دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 9 بهمن ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه ی نابينايان شرکت پکتوس. در بیست و هفتمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، ۱۵ خبر تقديم شما گراميان مي شود.

ایرانسل به کاربرانش در ۱۰ کشور رومینگ 4G می دهد

ایرانسل برای مشترکانش در زمان سفر به ۱۰ کشور، رومینگ اینترنت همراه 4G ارائه می دهد.

به گزارش زومیت، ایرانسل با اضافه کردن اپراتور کشورهایی چون کره جنوبی و آلمان، امکان دسترسی به سرویس رومینگ 4G در ۱۰ کشور را برای مشترکان این اپراتور فراهم کرد.

کاربران ایرانسل از این پس در مناطق تحت پوشش اپراتورهای SK کره جنوبی و Deutsche Telecom آلمان نیز می توانند از خدمات اینترنت پرسرعت نسل چهارم تلفن همراه یا همان 4G با بهره گیری از سیم کارت خود، استفاده کنند.

مشترکان ایرانسل پیش از این خدمات اینترنت همراه 4G را در حالت رومینگ در کشورهای عمان، روسیه، سوئد، امارات متحده عربی و اپراتور LGU+ کره جنوبی داشتند.

بر اساس اعلام ایرانسل در آینده نزدیک این سرویس به کشورهای دیگر نیز گسترش خواهد یافت. البته این ۱۰ قرارداد رومینگ ایرانسل یک طرفه نیستند و مشترکان اپراتورهای مذکور می توانند در زمان حضور در ایران از اینترنت نسل چهار و چهارونیم ایرانسل (4G و 4.5 یا +4G) با بهره گیری از سیم کارت اپراتور خود استفاده کنند.

مشترکان ایرانسل در ۱۵۵ کشور دنیا می توانند از خدمات تماس، پیامک و اینترنت همراه ۴۱۸ اپراتور موبایل بهره مند شوند. این در حالی است که در رومینگ ملی هنوز رومینگ دیتای 3G و 4G فعال نشده است تا مشترکان همراه اول، ایرانسل و رایتل در زمان پوشش ندادن شبکه ی اپراتور تلفن همراه خود از خدمات اینترنت دیگر اپراتورهای تلفن همراه استفاده کنند.

پنج شرکت از صدا و سیما مجوز تلوزیون اینترنتی/IPTV/ تلویزیون تعاملی گرفتند

بالاخره پس از کش وقوس های فراوان پنج شرکت از صدا و سیما مجوز رسمی تلویزیون تعاملی (تلویزیون اینترنتی یا IPTV) گرفتند.

به گزارش زومیت، پس از کش وقوس های فراوان و با گذشت یک سال از موافقت نامه های موقت، تعداد ۵ شرکت از صداوسیما مجوز تلویزیون تعاملی (IPTV یا تلویزیون اینترنتی) دریافت کردند.

شرکت های ایرانسل، آسمان، باران تلکام، تراشه سبز و نشر الکترونیک طی مراسمی با حضور مدیرعامل صداوسیما، معاون فضای مجازی صداوسیما و مدیران این پنج شرکت، موفق به دریافت مجوز تلویزیون تعاملی از سوی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران شدند. البته صداوسیما نیز یک تلویزیون تعاملی خواهد داشت.

بدین ترتیب IPTV صداوسیما با نام شیما، ایرانسل با نام لنز، آسمان با نام فام، باران تلکام با نام آیو، تراشه سبز با نام تیوا و نشرالکترونیک با نام شمیم در بستر اینترنت و شبکه ملی اطلاعات به ارائه ی برنامه های تصویری، صوتی و تعاملی خواهند پرداخت.

سرویس تلویزیون تعاملی، یک بستر جذاب برای ارائه خدمات رادیویی و تلویزیونی همراه با مدیریت زمان و دسترسی به آرشیو در کنار سایر خدمات نظیر بازی ، ویدئو، متن، عکس، فیلم، خبر و سینما است.

این پنج شرکت سال ۹۴ و در زمان ریاست سر افراز در صداوسیما موفق به دریافت موافقت نامه های موقت از سوی اخوان معاونت فضای مجازی صداوسیما در آن زمان، شده بودند.

وزیر ارتباطات: با افتتاح فاز دوم شبکه ملی اطلاعات نرخ ترافیک داخل کشور نصف می شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که فاز دوم شبکه ی ملی اطلاعات هفته ی آینده افتتاح می شود و هزینه ی استفاده از آن نصف اینترنت است.

به گزارش زومیت، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که سایت ها و سرویس هایی که در داخل ایران میزبانی می شوند، قیمت ترافیک مصرفی آن ها برای کاربران نصف قیمت اینترنت است.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «هفته ی آینده فاز دوم شبکه ملی اطلاعات راه اندازی می شود و در این بخش امکانات مختلفی را برای کاربران رونمایی خواهیم کرد.»

محمود واعظی اعلام کرد: «بر اساس مصوبه ی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه ی ترافیک داخلی نصف قیمت اینترنت خواهد بود. پس از افتتاح فاز دوم شبکه ملی اطلاعات، ترافیک مصرفی کاربران که به عنوان ترافیک داخلی در کشور و بر بستر شبکه ملی اطلاعات استفاده می کنند، نصف قیمت گذشته خواهد بود.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: «تمام اپراتورهای ارتباطات ثابت و سیار به همراه مخابرات موظف هستند از اواسط بهمن ترافیک داخلی و خارجی اینترنت را از هم جدا کنند. همچنین باید قیمت ترافیک داخلی را نصف قیمت اینترنت محاسبه کنند.»

به گفته ی واعظی، نظارت بر این تفکیک و کاهش قیمت توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خواهد بود و حقوق مردم در این مصوبه کاملاً شفاف است.

خودروهای بدون فرمان و پدال فورد تا سال ۲۰۲۱ وارد بازار می شوند

کمپانی خودروسازی فور چند وقت پیش اعلام کرده بود که خود را به عنوان یک شرکت در زمینه خودروهای اتوماتیک و خود ران می بیند، و هم اکنون نیز به آرامی در حال حرکت به سمت خودروهای کاملا اتوماتیک و بدون راننده می باشد.

به گزارش زومتک، چند روز پیش فورد اعلام کرد که برای چند سال آینده طرحی به نام Smart Mobility دارد که قرار است بدین وسیله در طی ۵ سال آینده و در سال ۲۰۲۱ خودروهای کاملا اتوماتیک و خودران روانه بازار کند.

آقای مارک فیلدز (Mark Fields)، مدیر عامل شرکت فورد، چند روز پیش در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که این شرکت تا سال ۲۰۲۱ خودروهای خودرانی را معرفی خواهد کرد که نه فرمان داشته باشند و نه پدال گاز و ترمز. و همچنین گفت که تمرکز فورد در این پروژه بر روی ماشین های شخصی نبوده و به دنبال رانندگی اشتراکی می باشد.

قبلا نیز شرکت هایی مثل گوگل، نیسان و تیوتا هم اعلام کرده بودند که تا سال ۲۰۲۰ خودروهای کاملا خودران ارائه خواهند داد، ولی تسلا از همه رقیبان خود پیشی گرفته و امیدوار است که تا سال ۲۰۱۸ بتواند این نوع خودرو را وارد بازار کند.

اما تمرکز خودروسازها بر روی رانندگی اشتراکی، تغییراتی را در صنعت خودروسازی ایجاد خواهد کرد، و طبق گفته های مارک فیلدز، برای موفق بودن در این صنعت، بایستی استراتژی و مدل های کسب و کار خودروسازان بر روی رانندگی اشتراکی متمرکز بوده و با آن سازگار باشند.

فیلدز، در ادامه کنفرانس این چنین گفت که : دهه پیش رو به وسیله خودروهای کاملا اتوماتیک و خودران تعریف خواهد شد. به نظر ما خودروهای خودران و اتوماتیک، به همان اندازه ی حرکت ۱۰۰ سال پیش فورد به سمت خط مونتاژ، مهم بوده و همان اندازه تاثیر را در جامعه خواهد داشت.

مطمئنا با بیانیه ای جسورانه طرف می باشیم، اما به هر حال صحبت از اهداف واستراتژی های فورد بوده و هیچ چیزی از این شرکت بزرگ بعید نیست.

نسخه جدید کروم سرعت بارگذاری مجدد سایت ها را در موبایل افزایش می دهد

نسخه ی جدید موبایل مرورگر گوگل کروم سرعت بالاتری در بارگذاری مجدد صفحات وب خواهد داشت.

به گزارش زومیت، تیم توسعه دهنده ی کروم به تازگی خبر داده است که نسخه ی موبایل این مرورگر در بارگذاری مجدد صفحات، سرعتی بیش از آنچه اکنون دارد، ارائه خواهد کرد. تیم مورد اشاره وعده داده است که جدیدترین نسخه ی این مرورگر می تواند بارگذاری مجدد سایت ها را تا ۲۸ درصد افزایش و پردازش درخواست منابع معتبر را تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

زمانی که شخصی، یک صفحه ی وب را مجددا بارگذاری می کند، معمولا مرورگرها در ابتدا وب سرور را برای دریافت هر نوع منابع کش شده بررسی می کنند. متأسفانه این عملیات باعث می شود صدها درخواست برای هر صفحه در شبکه ایجاد شود. شاید این مورد در مرورگرهای دسکتاپ چندان مشکل مهمی محسوب نشود؛ اما در گوشی باعث کاهش محسوس در عملکرد دستگاه و تأخیر در انجام پردازش خواهد شد.

بارگذاری مجدد صفحات وب معمولا به دلیل بارگذاری ناقص صفحه انجام می شود تا از این طریق کاربر بتواند به محتوای کامل آن صفحه دسترسی یابد. شیوه ی عملکرد کنونی مرورگرها در بارگذاری مجدد صفحات وب باعث می شود در اکثر موارد، صفحاتی که به درستی رندر نشده اند، به طور کامل در دسترس کاربر قرار گیرند؛ اما دسترسی به محتوای سایت ها با استفاده از این روش چندان بهینه نیست و این موضوع به خصوص در موبایل ها اهمیت بالاتری دارد. حال تیم کروم به منظور رفع این مشکل، فرآیند بارگذاری مجدد وب سایت ها در نسخه ی موبایل این مرورگر را ساده سازی کرده اند تا فقط منابع اصلی اعتبارسنجی و سپس صفحه ی وب به صورت معمول بارگذاری شود.

بنا به اعلام توسعه دهندگان کروم، نسخه ی جدید این مرورگر نه تنها در بارگذاری مجدد صفحات وب سریع تر عمل می کند، بلکه باعث خواهد شد پهنای باند و انرژی کم تری مصرف شود.

گوگل مپس در اندروید میزان سختی پارک کردن در مقصد را اعلام می کند

توسعه دهندگان سرویس نقشه یابی گوگل که با نام گوگل مپس (Google Maps) شناخته می شود، سر انجام از قابلیت جدیدی که از مدت ها پیش وعده ی ارائه ی آن را داده بودند، رونمایی کردند. این قابلیت که تحت عنوان “parking difficulty” معرفی شده است، رانندگان را درباره ی وضعیت دشواری یا آسانی پارک کردن خودرو در مقصدشان راهنمایی می کند و این موضوع را قبل از شروع حرکت به آنها اطلاع می دهد.

به گزارش گجتنیوز، در حال حاضر این ویژگی پیشرفته تنها برای نسخه ی اندروید اپلیکیشن گوگل مپس قابل استفاده است و احتمالا در آینده برای کاربران دیگر پلتفرم ها نیز در دسترس قرار خواهد گرفت. با استفاده از این قابلیت، نرم افزار به شما اعلام می کند که پارک کردن در مقصدی که برای خود تعیین کرده اید، تا چه حد دشوار و یا آسان خواهد بود؛ بخشی از توضیح رسمی گوگل درباره ی این قابلیت که بر روی وبلاگ رسمی این کمپانی منتشر شده است را مشاهده می کنید:

برای این که متوجه شوید که امکان و وضعیت پارک کردن در مقصد تا چه حدی می تواند سخت باشد، کافی است که ابتدا مقصد و مسیر خود را مشخص کنید و سپس در قسمت انتهایی و در محل قرارگیری کارت مسیرها، بر روی آیکون parking difficulty تپ کنید.

اپلیکیشن گوگل مپس برای تشخیص این موضوع که پارک کردن در محل مورد نظر شما در حال حاضر چه وضعیتی از لحاظ دشواری و آسانی دارد، به طور هوشمند عمل کرده و فاکتورهای مختلفی را برای رسیدن به یک نتیجه ی قابل اطمینان با هم ترکیب می کند. درست مانند عملکرد قابلیت Times که زمان شلوغ بودن و یا خلوت بودن مراکز خدماتی، رستوران ها و ساختمان های پرتردد را اعلام می کند، قابلیت تشخیص میزان دشواری پارک نیز با ترکیب فاکتور هایی که از رفتارهای ترافیکی کاربران در آن منطقه به دست آمده است، میزان دشواری را در سه حالت limited ،medium و easy برای پارک دارای محدودیت، پارک نسبتا دشوار و پارک آسان قرار داده و به کاربر اعلام می کند.

گفتنی است که در حال حاضر این قابلیت گوگل مپس تنها برای کاربران دارای دیوایس های اندرویدی و در مکان هایی که در محدوده ی مترو ی شهرهای San Francisco ،Seattle ،Miami, Atlanta ،Boston ،Charlotte ،Chicago ،Detroit ،Los Angeles ،Minneapolis/St. Paul ،New York City ،Orlando ، Philadelphia ،Pittsburgh ،San Diego ،St. Louis ،Tampa ،Washington ،DC ،Cleveland ،Dallas/Fort Worth ،Denver ،Houston ،Phoenix ،Portland و Sacramento در ایالات متحده ی آمریکا قابل استفاده است و احتمالا به زودی به کشورهای دیگر در قاره ی اروپا و سپس سایر نقاط جهان گسترش خواهد یافت.

گوگل ۲ میلیارد از تبلیغات مزاحم را حذف کرده است

یکی از معضلات گوگل، وجود سودجویانی است که سعی دارند در محیط آنلاین به شیوه ی نامشروع، تبلیغات و کسب درآمد کنند.

به گزارش زومیت، تبلیغات سطحی و بی محتوا در سرتاسر اینترنت وجود دارند و گوگل تمام تلاش خود را می کند تا مانع از فریب خوردن کاربران خود توسط آن ها شود. بنا به گزارش اخیر در این خصوص، این غول جستجو در سال ۲۰۱۶ توانسته است ۱.۷ میلیارد تبلیغات زائد را حذف کند که این تعداد در مقایسه با سال قبل دو برابر بوده است. این تبلیغات شامل ۶۸ میلیون مورد درباره محصولات دارویی غیر قانونی، ۸۰ میلیون محتوای غیر مرتبط و فریب دهنده و ۱۱۲ میلیون تبلیغی بود که از ترفند افزایش کلیک استفاده می کردند.

ضمن این که گوگل در این میان ۶۰۰۰ سایت و ۶۰۰۰ حساب کاربری را که به تبلیغ کالاهای تقلبی می پرداخته اند، حذف کرده است. مشکلی که به شدت گریبان گیر فیس بوک و اینستاگرام هم شده است. با وجود این تلاش ها، گوگل می داند کلاه برداران همچنان به تلاش خود برای فریب کاربران ادامه می دهند تا از آن ها سوء استفاده کنند. از این رو باید در کلیک کردن های خود احتیاط بیشتری به خرج دهیم.

Fender اپلیکیشن کوک گیتار خود را به پلتفرم اندروید می آورد

در گذشته اگر نوازنده ای میخواست گیتار و یا هر ساز دیگری را کوک کند، یا باید از یک پیانو استفاده میکرد (اگر خود پیانو به طور دقیقی کوک شده باشد) و یا باید یک دستگاه تیونر جداگانه را خریداری میکرد. در حال حاضر هم تیونرهای فیزیکی در بازار وجود دارند، اما به لطف نرم افزارهای مخصوصی که در این زمینه عرضه شده اند، دیگر اکثر کاربران از گوشی یا لپ تاپ خود برای کوک کردن گیتار و سازهای دیگر بهره می برند. Fender نیز یکی از سازندگان مطرح همین اپلیکیشن ها به شمار میرود.

به گزارش گجتنیوز، Fender که سازنده ی اپلیکیشن Fender Tune محسوب می شود، ماه آگوست سال میلادی گذشته این نرم افزار را برای کاربران سیستم عامل آی او اس عرضه کرد و با دریافت امتیاز بالا از سوی اکثر کاربران و کارشناسان، حالا این اپلیکیشن یکی از محبوبترین ابزارهای دیجیتالی برای کوک کردن گیتار به حساب می آید.

اما خبر خوب برای نوازندگان گیتار که از یک دیوایس اپل برخوردار نیستند، این است که این کمپانی تصمیم گرفته است اپلیکیشن Fender Tune را برای کاربران پلتفرم اندروید نیز عرضه کند. این نرم افزار تقریبا همانطور که اکثر اپ های موجود در بازار عمل می کنند، به نوازندگان کمک می کند که به راحتی و با امکان انتخاب از بین دو حالت تیونر خودکار و دستی، به کوک کردن سازشان بپردازند و بهترین نتیجه را از هنر خود دریافت کنند.

اپلیکیشن کوک گیتار Fender چندین مدل گیتار را پشتیبانی می کند

البته علاوه بر این قابلیت که بین تمام نرم افزارهای این حوزه مشترک است، اپلیکیشن Fender Tune از ویژگی جذاب دیگری نیز بهره می برد که موجب برتری یافتن آن نسبت به رقبا می شود. در واقع این نرم افزار در حکم یک مربی خصوصی نیز ایفای نقش خواهد کرد و بعد از نصب آن بر روی گوشی اندرویدی و یا دیوایس اپلی خود، می توانید از پیشنهادهایی که در زمینه ی نحوه نواختن موسیقی و تنظیم ساز به شما ارائه می دهد، بهره مند شوید؛ این پیشنهادها توسط برترین اساتید موسیقی تایید شده اند و با پوشش کامل انواع مختلف گیتارها، در کل میتوانند کیفیت اجرای کاربران را افزایش دهند.

در ضمن لازم است بدانید که این نرم افزار به طور کاملا رایگان عرضه شده و نیازی به هیچگونه پرداختی برای استفاده از تمام قابلیت های آن وجود نخواهد داشت.

گوشی قابل شستشو DIGNO Rafre ؛ زندگی لذتبخش‌تر است اگر بتوانم موبایل خودم را بشویم

شستن، کاریست که برای روح ما خوب است، برای سلامتی ما و شما خوب است. من لذت می برم وقتی خودم و محیط اطرافم را تمیز می کنم، اما یکی از علایق من داشتن یک گوشی قابل شستشو است که بتوانم آن را نیز تمیز کنم. آیا چنین چیزی امکان دارد؟ به طور معمول اگر بخواهیم به این سوال جواب بدهیم باید بگوییم که خیر؛ حتی گوشی های ضد آب بازار نیز قابلیت شستشو همراه با کف و صابون را ندارند و تنها در برابر نفوذ آب از سخت افزار داخلی محافظت می کنند.

به گزارش گجتنیوز، کمپانی ژاپنی Kyocera به این سوال پاسخ داده است و با معرفی نسل جدید گوشی قابل شستشو DIGNO Rafre قصد دارد نیاز افرادی که عاشق شستن گوشی هوشمندشان هستند را برطرف کند. این گوشی موبایل اندرویدی مجهز به یک بدنه کاملا ضد آب است و می توانید آن را با صابون دستشویی و فوم های معمول صابون بدن بشویید (هرچند من تفاوت این دو را نمی دانم اما نکته ای است که شرکت کیوسرا به آن اشاره کرده است).

مشخصات سخت افزاری گوشی قابل شستشو DIGNO Rafre

هرچند این محصول همراه با بدنه ضد آب خود به نوعی انقلابی به حساب می آید، اما از سخت افزار قدرتمند و مناسبی برخوردار نیست تا بتواند مورد توجه کاربران حرفه ای گوشی های هوشمند قرار بگیرد. این گوشی در واقع از یک نمایشگر 5 اینچی با وضوح HD، رم 2 گیابایتی، یک باتری با ظرفیت 3 هزار میلی آمپر ساعتی و از همه مهم تر سیستم عامل اندروید 7 نوقا برخوردار است.

کمپانی کیوسرا قصد دارد از ماه مارس سال جاری میلادی گوشی قابل شستشو DIGNO Rafre خود را در ژاپن به فروش برساند، اما امیدواریم که خیلی زود شاهد عرضه آن در سایر کشورها نیز باشیم. بدون شک اگر علاقه مند به شستشوی تمام وسایل خود هستید، این گوشی می تواند نیاز شما در بخش لوازم الکتریکی را نیز تامین کند.

اینتل قصد دارد از سنسورها برای آسان سازی خرید شما در فروشگاه استفاده کند

اینتل به دنبال ایجاد پلتفرمی جدید برای بهبود خرید شما در فروشگاه ها است.

به گزارش زومیت، اینتل سرعت پیشرفت تکنولوژی برای بازسازی نوع خرید مردم در فروشگاه را کافی نمی داند. این غول سازنده چیپست های حرفه ای به دنبال ساخت یک پلتفرم فروش تعاملی است که شامل یک سری سنسور، کیت نرم افزاری و دیگر مؤلفه های لازم برای به کارگیری در فروشگاه است. این پلتفرم سرعت یافتن کالا در فروشگاه را زیاد می کند و علاوه بر ذخیره سازی عادات خرید مشتریان در خود، می تواند خرید ها را کاملا شخصی سازی کند و به مشتریان پیشنهاد خرید بدهد.

این شرکت برای راه اندازی ایده ی جالب خود تا ۵ سال آینده، بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار در صنعت خرید سرمایه گذاری خواهد کرد.

با این که راه حل های اینتل برای راه اندازی این پلتفرم در صنعت خرید و فروشگاه ها هنوز به طور قطع مشخص نیست؛ اما توانسته است کلیات تکنولوژی مورد نظر خود را به نمایش بگذارد. برای مثال Simbe Robotics قفسه های هوشمند خود را در فروشگاه ها راه اندازی کرده و از طرف دیگر، ShopperMXTM HIVE امکان بازدید از فروشگاه در قالب واقعیت مجازی برای مشتریان فراهم آورده است.

اینتل به طور حتم اولین اسمی نیست که در صنعت خرید می شنوید؛ اما قطعا انگیزه های زیادی برای قدم گذاشتن در این بستر دارد. فهمیدن این که فروشگاه ها پلتفرم اینتل را با آغوش باز بپذیرند، سخت است؛ اما شواهد حاکی از آن هستند که این شرکت به شکل باورنکردنی منتظر زمانی است که مردم به این تکنولوژی هجوم ببرند.

انقلابی در جستجوی حیات در سایر سیاره ها ؛ سیستمی که ده هزار برابر دقیق‌تر از روش‌های فعلی است

یک آزمایش شیمیایی ساده می‌‌تواند به زودی به یکی از مهم‌ترین پرسش‌های بشر در مورد احتمال وجود حیات در سایر سیاره ها پاسخ دهد. ناسا روشی را آزمایش می‌کند که ده هزار برابر دقیق‌تر از روش‌های فعلی است و با استفاده از این سیستم جدید قصد دارد به جستجوی حیات در سیاره‌هایی به غیر از زمین بپردازد.

به گزارش گجتنیوز، ناسا به روش جدیدی دست یافته که می‌تواند انقلابی در جستجوی حیات در سایر سیاره ها ایجاد کند. برای انجام این آزمایش، آمینو اسیدها مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند. آمینو اسید یکی از ماده‌های اصلی حیات در سیاره زمین است. با استفاده از این روش، امکان پیدا کردن آمینو اسیدها در غلظت‌های کم و حتی در نمونه‌های بسیار شور فراهم می‌شود.

یکی از اصلی‌ترین مزایای این روش جدید، استفاده از الکتروفورسیس (Electrophoresis) است. در این روش بسیار ساده، نمونه مایع با یک معرف مایع ترکیب شده و سپس تحلیل‌های آزمایشگاهی در شرایطی خاص انجام می‌شود.

استفاده از تحلیل‌های مایع محور، بهترین روش برای کشف حیات در سایر سیاره ها است

پیتر ویلیس (Peter Willis)، یکی از محققان ناسا در این تحقیق در این باره عنوان کرد که بهترین روش برای کشف حیات فرازمینی، استفاده از تحلیل‌های مایع‌ محور همانند نمونه‌ای است که در اقیانوس‌ها انجام می‌شود. این روش از اوایل دهه 1980 میلادی کشف شد و حدود 10 هزار برابر دقیق‌تر از روش‌های فعلی است. روش یاد شده برای اولین بار برای بررسی وجود حیات در خارج از اقیانوس‌ها استفاده می‌شود.

بررسی وجود حیات فرازمینی در یکی از نزدیک‌ ترین سیاره های فراخورشیدی

به تازگی دانشمندان جستجو برای یافتن حیات فرازمینی را در یکی از نزدیک ترین سیاره های فراخورشیدی آغاز کرده اند.

آیا کسی آن بیرون هست؟ فرقی نمی کند که شما چه کسی باشید و یا شغل شما چه باشد، این سؤالی است که ذهن تمام ساکنین متفکر کره زمین از فیزیک دانان و زیست شناسان گرفته تا فلاسفه و سازندگان فیلم را به خود مشغول کرده است و هنوز هم کسی پاسخ آن را نمی داند و تا زمانی که پاسخی برای این سؤال نداشته باشیم، در این جهان تنها خواهیم بود.

به گزارش زومیت، در دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو شخصی به نام استفان کِین سخت در تلاش است که پاسخی برای این سؤال بیابد؛ وی ستاره شناسی خبره است و همواره به دنبال شکار سیارات فراخورشیدی بوده است. سیاره فراخورشیدی به سیاره ای گفته می شود که در سامانه ای غیر از سامانه خورشیدی قرار دارد. ستاره شناسان می گویند در اطراف تمام ستاره های سرخ کوچک که با نام کوتوله سرخ نیز شناخته می شوند، دست کم یک الی چند سیاره در گردش هستند. این ستاره ها هر کدام سامانه مخصوص خود را تشکیل داده اند و سیاراتی که در این سامانه ها قرار دارند با نام سیارات فراخورشیدی شناخته می شوند.

در سطح بین الملل، شکارچیان سیاره (اصطلاحی که برای کاشفان سیارات به کار می رود) بسیار زیادی وجود دارند اما استفان کِین یکی از برجسته ترین این شکارچیان به شمار می رود. وی تمرکز خود را بر نواحی خاصی در اطراف ستاره ها معطوف کرده است که امکان حیات در آن نواحی وجود دارد. در اطراف کوتوله های سرخ ناحیه ای با نام «ناحیه حیات» وجود دارد که تمام شرایط حیات در این ناحیه مهیا است و اگر سیاره ای در این ناحیه قرار داشته باشد در صورت وجود فشار جو، می تواند آب را به صورت مایع روی سطح خود نگه دارد. فاصله این ناحیه از ستاره به بزرگی ستاره و میزان دمای آن بستگی دارد. به عنوان مثال سیاره پروکسیما بی به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی سیارات قابل سکونت، در فاصله بسیار نزدیکی از ستاره پروکسیما قنطورس گردش می کند؛ اما می تواند آب راروی سطح خود به صورت مایع نگه دارد و دلیل آن نیز کوچک بودن اندازه ستاره پروکسیما قنطورس است. اما شرایط در مورد سیاره زمین و ستاره خورشید بسیار متفاوت است.

استفان کِین به همراه گروهش و میراندا واتِرز (دانشجوی سابق کارشناسی) به تازگی یک سامانه سیاره ای را که در فاصله ۱۴ سال نوری از زمین قرار دارد، مورد بررسی قرار داده اند. یافته های آن ها به زودی موضوع مقاله ای اختصاصی با عنوان «ویژگی های سامانه سیاره ای Wolf 1061» در ژورنال Astrophysical خواهد بود. استفان کِین اهمیت زیادی برای این سامانه سیاره ای قائل است و در مورد آن این چنین می گوید: سامانه Wolf 1061 در مقایسه با دیگر سامانه های فراخورشیدی به ما نزدیک تر است و این فاصله کم، به ما این فرصت را می دهد که بتوانیم به صورت دقیق به بررسی و مطالعه آن بپردازیم و ببینیم آیا واقعاً نشانه های حیات در این ناحیه وجود دارد یا خیر.

اما نزدیک بودن این سامانه سیاره ای به زمین تنها دلیل اهمیت آن برای استفان کِین و گروهش نیست، بلکه دلایل مهم دیگری نیز وجود دارند. تا به امروز سه سیاره در این سامانه سیاره ای شناسایی شده اند؛ اما یکی از آن ها که با نام Wolf 1061c شناخته می شود و همانند زمین یک سیاره صخره ای است، تقریباً درون ناحیه حیات قرار دارد. این گروه با کمک دستیارانی از دانشگاه ایالتی تنسی، ژنو و سوئیس موفق شدند اندازه مدار این سیاره به دور ستاره مادرش را اندازه بگیرند و همین اندازه گیری نشان داد که به احتمال زیاد حیات می تواند در ناحیه ای که سیاره Wolf 1061c در آن قرار گرفته است، وجود داشته باشد.

استفان کِین می گوید وقتی دانشمندان به دنبال سیاره ای می گردند که بتواند میزبان حیات باشد، معمولاً تمرکز خود را بر سیاره ای می گذارند که مشخصاتی مشابه زمین داشته باشد و این مشخصات می توانند موقعیتی و یا ظاهری باشند. او می گوید این سیاره تقریباً همانند زمین در ناحیه گُلدیلاک (Goldilocks zone) قرار گرفته است و در این ناحیه همه چیز برای به وجود آمدن حیات مهیا است! گُلدیلاک، منطقه ای در فضا است که اگر سیاره ای در آن قرار داشته باشد، نه گرم خواهد بود و نه سرد.

زمین در ناحیه گُلدیلاک سامانه خورشیدی قرار گرفته است و سطح زمین نه سرد است و نه گرم. اگر نگاهی به سیارات همسایه زمین مانند ونوس (ناهید) و مریخ (بهرام) بیندازیم متوجه می شویم که زمین کاملاً در ناحیه حیات و گُلدیلاک قرار گرفته است. سطح ونوس بسیار گرم است و علت آن هم پدیده گلخانه ای این سیاره است و سطح مریخ بسیار سرد است. اگر فاصله یک سیاره از ستاره مادر خیلی دور و یا نزدیک نباشد (بستگی به اندازه ستاره مادر دارد) می توان گفت در ناحیه گُلدیلاک قرار گرفته است. استفان کِین می گوید اگر سیاره به ستاره مادر خیلی نزدیک باشد، آب به شکل بخار درمی آید و اگر خیلی دور باشد، آب یخ می زند؛ اما اگر این فاصله متعادل باشد (مانند فاصله زمین از خورشید) آب به شکل مایع نگهداری می شود و در صورت وجود عوامل دیگر، حیات شکل می گیرد.

وقتی که دمای سطح یک سیاره افزایش می یابد، اثر گلخانه ای شکل می گیرد و این پدیده باعث می شود گرما در جو سیاره به دام بیفتد. دانشمندان بر این باورند که این همان اتفاقی است که در سیاره ونوس رخ داده و باعث شده است دمای این سیاره به صدها درجه سلسیوس برسد. دانشمندان می گویند ونوس در گذشته های بسیار دور اقیانوس داشته است؛ اما به دلیل فاصله کم از خورشید، به تدریج گرم شده و آب های موجود در سطح این سیاره بخار شده اند. ناسا می گوید از آنجایی که بخار آب در به دام انداختن گرما بسیار مؤثر است، بنابراین آب های بخار شده باعث شده اند ونوس بیش از پیش گرم شود و دمای آن به طرز وحشتناکی افزایش یابد. دمای سطح ونوس اکنون به ۴۷۱ درجه سلسیوس (۸۸۰ درجه فارنهایت) رسیده و به گرم ترین سیاره سامانه خورشیدی تبدیل شده است.

سیاره Wolf 1061c به لبه درونی ناحیه حیات بسیار نزدیک است و این یعنی فاصله آن از ستاره مادرش کم تر از فاصله زمین تا خورشید است و همین احتمالاً باعث شده تا اتمسفر این سیاره بیشتر به ونوس شبیه باشد تا به زمین. استفان کِین می گوید: این سیاره به ستاره مادرش نزدیک است، بنابراین ممکن است همانند ونوس، در این سیاره نیز اثر گلخانه ای وحشتناکی شکل گرفته باشد.

استفان کِین و گروهش متوجه شده اند که مدار این سیاره بر خلاف زمین، با نرخ سریع تری تغییر می کند. می دانیم که تغییرات اقلیمی نظیر عصر یخبندان با تغییرات مداری حاصل می شوند و در زمین به علت کند بودن نرخ تغییرات مداری، تغییرات اقلیمی با فاصله چندین هزار سال رخ می دهند. اما در سیاره Wolf 1061c این گونه نیست و تغییرات اقلیمی با سرعت بیشتری رخ می دهند؛ بنابراین به نظر می رسد وضعیت آب و هوایی در این سیاره بسیار بی نظم است. استفان کِین در این خصوص نیز می گوید: این تغییرات اقلیمی سریع، باعث می شوند که سیاره به شکل ناگهانی یخ بزند و یا دمای آن افزایش یابد و به ونوس تبدیل شود. بی نظمی عجیبی در این سیاره وجود دارد.

تمام این موارد را گفتیم، اما هنوز به سؤال اصلی پاسخ ندادیم؛ آیا در سیاره Wolf 1061c حیات وجود دارد؟ استفان کِین می گوید: در بازه های زمانی کوتاهی که مدار این سیاره تغییر می کند، دما کاهش می یابد و همه چیز سرد می شود و یخ می زند. این فقط یک حدس اولیه است؛ اما برای درک بهتر اتفاقاتی که در سطح این سیاره در حال رخ دادن هستند، ما نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

وی بر این باور است که در سال های آینده و با راه اندازی تلسکوپ های بسیار قدرتمندی نظیر تلسکوپ فضایی جیمز وب (جانشین تلسکوپ فضایی هابل)، دانشمندان می توانند با دقت به بررسی اجزای اتمسفر سیارات فراخورشیدی بپردازند و به این ترتیب مشخص می شود که در سطح این سیارات چه اتفاقاتی رخ می دهند.

حفر تونل از دفتر شخصی تا فرودگاه توسط ایلان ماسک!!

به نظر می رسد که ایلان ماسک باز هم ایده های عجیبی در سر دارد و این بار به دنبال حفر تونلی از دفتر کارش به فرودگاهی در لس آنجلس می باشد.

به گزارش زومتک، مؤسس اسپیس ایکس و تسلا، که با پروژه های زرق و برق دار شناخته می شود، و قول سفرهای فضایی بشر را داده است، حال هم به فکر حفر تونلی از دفتر خود به نقطه ای در نزدیکی فرودگاه لس انجلس به نام LAX می باشد. ماسک می گوید که این تونل از میز من در اسپیس ایکس شروع می شود. با توجه به حس شوخ طبعی ایلان ماسک، و با این که این ایده و حرف های وی تنها یک شوخی به نظر می رسد، ولی وقتی که از او پرسیده شده که آیا در این مورد جدی است، وی حرف هایش را تأیید کرده است.

او در توئیت خود گفته که در عرض یک ماه یا بیشتر این کار را آغاز خواهد کرد، و در پاسخ به این سوال که آیا جداً جدی است، گفته که بلی!!

اما جدای از شوخی های ایلان ماسک، وقتی که صحبت از کار باشد، او در کارهای خود بسیار جدی می باشد. او یک میلیاردر با اشتیاق فراوان برای سرعت بالا می باشد. و با توجه به شرایط ترافیکی کالیفرنیا، هیچ چیزی از وی بعید نیست.

جنبه های مهندسی این کار بسیار دشوار و پیچیده بوده و همچنین نیازمند مجوزهای زیادی هم می باشد. و به همین خاطر بایستی منتظر بمانیم و ببینیم که آیا ایلان ماسک واقعاً این کار را انجام خواهد داد یا خیر. البته مسیری که ماسک از آن حرف می زند، طولانی بوده و به طور پیاده از دفتر کارش در اسپیس ایکس تا LAX حدود دو ساعت طول می کشد. پس او باید به فکر یک وسیله نقلیه مناسب برای تونل خود هم باشد.

شاید ماسک با گفتن این حرف ها و ایده ها، مثل ایده هایپرلوپ، به دنبال این است که بگوید وضعیتی ترافیکی و سیستم حمل و نقل کالیفرنیا مناسب نبوده و بایستی تغییرات اساسی در آن ایجاد شود.

ردیاب تناسب اندام گیر فیت پرو سامسونگ در راه است

یکی از بهترین ردیاب های تناسب اندام حال حاضر بازار محصولی از شرکت سامسونگ به نام گیر فیت 2 (Gear Fit 2) است. با این حال امکان دارد سامسونگ در حال کار بر روی یک ردیاب تناسب اندام دیگر نیز باشد. اخیرا وب سایت Galaxyclub همراه با SamMobile در گزارش جدید خود خبر از ثبت یک نام تجاری به نام گیر فیت پرو (Gear Fit Pro) داده است که به نظر می رسد مربوط به یک دستگاه تناسب اندام با همین نام بوده و در آینده ای نزدیک در قاره اروپا از آن رونمایی خواهد شد.

به گزارش گجتنیوز، آنچه که هنوز در مورد آن هیچ اطلاعی نداریم مشخصات فنی و قابلیت های ردیاب گیر فیت 2 (Gear Fit Pro) است؛ اما با توجه به یدک کشیدن نام Pro توسط این محصول ما تنها می توانیم به این قضیه فکر کنیم که گیر فیت پرو قدرتمندتر از گیر فیت 2 بوده و یا احتمالا نسل جدیدی از آن است که همراه با قابلیت هایی تازه تر روانه بازار خواهد شد. علاوه بر این ما از زمان رونمایی این Fitness Tracker نیز مطمئن نیستیم؛ با این حال به نظر می رسد که در کنگره جهانی موبایل (MWC 2017) بارسلونا می توانیم اطلاعات تازه ای از آن کسب کنیم.

احتمال رونمایی از گیر فیت پرو در MWC 2017

سامسونگ اخیرا تایید کرده است که گلکسی اس 8 (Samsung Galaxy S8) را در این نمایشگاه رونمایی نخواهد کرد، اما به طور قطع می توانیم بگوییم که شاهد پرده برداری از محصولات جدیدی از سوی این غول کره ای نظیر تبلت های جدید، گوشی های میان رده و حتی یک گجت پوشیدنی جدید به نام گیر فیت پرو باشیم.

ما نمی توانیم به طور قطع این قضیه را تایید کنیم و این احتمال وجود دارد که سامسونگ هیچ برنامه ای برای رونمایی از این ردیاب تناسب اندام در MWC 2017 نداشته باشد.

تحقیقات جدید نشان داده است حمام کردن زیاد برایتان مضر است

برخی از ما دوش صبحگاهی را به عنوان یک فرصت مناسب برای آغاز کردن روزمان می دانیم اما تحقیقات جدید نشان داده است در صورتی که از دوش گرفتن گاه و بی گاه صرف نظر کنید دیگر نیازی نیست احساس بدی داشته باشید. در حالی که ما می دانیم چند روز وقفه در حمام کردن احساس بدی مانند کثیف بودن و اگر بخواهیم روراست باشیم کمی بدبو بودن دست می دهد اما دوش گرفتن زیاد از حد بیش از آن که برای سلامتیتان مفید باشد می تواند آسیب های بیشتری به بدن شما وارد کند.

به نقل از زومتک، بنا به گزارش مرکز علم ژنتیک در دانشگاه یوتا، مجموعه ای از باکتری ها، ویروس ها و میکروب ها در بدن شما زندگی می کنند و تمیز بودن بیش از حد می تواند به میکروبیوم انسان آسیب برساند. در حالی که این نوع مراقبت از سلامت ضروری است، تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه نشان داده است اخلال در اکوسیستم میکروبی ما می تواند منجر به بیماری شود. و در نتیجه، سیستم ایمنی بدن، گوارش و حتی قلب از مشکلات ایجاد شده مرتبط رنج می برند.

در این مطالعه از روستای یانومامی در آمازون نشان داد افرادی که در آنجا زندگی می کنند یک جامعه بسیار ثروتمندتر از میکروب ها در پوستشان هستند. و بنا به گزارشات جوامع انسانی این افراد در بالاترین رده از تنوع باکتری ها و توابع ژنتیکی قرار گرفته اند. علی رغم آن که باکتری ها هیچ تماسی با آنتی بیوتیک ها نداشته اند در برابر آن مقاومت می کنند.

در حالی که تحقیقات نشان داده است فرهنگ غرب زدگی با نام مستعار متعصب سبک زندگی “نظافت با شامپو” را رواج داده تا حد زیادی تنوع میکروبیوم انسان را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگرچه نام “دوش گرفتن زیاد” می تواند از دور جذاب باشد، برخی از افراد در معرض آسیب های انجام آن هستند.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, سخت افزار, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *