آموزش نصب اپلیکیشن در آیفون از اپ استور

روش رسمی دانلود اپ ها در آیفون ازطریق اپ استور است. فرایند جستجو و دریافت و نصب اپ ها در اپ  استور به سادگی صورت می گیرد.

توضیح: این مطلب برای کاربران مبتدی و افراد تازه وارد تهیه شده است.

نصب برنامه ها در گوشی آیفون کار سختی نیست. برای این کار، تنها کافی است تا به اپ App Store که به طور پیش فرض روی گوشی تان نصب شده است، بروید تا بتوانید به دنیایی از اپ های کاربردی و مختلف دسترسی داشته باشید. برای نصب برنامه با اپ استور، باید اپل آی دی داشته باشید.

اکثر برنامه ها را در آیفون فقط ازطریق اپ استور می توان نصب کرد. اپل هنوز رسماً روشی را برای نصب برنامه خارج از اپ استور معرفی نکرده است. در این مقاله علاوه بر آموزش نصب برنامه ها از اپ استور، به شما خواهیم گفت که آیا امکان نصب برنامه خارج از اپ استور در آیفون وجود دارد یا خیر.

روش نصب برنامه ازطریق اپ استور

برنامه ی App Store را باز کنید.

برای یافتن برنامه های دلخواهتان می توانید تب های Today ،Games ،Apps یا Arcade را مرور کنید یا روی تب جستجو ضربه بزنید تا برنامه ای خاص را پیدا کنید.

روی دکمه ی Get ضربه بزنید. اگر به جای دکمه Get، دکمه Open را می بینید، قبلاً آن برنامه را دانلود کرده اید.

توجه: اگر برنامه ای در اپ استور به جای دکمه ی Get دکمه ی Purchase داشته باشد، برنامه رایگان نیست و برای دریافت آن باید هزینه پرداخت کنید.

با ضربه زدن روی دکمه ی Get، با   توجه   به تنظیمات امنیتی دستگاه ممکن است از شما خواسته شود تا به کمک فیس آی دی یا تاچ آی دی یا وارد کردن رمز اپل آی دی احراز هویت کنید تا پس ازآن برنامه شروع به دانلود کند.

زمانی که دانلود و نصب برنامه کامل شود، کلید Open جای آیکون دایره ای فرایند دانلود را می گیرد. شما می توانید با کلیک روی این کلید، برنامه را اجرا کنید. همچنین، می توانید برنامه را در صفحه ی هوم یا App Library پیدا یا آن را در آیفونتان جستجو و سپس اجرا کنید.

نصب مجدد اپلیکیشن های حذف شده از اپ استور

اگر پیش تر برنامه ای را از اپ استور دریافت کرده اید؛ اما به هر دلیلی دیگر آن را روی دستگاهتان ندارید و اکنون دوباره می خواهید آن را پیدا و نصب کنید، اپ استور این امکان را برایتان فراهم می کند. برنامه هایی که مدت ها پیش از اپ استور دریافت کرده اید؛ ولی اکنون از اپ استور حذف شده را می توانید در فهرست Purchased ببینید و دریافت کنید.

با مرور زمان که آپدیت برنامه ها در اپ استور با آپدیت iOS سازگار می شود، آیفون هایی که دیگر آپدیت دریافت نمی کنند، نمی توانند آن ها را نصب کنند؛ اما کاربران همچنان می توانند با مراجعه به بخش Purchased، نسخه سازگار برنامه را دریافت کنند. توجه کنید که این موضوع فقط درصورتی امکان پذیر است که برنامه مذکور قبلاً دریافت شده باشد.

برنامه ی App Store را باز کنید. در گوشه ی بالایی سمت راست، روی پروفایلتان ضربه بزنید.

روی گزینه ی Purchased ضربه بزنید. این بخش حاوی سابقه ی دانلودها و خریدهای شما از اپل استور با آی دی فعلی تان است.

برای اینکه بتوانید تمام اپ هایی را مشاهده کنید که اکنون روی دستگاهتان وجود ندارند؛ اما زمانی آن را با این اپل آی دی دریافت کرده اید، تب Not on this iPhone را انتخاب کنید.

با کلیک روی آیکون ابر کنار هر برنامه، می تونید آن را دوباره دریافت کنید.

نصب برنامه روی آیفون ازطریق کامپیوتر

اگر به اپ استور از روی گوشی به دلیل محدودیت ها دسترسی نداشته باشید، نمی توانید برنامه ای برای گذر از محدودیت ها نصب کنید؛ پس چاره ای به جز نصب اپلیکیشن ها ازطریق کامپیوتر نمی ماند. این کار ازطریق نرم افزار آیتونز امکان پذیر است. اگرچه در نسخه های جدید آیتونز دسترسی به بخش اپ استور برداشته شده است، با نصب نسخه های قدیمی آن همچنان می توانید از اپ استور استفاده کنید.

ابتدا نسخه ی 12.6.4.3 آیتونز را برای ویندوز یا مک دانلود و آن  را نصب کنید.

پس  از نصب آیتونز، گوشی خود را به کامپیوتر متصل و آن را اجرا کنید.

از نوار ابزار بالا روی Accounts ضربه بزنید و روی Sign In کلیک کنید.

اپل آی دی و رمز آن را وارد و روی Sign In کلیک کنید.

از منو بالا گزینه ی Apps را انتخاب و سپس App Store را انتخاب کنید.

در کادر جستجوی بالا، نام اپلیکیشن مدنظرتان را تایپ کنید. پس  از پیدا کردن آن در نتایج جستجو، روی Get ضربه بزنید.

رمز اپل آی دی خود را وارد کنید.

اکنون دانلود اپلیکیشن آغاز می شود و می توانید از نوار بالا وضعیت دانلود آن  را بررسی کنید.

به دلیل اینکه نصب اپلیکیشن با آیتونز نیازمند سینک شدن آیفون با کامپیوتر است و احتمال دارد این فرایند زمان بر باشد، از نرم افزار دیگری به  نام Sideloadly برای نصب اپلیکیشن ها استفاده می کنیم که می توانید برای ویندوز و مک آن  را دانلود کنید.

پس  از نصب برنامه، آن  را اجرا کنید و مجوزها و دسترسی های لازم برای اجرای کامل برنامه را بدهید.

روی آیکون IPA کلیک و از مسیر C:\Users\[Your User]\Music\iTunes\iTunes Media\Mobile Applications فایل نصبی اپلیکیشن دانلودشده از آیتونز را انتخاب کنید.

روی گزینه ی Advanced options ضربه بزنید و Siging mode را روی Normal Install قرار دهید و سپس روی Start کلیک کنید. صبر کنید تا اپلیکیشن در آیفون شما نصب شود.

گفتنی است که برای نصب اپلیکیشن های iOS با کامپیوتر اجباری به استفاده از آیتونز نیست و شما می توانید از برنامه هایی نظیر iMazing یا AnyTrans برای این کار استفاده کنید.

نصب برنامه خارج از اپ استور در آیفون

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم،  iOS برخلاف سیستم عامل اندروید این امکان را برای کاربر فراهم نمی کند تا برنامه را با استفاده از فایل نصبی آن خارج از اپ استور نصب کند. درواقع، تمامی برنامه های iOS برای هر کاربر امضای اختصاصی دارد که تنها به اپل آی دی او مربوط می شود و اپلیکیشن ها هنگامی که کاربر روی دکمه نصب ضربه می زند، با اپل آی دی ثبت شده روی دستگاه Sign و سپس دانلود می شوند. بنابراین، امکان نصب بسته های Signنشده یا دارای امضای مغایر با اپل آی دی ثبت شده روی دستگاه وجود ندارد. با این حال این محدودیت به گونه ای نیست که به کل امکان نصب برنامه از اپ استور وجود نداشته باشد و در این جا، چند استثنا وجود دارد.

به صورت استاندارد امکان نصب برنامه ازطریق فایل نصبی آن که معمولاً با فرمت IPA شناخته می شود، با روش هایی وجود دارد؛ اما مسئله اصلی اجراشدن آن است که به نوع انتشار اپلیکیشن بستگی دارد. به طور کلی، دو حالت برای نصب اپلیکیشن های iOS تعریف شده است: یکی برای توسعه (Development) و دیگری برای توزیع (Distribution). در هر دو حالت،  اپلیکیشن ها با روش های مختلفی Sign می شوند و در هیچ  حالتی برنامه Signنشده روی سیستم عامل iOS اجرا نمی شود؛ اما مکانیسم امضای برنامه ها باهم متفاوت است.

درواقع به جز اپ استور، اپل راهکارهای دیگری برای نصب برنامه ها معرفی می کند که این راهکارها برای اهداف خاصی در نظر گرفته شده اند؛ مثلاً سازمان هایی که می خواهند یک اپلیکیشن  را فقط در اختیار افراد محدود و کارمندانشان قرار دهند یا توسعه دهندگانی که قصد دارند اپلیکیشن های خود را برای آزمایش در اختیار تعداد محدودی از کاربران قرار دهند. برای این کار اپل به توسعه دهندگان اپلیکیشن اجازه می دهد تا پروفایل هایی (Provisioning Profile) را صادر کنند که نقش امضای برنامه را ایفا می کنند و کاربر بتواند با استفاده از آن پروفایل برنامه را نصب و استفاده کند.

این گواهی ها انواع مختلفی دارند. اگر فردی حساب مخصوص توسعه دهندگان اپل را داشته باشد، می تواند با استفاده از این اکانت یک پروفایل برای برنامه های امضانشده ایجاد کند. بسته به اینکه کاربر از حساب رایگان استفاده کند یا حق  اشتراک برایش بپردازد، این گواهی مدت  اعتبار و تعداد برنامه های تخصیص داده شده مشخصی دارد.

دسته ای دیگر از پروفایل ها هستند که برای استفاده ی عمومی صادر می شوند (دسته پروفایل های توزیع یا Distribution) که متداول ترین انواع آن از نوع In-house و Ad-hoc هستند. با این حال، عمومی بودن آن ها بدین معنی نیست که هیچ محدودیتی وجود ندارد. همان طور که ابتدا گفتیم، اپل صرفاً برای استفاده های خاص بستر نصب برنامه ها این شیوه را فراهم کرده است.

در نوع اول، توسعه دهندگان می توانند در وب سایت هایی جداگانه به فایل مانیفست اپلیکیشن خود لینک بدهند و کاربر پس از انتخاب آن، اپلیکیشن مدنظر را خارج  از اپ استور دانلود کند. با این کار اپلیکیشن و پروفایل مربوط به آن نیز دانلود می شود و کاربر از تنظیمات باید آن  را تأیید کند تا بتواند از برنامه استفاده کند. اگر اپل تشخیص دهد که برنامه برای مقاصد دیگری (غیرسازمانی) استفاده می شود، می تواند از تمدید گواهی جلوگیری و آن  را مسدود کند. در صورت باطل شدن گواهینامه، کاربر دیگر نمی تواند از برنامه استفاده کند.

نوع دوم (ad-hoc) برای به اشتراک گذاشتن نسخه ی آزمایشی اپلیکیشن توسعه دهنده با جمع محدود و انتخابی از کاربرها کاربرد دارد؛ بنابراین، پروفایل ها به  تعداد مشخصی می تواند استفاده شود و توسعه دهنده یک به یک شناسه دستگاه هایی را تعریف کند که قرار است برنامه را نصب کنند.

با   توجه    به این موضوع، در گوشی های آیفون گزینه ای وجود ندارد که به  کاربران اجازه دهد برنامه  های آیفون را به صورت دستی نصب کنند. با   توجه    به فشارهای اتحادیه ی اروپا برای وادارکردن اپل به فراهم کردن امکان سایدلود  کردن اپلیکیشن ها در سیستم عامل iOS، انتظار می رفت که در iOS 16 شاهد چنین تغییری باشیم؛ اما اپل برای این منظور هنوز اقدامی انجام نداده است.

منبع: زومیت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *