تازه های کتاب صوتی خرداد 1401

نویسنده: رقیه شفیعی

منبع: ششمین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا

دانلود نسخه ی صوتی نوشته

در این شماره نیز همراه شماییم با معرفی تعدادی از کتاب هایی که در موضوعاتی چون تاریخ، سرگذشت، رمان، روانشناسی و… برای استفاده افراد با آسیب بینایی به زیور صوت آراسته شده  است.

«از فرانکفورت تا رقه؛ گفت و گو با اعضای داعش» نوشتۀ هادی معصومی  زارع را نشر خط مقدم در سال 1399 در 412 صفحه به چاپ رسانده است.

این کتاب خروجی سومین گام نویسنده در راستای کسب دریافت ها و داده های قابل اتکا در شناخت نیمۀ پنهان جهادگرایی سلفی در عراق و منطقه است؛ مجموعه مصاحبه ای است با 21 عضو بازداشتی گروه داعش و القاعده یا خانواده های ایشان. نویسنده عمدۀ فعالیتش را در مصاحبه با جهادی های بومی متمرکز کرده و پی جوی چرایی تحول و تتور جوانان عراقی در گرایش به جنبش های سلفی بوده است. با این حال در این مجموعه با دو عضو غیر عراقی سازمان القاعده و داعش نیز مصاحبه شده است: نخست همسر فرمانده افسانه ای القاعده و دولت اسلامی عراق و دومی زنی آلمانی که در سال 2014 و در سودای یک زندگی معنوی و بی دغدغه از فرانکفورت به رقه و سپس موصل مهاجرت کرده و با ماجراهای دراماتیکی مواجه شده است.

«پنجاه راه برای مقابله با افسردگی بدون دارو» تألیف سارا روزنتال و ترجمۀ ترمه نوروزی را نشر ارجمند با همکاری نشر نسل فردا در سال 1389 در 128 صفحه منتشر کرده است.

افسردگی، نوسانات خلقی و دیگر اختلالات اضطرابی، مسبب رنج کشیدن میلیون ها انسان در سرتاسر دنیاست. اختلالات خلقی به طور قطع مهم ترین عامل خودکشی موفق منجر به مرگ در افراد است. این کتاب شیوه های تغییر سبک زندگی برای کاهش استرس را نشان می دهد؛ روش هایی که کمک می کند تا از افسردگی یک قطبی جلوگیری شود. افسردگی یک قطبی معمولاً به واسطۀ شرایط زندگی ایجاد می شود؛ شرایطی نظیر بیماری، ازدست دادن یک عزیز، پیوندی که با مرگ یا جدایی پایان یافته، تغییری اساسی در زندگی، ازدست دادن شغل یا تغییر شغل و نقل مکان. افسردگی حتی می تواند به دلیل فقدان تنوع و تغییر در زندگی تشدید شده باشد.

«کافه ژپتو» نوشتۀ نغمه نایینی را نشر سخن در سال 1399 در 843 صفحه روانه بازار کتاب کرده است.

مهتا، دختری بی خیال از خانواده ای ثروتمند است. دغدغۀ این روزهای او فراهم کردن مقدمات جشن ازدواجش است و همه چیز خوب پیش می رود الا اینکه بعضی خاطرات کمرنگ گذشته به او هجوم می آورند. فرصتی تا روز ازدواج مهتا باقی نمانده است که یک تصادف، همه چیز را در زندگی او تحت تاثیر قرار می دهد؛ تصادفی که سبب می شود او برای برگشت به زندگی به شدت تقلا کند.

کافه ژپتو داستانی فانتزی و عاشقانه ای لطیف است. مخاطبان با برگشت  به عقب در داستان از رازهایی باخبر می شوند که کتاب را برایشان جذاب تر می کند. داستان این کتاب، نگاهی متفاوت به زندگی دارد و فرصتی برای زندگی در اختیار خواننده اش قرار می دهد تا آدم های خوب و بد دور و برش را بشناسد و عاشقی را تجربه کند.

«آریوبرزن دلاوری که طعم شکست را به اسکندر چشاند» اثر ثریا جبارزاده را نشر سمیر در سال 1386 در 603 صفحه تقدیم به علاقه مندان شخصیت های تاریخی کرده است.

این کتاب دوجلدی بیان کنندۀ رشادت ها و جنگیدن های تا  پای جان قهرمانان ایران در مقابل دشمنان است. اگرچه ممکن است از نظر تاریخی نتوان به مطالب آن استناد کرد؛ اما داستان تاریخی کتاب با چاشنی ماجرای عاشقانه پیش می رود و مخاطب را با خود همراه می سازد. این شیوۀ نگارش تاریخ برای عوام می تواند جذاب باشد و کمک کند تا شخصیت های بزرگی چون آریوبرزن بیشتر در یاد و خاطرشان بماند.

«بی گره (بر اساس زندگی حاج اکبر خبوشانی)» نوشتۀ مهری السادات معرک نژاد را سازمان فرهنگی تفریحی شهرداری اصفهان در سال 1395 در 128 صفحه منتشر کرده است.

کتاب بیان کننده زندگینامه هنرمند درودگر «اکبر خبوشانی» متولد 1316 در اصفهان است که ساخت در ورودی صحن امام خمینی(ره) و قسمت چوبی ضریح مطهر امام رضا (ع)، ساخت ضریح میرزای قمی و زکریابن  آدم در قم، دانیال نبی شوش، ابن بابویه شهر ری و چندین امامزاده و آثار هنری دیگر و ساخت سه هزار منبر را در کارنامه خود دارد.

«پاییز من، بهار تو» اثر نسرین قدیری را نشر شادان در سال 1391 در 464 صفحه تقدیم رمان دوستان کرده است.

نویسنده روایت گر داستانی است که ضمن تشریح حالات و شرایط زندگی، به خوبی خواننده را با روند تقدیر آدم ها مأنوس می کند. این همان لحظه ای است که هر کس سر به آسمان بر می دارد و می پرسد: «چرا من؟!» و روزگار جوابی در آستین خود دارد: «چرا تو نه؟!». داستان با گذر سال ها و پیش رفتن در بطن خویش، خواننده را با دلایلی سؤال گونه به دنبال خود می کشد؛ ضمن آنکه نویسنده با قسمت درام ماجرا نیز بسترهایی دیگر از جذابیت را می گسترد. روزها می گذرند و آدم می ماند با طرح هزار «اما و شاید» که جوابی برای آنها ندارد و پاسخ نهایی را همان زندگی هرروزه می دهد. پس چنین داستانی برای تمامی کسانی که تصور می  کنند نظیر این مشکل را تجربه کرده اند یا حتی نکرده اند، تلنگری در خود دارد.

«پنج دقیقه با بهشتیان؛ معرفی سی شهید دفاع مقدس» اثر الهه حاجی حسینی را نشر دارخوین در 32 صفحه در سال 1392روانه بازار کتاب کرده است.

این کتاب یکی از شش کتاب منتشرشدۀ مجموعۀ هشتاد جلدی «پنج دقیقه با بهشتیان» است که  قرار است هر زمان مؤلفان آنها را به ناشر سپردند، بدون درنظرگرفتن شمارۀ مجلدات، به چاپ برسند. آثار یادشده با روایت های کوتاه، فرماندهان شهید هشت سال دفاع مقدس را از نگاه خانواده، دوستان و همرزمان آنها معرفی می کند. نخستین کتاب مجموعه اختصاص به زندگی شهید حسین خرازی دارد که به کوشش الهه حاجی حسینی تدوین شده است. شهید خرازی فرمانده لشکر 14 امام حسین(ع) بود و در عملیات کربلای 5، روز هشتم اسفندماه سال 1365 در منطقه شلمچه به شهادت رسید.

«لاوسون در آشیانۀ مرگ» اثر پرویز قاضی سعید را نشر آسیا در سال 1381 در 406 صفحه تقدیم دوست داران داستان های جنایی کرده است.

لاوسون پلیسی است که در کار خود با داستان های جنایی خطرناکی رو به رو می شود. دخترک که قدم از مغازه بیرون گذاشت، لاوسون نیز پشت  سر او وارد خیابان شد. مرد مهاجم غرید: «مستقیم به طرف اتومبیل برید!» و با صدای بلندتر افزود: «بیر؟ آقای لاوسون هم مهمان ما هستند!» اما هنوز حرفش تمام نشده بود که یک دست قوی پشت یقۀ او را گرفت و با شدتی غیرقابل تصور او را به دیوار کوبید و بلافاصله وسط خیابان پرتاب کرد. مرد مثل یک گونی سنگین وسط خیابان افتاد… .

«مستطاب امیر ارسلان  نامدار» از محمدعلی نقیب الممالک شیرازی با ویراستاری منوچهر کریم زاده را انتشارات طرح نو در سال 1381 در 736 صفحه به چاپ رسانده است.

نام امیر ارسلان نامدار برای همه به عنوان یک اسطوره شناخته شده است؛ اما باید دانست که امیر ارسلان از ذهن و تخیل حیرت انگیز، بلکه نبوغ آسای میرزامحمدعلی نقیب الممالک شیرازی بیرون آمد و نه تنها اوقات سلطان صاحب قران را خوش کرد؛ بلکه کام اطرافیان شاه، حرمسرا، زنان و بچه های پریشان احوال و درباریان را نیز شیرین کرد، از سرریز آن قصه به کوی و برزن و خانه ها راه یافت و دل زنان و جوانان ایرانی را شاد کرد. از بس که این پهلوان زیبا و نجیب و زور آور و حق ستان و ظلم ستیز و عاشق پیشه و دل پاک بود؛ می توانست برای ساعتی مردم را از نکبت واقعیت و گرفتاری های جمعی دور کند و همه را در باغ و بوستان سرسبز خیال به تفرج وادارد و حالشان را جا بیاورد. قصه مردانه است و به دنیای پهلوانی تعلق دارد؛ اما به جهت مناسبات عاشقانه، زنان و دختران روزگار میرزامحمدعلی را بیش از سایر اقشار به خود جذب کرد.

«پلو خورش» اثر هوشنگ مرادی کرمانی را نشر معین در سال 1386 در 160 صفحه برای نوجوانان منتشر کرده است.

کتاب نثری جذاب همراه با بر انگیختن حسی از نوستالژی و اصالت را برای خوانندگان همراه دارد. بخشی از یکی از داستان ها را با هم می خوانیم: یک روز پسرکی که پیراهن آبی داشت و موهایش در باد تند قطار آشفته بود، از پنجرۀ قطار برای دخترک دست تکان داد و برایش آلوچه ای رسیده و بزرگ انداخت. دخترک مانده بود که آلوچه را نگاه کنه یا پسرک رو. آلوچه توی هوا، توی باد چرخید و چرخید، پشت  سر دختر افتاد. دختر هرچه گشت آلوچه را پیدا نکرد. آلوچه توی علف ها و گل های ریز و وحشی گم شد. دختر با خاطرۀ صورت خندان و موهای آشفتۀ پسر به خانه آمد. صدای هی هی پسر در گوشش ماند. قطار سوت زنان صدا را برد… .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *