دکه خبر دنیای تکنولوژی و فناوری/تاریخ انتشار، شنبه 30 مرداد ۹۵

با سلام و احترام به همراهان وبسايت ويژه نابينايان شرکت پکتوس. در پنجمين شمارگان دکه خبر دنياي تکنولوژي و فناوري، 15 خبر تقديم شما گراميان مي شود.

فورد: خودرو های خودران واقعی تا ۵ سال آینده وارد بازار می شوند

به گزارش زومتک، فورد و غول جستجوی اینترنتی چینی, بایدو, درحال سرمایه گذاری برای توسعه ی خودرو های تمام خودران تا سال ۲۰۲۱ هستند.

طبق گزارشات فورد حدود ۷۵ میلیون دلار برای توسعه خودروی تمام خودران تا سال ۲۰۲۱ سرمایه گذاری کرده است, همچنین کمپانی جستجوی اینترنتی بایدو نیز ۱۵۰ میلیون دلار برای همکاری با فورد سرمایه گذاری می کند.

شرکت فورد برنامه دارد تا پایان سال ۲۰۲۱ یک خودروی تمام اتوماتیک به مردم ارائه دهد. خودروساز آمریکایی اعلام کرده که در حال کار بر روی پروژه ای است تا بتواند یک خودروی تمام خودران تا موعد مقرر تولید کند و برای به نتیجه رساندن این برنامه اش با کمپانی چینی بایدو سرمایه گذاری مشترک انجام داده و همچنین از اوبر و جنرال موتورز نیز کمک میگیرد.

این کمپانی تعداد کارکنان و محققانی که در آزمایشگاه پالو آلتو بر روی این پروژه کار می کنند را افزایش داده و اعلام کرده تا سال ۲۰۲۱ قصد دارد ۵۰۰ میلیون دلار دیگر هم در این بخش سرمایه گذاری کند. همچنین در حال حاضر فورد سرمایه گذاری های گسترده ای در استارتاپ های سیلیکون ولی انجام داده است تا از آنها در این پروژه کمک بگیرد.

بیشتر استارتاپ هایی که فورد روی آنها سرمایه گذاری کرده مربوط به توسعه تکنولوژی خودرو های خودران است, استارتاپ هایی از قبیل طراحی و توسعه نقشه های دقیق مناسب برای سیستم خودرو های خودران و یا استفاده از فناوری لیزر برای تشخیص و حرکت بین خطوط از جمله استارتاپ هایی اند که فورد در آنها سرمایه گذاری کرده است.

همانطور که قبلا در زوم تک خواندید, ایلان ماسک مدیرعامل تسلا اعلام کرده بود که خودرو های تمام خودران این شرکت تا دو سال آینده در دسترس قرار خواهند گرفت و حالا فورد اعلام کرده که خودرو های تمام خودران خود را تا سال ۲۰۲۱ میلادی معرفی می کند.

باید منتظر ماند و دید خودرو ساز های دیگر چه زمانی را برای رونمایی از خودرو های خودرانشان در نظر گرفته اند و آیا طبق پیش بینی ماسک تا یک دهه آینده خیابان هایمان مانند فیلم های علمی تخیلی مملو از خودرو های خودران می شود یا نه؟

مسترکارت به ایران آمد؛ از فروشگاه‌های خارجی با کارت اعتباری خرید کنید

به گزارش دیجی رو، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات طی مراسم رونمایی از پروژه‌های زیرساختی شرکت پست در جمع خبرنگاران با دادن خبر عملیاتی شدن مسترکارت (کارت‌های اعتباری بین‌المللی) یا همان مسترکارت در ایران گفت: همزمان با برداشته شدن تحریم ها و در پی توسعه تجارت بین‌المللی ایران فضا برای سازمان‌هایی از جمله پست، مخابرات، فناوری اطلاعات و شرکت زیرساخت که برای همکاری‌های بین‌المللی فراهم شده است و هم اکنون موفق شده ایم نیازمندی‌های مردم را با عملیاتی کردن کارت اعتباری بین‌المللی برطرف کنیم.

در این رابطه، پروژه ویژن کارت ایرانیان به عنوان نماینده شرکت مسترکارت در ایران با شرکت پست قرارداد منعقد کرده است تا نیازمندی های مردم برای سفرهای خارجی، خرید مقالات خارجی و حضور در همایش‌های بین‌المللی از طریق کارت های اعتباری ممکن شود. در این زمینه، مقرر شده که این کارت های اعتباری در شعبات مالی شرکت پست توزیع شود.

وزیر ارتباطات با بیان آن که در فاز نخست دو شعبه شرکت ملی پست توزیع کننده کارت‌های بین‌المللی خواهند بود عنوان کرد که این کارت‌ها با اعتبار 10 هزار دلار شارژ خواهند شد و امکان عملیات بانکی بر اساس قوانین بانک مرکزی وجود خواهد داشت. همزمان با هفته دولت این پروژه در 155 شعب پستی کشور اجرا می‌شود و از طریق این کارت‌های اعتباری امکان استفاده در هر کشوری را خواهید داشت. واعظی با اشاره به آن که تراکنش مالی با این کارت‌ها تا سقف 10 هزار دلار برای شهروندان میسر خواهد بود عنوان کرد: این کارت های اعتباری به صورت ریالی در شعب پست به فروش می رسند و در بیش از ۲۱۰ کشوری که مسترکارت در آنها قابل استفاده است، معتبر خواهد بود. این اقدام طبق مجوز بانک مرکزی انجام گرفته و وزارت ارتباطات و شرکت پست آمادگی همکاری با سایر شرکت‌هایی که در این زمینه تحت مجوز بانک مرکزی فعالیت می کنند را دارند.

وزیر ارتباطات علاوه بر آن در ارتباط با ملی شدن شرکت پست و همچنین مصوبه مجلس جهت فعالیت اپراتورهای پستی بخش خصوصی نیز گفت که پروانه فعالیت دو اپراتور پستی پس از هفته دولت اعطا خواهد شد. وی در این باره می‌گوید: هم اکنون قوانین و مقررات فعالیت اپراتورهای پست خصوصی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین شده است تا فضای جدیدی برای رقابت در عرصه پست باز شود. در این راستا، نظام‌مندی فعالیت پست در کشور و نظارت بر عملکرد آن را در برنامه داریم. قرار است رگولاتوری معاونت امور پستی در ذیل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات راه اندازی شود.

دلیل افت کیفیت اینترنت خانگی مخابرات مشخص شد

«کامران کاظمی» معاون شرکت مخابرات تهران در مصاحبه جدید خود دلایل اختلال در سرویس اینترنت خانگی پرسرعت (ADSL) مخابرات را تشریح کرده است.

به گزارش دیجی رو، کاظمی با بیان اینکه هم اکنون نحوه سرویس دهی به مشترکان مخابرات، از اینترنت نامحدود و غیرحجمی به اینترنت حجمی تغییر یافته است، اضافه کرد که در این بین برخی از مشترکانی که قراردادهایشان مربوط به سال‌های قبل است همچنان از اینترنت نامحدود استفاده می‌کنند. این موضوع دلیلی بر به وجود آمدن مشکلات متعددی در نحوه سرویس دهی مخابرات شده است.

معاون شرکت مخابرات تهران با بیان آن که سقف زمانی قراردادهای فی ما بین مخابرات و مشترکان یک ساله است اشاره کرد: چنانچه مشترک نسبت به تمدید قرارداد خود پس از یک سال اقدام نکند، این قرارداد به صورت اتوماتیک برای سال بعد نیز تمدید می‌شود؛ به همین دلیل مشترکانی که از اینترنت نامحدود استفاده می‌کنند و قراردادشان مربوط به سال‌های قبل است، همچنان از این قرارداد بهره می‌برند. استفاده غیرمنصفانه برخی از این مشترکان سبب شده که درصد بسیاری از پهنای باند اینترنت در تهران به این تعداد مشترک اختصاص پیدا کند.

با توجه به قرارداد شرکت مخابرات تهران با کاربران اینترنت پرسرعت، هر کاربر می‌تواند از ضریب اشتراک یک به هشت استفاده کند و در این قرارداد، میزان دانلود و مصرف مشخص است؛ با این حال کاربر امکان استفاده تا ۴۰ درصد بیشتر از این پهنای باند در نظر گرفته شده را نیز دارد اما مشکلی که هم اکنون وجود دارد، این است که برخی کاربران رقم بسیار بیشتری را از این میزان پهنای باند استفاده می‌کنند.

به طور مثال مشترکی که اینترنت ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه مصرف می‌کند، امکان دانلود ۵ گیگابایت پهنای باند را دارد اما شاهد هستیم که برخی از این مشترکان تا ۴۴ گیگابایت پهنای باند دانلود می‌کنند؛ این مصرف غیرمنصفانه برای برخی مشترکانی که سرعت اینترنتشان تا مگابیت در ثانیه است، بیش از هزار گیگابایت برآورد می‌شود. حدود ۴۰ هزار مشترک اینترنت در تهران و البرز به صورت غیرمنصفانه از پهنای باند استفاده می‌کنند که این موضوع خسارت بسیاری را برای مخابرات به همراه دارد.

در حال حاضر اینترنت مخابرات از نظر فنی با مشکل و قطعی مواجه نیست و تنها افت کیفیت از سوی مشترکان گزارش می‌شود که آن هم به جهت سوء استفاده و مصرف غیر منصفانه برخی از مشترکان از پهنای باند در دانلود است. چنین موضوعی باعث می‌شود تا اینترنت سایر مشترکان نیز تحت شعاع قرار گرفته و با افت همراه شود. هرچند که به زودی با این مشترکان مذاکراتی صورت خواهد گرفت تا اینترنت خود را از نامحدود به حجمی تغییر دهند.

هکرهای ایرانی در یک حرکت انتقامی سایت فدراسیون جهانی وزنه برداری را هک کردند.

به گزارش زوم تک و به نقل از ITSN یک هکر با نام مستعار “مستر آف پین” کنترل این سایت را در دست گرفته و پیغام های مختلفی را در بخش های مختلف روی سایت قرار داده است.

مهمترین پیغام این هکر تصویر مشهور بهداد سلیمی روی هالتر بعد از رقابت های المپیک لندن و جمله ای است که در آن گفته شده دست از سر وزنه بردار ایرانی بردارند.

این هکر راه ارتباطی با خود را نیز در اختیار مسوولان وبسایت فدراسیون جهانی قرار داده تا اگر خواستند با او تماس بگیرند.

اتفاقی که در رقابت های وزنه برداری المپیک افتاد، بازتاب عجیب و غریبی در بین مردم پیدا کرده. بعد از انتشار حدود ۲۰۰ هزار کامنت روی اینستاگرام فدراسیون جهانی این دومین اقدام سایبری ایرانی ها علیه ماجراهای شب گذشته است.

فراهم شدن امکانات لازم برای انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور

به گزارش زومتک، مدت ها است که زمزمه انتقال سرورهای تلگرام به ایران به گوش می رسد و مسئولان سرسختانه در پی این موضوع هستند.البته، این موضوعی غیرطبیعی نیز نیست!

تا کنون از خود نپرسیده اید که چرا میان تعداد زیاد پیامرسان هایی که توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرد، تنها انتقال تلگرام مورد بحث و بررسی بوده و با اصراربسیار زیادی دنبال می شود؟ به طوری که طبق آخرین مصوبه ها تلگرام باید سرور خود را تا کمتر از یک سال آینده به داخل کشور منتقل کند.

دو دلیل برای این امر می توان حدس زد:

  • طبق آخرین آمار ۱۲ درصد کل ترافیک اینترنت کشور به تلگرام اختصاص دارد که در نوع خود عددی اعجاب آور بوده و نشان دهنده گره خوردگی عجیب کاربران گوشی هوشمند با این اپلیکیشن است.
  • بیش از ۸۰% کاربران تلگرام ایرانیان هستند و در سایر کشورها کمتر از این پیامرسان استقبال شده است.

اما این امر تنها به نوشتن یک درخواست کتبی ختم نشده و نیازمند فراهم سازی زیرساخت های لازم است، امری که چندی پیش با راه اندازی نخستین دیتاسنتر ابری بخش خصوصی در کشور صورت پذیرفت.

پس از بهره برداری از دیتاسنتر ابری (Cloud)، هم اکنون دولت چند ارائه دهنده خدمات دیتاسنتری خصوصی ایرانی را برای انتقال سرور به ایران تعیین کرده است.

به گفته مدیرعامل شرکت دانش بنیان افرانت سرورهای توزیع شده از جمله استانداردهای معمول دنیا بوده و اگر پیش از این محدودیت‌های ناشی از تحریم کشور عزیزمان در کار نبود، شرکت‌هایی از جمله گوگل از سالها پیش سرورهای خود را در ایران مستقر کرده بودند.

از دیگر اهداف راه اندازی این دیتاسنتر می توان به بستری داخلی برای ذخیره سازی اطلاعات کاربران اشاره کرد.

بد نیست بدانید که پس از ایران روسیه، مهد تلگرام، با آمار ۱۱% دومین کشوری است که تلگرام در آن به محبوبیت رسیده است.از ایتالیا نیز می توان به عنوان کشور رده سوم در این زمینه نام برد.

آپدیت جدید مجموعه آفیس و کوله باری از امکانات تازه برای اندروید و iOS

آفیس به عنوان پرکاربردترین ابزار در ویندوز محسوب می شود که همانند پلتفرم خود (ویندوز) تولید غول نرم افزاری، مایکروسافت است.هر شخص فارغ از رشته، علاقه، شغل و… به نوعی با این دسته از نرم افزارها سر و کار دارد به طوری که پایه ای ترین مدرک آموزشی کامپیوتر تحت عنوان ICDL شامل ابتدایی ترین آموزش های استفاده از کامپیوتر بعلاوه مجموعه آفیس است.

به گزارش زومتک، با گسترش استفاده از گوشی های هوشمند آن هم تحت سلطه دو سیستم عامل قدرتمند اندروید و iOS توسعه دهندگان زیادی اقدام به ایجاد اپلیکیشن هایی برای ساخت و همچنین ویرایش کردن فایل های آفیس تحت سیستم عامل های مذکور پرداختند، اما هیچکدام کارایی لازم را هرگز نداشتند! تا اینکه مایکروسافت از این بازار آشفته خسته شده و خود دست به کار شد و مجموعه نرم افزاری Office شامل ورد، اکسل، پاور پوینت را برای اندروید و iOS ارائه کرد.

حال چندی پیش آپدیتی جدید از سوی مایکروسافت برای این دسته از اپلیکیشن ها ارائه شد که قابلیت های زیادی مخصوص گوشی های هوشمند و متفاوت از نسخه ویندوز برای آن ها به ارمغان آورده است که از جمله آن ها می توان به امکان طراحی با انگشت نام برد.از این پس کاربران قادر خواهند بود تا ورد ، اکسل و همچنین پاورپوینت با استفاده از قلم و یا انگشت به طراحی و نقاشی پرداخته و فایلی متشکل از یک بخش دست نویس را ذخیره کنند.

هر سه اپلیکیشن یاد شده بعد از آپدیت با تبی به عنوان Drawing دیده خواهند شد که شامل ابزارها و آپشن های موجود برای نقاشی در آن ها است.ضخامت، نوع و همچنین رنگ قلم را تغییر داده و آن ها را بنابر سلیقه خود تغییر دهید.

علاوه بر این امکان قابلیت قابل توجه دیگری نیز به مجموعه آفیس اضافه شده که در آن قادر خواهید بود تا در صورت داشتن اندروید نسخه ی 5 و بالاتر، فایل های خود را بر روی کارت حافظه (علاوه بر حافظه درونی و اصلی گوشی) ذخیره کنید.

Google Now  به مرورگر کروم می آید

از جمله‌ قابلیت‌های کاربردی سیستم عامل اندروید، Google Now است. اطلاعات ارائه شده نشان از این دارد که گوگل در نظر دارد تا دسترسی به این سیستم را از طریق مرورگر کروم امکان‌پذیر کند.

به گزارش زومیت، گوگل همواره تغییراتی را در نحوه‌ی نمایش محتوای تب جدید در مرورگر کروم اعمال می‌کند، حتی در تنظیمات کروم نیز می‌توان تغییراتی در مورد المان‌های نمایش داده شده در New tab Page ایجاد کرد. حال به نظر می‌رسد Google Now از طریق New Tap Page در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. البته این امکان هم اکنون از طریق نسخه‌ی Chrome Dev در اختیار کاربران قرار دارد. دسترسی به Google Now از طریق نسخه‌ی بتای این مرورگر نیز در دسترس است، با این تفاوت که قابلیت مورد نظر در نسخه‌ی بتا چندان پایدار نیست.

براساس اطلاعات ارائه شده شماری از کاربران این ویژگی را بصورت پیش فرض در زمان باز کردن تب جدید Chrome Dev مشاهده می‌کنند، حال آنکه این ویژگی برای شمار دیگری باید از طریق منوی تنظیمات فعال شود. در صفحه‌ی جدید بخشی وجود دارد که در صورت اسکرول کردن به سمت پایین می‌توان پس از آخرین بوک مارک‌ها لینک‌های خبری پیشنهادی را مشاهده کرد. امکانات جدید اضافه شده را می‌توان تلاش جدید گوگل برای اضافه کردن Google Now  به مرورگر کروم خواند.

در صورتی که پس از دریافت مرورگر Chrome Dev نمی‌توانید ترکیب جدید را در زمان باز کردن تب جدید مشاهده کنید، پس باید به بخش تنظیمات رفته و گزینه‌ی Show content snippets on the New Tab Page مشاهده کنید. نحوه‌ی نمایش Google Now در تب جدید دارای مدهای مختلفی است که البته در حال حاضر نمی‌توان تفاوت چشم‌گیری را بین آن‌ها مشاهده کرد.

با توجه به اینکه قابلیت مورد نظر تحت نسخه‌ی توسعه دهندگان در اختیار کاربران قرار گرفته، از این‌رو وجود مشکل در این نسخه اجتناب ناپذیر است و باید دید که آیا در آینده این ویژگی راهی به سوی نسخه‌ی رسمی کروم خواهد داشت یا خیر؟

آژانس فضایی اروپا مهر ماه امسال بر سطح مریخ فرود می‌آید

آژانس فضایی اروپا ماژولی را برای ماموریتی چند روزه بر سطح مریخ فرود خواهد آورد. ماموریت اصلی این ماژول تحقیق بر میدان‌های مغناطیسی سطح مریخ است.

به نقل از زومیت، پس از گذشت ۱۳ سال از گم شدن سفینه‌ی فضایی «Beagle 2» بر سطح مریخ، آژانس فضایی اروپا ماژولِ شیاپارلی (Schiaparelli) خود را بر سطح مریخ فرود خواهد آورد. با این امید که این بار همه چیز بر اساس انتظار پیش رود. این ماژول که ماه مارس گذشته به همراه مدارگردِ «ExoMars Trace Gas Orbiter» به فضا فرستاده شده است؛ به عنوان بستری آزمایشی برای سیستم‌های فرود بر مریخ و پیمایش سطح این سیاره عمل خواهد کرد. شیاپارلی طبق پیش‌بینی‌ها تا ۱۹ اکتبر (۲۸ مهرماه) به مریخ خواهد رسید.

بر خلاف مریخ‌پیمای ناسا، «Curiosity»، که ماموریتی چهار ساله را بر سطح مریخ به اتمام رساند؛ شیاپارلی ماموریتی کوتاه‌مدت و بدون تحرک را تجربه خواهد کرد. باتری تعبیه شده بر روی این ماژول بین ۲ تا ۸ روزِ مریخی دوام می‌آورد (روزهای مریخی ۲۴ دقیقه طولانی‌تر از روزهای زمین هستند). آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ برنامه‌ دارد که شیاپارلی را بر بخش مسطحی از مریخ به نام «Meridiani Planum» فرود آورد. سطحی که مریخ‌پیمای دیگر ناسا به نام «Opportunity» در سال ۲۰۰۴ بر آن فرود آمد. شیاپارلی در مدت اقامت کوتاه خود بر سطح مریخ میدان‌های الکتریکی این سیاره را بررسی خواهد کرد. این میدان‌ها عامل شروع توفان‌های شنی بر سطح سیاره‌ی سرخ هستند و بر الگوی آب و هوای این سیاره تاثیر دارند. این ماژول سپس اطلاعات را به مدارگرد منتقل خواهد کرد تا به زمین انتقال پیدا کنند.

حتی پس از پایان عمر شیاپارلی، مدارگردِ Trace Gas Orbiter تا سال ۲۰۲۲ در مدارهای پایینی مریخ در حال گردش خواهد بود. این مدارگرد اتمسفر مریخ را برای پیدا کردن گاز متان و سایر گازهای کم‌یاب (که می‌توانند نشانه ای از وجود حیات باشند) جستجو خواهد کرد. اطلاعات به دست آمده از TGO و شیاپارلی به ماموریت بعدی آژانس فضایی اروپا در مارس ۲۰۱۸ نیز کمک خواهند کرد.

اضافه شدن قابلیت زوم روی تصویر به اینستاگرام

به گزارش تک24، اینستاگرام به تازگی قابلیت جدیدی را به خود دیده است که کاربر را قادر به زوم بر روی تصاویر می کند.گفتنی است که مدتی پیش قابلیت Stories که الهام گرفته از اسنپ چت بود،به این شبکه اجتماعی آمد.

از تازه ترین قابلیت های اضافه شده به اینستاگرام میتوان اشاره به امکان زوم برروی تصویر در زمان ضبط ویدئو بوسیله پینچ کردن انگشت کرد.در اسنپ چت باید انگشت خود را برروی دکمه ضبظ تصویر نگه داشته تا ویدئوی شما ضبط را آغاز کند.اما در اینستاگرام اینطور نیست و انگشت شما کاملا آزاد است تا قادر به زوم برروی تصاویر در حال ضبط باشید.

امکان سوئیچ میان دوربین جلو و پشت دستگاه به وسیله دو بار ضربه روی قسمت بالایی صفحه نمایشگر دستگاه،قابلیت دیگری است که به این شبکه اجتماعی عکس و فیلم محور افزوده شده است.همچنین بسیاری از باگ ها و اشکالات نرم افزار رفع شده و بهبود هایی در حوزه پردازش عملیات نرم افزاری به منظور انجام پروسه بارگذاری قسمت Stories با سرعت بیشتر انجام شده است.

هم اکنون این بروزرسانی برای دو سیستم عامل اندروید و ios در دسترس می باشد.

سریعترین سرعت اینترنت جهان در اختیار کره جنوبی؛ایران در رتبه هفتاد و سوم

طبق گزارش های منتشر شده توسط کمپانی OpenSignal،کره جنوبی دارای سریعترین اینترنت در دو حالت وای فای و تلفن همراه است.میانگین سرعت اینترنت کره جنوبی به ۴۱٫۳۴ مگابیت بر ثانیه می رسد.گفتنی است که افغانستان با میانگین سرعت ۲٫۲ مگابیت برثانیه در قعر جدول قرار دارد.

رتبه دوم با میانگین سرعت ۳۱٫۱۹ مگابیت برثانیه به سنگاپور تعلق دارد و مجارستان هم با سرعت متوسط ۲۶٫۱۵ مگابیت در ثانیه در جایگاه سوم قرار گرفته است.جالب اینجاست که ایران با دستیابی به سرعت متوسط اینترنت ۵٫۱۳ مگابیت برثانیه در رتبه هفتاد و سوم است.

این کمپانی اطلاعاتش را با بهره گیری از جمع آوری دیتاهای موبایل ۹۵ کشور دنیا بدست می آورد.این اطلاعات با استفاده از اپلیکیشن این کمپانی برروی گوشی های اندرویدی و آیفون توسط کاربران بدست آمده است.

در گزارش های این شرکت آمده است که وای فای محبوب ترین نوع ارتباط است و البته باید هم اینطور باشد،چراکه اینترنت بی سیم در اکثر مناطق دارای سرعت بیشتری نسبت به شبکه های موبایل است.لازم به ذکر است که در ایران تنها ۳۶٫۸۸ درصد ارتباطات با اینترنت وای فای می باشد.شهروندان کشورهایی همچون هلند،چین و نیوزلند به علت گستردگی زیرساخت‌های ارتباطات وای‌فای عمومی در مناطق مختلف شهرهای این کشورها،استفاده بیشتری از وای فای دارند.

ماشین های عجیب با سوخت‌های عجیب‌؛ از موتور توالت نئو تا خودروی لگو که با هوا کار می‌کند!

عصر غریبی است، تکنولوژی با سرعتی سرسام آور در حال پیشرفت بوده و هر روز با نوآوری‌های جدیدی همراه می‌شود. صنعت خودرو نیز از این قاعده بی‌نصیب نمانده و هر روز شاهد پیشرفت‌هایی در این حوزه هستیم. شاید ماشین های عجیب و غریبی که از سوخت‌های جایگزین استفاده می‌کنند یکی از هیجان انگیزترین و البته شگفت آورترین بخش‌های این صنعت باشد.

به گزارش گجت نیوز، یکی از جنبه‌های پیشرفت فناوری در خودروسازی، وجود سوخت‌های جدید است و هنگامی که از جایگزینی سوخت‌هایی عجیب و غیر عادی صحبت به میان می‌آید، این بخش هیجان انگیزتر نیز می‌شود. شاید درباره موتورهای بیو دیزل چیزی شنیده باشید. این موتور برای حرکت کردن از روغن نباتی استفاده کرده و کمی آب به همراه بوی ضعیفی از سیب زمینی سرخ کرده از آن خارج می‌شود! ماشین های عجیب با سوخت‌هایی عجیب‌تر؛ شاید این خودروها بتوانند کره زمین را از آلودگی نجات دهند

با این حال ماشین‌ های عجیب دیگری نیز هستند که از انواع و اقسام سوخت‌های غیر عادی دیگری بهره می‌برند. یک ماشین الکتریکی وجود دارد که از کافئین نیرو گرفته و پیشرانه ماشین عجیب دیگری از آب نمک قدرت می‌گیرد. نیروی محرکه یک وسیله نقلیه از مواد خام ساخته شده از جلبک تامین شده و حتی در تعدادی از خودروهای عجیب و غریب دیگر، گاز ساطع شده از فضولات حیوانی (در واقع این همان گازی است که از معده خارج می‌شود) منبع حرکت می‌گردد. هر چند که ممکن است در این آخری کمی بوی نامطبوع تولید شود؛ اما اینها تماما منابع انرژی ابتکاری بود که در این ماشین های عجیب ، با سوخت‌های معمول جایگزین شده است.

در زیر ماشین های عجیبی را معرفی میکنیم  که از سوخت‌هایی غیر عادی نیرو می‌گیرند.

ماشین با پیشرانه‌ی آب نمک:

دیگر تقریبا خودروهای الکتریکی را می‌توان در هر نقطه ای از جهان دید. این خبر بسیار خوبی برای طرفداران محیط زیست است. ماشین‌های برقی، گازهای گلخانه ای مضر از خود منتشر نکرده و به محیط زیست آسیبی وارد نمی‌آورند. هر چند که برای ادامه حرکت و شارژ شدن باتری مجبورند که هر بار به برق وصل شوند؛ اما گویا ماشین Quant e-Sportlimousine ساخته شده توسط NanoFlowcell کمی فرق دارد (البته کمی بیشتر از کمی!)؛ چرا که این خودرو نوع خاصی از سوخت را مصرف می‌کند و به همین دلیل در لیست ماشین های عجیب ما جای می‌گیرد. پیشرانه این ماشین آب نمک است!

طراحی این ماشین لوکس با درهای بالدار شما را گول نزند. این ماشین در زادگاه خود آلمان تولید شده و تغذیه از سوخت‌های جایگزین نتوانسته ظاهر آن را آشفته کند؛ اما یادتان باشد این وسیله نقلیه حتی با چنین شکل و شمایلی، همچنان در دسته بندی ماشین های عجیب قرار می‌گیرد.

این مدل ثابت می‌کند که استفاده از سوخت‌های جایگزین لزوما به معنای تغییر در عملکرد خودرو نخواهد بود. e-Sportlimousine تنها در 2.8 ثانیه می‌تواند خود را از حالت سکون به سرعتی برابر با 100 کیلومتر بر ساعت برساند.

Carpuccino؛ خودرویی که با قهوه کار می‌کند:

ماشین خوش خوراکی است! زمانی که برای اولین بار کارپوچینو (Carpuccino) دیده شد، سر و صدای زیادی را در جهان به پا کرد؛ چرا که این ماشین درست شبیه به ما، قهوه مصرف می‌کند. این خودرو یک فولکس واگن Scirocco  مدل 1988 بوده که با کافئین کار می‌کند و از سوختن آن هیدروژن و مونو اکسید کربن حاصل می‌شود. مسافرت با این خودرو چندان هم خسته کننده نخواهد بود. کارپوچینو حدودا در هر 100 کیلومتر متوقف می‌شود و راننده مجبور است تا فیلترهای آن را از دوده و قطران تشکیل شده، خالی کند. این وسیله نقلیه شاید تمیزترین خودروی در حال اجرا نباشد؛ اما مطمئنا با مصرف 56 فنجان اسپرسو در هر مایل (1.6 کیلومتر) حتما جز داغ ترین‌ها هست. پس کارپاچینو را نیز در لیست ماشین های عجیب قرار می‌دهیم؛ البته بیشتر سوخت آن را!

موتور توالت نئو:

به دنبال سیاست‌های زیست محیطی، یک کمپانی ژاپنی وسیله‌ نقلیه بسیار غیر عادی را تولید کرده است. موتورسیکلت توالت نئو (Toilet Bike Neo) به راحتی در دسته بندی ماشین های عجیب قرار خواهد گرفت. این موتور سیکلت سه چرخه با نصب یک توالت فرنگی در جایی که باید نشیمن آن قرار داشته باشد، از گاز ساطع شده از فضولات دامی نیروی محرکه خود را تامین می‌کند. این دیگر به معنای واقعی عجیب ترین سوخت جایگزین خواهد بود. یک مخزن بیو گاز می‌تواند این موتور را تا 180 مایل (حدود 290 کیلومتر) به جلو براند. مسیر طولانی بوده؛ اما به نظر واقعا افتضاح می‌رسد. مسافرت در حالی که بر روی یک توالت جای خوش کرده اید کمی عجیب و بسیار مضحک خواهد بود؛ اما روند تبدیل انرژی بیوگاز به نیروی محرکه می‌تواند بسیار باارزش باشد. سوخت جایگزینی که هیچ گاه از بین نرفته و با کمبودی مواجه نمی‌شود.

سوپر اسپرتی که از سبزیجات ساخته شده است:

ماشین مسابقه ای WorldFirst F3 که توسط مرکز تحقیقات نوآورانه Warwick ساخته شده، گویا رژیم سبزیجات دارد. بدنه این خودرو از سیب زمینی، فرمان از هویج، صندلی‌ها از سویا ساخته شده و از همه مهمتر رژیم تغذیه ای آن است که از شکلات و روغن نباتی تشکیل می‌شود. مصرف سوخت شکلات و روغن گیاهی، در کنار یک کاتالیزور باعث شده تا تولید گازهای گلخانه ای این خودرو به صفر برسد. این سوپر اسپرت به خوبی نشان می‌دهد که قدرت سوخت‌های گیاهی تا چه اندازه است. خودروی WorldFirst F3 می‌تواند با چنین سوخت رژیمی و عجیب و غریبی به سرعت هیجان انگیز 125 مایل بر ساعت (حدود 200 کیلومتر بر ساعت) دست یابد.

ماشین لگو که با هوا کار می‌کند:

انصافا هر کدام از این خودروها به تنهایی قادرند تا یک تنه لیست ماشین های عجیب و غریب را پر کنند. این اسباب بازی بزرگ و البته کمی عجیب از هوا قدرت گرفته و تقریبا به طور کامل از آجرهای لگو ساخته شده است.

Raul Oaida و Steve Sammartino پول ساخت Super Awesome Micro Project یا به اختصار SAMP را از مشارکت‌های فضای وب کسب کرده اند. 500 هزار قطعه و برخی از عناصر تحمل بار ساختار آن را تشکیل می‌دهد. حتی ساختار 4 موتور مداری آن نیز از آجرهای لگو است. 256 پیستون به کار گرفته شده در این خودروی عجیب به آن اجازه می‌دهد که تنها از هوا استفاده کند و نیاز به هیچ چیز دیگری نداشته باشد. تاکنون تیم راننده‌ی ماشین لگو (LEGO) توانسته اند سرعت این وسیله نقلیه را به 20 مایل بر ساعت (32 کیلومتر بر ساعت) برسانند. برای ماشینی بدین شکل بسیار هم زیاد است!

اولین ماشین جهان با سوختی از جلبک:

اولین ماشین سوخت جلبکی جهان بر روی پلاگین هیبریدی Toyota Prius به نام Algaeus شکل گرفته است. این خودرو برای اولین بار در سال 2009 در خیابان های سانفرانسیسکو به نمایش درآمد. گفته می‌شود که این وسیله نقلیه با مصرف 25 گالن سوخت جلبک مشتق شده از جلبک‌های سبز خام و بدون آن که نیاز باشد تا در موتور بنزینی آن تغییری ایجاد شود، حرکت می‌کنند. این سوخت به منظور قطع وابستگی ایالات متحده به نفت خارجی ها در دست بررسی قرار گرفت. سوخت جلبک هنوز هم بسیار گران تر از بنزین است؛ اما شرکت‌های انرژی به دنبال آنند تا هزینه‌های تولید این سوخت جایگزین سالم را پائین و پائین تر آورند تا ماشین های سبز بیشتری بتوانند در خیابان های کشور تردد کنند.

آلودگی هوا به سرعت رو به افزایش است و این موضوع دوستداران محیط زیست را بسیار نگران کرده است. نبود محیطی سالم مسلما زندگی وحشتناک و البته دردناکی را برای بشر به ارمغان خواهد آورد. این خبر شاید بیشتر جنبه تفریحی داشته باشد؛ اما نباید فراموش کرد که جهان با این سرعتی که پیش می‌رود تنها به آلودگی این کره خاکی کمک خواهد کرد. ماشین های عجیب با این سوخت‌های غیر عادی ممکن است که کمی مضحک به نظر برسد؛ اما از سویی دیگر نیز می‌تواند تامل برانگیز باشد.

اجازه دهید در پایان این خبر یک شعار کلیشه ای؛ اما مهم را با هم مرور کنیم. مراقب محیط زیست خود باشیم، حتی با این ماشین های عجیب! ما تنها همین یک کره‌ی زمین را داریم.

عرضه گوشی های هوشمند جدید نوکیا در اواخر 2016؛ فنلاندی محبوب بر‌می‌گردد

در دنیای امروزی تکنولوژی گوشی‌های هوشمند به یک ابزار مفید و کاربردی تبدیل شده اند. همانطور که اطلاع دارید هر از چند گاهی دستگاه‌های جدیدی با ویژگی‌‌های کاربردی توسط شرکت‌های مختلف تکنولوژی روانه بازار می‌شوند. شرکت نوکیا یکی از تولید کنندگان برتر موبایل است که برای مدتی دستگاه جدیدی را ارائه نداده است. اکنون خبرهایی درباره عرضه گوشی های هوشمند جدید نوکیا در سه ماهه آخر سال 2016 میلادی منتشر شده است.

به گزارش گجت نیوز، به تازگی گزارشات جدیدی درباره شرکت نوکیا و سخنان مایک وانگ منتشر شده است که به عرضه دیوایس‌های جدید اشاره کرده است، باتوجه به شواهد موجود، نوکیا 3 یا 4 دستگاه جدید اندرویدی را در سه ماهه چهارم سال 2016 میلادی روانه بازار می‌کند. البته هنوز تعداد دستگاه‌ها تایید نشده و شاید علاوه بر گوشی هوشمند، تبلت‌های اندرویدی را هم به بازار عرضه کند.انتظار می‌رود که شرکت نوکیا قبل از پایان سال جاری میلادی یک یا دو رویداد معرفی را داشته باشد و پس از آن شاید در اوایل سال 2017 میلادی دستگاه‌های جدید خود را به بازار عرضه کند. نوکیا بعد از فراز و نشیب‌های فراوانی که داشته، قرار است که حضور گرمی را در بازار جهانی موبایل داشته باشد و قرار بر این است که Foxconn تولید گوشی های هوشمند جدید نوکیا را انجام دهد.

متاسفانه هنوز شرکت نوکیا جزئیاتی را در مورد مشخصات گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های جدید منتشر نکرده است، اما شایعات دیگری وجود دارد که به عرضه گوشی های هوشمند جدید نوکیا با سیستم عامل اندروید 7.0 نوقا اشاره دارد، این احتمال وجود دارد که دستگاه‌های جدید نوکیا به صفحه نمایش 5.2 و 5.5 اینچی QHD OLED، پردازنده اسنپدراگون 820، دوربین 22.6 مگاپیکسلی و بدنه فلزی ضد گرد و غبار و ضد آب مجهز باشند. به هر حال آینده خوبی برای شرکت نوکیا در طی سال جاری و سال آینده میلادی پیش‌بینی می‌شود و بدون شک گوشی‌های هوشمند بالارده خوبی را به بازار جهانی عرضه خواهد کرد.

سرانجام تاریخ عرضه اندروید ۷ نوقا مشخص شد

ما در گذشته هم سرنخ‌هایی را در دست داشتیم که کمپانی گوگل قصد دارد که تاریخ عرضه اندروید ۷ نوقا را برای یکی از روزهای ماه سپتامبر رقم بزند، اما حالا به لطف اطلاعات جدیدی که از سوی ال جی و اپراتور مخابراتی Telus در کانادا به دست آورده ایم، احتمالا روز دقیق عرضه‌ی این نسخه را هم متوجه شده ایم.

به گزارش گجت نیوز، این اپراتور به تازگی برنامه‌ی زمانی خود برای عرضه‌ی آپدیت‌های جدید سیستم عامل اندروید در ماه آینده را مشخص کرده است و تاریخ عرضه‌ اندروید ۷ نوقا برای روز بیست و دوم ماه سپتامبر معادل اولین روز شهریور ماه تعیین شده است. Telus قصد دارد که در این روز، نسخه‌ی نهایی آخرین ورژن از سیستم عامل اندروید را برای کاربران دو اسمارت فون Nexus 6P و Nexus 5X که به ترتیب توسط هواوی و ال جی ساخته شده اند، منتشر کند و به همین دلیل تقریبا مطمئن شده ایم که این تاریخ برای عرضه‌ی اندروید نوقا تایید خواهد شد.

البته یک سرنخ دیگر نیز در این باره وجود دارد که از یکی از صفحات وب سایت ال جی که به زبان کره ای نوشته شده، به دست آمده است. طبق ترجمه‌ی گوگل ترنزلیت، این صفحه مخصوص زمان‌بندی عرضه‌ی نسخه‌ی LG G5 OS preview experience ساخته شده و در قسمتی از همین صفحه، بار دیگر به تاریخ ۲۲ ماه آگوست اشاره شده است.

سرنخ دوم درباره‌ی تاریخ عرضه اندروید ۷ نوقا را ال جی لو می‌دهد

نسخه‌‌های پیش نمایش اندروید N که توسط گوگل برای توسعه دهندگان عرضه شده بود، به کمپانی‌های سازنده این امکان را داده است که فرصت بیشتری برای آماده سازی آن برای عرضه بر روی دیوایس های تولید خود داشته باشند. با توجه به این که اسمارت فون Nexus 5X نیز تولیدی خود ال جی است، احتمال می‌رود که پرچمدار فعلی این کمپانی یعنی ال جی جی ۵ و البته دیوایسی که در آینده‌ی نزدیک عرضه می‌شود، یعنی ال جی وی ۲۰ (LG V20) اولین اسمارت فون‌های اندرویدی بازار باشند که در اولین روز تاریخ عرضه اندروید ۷ نوقا از آن برخوردار خواهند شد.

در ضمن گفتنی است که با توجه به این که تنها چند روز به این تاریخ باقی مانده است، احتمالا روز دوشنبه اعلامیه‌های عرضه و دریافت این نسخه از سیستم عامل اندروید توسط گوگل برای کاربران و کمپانی‌ها ارسال خواهند شد. در حال حاضر هنوز مشخص نیست که آیا اندروید ۷ نوقا در روز اول به غیر از مدل‌های 6P و 5X، برای نکسوس های دیگری هم عرضه خواهد شد و یا خیر و در ضمن هنوز هم مشخص نیست که آیا تاریخ عرضه اندروید نوقا همزمان با عرضه‌ی نسخه‌ی نهایی سیستم عامل مخصوص گجت‌های پوشیدنی یعنی Android Wear 2.0 خواهد بود و یا خیر؛ به هرحال نیازی نیست که خیلی صبر کنیم و در کمتر از یک هفته‌ی دیگر، تمام این موارد روشن خواهند شد.

حلقه HB rings اجازه می‌دهد که ضربان قلب محبوب خود را از راه دور حس کنید!

این روزها تکنولوژی‌های ارتباطی به قدری پیشرفته و گسترده شده اند که شما در هر لحظه ای که اراده کنید، می‌توانید با هر فردی در هر گوشه‌ی این کره‌ی خاکی ارتباط صوتی و یا تصویری برقرار کنید. حالا به لطف حلقه HB rings قرار است که افرادی که به یکدیگر علاقه‌مند هستند، این ارتباط را از طریق حس کردن ضربان قلب معشوق خود تجربه کنند!

به گزارش گجت نیوز، حلقه‌های HB rings که نام آنها از ابتدای کلمات هارت بیت به معنای ضربان قلب برداشته شده است، به کاربران اجازه می‌دهند که ضربان قلب فرد مورد علاقه‌ی خود را به طور زنده و از هر گوشه‌ی جهان ببینند و حس کنند و فاصله‌ی جغرافیایی تاثیری در این موضوع نخواهد داشت. این حلقه‌ها توسط کمپانی TheTouch تولید شده اند و علیرغم انواع تجیهزات الکترونیکی و موتورهایی که درون آنها به کار رفته است، اما این موضوع هیچ تاثیری بر روی ظاهرشان نگذاشته است.

در واقع حلقه HB rings همان ظاهر مینی مالیست و ظریفی را دارد که هر حلقه‌ی تزیینی دیگری از آن برخوردار است و البته تولیدکنندگان با ساخت یک مدل با رنگ بدنه‌ی رز گلد نیز این امکان را به وجود آورده اند که این زیبایی ظاهری را حتی بیشتر هم حس کنید. جنس بدنه‌ی این حلقه‌ها از استیل ضد زنگ ساخته شده و یک لایه از یاقوت کبود بر روی آنها کشیده شده است تا این تضمین را به خریداران بدهند که هیچگونه خط و خش و آسیبی بر روی سطح آنها ایجاد نخواهد شد و این زیبایی مدرن، برای سال‌های سال پایدار خواهد بود؛

اما حلقه HB rings چگونه کار می‌کند؟

در واقع این حلقه‌ها از طریق بلوتوث به اسمارت فون شما متصل می‌شوند. سپس اسمارت فون را به اینترنت وای فای و یا اینترنت سلولار موبایل متصل میکنید تا ارتباط بین دو طرف برقرار شود. طبیعی است که هر دو طرف که حلقه را در دستانشان دارند، لازم است که به اینترنت متصل باشند تا هر دو جفت حلقه HB rings بتوانند با یکدیگر سینک شوند. حالا کافی است که یکی از دو طرف که می‌خواهد ضربان قلب طرف مقابل را حس کند، یک بار بر روی حلقه‌ی خود ضربه بزند.

با این کار درخواستی برای طرف مقابل ارسال می‌شود و بعد از برقراری ارتباط، آن فرد میت‌واند ضربان قلب فرد محبوب خود را از هر فاصله ای و در هر نقطه ای از جهان به طور آنی و به صورت زنده حس کند.

مطمئنا این ایده می‌تواند برای زوج هایی که مجبور هستند مدتی را در مسافرت و دور از هم سپری کنند، برای دانشجویان و سربازانی که از خانواده‌ی خود دور هستند و برای بیماران بستری شده در بیمارستان، یک روش بسیار جذاب و خلاقانه باشد تا حس نزدیکی قلبی به خانواده و افراد محبوب خود را از هر فاصله ای تجربه کنند. گفتنی است که در صورت علاقه برای دریافت اطلاعات بیشتر، مشاهده‌ی اندازه‌ها، مدل‌ها و رنگ‌های مختلف و خرید اینترنتی این محصول می‌توانید به وب سایت رسمی این کمپانی در این لینک مراجعه کنید.

مشخصات جدید USB نوع C موجب حذف آسان‌تر جک هدفون خواهد شد

احتمالا این موضوع را می‌دانید که براساس برخی شایعات آیفون‌های آینده و جدید فاقد سوکت جک 3.5 میلی‌متری صدا خواهند بود. به دنبال انتشار این شایعه، موجی از انتقادها نسبت به این تصمیم اپل به راه افتاد که اگر نگاهی اجمالی به نظرات منتشر شده در این باره بیاندازید متوجه خواهید شد که بسیاری از این تصمیم خشنود نیستند. با این همه، آن طور که از شواهد امر بر می‌آید اینتل و شرکایش دلایل زیادی برای تایید این اقدام دارند؛

به گزارش تکنولوژی نیوز، رحمان اسماعیل و برد ساندرس از متخصصان این کمپانی تولید کننده چیپ که در آمریکا قرار دارد در جریان کنفرانس توسعه دهندگان خود در سانفرانسیسکو توضیح دادند که چرا ایده اپل برای این کار بد نیست. ساندرس در این باره گفت: موضوع به استاندارد USB Type-C باز می‌گردد که این پورت را به بهترین گزینه برای صدا بدل می‌کند.

جدیدترین پرچمدار کهکشانی سامسونگ یعنی نوت 7 و همچنین محصولات دیگری نظیر وان پلاس 3 و نکسوس 6 پی محصول هوآوی در کنار لپ‌تاپ های کروم بوک پیکسل و مک‌بوک از جمله دستگاه‌هایی هستند که از این پورت استفاده می کنند و البته تلفن هوشمند موتو زد را نیز باید به این لیست اضافه کرد.

اما با تمامی این اوصاف هدف تولید کنندگان موبایل از حذف این جک آن است که کاربران و مصرف کنندگان را به استفاده از هدفون های اختصاصی USB Type-C یا انواع وایرلس آن مجاب نمایند یا اینکه آنها را به خرید یک آداپتور (که البته به راحتی هم گم می شود) برای هدفون های کابلی 3.5 میلی‌متری ترغیب کنند. البته عمده نگرانی مشتریان این است که آداپتور یاد شده همراه با جعبه موبایل در اختیارشان قرار داده نشود و در نتیجه نتوانند بدون صرف هزینه اضافه همان هدفون‌های کابلی مطلوب خود را به کار ببرند.

با این همه، ساندرس معتقد است که کاربران از این ایده استقبال خواهند کرد و علت هم مزایایی است که این استاندارد به روز شده با خود به همراه دارد؛ به لطف این پورت ها، مداربندی آنالوگ به دیجیتال که در تلفن‌های همراه مورد نیاز است حذف خواهد شد و تولید کنندگان می‌توانند محصولات خود را باریک تر بسازند.

با این کار همچنین صدای خروجی دستگاه ها شکلی طبیعی‌تر به خود می گیرد و مزایای دیگری نظیر حذف نویز و افکت های مختلف به آن اضافه می‌گردد. مدیریت بهتر انرژی مصرفی دستگاه نیز از دیگر مزایای این نوع طراحی است و به موجب آن هر زمان که به عنوان مثال از هدفون برای گوش دادن به موسیقی استفاده نمایید، میکروفون موبایل شما خاموش می‌شود تا انرژی کمتری مصرف گردد. به این ترتیب می توانید مطمئن باشید که پورت صدای USB شما کمتر از جک هدفون انرژی مصرف می کند.

اینتل همچنین در جریان رویداد خود استاندارد ویدیویی تازه ای را معرفی کرد که قرار است با USB Type-C یکپارچه سازی شود. این استاندارد گرچه جایگزینی برای HDMI محسوب نخواهد شد اما آن طور که اسماعیل گفته، «آنقدر خوب هست که برای تماشای فیلم مورد استفاده قرار گیرد» اما گزینه مناسبی برای همراهی با سیستم های گیمینگ نیست. این طراحی در مورادی هم که قصد استفاده از یک هاب برای اتصال دستگاه‌های مختلف به پورت USB Type-C را داشته باشید، به کارتان می آید.

استاندارد به روز شده USB Type-C همچنین در برگیرنده قابلیت احراز هویت دستگاه است تا امنیت کاربران بیش از پیش افزایش پیدا کند. طبق اعلام اینتل این استاندارد اواخر امسال ارائه می‌شود و درست مانند هر استاندارد دیگری ویژگی های گوناگونی دارد؛ بنابراین، پورت USB Type-C موبایل شما شاید از نظر قابلیت با نمونه ای که روی لپ‌تاپ خود دارید برابری نکند.

توسط شرکت پکتوس

پکتوس: به صورت اختصاری، مخفف ( پشتیبانی، کیفیت، تحقیقات و ساخت ) است. شركت دانش بنیان پكتوس، اولين توليد كننده تجهيزات کامپیوتری (سخت افزار و نرم افزار) ويژه نابينايان در تاریخ 22 مرداد سال 1370 توسط جمعي از فارغ التحصيلان دانشگاه صنعتي شريف تأسيس شد و از بدو تأسيس تا کنون که در سال جاری وارد بیست و هشتمین سال فعالیت خود شده است، در زمينه توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان و کمبینایان فعال بوده است. در سال های اخیر، این شرکت علاوه بر فعالیت در زمینه تولید تجهیزات توانبخشی ویژه نابینایان، برنامه هایی را نیز در جهت دسترس پذیر کردن خدمات اجتماعی برای این قشر عملیاتی کرده است. از زمان تأسیس شرکت پکتوس سه سال گذشت تا اولین محصول این شرکت برای نابینایان عرضه شد. اولين كامپيوتر براي نابينايان در ايران در سال 1373 به نام كامپيوتر گوياي اميد ساخته شد. اين كامپيوتر با خروجی صوتی تك حرف خوان فارسی، انگليسي و عربي با هدف تسهيل امر خواندن، نوشتن و تصحيح كتب بريل ساخته شد. از آنجایی که تا آن سال هنوز هیچ یک از افراد با آسیب بینایی تجربه کار کردن مستقل با سیستم های رایانه ای را نداشتند، لزوم آموزش کامپیوتر به آنها بسیار ضروری بود. در همین راستا در سال 1374، اولين دوره آموزش كامپيوتر به نابینایان، در مجتمع خدمات بهزيستي نابينايان کشور رودکی و براي كارشناسان بهزیستی سراسر استان های کشور برگزار شد. پس از برگزاری موفقیت آمیز این دوره ها، کلاس های آموزش کامپیوتر به افراد نابینا و کمبینا نیز در مؤسسه رودکی از سال 1374 آغاز شد و این امر برای سال های متمادی ادامه داشت. از سال 1374 به بعد، پکتوس تولیدات سخت افزاری خود را گسترش داد که از جمله آنها می توان به ارائه دستگاه یادداشت الکترونیکی بریل گویا (اسفندیار) و ارائه چاپگر و ماشین تایپ بریل (فرهاد) در سال 1374 اشاره کرد. نیاز های نابینایان و استفاده آنها از فناوری های نوین آموزشی تنها محدود به استفاده از سیستم های تبدیل متن به گفتار نبود. بررسی شرایط نابینایان در سایر کشور ها نیز نشان می داد نابینایان برای دسترسی بهتر و دقیقتر به متون نیازمند دستگاهی هستند تا پوشش خط رسمی آنها یعنی خط بریل را برایشان فراهم کند. به همین جهت مطالعاتی در زمینه تولید مانیتور بریل در شرکت پکتوس آغاز شد. تا اینکه در نهایت در سال 1376 اولين نسل از مانيتور بريل در ايران به نام دستگاه برجسته‌نگار توليد شد. لذا براي اولين بار در جهان، نابينايان قادر به استفاده الكترونيکی از متون فارسي و عربي به خط بريل شدند. دستگاه برجسته نگار یک با کابل پارالل به کامپیوتر وصل میشد و خروجی بریل را برای کاربران نابینا فراهم می کرد. در کنار تولیدات سخت افزاری برای بهبود کیفیت آموزشی و شغلی نابینایان، همچنان توسعه نرم افزار های مرتبط با این قشر نیز مد نظر شرکت پکتوس بود. از این رو، در سال 1378 نرم افزار تبدیل متن به گفتار نوید که تا این سال به صورت تک حرف خوان بود، قادر به خواندن کلمات شد. در نتیجه خروجي صوتي كلمه خوان جايگزين نمونه حرف خوان شد. در سال 1379 مبدل رایانه شخصی نوید عرضه شد. مبدل نوید کیبورد بریلی بود که با اتصال یک کارت صدای اختصاصی به کامپیوتر و نرم افزار های تبدیل متن به گفتار، زمینه استفاده بهتر نابینایان از کامپیوتر را فراهم می کرد. پس از فراهم کردن تجهیزات کمک آموزشی بریل و گویا برای نابینایان، ساخت دستگاهی برای انتقال مفاهیم تصویری به نابینایان نیز در دستور کار مدیران شرکت پکتوس قرار گرفت. در همین راستا، در سال 1379 سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش یک، تولید شد. نابینایان از طریق سیستم سروش، می توانند سوژه مورد نظر خود را که بر روی کاغذ های مخصوص برجسته شده لمس کرده و از طریق نرم افزار های طراحی شده، اطلاعات سوژه مورد نظر را به دست آورند. هم زمان با پروژه های تحقیقاتی شرکت پکتوس برای توسعه تجهیزات توانبخشی برای نابینایان، در سایر کشور های جهان نیز تولید این تجهیزات سیر صعودی یافته بود. تا پیش از سال 1380، نرم افزارهای DSR (DOS SCREEN READER) و WSR (WINDOWS SCREEN READER) نرم افزارهای screen reader تولیدی این شرکت بودند. اما ارائه نرم افزار جاز و توسعه همه جانبه این صفحه خوان، برنامه نویسان شرکت پکتوس را بر آن داشت تا به فکر فراهم کردن پوشش فارسی برای نرم افزار جاز باشند. از این رو، نام نرم افزار پکجاز بعنوان پوشش فارسی صفحه خوان جاز و مجموعه نوید بعنوان یک مجموعه از نرم افزارهای کاربردی بدون نیاز به صفحه خوان جاز، شامل شش نرم افزار قرآن، دیکشنری، کتابخانه الکترونیک، دفترچه یادداشت، شطرنج و ویرایشگر ارائه گردیدند. در سال 1381 و 1382، نرم افزارهای نويد 4 و پکجاز، مجموعه كاملي از ابزار هاي دسترسي نابينايان به كامپيوتر به زبان فارسی را فراهم کرد. با پیشرفت روز به روز سیستم های رایانه ای و تغییر پورت های کامپیوتری از پارالل به یو اس بی، سبب شد تا نسل دوم برجسته نگار (مانیتور و کیبورد بریل) تولید شود. برجسته نگار 2، نمايشگر لمسي بريل با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذيه، در سال 1384 عرضه شد. در همین سال نیز سيستم كمك آموزشي لمسي و صوتي سروش 2، با قابليت اتصال به پورت USB و بدون نياز به منبع تغذیه ساخته شد. در اواسط دهه هشتاد، همچنان توسعه نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز و مجموعه نرم افزاری نوید، مورد توجه برنامه نویسان شرکت پکتوس بود. از این رو، مجموعه نويد 5 و پکجاز 8 مبتني بر موتور توليد صوت ماشيني در سال 1386 تولید و روانه بازار شد. چهار سال بعد یعنی در سال 1390، نرم افزار تبدیل متن به گفتار پکجاز با صدای انسانی مرد و زن ساخته و در اسفند ماه سال 92 عرضه شد.نسخه قابل تکثیر نرم افزار پکجاز در سال 92 توسط سازمان بهزیستی خریداری شد و به صورت رایگان در اختیار نابینایان و کمبینایان قرار گرفت. تا به حال این برنامه سه بار بروز رسانی شده که آخرین آپدیت آن نیز در اسفند ماه سال 94 عرضه شده است. به مرور زمان با افزایش حضور نابینایان در دانشگاه ها و به منظور دسترسی بهتر به منابع مطالعاتی، بهره گیری از فناوری های نوین آموزشی در دستور کار قرار گرفت. از این رو، در سال 1389 دستگاه برجسته نگار 3 با هدف استفاده انفرادی کاربران تولید شد. این نسل از دستگاه های مانیتور و کیبورد بریل، در ابعادی کوچکتر و با وزنی کمتر عرضه شد و قادر به پشتیبانی از 20 کاراکتر بریل است. همچنین در سال 1390، نرم افزار دکلمه (پخش کننده فایل های صوتی و متنی با فرمت دیزی) ارائه گردید. با عرضه نرم افزار دکلمه، ساخت نرم افزاری برای تولید کتب با فرمت دیزی ضروری به نظر میرسید. در همین راستا در سال 1392، نرم افزار تولید کتاب دیزی با نام تک گو، تولید شد. توسعه دستگاه برجسته نگار همواره جزء اهداف شرکت پکتوس محسوب می شود. در سال 1394، برجسته نگار با فناوری ( HID ) با دو قابلیت جدید نصب خودکار درایور ویندوز و امکان تنظیم سطح نقاط بریل (سفت یا نرم کردن نقاط بریل) تولید شد. یکی از اصلی ترین پروژه های شرکت پکتوس، در سال های اخیر، ارائه آخرین نسل از برجسته نگار های هوشمند موجود در بازار جهانی (BRAILLE NOTETAKER) بود. سر انجام این پروژه تحقیقاتی در اسفندماه سال 1396 تبدیل به یک محصول قابل عرضه در بازار شد و هم اکنون در مرحله نهایی بروز رسانی برنامه های خود قرار دارد. برجسته نگار هوشمند همراه یا همان نوت تیکر، دارای سیستم عامل لینوکس بوده و بدون نیاز به اتصال به کامپیوتر، این امکان را به نابینایان میدهد متون خود را با فرمت های رایج ورد به صورت صوتی و بریل بخوانند، به دو زبان فارسی و انگلیسی تایپ کنند، موسیقی ها و کلیه فایل های صوتی خود را بشنوند، به گوشی اندروید خود متصل شوند و بسیاری امکانات دیگر که در این دستگاه گنجانده شده است. از سال 1392، در کنار تولیدات سخت افزاری و نرم افزاری برای نابینایان، دسترس پذیر کردن خدمات مختلف اجتماعی در دستور کار شرکت پکتوس قرار گرفته است. این برنامه ها عمدتاً با همکاری انجمن نابینایان ایران پیگیری می شود. در همین راستا، دسترس پذیر کردن خدمات شعب بانکی برای نابینایان برای اولین بار در ایران در سال 1394 در پست بانک اجرایی شد. با طراحی یک نرم افزار و با کمک گرفتن از دستگاه برجسته نگار، نابینایان می توانند کلیه خدمات بانکی ارائه شده در شعب بانک ها را خود به صورت مستقل انجام دهند. دسترس پذیری موزه ها که یک مورد از آنها در موزه ایران باستان عملیاتی شده، یکی دیگر از مواردی است که شرکت پکتوس در دستور کار خود قرار داده است. این پروژه نیز در حال توسعه است. سامانه فروشگاهی نابینایان، یکی دیگر از خدمات جذاب شرکت پکتوس در زمینه دسترس پذیری خدمات مختلف اجتماعی برای نابینایان است. سامانه فروشگاهی نابینایان که اسفندماه سال 96 برای اولین بار در شعبه بیهقی فروشگاه شهروند عملیاتی شد، این امکان را به نابینایان می دهد تا خود به صورت مستقل از کلیه اقلام موجود در فروشگاه به همراه قیمت آنها مطلع شده و به واسطه طراحی یک نرم افزار که به بانک اطلاعات فروشگاه متصل است، اقلام خود را خریداری کرده و به وسیله مسئول سامانه فروشگاهی نابینایان، آن را از سطح فروشگاه جمعآوری کند. دسترس پذیر کردن سایت های اینترنتی و اپلیکیشن های پر کاربرد اندرویدی نیز از دیگر کار های جاری شرکت پکتوس است که مهمترین آن، دسترس پذیری کامل سایت درگاه ملی خدمات دولت هوشمند به نشانی www.iran.gov.ir است. شرکت پکتوس، با ایجاد یک سایت پویا در زمینه ی نابینایان و فناوری اطلاعات، تلاش دارد مسئولیت های اجتماعی خود را نیز جامع عمل پوشانده و از طریق این وبسایت نیز خدمات بیشتری به معلولان با آسیب بینایی عرضه کند. وبسایت pactos.net که با مدیریت امیر سرمدی از خبرنگاران و روزنامه نگاران نابینا و تعداد محدودی از نابینایان متخصص در زمینه آیتی اداره می شود، در صدد آن است خلأ اطلاعاتی یک وبسایت تخصصی در زمینه آموزش، فناوری و اخبار مرتبط با نابینایان چه در داخل و چه خارج از کشور را پر کند. پوشش اخبار نابینایان در رسانه های جهان، آشنایی با نابینایان برجسته خارج از کشور، پوشش اهم اخبار مربوط به نابینایان با گرداوری و تنظیم از رسانه های داخلی، مجموعه ثابت ترفند که شامل آموزش اپلیکیشن های پر کاربرد برای نابینایان است، معرفی سایت ها و نرم افزار های دسترس پذیر و دکه خبر دنیای موبایل و کامپیوتر که به بررسی خبر های روز حوزه تکنولوژی و فناوری می پردازد، از جمله مهمترین شرح وظایف وبسایت نابینایان شرکت پکتوس است. از شما کاربر گرامی خواهش مندیم، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما از طریق بخش تماس با ما در میان گذارید. شماره های تماس با شرکت پکتوس: 88810291-292

4 دیدگاه

    1. سلام دوست گرامی.
      از لطف و حسن نظر شما سپاسگزاریم.
      امیدواریم مطالبی که گرداوری میشه، واسه مخاطبان مفید فایده باشه.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هشت =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *