معرفی عینک هوشمندی که متون فارسی را برای نابینایان می خواند

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بينش يارتين، از تولید عینک هوشمند مخصوص نابینایان با قابلیت خواندن متون فارسی خبر داد و گفت: افراد نابینا می توانند نوشته روی قوطی ها، کتاب و روزنامه و مجلات و نوشته تابلوها و اسامی خیابان ها را بخوانند.

محمدعشقی مدیرعامل شرکت دانش بنیان بینش یارتین، از تولید عینک هوشمند مخصوص نابینایان با قابلیت خواندن متون فارسی خبر داد و گفت: هدف نهایی ما این است که با تولید محصول افراد معلول را خودکفا کنیم تا این افراد از طریق کارآفرینی بتوانند کسب درآمد کنند ما چندین سال است که در این عرصه فعالیت هایی را انجام می دهیم.

عشقی این طرح را انقلابی در زمینه تحول در زندگی نابینایان برای تعامل با محیط اطراف و بدست آوردن اعتماد به نفس عنوان کرد و افزود: قدرت بینایی را می توان یکی از بزرگترین موهبت ها برشمرد. چشمان انسان از مجموعه ای از سلول های استوانه ای و مخروطی تشکیل شده است که توانایی بینایی را برای انسان فراهم می کند. اما هستند افرادی که به دلیل مشکلات مادرزادی و یا بروز بیماری، دچار اختلالات بینایی شده اند و برای گذراندن زندگی روزمره با مشکلات عدیده ای رو به رو هستند. در این راستا موفق به ساخت نوعی ابزار هوشمند شدیم که امکان مطالعه را برای نابینایان فراهم کرده تا این افراد نوشته روی قوطی ها، کتاب و روزنامه و مجلات و نوشته تابلو ها و اسامی خیابان ها را بخوانند. لازم به ذکر است عینک هوشمند قابلیت خواندن تمام متون را دارد.

مدیرعامل شرکت بینش یارتین یادآورشد: این دستگاه در واقع یک عینک هوشمند است که با استفاده از هوش مصنوعی به فریم هر عینکی متصل می شود و امکان مطالعه را برای افرادی که دارای اختلالات بینایی هستند فراهم می کند. علاوه بر آن با استفاده از این ابزار، کاربرانی که دچار مشکل بینایی هستند می توانند اقدام به خواندن کتاب و روزنامه کنند.

وی تأکید کرد: رقیب ما یک استادی بنام در دانشگاه اورشلیم بیت المقدس است منتها وی حروف فارسی و عربی روی این عینک هوشمند اعمال نکرده است و این عینک هوشمند به عنوان بهترین اختراع در سال ۲۰۱۷ توسط مجله تایمز انتخاب شده است.

عشقی افزود: هزینه این عینک بسیار گران بوده به طوری که قیمت آن حدود ۳.۵ تا ۴ هزار دلار است. در همین راستا لیونل مسی در تلاش است تا از طریق جمع آوری کمک های خیرین و تهیه قطعه قابل نصب این عینک را برای نابینایان تهیه کند.

وی ادامه داد: ما این پروژه را در سال ۷۸ شروع کردیم این پروژه ایده نو و بکری بود، ولی متاسفانه در داخل کشور از ایده های خوب پشتیبانی نمی شود. حدود ۴ ماه منتظر هستیم که دوربین این عینک را وارد کنیم تا این عینک را روانه بازار کنیم. نمونه خارجی اسرائیلی این عینک هم اکنون در بازار است.

عشقی، اختراع دستگاه گویا برای تشخیص اسکناس برای نابینایان و هوشمند سازی دستگاه مایع نما برای اندازه گیری آب لیوان و بطری و ساخت دستگاه هوشمند سازی عصا را از دیگر اختراعات این شرکت عنوان کرد و گفت: کمک راهنمای نابینایان با قابلیت تشخیص اسکناس می تواند پول های رایج را برای نابینایان تشخیص داده و مقدار پول را برای آن ها به صورت گویا اعلام کند؛ با این دستگاه فرد نابینا همیشه از مقدار پول همراه خود مطلع می شود.

گفتنی است این شرکت دانش بنیان هم اکنون در مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی مستقر است.

منبع: نبض فناوری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *