آموزش ده روش استفاده از برنامه ی بی مای آیز برای تشخیص رنگ ها

بی مای آیْز که در ژانویه ۲۰۱۵ شروع به کار کرد، برنامه ای برای دستگاه های اندروید و آی او اس است که افراد نابینا و کم بینا را به داوطلبان بینایی که در برنامه ثبت نام کرده اند و برخی شرکت ها که خدمات پشتیبانی مخصوص نابینایان خود را روی این پلتفرم ارائه می کنند، متصل می کند و این امکان را ایجاد می کند که داوطلبان یا کارمندان شرکت ها با استفاده از تماس تصویری و بهره گیری از دوربین دستگاه افراد نابینا به آن ها در مواردی که نیاز به بینایی وجود دارد، کمک کنند.

برای استفاده از بی مای آیز می توانید این برنامه را برای سیستم عامل اندروید از اینجا و برای سیستم عامل آی او اس از این لینک نصب کنید. همین طور از آنجایی که برنامه از سرویس هایی استفاده می کند که در ایران تحریم هستند، باید برای استفاده از این برنامه از یک روش دورزدن تحریم ها استفاده کنید. برنامۀ شکن که می توانید آن را برای سیستم عامل اندروید از این پیوند دریافت کنید، یکی از این روش ها است که کارایی ساده و سرعت بالایی دارد.

بعد از اتصال شکن یا یک برنامۀ مشابه، بی مای آیز را باز کنید، یک حساب در برنامه ایجاد کنید و به آن وارد شوید یا با استفاده از حساب گوگِل یا فِیْسْبوک خود برنامه را راه اندازی کنید؛ سپس زبان یا زبان هایی که به آن ها صحبت می کنید را در تنظیمات برنامه مشخص کنید. پس از آن هروقت نیاز به کمک دارید، کافی است درحالی که اتصال اینترنت برقرار و شکن یا برنامه ای مشابه فعال است، بی مای آیز را باز کنید و با فعال کردن دکمۀ تماس در صفحۀ اصلی برنامه، درخواست کمک کنید. بعد از مدتی معمولاً به اولین داوطلبی که تماس شما را پاسخ دهد، متصل می شوید و می توانید از او کمک بگیرید. اگر چند زبان را مشخص کرده باشید، در جستجو برای داوطلب، اولویت با افرادی است که به زبان اولی که در تنظیمات مشخص کرده اید، سخن می گویند و فقط اگر داوطلبی برای آن زبان یافت نشد، جستجو برای سخن گویان زبان های بعدی که در هنگام ثبت نام مشخص کرده اید، انجام می شود.

از بی مای آیز در موارد زیادی می توان استفاده کرد که کمک گرفتن در زمینۀ کار با رنگ های مختلف در زندگی روزمره یکی از آن هاست. در ادامه با چند کاربرد بی مای آیز در زمینۀ تشخیص و شناسایی رنگ ها آشنا می شویم.

وقتی از تشخیص رنگ صحبت می کنیم، منظورمان فقط سیاه و سفید نیست و این واژه، دامنۀ وسیعی شامل بیش از پنجاه رنگ، از خاکستری تا آبی و صورتی را در بر می گیرد! خوشبختانه، راه های زیادی وجود دارد که داوطلبان بی مای آیز می توانند به شما کمک کنند تا زندگی رنگارنگی داشته باشید.

اگر دچار کور رنگی یا آسیب بینایی هستید، شناسایی و تشخیص رنگ ها می تواند برایتان چالش برانگیز باشد. رنگ ها در زندگی روزمرۀ ما در موقعیت های گوناگون، از کمد لباس گرفته تا ابزار های تکنولوژیک خودنمایی می کنند. داوطلبان بی مای آیز همیشه خوشحال هستند که به شما در مورد رنگ ها کمک کنند. در واقع، تطبیق، تشخیص و شناسایی رنگ ها برخی از محبوب ترین کاربردهای بی مای آیز است.

آیا تابه حال از بی مای آیز برای شناسایی رنگ ها استفاده کرده اید؟ اگر نه، در اینجا لیستی از ده روش مختلف برای استفاده از بی مای آیز برای تشخیص رنگ ها، فارغ از سطح بینایی شما وجود دارد:

 1. بررسی اینکه آیا رنگ لباس های شما با هم مطابقت دارد یا خیر. چه اینکه جلسۀ مهمی داشته باشید یا فقط یک روز معمولی در دفتر کارتان باشد. خوب است بدانید که آیا لباس های شما با هم هماهنگ است یا نه. یک داوطلب بی مای آیز می تواند بررسی کند که لباس های شما مناسب است و رنگ های متضاد نپوشیده اید.
 2. خواندن چراغ های رنگی در دستگاه های الکترونیکی. آیا با اتصال به اینترنت خود مشکل دارید؟ یک داوطلب می تواند به شما در بررسی رنگ چراغ های مودم یا سایر دستگاه های الکترونیکی کمک کند.
 3. پیدا کردن موارد خاص در کمد لباس شما. این کراوات چه رنگی است؟ آیا این پیراهن سفید یا آبی من است؟ اگر به دنبال یک تکه لباس به رنگی خاص در کمد خود هستید، یک داوطلب می تواند به سرعت به شما کمک کند رنگ اقلام مختلف را شناسایی کنید.
 4. خواندن نمودارهای دایره ای یا مقیاس های ترسیمی. نمودارهای دایره ای یا مقیاس های ترسیمی که به رنگ های مختلف تقسیم شده اند ممکن است برای خواندن مشکل آفرین باشند. خوشبختانه یک داوطلب بی مای آیز همیشه برای کمک حاضر است.
 5. دسته بندی لباس های چرک. وقتی لباس های کثیفتان را دسته بندی می کنید، یک داوطلب می تواند به شما در جداکردن لباس های با رنگ روشن از تیره کمک کند.
 6. آرایش و زیبایی. از آشناشدن با پالت سایه چشم جدیدتان تا انتخاب آن لاک قرمز، دنیای آرایش و زیبایی همیشه مجموعه ای از رنگ ها را به شما ارائه می کند.
 7. انتخاب دکوراسیون به رنگ مناسب. شاید شما به دنبال دکوراسیونی برای تناسب با یک موضوع خاص یا به رنگ مورد علاقه خود هستید. یک داوطلب می تواند کمک کند تا مطمئن شوید که دکوراسیون مهمانی شما برای این مناسبت مناسب باشد.
 8. جفت کردن جوراب ها. آیا از پوشیدن جوراب های لنگه به لنگه خسته شده اید؟ اجازه دهید یک داوطلب بی مای آیز به شما کمک کند تا جوراب های خود را با هم جفت کنید.
 9. صنایع دستی. ساخت صنایع دستی یک راه عالی و خلاقانه برای گذراندن وقت است. اگر با مواد رنگی کار می کنید، یک داوطلب بی مای آیز می تواند به شما در مرتب کردن آن ها کمک کند.
 10. در آشپزخانه. آیا برای اینکه بفهمید استیک شما چقدر پخته است به کمک نیاز دارید؟ یا شاید برای انتخاب رسیده ترین میوه ها از فروشگاه نیازمند کمک کسی باشید. یک داوطلب بی مای آیز همیشه برای کمک در زمانی که رنگ یک مادۀ غذایی می تواند موفقیت یا شکست غذای بعدی شما را رقم بزند، آماده است.
 11. خوشبختانه با تلاش گروهی از نابینایان ایرانی، هم منو های بی مای آیز به فارسی برگردانده شده و هم فارسی زبانان زیادی در سراسر دنیا با این نرم افزار آشنا شده اند و هم اکنون به عنوان همیار بینا در بی مای آیز ثبت نام کرده اند. همین حالا می توانید گوشی هوشمند را بردارید و با مراجعه به یکی از پلتفرم های دانلود نرم افزار، بی مای آیز را نصب کنید و از امکاناتی که در بالا ذکرش به میان رفت و بسیاری قابلیت های دیگر استفاده کنید. بی مای آیز، یکی از آسان ترین و ارزان ترین راه ها برای تسهیل دستیابی آسیب دیدگان بینایی به استقلال است.

دانلود نسخه ی صوتی نوشته.

منبع: ماهنامه ی نسل مانا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 16 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *