تسهیل استفاده ی نابینایان از تلگرام در ویندوز ۱۰ به کمک نرم افزار یونیگرام و یک افزونه در nvda

تردیدی نیست که با وجود موانع فراوانی که بر سر راه ایرانی ها در استفاده از تلگرام وجود دارد، این پیامرسان اما هنوز هم جزو محبوب ترین ها است و هر روز هم با یک یا چند قابلیت تازه در نسخه های جدیدش کاربران بیشتری را شیفته خود می کند. اگر شما هم از علاقمندان این پیامرسان هستید، با این مطلب تا پایان همراهمان باشید.

پرسه در تلگرام به وسیله صفحات لمسی مبایل ها، نه اینکه سخت یا نشدنی باشد اما به هر حال گرفتاری های خاص خود را دارد. کار به خصوص آنجایی سخت می شود که بخواهید پیغامی برای کسی بنویسید و مجبور شوید از صفحه کلید لمسی برای این کار استفاده کنید. همین معضل هم بسیاری از کاربران نابینا را به سمت استفاده از روش های جایگزین از جمله پیغام صوتی یا توسل به نسخه های دسکتاپ سوق داده است. تا پیش از ظهور ویندوز ۱۰ و انتشار اپلیکیشن «یونیگرام»، بار استفاده نابینایان از تلگرام در رایانه به دوش نسخه وب این پیامرسان بود اما حالا با تولد یونیگرام، هر عقل سلیمی قطعاً این نرم افزار را به سایر مسیر های استفاده از تلگرام ترجیح خواهد داد.

اپلیکیشن یونیگرام را طراحانش فقط برای ویندوز ۱۰ ساخته اند. در حالت عادی هم بهترین راه برای دستیابی به آن این است که از فروشگاه مایکروسافت (Microsoft Store) دانلودش کنید. البته حواستان باشد که موقع دانلود نباید در تنظیمات منطقه جغرافیایی ویندوز، گزینه ایران را انتخاب کرده باشید. یونیگرام، با هر دو صفحه خوان جاز و ان وی دی ای میانه خوبی دارد اما برای استفاده آسان تر در صفحه خوان جاز بد نیست اسکریپت هایی را که در وبسایت DLEE.ORG منتشر شده به صفحه خوان خودتان اضافه کنید و در ان وی دی ای هم از افزونه ای که یک برنامه نویس اکراینی چند وقتی است توسعه داده بهره بگیرید. افزونه ای به نام «یونیگرام پلاس» که چند روز پیش هم یک به روز رسانی تازه از آن منتشر شده است.

این افزونه، انبوهی از میان بر ها را در اختیار کاربران یونیگرام قرار می دهد. در اینجا بد نیست نگاهی بیندازیم به گزیده ای از فهرست این میانبر ها که توسط محمدرضا راشاد، به فارسی ترجمه و در کانال تلگرامی ان وی دی ای فارسی منتشر شده است:

Alt+1: فکوس را به فهرست چت ها (شامل پیام هایی که دریافت کرده اید) میبَرَد.

Alt+2: فکوس را به آخرین پیام در یک چت، گروه یا کانال، پس از آنکه بازش کردید میبَرَد.

Alt+3: فکوس را به برچسب پیام های خوانده نشده (Unread messages) موجود در چت بازشده میبَرَد. چنانچه چنین برچسبی پیدا نشود، اعلام میشود.

Alt+D: فکوس را به فیلد ویرایشی -برای نوشتن پیام- میبَرَد. چنانچه فیلد ویرایشی در جایی که هستید نباشد، با زدن این کلید، اعلام میشود.

Alt+T: نام پروفایل و وضعیت چتی که داخلش هستید را میخوانَد. با دو بار فشردن این کلید، قابلیت «دنبال کردن فعالیت های چت» را فعال یا غیر فعال میکنید.

هنگام فعال بودن قابلیت یادشده، چنانچه در چت یا گروهی باشید، در صورتی که طرف مقابل یا یکی از اعضای گروه آنلاین شود، شروع به نوشتن متن یا ضبط صدا کند، بطور خودکار برای شما اعلام میشود.

با هر دو بار فشردن کلید Alt+T، یکی از این وضعیت ها اتفاق می افتد:

فعال شدن دنبال کردن فعالیت های چت تا هنگام بستن برنامه، فعال شدن دایمی، و غیرفعال شدن.

Space: پیام صوتی یا ویدئویی که روی آن قرار دارید را پخش، یا رسانه ای که به یک پیام پیوست شده را باز میکند.

Alt+P: پیام صوتی که در حال پخش است را متوقف یا مجددا پخش میکند.

Alt+S: سرعت پخش پیام صوتی را افزایش یا کاهش میدهد. یک بار، سرعت پخش را روی سرعت عادی و بار دیگر روی دوبرابر تنظیم میکند.

Alt+E: پخش کننده ی صدا را میبندد.

Ctrl+C: پیام را اگر حاوی متن باشد، کپی میکند.

فهرست میانبر ها بسیار بیش از این ها است و بهتر است برای مشاهده آن و همچنین آشنایی بیشتر با افزونه یونیگرام پلاس و دانلود افزونه، به کانال تلگرامی ان وی دی ای فارسی با شناسه @NVDA_FA در تلگرام مراجعه کنید.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *