تازه های کتاب صوتی فروردین 1401

این ماه هم با گزیده ای از جدیدترین کتب که به آرشیو کتابخانه ها افزوده شده اند، میهمان علاقه مندان مطالعه هستیم.

* «پس از بیست سال» نوشتۀ سلمان کدیور را نشر شهرستان ادب سال ۱۳۹۷ در ۷۵۲ صفحه روانه بازار کرده است.

این رمان که برگزیده پانزدهمین دورۀ پویش کتاب خوانی روشنا است به این پرسش تاریخی که چرا سیدالشهدا را کشتند با نگاهی جدید و با قراردادن مخاطب در معرض جواب هایی برای این سؤال پاسخ می دهد. پرسشی که آخرین کلمات رمان او است و کتاب با آن پایان می یابد. کتاب از کربلا آغاز می شود و با یک چرخش زمانی به روزگار خلافت خلیفه سوم و حکمرانی معاویه در شام می رود و تصویری از آن روزگار در کنار دسیسه های «پسر هند» را به خواننده نشان می دهد که چگونه برای حفظ قدرت دست به هر توطئه ای می زده تا بتواند دو روز بیشتر بر مسند حکومت شام بنشیند. در واقع کدیور در این اثر ریشۀ پرسش پایانی خود را در سال هایی می داند که راحت طلبی و زیاده خواهی خواص زمینۀ پدیدآمدن انحراف در جامعه اسلامی را دامن زد.

انحرافی که منبع و سرچشمه معارف را ۲۵ سال خانه نشین کرد و توسط معاویه و خاندانش چنان تبلیغاتی علیه حقیقت او صورت گرفته بود که هیچ کس تصور نمی کرد که اسلام علی (ع) همان اسلام محمد (ص) است تا جایی که برخی در زمان شهادت مولای متقیان در محراب مسجد کوفه، گفتند «مگر علی نماز می خوانده؟»

* «خوک کریسمس» کتابی از جی کی رولینگ – نویسندۀ هری پاتر – با ترجمۀ ویدا اسلامیه را نشر تندیس سال ۱۴۰۰ در ۲۵۶ صفحه تقدیم گروه سنی ج، د و ه. کرده است.

جک عاشق اسباب بازی دوران خردسالی اش، ذرپیگ، است. دی پی در خوشی ها و ناخوشی ها همیشه کنارش بوده است. تا اینکه در شب کریسمس اتفاق بدی می افتد… و دی پی گم می شود؛ اما شب کریسمس شب معجزه ها و جبران ازدست رفته هاست؛ شبی که در آن، همه می توانند سرشار از روح زندگی شوند، حتی اسباب بازی ها. جدیدترین اسباب بازی جک که خوک کریسمس نام دارد و جایگزین دی پی شده است، نقشۀ جسورانه ای در سر دارد: هر دو برای یافتن اسباب بازی گمشده، به سفری جادویی می روند تا صمیمی ترین دوست جک را نجات دهند…

* «نقد اندیشه های چالش برانگیز و تأثیرگذار در ایران معاصر» نوشتۀ سید علی محمودی را نشر نی سال ۱۳۹۸ در ۴۱۵ صفحه روانۀ بازار کتاب کرده است.

در تاریخ معاصر ایران چهره های نام آوری سر برآورده اند که هرچند در محیط ها و زمان های متفاوتی زیسته اند و صاحب دانش ها، اندیشه ها و عملکردهای گوناگونی بوده اند؛ اما هریک به گونه ای در وضعیت و شکل گیری ساختارهای فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مردم کشور ما تأثیر گذاشته اند. آنان خوب یا بد، درست یا نادرست، جامعۀ ایران را زیر نفوذ آرا و عملکردهای خود گرفته اند و چه بسا کسانی که از پی آنان آمده اند؛ عقاید، راه و روش و کارکردهای آنان را تداوم بخشیده اند.

پژوهش در زندگی، زمانه، اندیشه و کنشگری شماری از چهره های بزرگ ایران معاصر، موضوع اصلی و مشترک مطالب این کتاب است و بنیادی ترین و تأثیرگذارترین وجوه اندیشۀ هر شخصیت برگزیده شده و دربرگیرندۀ موضوعاتی است که در سدۀ اخیر جامعۀ ایران را با چالش ها، دگرگونی ها و تأثیرات گوناگونی رو به رو کرده است.

* «روان شناسی حماقت» تألیف ژان فرانسوا مارمیون را بهنوش صابری نژاد توسط نشر خوب سال ۱۴۰۰ در ۳۲۰ صفحه به چاپ رسانده است.

در مقدمۀ کتاب می خوانیم: همه روزانه چرندیاتی می بینند، می شنوند و می خوانند؛ همچنین هر کداممان برای تولید، فکر، حلاجی و صحبت راجع به این چرندیات مقصریم. گاهی کودن می شویم و بی آنکه عواقبی داشته باشد مهملاتی راجع به زندگی مان می گوییم؛ مهم آگاهی و پشیمانی از این موضوع است؛ چون انسان ممکن الخطا است. باید قبول کنید اشتباه کرده اید یا بخشیده شوید. همیشه هستند کسانی که ابله فرضمان کنند؛ اما خودمان به ندرت متوجه بلاهتمان می شویم. جدا از هیاهوی حماقتی که اطرافمان را پر کرده، متأسفانه صدای بلند پادشاهان حماقت، بی شعورها و ابر بی شعورها بیشتر به گوش می رسد. اخلاقیاتتان را تحت تأثیر می گذارند و این شک را در دلتان می اندازند که ممکن است در این دنیای پست، عدالتی وجود نداشته باشد! حماقت عهدی نانوشته است؛ عهدی برای خیانت احمق ها به هوش و عزت نفس، خیانت به بشریت. باتوجه به عمق فاجعه، حتی هدف کتاب هم که تلاش دارد حماقت را بررسی کند، احمقانه است!

* «اشتباه» نوشتۀ پیتر چینی با ترجمۀ مسعود راد را نشر امیرکبیر سال ۱۳۹۴ در ۲۴۰ صفحه منتشر کرده است.

در این رمان شخصیت ها و کنش ها، ایجاد رابطه و پیشبرد داستان بسیار خوب مطرح شده است. اثری عالی است که با عمق و تکنیکی زیرکانه خواننده را به هیجان می کشاند. داستان در مکزیک اتفاق می افتد و لمی کوشن – کارگاه پلیس – به دنبال همکارش پپر وارد مکزیک می شود و از دسیسه و علت قتل همکارش و توطئه به منظور سرقت اسنادی که متعلق به دولت آمریکا و انگلستان است آگاه می گردد و…

* «شور ذهن داستان زندگی زیگموند فروید» از ایروینگ استون با ترجمۀ اکبر تبریزی و فرخ تمیمی را نشر مروارید در ۹۱۹ صفحه تقدیم علاقه مندان کرده است.

نویسنده در این کتاب خواننده را با فرازونشیب زیروبم زندگی فروید آشنا می سازد. با مطالعۀ این کتاب به دورترین زوایای زندگی فروید و شاه بال های اندیشۀ شاعرانۀ وی نزدیک می شویم؛ و به مواردی از زندگی فروید برمی خوریم که تا پیش از نگاشته شدن این کتاب، مکتوم مانده بود. نکتۀ جالب برای ایرانیان در این کتاب ذکر نام دکتر پولاک از مدرسین طب مدرسۀ دارالفنون است که اولین کالبدشکافی را در سال ۱۸۵۴ میلادی انجام داده و اولین معلم جزء هیئت ۷ نفری برای تدریس طب اروپایی وارد ایران شده است. وی از همکاران فروید بوده و از سال ۱۲۷۲ تا ۱۲۷۴ هجری در ایران به سر برده است.

* «چه گوارا به روایت فیدل کاسترو» اثری از فیدل کاسترو با ترجمه سیمین موحد را نشر اندیشۀ آیدا سال ۱۳۹۸ در ۲۶۲ صفحه به چاپ رسانده است.

ارنستو چه گوارا، مبارز آرژانتینی الاصلی است که در کنار فیدل کاسترو با دولت دیکتاتوری باتیستا مبارزه مسلحانه چریکی را سازمان دهی کرد و پیروز شد. کتاب حاضر مجموعه ای است از برگزیدۀ سخنرانی ها، مصاحبه ها و آثار رهبر کوبا دربارۀ چه گوارا که در مواضع مختلف و به مناسبت های متفاوت ایراد شده است. هر سخنرانی یا مصاحبه در یک فصل گنجانده شده و در ابتدای آن توضیح کوتاهی درباره موضوع، وضع زمان و علت و چگونگی آن ذکر شده است. در ابتدای کتاب زندگی نامۀ کوتاهی از ارنستو چه گوارا و فیدل کاسترو و سپس روزشمار وقایع زندگی و حوادث انقلاب کوبا و سایر جنبش های آزادی بخش که چه گوارا در آن حضور داشته درج شده است. آن گاه پیش گفتاری دربارۀ موضوع کتاب و پس از آن مقدمه ای به قلم تهیه کننده کتاب آمده است.

* «زنان ایرانی و راه ورسم زندگی آنان» سفرنامۀ کلاراکولیوررایس را با ترجمۀ اسدالله آزاد نشر کتابدار فرزانه سال ۱۳۸۳ در ۲۴۸ صفحه منتشر کرده است.

نویسنده ۴ سفر به ایران داشته و حاصل مشاهدات خود را در ۲۶ فصل منتشر ساخته که فهرست فصول بدین قرار است: زندگانی زنان ایرانی. زنان پارسی، یهودی و ارمنی. زنان مسلمان شهری. زنان روستایی. زنان ایلاتی بختیاری ها. زنان ایلاتی قشقایی ها. مقام و منزلت زن. شوهران. هووها. کودکی. دختران ایرانی. تعلیم وتربیت. لباس. منازل ایرانی. خوراک و شیرینی. خرید. سرگرمی. سفر. صنایع. ایام سور و سوگ. خرافات. بیماری و مرگ. میهن دوستی. آیندۀ زنان ایرانی. زن انگلیسی در ایران. تعطیلات و بازگشت به وطن. در پایان عکس هایی از زنان ایرانی و شهرهای مختلف چاپ شده است.

* «چین» تألیف هنری کیسینجر را با ترجمۀ حسین رأسی نشر فرهنگ معاصر سال ۱۳۹۲ در ۷۰۱ صفحه روانه بازار کرده است.

کتاب که بخش هایی از آن بر پایۀ گفت وشنودهای بین نویسنده و رهبران چین شکل گرفته، تلاشی است برای درک و شناخت چینی ها از مسائل مربوط به صلح، جنگ و نظام بین المللی و ارتباط آن ها با رویکرد واقع بینانه تر و مورد به مورد آمریکایی ها در برخورد با رویدادهای مهم، تاریخ ها و فرهنگ های مختلف که گاه وبیگاه به جمع بندی ها و نتیجه گیری های متفاوتی می رسند. از محورهای اصلی کتاب شرح تعامل میان رهبران آمریکا و جمهوری خلق چین از بدو تأسیس آن کشور در سال ۱۹۴۹ است.

* «تلۀ شادمانی؛ دست از تقلاکردن بردار و زندگی کن» اثر راس هریس را با ترجمۀ علی صاحبی و مهدی اسکندری نشر سایۀ سخن سال ۱۴۰۰ در ۳۹۲ صفحه به چاپ رسانده است.

این کتاب بر پایۀ رویکرد درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد نوشته شده است که روش های بدیعی دربارۀ مسئلۀ شادمانی و رضایتمندی از زندگی بیان می کند. اگر در انتظار زندگی مطلوب هستید، دلیلی برای صبرکردن وجود ندارد، این انتظار باید به انتها برسد. اکثر انسان ها اسیر تصورات ذهن خود هستند؛ اما در حقیقت این قفس ذهن نرده ای برای جلوگیری از خروج ذهن شما ندارد و اگر بخواهید می توانید از این بند رها شوید. کتاب حاضر افق های روشن برای رهایی از زندان و به دست آوردن زندگی شادمان را به ما نشان می دهد.

دانلود نسخه ی صوتی نوشته.

منبع: ماهنامه ی نسل مانا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *