معرفی قابلیت های جدید دسترسی پذیری اپل: پشتیبانی از فارسی در VoiceOver و Speak Screen

اپل از مجموعه جدیدی از قابلیت های مربوط به دسترسی پذیری رونمایی کرده که قرار است در دنباله سال از طریق آپدیت های نرم افزاری در اختیار آیفون، آیپد، مک و اپل واچ قرار بگیرند. از جمله این قابلیت ها پشتیبانی از 20 زبان جدید در بخش VoiceOver و Speak Screen است که زبان فارسی هم یکی از آن ها خواهد بود. بنابراین این احتمال وجود دارد که در آینده بالاخره iOS از زبان فارسی به عنوان زبان سیستمی پشتیبانی کند.

کوپرتینویی ها می گویند بهینه سازی های جدیدی را در قابلیت های Speak Selection ،VoiceOver و Speak Screen اعمال خواهند کرد تا پشتیبانی از 20 زبان جدید از جمله فارسی، عربی، بلغاری، اوکراینی و ویتنامی در دسترس کاربران قرار بگیرد. پشتیبانی از زبان فارسی در اکوسیستم اپل اتفاق مهمی است و شاید این نوید را به ما بدهد که در آینده شاهد پشتیبانی کامل سیستمی از این زبان در آیفون و iOS باشیم.

قابلیت جدید Text Checker در VoiceOver در متن ها به دنبال مشکلات قالب بندی از جمله وجود فاصله های اضافه و استفاده نابجا از حروف بزرگ خواهد گشت. این سرویس در اپل مپس به صداها و بازخوردهای هپتیکی جدیدی مجهز می شود تا نشان دهد که حرکت از کجا باید آغاز شود.

اپل عرضه بتای Live Caption را آغاز می کند

اپل می گوید به زودی تست بتای قابلیت Live Captions را شروع خواهد کرد تا امکان دریافت متن انواع اصوات از جمله گفتگوهای فیس تایمی فراهم شود. کوپرتینونشینان وعده داده اند که کپشن ها روی خود دستگاه ساخته می شوند و در امان باقی می مانند. بتای این قابلیت در دنباله سال در آمریکا و کانادا روی آیفون 11 و نسخه های جدیدتر، آیپد با تراشه A12 و نسخه های جدیدتر و مک های اپل سیلیکون در دسترس قرار می گیرد.

اپل واچ کنترل های تشخیص ژست Assistive Touch را با قابلیت Quick Actions توسعه می دهد. این قابلیت با چند حرکت دست می تواند کارهای مختلف مثل خاتمه دادن به تماس ها، رد کردن نوتیفیکیشن ها و پخش موسیقی را انجام دهد.

سیستم عامل iOS در نسخه 14 به قابلیت تشخیص صدا مجهز شد و حالا به زودی امکان شناسایی صداهای خاص را پیدا خواهد کرد. اپل همچنین می خواهد با قابلیت پردازش محلی در دستگاه از طریق حسگرهای لایدار و دوربین به تشخیص درب بپردازد. این ویژگی به کاربران کمک می کند راحت تر ورودی های یک محل را پیدا کنند و حتی به آن ها خواهد گفت که درب باز یا بسته است و چگونه باید باز شود.

قابلیت بعدی Buddy Controller نام دارد که می تواند دو کنترلر بازی را با هم ترکیب کند تا فرد بتواند در انجام بازی ها به دوستش کمک کند. از دیگر قابلیت های دسترسی پذیری جدید اپل می توان به Voice Control Spelling Mode برای بررسی حرف به حرف کلمات، کنترل هایی برای تنظیم مدت زمان انتظار سیری در دریافت پاسخ و تغییرات ظاهری در Apple Books اشاره کرد.

در نهایت باید منتظر باشیم و ببینیم اپل بالاخره 15 سال پس از انتشار سیستم عامل iOS و آیفون، زبان فارسی را به این سیستم عامل و گوشی محبوب خود اضافه می کند یا خیر. شاید کوپرتینویی ها در کنفرانس WWDC 2022 که چندین هفته دیگر برگزار می شود، با معرفی iOS 16 از پشتیبانی آن از زبان فارسی خبر دهند، هرچند تضمینی برای این موضوع وجود ندارد.

منبع: دیجیاتو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *