آموزش استعلام آنلاین آخرین وضعیت سند ملک

آیا می توان آخرین وضعیت سند ملک را به صورت آنلاین استعلام کرد؟ برای این کار به چه سایتی باید مراجعه کنیم؟

اگر نیاز دارید که بعد از خرید ملک مطمئن شوید که سند به نام شما ثبت شده است یا خیر، می توانید به سادگی آخرین وضعیت آن را استعلام کنید. استعلام سند شرایط ثبت ملک و وضعیت سند را نشان می دهد. اگر سند در رهن بانک باشد، چند مالک داشته باشد، از نظر حقوقی شرایط خاصی داشته باشد با استعلام می توان مطلع شد و در مورد آن تصمیم بهتری گرفت. به طور کلی مالک برای انتقال ملک نیاز به استعلام سند ملکی دارد.

استعلام سند ملک با دو روش مراجعه حضوری و آنلاین انجام می شود. در روش حضوری باید به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کنید و کد ملی خود را ارائه دهید تا استعلام انجام شود. اما راه سریع تر این است که از طریق سایت این سازمان استعلام کنید.

استعلام الکترونیکی ملک با کد ملی

در سامانه استعلام الکترونیکی ملک با کمک بارکد و شناسه ۱۸ رقمی ملک می توانید از آخرین وضعیت ملک مطلع شوید. اگر این کد را فراموش کرده اید، درواقع همان کدی است که در بخش بالای سند ملک شما نوشته شده است.

استعلام سند جزو اطلاعات خصوصی است بنابراین فقط مالک و صاحب سند می تواند وضعیت آن را با در دست داشتن کد ملی به صورت حضوری استعلام کند. اما بعضی از اطلاعات دیگر اسناد را می توان به صورت آنلاین استعلام کرد. از جمله آن ها استعلام آخرین وضعیت سند است که برای این منظور ابتدا باید وارد سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شوید.

در نوار بالای صفحه از بخش خدمات الکترونیک، گزینه پیگیری استعلام الکترونیک ملک را انتخاب کنید. به این ترتیب وارد سامانه ثبت من می شوید.

سامانه ثبت من برای دسترسی یکپارچه متقاضیان به تمامی خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور راه اندازی شده است. در این سامانه خدماتی در زمینه ملک، مالکیت معنوی، اسناد رسمی، ازدواج و طلاق، ثبت شرکت ها، اجرای اسناد رسمی و خدماتی از این دست در دسترس کاربران است. این سامانه همچنین یکی از راه های استعلام آنلاین ممنوع الخروجی است.

برای استفاده از خدمات این سامانه باید ثبت نام کنید و وارد حساب کاربری خود شوید. در صفحه ی اصلی گزینه ورود را انتخاب و اگر حساب کاربری ندارید ابتدا ثبت نام کنید.

برای ایجاد حساب کاربری اطلاعات کد ملی، تاریخ تولد و شماره همراه به نام خودتان نیاز دارید. پس از ثبت نام برای ورود به سامانه می توانید با کد ملی و رمز یکبارمصرف که به تلفن همراهتان ارسال می شود وارد شوید.

حالا اگر می خواهید وضعیت سند خود را استعلام و پیگیری کنید در سامانه ثبت اسناد و املاک کشور گزینه پیگیری استعلام الکترونیکی ملک را انتخاب کنید و در سامانه ثبت من شناسه یکتای استعلام را که کدی ۱۸ رقمی است وارد و روی گزینه ارسال کلیک کنید تا از وضعیت ملک خود مطلع شوید.

کدی که در این مرحله وارد می کنید همان کد رهگیری است که هنگام انجام کارهای ثبتی ملک دریافت کرده اید.

همچنین اگر می خواهید از اصالت سند مطمئن شوید، در پیشخوان خدمات من گزینه املاک و کاداستر را انتخاب و سپس روی گزینه تصدیق اصالت سند کلیک کنید. در صفحه جدید باید استان، واحد ثبتی، کد ملی، نوع سند و شماره دفتر املاک را وارد کرده و گزینه بررسی را کلیک کنید.

به این ترتیب شما می توانید اصالت استعلامات صادرشده از سوی دفاتر اسناد رسمی را تصدیق کنید.

استعلام سند ملک بین ۳۰ تا ۴۵ روز اعتبار دارد، پس زمانی برای دریافت آن اقدام کنید که در حال انتقال سند هستید. همان طور که توضیح دادیم استعلام سند ملک یا پیگیری آخرین وضعیت سند به شکل آنلاین هم ممکن است اما توصیه می شود برای اطمینان بیشتر راه مراجعه حضوری را انتخاب کنید؛ زیرا ممکن است نتیجه استعلام آنلاین چندان قابل اعتماد یا کامل نباشد.

منبع: زومیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + بیست =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *