عضو هیأت مدیره ی انجمن نابینایان ایران: قانون حمایت از معلولان ناقص اجرا شده است

عضو هیات مدیره انجمن نابینایان ایران با اشاره به اجرای ناقص قانون حمایت از معلولان گفت: تغییر نگرش کارفرمایان نسبت به نابینایان ضرورت دارد.

امیر سرمدی، عضو هیأت مدیره انجمن نابینایان ایران اظهار داشت: نابینایان چالش های مختلفی دارند که یکی از اصلی ترین چالش ها عدم دسترسی آسان به اشتغال است.

وی افزود: نابینایانی که توانمند و تحصیل کرده هستند با برخورد متمایز کارفرماها رو به رو می شوند و باید یک دید مبتنی بر واقعیت در جامعه فرهنگ سازی شود زیرا امروزه با پیشرفت تکنولوژی افراد نابینا مانند افراد بینا می توانند فعالیت کنند و برای جامعه مفید واقع شوند و توانمندی های خود را بروز دهند.

سرمدی تاکید داشت: رسانه ها باید این فرهنگ سازی را در جهت تغییر نگرش کارفرماها در بین مردم گسترش دهند.

وی با اشاره به حقوق افراد دارای معلولیت افزود: قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت یکی از مهم ترین مسائل است که در سال ۹۷ در دستگاه اجرایی کشور ابلاغ شد ولی هنوز بخشی از مواد آن اجرایی نشده است؛ یکی از مهم ترین آن ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است که اگر فردی دارای معلولیت شدید باشد و شغلی ندارد دولت مکلف است پایه حقوق وزارت کار را برای این افراد پرداخت کنند اما مستمری که به افراد دارای معلولیت داده می شود ۷۵۰ هزار تومان است و فاصله زیادی با آنچه که تصویب شده است دارد.

عضو هیأت مدیره انجمن نابینایان ایران خاطر نشان کرد: درخواست ما این است که به جامعه دارای معلولیت به عنوان یک شهروند درجه ۲ نگاه نکنند و شعار حمایت از افراد معلول را عملی کنند.

منبع: مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 6 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *