بررسی چالش های پیش روی ماهنامه ی نسل مانا

رئیس انجمن نابینایان ایران با اشاره به تداوم انتشار ماهنامه تخصصی نسل مانا گفت: اگرچه ۳۱ شماره از   ماهنامه ویژه نابینایان به صورت منظم چاپ شده با این وجود هنوز چالش جدی پیش روی نسل مانا تأمین کاغذ است.

علی اکبر جمالی بیان کرد: اگرچه هزاران عنوان نشریه، مجله و روزنامه برای افراد بینا در کشور چاپ و منتشر می شود اما هیچ نشریه ویژه نابینایان در کشور منتشر نمی شد و به همین دلیل «نسل مانا» به صاحب امتیازی این انجمن به منظور جبران خلاء پیشروی جامعه نابینایان کشور سال ۱۴۰۰ متولد شد و با وجود چالش جدی گرانی کاغذ، تاکنون به صورت منظم ۳۱ شماره آن چاپ و در کشور توزیع شده است.

جمالی گفت: اگرچه گاهی اوقات و به صورت موردی از سوی وزارت ارشاد تسهیلات اندکی تحت عنوان یارانه کاغذ به «نسل مانا» تعلق می گیرد اما انتشار منظم ماهانه نیازمند تأمین کاغذ متناسب با هر شماره چاپ نشریه است و بنابراین اصلاً این حمایت ها کافی نیست.

مشکلات تأمین هزینه  کاغذ و چاپ

منصور شادکام، قائم مقام انجمن نابینایان ایران نیز درباره هدف از انتشار ماهنامه تخصصی نسل مانا گفت: اولویت بخشی برنامه های فرهنگی یکی از رویکردهای دیرینه انجمن از دیرباز بوده است و خلاء نداشتن نشریه تخصصی نابینایان در کشور ما را نسبت به دریافت مجوز ماهنامه تخصصی و چاپ و انتشار ترغیب کرد.

وی افزود: از آنجایی که نهادهای مردمی امکان برخورداری از بودجه دولتی را ندارند انجمن برای تأمین هزینه های تولید، چاپ و انتشار ماهنامه مصائب بسیاری را تحمل می کند. انتشار «نسل مانا» با حمایت مالی شرکت های معتقد به مسئولیت اجتماعی و خیران از سال ۱۳۹۹ آغاز شد و تاکنون نیز بی وقفه فرایند تولید محتوای خبری، چاپ و توزیع آن ادامه داشته است.

شادکام دریافت یارانه کاغذ را یکی از مطالبات جدی انجمن نابینایان خواند و گفت: جا دارد که وزارت ارشاد در راستای رفع تبعیض، یارانه کاغذ و یا کاغذ یارانه ای در اختیار ماهنامه نسل مانا قرار دهد و باید شرایطی فراهم آورد که نابینایان در برخورداری از نشریات همانند سایر افراد جامعه از فرصت برابر برخوردار شوند.

منبع: آتیه آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *