همه چیز در مورد رتینو بلاستوما شایع ترین تومور داخل چشمی در کودکان

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اشاره به شایع ترین تومور داخل چشمی در کودکان، از والدین خواست به علائم این بیماری در کودکان توجه کنند.

احد صداقت فلوشیپ ویتره رتین و شبکیه، با اشاره به برگزاری همایش بهاره چشم پزشکی ایران که امسال به صورت وبینار و غیر حضوری برگزار می شود، افزود: در این کنگره از یک طرف تازه های چشم پزشکی و از طرفی چالش هایی که در بیماری های مختلف چشم پزشکی وجود دارد به بحث گذاشته می شود.

وی ادامه داد: در کنگره های حضوری علاوه بر غنای علمی و بار علمی این کنگره ها می توانستیم از حضور همکاران و دوستان استفاده کرده، از غرفه های مختلف تحقیقات چشم پزشکی و تجهیزات چشم پزشکی دیدار کنیم بخاطر مسائل کووید ۱۹ باعث شده کنگره های حضوری برگزار نشود.

صداقت افزود: همایش بهاره چشم پزشکی امسال به صورت مجازی برگزار می شود و در واقع از این فرصت استفاده شده تا همکاران از همه جای دنیا بتوانند بصورت مجازی در این کنگره شرکت کنند و از لحاظ علمی شاید بشود گفت بهتر از سال های گذشته برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به بررسی بیماری های شبکیه در همایش امسال اشاره کرد و گفت: در این قسمت ما دو بخش داریم که یکی تازه های چشم پزشکی است که در مورد پیشرفت های جدید در تشخیص و درمان دیابتیک رتینوپاتی، بیماری های دجنیرتیو ماکولای وابسته به سن، اختلالات عروقی بیماری های شبکیه ای بحث می شود.

صداقت افزود: از طرف دیگر در مورد چالش های بیماری های چشم پزشکی در حیطه شبکیه، بحث و گفتگو می شود. به عنوان مثال درمان آب مروارید بیماران مبتلا به بیماری های مختلف شبکیه به بحث گذاشته می شود. همچنین در مورد چالشهایی که در نحوه درمان جراحی و غیر جراحی بیماری های مختلف شبکیه وجود دارد، بحث و تبادل نظر خواهد شد.

وی ادامه داد: در قسمت دیگر تومورهای شبکیه و تومورهای داخل چشمی اطفال و بزرگسالان بحث می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: در قسمت تومورهای داخل چشمی من به عنوان یکی از اعضای پنل و مدیر برنامه در خدمت همکاران هستم.

صداقت افزود: در مورد تومورهای چشمی، شایع ترین تومور داخل چشمی در کودکان رتینو بلاستوما می باشد. علائمی که پدر و مادرها باید به آن توجه کنند شامل موارد زیر است: سفیدی چشم یا سفیدی مردمک چشم (چشم گربه ای)، انحراف چشم ها، التهاب و قرمزی طولانی مدت چشم، بزرگ شدن کره چشم و تغییر رنگ عنبیه چشم در این موارد باید به چشم پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که نشان داده شده باعث درمان و پیش آگهی بهتر این کودکان می شود، تشخیص زودهنگام بیماری است که پدر و مادر نقش به سزایی در تشخیص آن دارند. خوشبختانه در حال حاضر تمامی درمان های مدرن این بیماری در ایران وجود دارد و با درمان مناسب بیش از نود درصد این کودکان درمان می شوند و از مرگ و میر این کودکان جلوگیری می شود که از لحاظ آماری با کشورهای پیشرفته دنیا در این زمینه برابری دارد.

صداقت گفت: ملانوماهای چشمی شایع ترین تومور های داخل چشمی در بزرگسالان هستند.این تومور با علائمی مثل کاهش بینایی، کاهش میدان بینایی یا حتی جرقه زدن و مگس پران میتواند تظاهر کند. بیماران با دیدن هر کدام از این علائم باید به چشم پزشک مراجعه کنند.

منبع: مهر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هفده =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *