با دیوید براون سریعترین دونده ی نابینای جهان آشنا شوید

دیوید براون در پنج سالگی شروع به دویدن کرد، ولی در ۱۳ سالگی در اثر ابتلا به بیماری کاوازاکی بینایی خود را از دست داد. او سریع ترین دونده نابینای دنیا در تاریخ است و رکورد دو ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر جهان از آن اوست.

او که هم اکنون ۲۸ ساله است،  در شهر کانزاس ایالت میزوری بزرگ شد و بعد به شهر سنت لوئیس مهاجرت کرد تا به مدرسه نابینایان میزوری برود و همانجا بود که توانایی  خود را در دویدن کشف کرد و از آن هنگام، کسی جلودار او نبوده است.

وقتی براون در مدرسه تحصیل می کرد، در ورزش های کشتی و گلبال شرکت کرد، ولی بعد روی رشته دو و میدانی متمرکز شد.

او گفت: «در اولین مسابقه دو ۵۰ متر خود دوم شدم. با خودم فکر کردم «چقدر سریع هستم». وقتی هم که توان بینایی ام کم شد، دویدن بهترین راه برای رقابت کردن با دوستانم بود و به همین دلیل همیشه میلی برای سرعت گرفتن داشتم.»

براون از سال ۲۰۱۴ با هدایت راهنمای خود، جروم آوری، دویده است و در المپیک ریو در سال ۲۰۱۶ با هدایت او برنده مسابقه دو ۱۰۰ متر تی۱۱ شد.

براون و آوری در مرکز آموزشی ورزشکاران نمونه چولا ویستا در نزدیکی شهر سن دیگو با هم تمرین می کردند و خواکیم کروز، اسطوره برزیلی برنده مدال طلای دوی ۸۰۰ متر المپیک در ۱۹۸۴ و مدال نقره در ۱۹۸۸، در دو نیمه استقامت، مربی او است .

اما در ماه ژوئیه این دو ورزشکار باید تصمیمی سخت می گرفتند تا براون بتواند با کمک مورای استوارد، راهنمایی جدیدش، به رقابت ادامه دهد، چون چندی بود که آوری با مصدومیتی مزمن دست و پنجه نرم می کرد.

استوارد که در حال حاضر ورزشکار کالج مسا در سن دیگو است، برای اولین بار به عنوان راهنمای پارالمپیک حاضر خواهد شد.

براون که در اوقات فراغت خود ساز کوبه ای درام، پیانو، و ساکسیفون تنور می نوازد و در گروه موسیقی جاز هم نوازنده بوده است، در توکیو بدون حضور هواداران  یا اعضای خانواده برای تماشا کردنش، روی پیست مسابقه خواهد رفت. ولی او می داند که نامزدش ربکا هیل که پیش تر در سال جاری میلادی با هم نامزد کردند، او را تشویق خواهد کرد.

او در ماه آوریل در توییتر نوشت: «اکنون ۲۱ ماه است که دارد مرا تحمل می کند و دیگر باید تا آخر عمر با من بسازد.»

و همسرش توییت کرد: «او اکنون نامزد من است و به زودی همسرم خواهد شد. من خیلی قدردان و شاکر هستم که خدا تو را به زندگی من آورد. دیگر نمی توانم بیشتر صبر کنم تا یک عمر کنار هم چای حباب دار بنوشیم.»

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *