آیین رونمایی از اولین شماره ی ماهنامه ی نسل مانا به خط بریل برگزار شد

آیین رونمایی از نخستین شماره ماهنامه نسل مانا  صبح روز سه شنبه بیست و هشتم دی ماه 1400، با حضور مسئولان سازمان ها، نمایندگانی از مراکز مرتبط با نابینایان، نخبگان و شخصیت های فرهنگی نابینایان و اعضای تحریریه نسل مانا در سالن همایش های اداره مرکزی بانک مسکن برگزار شد.

در این مراسم، علی اکبر جمالی مدیرعامل انجمن نابینایان ایران با ابراز خرسندی از تحقق این رؤیای دیرینه گفـت: امروز شاهد رونمایی از ماهنامه ای هستیم که از دی ماه سال ۱۳۹۹ به صورت صوتی و الکترونیکی فعالیت اش را آغاز کرد و پس از یک سال انتشار، با دریافت پروانه انتشار از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز اولین نسخه به خط بریل آن نیز رونمایی می شود. وی ضمن اشاره به سالروز تولد لویی بریل و روز جهانی خط بریل و تقارن تقریبی آن با رونمایی از این ماهنامه گفت: این نشریه با تلاش و همکاری 22 نفر از اعضای تحریریه که از نابینایان متخصص هستند، به طور رسمی آغاز به کار کرد. به ثمر نشستن این اتفاق بزرگ فرهنگی مدیون تلاش های تمامی نفرات تحریریه نسل مانا، پشتیبانی حامیان مالی از جمله بانک مسکن، پکتوس و فنآوا کارت است که از آنها تشکر می کنم.

مهندس منصور شادکام قائم مقام انجمن نابینایان ایران در این مراسم گفت: مقوله فرهنگ و مباحث فرهنگی اهمیت زیادی در جامعه دارد، به طوری که فرهنگ از سیاست و اقتصاد هم مهم تر است. زیرا جامعه ای که فرهنگ آن غنی و قوی باشد، یقیناً اقتصاد و سیاست قوی هم خواهد داشت. وی با اشاره به اینکه رویکرد انجمن نابینایان ایران در سال های اخیر بیشتر فرهنگی بوده و تلاش کرده به ارتقای فرهنگ جامعه نابینایان توجه داشته باشد افزود: انتشار ماهنامه نسل مانا یک اتفاق بزرگ فرهنگی است. زیرا در این ماهنامه نیاز های نابینایان مطرح شده و در آن مطالبی گنجانده شده که ضمن اطلاعرسانی و آگاه سازی افراد نابینا به آنها کمک می کند از به روز ترین اطلاعات روز دنیا باخبر شوند. بی تردید آگاهی بخشی در میان اعضای جامعه هدف، موجب ارتقای سطح فرهنگی و دانش جامعه نابینایان خواهد شد. شادکام ضمن گلایه از برخی مسؤولان که علیرغم دعوت در این رونمایی حضور پیدا نکردند خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فرهنگ دغدغه مقام معظم رهبری بوده و شعار دولت انقلابی و جهادی بودن است، عدم حضور با شعار دولت و ماهیت فرهنگی و دینی ما و نیز آرمان های جمهوری اسلامی ایران مغایرت دارد. انتشار این ماهنامه به خط بریل اتفاق فرهنگی حائز اهمیتی است و عدم حضور در این مراسم به منزله عدم توجه به فرهنگ و نادیده گرفتن اهمیت آن است. وی ضمن اشاره به لزوم توجه به مسئولیت اجتماعی توسط نهاد های دولتی و خصوصی ادامه داد: من از بانک مسکن و شرکت های پکتوس، فنآوا کارت و امیدان تجارت اروند به خاطر حمایت های شان تشکر می کنم. این امر نشان می دهد که مدیران این مراکز صرفاً نگاه اقتصادی نداشته و به مقوله فرهنگ و مسئولیت اجتماعی توجه دارند و این بانک و شرکت ها، الگوی سایر نهاد های دولتی و خصوصی هستند. مهندس شادکام خواستار توجه ویژه دولت به امر مسئولیت اجتماعی شده و یادآور شد: در کشورهای توسعه یافته مسئله مسئولیت اجتماعی مورد توجه بوده و سازمانها و شرکت ها دارای ردیف بودجه مخصوص به این امر هستند.

مهندس شادکام در حاشیه این مراسم در گفت وگو با روابط عمومی انجمن افزود: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرو دعوت در این مراسم قول قرار ملاقات با آقای مهدی پور معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد را دادند که امیدوارم به زودی شرایط این دیدار فراهم شود. مهندس شادکام همچنین ضمن انتقاد شدید از علی محمد قادری رئیس سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: ایشان در مراسم تودیع و معارفه برای ریاست سازمان بهزیستی گفتند خادم معلولان هستند. این در حالی است که هنوز به مدیران انجمن نابینایان ایران که بیش از 28 سال سابقه فعالیت دارد، علیرغم پیگیری های فراوان در دو ماه اخیر، وقت ملاقات برای بیان دغدغه ها و مشکلات اعضای جامعه هدف نداده اند و در مراسم رونمایی از ماهنامه نسل مانا نیز حاضر نشدند. این امر نشان دهنده بی توجهی ایشان نسبت به آیین های فرهنگی نابینایان و انجمن نابینایان ایران است.

امیر سرمدی مدیر مسئول ماهنامه نسل مانا ضمن ابراز خرسندی از تلاش هایش برای به ثمر رسیدن انتشار یک ماهنامه تخصصی به خط بریل برای نابینایان پس از 10 سال فعالیت در حوزه رسانه اظهار کرد: از انجمن نابینایان ایران تشکر می کنم که با حمایت آنها هم اکنون شاهد برگزاری چنین مراسمی هستیم.

وی ادامه داد: نسل مانا از شماره ی نخست، علاوه بر فرمت صوتی و الکترونیکی به خط بریل نیز منتشر می شود و تقارن این رویداد با روز جهانی خط بریل را باید به فال نیک گرفت. سرمدی افزود: نسخه بریل این ماهنامه در همین روز از کتابخانه مرکزی استان یزد که چاپ بریل نشریه نسل مانا در این استان انجام می شود به 85 نقطه ی ایران ارسال شد. مراکز کتابخانه ای، بخش نابینایان نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه های سامسونگ زیر نظر انجمن نابینایان ایران و دفاتر نمایندگی این انجمن در استان ها، برخی مدارس شبانه روزی، انجمن های فعال ویژه آسیب دیدگان بینایی از جمله مراکزی هستند که نسخه ی بریل اولین شماره ماهنامه نسل مانا برای آنها ارسال شده است. وی ابراز امیدواری کرد: علاوه بر سازمان ها، نسخه های فردی به خط بریل از اسفند ماه سال جاری یا نهایتا از ابتدای سال آینده، به آدرس محل سکونت متقاضیان نابینا ارسال شود. وی این مژده را نیز به مخاطبان نسل مانا داد که از روز شنبه دوم بهمن ماه می توانند جهت ثبت نام برای دریافت نسخه بریل به صورت شخصی، با دفتر ماهنامه به شماره 02122560255 تماس گرفته و حق اشتراک خود را دریافت کنند.

مدیر مسئول ماهنامه نسل مانا در ارتباط با حق اشتراک فردی تصریح کرد: هزینه اندکی را برای اشتراک سه ماهه، شش ماهه و یک ساله در نظر داریم که اطلاعیه و شرایط آن به زودی در وبسایت های ویژه نابینایان از جمله وبسایت نسل مانا و انجمن نابینایان ایران منتشر خواهد شد.

سرمدی ضمن برقراری ارتباط حد اکثری با اعضای جامعه هدف و نابینایان دست به قلم تصریح کرد: دست یاری خود را به سمت تمامی نابینایان کشور و انجمن های نابینایی دراز می کنیم و مناسبات نسل مانا بر اساس سیاست های مستقلانه این نشریه با سایر انجمن ها شکل خواهد گرفت. وی ادامه داد: در عین حال، تحریریه نسل مانا در بیان دیدگاه ها و نقد های خود با مدیران متولی امور نابینایان عقد اخوت نبسته و با کسی تعارف ندارد. محدودیت های نشریات و سازمان های دولتی در نسل مانا جایی ندارد و این اختیار به اعضای تحریریه داده شده در بیان دیدگاه ها و نظرات کارشناسی خود با کسی مماشات نکنند.

مدیر مسئول نشریه فرهنگی اجتماعی نسل مانا با اشاره به بهره برداری از وبسایت اینترنتی نسل مانا به نشانی naslemana.com گفت: قصد داریم وبسایت نسل مانا را به یک پایگاه خبری-تحلیلی پویا و فعال در حوزه آسیب دیدگان بینایی تبدیل کنیم. تا اواسط بهمن ماه این وبسایت به صورت رسمی افتتاح خواهد شد، هر چند در حال حاضر هم با دو دامنه naslemana.com و .ir در دسترس نابینایان است.

امیر سرمدی در خاتمه سخنان خود بیان کرد: داشتن یک چاپخانه بریل اختصاصی و دفتر تحریریه مستقل که چندین نابینای متخصص در حوزه مطبوعات در آن مشغول به کار شوند، از جمله اهدافی است که با حمایت سازمان ها و شرکت های مختلف باید عملیاتی شود تا نسل مانا بتواند اهداف و برنامه های خود را توسعه دهد و رضایت اعضای جامعه هدف خود را فراهم کند.

در ادامه این مراسم، امید هاشمی سردبیر ماهنامه نسل مانا ضمن تشکر از توجهی که در شرایط فعلی به امر فرهنگ شده است، به طور خلاصه به بررسی محتوای این ماهنامه پرداخت و خاطرنشان کرد: نسل مانا آمده است با فعالیت حرفه ای خود در جهت تحقق ارتقاء سطح آگاهی و سواد افراد دارای معلولیت گام بردارد. وی گفت: ما معتقدیم ارتقای آگاهی و دانش نابینایان، خود یکی از ارزانترین راه های توانمندسازی آنها است. در تولید محتوا و انتخاب سرویس های نسل مانا نیز همواره این امر مد نظر ما بوده، لذا بر نیاز های آگاهی بخشی به اقشار آسیب دیده بینایی تمرکز کردیم. هاشمی بیان کرد: برخی نابینایان یا نیاز های خود را نمی شناسند یا چگونگی رفع آن را نمی دانند. ما با استفاده از تعدادی از نخبگان و دانش آموختگان نابینا در تحریریه تلاش داریم محتوای اختصاصی ویژه این قشر و موارد مورد نیاز آسیب دیدگان بینایی را تولید کنیم. سردبیر نسل مانا افزود: در این ماهنامه، تمامی همکاران و اعضای تحریریه جز دو نفر، از میان نابینایان یا افراد کم بینا هستند و می کوشیم مطالبی صد در صد مرتبط با حوزه های نابینایان و در شأن آنها تولید کنیم.

هاشمی در پایان اظهار کرد: امیدوارم سازمان های مرتبط و حمایتگران بخش خصوصی در راستای مسئولیت اجتماعی خود از این  نشریه حمایت کنند تا انتشار آن با تیراژ بالا و محتوای کیفی روز افزون سالیان سال تداوم یابد.

در ادامه، مدیران بانک مسکن و شرکت هایی که حامی مالی نشریه نسل مانا هستند نیز در این نشست فرهنگی به بیان نظرات خود پرداختند.

مهدی احمدی رئیس اداره کل روابط عمومی بانک مسکن ضمن اشاره به هشتاد و سومین سالروز تأسیس بانک مسکن، حمایت این بانک از نابینایان را در قالب مسئولیت اجتماعی از افتخارات بانک مسکن دانست. وی تصریح کرد: از حدود 27 میلیون خانوار سراسر کشور، حدود 9 میلیون خانواده از حمایت های تأمین مسکن مانند وام های خرید و تعمیر مسکن بانک مسکن استفاده کرده اند. وی بیان کرد: حدود 10 سال است که در کنار انجمن نابینایان ایران هستیم و تلاش می کنیم به این حمایت و همراهی به هر اندازه که نیاز باشد ادامه دهیم.

دکتر بهبهانی مشاور مدیرعامل شرکت موناکو در این مراسم گفت: توجه به امر مسئولیت اجتماعی همواره یکی از دغدغه های مجموعه موناکو بوده است. در همین راستا بر روی محصولات عطر و ادکلن خود از بریل استفاده کردیم و اخیراً به درخواست انجمن نابینایان ایران یکی از اعضای این جامعه را در دفتر مرکزی انجمن استخدام کردیم.

شکوهی مدیرعامل شرکت فنآوا کارت نیز گفت: حدود هفت سال است که در کنار انجمن نابینایان ایران هستم. شخصاً سعی کرده ام در هر جایی که مشغول به خدمت بوده ام، در مجموعه کاری خودم از افراد نابینا استفاده کنم. در ارتباط با ماهنامه نسل مانا نیز با تصویب هیئت مدیره در کنار تحریریه نسل مانا هستیم و از وجود آنها انگیزه می گیریم. مدیرعامل شرکت فنآوا کارت در حاشیه این مراسم در گفت وگو با روابط عمومی انجمن نابینایان ایران در خصوص سابقه فعالیت های این شرکت گفت: فنآوا کارت با هدف «ارائه خدمات ایمن، ارزان و در جهت توسعه ابزارهای پرداخت» در سال ۱۳۸۲ افتتاح شد. وی افزود: پس از دریافت مجوز PSP از بانک مرکزی، فعالیت خود را با صدور کارت های اعتباری آغاز کردیم و از سال ۱۳۸۸ تاکنون با بانک های کشور در زمینه هایی همچون تأمین، نصب و پشتیبانی از دستگاه های کارتخوان همکاری می کنیم.

مهندس سعید صادقپور مدیرعامل شرکت پکتوس در این مراسم گفت: پکتوس همواره از هر رویداد یا محصولی که ترویج کننده خط بریل در میان نابینایان باشد حمایت می کند. وی ضمن اشاره به پروژه دسترس پذیری خدمات بانکی برای نابینایان گفت: سامانه خدمات بانکی نابینایان در شعب تا به حال در 12 شعبه بانک مسکن نصب و راه اندازی شده است و ما انتظار داریم حداقل در هر مرکز استان، یک شعبه از این بانک برای نابینایان دسترس پذیر شود.

در پایان این مراسم، از اولین شماره ماهنامه نسل مانا به خط بریل رونمایی شد و شماره نخست آن به نابینایان حاضر در جلسه اهدا شد.

گفتنی است در این مراسم، علی اکبر جمالی و منصور شادکام مدیرعامل و قائم مقام انجمن نابینایان ایران، دکتر محمدیان مدیرکل پژوهش و حجت اشرفی مدیر گروه های خاص نهاد کتاب خانه های عمومی کشور، دکتر ذوالفقارنسب مدیر بنیاد خیریه نابینایان ذوالفقارنسب و رئیس هیئت مدیره پرسپولیس، دکتر خواجه حسینی و مشیری از سازمان بهزیستی کل کشور، رش نو و نگهبان از سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، خادم معاون توان بخشی بهزیستی استان تهران، سهیل معینی مدیرعامل انجمن باور و مدیر مسئول سابق ایران سپید، کامران عاروان مدیرعامل جامعه معلولان ایران، دکتر خوانین زاده مدیر مرکز رودکی، امیر سرمدی مدیر مسئول و امید هاشمی سردبیر ماهنامه نسل مانا، نماینده رئیس آموزش و پرورش استثنایی شهر تهران و عزتی کارشناس این سازمان، احمدی رئیس اداره روابط عمومی، حبیبی مدیر امور فرهنگی، کندی و صالحی از روابط عمومی بانک مسکن، مینو یثربی مدیر سابق مرکز خزانه، میر و رئیسی نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا محمدبیگی نیا مدیر مؤسسه فرهنگی مطبوعاتی هزاره سوم و مدیر مسئول اسبق ایران سپید، مهندس شکوهی مدیرعامل شرکت فنآوا کارت، مهندس صادقپور مدیرعامل و مهندس فرجاد رئیس هیئت مدیره شرکت پکتوس، دکتر بهبهانی مشاور مدیرعامل و مختاری روابط عمومی شرکت امیدان تجارت اروند (موناکو) ، نماینده اداره سلامت شهرداری تهران، شهاب الماسی مدیرعامل سابق انجمن دانشجویان و دانش آموختگان ایران، محسن رستمی و مهدی عبد اللهی از کانون نابینایان فرهنگسرای بهمن، سلیمیان رئیس دفتر نمایندگی انجمن نابینایان ایران در تهران، محمدرضا راشاد مترجم نرم افزار NVDA در ایران، شهرزاد دهقان کارشناس بخش نابینایان نهاد کتابخانه های شهر تهران، زهرا همت، میرهادی نائینیزاده، شهروز حسینی، اعظم چَلَوی، امیر سپهری و اشکان آذرماسوله از اعضای تحریریه نسل مانا در تهران، واحدی، حجتی، حسینی و گودینی از کارمندان دفتر مرکزی انجمن نابینایان ایران، نابینایان شاغل در بانک مسکن و نمایندگان اصحاب رسانه حضور داشتند.

منبع: انجمن نابینایان ایران.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − هفده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *