امضای تفاهمنامه میان محک و مؤسسه ی پیشگیری از نابینایی مپینا و پژوهشکده ی چشم و علوم بینایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هدف بهبود خدمات درمانی به کودکان مبتلا به سرطان چشم

با هدف بهبود خدمات درمانی به کودکان مبتلا به سرطان چشم (رتینوبلاستوما) تفاهمنامه ای میان محک و مؤسسه پیشگیری از نابینایی (مپینا) و پژوهشکده چشم و علوم بینایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منعقد شد.

آراسب احمدیان مدیرعامل مؤسسه خیریه محک با بیان آنکه محک همواره خود را متعهد به گسترش فعالیت های پایدار و حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده های آن ها می داند، گفت: یکی از مهم ترین فعالیت های محک جهت ایفای این تعهد، کوششی وسیع در حوزه تحقیقات است. بر همین اساس مرکز تحقیقات خون و سرطان محک از همان ابتدای فعالیت بیمارستان فوق تخصصی کودکان مبتلا به سرطان محک با ظرفیتی محدود فعالیتش را آغاز کرد.

وی افزود: این مرکز در آبان ۱۳۹۷ با افزایش ظرفیت و توانمندی های خود در زمینه خون و سرطان توانست خود را به عنوان تنها مرکز تحقیقاتی فعال در حوزه اختصاصی سرطان کودک معرفی کرده و موفق به اخذ موافقت اصولی از وزارت بهداشت شود.

احمدیان ادامه داد: از سال ۱۴۰۲ دوره جدید فعالیت های مرکز تحقیقات خون و سرطان محک با نظارت مستقیم انجمن خون و سرطان کودکان به عنوان بزرگ ترین پشتوانه علمی و پژوهشی در زمینه سرطان های کودکان، آغاز شده است. این اقدام به همراه استفاده از ظرفیت های مراکز علمی و تخصصی سطح کشور، منجر به افزایش چشم گیر بار علمی و فعالیت های پژوهشی شده است.

مدیرعامل محک، انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک سه ساله با مؤسسه پیشگیری از نابینایی (مپینا) و پژوهشکده چشم و علوم بینایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را از جمله دستاوردهای اخیر این مرکز دانست و گفت: با توجه به اینکه تومورهای چشمی یا رتینوبلاستوما یکی از سرطان های شایع در کودکان است، محک تصمیم گرفت با طرفین این تفاهم نامه پروژه مشترکی با هدف مطالعات دارویی، پیش بالینی و مبتنی بر هوش مصنوعی انجام دهد. همکاری در برگزاری سمینارها و همایش های مشترک از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.

وی افزود: مرکز تحقیقات محک، فعالیت های پژوهشی خود را به صورت مستقل و در همکاری با مؤسسات و سازمان های مشابه، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ملی و بین المللی انجام می دهد؛ بر همین اساس، این تفاهم نامه تحقیقاتی مشترک را منعقد کرده است تا در زمینه توانمندسازی حوزه سلامت و حل مشکلات و معضلات علمی-تحقیقاتی با یکدیگر همراهی کنند.

در این مراسم، محمد فراموش فوق تخصص انکولوژی اطفال و رئیس مرکز تحقیقات محک ابراز امیدواری کرد که با اجرای پروژه های مشترک بین محک و مپینا بویژه در موضوع بیماری ریتینوبلاستوما دریچه های جدیدی برای درمان کودکان مبتلا به سرطان باز شود.

منبع: شفا آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 10 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *