، برای کمک به فرآیند گرده افشانی آن ها را رها می کند.

آنا هالدوانگ درباره پهپاد شبیه به زنبور خود مدعی شده پیش از ارائه نمونه اصلی 50 طرح مختلف را امتحان کرده است. ایده اصلی پهپاد Plan Bee تقلید ظاهر زنبور نبوده و بیشتر بر روی عملکرد این حشره تمرکز داشته است، به طوری که با چرخاندن و سر و ته کردن آن، به ظاهری شبیه به یک گل متحرک برخورد می کنید. طراح با این کار در نظر داشته تا نقش گل در گرده افشانی را تصدیق کند.

از آنجایی که پهپاد شبیه به زنبور Plan Bee هنوز در مراحل مقدماتی توسعه خود به سر می برد، هنوز هیچ برنامه ای برای عملیاتی شدن پروژه آن اعلام نشده است. آنا هالدوانگ بر این باور است که این پهپاد تا دو سال آینده به صورت محصولی تجاری به بازار عرضه خواهد شد. بهتر است از حالا خود را برای دیدن یک جسم پرنده مصنوعی بر فراز گل ها در طبیعت آماده کنید.

دبی آماده رونمایی از پهباد تاکسی خود می شود

دبی قصد دارد از پهباد تاکسی خود در ماه جولای رونمایی کند. این پهباد که قابلیت سفارش از طریق یک اپلیکیشن مخصوص دارد، می تواند مسافران را بدون نیاز به خلبان به مقصد برساند.

به گزارش زومیت، دبی پس از استفاده از جت پک برای کمک به آتش نشانان و نرم افزار تشخیص جرم برای کمک به نیروی پلیس، حالا قصد دارد از یک فناوری جدید و پیشرفته ی دیگر رونمایی کند. چندی پیش مقامات حمل ونقل شهری دبی اعلام کرده بودند که در حال آزمایش یک پهباد تاکسی هستند. این پهباد قرار است از ماه جولای (تیر ۱۳۹۶) به کار گرفته شود.

این پهباد که Ehang 184 نام دارد، سال گذشته در نمایشگاه CES معرفی شده بود. تا آنجایی که از پهبادها می دانیم، این وسیله کمتر شبیه به پهباد و بیشتر یک هلیکوپتر خودکار است که با استفاده از سیستم ناوبری خود می تواند مسافران را بدون نیاز به خلبان به مقصد نهایی برساند. رزرو این تاکسی پرنده از طریق یک اپلیکیشن موبایل امکان پذیر است. Ehang 184 می تواند برای مدت ۳۰ دقیقه پرواز و مسافران را تا مسافت ۴۰ تا ۵۰ کیلومتر جابجا کند. حداکثر ظرفیت حمل این پهباد ۱۰۰ کیلوگرم است.

شاید تصور شود کاربرد این پهباد تنها مختص به حمل مسافر است، اما این شرکت چینی اخیراً قراردادی با ایالت نوادا در آمریکا برای پرواز آزمایشی امضا کرده و همچنین با یک شرکت بیوتکنولوژی برای استفاده از این پرنده ی بدون خلبان برای تحویل اندام های مصنوعی، به توافق رسیده است.

مقامات حمل ونقل و راه شهر دبی اعلام کرده اند که قصد دارند از این پهباد در اجلاس سران کشورهای جهان استفاده کنند. فاش شده است که این پهباد از مدتی قبل یک پرواز آزمایشی انجام داده و آماده ی خدمت رسانی کامل از ماه جولای امسال است.

تکنولوژی جدید سنسور تصویر پاناسونیک، دید در شب را بهبود می بخشد

پاناسونیک موفق به توسعه فناوری سنسور تصویر جدیدی شده که قادر است تا دید در شب را به میزان قابل توجهی در خودروها بهبود ببخشد. پاناسونیک در این باره به توسعه روشی جدید برای کنترل الکترونیکی حساسیت نور مادون قرمز نزدیک پیکسل ها در یک سنسور CMOS اشاره کرده است، بدون اینکه از یک فیلتر برش مکانیکی IR استفاده کرده باشد. به عبارت دیگر تکنولوژی جدید سنسور تصویر پاناسونیک سبب مشاهده تصاویری به مراتب با کیفیت تر در دوربین های دید در شب به کار رفته در اتومبیل ها خواهد شد.

به گزارش گجتنیوز، البته تا عملی شدن این پروژه زمان قابل توجهی نیاز است و سنسور تصویر پاناسونیک بعد از انجام آزمایشات لازم می بایست در اختیار خودروسازان برای استفاده در دوربین های دید در شب محصولاتشان قرار بگیرد.

چه کسانی می توانند از سنسور تصویر پاناسونیک استفاده کنند؟

امروزه توانایی دید در شب در برخی از اتومبیل ها مشاهده می شود، اما در نظر داشته باشید قیمت این خودروها از مبلغ پایه پنجاه هزار دلار آغاز می شود. همچنین افزودن دوربین دید در شب به صورت دستی به اتومبیل کنونی خود، چیزی حدود دو هزار و پانصد دلار برای کاربر آب می خورد. با در نظر گرفتن این موضوع بسیار از کاربران نه تنها از تکنولوژی سنسور تصویر پاناسونیک ، بلکه به طور کلی از تجربه دید در شب در اتومبیل خود محروم هستند.

در هر صورت به لطف این تکنولوژی جدید، تا زمان متداول شدن استفاده از دوربین های دید در شب در اتومبیل ها شاهد بهبود قابل توجه عملکرد آن ها در مقایسه با وضعیت کنونی خواهیم بود. متاسفانه پاناسونیک هنوز اطلاعات بیشتری درباره زمان مشاهده این تکنولوژی به صورت عملی در اتومبیل ها ارائه نکرده است.

آیا می توان تایرهایی از جنس درختان و علف ها ساخت؟

محققان مدعی شده اند که می توانند تایرهایی از جنس درختان و علف ها بسازند. آن ها سعی دارند تا بتوانند یک ایزوپرن تجدید پذیر تولید کنند.

به گزارش زومیت، تایرها معمولاً کثیف ترین قسمت خودرو هستند و با هر بار چرخش خود، مقداری گل ولای را در داخل  آج هایشان جمع می کنند. ساخت یک تایر فرآیندی هزینه بر و شدیداً به نفت وابسته است، اما حالا دانشمندان مدعی یک تغییر شگرف در علم شیمی شده و گفته اند که می توانند مولکول های حیاتی موجود در تایرها را با منبعی از درختان و علف ها جایگزین کنند. به گفته ی آن ها، تمامی این مراحل بدون تغییر در رنگ، شکل و عملکرد تایر رخ می دهد.

اثر زیست محیطی تولید تایر برای سالیان طولانی تحت بررسی بوده است و دانشمندان همواره به دنبال یافتن روش هایی پاک تر هستند. این تلاش ها بر جزء اصلی لاستیک متمرکز شده که مولکولی به نام ایزوپرن است. برای ساخت ایزوپرن، مولکول های موجود در نفت با گرما شکسته می شود و این مولکول از صدها ماده ی  شیمیایی دیگر جدا و خالص می شود. در این زمان، مولکول خود را در قالب یک زنجیره ی پلیمری طولانی شکل می دهد.

با این حال، ایزوپرن قابلیت به دست آمدن از منابع طبیعی نیز دارد. درحالی که محققان در حال بررسی احتمال استفاده از شکر تولید شده از بیومَس در ساخت لاستیک بوده اند، به نظر می رسد تبدیل این روش به واقعیت کاری دشوار است. برای مثال، شرکت Goodyear در سال ۲۰۱۰ روشی به نام مهندسی باکتری را تشریح کرد که از آن در افزایش تولید میکروبی ایزوپرن استفاده می شد. شبیه سازی یک آنزیم مهم در تولید ایزوپرن مصنوعی در سال ۲۰۱۲، یکی دیگر از گام های رو به جلو برای دستیابی به این ماده بود.

حالا محققان دانشگاه مینه سوتا مدعی یک روش منحصربه فرد در تولید ایزوپرن شده اند. به گفته آن ها، می توان با استفاده از یک فرآیند شیمیایی که شامل افزایش  طبیعی تخمیر میکروبی همراه با تصفیه ی کاتالیزوری می شود، دست به تولید ایزوپرن زد. این فرآیند درست شبیه به پروسه ی مورداستفاده در تصفیه ی نفت است.

این روش با تخمیر میکروبی قندهای گیاهی نظیر گلوکز و تبدیل آن ها به اسید ایتاکونیک آغاز می شود. این اسید سپس با هیدروژن ترکیب و سبب یک واکنش شیمیایی می شود که نتیجه آن methyl-THF نام دارد.

در گام سوم که شگفتی اصلی در آن نهفته است، از یک کاتالیزور تازه کشف شده به نام پنتاسیل خود ستون فسفر دار (Phosphorous Self-Pillared Pentasil) برای تبدیل methyl-THF به ایزوپرن استفاده می شود. این روش بهره وری کاتالیزوری را به بالای ۹۰ درصد می رساند، زیرا تقریباً تمام ماده به ایزوپرن تبدیل می شود. به گفته ی محققان، با این روش چشم انداز تولید ایزوپرن تجدید پذیر روشن تر شده است و حتی می توان از این روش در ساخت سایر محصولات پلاستیکی پیشرفته استفاده کرد.

پل داونهاور، دانشیار دانشگاه مینه سوتا در رشته ی مهندسی شیمی و سرپرست این مطالعه، می گوید: عملکرد کاتالیزورهای زئولیت جدید نظیر  S-PPP شگفت انگیز بود. این دسته ی جدید از کاتالیزورهای اسیدی جامد، بهره وری کاتالیزوری را به  میزان خارق العاده ای بهبود می بخشند و تولید ایزوپرن تجدید پذیر را ممکن می سازند.

نرم افزار سلامتی سونی قادر به تشخیص میزان کالری غذا است

کمپانی سونی از مدتی پیش روی نرم افزار سلامتی خود تحت عنوان Lifelog کار کرده بود و اکنون این اپلیکیشن قادر است به آنالیز غذایی که تصمیم به میل کردن دارید بپردازد. با این قابلیت به راحتی می توانید کار کنید. فقط بایستی تصویری از غذایی که قصد خوردن آن را دارید، تهیه کرده و ادامه کار را به هوش مصنوعی این اپلیکیشن واگذار کنید تا مقدار کالری غذا را برایتان تعیین کند. به گزارش تک24، این نرم افزار اندرویدی میتواند یک رژیم غذایی را طبق عادات غذایی و هدف تعیین شده برای خود به شما پیشنهاد کند. با این وجود این نرم افزار تنها شما را از خوردن مواد غذایی پرکالری منع نمی کند، بلکه شما را راهنمایی می کند یک رژیم غذایی بلندمدت برای خود تنظیم کرده تا زندگی تان سالم تر باشد.

این نرم افزار از تمام گوشی های هوشمند و ساعت های هوشمند پشتیبانی می کند. این را هم باید گفت که این ویژگی هم اکنون در کشور ژاپن فعال می باشد. همچنین ارتقا سلامتی کارکنان سونی هم هدف فعلی این کمپانی ژاپنی از استفاده از این اپلیکیشن می باشد. با این حال هنوز از دقت این نرم افزار اطلاعی نداریم و ضمنا نمی دانیم این نرم افزار چه نوع غذاهایی را میتواند تشخیص دهد.

دانشمندان یک ژن منجر به ایجاد احساس پُری در معده کشف کردند

دانشمندان ادعا کرده اند اخیرا یک ژن کشف کرده اند که منجر به احساس پُری در معده شده و می تواند از میل به پرخوری کردن پیشگیری کند. و خبر خوب برای آن دسته از افرادی است که در تقلا هستند تا به یک رژیم غذایی خاص متوسل شوند. محققان دانشگاه موناش در ملبورن و دانشگاه کپنهاگ دریافته اند می توانند به توسعه یک دارو بپردازند که باعث کاهش اشتها و افزایش میل به ورزش شود.

به گزارش زومتک، دانشمندان گفته اند این ژن مکشوف در کرم های گرد روده ای سیگنال های بین مغز و روده را کنترل می کند. همچنین، آن ها بر این باورند پس از غذا خوردن و هنگامیکه چربی به اندازه کافی در بدن ذخیره شود نیاز به خواب احساس می شود.

پروفسور راجر پوکاک، سرپرست تحقیق، گفته است: “هنگامیکه حیوانات دچار سوءتغذیه هستند، آن ها به دنبال موادغذایی در اطرافشان می گردند. و هنگامیکه آن ها به خوبی تغذیه می کنند، بدون نیاز به دنبال گشتن به طور کامل سیر شده و خوابالود می شوند.”

“از آنجا که کرم های گرد روده ای بسیاری از ژن ها را با انسان ها به اشتراک می گذارند، یک مدل سیستم بزرگ به منظور بررسی و بدست آوردن درک بهتر از فرآیندهای سوخت و ساز بدن و همچنین بیماری های انسان ها می باشند.”

با توجه به مرکز اطلاعات مراقبت بهداشت و اجتماعی، در انگلستان ۵۸ درصد از زنان و ۶۵ درصد از مردان دارای اضافه وزن و چاق هستند.

به گفته دانشمندان با توجه به پژوهش منتظر شده در مجله مجموعه مقالات آکادمی ملی این راه می تواند به یک روش جایگزین مبدل شود تا افراد همواره در تناسب اندام بمانند.

گفتنیست کرم های گرد روده ای که برای این آزمایش انتخاب شدند تنها ۳۰۲ نورون و ۸۰۰۰ سیناپس داشتند چرا که مغز آن ها نسبتا ساده تر است.

تکنولوژی جدید ناسا می تواند به زنده ماندن طولانی تر در سیاره زهره کمک کند

زنده ماندن در سیاره ونوس (زهره) حتی برای ماشین آلات تقریبا غیرممکن است. دمای رویه سطح سیاره زهره حدود ۸۶۰ درجه فارنهایت، حاوی کربن دی اکسید غنی از هوا و فشار اتمسفر آن ۹۰ برابر زمین می باشد. اگر بر پیرامون رویه ستاره زهره در حال حرکت باشید و گرمای شدید تجهیزاتتان را نابود نکند، احساسی درست مانند فردی که زیر آب و در اعماق زمین است را خواهید داشت.

به گزارش زومتک، با این حال، ناسا، ممکن است به یک راه حل بدیع جهت مقاوم تر کردن اشکال الکترونیکی دست یافته باشد. مدار جدیدی که با پژوهش مجله AIP Advances به انتشار رسید اعلام کرد مدار جدید قادر است شرایط سیاره زهره تا ۵۲۱ ساعت و یا حدود ۱۰۰ بار طولانی تر از ماموریت های الکترونیکی قبلی به سیاره نام برده را تحمل کند.

Phil Neudeck، یکی از مهندسین ارشد الکترونیک پروژه فوق، در بیانیه ای گفت: “ما با در معرض قرار دادن مستقیم تراشه ها – بدون خنک کننده و بدون بسته بندی تراشه های محافظ – در اتمسفر سیاره ونوس هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ شیمیایی آن را به اثبات رساندیم. و هر دو مدار تا پیش از اتمام آزمایش هنوز به طور یکپارچه کار می کردند.”

این پیشرفت غیرمنتظره در را به روی ماموریت های چند هفته ای سیاره زهره باز کرده است. و دیگر از این پس بوسیله الکترونیک ها می توان روزها جای چند ساعت محدود به جمع آوری داده ها و دیده بانی پرداخت.

گفتنیست از این مدارها احتمالا در برنامه های غیرفضایی مانند کمک به کاهش نشر در موتورهای هواپیما روی کره زمین میتوان بهره مند شد.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *