افزونه ای که nvda را به مترجم همزمان تبدیل می کند

اگر اهل وب گردی باشید حتماً برای شما هم بار ها اتفاق افتاده که هنگام جستجو برای پرونده یا مطلبی گوگل به سایتی رهنمونتان کند که به زبانی نوشته شده که هیچ با آن آشنایی ندارید. در اینجا احتمالاً راهکارتان این خواهد بود که متن ها را انتخاب و کپی کنید و به دست مترجم گوگل بسپارید یا در نهایت از افزونه های مترجمی که برای مرورگر ها طراحی شده اند استفاده کنید. خب این هم بد نیست اما یک نفر با طراحی یک افزونه، این کار را برای کاربران NVDA تسهیل کرده است. اسمش «یانیک پِلاسیارد» (Yannick PLASSIARD) است. برنامه نویسی پاریسی که با یک افزونه به غایت ساده، ان وی دی ای را به یک مترجم همزمان تبدیل کرده است.

افزونه مترجم نامش Translate است. هنوز در دسته افزونه های رسمی صفحه خوان NVDA قرار نگرفته است و از همین رو هم اگر حوصله خطا های احتمالی را ندارید، نصبش را پیشنهاد نمی کنیم. شما می توانید با مراجعه به وبسایت Github و جستجوی شناسه کاربری  (yplassiard)، وارد صفحه این برنامه نویس شوید و پیوند مربوط به افزونه NVDA Translate را بیابید و بعد هم افزونه را بارگیری و مطابق با دستور العمل ها نصب کنید.

همانطور که در بالا هم گفته شد، کار با این افزونه بی نهایت ساده است. شما می توانید چهار کلید را باهم بفشارید تا صفحه خوان را به مترجمِ همزمان تبدیل کنید. افزونه کلاً همین یک کلید سریع را دارد؛ ترکیب کلید های Insert + CTRL + Shift + T. این کلید ها را که بفشارید، افزونه زبان NVDA شما را بررسی می کند و تا زمانی که دوباره همان میانبر را نفشرده اید، هرچه که به غیر از زبان پیشفرضِ NVDA می بیند را به آن زبان ترجمه می کند. فرض کنید زبان NVDA را بر روی فارسی تنظیم کرده اید؛ در این صورت، چنانچه مثلاً وارد یک نرم افزار، وبسایت یا به طور کلی محیط فرانسوی شوید، این افزونه هر آنچه را که می بیند به فارسی بر خواهد گرداند. بسیاری از نابینایانی که تا به حال از این افزونه استفاده کرده اند، از آن برای انجام بازی های غیر انگلیسی بهره برده اند اما شما می توانید بسته به نیاز خود برای استفاده از آن برنامه ریزی کنید.

لازم است این نکته را هم در نظر داشته باشید که از آنجا که این افزونه مستقیماً از مترجم گوگل برای انجام کار هایی که توضیح داده شد بهره می گیرد، لاجرم فقط در شرایطی قابل استفاده است که رایانه تان به اینترنت متصل باشد. از دیگر سو، با توجه به ارسال و دریافت اطلاعات میان رایانه تان و گوگل، پر واضح است که هرچه کیفیت اینترنت شما مناسب تر باشد، تأخیر غیر قابل اجتنابی که در هنگام انجام فرایند ترجمه پیش می آید، کمتر آزارتان خواهد داد. هرگاه کار شما با افزونه تمام شد می توانید با فشردن همان چهار کلید Insert + CTRL + Shift + T به مأموریت NVDA Translate خاتمه دهید.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *