خبر های امیدوار کننده از صدا و سیما برای نابینایان

پیگیری ها نشان می دهد شورای سلامت صدا و سیما با سندی درباره معلولین، تدارکِ ویژه ای برای نابینایان دارد البته بار اساسی این موضوع رویِ دوش رادیو است.

15 اکتبر برابر با 23 مهر به عنوان روز عصای سفید نامگذاری شده است. در ایران فیلمسازان مختلفی سراغ سوژه هایی با محوریت نابینایان رفته اند که از این حیث «مجید مجیدی» با ساخت 2 فیلم «رنگ خدا» و «بید مجنون» رکورددار است.

«رنگ خدا»، «گل های داوودی»،«دو چشم بی سو» ، «چشم هایم برای تو» ، «از کرخه تا راین» ، «بید مجنون» ،«شیدا» ، «اتوبوس شب»، «پنجره»، «چشمان سیاه» ، «سجده بر آب» و «ایستگاه بهشت» از جمله مهمترین فیلم های سینمای ایران است که در آن ها به نابینایان پرداخته می شود.

عصا سفیدها در سریال های تلویزیونی

مهدی هاشمی در سال 1380 در سریال تلویزیونی «هزاران چشم» به کارگردانی کیانوش عیاری نقش آقای راوندی دبیر تحریریه نابینای یک مجله را ایفا کرده که به واسطه شغلش و نامه هایی که مردم برای او می نویسند، ارتباط تنگاتنگی با جامعه و مشکلات آن دارد. او هربار که نامه کسی را می خواند، خودش را در آن فضای تعریف شده می بیند، بنابراین سعی می کند به نوعی بر مشکلات پیش آمده فائق آید که در ادامه، حوادث طنزآمیزی را به وجود می آورد.

در سریال های  «سفر سبز» ساخته «محمدحسین لطیفی» و  «چراغ های خاموش» به موضوع نابینایان اشاره شده و زندگی و مشکلات آنان نمایش داده شده است .

طی سال های اخیر و به منظور اهمیت دادن بیشتر به قشر روشندل جامعه ایران، برخی مسئولان و هنرمندان این کشور ایران  برای ارتباط گیری بهتر نابینایان با فیلم ها و آثار هنری تصویری، تمهیداتی را درنظر گرفته اند  که یکی از آن ها تبدیل فیلم ها و مستند ها به فایل صوتی است.

این اقدام با استقبال زیاد مخاطبان خاص مواجه شد. در چند سالِ اخیر مجموعه فرهنگی «سوینا»  یا همان سینمای نابینایان با مدیریت «گلاره عباسی» بازیگر سینما و تلویزیون در حال فعالیت است.

پیگیری از شورای سلامت صداوسیما/ سندی که در حال پیگیری است

در رسانه ملّی و پخش برخی سریال ها و فیلم ها شاهدِ فرآیندی برای نمایشِ فیلم ها و برنامه های ویژه ناشنوایان و کم شنواها است اما در این میان، سهمِ نابینایان بسیار ناچیز بوده؛ تا جایی که در پیگیری ها هم نشان می دهد شورای سلامت پیگیرِ آن اند تا اتفاقات خوبی برای این حوزه بیفتد. اتفاقاً شخصی در شورای سلامت صداوسیما اعتقاد دارد رادیو در این میان سهم بیشتری دارد و آن کاری که باید در رادیو انجام می شود. باید این قشر را دریافت، جلویِ کارشناسانی که حرف های نسنجیده ای در رابطه با نابینایان می زنند و یا میهمانانی که حواشی ایجاد کردند، باید گرفته شود. اگرچه این اتفاق افتاده است.

شورای سلامت رسانه ملّی مشغولِ تصویب و پیگیری سندی تحت عنوان «معلولین» است و کارگروه هایی از انجمن نابینایان و ناشنوایان حضور پیدا خواهند کرد. تکلیف کار رسانه ای در این حوزه هم به زودی روشن می شود.

رادیو و برنامه هایی که برای نابینایان دارد

در این میان با اعتماد سعید رئیس رادیو سلامت گفت وگویی داشتیم که مشروح آن در ادامه آمده است:

صدیقه اعتماد سعید در رابطه با روز عصای سفید به خبرنگار تسنیم گفت: نابینایان در حقیقت یکی از مخاطبان اصلی ما در رادیو هستند؛ آنها همیشه با ما ارتباط مستقیم داشته و دارند. در این حوزه ما چند کار اصلی به عنوان اولویت درنظر داریم و در تمام سال پیگیری می کنیم. افزایش مهارت هایی که نابینایان در حوزه های مختلف پیدا کنند هم برای والدینی است که نابینا هستند و هم برای کسانی که فرزند نابینا دارند. اینکه چه کاری را باید انجام دهند که اگر خودشان نابینا هستند و چه ارتباطی با فرزندان شان داشته باشند و همچنین مهارت ارتباطی با خانواده شان و جامعه. اگر کودک نابینا دارند در حقیقت چه مهارت هایی در راستای رشد و تکامل کودک به آنها کمک کنند.

وی افزود: بحثِ دوم پیشگیری از نابینایی خصوصاً در رابطه با کودکان و تنبلی چشم است. یکی از بحث های سلامت چشم مان است که به آن می پردازیم. بحث سوم ما فکری برای اوقات فراغت افراد نابینا و استفاده از امکانات رسانه ای است که متأسفانه کمتر به آن پرداخته شده؛ اگرچه در رادیو سلامت برنامه های نمایشی  ای طوری طراحی کردیم که بتواند اوقات فراغت عزیزانِ نابینا را پُر کند. همچنین در این میان، کتاب گویا هم فضایِ مناسبی است که فراهم کردیم و در حقیقت خیلی مورد استقبال نابینایان قرار می گیرد.

آیا دنبال راه اندازی شبکه ای  برای نابینایان اند؟

رئیس رادیو سلامت در پاسخ به این سؤال که برای اوقات فراغت نابینایان به دنبال راه اندازی شبکه ای خاص هستید و یا اینکه چه تمهیداتی در این راستا خواهید داشت، تأکید کرد: واقعیت این است برای این حوزه باید فکری کرد. همان کاری که در برخی از بخش ها شده، توضیح سکانس و فیلم را به صورت شنیداری درآورده اند. یک حرکتِ چند جانبه از طرف دوستان تهیه کننده فیلم و سریا، رادیو و مرکز نمایشی باید اتفاق بیفتد. در حال طرح و بررسی است که بعید می دانم شبکه ای راه اندازی شود اما می توانیم از شبکه های پرشنونده در این راه بهره ببریم.

تعامل با سوینا

او درباره تعامل با «سوینا» خاطرنشان کرد: من اینجا اعلام می کنم درب سازمان را به بیرون باز کردیم که کارهای خوبی انجام می شود و محصولاتِ خوبی داریم از سوینا و یا هرجایِ دیگری بهره خواهیم برد. امکان دسترسی دوستان به علت های مختلف از جمله مسائل مالی و اینترنتی حاضریم در آن کارها مشارکت داشته باشیم.

واکنش به حضورِ کارشناسان و میهمانان حاشیه ساز

اعتماد سعید در پایان در پاسخ به این سؤال که آیا جلویِ کارشناسان و میهمانانی که دقت کامل در سخن گفتن درباره نابینایان داشته و دارند گرفته خواهد شد، گفت: ما معمولاً روی کارشناسان و میهمانان، دقت ویژه داریم که از جامعه نابینایان باشند و توصیه می کنیم که در جامعه وزین این دوستان، متخصص زیاد است و نیازی به استفاده از بخش های دیگر نیست. متأسفانه بعضاً از این اتفاقات روی آنتن تلویزیون شاهد بودیم به خاطر این است که کار کارشناسی روی برنامه انجام نمی شود و خیلی هیجانی برخورد می شود. اگر از مشاوره افراد تخصصی در سازمان صداوسیما هم استفاده شود این چنین اتفاقاتی را شاهد نخواهیم بود.

منبع: تسنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *