صفحه خوان nvda با قابلیت های جدید به نسخه ی ۲۰۲۱.۲ به روز شد

سه شنبه، چهارده سپتامبر، روزی بود که انتظار ها به سر رسید و کمپانی محبوب ان وی اکسس، (NVAccess) ویرایش ۲۰۲۱.۲ از صفحه خوان رایگان، متن باز و مهم تر از همه این ها دوست داشتنی خود یعنی ان وی دی ای (NVDA) را منتشر کرد. برای علاقمندان پر شمار این صفحه خوان، آخرین تغییراتی را که در این ویرایش عرضه شده مرور می کنیم.

با انتشار پیش نمایش هایی از ویندوز ۱۱، نگرانی اغلب کاربران حرفه ای رایانه این است که آیا صفحه خوان ها خواهند توانست صفحاتِ نونوار شده این ویندوز تازه را پشتیبانی کنند؟ حالا ان وی اکسس مدعی شده در نسخه جدید صفحه خوان ان وی دی ای، تمهیدی اندیشیده که این صفحه خوان، از پیش نمایش های موجود از ویندوز ۱۱ پشتیبانی کند. پس به قول گزارش گر های فوتبال، یک گوشه یادداشت می کنیم تا سر فرصت برویم سراغ ویندوز ۱۱ تا این مدعای ان وی اکسس را صحت سنجی کنیم. ولی علی الحساب ادعا را می پذیریم و ما هم اظهار می کنیم که ان وی دی ای حد اقل تا به اینجای کار از ویندوز ۱۱ پشتیبانی می کند.

تیره کردن صفحه لپ تاپ، یکی دیگر از خدماتی بود که ان وی دی ای از یکی دو ویراست پیش آن را عملیاتی کرده بود. حالا و با تغییراتی که در ویراست های جدید ویندوز ۱۰ رخ داده، ان وی دی ای هم مجبور به تغییر شده تا این قابلیت درست کار کند. حواستان باشد که چنانچه از ویندوز ۱۰ ویراست 21H (10.0.19044) یا جدید تر استفاده می کنید، حتماً ان وی دی ای را به روز کنید تا قابلیت صفحه تیره درست عمل کند. البته اگر نابینای مطلق هستید لازم است یک بار صحت عملکرد این قابلیت را با یک فرد بینا بررسی کنید. این قابلیت در لپ تاپ ها به شما امکان می دهد هنگام کار با رایانه، صفحه را خاموش کنید تا حریم خصوصی تان از سوی اطرافیان بینا به خطر نیفتد.

طبق معمول رفع برخی اشکالات هم جزو تغییرات ویراست تازه صفحه خوان ان وی دی ای بوده و افزون بر این، موتور صوتی ای اسپیک و پایگاه لویی که مسؤول مدیریت جدول های بریل در صفحه خوان ان وی دی ای است هم دستخوش به روز رسانی شده اند که می توانید جزئیاتش را در قسمت «تازه چه خبر» مطالعه کنید. اگر تا به حال ان وی دی ای را به روز نکرده اید، با کلید های Insert + N منو برنامه را باز کنید و از شاخه راهنما یا Help گزینه بررسی به روز رسانی یا Check for update را اجرا کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است برخی افزونه های ان وی دی ای در اثر به روز رسانی از کار بیفتد و لازم باشد آنها را هم به روز کنید. برای تسهیل به روز رسانی افزونه ها می توانید از افزونه ای که ان وی اکسس به همین منظور پیشنهاد کرده استفاده کنید. به صفحه رسمی افزونه های ان وی دی ای به نشانی Addons.NVDA-Project.ORG بروید و به کمک کلید H بر روی سر نوشتار ها حرکت کنید تا پیوند مربوط به افزونه Addon Updater را مکانیابی کنید. افزونه را بارگیری و نصب کنید و بعد به منو ان وی دی ای رفته و از شاخه ابزار ها یا Tools، گزینه بررسی به روز رسانی افزونه ها یا Check for addon updates را اجرا کنید و طبق راهنمایی ها پیش بروید تا بتوانید نسخه های متناسب با ویراست جدید ان وی دی ای را دریافت کنید.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *