مروری بر کارنامه ی دو ساله ی شبکه ی شاد: از دسترس پذیری برای نابینایان تا اضافه شدن امکانات جدید

نرم افزار شاد بستری برای آموزش مجازی دانش آموزان از اسفند سال ۹۸ و درپی شیوع بیماری کرونا راه اندازی شد؛ سامانه ای که اکنون پس از دو سال به بلوغ رسیده و دارای امکانات قابل توجهی برای استفاده نابینایان شده و برنامه ها برای راه اندازی کلاس های مجازی در این شبکه در دست اقدام است.

وزارت آموزش و پرورش پس از تعطیلی مدارس از اواخر اسفندماه سال ۹۸ به دلیل شیوع بیماری کرونا، اقدام به راه اندازی سامانه ای به نام شاد به نشانی اینترنتی https://shad.ir برای آموزش مجازی کودکان و نوجوانان کرد تا از این طریق دانش آموزان بتوانند همانند حضور در کلاس های مدرسه، از آموزش معلمان بهره مند شوند.

در واقع سامانه شاد بستری برای آموزش مجازی دانش آموزان است. در این سامانه آموزش به صورت آنلاین صورت می گیرد و دانش آموزان لازم است در ساعات مقرر، در کلاس های مجازی شرکت کنند.

طی این مدت، این سامانه مرتب به روزرسانی شده و هر بار برنامه یا امکاناتی جدید به آن اضافه شده است یا برنامه های قبلی ارتقا یافته اند. اکنون شاد دارای حدود ۱۷ میلیون کاربر شامل دانش آموز، معلم و مدیران مدارس از سراسر کشور است و ۱۰ میلیون نفر در این سامانه فعال هستند.

اکنون پس از دو سال ایجاد این شبکه و به روز رسانی مستمر برنامه های آن، علی کاظم زاده مجری فنی شبکه شاد، از راه اندازی کلاس مجازی در شبکه شاد خبر می دهد. وی می گوید اکنون این قابلیت حتی در تعدادی از مدارس به صورت آزمایشی استفاده می شود.

وی در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درباره اقدامات صورت گرفته برای ارتقای فنی شبکه شاد اظهار داشت: در این راستا بهینه سازی مناسب انجام می شود تا برخی از نیازها که در قالب پیام رسانی قابل پیاده سازی نیست، در شبکه شاد ممکن شود، به طور مثال با کلاس مجازی امکان اشتراک گذاری همزمان برای دانش آموزان نیز مهیا شده است.

به گفته وی، کلاس مجازی آماده به کار شده و قرار است که پس از گذشت دوره آزمایشی به سرعت توسعه داده شود.

خدمات افزوده در شبکه شاد

کاظم زاده به موضوع خدمات افزوده در شبکه شاد اشاره کرد و گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی در شهریور ماه برای شبکه شاد، آموزش و پرورش باید چارچوبی برای فعالیت پولی نهادهای دولتی و غیردولتی تهیه کند.

مجری فنی شبکه شاد افزود: وزارت آموزش و پرورش در آبان ماه مصوبه خدمات افزوده را در آبان ماه تصویب کرد که خدمات ارائه شده در شاد را به خدمات پایه و افزوده تقسیم کرد.

کاظم زاده ادامه داد: خدمات پایه برای اجرای برنامه درسی مصوب معلم و دانش آموز مانند کلاس مجازی و ابزارهای سامانه آموزش الکترونیک و بارگذاری تکلیف، محتوای درسی، برگزاری آزمون و هدایت تحصیلی تعریف شده است و بر این اساس گفته شده که باید در شاد در اختیار همه قرار گیرد.

وی یادآور شد: همچنین خدمات محتوای آموزشی مانند برگزاری دوره های آموزش غیررسمی مرتبط و غیرمرتبط با کتاب های درسی، برگزاری جشنواره، کتابخانه الکترونیکی، کارسوق، مسابقه، انیمیشن و بازی مناسب برای دانش آموزان در قالب خدمات افزوده دسته بندی شده اند و در چارچوبی که وزارتخانه به شورای عالی فضای مجازی ارسال کرده است، در شاد قابلیت ارائه پولی دارند تا علاقمندان بتوانند این ها را خریداری کنند.

مجری فنی شبکه شاد با تاکید بر اینکه هزینه خدمات ارائه شده در شاد بر اساس چارچوب وزارتخانه و نظر فروشنده محتوا تعیین می شود، خاطرنشان کرد: مقدمات اجرایی شدن این اقدام در وزارتخانه تا حدودی طی شده است.

کاظم زاده ادامه داد: قدم های آخر اگر برداشته شود، به زودی اعلام فراخوان می کنیم تا شرکت های علاقمند در این حوزه طرح های خود را برای وزارتخانه ارسال کنند و پس از بررسی و تایید فضا برای فعالیت در شاد آماده شود.

ارتقای سرورهای شاد

مجری فنی شبکه شاد همچنین گفت: بخشی از برنامه ارتقای شبکه شاد، مساله زیرساخت بوده که سرورهای شبکه شاد در چند نوبت تقویت شد.

وی ادامه داد: سرورهای شبکه شاد یک نوبت در اول مهر ماه و نوبت بعدی در پیک کرونا ارتقا یافت که تقریبا ۱۰ تا ۱۵ درصد به سرورهای شاد اضافه شد. میزان استفاده کاربران از شبکه شاد افزایش یافت و مشکلاتی ایجاد شده بود که با تقویت سرورها از عهده حجم بالای ترافیک برآمدیم.

ارتقای بخش استفاده نابینایان از شاد

مجری فنی شبکه شاد با بیان اینکه بخش استفاده کاربران نابینا از شبکه شاد ارتقا یافته است، عنوان کرد: مشکل بخش مهمی از شبکه شاد که برای نابینایان قابل استفاده نبود، حل شد.

کاظم زاده درباره چگونگی استفاده کاربران نابینا از شبکه  شاد توضیح داد: معمولا نابینایان با استفاده از برنامه های مخصوص می توانند از ابزار هوشمند استفاده کنند. وقتی آن برنامه ها را در گوشی تلفن همراه فعال  کنند، با حرکت انگشت در قسمت های مختلف صفحه هر جایی که انگشت آنها قرار گیرد، برنامه آن قسمت دکمه را برای کاربر می خواند.

وی افزود: در واقع کاربر با خواندن متوجه می شود که دست خود را روی چه دکمه ای قرار داده است و با دوبار ضربه زدن وارد آن قسمت می شود. این نرم افزار به طور کلی برای استفاده نابینایان از فضای مجازی طراحی شده است.

مجری فنی شبکه شاد یادآور شد: لازمه بهره مندی از این خدمات این است که این برنامه در پشت هر دکمه و عکسی قرار گیرد که قابل خواندن باشد، یعنی وقتی برنامه نصب می شود، امکان خواندن محتوا را داشته باشد که کاری سنگین و پیچیده است.

کاظم زاده با تاکید بر اینکه امکان خوانش بخش اصلی استفاده از پیام رسان شاد در گروه های درسی برای نابینایان فراهم شد، عنوان کرد: بخش کمی از این اقدام مانده که در حال انجام است.

شادبین، محیطی امن برای جستجو

وی همچنین به راه اندازی موتور جستجوی شادبین در شبکه شاد اشاره کرد و گفت: این قابلیت از آبان ماه به شاد افزوده شد که به این واسطه امکان جستجوی دانش آموزان در شاد فراهم شده است.

مجری فنی شبکه شاد ادامه داد: موتور جستجوی شادبین محیطی امن را ایجاد کرده است که دانش آموزان بتوانند جستجوی درسی خود را انجام دهند. شادبین مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته و روزانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار جستجو در این موتور انجام می شود.

کاظم زاده یادآور شد: شادبین ابزاری است که دانش آموزان بتوانند به محتوای درسی بارگذاری شده توسط وزارت آموزش و پرورش در شبکه شاد دسترسی داشته باشند.

وی افزود: اگر دانش آموزی به دنبال کلیپ درسی خاص باشد، با جستجو در شادبین می تواند آن را پیدا کرده و ببیند.

کیوآرکد در شاد قابل استفاده است

مجری فنی شبکه شاد عنوان کرد: کیوآرکد قابلیت دیگری است که امسال سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در کتاب های درسی قرار داده و در حال حاضر در شبکه شاد قابل استفاده است. این ابزار امکان رصد فیلم های مربوط به محتوای درسی را برای دانش آموزان فراهم می کند.

کاظم زاده اظهار داشت: سازمان پژوهش فیلم های مربوط به محتوای درسی را در سایت رشد نمایش می دهد، به همین دلیل وزارت آموزش و پرورش سفارش داده است که دانش آموزان از ابزارهای دیگری استفاده نکنند و این قابلیت در شاد ممکن شد.

شبکه شاد از اسفند ماه سال ۹۸ پس از تعطیلی مدارس به دلیل شیوع ویروس کرونا ایجاد شد،  در واقع  برای اولین بار در تاریخ آموزش کشور پلتفرم اختصاصی با مالکیت انحصاری خود را راه اندازی کرد که معلمان و دانش آموزان می توانند به راحتی در فضایی امن و البته رایگان همچون فضای مدرسه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

کاظم زاده پیشتر از این گفته بود: ۱۱میلیون و ۴۰۰ هزار دانش آموز و حدود ۷۰۰هزار معلم،  ۱۲۰ هزار مدیر مدرسه و حدود ۳۰ هزار مسوول ستادی روزانه در شبکه شاد مشغول فعالیت هستند. همچنین روزانه ۲۵۰ میلیون پیام و حدود ۸۰ میلیون فایل در شبکه شاد جا به جا می شود.

منبع: ایرنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + سه =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *