ایجاد گرافیک علمی برای نابینایان با استفاده از لیتوفان

گروهی از محققان با استفاده از یک شکل هنری قدیمی و چاپ سه بعدی امکان تجسم داده ها را برای افراد نابینا فراهم کردند که این نوآوری می تواند به افزایش نقش نابینایان در عرصه های علمی و ریاضی کمک کند.

یک گروه تحقیقاتی به سرپرستی شیمیدان های دانشگاه بایلور (در واکو تگزاس آمریکا) از لیتوفان (یک شکل هنری قرن ۱۹) و چاپ سه بعدی برای تبدیل داده های خاص به گرافیک لمسی استفاده کردند.

این گرافیک ها با یک وضوح شبیه به ویدئو می درخشند. این نوآوری به افراد نابینا و همچنین بینا امکان می دهد که داده ها را تصور و تجسم (visualize) کنند.

براسان شا استاد شیمی و بیوشیمی در دانشگاه بایلور درمورد این تحقیق گفت: این پژوهش نمونه ای است از این موضوع که هنر موجب قابل دسترس تر و فراگیرتر شدن علم می شود، هنر موجب می شود که علم از خودش نجات یابد.

وی افزود: داده ها و تصاویر علمی مثلا تصاویر خیره کننده تلسکوپ فضایی جیمز وب برای افراد نابینا قابل دسترس نیست اما ما نشان دادیم که گرافیک های لمسی نیمه شفاف موسوم به لیتوفان (lithophanes) می توانند تمام این تصاویر را برای همگان قابل دسترس کنند.

لیتوفان ها حکاکی های نازک ساخته شده از مواد نیمه شفاف هستند که اکنون از پلاستیک ساخته  می شوند. آنها در نگاه اول مات به نظر می رسند اما وقتی با هر نور زمینه ای روشن شوند مانند یک تصویر دیجیتال می درخشند. در این تحقیق محققان از چاپ سه بعدی برای لیتوفان استفاده کردند.

محققان تاکید کردند: این تحقیق تلاشی برای پاسخ به این سوال بی پاسخ بوده است که آیا افراد نابینا می توانند بخشی از علم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) باشند؟

لیتوفان ها یک فرمت داده ارایه می کنند که می تواند در سطح جهانی بین افراد بینا و نابینا به اشتراک گذاشته شود و از این طریق STEM را برای افرادی که در گذشته نادیده گرفته می شدند، قابل دسترس کند.

منبع: ایرنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − 3 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *