مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی: تنها ۲ تا ۸ درصد نابینایان از عصای سفید استفاده می کنند

مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: تنها ۲ تا ۸ درصد از کم بینایان و نابینایان از عصای سفید استفاده می کنند و این رقم، پایین است.

گیتا موللی در وبینار نابینایان و حقوق شهروندی، درباره علت استفاده درصد اندکی از نابینایان و کم بینایان اظهار کرد: نبود ارتباط خوب میان عصای سفید و نابینایان و کم بینایان از نگرش اشتباه خانواده و جامعه آغاز می شود و درنتیجه نابینا و کم بینا وابسته به فرد بینا می شود.

موللی معتقد است که کاهش استفاده از عصای سفید منجر به دید متفاوت خانواده نسبت به کودک نابینا و کم بینا می شود و این قبیل کودکان، در آینده نوجوانانی با اعتماد به نفس پایین خواهند شد که توانایی برقراری رابطه سالم با جامعه را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: حدود ۲۳۵ میلیون نفر با آسیب بینایی در جهان وجود دارند که از جمله آن ها کودکان کم بینا و نابینا هستند. اگر این افراد به سرعت تشخیص داده شوند و تحت آموزش مناسبی قرار گیرند، می توانند همانند سایر کودکان آینده موفقی داشته باشند.

موللی همچنین تاکید کرد: لازم است مراکز بهداشتی، بهزیستی و پزشکان پس از تشخیص کودک نابینا و کم بینا سریعا آنها را به مراکز توانبخشی و آموزشی مناسب ارجاع دهند، چراکه اقدامات سریع پزشکی می تواند تا حد زیادی از مشکلات بعدی جلوگیری کند.

به گفته  مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ۱۵ مرکز تخصصی سازمان بهزیستی در سراسر کشور برای خدمت رسانی به کودکان نابینا و کم بینا وجود دارد اما متاسفانه این مراکز ارجاع مناسبی ندارند.

وی افزود: شش هزار و ۷۲۰ مدرسه سازمان استثنائی ویژه آموزش کم بینایان و نابینایان وجود دارد، اما نکته مهم اینجاست که لازم است کودکان نابینا و کم بینا از سنین پیش از مدرسه آموزش ببینند.

موللی معتقد است که کودکان نابینا و کم بینا باید از تمام حقوق شهروندی نظیر پارک، شهر بازی و… برخوردار شوند چراکه حق بازی، نشاط و کودکی از حقوق اصلی کودکان به شمار می رود.

مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  ادامه داد: متاسفانه مردم افراد نابینا و کم بینا را  به چشم عقب مانده می بینند و همواره نابینایان و کم بینایان از این دل سوزی مردم گله مندند درحالی که اگر این کودکان آموزش جهت یابی ببینند و وسایل درستی برای او تدارک دیده شود می توانند مانند هر کودک دیگری موفق شوند.

به گفته  وی خانواده کودکان نابینا و کم بینا نباید تفاوتی میان این کودکان و سایر فرزندان خود بگذارند و نباید این کودکان را محدود کنند چراکه اگر این کودکان از طرف خانواده به درستی پذیرفته شوند می توانند کودکان توانمندی شوند.

موللی گفت: جامعه باید به افراد نابینا و کم بینا اجازه دهد توانمندی های خود را در تمامی حوزه ها از جمله اشتغال بروز دهند.

وی با اشاره به نگرش جامعه به نابینایان و کم بینایان افزود: نگرش و آگاهی از دوران کودکی شکل می گیرد و لازم است در این راستا برای آموزش و آگاهی کودکان در زمینه تفاوت های کودکان نابینا و کم بینا، کتاب هایی را نشر دهیم و در کتابخانه ها داشته باشیم.

وی در ادامه به نکات مهم در برخورد با کودکان نابینا و کم بینا پرداخت و گفت: یکی از نکات مهم صدا زدن اسم کودک نابینا و کم بینا و سخن گفتن با خود اوست چراکه بسیاری از افراد با همراهان این کودکان سخن می گویند درحالی که خودشان می توانند پاسخ دهند.

به گفته مدیر گروه روانشناسی کودکان استثنائی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، زمانی که وارد و خارج اتاق کودک نابینا و کم بینا می شویم باید به او اطلاع دهیم و خودمان را معرفی کنیم، همچنین نباید به اجبار به این کودکان کمک کنیم چراکه دلسوزی بیش از حد منجر به ناراحتی آن ها می شود.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *