ایلان ماسک قصد بینا کردن نابینایان را دارد

شرکت نورالینک پس از تلاش برای بازگرداندن قدرت حرکت به افراد معلول، روی تراشه ای برای بازگرداندن بینایی نیز کار خواهد کرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و بنیان گذار نورالینک، از فعالیت این شرکت روی تراشه ای خبر داد که قدرت دیدن را به افراد دارای مشکلات بینایی برمی گرداند؛ به گفته ی او، این تراشه تا «چند سال دیگر» آماده خواهد شد.

این خبر در پاسخ به کاربری اعلام شد که مشکل بینایی پسرش را در شبکه ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق) به اشتراک گذاشته بود؛ ماسک در پست خود پس از اظهار همدردی با این فرد گفت که پس از به سر انجام رسیدن فعالیت کنونی نورالینک برای بازگرداندن قابلیت های حرکتی به بیماران معلول حرکتی، این شرکت روی تراشه ای برای کمک به بینایی یا بازگرداندن آن تمرکز خواهد کرد.

ماسک افزود: «این قدم بعدی پس از فراهم کردن تله پاتی گوشی/کامپیوتر برای آن هایی است که ارتباط ذهن و بدن خود را از دست داده اند.» او ادامه داد: «ما منتظر تأییدیه ی مقامات برای اولین آزمایش انسانی خود هستیم.»

پست جدید ماسک درباره ی تراشه ی بینایی شرکت نورالینک زمانی منتشر شده است که این شرکت برای اولین بار در ماه سپتامبر (شهریور) موفق به دریافت تأییدیه ی FDA برای شروع فاز آزمایش های انسانی تراشه ی مغزی خود شد و سپس اطلاعیه ای را برای جذب داوطلبان به این مطالعات منتشر کرد.

در مطالعات مورد بحث، ربات R۱ شرکت نورالینک یک تراشه ی مغزی را در قسمتی از مغز که وظیفه ی کنترل اعمال حرکتی فرد را دارد، کاشت می کند؛ سپس تراشه ی N۱ سعی می کند مقدار حرکت دلخواه فرد مورد آزمایش را اندازه بگیرد و سپس آن را به فرمانی قابل فهم برای کامپیوترهای خارجی ترجمه کند

برای دیدن نتیجه ی نهایی تلاش های ماسک باید تا پایان این مطالعات منتظر بمانیم؛  اما در صورت موفقیت آمیز بودن، شاید در آینده رابط های مغزی مشابه بتوانند عضو آسیب دیده ای چون چشم را دور بزنند و داده های دیداری را مستقیماً به مغز منتقل کنند.

ماه آگوست (مرداد و تیر) بود که محققان در مؤسسه ی تحقیقات پزشکی فاینشتاین شهر نیویورک ریزتراشه هایی را در مغز یک فرد که پاها و دست هایش در اثر یک تصادف رانندگی فلج شده بودند، کاشتند. پس از آن به کمک بایپس دوگانه ی عصبی و حسگرهای حرکتی، او توانست پس از چند سال بازوی خود را حرکت دهد.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده + 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *