دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 24 مهر ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه نابينايان شرکت پکتوس. در سیزدهمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

ارسال پیامک  انبوه تبلیغاتی از سیم کارت های شخصی مسدود می شود

به گزارش تکنولوژی نیوز،به گفته حسین فلاح جوشقانی، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، به دنبال راه اندازی سامانه غیر فعال سازی دریافت پیامک های تبلیغاتی (سامانه 800)، شاهد نارضایتی مشترکان از برخی پیامک های تبلیغاتی از طریق شماره های شخصی بودیم.

وی تصریح کرد: ارسال پیامک تبلیغاتی از شماره های شخصی از مصادیق پیامک انبوه بوده و طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی، ارایه کنندگان خدمات ارتباطی باید امکان فعال سازی و یا غیر فعال نمودن دریافت پیامک های انبوه از این طریق را برای کاربران فراهم کنند.

بر این اساس طبق اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات، قابلیت ارسال پیامک تمامی سیم کارت هایی که به صورت شخصی برای سایر مشترکین پیامک انبوه تبلیغاتی ارسال می کنند، مسدود می شود و اپراتورها ملزم هستند تا زمان ایجاد این امکان برای کاربران، در صورتی که مشترکین از طریق سیم کارت شخصی خود به ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی اقدام کنند، امکان ارسال پیامک آن ها مسدود شود.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی ادامه داد: پس از ایجاد امکان فعال سازی و غیر فعال سازی دریافت پیامک انبوه برای کاربران و تایید رگولاتوری، پس از اطلاع رسانی، امکان باز کردن قابلیت ارسال پیامک انبوه برای این دسته از سیم کارت های مشترکان فراهم می شود.

MTN بیست میلیون یورو به سرمایه گذاری خود در اسنپ افزود

اسنپ، اولین و بزرگترین شرکت نرم افزاری درخواست خودرو در ایران، سرمایه عظیمی از MTN دریافت کرد.

به گزارش تکنولوژی نیوز، شرکت MTN هفته گذشته، ۲۰ میلیون یورو به میزان سرمایه گذاری خود در شرکت اسنپ و دیگر شرکت های زیرمجموعه گروه اینترنتی ایران افزود.  این افزایش سرمایه با هدف سرعت بخشیدن به رشد این اپلیکیشن و توسعه خدمات آن در دیگر شهرهای ایران انجام شده است.

 همانطور که می دانید اسنپ به عنوان اولین و بزرگترین شرکت نرم افزاری درخواست خودرو در ایران، از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز کرده و میانگین رشد ماهیانه آن تاکنون ۱۰۰درصد بوده است.

گروه MTN اپراتور پیشرو در بازاری در حال رشد است که مشترکین خود را در ۲۲ کشور در آسیا، آفریقا و خاورمیانه متصل می کند. این گروه همچنین سهام دار عمده در ایرانسل و گروه اینترنتی ایران است. MTN در پهنه فعالیت های خود رکورد ۲۳۲.۶ میلیون مشترک مخابراتی را به ثبت رسانده است.

 شهرام شاهکار، مدیرعامل اسنپ، در خصوص افزایش سرمایه 20 میلیون یورویی گفت: «این سرمایه گذاری به ما کمک می کند تا بتوانیم خدمات اسنپ را در دیگر شهرهای ایران نیز گسترش دهیم و امکان دسترسی به این خدمت استثنایی را برای همه مردم ایران فراهم کنیم. ما به عنوان اولین و بزرگترین اپلیکیشن درخواست خودرو که در ایران تولید و توسعه یافته، به آنچه همگی تا اینجا به دست آورده ایم افتخار میکنیم و به تحکیم موقعیت خودمان به عنوان پیشتاز بازار، با پشتیبانی قوی از سمت MTN، ادامه خواهیم داد

رتبه 37 ایران در میزان استطاعت در پرداخت هزینه های ICT بین 139 کشور

به گزارش تکنولوژی نیوز، مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات وابسته به سازمان فناوری اطلاعات ایران، گزارش مجمع جهانی اقتصاد در خصوص نوآوری کشورها در اقتصاد دیجیتال را منتشر کرد. این گزارش براساس ارزیابی کشورها از شاخص آمادگی شبکه ای (NRI) در سال ۲۰۱۵ به دست آمده است.

در شاخص آمادگی شبکه ای (Networked Readiness Index) کشورها برای دیجیتالی شدن در ۴ زیرشاخص محیط، آمادگی زیرساختی، استفاده و کاربری و نیز تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات ارزیابی می شوند. این گزارش نشان می دهد که کشورمان با ۴ پله صعود، در میان ۱۳۹ کشور جهان، از رتبه ۹۶ در سال ۲۰۱۴ به جایگاه ۹۲ دست پیدا کرده است. در این رده بندی رتبه ایران در زیرشاخص محیط ۸۲، از نظر آمادگی زیرساختی و مهارت ها ۸۳، از نظر استفاده کاربران ۹۹ و از نظر تاثیرگذاری ۱۰۲ اعلام شده است.

بررسی ها نشان می دهد که قابل قبول ترین جایگاه ایران در این جدول، در بخش استطاعت در پرداخت هزینه های فناوری اطلاعات و ارتباطات است. ارزیابی انجام شده از وضعیت تعرفه تلفن همراه اعتباری، تعرفه اینترنت پهن باند ثابت و همچنین سطح رقابت در حوزه اینترنت و تلفن مناسب است و به همین دلیل ایران در میان ۱۳۹ کشور رتبه ۳۷ را در میزان استطاعت در پرداخت هزینه ها دارد. اما با این وجود سطح رقابت در این حوزه با کسب امتیاز ۰.۸۵ از ۲، وضعیت مناسبی را از این منظر نشان نمی دهد.

پایین ترین رتبه ایران نیز متعلق به ارزیابی انجام شده از استفاده کسب و کارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در این ارزیابی، از حیث استفاده از ICT برای تراکنش های بنگاه به بنگاه  ( B۲B )، سطح آموزش کارکنان در کسب و کارها و میزان جذب فناوری در سطح بنگاه ها، امتیازهای مناسبی کسب نشده است.

کمترین امتیاز نیز متعلق به محور تاثیرات اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در این محور، تاثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بر روی مدل های سازمانی و نشانگر تعداد ثبت اختراع در حوزه ICT امتیاز مناسبی نیست.

تست اینترنت ۱۰۰ مگابایتی مخابرات در تهران

سخنگوی شرکت مخابرات تهران،محمدرضا بیدخام خبر از ارائه اینترنت پرسرعت ۱۰۰ مگابیتی به عنوان برنامه در دست انجام این شرکت داد و اظهار داشت: این سرویس که به تازگی و همزمان با نمایشگاه تله کام رونمایی شد، هم اکنون در برخی مراکز مخابراتی تهران در حال تست است.

به نقل از تک24، سخنگوی شرکت مخابرات تهران ضمن بیان اینکه سرویس VDSL۲ امکان دسترسی به اینترنت ۱۰۰ مگابیتی را ممکن می کند،اضافه کرد: VDSL۲ در اغلب موارد کارکردی مشابه اینترنت ADSL دارد با این تفاوت که در این سرویس، امکان ارائه سرعت ۱۰۰ مگابیتی حداکثر تا فاصله ۱۲۰۰ متری بر بستر کابل مسی، قابل ارائه است.

محمدرضا بیدخام عنوان کرد: در صورت موفقیت فاز آزمایشی این طرح، سرویس VDSL۲ می تواند برای استفاده های تجاری و حتی خانگی کاربرد داشته باشد و سرعت دسترسی چندین برابر بیشتر را برای مشترکان فراهم کند.

انتشار مشخصات تبلت نوکیا D1C

به گزارش تک24، اینطور که به نظر می رسد،موتور غول قدیمی و باسابقه دنیای تلفن همراه یعنی نوکیا تا قبل از پایان سال جاری میلادی روشن می شود و از دستگاه های جدیدی رونمایی خواهد کرد.در هفته هایی که گذشت بنچمارک های بسیاری از تبلتی تحت عنوان نوکیا D1C انتشار یافته که متاسفانه اطلاعات زیادی در دست نیست.به تازگی این تبلت در بنچمارک GFXBench رویت شده و بدین وسیله،مشخصات فنی اش هم مشخص شده است.پیشتر احتمال می رود که D1C یک گوشی هوشمند است که مشخص شد که یک تبلت اندرویدی با سیستم عامل اندروید نوقا است.

طبق اطلاعات این بنچمارک،نوکیا D1C با اندروید ۷٫۰ نوقا عرضه می شود.در قلب دستگاه هم پردازنده احتمالی اسنپدراگون ۴۳۰ با هشت هسته پردازشی و فرکانس ۱٫۴ گیگاهرتز با پردازنده گرافیکی آدرنو ۵۰۵ قرار دارد.حافظه رم پردازشی ۳ گیگابایتی با حافظه داخلی ۱۶ گیگابایتی از دیگر مشخصات این تبلت است.گفتنی است که از ۱۶ گیگابایت حافظه داخلی میتوان از ۹ گیگابایت استفاده کرد.در پنل پشت یک دوربین با کیفیت ۱۶ مگاپیکسل قرار دارد.در پنل جلو هم یک دوربین با کیفیت ۸ مگاپیکسلی با قابلیت فیلمبرداری فول اچ دی تعبیه شده است.نمایشگر این تبلت هم ۱۳٫۸ اینچ با رزولوشن ۱۰۸۰ پیکسل(فول اچ دی)است.

 با اپلیکیشن Bitwalking در ازای پیاده روی خود پول دریافت کنید

در صورتی که انگیزه لازم را برای پیاده روی یا دویدن به منظور کاهش وزن ندارید، پس بهتر است به سراغ اپلیکیشن Bitwalking بروید، چراکه این اپلیکیشن در ازای پیاده روی پول پرداخت می کند.

به نقل از زومیت، در صورتی که انگیزه ی خاصی برای پیاده روی، دویدن و کاهش وزن ندارید و همواره ترجیح می دهید تا در هر شرایطی از خودرو برای رسیدن به مقصد استفاده کنید، پس بهتر است اپلیکیشن Bitwalking را مورد استفاده قرار دهید، چراکه این اپلیکیشن در ازای پیاده روی شما، پول پرداخت می کند. شاید تصور کنید که پول پرداخت شده توسط این اپلیکیشن واقعی نیست و ارزش خاصی ندارد، در حالی که این چنین نیست و با استفاده از این اپلیکیشن می توان پول های مجازی دریافت شده را به راحتی به پول واقعی تبدیل کرد. در صورت استفاده از این اپلیکیشن و قدم زدن، به ازای هر قدم مبلغی به حساب شما اضافه می شود که این مبلغ با واحد دلار بیت واکینگ است که با علامت $BW نمایش داده می شود. این پول را می توان از طریق این اپلیکیشن بصورت آنلاین خرج کرد یا آن را تبدیل به پول واقعی کرد.

در وب سایت Bitwalking در خصوص سرویس ارائه شده چنین اظهار نظر شده است:

ما معتقدیم که هر شخصی باید آزادی و توانایی درآمدزایی را داشته باشد. قدم زدن به اندازه ای برابر برای تمام مردم ارزشمند است و این ربطی به محلی که کاربر زندگی می کند و شخصیت وی ندارد. چیزی که مهم است، مسافتی است که کاربر در یک بازه ی زمانی مشخص طی می کند.

این اپلیکیشن فارغ از اینکه شما چه کسی بوده یا در کجا زندگی می کند، بصورت برابر به همه خدمات می دهد. این سرویس را می توان گزینه ی بسیار خوبی برای استفاده در کشورهای در حال توسعه خواند که اغلب سفرهای درون شهری بصورت پیاده انجام می شود. مالاوی و کنیا جزو اولین کشورهایی بودند که این اپلیکیشن  در آن ها آغاز به کار کرد. سالیم آدام، یک معلم IT در کشور مالاوی است که به کسب درآمد ۲۶ دلاری در ماه از طریق بیت واکینگ اشاره کرده است.

هنوز یک نرخ تبدیل جامع برای تبدیل دلار بیت واکینگ به دلار آمریکا وجود ندارد و این موضوع برای تبدیل شدن به یک استاندارد در نقشه ی راه کمپانی توسعه دهنده قرار دارد.

براساس قوانین بیت واکینگ هر ۱۰٫۰۰۰ قدم در این سرویس یک دلار بیت واکنیگ حساب می شود. پس از آنکه این سرویس راه اندازی شد، شماری از کشورها و کمپانی ها نیز به حمایت از این سرویس پرداختند که از جمله ی آن ها می توان به کمپانی ژاپنی Murata اشاره کرد که یک دستبند هوشمند را برای شمارش تعداد قدم ها و درآمد کسب شده در بیت واکینگ توسعه داده است. شنیده ها نشان از این دارد که تولیدکنندگان کفش نیز آمادگی خود را برای مشارکت در این طرح اعلام کرده اند. همچنین احتمالا در اینده بانک ها نیز در امر تبدیل پول الکترونیکی به پول واقعی با بیت واکینگ همکاری کنند.

اینستاگرام برای تبلت ها و کامپیوترهای مجهز به ویندوز 10 منتشر شد

فیسبوک با آپدیت کردن اپلیکیشن ویندوز 10 خود امکان استفاده از آن را برای تبلت ها و کامپیوترهای مجهز به ویندوز 10 فراهم کرد.

به گزارش زومیت، در ماه آوریل گذشته، فیسبوک اپلیکیشن های اینستاگرام، فیسبوک و فیسبوک مسنجر را برای پلتفرم یونیورسال ویندوز عرضه کرد. این پلتفرم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا با ارائه ی یک اپلیکیشن با توجه به دستگاه و رزولوشن صفحه نمایش کاربر، این اپلیکیشن خود را تطبیق دهد. به این معنا که تنها یک اپلیکیشن می تواند روی کامپیوتر ویندوز 10، تبلت ویندوز 10، گوشی هوشمند ویندوز 10 موبایل و حتی کنسول ایکس باکس وان نیز کار کند اما اینستاگرام تنها محدود به ویندوز 10 موبایل بود.

اما حالا با آپدیت جدید این اپلیکیشن روی کامپیوترهای ویندوز ۱۰ نیز کار کرده و کاشی های زنده ی مخصوص خود را دارد و به علاوه اعلانیه ها به صورت مستقیم روی هوم اسکرین شما نمایش داده می شوند. برای دانلود این اپلیکیشن می توانید به لینک آن در استور ویندوز مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که برخی ویژگی ها ممکن است در نسخه ی دسکتاپ کار نکنند. برای مثال برای آپلود کردن عکس نیاز به صفحه نمایش لمسی و دوربین پشتی دارید و با وب کم نمی توانید عکسی را ثبت و آپلود کنید.

Quick، پد شارژ وایرلس ال جی با سرعتی معادل شارژرهای سیمی

ال جی پد شارژ بی سیمی به نام Quick ارایه کرده و ادعا می کند که این شارژر سرعتی معادل شارژرهای سیمی دارد.

به گزارش زومیت، ال جی حالا حداقل در زمینه ی سرعت شارژ بی سیم از سامسونگ پیشی  گرفته است، هر چند گوشی های هوشمند این شرکت در حال حاضر از فناوری مذکور پشتیبانی نمی کنند. سامسونگ مدت ها است گوشی های خود را با امکان شارژ بی سیم عرضه می کند و گوشی های جدید این شرکت از شارژ سریع بی سیم پشتیبانی می کنند. پد شارژ ال جی با نام کوئیک اما از شارژرهای سامسونگ سریع تر بوده و سرعتی معادل شارژرهای سیمی دارد.

پد کوئیک ال جی قدرت ۱۵ وات را برای دستگاه در حال شارژ تامین می کند و این در حالی است که پدهای معمول دارای قدرت ۵ واتی هستند. ال جی مدعی است این پد می تواند دستگاه شما را حدود ۳۰ دقیقه ۵۰ درصد شارژ می کند. به علاوه این پد دارای کنترلر دما نیز است تا به هنگام بالا رفتن دما غیرفعال شود.

این پد برای گوشی هایی که از شارژر بی سیم استفاده می کنند قابل استفاده است و طی یک یا دو هفته ی آینده با قیمتی نامعلوم وارد بازار می شود.

اچ پی ۴٫۰۰۰ نفر از کارکنان خود را طی سه سال اخراج می کند

اچ پی بازهم تصمیم دارد تعداد زیادی از کارمندانش را اخراج کند. در اجرای این تصمیم سود کمتر از انتظار نقش مهمی داشته است.

به گزارش زومیت، اچ پی با اخراج های گسترده غریبه نیست و متأسفانه خودش را برای دور جدیدی از این اقدام آماده می کند. طبق گزارش های افشا شده اچ پی تصمیم دارد در طول سه سال آینده بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ شغل را حذف کند که این طرح در سال ۲۰۱۹ به پایان خواهد رسید.

اچ پی دقیقاً علت این کار را اعلام نکرده اما به احتمال زیاد به دلیل سود مالی پایین تر از پیش بینی این شرکت است. فروش کامپیوترهای اچ پی مدت هاست که وضع خوبی ندارد و نمی تواند چندان روی آن برای جبران ضررهای خود حساب کند.

گرچه انتظار می رود این شرکت ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ به بعد هرساله صرفه جویی کند. البته این مطلب دلگرمی برای افرادی که اخراج می شوند نخواهد بود اما می تواند به اچ پی کمک کند در بازار کساد پی سی ها سرپا بماند.

طرح جدید هارد اکسترنال از شرکت Western Digital

Western Digital هارد درایو های جدید خود با طراحی جدید را وارد بازار کرد.

به گزارش زومتک، شرکت وسترن یکی از معروف ترین و محبوب ترین تولید کنندگان هارد و لوازم جانبی است که به تازگی هارد های اکسترنال خود را در طرح های زیبا و رنگ های متنوع در دو مدل My Passport و My Book و با رابط USB 3.0 وارد بازار کرده است که قیمت آن ها بر اساس نوع و مقدار حافظه متفاوت است. مدل های My Passport  از ۸۰$ شروع شده و تا ۱۶۰$ ادامه دارد که شامل هارد هایی با مقدار حافظه ۱ ترابایت تا ۴ ترابایت است و مدل My Book از ۱۳۰$ تا ۳۰۰$ با مقدار حافظه ۳ ترابایت تا ۸ ترابایت در بازار موجود است.

این طراحی جدید مورد استقبال بسیاری قرار گرفت و یکی از دلایل آن این است که هارد های وسترن همیشه با آن ظاهر تکراری و قدیمی برای مدت طولانی بود که هیچ تغییری نکرده بود و اکنون این هارد ها در رنگ های مشکی – نارنجی – قرمز – آبی و زرد و با کابل های اتصال USB 3.0 دربازار موجود می باشد.

سامسونگ تولید گلکسی نوت ۷ را کاملا متوقف کرد

به نقل از زومتک، خط تولید گوشی های گلکسی، منشا اصلی درآمد سامسونگ بوده که هر ساله درآمد بالایی را در زمان عرضه پرچمدارانش نصیب خود کرده اما امسال اینگونه نبود و سامسونگ در تاریخ ۱ سپتامبر با بدترین سناریو ممکن برای نوت ۷ رو به رو شد.

فراخوان تمام گلکسی نوت ۷ های عرضه شده بخاطر نقص باتری ای که در اثر داغ شدن گوشی منفجر می شود خبر خوبی برای سامسونگ نبود. پس از این فراخوان همه ی ما فکر می کردیم که سامسونگ در ماه اکتبر دوباره به بازارهای جهانی باز خواهد گشت و میتواند موفقیت S7 را دوباره تکرار کند ولی این چنین نشد. پس از عرضه مجدد نوت ۷ هایی که سامسونگ مدعی ایمن بودن آن ها بود، آنگونه که انتظار ها از سامسونگ می رفت نبود و در هفته گذشته این بار نوت ۷ های فراخوان شده و ایمن با انفجار های مجدد و آسیب رساندن به اموال و افراد همه چیز را عوض کرد. در نهایت سامسونگ دیگر به این بحث خاتمه داد و تصمیم گرفت تا پرونده پرچمدار تازه تولید شده خود یعنی نوت ۷ را برای همیشه ببندد.

سامسونگ در حال حاضر خط تولید گلکسی نوت ۷ را کاملا متوقف کرده و با بیانیه ای در روزنامه Wall Street Journal اعلام کرده: “ایمنی مشتریان ما مهمترین اولویت ما در تولید محصولاتمان است و به همین خاطر تصمیم به توقف فروش گلکسی نوت ۷ گرفته ایم”. این تصمیم دشواری برای سامسونگ بوده است، البته این تصمیم کمک بزرگی به این شرکت کرده زیرا با فراخوان مجدد این محصول میتوانست عواقب بدی برای این برند مطرح داشته باشد که نه تنها شامل حال گوشی های هوشمندش می شد بلکه در فروش و اعتماد مشتریان نسبت به محصول دیگر این شرکت تاثیر داشت.

اما این خبر می تواند برای شرکت اپل، گوگل و دیگر رقبای مطرح سامسونگ خبر خوبی باشد زیرا یک رقیب سرسخت را کنار گذاشته اند و می توانند آمار فروش خود را افزایش دهند. هم اکنون شرکت اپل با عرضه آیفون ۷ و همچنین گوگل با رونمایی از گوشی های هوشمند Pixel رقابت جدی را با هم شروع کرده اند که با قیمت تقریبا نزدیک محصولاتشان نسبت به هم، قصد در دست گرفتن بازارهای جهانی را دارند.

فروش مجدد گلکسی S7 برای جبران زیان نوت ۷

گلکسی نوت ۷ پرچمدار جدید سامسونگ مطمئنا زیان فراوانی را برای سامسونگ داشته، در ابتدا سامسونگ از فروش اولیه نوت ۷ کاملا راضی بود که با توجه به گزارشهای انفجار این گوشی همه چیز عوض شد، گوشی هوشمندی که پس از فراخوان سامسونگ با تعداد ۲.۵ میلیونی وارد مرحله بازبینی و تعمیر شدند و روزها تلاش و خرج میلیون ها دلار نتوانست ثمر بخش باشد و با انفجار مجدد گوشی و شکست پروژه نوت ۷ زیان فراوانی را برای سامسونگ به همراه آورد.

به گزارش زومتک، گلکسی نوت ۷ زیان چند میلیارد دلاری را برای سامسونگ به همراه آورد، در نتیجه سامسونگ برای جبران این ضرر تصمیم منطقی ای گرفت، با توجه محبوبیت پرچمدار قبلی یعنی گلکسی S7 ، سامسونگ قصد دارد تا با راه اندازی مجدد خط تولید این گوشی هوشمند فروش محصولاتش را افزایش داده و بتواند دوباره ضرر وارد شده را جبران کند. طی روزهای گذشته و همزمان با اعلام توقف تولید نوت ۷ سهام شرکت سامسونگ ۸ درصد کاهش داشته که اتفاقی نادر است.

با این حال با توجه به سیاست جدید شرکت سامسونگ که البته تنها راه باقی مانده برای رهایی از بحران نوت ۷ است، این شرکت قصد دارد تا تولید دو گوشی گلکسی S7 و گلکسی S7 Edge را به همراه گوشی میان رده گلکسی A8 دوباره از سر گیرد.

گوشی گلکسی S7 هنوز هم قابل رقابت با دیگر پرچمداران اندرویدی است و توانسته است فروش خوبی را با توجه به موفقیتش در عرصه جهانی به همراه داشته باشد. البته این مسئله که گلکسی S7 نمی تواند جای خالی نوت ۷ را پر کند کاملا واضح است و با توجه به اینکه سری نوت تا سال آینده روانه بازار نمی شود، سامسونگ تصمیم گرفته تاریخ رونمایی از پرچمدار بعدی اش یعنی گلکسی S8 را کمی جلوتر بیندازد و با ارتقا مناسب سخت افزاری و افزودن ویژگی های جدیدی ( به جز منفجر شدن) دوباره به روند عادی اش باز گردد و بتواند اعتماد مشتریانش را جلب کند.

ثبت نام برای ورود به اولین کشور فضایی با نام Asgardia آغاز شد

شاید عنوان این خبر شما را به یاد فیلم های علمی-تخیلی بیندازد، اما به تازگی مرکز تحقیقات بین المللی هوا و فضا (AIRC) طی بیانیه ای، از برنامه های خود برای برپایی اولین کشور فضایی با نام Asgardia سخن گفته و اذعان داشته که این کشور، به صورت کاملا مستقل از زمینی ها فعالیت خواهد داشت. در کنفرانس خبری اخیری که در پاریس برگزار شد، دکتر Igor Ashurbeyli با اشاره به اهداف قانونی، فلسفی و علمی و مسائل پیرامون کشور فضایی Asgardia، از مردم زمین خواست تا برای نام نویسی به عنوان اولین شهروندان این کشور، در طراحی پرچم و دیگر نمادهای آن همکاری کنند.

به گزارش گجت نیوز، از سال آینده شاهد برپایی اولین کشور فضایی با نام Asgardia خواهیم بود

همانطور که در بالا گفته شد ، نام این شهر آزگاردیا (Asgardia) انتخاب شده که با الهام از شهر آسمانی آزگارد یا آسگارد در اساطیر اسکاندیناوی که بیشتر با مجموعه فیلم های ثور یا تور (به انگلیسی: Thor ) میان مردم شناخته شده ، انتخاب شده است.دکتر Ashurbeyli فلسفه انتخاب این نام را وحدت میان مردم و نشان دادن یکی بودن آنها اعلام کرده است.

رهبر این پروژه با اشاره به رویای ابدی بشر برای خروج از زمین و توسعه محل زندگی خود به جایی خارج از کره زمین، اذعان داشت که هدف فلسفی از برپایی Asgardia، ایجاد آینه ای از بشریت در فضا بوده که موارد قومی، نژادی و مذهبی درگیر آن نمی شوند.

تنها مناقشات سیاسی پایان ناپذیر میان کشورهای مختلف می تواند بسیاری از افراد را به فکر بیرون رفتن از کره زمین بیندازد. به همین جهت شاید هرگز کشور فضایی Asgardia را در جدل های سیاسی کوچک و بزرگی که در سیاره زمین وجود دارد، مشاهده نکنید. آنها تنها می خواهند به عنوان عضوی از ایالات متحده آمریکا شناخته شوند و در هیچ زمینه دیگری دخالت نخواهند داشت.

با کمی دقت، می بینید درگیری میان زمینی ها و کشورهای مختلف، تمامی ندارد. برای جلوگیری از ایجاد هر مشکلی در فضا، آنها نیازمند تدوین قوانینی کاملا جدید در رابطه با اینکه شرکت ها و کشورهای مختلف چگونه در فضا به جستجو پرداخته و کارهای تحقیقاتی خود را انجام دهند، بوده و باید زمینه دسترسی رایگان برای کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه پیدا کرده را نیز فراهم کنند.

در اطلاعاتی که مدیران این پروژه جاه طلبانه ارائه کرده اند، صراحتا اعلام شده که دانشمندان می توانند در Asgardia، تحقیقات خود را بدون هیچ حد و مرزی انجام دهند. شاید این صحبت ها شما را به یاد فیلم های علمی-تخیلی و انجام آزمایش های “نادرست” یا ترسناک بیندازد. علاوه بر این، اولین کشور فضایی با نام Asgardia که قرار است خارج از سیاره زمین برپا شود، می تواند از زمینی ها در برابر سیارات مختلف، تشعشعات کیهانی و شعله های خورشیدی محافظت نماید.

با توجه به صحبت های Ashurbeyli، اولین کشور فضایی با نام Asgardia قرار است با استفاده از یک یا چند ماهواره اصلی با مجموعه ای از شبکه های کوچک تر و پلتفرم محافظ فضا شکل گیرد. احتمالا حس کنجکاوی شما هم با شنیدن این جملات مبهم برای روش کار Asgardia برانگیخته شود، اما متأسفانه اینها تمام اطلاعاتی هستند که مدیران پروژه در اختیار کاربران قرار دهند.

البته آنها قول داده اند که عدم انتشار اطلاعات بیشتر برای این نیست که آنها هیچ ایده ای در مورد پروژه خود ندارند بلکه آنها منتظر همکاری کشورها، شرکت ها و دانشمندان مختلف هستند. مدیران این پروژه نمی خواهند افراد دیگر را با دیدگاهی که خودشان دارند، محدود کنند.

به هر صورت کسانی که می خواهند به عنوان اولین شهروندان این کشور فضایی شناخته شوند، می توانند با مراجعه به سایت Asgardia نام خود را ثبت کنند. باید اشاره کنیم که 100 هزار نفر اول در اولویت خواهند بود. همچنین از افرادی که در این پروژه انتخاب می شوند، برای طراحی پرچم، نشان ها و سرود ملی کمک گرفته خواهد شد.

شاید این طرح بسیار خطرناک و ریسک پذیر باشد، اما مهندسین مرکز تحقیقات بین المللی هوا و فضا به قدری از کار خود اطمینان دارند که زمان ارسال اولین ماهواره به فضا را سال آینده اعلام کرده اند.

با ربات مفهومی Ventooz می توانید از دیوار راست بالا بروید

سال گذشته بود که شرکت دیزنی ریسرچ (Disney Research) با رونمایی از ربات Vertigo، توجه بسیاری از مردم را به خود جلب نمود. حالا یکی از مهندسین توانمند کانادایی و البته خوش ذوق با نام Charles Bombardier سعی کرده تا در طرحی مفهومی، عملکرد این ربات که قادر به بالا رفتن از دیوار بود را بهبود بخشد. در واقع ربات مفهومی Ventooz به قدری پیشرفته شده که حتی می تواند یک نفر را نیز با خود حمل کند.

به گزارش گجت نیوز، ربات مفهومی Ventooz با مجهز بودن به سیستم مکش باد، امکان حرکت بر روی سطوح مختلف را فراهم می کند

با ویژگی های بسیار خوبی که ربات پهپاد گونه Ventooz دارد، از آن می توان برای انجام کارهایی همچون بازرسی یا تعمیر سدها، استفاده در مناطق و موقعیت های خطرناک و یا یک سواری بسیار هیجان انگیز در پارک، استفاده نمود. اما این ربات چگونه کار می کند؟

4 چرخ ربات مفهومی Ventooz با داشتن سیستم مکش باد، می تواند همچون یک اختاپوس به سطوح مختلف بچسبد. همچنین دو توربو فن با ایجاد نیروی رو به پایین، می توانند نیروی بیشتری برای چسبیدن به دیواره و سطوح مختلف را فراهم کنند. برای به حرکت در آمدن این ربات، می توان از موتوری با سوخت هیدروژن یا موتوری الکتریکی با باتری های بزرگ استفاده کرد که در هر دو حالت، نیروی کشش اضافی تولید شده، امکان حرکت ربات به جهتی مشخص را فراهم می کند.

برای چرخیدن، راننده یا بهتر است بگوییم خلبان این ربات که در کابینی بند بند قرار می گیرد، باید با آزاد کردن یکی از اهرم های کناری خود، موقعیت فن های ربات را برای حرکت به جلو یا عقب مشخص کند. در همین زمان دو پمپ خلاء تعبیه شده در این ربات نیز می توانند از فعالیت مکنده های باد جلوگیری کنند تا امکان هدایت ربات برای خلبان وجود داشته باشد.

Charles Bombardier شهرت زیادی در طراحی و ارائه نمونه های مفهومی داشته و مواردی که ذکر شد، تنها گوشه ای از ایده های او برای ربات مفهومی Ventooz است. البته دیگر عملکردهای این ربات تحت تأثیر موتوری که سازندگان استفاده می کنند بوده و شاید هنوز موارد بسیار زیادی همچون سطوح مختلفی که Ventooz می تواند بر روی آن حرکت کند، مدت زمانی که بر روی آن قرار گیرد، قدرت مانور و … باشند که Bombardier هیچ اشاره ای به آنها نکرده است. دلیل این موضوع نیز سیستم موتوری ست که سازندگان برای این ربات باید در نظر گرفته باشند.

سونی 5 مورد از بازی های پلی استیشن را برای اندروید و آی او اس عرضه خواهد کرد

به نقل از دیجی رو، گیمرهایی که دوست دارند بازی های پلی استیشن را همه جا همراه خود داشته باشند و بیرون از خانه نیز آن ها را انجام دهند، باید به سراغ کنسول  «پی اس ویتا» (PS Vita) و یا مدل قدیمی تر آن، یعنی «پی اس پی» (PSP) بروند. اما به نظر می رسد قرار است اوضاع تغییر کند، زیرا سونی اخیراً اعلام کرده که قصد دارد حداقل 5 عنوان مختلف از بازی های پلی استیشن را برای اجرا در پلتفرم های موبایل نظیر اندروید و آی او اس، آماده کند.

البته پیش از این نیز سونی به فکر انتقال بازی های پلی استیشن بر روی گوشی های موبایل افتاده بود. در سال 2011 این شرکت ژاپنی گوشی اکسپریا پلی (Xperia Play) را روانه بازار کرد (در آن زمان این گوشی تحت برند سونی اریکسون عرضه شده بود) که قادر به اجرای بازی های پلی استیشن بود. با اینکه این ایده سونی چندان موفق نبود اما در حال حاضر شرایط فرق کرده و می توان امیدوار بود که این بار سونی بتواند به موفقیت خوبی در این زمینه دست پیدا کند.

بازی های پلی استیشن بر روی گوشی های هوشمندسونی هنوز اعلام نکرده که دقیقاً چه عناوینی قرار است بر روی گوشی های هوشمند عرضه شوند، اما می تواند حدس زد که در اولین مرحله، این شرکت به سراغ بازی های شناخته شده تر و خاطره انگیز خود برود تا بتواند گام اول را محکم بردارد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که سونی در این عرصه رقبای بسیار قدرتمندی دارد که مطمئناً کار را بر این شرکت سخت خواهند کرد. از جمله مشهورترین رقبای آن هم می توان به کمپانی ژاپنی نینتندو اشاره کرد که به تازگی وارد عرصه گوشی های هوشمند شده و در واقع جزو رقبای سنتی سونی به حساب می آید.

باید منتظر ماند دید سونی چگونه این ایده جدید خود را عملی خواهد کرد و آیا این بار می تواند به توفیقی دست پیدا کند یا نه.

درباره شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292
این نوشته در آرشیو اخبار, اخبار, اندروید, بازی, تلفن همراه, دنیای فن آوری, دکه خبر, نرم افزار, کامپیوتر, گزارش, گفت و گو ارسال و , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *