سد معبر در پیاده روها یعنی تجاوز به حقوق شهروندی

سد معبر؛ تجاوز به حقوق شهروندی است باید با احترام به حقوق افراد خاص مانند کودکان سالمندان و معلولان و نابینایان شهرمان را دسترس پذیر تر کنیم.

بر اساس تبصره یک بند دو ماده ۵۵ قانون شهرداری ها سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیرمجاز از فضای میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی برای کسب، سکنی یا هر عنوان دیگری ممنوع بوده و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری کرده و در رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن توسط مأموران خود اقدام کند.

پل ها و پیاده روها برای رفت و آمد آسان تر افراد پیاده ساخته شد با آنکه برخی افراد در شهرهای کوچک و بزرگ زندگی می کنند همین جملات بدیهی و ساده را هم نمی دانند.

تفاوتی نمی کند کاسب باشد یا دارای خودروی سواری، آن ها به پیاده روها حس مالکیت دارند. با چنین شهروندانی شهر دسترس پذیر بسیار دور از انتظار خواهد بود.

برخی از فروشندگان و یا دست فروشان با این تصور که معابر عمومی می تواند مکانی برای عرضه محصولاتشان باشد اقدام به فروش محصولات خود در پیاده روها کرده که علاوه بر اشغال کردن پیاده روها و سد معبر مسیر تردد به حقوق دیگر شهروندان نیز تعدی می کنند.

در مورد دکه های منصوب قبل از تصویب این قانون، شهرداری مکلف است نسبت به برداشتن آن ها اقدام و چنانچه صاحبان این قبیل دکه ها ادعای خسارتی داشته باشند با نظر کمیسیون مقرر در ماده ۷۷ نسبت به جبران خسارت آنان اقدام کند، ولی کسانی که بعد از تصویب  این  قانون  اقدام  به  نصب دکه هایی در معابر عمومی کنند، شهرداری باید به وسیله مأموران خود دربرداشتن آن و رفع سد معبر اقدام کند که این اشخاص حق ادعای هیچ گونه خسارتی نخواهند داشت.

سد معبرها در این شهر به حدی گسترش یافته که در برخی ساعت های روز امکان تردد از پیاده روها امکان پذیر نیست.

البته این موضوع تنها مربوط به دست فروشان نیست بلکه مغازه داران نیز با گذاشتن اجناس خود جلوی مغازه موجب سد معبر شده و تردد را برای عابران پیاده سخت می کنند و علاوه بر آن باعث ایجاد خطراتی به علت تردد اجباری آن ها از وسط خیابان می شوند.

با توجه به استقرار کلینیک های درمانی در هسته مرکزی شهر به ویژه (خیابان قارن) نیاز بیماران را برای مراجعه به این مراکز دوچندان می کند اما حضور بی شماری از دست فروشان در این خیابان تردد را برای این افراد با مشکل مواجه می کند که بخشی از نارضایتی مربوط به بیمارانی است که در این نقطه از شهر در حال آمد و شد هستند.

علاوه بر آن پارک خودرو و گسترش اجناس در بخشی از این خیابان مشکل را مضاعف کرده و منجر به رنج افرادی می شود که از این خیابان گذر می کنند.

راه اندازی بازارچه تخصصی برای رفع سد معبر ضرورت دارد

یکی از شهروندان در گفتگو با خبرنگار ایلنا گفت: برای ویزیت به یکی از ساختمان پزشکان این خیابان مراجعه کردم با توجه به شرایط نامناسب جسمی اما با اشغال پیاده رو توسط دست فروشان و همچنین ازدحام خریداران مواجه شدم که ضمن فشار روحی سرعت رفتنم به مطب را کاهش داد.

رضا فلاح نژاد افزود: این مسئله به  حدی برای شهروندان مشکل ایجاد کرده است که گاهی به درگیری های کلامی بین مردم و دست فروشان منجر می شود.

یکی دیگر از شهروندان ساروی با گلایه از این موضوع گفت: این مشکل تنها از سوی دست فروشان نیست بلکه برخی از کاسبان این خیابان نیز اجناس خود را در خیابان پهن کرده و این مشکل را بیشتر می کنند این در حالی است مردم به دیدن اجناس پشت ویترین علاقه ی بیشتری دارند.

فاطمه مهدوی ادامه داد: مشتری دوست دارد در فضایی آزاد و با خیالی راحت جنس مورد نظر خود را انتخاب کند اما تجمع افراد موجب می شود که از خرید مایحتاج خود منصرف شده و به خانه برگردم.

یکی از کاسبان که اجناس او باسلیقه زیبایی بر ویترین مغازه اش خودنمایی می کند ضمن اعتراض به این شرایط گفت: به عنوان یک مغازه دار هم اجاره سنگین پرداخت می کنم و هم عوارض می دهم اما وجود برخی دست فروشان جلوی مغازه موجب کاهش مشتری شده و تردد را برای کسانی که قرار است وارد این مغازه شوند؛ سخت می کند.

رفع سد معبر از خیابان ها و پیاده روها که از خواسته های مهم این شهروند است رفع این مشکل را بازارهای تخصصی برای این دسته از افراد عنوان کرد.

صنوف غیرمجاز و سد معبر جمع آوری می شوند

شهرداری ساری با این نگاه که تردد آسان و راحت در معابر عمومی از حقوق اولیه شهروندی است و همه افراد به ویژه واحدهای صنفی و دست فروشان باید به این حقوق احترام بگذارند و از پهن کردن بساط در پیاده روها خودداری کنند برابر ماده 55 قانون شهرداری ها، دستور داد تا شهرداری های مناطق سه گانه از هرگونه تخلف در این زمینه جلوگیری کنند.

بر این اساس شهرداری های مناطق با هدف زیباسازی محیط طرح ضربتی رفع سد معبر و پاک سازی خیابان های سطح مناطق را آغاز کردند و طی آن دست فروشان و سد معبر در حاشیه معابر اصلی جمع آوری گردید و این کار استمرار دارد.

بنا به تأکیدات روند این طرح در روزهای آینده تا به نتیجه رسیدن مطلوب، در نقاطی که باعث سلب آسایش شهروندان شود ادامه خواهد داشت.

برخی سد معبرها مربوط به وجود نخاله های ساختمانی در حاشیه طرح های نیمه تمام است.

شهرداری به صاحبان تمامی این طرح ها و ساختمان ها اخطار داده تا نسبت به جمع آوری نخاله ها و مصالح ساختمانی موجود در مسیر و حاشیه خیابان ها، کنار پیاده روها و محل عبور شهروندان اقدام کنند.

برای آنکه همه افراد و اقشار عمومی به طور یکسان از امکانات شهری استفاده کنند کافی است به حق خود در معابر شهر هنگام ساختمان سازی، چیدن اجناس مغازه در مقابل انظار عمومی و پارک خودروها قانع باشیم.

بیاییم با احترام به حقوق افراد خاص مانند کودکان سالمندان و معلولان و نابینایان شهرمان را دسترس پذیر تر کنیم.

منبع: ایلنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 7 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *