دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 8 آبان ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه نابينايان شرکت پکتوس. در چهاردهمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

ایرانسلی‌ها در راه‌پیمایی اربعین با مشکلی مواجه نخواهند بود

تشریح اقدامات ایرانسل برای تسهیل ارتباطات مراسم اربعین حسینی : اقدامات ایرانسل برای تسهیل ارتباطات اجتماع عظیم اربعین حسینی(ع) تشریح شد.

به گزارش زوم تک به نقل از روابط عمومی ایرانسل، این اپراتور با هدف ارتقای بیش از پیش پوشش شبکه در شهرهای مرزی، تجهیز و توسعه شبکه داخلی به ویژه در مسیر جاده ها و کریدورهای مرزی را مورد توجه قرار داده و نیز در راستای افزایش ظرفیت شبکه، با ایجاد پشتیبان های لازم در زمینه دیتا و مذاکره با شرکت ارتباطات زیرساخت، اپراتورهای عراقی و سایر مراجع مرتبط اقدامات گسترده ای را برنامه ریزی و اجرا کرده است.

کارشناسان ایرانسل از مدتها پیش، با برگزاری جلسات هفتگی و انجام بازدیدهای منطقه ای، نسبت به برطرف کردن برخی مشکلات احتمالی در زمینه پوشش شبکه اقدام کرده اند. همچنین از جمله مهمترین اقدامات انجام شده توسط ایرانسل می توان به برنامه ریزی جهت ساخت و راه اندازی سایت های دائمی در مناطق مرزی، بویژه در محل های تجمع زائران در شهرهای مهران، چزابه و شلمچه، برنامه ریزی جهت بروزرسانی سایت های موجود در مناطق فوق، برنامه ریزی جهت ارسال و راه اندازی سایت های سیار در مناطق مرزی، ارائه بسته های جدید رومینگ و امکان فعال سازی آن از طریق نرم افزار «ایرانسل من» و نیز انجام هماهنگی لازم جهت برپایی مراکز خدمات ایرانسل در نقاط مرزی و اعزام کارشناسان مرکز روابط با مشتریان ایرانسل جهت خدمت رسانی به زائران در مسیر راهپیمایی اشاره کرد.

زارعی، نماینده مجلس: ایرانسل قوی ترین عملکرد را در حوزه اجتماع اربعین داشته است

در جریان بازدید اخیر نمایندگان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از ایرانسل نیز این نمایندگان ابراز امیدواری کردند ایرانسل در زمینه خدمت رسانی به زائران اربعین موفقیتی بیش از سال گذشته را به دست آورد.

غلام محمد زارعی، نماینده دنا و کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی در این بازدید طی سخنانی اظهار داشت: «ایرانسل به عنوان قوی ترین اپراتور تلفن همراه ایران در حوزه اربعین باید حضور گسترده ای داشته باشد و با توجه به اینکه هر ساله شاهد حضور تعداد بیشتری از زائران در این اجتماع حسینی هستیم، لازم است تلاش بیشتری نسبت به سال قبل برای ارائه خدمات ارتباطی به زائران انجام شود.»

وی افزود: «با توجه به اقدامات خوبی که ایرانسل برای تقویت شبکه و خدمات رسانی به زائران حسینی(ع) انجام داده امیدواریم زائران عزیز امسال کیفیت خوبی در ارتباطات را تجربه کنند.»

زارعی همچنین درباره ارزش بین المللی فعالیت های ایرانسل در ایام راهپیمایی میلیونی اربعین حسینی ادامه داد: «هرچه خدمات بیشتر همراه با سرعت بالاتر فراهم شود کار بسیار ارزشمندتر خواهد بود و هرقدر بتوانیم در بین کشورهای منطقه و سایر کشورها توانمندیمان را در حوزه های ارتباطی، علمی و فنی نشان دهیم، ارزش های بین المللی ایجاد کرده ایم.»

ایرانسل پیش از این نیز در زمینه فرهنگی و محتوایی، مسابقه ارائه ایده و طراحی اپلیکیشن های موبایلی مرتبط با اربعین حسینی را با هدف درک هرچه بهتر گستره فرهنگ عاشورا و حقایق اربعین حسینی(ع)، بسترسازی جهت توسعه ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی به زائران و مجاوران و تسهیل زیارت کربلای معلی در ایام اربعین حسینی(ع) و رفع نیازهای شرکت کنندگان در این گردهمایی عظیم مذهبی برگزار کرده و از تمامی صاحبان ایده و برنامه نویسان دعوت کرده بود تا با شرکت در این مسابقه و ارائه ایده ها و خلق برنامه های کاربردی جدید و جذاب، ضمن مشارکت در این حرکت عظیم و کسب اجر معنوی، استعداد و مهارت خود را نیز ارزیابی کنند.

روبات های دانشگاه خواجه نصیر مقام نخست مسابقات جهانی پهپاد را از آن خود کردند .

پهباد ها همه روزه به عنوان یکی از ابزار های بسیار جالب برای مقاصد مختلف در دنیای تکنولوژی بکار می رود . به گزارش زوم تک تیم رباتیک دانشگاه خواجه نصیر مقام نخست مسابقات جهانی پهباد را از آن خود کرد.

تیم روباتیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی ( KN2C) در مسابقات جهانیIMAVS چین، که مهمترین مسابقات جهانی  پهپادها)روبات های پرنده) است، موفق به کسب مقام اول شدند. تیم روباتیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر با حمایت فروشگاه اینترنتی بامیلو در این مسابقات حاضر شد و توانست در مهمترین مسابقات جهانی روباتیک به عنوان برترین تیم انتخاب شود.

مسابقات جهانیIMAVS چین، امسال از ۱۷ تا ۲۱ اکتبر در پکن برگزار شد و تیم روباتیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در کنار سه تیم دیگر دانشگاهی به نمایندگی از کشور ایران در این مسابقات حضور پیدا کردند. تیم دانشگاه خواجه نصیر  مقام اول و تیم هایی از کشور هلند و مکزیک به ترتیب دوم و سوم شدند. این تیم تا به حال بهترین عملکرد را در بین رقبای خود در حوزه کنترل روبات های پرنده در فضای بسته(InDoor) داشته اند. این تکنیک که در آینده می تواند سرمنشا تحول بزرگی در حوزه حمل ونقل کالا و بسته های پستی باشد ، برای بسیاری از صنایع حائز اهمیت است.

حمید رضا تقی راد، سرپرست تیم اعزامی دانشجویان تیم KN2C می گوید: « در این مسابقات خودگردان کردن حرکت روبات ها و تهیه نقشه سه بعدی مکان هم زمان با حرکت هوشمند روبات از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.» او ادامه داد: « موفقیت این دانشجویان، نشان دهنده تلاش، پشتکار و برنامه ریزی دقیق آنهاست.»

رامتین منزهیان، مدیرعامل بامیلو به عنوان حامی این دانشجویان برای شرکت در مسابقات گفت: « موفقیت این دانشجویان در یکی از پیشروترین رشته های علمی باعث افتخار بامیلوست. ما امیدواریم این دانشجویان بتوانند مبدع راهکاری عملی برای حمل کالاها توسط روبات های پرنده در ایران و جهان باشند. ما بر این باوریم که صنعت تجارت الکترونیک در کنار صنعت روباتیک می توانند در ارائه ساده تر خدمات و راحت کردن زندگی مردم موثر باشند.»

تیم روباتیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی در سال ۱۳۸۴ کار خود را با طراحی روبات های امدادگر آغاز کرد و حالا با  ۲۸ عضو فعال، در حوزه  روبات های عمودپرواز، امدادگر و فوتبالیست مشغول به فعالیت است. این گروه همچنین روی طراحی و ساخت روبات های مین یاب، کن ست و میکروموس نیز تجربیاتی دارد.

اجرایی شدن رجیستری پس از رفع مشکلات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره طرح رجیستری موبایل گفت:وزارت صنعت معدن تجارت این طرح را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داد و ما آن را با چارچوبی مشخص شده در کمیته ای با حضور گمرک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، وزارت ارتباطات و وزارت صنعت نهایی کردیم. طرح آماده شده رجیستری را برای سه اپراتور فرستادیم که آنها طرح را به صورت پایلوت اجرا می کنند و به محض برطرف شدن مشکلات آن را اجرا خواهیم کرد.

به گزارش تک24، دکتر محمود واعظی ابراز کرد:طرح را زمانی اجرا می کنیم که مردم با مشکل مواجه نشوند؛ این هدف ما است. حدود ۸۰ میلیون گوشی موبایل در اختیار مردم است و ما نمی خواهیم اقدامی انجام دهیم که مردم را با مشکل روبرو کند؛ پس باید برای افرادی که از این موبایل ها استفاده  می کنند، فکری اساسی کرد. از طرف دیگر برای کسانی که در آینده موبایل وارد می کنند، سیاستی اندیشیده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخصوص زمان اجرایی شدن طرح رجیستری ابراز کرد:ما بدین خاطر زمانی برای اجرای رسمی این طرح اعلام نکردیم که این طرح را در گذشته دو بار بدون پایلوت انجام دادند که به خاطر تعجیل در کار با شکست مواجه شد. به همین خاطر، این بار با توجه به آنچه در دولت مطرح شد، تصمیم گرفته ایم، زمانی که از اجرای طرح رجیستری بدون مشکل مطمئن شدیم آن را به صورت رسمی اجرا کنیم.

ارزان شدن ۵۰ درصدی قیمت اینترنت دانشگاه ها

معاون وزیر و رییس هیات مدیره و مدیر عامل  شرکت ارتباطات زیرساخت در نشست هم اندیشی مدیران ادارات کل استان های این شرکت ضمن بیان این موضوع اظهار داشت: هدف از این نشست دستیابی به اشتراک نظر دربخش قراردادها و امور مربوط به نگهداری و مدیریت شبکه است.

به نقل از تک24، محمد جوادآذری جهرمی اذعان کرد: نگاه انتقادی و منصفانه شما  نسبت  به قراردادها برای شرکت سازنده  سیاست اصلی ماست.

معاون وزیر و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: هم اکنون ماموریت ها تغییر یافته است و با تشکیل کمیته فنی و بازرگانی با حضور مدیران کل استانی  و کارشناسان صاحب نظر  موضوعات  فنی این حوزه با درنظر گرفتن منافع  شرکت در تمامی قراردادها لحاظ خواهد شد .

محمدجواد آذری جهرمی ضمن تاکید بر اینکه  این شرکت پیشران توسعه صنعت ICT است،ابراز کرد: با توجه به نقش کلیدی شرکت در توسعه زیرساخت های ارتباطی در  این حوزه خدمات آن به مشتریان از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است.

وی ضمن اشاره به  تغییر و تحولات در ساختار شرکت ارتباطات زیرساخت عنوان کرد: با ایجاد این تغییر در ساختار شرکت ارتباطات زیرساخت، در زنجیره واگذاری خدمات دیتا، شاهد افزایش کیفیت خدمات به مشتریان هستیم.

او گفت: هدف ما این است که نقش ستاد را کاهش و صف را به نقش واقعی خودش برسانیم و در این خصوص مسیر ها مشخص و همه چیز شفاف  شده است.

واعظی:ایرانیان رکورد دنیا را در سرشماری اینترنتی شکستند

محمود واعظی،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: استقبال از سرشماری بر بستر شبکه ملی اطلاعات نشان از رشد سواد اینترنتی در کشور داشته و این امر، پیامدهای خوبی برای کشور به همراه دارد.

به گزارش تک24، محمود واعظی اضافه کرد: اجرای این طرح برای اولین بار به صورت اینترنتی بود و به اندازه ای موفق اجرا شد که بیشترین درصد مشارکت را برای ایران رقم زد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این استقبال را در اولین سرشماری اینترنتی در دنیا بی سابقه دانست و اظهار داشت: بالاترین میزان مشارکت سال گذشته در ژاپن با ۳۷ درصد به وقوع پیوست که ایرانیان این رکورد را شکستند.

واعظی ضمنا با اشاره به راه اندازی مرحله اول شبکه ملی اطلاعات در سال جاری، برگزاری امن، با کیفیت و سرعت مطلوب سرشماری اینترنتی در این بستر را آزمایشی بسیار خوب برای آن برشمرد و ابراز کرد: برگزاری موفق سرشماری بر بستر شبکه ملی اطلاعات نویددهنده بهره گیری از این شبکه در آینده در انجام پروژه های بزرگ خواهد بود.

وی افزایش اعتماد عمومی به شبکه ملی اطلاعات را از جمله پیامدهای برگزاری سرشماری اینترنتی دانست و اذعان داشت: گزارش سرشماری اینترنتی ایران را به اتحادیه جهانی مخابرات ارایه می کنیم.

او همچنین ضمن تاکید بر امنیت در شبکه اینترنت کشور اذعان داشت: هیچ اقدامی در ایران بدون پیوست امنیتی صورت نمی گیرد و همچون دیگر نقاط جهان، هویت استفاده کنندگان از فضای مجازی در ایران چه از تلفن همراه و چه از اینترنت ثابت استفاده کنند، مشخص است.

دکتر محمود واعظی همچنین خبر از تهیه پیوست فرهنگی داد و بیان کرد: با همکاری نزدیک با مرکز ملی فضای مجازی پیوست فرهنگی نسل سوم و چهارم تلفن همراه تدوین و برای تصویب به شورای عالی فضای مجازی فرستاده شده است.

وزیر ارتباطات همچنین در حوزه اشتغالزایی هم بیان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با آن که به طور مستقیم مامور اشتغالزایی نیست اما به عنوان عضوی از هیات دولت تلاش دارد برای جوانان به ویژه فارغ التحصیلان ارتباطات و فناوری اطلاعات شغل ایجاد کند و معتقد است در این حوزه با سرمایه گذاری کمتر، می توان اشتغال بیشتری ایجاد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،بهترین عرصه برای اشتغال آفرینی را تولید نرم افزار دانست و عنوان کرد: نهضت نرم افزار نویسی در کشور شکل گرفته و نزدیک به ۱۱۰ هزار نرم افزار داخلی تولید و مورد استفاده قرار گرفته است و از این رو باید انتظار اشتغال زایی بیشتری در این حوزه را داشته باشیم.

او اشاره به توجه به تولید محتوا به عنوان زمینه ای برای ایجاد اشتغال کرد و افزود: توجه جدی به مقوله تولید محتوا سبب شده در کارگروه تخصیص وام وجوه اداره شده نیز بخشی از منابع برای تولید اپلیکیشن  و محتوا اختصاص پیدا کند.

محمود واعظی علاوه بر این با اشاره به پیشرفت مذاکرات با مسئولان بانک مرکزی درباره ارائه خدمات بانکی بر بستر تلفن همراه هم اینطور گفت: تمام اپراتورها تا دو سه ماه آینده می توانند با مذاکره با بانک مرکزی در این زمینه ارایه خدمت کنند.

اضافه شدن قابلیت تماس تصویری به واتس اپ

اپلیکیشن واتس اپ را میتوان یکی از محبوبترین پیام رسان های حال حاضر دنیا دانست که بالغ بر یک میلیارد کاربر دارد که البته پرطرفدارترین پیام رسان در کشورمان اختصاص به تلگرام دارد و امروزه در خیابان،مترو،مغازه و هرجای دیگری میتوان افرادی را یافت که مشغول این پیام رسان اند.واتس اپ از مدتی پیش آپدیت هایی را منتشر کرده است و به تازگی هم قابلیتی تازه به اپلیکیشن خود اضافه کرده که تماس تصویری نام دارد.پیشتر امکان برقراری تماس صوتی بوسیله این اپلیکیشن فراهم بود.

به گزارش تک24، هم اکنون امکان دسترسی کاربران گوشی های ویندوزی به این قابلیت واتس اپ وجود دارد که البته باید نسخه بتا را دانلود نمایند یا در پروژه مصرف کنندگان نسخه بتا شرکت کنند.این موضوع جالب است که این قابلیت قبل از انتشار برای دو پلتفرم اندروید و آی او اس،برای ویندوزفون منتشر شده است.علت احتمالی اش هم این است که چون فعلا این قابلیت در حال گذراندن مراحل آزمایشی است و کاربران ویندوزفون بسیار کمتر از اندروید و آی او اس اند،کنترل برنامه و مقابله با اشکالات احتمالی برای واتس اپ آسان تر خواهد بود.

اکنون سوال اینجاست که تاریخ احتمالی عرضه این نسخه برای اندروید و آی او اس مشخص نشده است.انگار نسخه بتا برای دیگر پلتفرم ها منتشر نمی شود.کاربران ویندوزفون هم باید این نکته را درنظر داشته باشند که جهت برقراری تماس تصویری باید طرف مقابل هم دارای گوشی ویندوزی باشد.کمپانی واتس اپ بعنوان زیرمجموعه فیسبوک با اضافه کردن این قابلیت میتواند با اپلیکیشن های تماس تصویری مانند اسکایپ و Google Duo رقابت کند.

دستگیری هکر روسی سایت LinkedIn در شهر پراگ

هکر روسی که توانسته بود اطلاعات چندین میلیون اکانت سایت LinkedIn را سرقت کند، بازداشت شد.

به گزارش زومیت، ماجرای هک شدن اکانت ها و سرقت اطلاعات شخصی کاربران سایت LinkedIn یکی از بزرگترین و جنجالی ترین اخبار دنیای اینترنت در سال ۲۰۱۲ بود.

LinkedIn که از آن به عنوان شبکه ی اجتماعی با محوریت ارائه رزومه ی کار و انجام امور تجاری نام برده می شود در سال ۲۰۱۲ مورد هجوم هکرها قرار گرفت و میلیون ها رمز عبور و اطلاعات شخصی کاربران و کارمندان در اختیار این افراد قرار گرفت.

پس از این سرقت بزرگ LinkedIn تعداد اکانت های به خطر افتاده را ۶.۵ میلیون اعلام کرد اما این رقم در ماه می امسال ۱۱۷ میلیون اکانت اعلام شد. ظاهرا این شرکت برای جلوگیری از کاهش سهام و مشکلات احتمالی رقم اصلی این سرقت را پایین تر از آنچه اتفاق افتاده بود اعلام کرد.

پس از ۴ سال ظاهراً پلیس کشور چک توانسته  یک جوان ۲۹ ساله روسی با نام Aleksandrovich Nikulin را که مضنون به انجام چنین سرقتی است را در شهر پراگ دستگیر کند.

سرقت از سایت لینکدین تنها نفوذ وی به سایت شرکت های معتبر نبود او سپس به سراغ سرقت از ذخیره ساز ابری Dropbox رفته و اطلاعات کاربران این کمپانی را به سرقت برده است و در اقدامی دیگر توانسته بود به یک شبکه ی اجتماعی دیگر نیز رخنه کند که ظاهراً موفق نبوده است.

نحوه عملکرد این هکر دزدیدن اطلاعات و رمز عبور کارکنان و ورود به کامپیوتر و سرور مرکزی این شرکت ها اعلام شده است.

پلیس پراگ با همکاری FBI و اینترپل توانست این جوان روسی را بازداشت کند. بر اساس اسناد دادگاه هنوز مشخص نیست چه میزان اطلاعات توسط این فرد سرقت و فروخته شده است. از سوی دیگر کشور روسیه نیز درخواست استرداد این هکر را به خاک خود کرده است که به دلیل پیگیری و تلاش آمریکا برای نگهداری از این هکر به دلیل دخالت کشور روسیه در حملاتی که به مرکز حزب دموکرات در آن کشور انجام شد و نمایش قدرت دستگیری متخلفان در هر موقعیت مکانی و جغرافیایی باعث شد تا فعلاً کشور چک این درخواست را رد کند. اگرچه فرد دستگیر شده ارتباطی با حملات صورت گرفته به دفتر حزب دموکرات ندارد.

بنا به اعلام پلیس پراگ این فرد با همکاری حداقل ۲ نفر دیگر اقدام به این سرقت بزرگ اطلاعاتی کرده اند. احتمالاً در روز های آینده اطلاعات بیشتری از جزئیات این اتفاق منتشر خواهد شد.

گوشی های گلکسی اس 9 سامسونگ و ال جی جی 7 به مودم 5G مجهز خواهند شد

پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ پرچمدارهای سامسونگ و ال  جی برای اولین بار از مودم 5g استفاده کنند.

به نقل از زومیت، تا پایان سال ۲۰۱۶ اندک زمانی بیشتر باقی نمانده و می توان گفت آرام آرام پرونده معرفی گوشی های هوشمند جدید و پرچمداران شرکت های بزرگ نظیر ال جی و سامسونگ در حال بسته شدن است، سالی که با فراز و نشیب های بسیاری در صنعت موبایل و ساخت قطعات پیشرفته همراه بود. شکست ال جی با معرفی موبایل ماژولار جی ۵ تا افت سهام سامسونگ به دلیل مشکلات گلکسی نوت ۷ تنها بخشی از رویداد های امسال بودند.

با اینکه اتفاقات ناخوشایند زیادی در این مدت پیش آمد اما معرفی تکنولوژی های جدید و محصولات تازه ی شرکت هایی مانند انویدیا، ای ام دی و حتی کوالکام آغازگر دوره ی جدید از بازار رقابت در عرصه ی موبایل است. دوره ای که تا پیش از شروع، حدس و گمان های مختلفی در خصوص آینده آن زده خواهد شد.

با معرفی ساخت مودم های نسل پنجم اینترنت موبایل یا 5G توسط شرکت کوالکام تحت نام اسنپدراگونX50 و برنامه ریزی این کمپانی برای استفاده گسترده و رسمی از این تکنولوژی در بازی های زمستانی سال ۲۰۱۸ در کشور کره ی جنوبی، می توان انتظار داشت تا آن زمان گوشی های Galaxy S9 وLG G7 نیز تا آن زمان به این مودم ها تجهیز شوند.

در عین حال با توجه به برنامه ریزی کوالکم برای ارائه ی این مودم به سازندگان گوشی های هوشمند در نیمه ی دوم سال ۲۰۱۷ است، می توان احتمال داد که پرچمدار های ساخته شده در ابتدای سال ۲۰۱۸ مجهز به چنین تکنولوژی باشند.

با توجه به اینکه گزارش ارائه شده بر اساس تحلیل و استفاده از حدسیات بوده و دلیل قطعی بر وقوع آن وجود ندارد اما موارد مطرح شده و شروع به کار فاز آزمایشی تست و بررسی شبکه ی 5G در کشورهای مختلف با همکاری اپراتورها این امید را خواهد داد که نسل پنجم اینترنت موبایل زودتر از آنچه که پیش بینی می شد به شکل عمده و تجاری در اختیار کاربران قرار گیرد.

البته این احتمال نیز وجود دارد که تا سال ۲۰۱۸ اتفاقات و اختراعات مختلف آنچه را که پیش بینی  می شود را به کلی دگرگون سازد.

ربات ها به زودی در دادگاه ها شروع به کار می کنند

حقوق بشر یکی از اساسی ترین حقوقی است که هر فرد از آن برخوردار است مانند حق زندگی – منع شکنجه – آزادی بیان و موارد دیگر که از اهمیت بالایی بر خوردار است که با این ربات می توان مطمئن شد تا حقوق افراد در دادگاه ها به درستی رعایت می شود.

به گزارش زومتک، اکنون دانشمندان یک دستگاه با هوش مصنوعی ساختند که قادر به بررسی پرونده های حقوقی و جرایم افراد می باشد و قدرت تصمیم گیری و قضاوت در مورد پرونده های مختلف را با دقت ۷۹ درصدی دارد .

الگوریتم این ربات که با مجموع  ۵۸۴ پرونده جنایی و بر اساس حفظ حریم شخصی و محاکمه عادلانه برنامه ریزی شده است قادر به بررسی تمام پرونده ها با موضوعات مختلف می باشد.

البته تحقیقات می گویند که ربات ها به این زودی نمی توانند جای قاضی را پر کنند ولی در تصمیم گیری نهایی می توان به عنوان دستیار از این ربات ها استفاده کرد تا تصمیم کاملا منصفانه باشد تا حکم محاکمه کاملا عادلانه صادر شود .

این ربات ها در دادگاه قادر به پیدا کردن کلماتی که قاضی استفاده می کند هستند و موضوعات را می توانند با هم مقایسه و بررسی کنند و در ادامه دکتر Dimitrios Tsarapatsanis استاد حقوق در دانشگاهSheffield می گوید این ربات ها می توانند فساد را در سیستم تا حدی از بین ببرند به صورتی که جلوی قضاوت های نادرست قاضی را گرفته و دادگاه ها را به یک سطح بالا تری ارتقاء دهند.

اکنون این پروژه نیاز به تست های بیشتر با جرایم بیشتر است که ما امیدواریم در آینده باعث پیشرفت سیستم حقوقی شود.

خوردن نوعی شیرینی به شما می گوید چقدر به کربوهیدرات نیاز دارید

با توجه به علم ژنتیک، در حالی که شما برای حفظ یک وزن متعادل تلاش می کنید و کربوهیدرات های موجود در رژیم غذایی تان را دشمن خود می پندارید شیرینی کراکر به شما کمک می کند که تا چه اندازه کربوهیدرات بخورید.

به گزارش زومتک، به گفته شارون معلم، پزشک و متخصص نوروژنتیک، بدن هر فرد به طور متفاوت مقدار کمی از مواد غذایی را تجزیه می کند که به پاسخ سوال “چرا سبک زندگی یک فرد ممکن است بدن فرد دیگر را ویران کند” می پردازد.

دکتر معلم در کتاب جدیدش تحت عنوان “راه اندازی مجدد DNA” توضیح می دهد که چگونه رژیم غذایی افراد متناسب با آرایش ژنتیکی خودشان است.

او به Mail Online گفت: “افراد به سه دسته مصرف کربوهیدرات تقسیم می شوند: کامل، میانه رو و محدود.

اگر تحمل گلوتن دارید، برای انجام این آزمون از یک کراکر بدون نمک یا یک قطعه سیب زمینی پوست کنده خام در سایز ۱۰p استفاده کنید.

یک قطعه کراکر در دهانتان قرار دهید و مطمئن شوید که با بزاق دهانتان پوشش داده شده است. سپس همزمان با جویدن آن بوسیله ساعت زمان را بسنجید.

آن هنگام که کراکر در دهانتان شروع به شیرین شدن کرد و طعم مطلوب در دهانتان جاری شد، یادداشت بردارید.

اگر شما کراکر را برای مدت ۳۰ ثانیه جویدید و طعم آن تغییری نکرد، یادداشت کنید.

این آزمون را بیشتر از دوبار تکرار کنید. زمان ها را با یکدیگر جمع کرده و عدد حاصل را تقسیم بر سه کنید تا میانگین را بدست آورید.

کسانی که طعم شیرین را بین ۰ تا ۱۴ ثانیه احساس کرده اند، در رده مصرف “کامل” قرار می گیرند. به این دسته افراد توصیه می شود در طول روز ۲۵۰ گرم کربوهیدرات دارای ۲۰۰۰ کالری دریافتی مصرف کنند.

کسانی که رقم بین ۱۵ تا ۳۰ ثانیه کسب کردند، در رده مصرف “متعادل” قرار دارند. حداکثر مصرف روزانه این افراد ۱۷۵ گرم است.

و کسانی که در بیشتر از ۳۰ ثانیه طعم را احساس کرده اند، در رده مصرف “محدود” قرار دارند که تنها می توانند ۱۲۵ گرم کربوهیدرات مصرف کنند.

کتاب دکتر معلم بر اساس ایده “ژن های ما از رژیم غذایی پدران و مادرانمان به ارث می رسند” شکل گرفته است.

“در برخی افراد آنزیم آمیلاز – کربوهیدرات را در پانکراس و غدد بزاق هضم می کند – بیشتر از دیگران موثر است.”

“افرادی که اجداد آن ها دانه های غلات حاوی نشاسته بیشتر مصرف کرده اند، بیشتر از کسانی که گوشت خورده اند دارای نسخه های بیشتری از ژنAMY1 می باشند و این موجب می شود تا آن ها راحت تر کربوهیدرات ها را بشکنند و هضم کنند.”

دکتر معلم اضافه کرد: “به طور کلی، رژیم غذایی یک فرد به طور متوسط نباید بیشتر از ۳۰ درصد کربوهیدرات داشته باشد.”

سیان پورتر، متخصص تغذیه گفته است: “ما باید میزان قند را در رژیم غذایی مان کاهش دهیم. و وعده های غذایی مان را بر اساس کربوهیدرات دارای نشاسته ای پایه گذاری کنیم که حاوی فیبر هستند. آن ها برای سلامتی ما مفیدند.”

گوگل: کمبود زمان، دلیل ضد آب نبودن گوشی های پیکسل است

کمتر از یک ماه از عرضه گوشی های هوشمند پیکسل (Pixel) و پیکسل ایکس ال(Pixel XL) شرکت گوگل می گذرد، محصولاتی که می توانند با امکانات بسیار خوب و قدرتی بالا از بهترین گوشی های بازار باشند. اما موبایل های پیکسل یک نقطه ضعف داشتند و همین موضوع باعث ایجاد این سوال در ذهن بسیاری از کاربران شد: “دلیل ضد آب نبودن گوشی های پیکسل گوگل چیست؟”. حالا دیوید پیِرس(David Pierce)، منتقد سایتWired به این سوال پاسخ داده است.

به گزارش گجتنیوز، دلیل ضد آب نبودن گوشی های پیکسل نبود وقت کافی اعلام شده است

اخیرا دیوید پیرس که مسئول نقد گوشی هوشمند پیکسل برای سایت Wired شده، در مکاتبه ای با مدیران گوگل، دلیل ضد آب نبودن گوشی های پیکسل را جویا شده که تنها این پاسخ کوتاه را دریافت کرده است: “ما زمان کافی نداشتیم.”

البته این منتقد اذعان داشته که مدت زمان طراحی تا ساخت و عرضه گوشی های پیکسل، تنها 9 ماه و یک هفته بوده چرا که در پایان سال 2015، گوگل تمامی برنامه های خود برای عرضه گوشی های هوشمند را تغییر داده است.

از این صحبت ها می توانیم نتیجه بگیریم که گوگل همچون اپل، قصد عرضه گوشی های پیکسل و پیکسل ایکس ال با قابلیت ضد آب بودن را داشته اما عدم انجام این کار، نمی تواند تاثیری بر فروش این گوشی هوشمند محبوب داشته باشد. بهتر است قضاوت در این مورد را به شما بسپاریم، اما آیا بهتر نبود گوگل محصولات جدید خود را همتای دیگر گوشی های هوشمند بازار تولید می کرد؟

با این حال گوشی هایی پیکسل و پیکسل ایکس ال با داشتن استاندارد IP53 در برابر گرد و غبار و برخورد با آب (نه فرو رفتن زیر آن) مقاوم هستند و این ویژگی می تواند حداقل برای طرفداران این گوشی، راضی کننده باشد.

سامسونگ به خریداران گلکسی نوت 7 سال آینده یک گلکسی اس 8 رایگان تحویل می‌دهد

برای نخستین بار هفته گذشته بود که از سوی سامسونگ خبر رسید این شرکت کره ای برنامه هایی را برای جبران ناراحتی چندین ماهه خریداران گلکسی نوت 7 در سر دارد. این گزارش نشان می دهد که سامسونگ تخفیف نقدی بسیار قابل قبولی را جهت دریافت پرچمدار آینده این شرکت به خریداران نسل سوخته فبلت آیفون می دهد. این کمپانی حتی در حال حاضر نیز پلن های تشویقی پولی مختلفی را در اختیار خریداران نوت 7 قرار داده تا بتوانند یکی دیگر از دیوایس های سامسونگ را خریداری کنند. حال مطبوعات کره ای در گزارش جدیدی عنوان می کنند که این کمپانی به خریداران Note 7 یک گلکسی اس 8 رایگان را هدیه خواهد داد و یا حداقل مبلغ کمی را از آن ها دریافت خواهد کرد.

به گزارش دیجی رو، با توجه به گزارش فوق، این برنامه تنها برای کسانی عملی خواهد بود که گلکسی نوت 7 خودشان را با توجه به پلن های تشویقی سامسونگ با یک دیوایس گلکسی اس 7 و یا اس 7 اج تعویض کرده  باشند. این دسته از افراد سال آینده و به محض عرضه جهانی گلکسی S8 می توانند دیوایس خود را تحویل داده و بدون پرداخت هزینه ای پرچمدار جدید سامسونگ را در اختیار بگیرند. هرچند ممکن است با توجه به قیمت خریداری کرده این محصول، مجبور باشند مبلغ ناچیزی را به سامسونگ پرداخت کنند.

یک مقام آگاه سامسونگ به صورت رسمی با تائید این گزارش عنوان کرد:

این برنامه جدید جبران خسارت برای آن دسته از افرادی طراحی شده است که گلکسی نوت 7 خود را با یک دیوایس دیگر سامسونگی تعویض کرده اند. آن ها سال آینده پرچمدار بعدی سامسونگ را دریافت خواهند کرد.

این که سامسونگ با توجه به وضعیت کنونی صنعت چگونه از پس این ادعای خود برمی آید سؤالیست که به شدت ذهن ما را درگیر کرده است. متأسفانه جزئیات بیشتری از این طرح به جز گفتگوی فوق منتشر نشده ولی به نظر می رسد که این شرکت قصد دارد به خوبی خاطره بد گلکسی نوت 7 را از ذهن طرفدارانش پاک کند.

گوگل مپس با اضافه شدن گزینه خدمات تحویل غذا برای iOS به روزرسانی شد

در آپدیت جدیدی که برای این اپلیکیشن در اپ استور به چشم می خورد، گوگل سفارش دادن غذا را به صورت مستقیم از داخل اپلیکیشن گوگل مپس خود برای کاربران iOS ساده تر کرده است.

به گزارش تکنولوژینیوز، قابلیت اصلی جدیدی که در آخرین نسخه ی اپلیکیشن گوگل مپس به چشم می خورد قابلیت سفارش دادن غذا از خدمات تحویل غذا است. این قابلیت در حال حاضر بیشتر از یک سال است در اختیار کاربران اندرویدی قرار دارد، بنابراین منطقی است که کاربران iOS نیز این قابلیت را، حتی اگر کمی طولانی تر از مدت انتظار باشد، دریافت کنند.

اپلیکیشن گوگل مپس برای iOS حالا به شکل کاملی با خدمات تحویل غذا نظیرSeamless و Grubhub، درست نظیر نسخه ی اندرویدی این اپلیکیشن، یکپارچه می شود.

به منظور دسترسی به قابلیت سفارش غذا، شما بایستی به منوی Explore بروید، بر روی زیر دسته هایی نظیر “بهترین ناهارها” یا “غذاهای ارزان قیمت” آهسته ضربه بزنید تا لیستی از رستوران ها برای شما نمایان شود. این رستوران ها به شکل کارت هایی نمایان می شود که اطلاعاتی نظیر ساعت های کاری، قیمت ها و نرخ بندی ها را در خود دارند.

از آن جایی که تمامی رستوران ها در این برنامه لحاظ نشده اند، آن ها دارای قابلیتی به اسم “سفارشی ثبت کنید” بر روی کارت اطلاعات رستوران هستند تا شما بتوانید با استفاده از آن غذا سفارش دهید.

به علاوه، این آپدیت گزینه  دیگری هم برای ایجاد کردن کدهای پلاس (کدهای کوتاه برای مکان هایی که آدرس خیابان های آن ها مشخص نیست) در اختیار کاربران قرار می دهد که آن را می توانند با قرار دادن یک سنجاق در هر جای نقشه آن را ایجاد کنند. این قابلیت نظیر شناساگر یک مکان عمل می کند که طول و عرض جغرافیایی را می خواند. کاربران می توانند این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارند.

طبق گفته ی گوگل، آخرین نسخه از اپلیکیشن گوگل مپس برای iOS دارای فرآیند بسیار ساده تر گرفتن تصاویر و اضافه کردن آن ها برای موقعیت نشانه گذاری شده، چیزی که کاربران از خیلی وقت پیش درخواست آن را داشته اند. گوگل یک دکمه ی “اضافه کردن تصویر” لحاظ کرده است که زیر موقعیت هر عکس فعلی شما قرار خواهد گرفت، تا کاربران قادر باشند که سریعاً یک عکس گرفته و آن را آپلود کنند.

توییتر 300 نفر از کارمندان خود را اخراج می کند

به نقل از تکنولوژی نیوز، طبق گزارش جدیدی که بلومبرگ منتشر کرده، احتمالاً توییتر به زودی خبر اخراج یک سری از کارکنان این شرکت را اعلام خواهد کرد. نکته جالب در این گزارش تعداد کارمندان اخراجی است: گفته شده که 300 کارمند یعنی چیزی در حدود 8 درصد از کل نیروی کار این شرکت اخراج خواهند شد. اگر به خاطر داشته باشید سال گذشته نیز این کمپانی 300 تن از کارکنان خودش را اخراج کرد.

اعلامیه این تصمیم توییتر احتمالاً در اوایل هفته جاری و قبل از اینکه توئیتر گزارش دستاوردهای سه ماهه سوم امسال را روز پنج شنبه منتشر کند اعلام خواهد شد، البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که در این گزارش بلومبرگ قید شده که هنوز این امر تائید نشده است.

مایکروسافت پشتیبانی از اسکایپ را در 85 درصد از ویندوزفون های خود متوقف کرد

به گزارش تکنولوژی نیوز، در ماه جاری مایکروسافت پشتیبانی از اسکایپ را روی بیش از 85 درصد از ویندوز فون ها متوقف کرده است و این به معنای آن است که اگر گوشی شما دارای ویندوز فون 8، ویندوز فون 8.1 ویندوز 10 است، نمی توانید اپلیکیشن اسکایپ را از Windows Store دانلود کنید. حتی اگر به طریقی بتوانید با استفاده از یک لینک مستقیم، اسکایپ را نصب نمائید، تنها چند هفته ای می توانید این اپلیکیشن را روی گوشی خود داشته باشید؛ چرا که اپلیکیشن اسکایپ از اوایل سال جاری میلادی دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

این غول نرم افزاری، پشتیبانی این اپلیکیشن را برای سایر دستگاه های استفاده کننده از ویندوز و پلتفرم ها نیز حذف خواهد کرد. علاوه بر این ویندوز RT نیز پشتیبانی اسکایپ را نخواهند داشت و برخی کاربران اندروید نیز جزء این دسته قرار می گیرند، بویژه دستگاه های استفاده کننده از اندروید 4.0.2 یا قدیمی تر نیز قادر به نصب این اپلیکیشن نخواهند بود و اگر از قبل روی این دستگاه ها و گجت ها اسکایپ نصب شده باشد، تنها تا آخر سال جاری میلادی قابل استفاده خواهند بود.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در اخبار, اخبار فن آوری ویژه ی نابینایان, اندروید, تلفن همراه, دسترس پذیری, دنیای فن آوری, دکه خبر, نرم افزار, کامپیوتر ارسال و , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + دوازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *