معرفی برترین منابع مطالعاتی در خصوص وقایع تاریخ اسلام

نویسنده: رقیه شفیعی

منبع: نوزدهمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

دانلود پادکست

درود بر خوانندگان نسل مانا و دوستداران سرویس نواک!

این ماه هم مهمان لحظات شما شده ایم تا با موضوعی دیگر و مهمانی دیگر به گفتگو بنشینیم و علاوه بر شناخت کلی راجع به موضوع مورد بحث با فهرستی از کتاب های معرفی شده در آن حیطه آشنا شویم و همچنین معرفی تعدادی از کتاب های اضافه شده به آرشیو صوتی کتابخانه های ویژه نابینایان را هم بشنویم.

مهدی احمدی، کارشناس ارشد علوم قرآن و دبیر بازنشسته آموزش  و پرورش، مهمان این ماه نواک، برای شنوندگان راجع به تاریخ عاشورا و فرهنگ عاشورا صحبت می کند.

احمدی در پاسخ به این پرسش که واعظان و مداحان و روحانیان راجع به عاشورا و فرهنگ آن بسیار سخن ها گفته اند و می گویند، اما این سخنان گاهی برای شنوندگان ابهام آمیز است و نمی توان به رخ دادن بعضی اتفاق ها اطمینان داشت و مطمئن بود که چنین اتفاق هایی در واقعه عاشورا صحت داشته است؛ می گوید: وقتی یک نگاه جامع تر و کلی تر داشته باشیم؛ متوجه می شویم که هرچقدر یک واقعه تاریخی از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و هرچقدر که بیشتر لازم بوده این واقعه مورد نظر مردم باشد، به همان نسبت میزان تحریف آن هم افزایش یافته است. این موضوع نشان می دهد که شاید واقعیات کم اهمیت تاریخ جزءِ سالم ترین وقایع به حساب آیند. وقایع مهم همیشه از طرف دو گروه مورد تحریف واقع شده اند. این دو گروه برای ما کاملاً مشخص هستند؛ یکی طرف داران آن واقعه و دیگری دشمنان آن واقعه که هرکدام با اهداف خاص خود دست به تحریف واقعه زده اند.

مهدی احمدی در ادامه دلایل تحریف دوستان و دشمنان را توضیح می دهد. او توضیح می دهد راجع به کربلا این سخن نقل شده است که «هرکس بگرید و بگریاند مشمول ثواب می شود.» اما اینجا قیمت گریاندن هم مهم است. میهمان نواک راجع به این سخن حکایتی تعریف می کند که برای شنوندگان خالی از لطف نخواهد بود.

احمدی راجع به قیام امام حسین (علیه السلام) از زبان خود امام چنین نقل می کند که من دیدم حلال خدا دارد حرام و حرام خدا حلال می شود؛ به همین خاطر قیام کردم. او در ادامه توضیح می دهد امام حسن (علیه السلام) دست به قیام نزد، چون موقعیت برای او فراهم نبود و کسانی که قرار بود در قیام او را همراهی کنند، حضور نداشتند، اما امام حسین (علیه السلام) دعوت نامه کوفیان را داشت و به دعوت هجده هزار نفر از مردم کوفه دست به قیام زد.

احمدی توضیح می دهد چگونه ما می توانیم منابعی را پیدا کنیم که در شناخت واقعه کربلا و فهم صحیح از این رویداد به ما کمک کند. او ادامه می دهد کسانی که می خواهند به عنوان واعظ یا کسی که قصد دارد در زمینه شناساندن وقایع مذهبی به دیگران فعالیت کنند، در نظر داشته باشند که افزایش وسایل ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی باعث شده است که بسیاری از شبهه هایی که در گذشته می توانست در ذهن کسی شکل گیرد، الآن می تواند شکل عمومی بگیرد و همیشه هم کسانی هستند که درصدد نشر این شبهه ها بر می آیند. این کارشناس تأکید می کند که از رفتن به دل این شبهه ها نترسید و تصور نکنید که اگر شما این شبهه را نگویید، به دست آن فرد کم سواد و کم اطلاع هم نخواهد رسید. مطمئن باشید که به دست آنها هم خواهد رسید! پس باید تلاش کنید برای آن شبهه ها جواب های منطقی به دست بیاورید؛ آن شبهه ها را مطرح کنید و سپس جواب هم بدهید، زیرا اگر کسانی که مطلع هستند، آنها را مطرح نکنند، به هرحال شبهه ها مطرح می شوند، اما جواب درستی به دنبال نخواهند داشت و ازنظر احمدی این خطری است که اصل دین و وقایع دینی را تهدید خواهد کرد.

مهمان نواک در بخش معرفی کتاب برای افراد با آسیب بینایی یک کتاب را معرفی می کند و به بیان نقاط قوت و ضعف کتاب می پردازد و دلایل اینکه چرا فقط یک کتاب را معرفی کرده است ذکر می کند.

مهمان نواک معتقد است یکی از راه هایی که کمک می کند تا ما نسبت به مطالب مذهبی که می خوانیم، دیدی باز تر و نگاهی منصفانه تر داشته باشیم، این است که آن مطالب را از زبان کسانی بخوانیم که اعتقاد کمتری دارند، مثلاً راجع به حضرت علی (علیه السلام) کتاب های بسیاری نوشته شده است، ولی کتابی که جرج جُرداق نوشته است می تواند کتاب بهتری باشد، زیرا او مسیحی است و تعصبی را که یک مسلمان یا یک شیعه نسبت به حضرت علی (علیه السلام) دارد، او ندارد؛ درنتیجه به هر آنچه از حضرت علی (علیه السلام) به جا مانده نگاه منطقی تری خواهد داشت، البته باید توجه داشت که کتاب چنین افرادی ممکن است شبهاتی در ذهن ما ایجاد کند، اما بهتر است که اجازه دهیم تا شبهات ایجاد شوند و ما به دنبال جواب آنها برویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *