تکمیل ۳۵ هزار واحد مسکونی در دست احداث برای مددجویان بهزیستی

معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۳۵ هزار و ۱۶۹ واحد مسکونی برای جامعه هدف بهزیستی در دست احداث داریم که آن را به شکل یک «کلان پروژه» برای سال ۱۴۰۰ تعریف کرده ایم.

ذوالفقار یزدان مهر معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور در جمع خبرنگاران، عملکرد این معاونت در چهار حوزه مسکن، اشتغال، مراکز و مؤسسات و امور مجلس در سال ۹۹ را تشریح کرد.

وی در خصوص مهمترین اقدامات حوزه مسکن این سازمان گفت: در بخش مسکن، استراتژی ما توانمندسازی توأم با کرامت انسانی جامعه هدف است و معتقدیم اگر مددجوی ما توانمند شود و بتواند به دامن جامعه بازگردد، عزت بیشتری دارد تا اینکه به دنبال اعانه و کمک های مقطعی و نقطه ای باشد.

معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: ما در سال ۹۹ آسیب شناسی و برنامه ریزی در خصوص مسکن مددجویان انجام دادیم اما پیش از آن باید بگویم که تعهد ما در سال ۹۸ ساخت و تسهیلگری ۷۶۰۰ واحد مسکونی برای جامعه هدف بود که در همان سال ۱۴ هزار واحد مسکونی را تسهیلگری کردیم و تحویل جامعه هدف دادیم. در سال ۹۹ نیز برای ۷۶۰۰ واحد مسکونی برنامه ریزی کرده بودیم که ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد تقدیم جامعه هدف شد. با افزایش اعتباراتی که ایجاد شد، درحالی که در سال ۹۸ کل منابع عمومی ما در بحث مسکن ۴۵ میلیارد تومان بود، در سال ۹۹ این رقم به ۶۵ میلیارد تومان رسید که بیش از ۴۰۰ میلیون تومان آن از خیرین و نهادهای عمومی تهیه شد.

یزدان مهر افزود: تفاهمنامه های بسیاری در سال ۹۹ نوشته شد که یکی از مهم ترین بحث های آن، ساخت مسکن برای خانوارهای دارای حداقل دو عضو معلول بود که منابع تزریقی ما به صورت کمک بلاعوض به این خانوارها در ساخت مسکن از ۱۸ میلیون تومان به ۸۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. ۵۰ میلیون تومان هم وام قرض الحسنه دراز مدت از بنیاد مسکن تأمین شد. در این راستا در شهرها کمک بلاعوض ما به این جامعه هدف ۳۶ میلیون تومان بود که در سال ۹۹ تا ۱۴۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

وی بیان کرد: ۱۴ هزار و ۳۰۰ خانوار حداقل دارای دو عضو معلول را شناسایی کردیم که ۱۰ هزار و ۴۶۷ واحد مسکونی در قالب برنامه ای که به آن اشاره شد، در سال ۹۹ واگذار شد و امسال نیز مابقی آن تحویل داده می شود.

معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور در خصوص همکاری با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) نیز گفت: ۱۵ هزار خانواری که از دهک های یک، دو و سه هستند و در شرایط عادی امیدی به خانه دار شدن نداشتند را شناسایی کردیم و در گام اول ۱۵۰۰ واحد را در قالب یک تفاهمنامه با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) آوردیم که کلنگ ۶۰۷ واحد مسکونی در قالب این تفاهمنامه زده شد و ۲۰۰ واحد به جامعه هدف واگذار شد. در این طرح آورده جامعه هدف، صفر است.

یزدان مهر در بخش دیگری از سخنانش درباره مسکن ایتام اظهار داشت: عملیات احداث ۶۷۰ واحد مسکونی با همراهی چند سازمان، آغاز که ۵۹ واحد آن واگذار شد. ۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض در این طرح ارائه می شود که قرار است یک نهاد انقلابی به همین میزان کمک بلاعوض نیز ارائه دهد؛ زمانی که نتیجه این اقدام نهایی شد، اطلاع رسانی خواهیم کرد. ۵۰ میلیون تومان نیز وام قرض الحسنه بنیاد مسکن در این خصوص ارائه می شود. همچنین در بحث مشارکت با سازمان بسیج سازندگی ۱۳۸۰واحد مسکونی، عملیاتی که ۳۳۰ واحد آن به جامعه هدف واگذار شد.

معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: ۳۵ هزار و ۱۶۹ واحد مسکونی در دست احداث داریم که آن را به شکل یک «کلان پروژه» برای سال ۱۴۰۰ تعریف کرده ایم و امیدواریم ۱۰ هزار واحد دیگر را نیز عملیاتی کنیم.

یزدان مهر در خصوص تعامل این سازمان با مجلس شورای اسلامی نیز بیان کرد: ما این تعامل را به عنوان ‏یک فرصت برای ارائه خدمات رسانی مطلوب همراه با کرامت به جامعه هدفمان می بینیم و ‏شعارهای خوبی که مجلس یازدهم داشت با تعامل موثر و پر تحرک با مجلس باعث شد ثمرات آن را ببینیم و ‏حمایت های خوبی از سمت مجلس شد که در قالب برنامه بودجه عملیاتی شد و ان شالله برآیند آن را در قانون بودجه ‏‏۱۴۰۰ خواهیم دید.

معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: در ‏سال ۱۳۹۹ بیش از ۱۵۰ نماینده یکبار و دوبار تا ۵ بار به سازمان بهزیستی تشریف آوردند و با ریاست سازمان ملاقات داشتند و مشکلات منطقه را تشریح کردند و از مشکلات سازمان ‏نیزباخبر شدند و به کمک سازمان آمدند. ۱۹۲۱ مکاتبه از نمایندگان داشتیم که در استان ها همکارانمان مستدل به آنها ‏پاسخ بدهیم و کمک کردند مشکلات جامعه هدف ما التیام پیدا کند. همچنین در سال گذشته ۱۲ طرح و لایحه داشتیم و تعداد سوالات مربوط به بهزیستی ۲۳ سوال بود که با ‏تعامل پر تحرک هیچ سوالی به صحن نرفت. تعداد تذکراتی که سازمان داشته ۳۸ تذکر بوده  که عمدتاً بحث مشکلات جامعه هدف بودهاست.

منبع: مهر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =

لطفا پاسخ عبارت امنیتی را در کادر بنویسید. *