ویرایش نوشته ها در ورد به کمک افزونه ی ویراستیار

یکی از مشکلات شایع در میان بسیاری از افراد نابینا و کم بینا، معضلی است که از اتکای این افراد از سرِ ناچاری به منابع مطالعاتی صوتی ناشی می شود. کافی نبودن منابع بریل و عدم دسترسی به ابزارهای الکترونیکیِ مبدل متن به بریل باعث می شود افراد نابینا و کم بینا هر آنچه که می خوانند را در واقع به جای خواندن بشنوند و همین هم علتی شده برای وجود اشتباهات فاحش نگارشی و ویرایشی در متون نوشته شده توسط برخی از این افراد. افرادی که حتی بعضاً متأسفانه شامل عده ای از تحصیل کردگان هم می شود. هدف از این نوشته، نه علتیابی چنین معضلی، که ارائه راهکاری است که تا حدودی بتواند این مشکل را حل کند و متون الکترونیکیِ تولید شده توسط کیبورد به دست های نابینا و کم بینا را شُسته و رُفته تر به دست مصرف کنندگانشان برساند.

آنچه در این نوشته به معرفی آن پرداخته ایم، افزونه ای کاربردی به نام «ویراستیار» است. ویراستیار یک نرم افزار کاربردی رایگان است که کاربر را در نگارش و ویرایش متون فارسی کمک می کند.

ویراستیار به صورت اَدآن (Add-on) به برنامه ورد متصل می شود و نگارش فارسی شما را بررسی می کند. این نرم افزار می تواند خطاهای املایی، اشتباهات ویرایشی، نشانه گذاری و سایر ایرادات متون فارسی را بررسی کرده و اصلاح کند. ویراستیار بر روی نسخه های متفاوت نرم افزار ورد نصب می شود.

اما شاید بد نباشد قابلیت های این نرم افزار کاربردی را به اختصار مرور کنیم؛ ویراستیار غلط های املایی متن را پیدا کرده و فهرستی از کلمه های صحیح را پیشنهاد می دهد، نیم فاصله های رعایت نشده در متن و یا اِعرابی که به اشتباه گذاشته شده را اصلاح می کند، مشکلات نشانه گذاری مانند ویرگول، نقطه، نقطه ویرگول، علامت تعجب و چنین مواردی را در متن بررسی کرده و در صورت اشتباه بودن برطرف می کند.

اگر در متن به تاریخی اشاره شده و این تاریخ به درستی نوشته نشده باشد، ویراستیار طریقه نوشتن صحیح این تاریخ را نمایش می دهد، کلمات فینگلیش را تشخیص داده و به نوشتار فارسی برمی گرداند، هم چنین اعداد انگلیسی را به فارسی تبدیل می کند.

ویراستیار قادر است کلمات را به صورت خودکار تکمیل کند. علی رغم عدم پشتیبانی تیم توسعه دهنده از این نرم افزار، خود شما می توانید دایره لغات برنامه را گسترش دهید و حتی از آن نسخهٔ پشتیبان تهیه کنید تا در شرایط دیگر نیز از آن بی بهره نمانید.

نصب ویراستیار بسیار ساده است؛ کافی است جستجویی ساده در گوگل انجام دهید تا نسخهٔ متناسب با بسته آفیس نصب شده بر روی ویندوزتان را پیدا کنید. آن را مثل هر برنامه دیگری نصب کنید و سپس ورد را اجرا کنید. در ابتدا ممکن است سؤالاتی از شما پرسیده شود که آنها را بسته به نیازتان پاسخ دهید. بعد از اجرای ورد، یک منو با نام ویراستیار به منو های کرکره ایِ ورد اضافه خواهد شد که در بر دارنده تمامی امکانات این افزونه است.

این افزونه چندین کلید میان برِ کاربردی هم دارد که کار را برای شما آسان تر خواهد کرد. شما می توانید با رفتن به بخش تنظیمات ویراستیار، آنها را مشاهده یا حتی شخصی سازی کنید.

منبع: ایران سپید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 6 =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *